Vaticaan sust rel over euthanasiewet MEDEDELING Japan: het feest lijkt voorbij uws KORT BOSPEEN EN SCHOUDERKARBONADE e ü>mjoor Extra geld voor boeren die wijken voor natuur EN STANDEN Gedeputeerde De Vries wordt burgemeester Bonden oneens loonoffer DAF Nederlanders gedood bij vliegtuigongeval Fernon Wibier ronde verder IN deze krant- Winsten bedrijven dalen door dure yen Onderzoek naar fraude bijstand Merijntje Bospeen, Schouderkarbonade, xm i.W Verslagenheid in Groot-Brittannië Heilige Stoel niet achter kritiek Zon uit de bol DESTEM 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. J heef eens iets anders B 5 \eef een dinerbon ■restaurant al vanaf ƒ15.- Luwe Ginnekenstraat 3, BREDA, tel. 076-211199 HET zaalvoetbalduel tussen radijs en Meerpaal, een duel het rayon Hulst, werd met fcg een minuut te gaan een •eler voor eerstgenoemde par- voor twee minuten naar de gestuurd. Arbiter Assel- an werd nog maar nauwelijks In halve minuut later door eerpaal op de hoogte ge acht dat de gestrafte speler er binnen de lijnen was ge- |>men. 3e twee minuten zijn om," ageerde de teruggekeerde uetballer. De arbiter twijfelde, ng naar de tijdwaarnemer om iformatie en die zei: „Ik heb ren niet opgelet." Voor hem ng de tijd waarschijnlijk ook ïeller dan verwacht. Meeipaal 'on en kon achteraf meelachen m het feit dat men het arbitra- duo tuk had genomen. ijdragen: Rinus Verberkmoes. an het landelijk amateurvoet- m de inhaalwedstrijd tegen over via 0-0. Veere veroverde pinst op 's-Heer Arendskerke. IS met 4-0. wedstrijd in degradatiesfeer ligheden door de harde wind. voor beide aanvalslinies. De slotfase en die waren voor [0, Johnny Kivits 1-0, John John Hesselman 4-0. tE 3-4 - Rust 1-2, Onno Mon- al Caumartin 1-2, Johan Tuin eurder 2-4, Wim Goedegebure van het afdelingsvoetbal op UPC koploper Middelburg, tot lie een week eerder wegens de 'an de eerste helft gestaakte VCK zegevierde met 2-0 over fiO minuten met de stand 2-0. nen 4-0. stand. Karei de Waard 1-0, |eruit van het landelijk amateurvoet- :erke het vierpuntenduel van wedstrijd met weinig krachts- de kansen. Lange tijd leek het fidigen. Dat zou ook de juiste i voor tijd scoorde ARC echter br de gelukkigste ploeg twee buit |se van het afdelingsvoetbal op issen Cadzand en Spui eindig tri jd waarbij in het laatste |s met voetbal te maken had. Iers van Cadzand en Spui het In komen moet ook verweten treden van scheidsrechter Van geen gele of rode kaart bij zich beide teams tot het laatste de lijnen konden blijven. Ook n toe kreten aan het adres van is zijn herkomst geen blanke or de beugel konden. „Een de Spui-leider Piet Schuitvlot, Cadzand wilde leggen. Johan na afloop eveneens allerminst ug mogelijk vergeten. Over de voor rust op voorsprong door uitenburg. Na een half uur in kmaker gescoord door Ruud 3e klas A: Cadzand 2-Spui 3 3-0. 3e klas D: Kruiningen 4-'s H. Arendskerke 4 5-1. 4e klas C: Heinkenszand 4-Kruinin- gen 6 0-2, Kapelle 6-Yerseke 7 2-0. e klas E: Oostkapelle 4-Seroosker- ke 5 1-0, VCK 4-Meeuwen 7 0-3, Meeuwen 6-DFS 4 1-2, Ritthem 2-Ritthem 3 7-0. 4e klas F: Zaamslag 4-Tern. Boys 7 7-2, Hoek 6-AZW 5 3-2, Spui-Koe- wacht 1 1-6. ZATERDAGBEKER Brouwerhaven 2-Duiveland 2 4-1, Serooskerke 4-DFS 2 2-2, DFS wns, Wolf.dijk 2-Mevo 2 mevo wns, Hoe- dekenskerke 2-Robur 1 4-1, Wolf.dijk 3-Heinkenszand 2 0-7, Veere 4-Kloetinge 4 1-4, Apollo 2-SSV '65 3 5-1, RiUandia 3-Krab- bendijke 2 1-3, Ritthem 1-Vlissinge- n 1 3-2, Bevelanders 3-GPC 3 0-6, Dauwendaele 3-Veere 3 0-1, Hoofd plaat 1-Meeuwen 3 0-9, SSV '65 4-Arnemuiden 4 1-1, Arn. wns, Heinkenszand 3-SSV '65 2 4-5, Ar- nemuiden 5-Nieuwdorp 2 2-2, Nd. wns, Kapelle 4-'s H. Arendskerke 3 3-2, Hontenisse 1-Wemeldinge 2 2-3, Aardenburg 1-Tern. Boys 4 2-0, Hoek 4-AZW 3 0-2, Apollo 3-Krui- ningen 2 1-11, Zaamslag 3-Spui 2 0-0, Zslg. wns, Zaamslag 2-Krab- bendijke 1 2-2 Zsl. wns. ZONDAGVOETBAL AFDELING ZEELAND 2e klas C: Breskens 3-Terneuzen 3 5-1. 3e klas A: Zld. Sport 3-Vlissingen 4 1-1, Liberty 1-Renesse 2 2-1. 3e klas D: Terneuzen 4-Terneuzen 6 3-2. 4e klas A: Ouwerkerk 2-Ouwerkerk 3 5-1 'k/DDPl ESTEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang DINSDAG 23 FEBRUARI 1993 Middelburg - Gedeputeerde G. Vries-Hommes (48) van Zee- el wordt burgemeester van de [emeente Nijefurd in Friesland. Met de aanvaarding van haar lenoeming, die op 1 april ingaat, sluit 48-jarige De Vries-Hom- mes, afkomstig uit Friesland, een «er dan tien jaar durende car- rière in de Zeeuwse politiek af. zie zeeland -cl Eindhoven - De vakbonden zijn het onderling volstreekt oneens met het loonoffer, dat DAF-di- recteur Baan van de niet ontsla- werknemers vraagt. Baan wil dat die werknemers twee jaar lang tien procent van hun brutoloon in een fonds storten, waaruit het sociaal plan voor de ontslagen collega's wordt gefi- sancierd. zie commentaar op - a3 zie economie-a6 San Jose - Bij een vliegtuigonge luk in Costa Rica zijn alle vier inzittenden, onder wie drie Ne derlanders, om het leven geko men. De namen van de slachtof fers zijn nog niet bekend. Het toestel stortte neer kort nadat het van het vliegveld van San lose was opgestegen. Het raakte hoogspanningskabels, vloog in hrand en boorde zich in een magazijn van een ziekenhuis. "otterdam - Fernon Wibier heeft de tweede ronde gehaald van het "BN/AMRO-tennistoernooi in Botterdam. Hij versloeg de Belg Wuyts in twee sets (6-2 6-4). Michiel Schapers verloor met dezelfde cijfers van de Rus Vol- tov. ■21e sport - bi Hevige sneeuw- en regenbuien en zonneschijn wisselden elkaar af tijdens de Bredase carnavals optocht. Maar deelnemers en publiek bleven goedgemutst. foto de stem/johan van gurp De leden van de Bredase carnavalsvereniging De Schobbejakke zijn dit jaar letterlijk en figuurlijk in de wolken. Ze vieren hun elfjarig bestaan en hebben ter gelegenheid daarvan een wagen gebouwd met als thema We zitte in de wolleke'. Ze veroverden daarmee de eerste prijs en raakten daardoor nog meer in de wolken. foto de stem/johan van gurp vandaag 2 katernen Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C Dat heeft de pauselijke nuntius in Nederland minister Kooij- mans van Buitenlandse Zaken verzekerd. De nuntius, mgr Le- maïtre, moest gisteren bij Kooij- mans op het matje komen. De Nederlandse regering is zeer geïrriteerd geraakt door de uit spraken van Sgreccia voor Radio Vaticaan. Hij vergeleek de Ne derlandse euthanasiewet met de Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Ter Veld (Sociale Zaken) wil dat een onderzoeksbureau nagaat hoe het mogelijk is dat er op grote schaal misbruik wordt gemaakt van de bijstandsuitkeringen. Steekproeven in onder andere Utrecht, Dordrecht en Gronin gen wezen onlangs uit dat het onterecht gebruik van de bij stand onaanvaardbaar hoog is. In Groningen zou een op de drie uitkeringstrekkers frauderen. De staatssecretaris wil zo snel mogelijk inzicht in de misbruik- gevoeligheid van de regeling. Het bureau, dat nog moet wor den aangewezen, zal daarom op onderzoek moeten bij gemeen ten, justitie, de arbeidsbureaus en de rijksconsulenten, die toe zicht moeten houden op de ge meentelijke sociale diensten. Ter Veld wil dat het onderzoek gereed is voordat de Kamer het wetsvoorstel tot herziening van de Bijstandswet behandelt. Die wet moet gemeenten een grotere vrijheid bieden bij het uitvoeren van de bijstandsrege lingen. Gemeenten vinden dat zij nog steeds met teveel onuitvoer bare voorschriften worden ge confronteerd. (ADVERTENTIE) Vaticaan curieus Den Haag furieus Van onze verslaggever Amsterdam - De Japanse on dernemers maken zich ern stig zorgen over de voortdu rende waardestijging van de Japanse munt, de yen. Daardoor wordt de export een stuk duurder, terwijl buiten landse concurrenten tegen lagere prijzen hun spullen op de Japan se markt kwijt kunnen. Van echte paniek is nog geen sprake, maar nu de waarde van de yen op de internationale geld markten blijft stijgen, zien veel Japanse ondernemers, die hun orders in dollars afhandelen, hun winsten verdwijnen als sneeuw voor de zon. De allergrootste concerns laten weten dat ze zich tijdig hebben ingedekt tegen sterke koersstij gingen en het nog wel even kun nen volhouden, maar het kan ook mis gaan. Zoals met Showa Shell Sekiyu, voor de helft eigendom van de Koninklijke Shell Groep, dat door die koersschommelingen voor maar liefst 1,95 miljard gulden in de rode cijfers is be land. Japan kent al decennia lang een gigantisch overtschot op de han delsbalans. Tegenover de om vangrijke export staat een gerin ge invoer vanwege de handels barrières, die achtereenvolgende Japanse regeringen tegen bui tenlandse concurrenten opwer pen. Maar het feest lijkt nu voorbij. Japans handelspartners pikken dat enorme overschot niet meer en omdat Tokyo zelf niet wil meewerken, wordt de yen door die concurrenten als het ware omhoog 'gepraat'. Gevolg: de Japanse export wordt duurder en omdat de Japanse economie toch al een tijdje in de malaise zit komt de valuta-klap des te harder aan. Komend weekeinde komen de staatshoofden van de de zeven rijkste industrielanden - de G-7 - bijeen voor hun halfjaarlijks overleg. Amerika zal tijdens die top proberen de andere zes lan den over te halen afspraken te maken over dat Japanse han delsoverschot. Maar Japan heeft al laten weten elke poging daartoe in de grond te zullen boren. De regerende LDP maakt zich ook ernstig zorgen over de yen, die de komende weken nieuw voer voor speculanten is. De par tij vreest dat de werkloosheid snel zal oplopen en eist dat de regering maatregelen neemt, om de economie op te peppen. per bos Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur. De 500 gramj649 4.49 7QQ De moord op een tweejarig jongetje in Liverpool, gepleegd door twee tienjarige jongens, heeft in heel Groot-Brittannië gevoelens van verslagenheid opgeroepen. Bij de rechtbank in Liverpool liepen gisteren, toen de twee werden voorgeleid, de emoties hoog op. ZIE BUITENLAND - A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het Vaticaan staat niet achter de kritiek die de secretaris van de bisschoppelijke raad van het Vaticaan, mgr Sgreccia, vorige week heeft geleverd op de Nederlandse euthanasie-wetgeving. De zon is vandaag carnavalsgezind en gaat volledig uit z'n bol. Trek wel een extra wolletje aan, dan kan de kou niet deren. Van onze verslaggever Den Haag - Boeren die hun bedrijf willen verplaatsen ten behoeve van natuur-projecten krijgen daarvoor een extra financiële bijdrage. nazi-praktijken in Hitler-Duits- landf Na een verbolgen reactie van premier Lubbers ('Dit kan niet door de beugel') plaatste de krant L'Osservatore Romano za terdag nog een scherp afkeurend commentaar. Volgens deze krant, spreekbuis van de Heilige Stoel, is Neder land nu bezig met nog verder gaande wetgeving over euthana sie. Die zou het mogelijk maken om euthanasie te plegen op gees telijk gehandicapten en mis vormde baby's. Kooijmans heeft het Nederland se ongenoegen over de kwestie kenbaar gemaakt aan Lemaïtre. Hij benadrukte dat deze uitspra ken geen recht doen aan de in houd van de Nederlandse eutha nasie-wetgeving. De nuntius wilde na afloop van het gesprek met Kooijmans geen enkel commentaar geven. De Nederlandse vertegenwoordiging bij de Heilige Stoel in Rome was niet bereikbaar. Minister Hirsch Ballin (Justitie) verdedigt vandaag in de Itali aanse krant La corriere della serra het Nederlandse euthana- sie-beleid. Hij benadrukt dat euthanasie strafbaar blijft. Vol gens hem is er sprake van mis verstanden bij het Vaticaan. Ook het CDA is in verwarring geraakt door de kwestie. Kardi naal Simonis zei afgelopen weekeinde dat het CDA had be loofd om christen-democratische zusterpartijen in het buitenland te informeren over de euthana- sie-regeling. Een woordvoerder van het CDA zei gisteren dat men zich in de partij een dergelijke afspraak niet kan herinneren. „Bovendien is het onze taak niet om het buitenland te informeren. Daar is Buitenlandse Zaken voor". Het ministerie van Landbouw en Natuurbeheer heeft bepaald dat deze boeren een toeslag krijgen op de prijs van hun grond van tien procent van de agrarische waarde. Boeren die hiervoor in aanmer king willen komen moeten hun grond verkopen aan het Bureau Beheer Landbouwgronden van het ministerie. Dat hoopt met de nieuwe rege ling sneller grond te kunnen ver werven voor het inrichten van natuurreservaten, groenprojec ten in de Randstad en landin richtingsprojecten. Het departement weet nog niet hoeveel boeren voor de regeling in aanmerking komen. Dat hangt ook af van het aantal natuur-projecten dat wordt uit gevoerd. De toeslag is vooral bedoeld als een tegemoetkoming in de extra kosten, die het verplaatsen van een bedrijf nu eenmaal met zich meebrengt. De prijs van de op stallen wordt bepaald door onaf hankelijke taxateurs. Twee jaar geleden heeft staatsse cretaris Gabor een regeling aan gekondigd om boeren, die hun bedrijf willen beëindigen om ruimte te maken voor natuurbe heer, een vergoeding te geven. Nu komt de bewindsman daar op terug. Reden: bij het besluit met het bedrijf te stoppen speelt het al of niet. krijgen van subsi die nauwelijks een rol, aldus Gabor. (ADVERTENTIES) In verband met carnaval zijn onze kantoren te Terneuzen en Hulst vandaag vanaf 12.30 uur gesloten Graag ontvangen wij de adverten ties voor onze uitgave van donder dag a.s. uiterlijk vandaag óm 11.30 uur BUSTAND Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres Postcode:. Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaaft per: kwartaal acceptgiro 85.50 o maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: o kwartaal automatisch83.- bank/gironr Postcode:. Plaats:.. Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 27 februari as. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda.

de Stem | 1993 | | pagina 1