Lik op stuk watervervuilers I Gedeputeerde De Vries nieuwe burgemeester Nijefurd kapitein Cubaans schip eerste slachtoffer nieuwe aanpak Zeeuwse justitie 'Snuffelpaal' in Sas van Gent in gebruik genomen Ferdinandusse krijgt eerste 'Zeelandgevoel' Goes moet salaris van Seinstra doorbetalen Beschuldiging bedrijf aan adres Gedeputeerde Staten Grote ledenwerfactie Zonnebloem Groot Axel r Na loopbaan van meer dan tien jaar in Zeeuwse politiek Dode bij eenzijdig ongeval IJzendijke Beugels voor Oostburgers met lange opritten Vlamingen en Zeeuwen vieren ouder enj aar JAR 11993 een pittige, compacte ealers af. U legt de fol- :t prijzen. itingsniveaus. U verge- agen. U zet zelfs de in- toeval over... dus wordt t uiteindelijk steekt de ten met kop en schou- mwbaarheid: de garage houdsbeurten. Qua vei- ctief als passief getest als z'n klasse. de stem zeeland DINSDAG 23 FEBRUARI 1993 DEEL C 11 k standaard voorzien mer voor brandend Hebt* iG. de Vries-tiommes FOTO ARCHIEF DE STEM Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Middelburg - De Zeeuwse ge deputeerde G. de Vries-Hom- mes (48) is per 1 april be noemd tot burgemeester van de gemeente Nijefurd in Friesland. Een verheugde mevrouw De Vries-Hommes, zelf afkomstig uit Friesland, bevestigde gisteravond haar benoeming. Met de aanvaarding van haar nieuwe baan sluit De Vries- Hommes een meer dan tien jaar durende carrière in de Zeeuwse politiek af. Ze werd na de Zeeuwse Provinciale-Statenver- kiezingen van 1978 gekozen tot statenlid voor de Partij van de Arbeid en bleef dat negen jaar. In 1987 werd De Vries-Hommes benoemd tot lid van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland en twee jaar geleden nog herkozen in die functie. De in het West-Zeeuws-Vlaamse Waterlandkerkje woonachtige gedeputeerde behartigde in het dagelijks provinciebestuur de portefeuille recreatie en toerisme (waaronder ook de recreatie schappen Veerse Meer en Greve- lingen), natuur en landschap, cultuur, monumenten en jeugd en sport. Daarnaast had De Vries-Hommes ambtshalve zit ting in de provinciale advies commissies ruimtelijke ordening en welzijn en was plaatsvervan gend lid van de commissie voor de behandeling van bezwaar schriften op grond van de wet Arob en de hoor- en adviescom missie ingevolge de wet Arbo met betrekking tot taxivergun- ningen. Wie De Vries-Hommes opvolgt als gedeputeerde kon zij gister avond nog niet meedelen. „Dat is nog niet duidelijk. Daar wordt de komende weken over ge praat", aldus de kersverse bur gemeester van Nijefurd. Deze Friese gemeente telt 10.500 in woners en heeft Workum als be stuurszetel. Gedoodverfde op volgers van De Vries-Hommes binnen de statenfractie van de Partij van de Arbeid zijn P. de Nooijer (Middelburg) en drs. G. de Kok (Goes). Goes (anp) - De gemeente Goes moet het salaris van de in december ontslagen burgemeester mr. T.R. Seinstra door betalen zolang deze ziek blijft. Het ministerie van binnen landse zaken heeft een bezwaar hiertegen van de gemeen te niet ontvankelijk verklaard. Volgens een woordvoerster daarom een zaak voor het mi nisterie zijn, vond het college. Minister Dales van binnen landse zaken verleende Sein stra begin december ontslag nadat conflicten binnen het dagelijks gemeentebestuur on oplosbaar bleken en Seinstra een kleine vierduizend gulden onkosten ten onrechte vergoed had gekregen. Door het ontbreken van het predikaat eervol bij zijn ont slag heeft de voormalig burge meester geen recht op wacht geld, maar moet het doen met een door de minister vastge-- stelde regeling. Seinstra ging hierop tegen zijn ontslag in beroep en meldde zich ziek. een van de gemeente Goes heeft het college van b en w inmid dels besloten niet verder tegen de beslissing in beroep te gaan, zoals eerder was aange kondigd. Het college achtte toepassing van het Algemeen Amtenarenreglement in de zaak-Seinstra onjuist. Volgens dit reglement moet een ge meente een burgemeester die zich binnen een maand na zijn ontslag ziek meldt tot maxi maal anderhalf jaar doorbeta len. De burgemeester was ten tijde van zijn ziekmelding niet meer in dienst van de gemeente. Doorbetaling van salaris zou Stichting Krant in de Klas Tel. (020) 6647536 Wethouder Marquinie (links) en gedeputeerde Dek (rechts) bekijken het meetstation. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE met antenne, in hoogte s, sportstuur, toerenteüer, tewissers voor en achter, it verstelbare buitenspiegels mistachterlicht, '5 Jx 14' -sportvelgen, de 5-versnellingsbak, niveau: een Corsa laat over. Kortom, alle reden hebt gekozen voor een kijken welke uitvoering, >r u kiest. Maar daarbij is ïulpzaam. IfokstOtA™"1 maken. /an onze verslaggever lliddelburg - De Zeeuwse justitie treedt krachtiger op legen watervervuilers door de zogenaamde lik op stuk- lanpak toe te passen en verdachten onmiddellijk na de fflistatering van overtredingen te dagvaarden. Dat ge tande gisteren voor de eerste keer bij de kapitein van let Cubaanse zeeschip Minas del Frio. lot nu toe kozen schepen na lertreding van de Wet Veront- siniging Oppervlaktewateren (WO) vrolijk het ruime sop en het wel een jaar duren voor ie dagvaarding de deur uitging. Bovendien ging er volgens ïoordvoerder De Lange van het irrondissementsparket in Mid- delburg nogal eens iets mis bij ie betekening van die dagvaar- j, zodat verdachten vrijuit gingen. Door de dagvaarding on- uiddellijk te versturen, is dat probleem te ondervangen. l)e rijkspolitie te water en rijks- Kan onze correspondent Uzendijke - De 35-jarige auto mobiliste mevrouw A. Pilaat- Cocquijt uit Schoondijke is gis termiddag bij een eenzijdig ver keersongeval in IJzendijke om let leven gekomen. Komende met haar personen auto vanuit de richting Hoofd plaat raakte ze op de Oranjedijk ter hoogte met de splitsing Grote Put door onbekende oorzaak de macht over het stuur van haar voertuig kwijt. De auto belandde iu de berm en kwam vervolgens tot stilstand tegen een boom. Bij aanrijding werd de auto ge- heel vernield. Van onze verslaggever Oostburg - Oostburgers die in het buitengebied wonen en een oprit hebben die langer dan een halve kilometer is, zijn de enigen hie een beugel krijgen om hun mini-container aan de openbare weg te laten staan. Dat stellen burgemeester en wet houders voor naar aanleiding van de evaluatie over het ge bruik van de vuilcontainers in de gemeente. Daarbij kwam het ongemak naar 'oren dat bewoners van boerde rijen met een lange oprit hadden. Die wilden graag van het ge sjouw met de rolemmer af. In eerste instantie voelden B en W 'an Oostburg zich niet geroepen haar iets op te bedenken en moesten de bewoners zelf maar 'ets verzinnen. De gemeenteraad dacht wel mee adviseerde bewoners met een ie oprit een beugel te geven °m de container in vast te zetten aan de openbare weg. Het colle ga wil daar nu wel aan meewer ken, maar 'het beschikbaar stel- van een beugel mag geen '1, zijn maar uitzondering en js slechts in uitzonderlijke geval- len gewenst'. Dat uitzonderlijke goval doet zich volgens B en W aUeen voor als mensen een oprit hebben die langer is dan vijfhon derd meter. waterstaat constateerden gister ochtend dat de Minas del Frio de buitenhaven van Vlissingen had vervuild. Het onderzoek liet daarover geen twijfel bestaan. De kapitein van het Cubaanse zeeschip ontkende dat de vervui ling van zijn schip afkomstig was. Omdat het schip nog die zelfde dag de haven van Vlissin gen weer zou verlaten kwam de officier van justitie meteen in actie en dagvaardde hem in het kader van het Lik op Stuk-be- leid voor de economische politie rechter in Middelburg. De kapi tein moet over een paar weken verschijnen op de zitting van deze rechter. Komt hij daar niet dan wordt hij bij verstek veroor deeld. Het was als gezegd de eerste keer dat bij overtreding van de WVO door een buitenlands schip de verdachte direct een dagvaar ding meekreeg. In de regel wordt een aanbod gedaan om de ver dachte, eveneens als lik op stuk, onmiddellijk een geldboete te la ten betalen dat door de officier van justitie wordt vastgesteld. Nu worden ook weigerachtige verdachten op deze manier aan gepakt. Het gaat niet alleen om buitenlandse, maar ook om Ne derlandse verdachten. De officier van justitie hoopt binnenkort in de Lokale Kontaktgroepen Milieu voor res pectievelijk de Westerschelde en de Oosterschelde afspraken te kunnen maken om in de toe komst alle zaken betreffende waterverontreiniging op deze manier af te werken. De contact groepen zijn overlegorganen waaraan alle diensten deelne men die betrokken zijn bij de handhaving van milieuwetge ving op de grote Zeeuwse wate- 'an onze verslaggever Middelburg - Dertien organisa- les van ouderen in Vlaanderen Zeeland organiseren samen wee manifestaties in het kader het Europees jaar van de ouderen. Dp twee plaatsen zullen dit na- har ouderen bijeen komen. Het s de bedoeling dat de Vlaamse Meren naar Zeeland gaan en o Zeeuwse ouderen naar Vlaan- 'Informatie over offertes achtergehouden' Van onze verslaggever Sas van Gent - Onder het toeziend oog van wethouder L. Marquinie van Sas van Gent nam gedeputeerde A. Dek gisteren officieel de nieuwe 'snuffelpaal' in Sas in gebruik. Het gaat om een meetpunt voor de bepaling van luchtverontreiniging. Deze is in de plaats gekomen van de tot nu toe drie gehan teerde meetpunten van TNO in de Kanaalzone. De waarden die worden gere gistreerd hebben betrekking op fluor en stof. Het meetpunt staat aan de Westkade, vlakbij de grensovergang. Voor deze lo catie is bewust gekozen. De achtergrond is meer inzicht te krijgen in de hoeveelheid fluor die in België in de lucht komt en welke belasting die in het Zeeuws-Vlaamse deel van de Kanaalzone mogelijk veroor zaakt. Het ministerie van leefmilieu van het gewest Vlaanderen be- Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - De Tolbrug Exploitatie Maatschappij NV (TBM) heeft alle statenleden informatie gezonden over een oude, door Gedeputeerde Staten reeds afgekeurde offerte voor de oeververbinding in de Westerschelde. TBM doet dit omdat het denkt dat de statenleden die informatie van GS nooit hebben gekregen. Paul van de Velde (links) en Rinus Ferdinandusse met het nieuwe boekje. FOTO JAAP WOLTERBEEK Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Hoe Zeeland voelt als je er allang al niet meer woont. Wat is je bijgebleven, wat mis je en waar heb je je altijd buitengewoon aan gestoord. Welk gevoel kruipt in je botten bij het horen van het woord alleen al. Omarm je die man, die bij die bakker in Amsterdam met over duidelijke Zeeuwse tongval een brood be stelt, of denk je: blij dat ik er weg ben, uit dat a-culturele benepen landje vol kortzich- tig domineesgedaas. "Of hoe voelt Zeeland als je er voor het eerst voet aan land zet? Het Zeelandgevoel. In dertien afleveringen in het Zeeuws Tijdschrift schreven min of meer bekende vaderlanders en één Italiaan daar een bespiegeling op. De verhalen zijn nu gebundeld. Gisteren hield hoofdredacteur Rinus Ferdinandusse van het opinieblad Vrij Nederland het boekje ten doop in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg. Tegelijkertijd werd de tentoonstelling 'Het Zeelandgevoel getekend' van de illustrator Louis Radstaak geopend. Radstaak maakte de tekeningen bij de verhalen in het tijdschrift. De bundel, onder redactie van Paul van de Velde, bevat bijdragen van Edmondo de Amicis, Ton Anbeek, Charles de Coster, Max Dendermonde, Jan Gielkens, Jaap Goedege- bure, Victorine Hefting, Bert Jansen, Ed Leeflang, Annie M.G. Schmidt, Bert Tous- saint, Rinus Ferdinandusse en Francisca van Vloten. Het is een gezamenlijke uitgave van de Stichting het Zeeuws Tijdschrift en de uitge verij De Koperen Tuin in Goes. Abonnees op het Zeeuws tijdschrift ontvangen het boekje gratis, de winkelprijs bedraagt 21,50. Dat is een beschuldiging richting GS. Gedeputeerde Hennekeij (waterstaat) hierover: „Ik moet daar eens om lachen. De brief van TBM is op 29 januari aange komen, te laat voor de vergade ring van de staten op 5 februari. Dus staat die brief op de agenda van de maartvergadering." De zaak ging rollen na vragen van twee CDA-statenleden in ja nuari over het feit dat slechts twee offertes en dan nog alleen van tunnels ter bestudering bij GS liggen. De CDA'ers vroegen zich af waarom er geen offertes van brug-tunnels zijn gevraagd of zijn binnengekomen, zodat zij alle alternatieven goed kunnen vergelijken. Zoals bekend heeft een-tunnel de voorkeur van GS, uit milieu-oogpunt, maar ook gezien de verhouding met de Belgen die een ongestoorde doorvaart naar Antwerpen eisen. Uitnodiging Volgens de brief van TBM heeft de provincie op 6 augustus 1991 de onderhandelingen over de /aanbieding met TBM stopgezet. Maar, TBM heeft per brief van 10 oktober de provincie laten weten dat de offerte gehand haafd blijft en dat TBM 'een uitnodiging tot voortzetting van de gesprekken tegemoet zien'. In feite zijn het drie aanbiedin gen die TBM nu langs deze om weg de statenleden presenteert. De eerste is een offerte voor de bouw van een hangbrug over het hoofdvaartwater en een brug met pijlers over het secundaire vaarwater. TBM krijgt het recht tot exploitatie van 25 jaar en ontvangt jaarlijks van het rijk en de provincie 38 miljoen gulden. De tweede aanbieding is een brugtunnel. de hangbrug over het vaarwater wordt vervangen door een tunnel. Meerkosten: 75 miljoen gulden. De derde offerte behelst een ver schuiving van het tracé van de brugtunnel van oostelijk naar westelijk van Terneuzen. De meerpijs daarvan is destijds door TBM berekend op 150 miljoen gulden. Volgens Hennekeij doet de oude offerte niet mee in de aanbeste ding. „TBM kent de regels van de procedure en was niet op tijd om volgens de regels mee te doen." Van onze correspondent Axel - De nationale vereniging De Zonnebloem afdeling Axel houdt van maandag 1 tot en met vrijdag 5 maart een grootscheepse ledenwerfactie in Groot Axel. Alle inwoners krijgen een brief in de bus waarin kort staat vermeld wat De Zonnebloem is en doet. Enkele dagen later worden alle mensen die nog geen lid zijn gebeld met de vraag of ze voor 15 per jaar ondersteunend lid willen worden. Met de opbrengst kunnen activi teiten voor zieken en gehandi capten voortgezet en misschien zelfs verder uitgebreid worden. De Zonnebloem zet zich in om het welzijn te bevorderen van langdurig zieken, lichamelijk ge handicapten en hulpbehoevende ouderen, ongeacht hun levensbe schouwing. In Axel, Zuiddorpe en Koewacht is De Zonnebloem eveneens ac tief. De 37 vrijwilligers van deze afdeling houden zich voorname lijk bezig met het regelmatig bezoeken van zieken en gehadi- capten. Dit bezoekwerk is de doelstelling van De Zonnebloem. Het menselijk contact staat daarbij centraal. De Zonnebloem wil voorkomen dat langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoeven de ouderen vereenzamen en in een sociaal isolement geraken. Iets wat vaak voorkomt bij men sen die moeilijk of zelfs helemaal niet meer uit huis kunnen. De Zonnebloem probeert daarbij de aandacht te concentreren op ie der individu. Een personlijke be nadering dus. Dat geeft ruimte voor een goed gesprek en/of ver trouwensband. Activiteiten Naast het regelmatig bezoek or ganiseert De Zonnebloem diver se activiteiten, zoals de landelij ke vakantieweken, dagboot tocht, hotelboot en de ontspan ningsmiddagen met bekende ar tiesten zijn bij velen wellicht bekend. Aan enkele van deze activiteiten doet de plaatselijke afdeling Axel ook mee, zoals de regionale vakatieweek. Verder organiseert de afdeling ook regelmatig gezellige ont spanningsmiddagen. Met de or ganisatie van al die activiteiten is veel geld gemoeid. Daarom organiseert De Zonnebloem elk jaar een grote nationale loterij en de bekende actie Harten-5. De ruim 400.000 ondersteunende leden vormen echter verreweg de belangrijkste inkomstenbron. Vergrijzing Een groot deel van de opbrengst gaat rechtstreeks naar het plaat selijke Zonnebloemwerk. Deze uitbreiding is nodig omdat er door de toenemende vergrijzing van de samenleving steeds meer zieken, gehandicapten en hulp behoevende ouderen komen, die men met het werk van De Zon nebloem in aanraking willen la ten komen. Om al die redenen zoekt de Axelse Zonnebloem nog naar nieuwe enthousiaste vrijwilli gers, al was het alleen maar om de Zonnebloemgasten te vervoe ren naar de plaatselijke activi teit die gemiddeld een keer per maand wordt gehouden. schikt immers niet over fluor- gegevens in het eigen gebied. C. Meijler, hoofd Bureau Handha ving en Metingen van de direc tie Milieu en Waterstaat, legde gisteren uit dat in België geen dergelijke meetpunten bestaan. „Er is wel overleg met de des betreffende instantie in België maar dit soort zaken zijn daar niet bekend". Nauwkeuriger Het meten van fluor gebeurt in Een medewerker van Rijkswaterstaat geeft tekst en uitleg over het nieuwe meetpunt. de nieuwe opzet om de zes uur. Gebruikelijk was een keer in de 24 uur. Door de hogere fre quentie kan een beter verband worden gelegd tussen de gecon centreerde fluor en de heersen de meteogegevens, zoals wind richting en -snelheid. Boven dien kan met de nieuwe appa ratuur veel nauwkeuriger wor den gemeten. Het Sasse meetpunt wordt ook het enige voor stof in de regio. Een meethut is voorzien van elektriciteit en verwarming. De apparatuur werkt vrijwel auto matisch. Elke drie dagen wordt een stofmonster genomen.

de Stem | 1993 | | pagina 11