3?9 JEDENKl DE STEM Oostburg: geen windmolenpark Restauratie kerk kost 1,2 miljoen Hogescholen werken aan lessen logistiek -.19 -.49 -.39 EEN FIETS :T JE EREN. KORT VERBAAL DAG KLAPPER U -.19 35 36 4 99 JANSEN RAAMSD0NKmazDa Oostburg wil bungalowpark er via Raad van State doordrukken Gemeente vindt groot aantal 'wentelwieken' in open landschap niet aantrekkelijk Voorbeeldig gedrag op de weg tijdens carnaval /7T1 WeiBer Riese Tel. 01621-12991 fax: 22238 A4 Bezwaar tegen bouw loods bij Raad van State Monumentenbehoud Groede wil 250ste verjaardag Lutherse kerk vieren Proces-verbaal na rit zonder rijbewijs Alarmpistool in beslag genomen Twee gewonden bij ongeval Kelders ondergelopen Inbraken Hulst Achtervolging tot in Absdale Diefstal van aanhangwagen Beenbreuk in carnavalsstoet >3 X 52 S film a qc einbeeld LA.<Jy- opnames 5110 cassette opnames tlfklevend Qr toalbum V i/v j soorten mm Kwallte/tsfoto s bil SCHLECKER Nu nog voordeliger oto-afdruk 1x13 10x15 an - QQ egatief <7 olijvend goedkoopW kS Color HR 200 1°-24Q99 \S Color HR 100 geldig vanaf 1.2.1993 t/m 27.2.1993 lang de voorraad strekt ■HIJSWIJZIGINGEN strijkhulp ml 249 badreiniger iml o> "3" CMi - ailesreiniger oj 'o en, 1000ml 99 ruitenreiniger soorten,1000 ml 249 I WC verfrisser J 3 ml CO vochtig letpapier vul, 70 stuks 249 3 kg I OjQQ iteloord, Dreumel, Drunen, Kloosterzande, 2 •dam, St. Willebrord, 3 x In tilialen in geheel Nederland ir infor pr informatie 076-236911 KHT: 'ORCERf M/V IS DE KRANT N E R C E N 5 me SIRE leasing voor iedere beurs bedrijf en particulier van nieuw en jong gebruikt MAANDAG 22 FEBRUAR11993 yan onze verslaggever Oostburg - Burgemeester en wethouders van Oostburg willen via een Kroonberoep bij de jaad van State toch de aanleg van een vakantie-bungalowpark in de Kleine Polder bij Groede er door drukken. Het Oostburgse college dicht zichzelf daarbij goe ie kansen toe om de zaak te winnen en vraagt daarom de steun van de gemeenteraad. Het bungalowpark maakt deel uit van het bestem mingsplan 'Verblijfsrecreatie terreinen', maar Ge deputeerde Staten van Zeeland hebben door dit onderdeeltje een rode streep gezet. Niet terecht, menen B en W, die de motivering van de provincie maar 'erg mager' vinden. „In feite komen Gedepu teerde Staten niet verder dan de verwijzing naar het Streekplan en de uitwerking daarvan voor het kustgebied van West-Zeeuws-Vlaanderen", stelt het college. Daarnaast vinden B en W dat GS de tekst in de plantoelichting uit zijn verband rukken. Volgens GS is een bungalowpark in de Kleine Polder in strijd met het Streekplan. In dat gebied zouden juist voorzieningen voor dagrecreatie gera- liseerd moeten moeten worden. Dit met de nadruk op het rust- en groentoerisme. Maar volgens B en W van Oostburg vertellen GS maar de helft van het verhaal. In de plantoelichting is namelijk ook aangegeven dat de ontwikkeling van de Kleine Polder in ruimtelijk opzicht beschouwd kan wor den als een logische afronding van de recreatie concentratie Groede-Bad. Alleen daar zijn beperk te mogelijkheden voor uitbreiding van verblijfsre creatie aanwezig. Gedeputeerde Staten hebben die toelichting verder gelaten voor wat die was. Volgens het Oostburgse college is de provincie ook voorbij gegaan aan de mogelijkheden die in de gemeentelijke Recreatie nota voor het gebied Kleine Polder zijn opgeno men. Alles bij elkaar denkt het college de onthouding van goedkeuring aan het bungalowpark met succes voor de Raad van State te kunnen bestrijden. Bovendien heeft de gemeente zich volgens B en W ook ten opzichte van de projectontwikkelaar die het park wil realiseren, 'moreel verplicht' die strijd aan te binden. Kan onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oostburg ziet het niet meer zitten om een groot windmolenpark binnen de gemeentegrenzen te krij- ln 1990 liet de gemeente de pro- vincie nog weten in te stemmen met een windmolenlocatie nabij Hoofdplaat-/-Oranjepolder, maar nu er nog eens goed over is nagedacht, bedanken B en W voor de eer. ïolgens de berekeningen in de concept-beleidsnota windenergie van de provincie zou een en ander neerkomen op 138 tot 250 windturbines op Oostburgs ge bied. Zo veel van deze wentel wieken met een totale hoogte van 60 meter in het open land schap lijken B en W weinig aan trekkelijk, zo schrijven ze aan de gemeentelijke commissie plano logie. De haalbaarheid van het project is bovendien minder groot, vanwege de afstand tot het geschikte hoogspanningsnet. Een minpunt is volgens het Oostburgse college ook de te verwachten geluidsproduktie. De ene turbine in Oostburg vol doet op dit moment al niet aan de geluidsnormen en B en W voelen de bui -al aankomen als straks een heel park van die turbines staat te zoeven. Het Oostburgse college zegt win denergie een goede zaak te vin den, maar meent dat de locaties een 'band' moeten hebben met die turbines. Bijvoorbeeld de Oosterscheldekering, de Oester- en Philipsdam en langs kanalen en dergelijke. Van onze correspondent Breskens - Morgenmiddag wordt in Den Haag het sehorsingsver- zoek behandeld door de Raad van State dat is ingediend door enkele particulieren en vereni gingen uit Breskens. Zij vragen schorsing voor de bouw van een loods met kantoorruimte door F. Kosendaal op de Middenhaven- dam. Rosendaal wil graag zijn huidige werkplaats, naast Standfast, uit breiden. Daarvoor wil hij op de Middenhavendam gebruiken, zeer tegen de wens in van veel Bressiaanders. Vooral bewoners van de Haven Westzijde tekenen bezwaar aan vanwege het uit zicht. Verder zijn veel verenigin gen er op tegen omdat de loods 'eel ruimte in beslag zal nemen daardoor veel activiteiten op die plaats zal belemmeren. De bewoners hebben echter vo- rtg jaar aan de late kant gerea geerd. De bouwaanvraag van Rosendaal was al door de ge- ®eenteraad van Oostburg goed gekeurd. Enkele mensen kwa den er toen achter dat er vol- gens hun procedurefouten waren gemaakt. Zo werd onder andere een verkeerd kadasternummer ingevoerd en misleiding van de bevolking. R de Brabandere heeft daarop een handtekeningenactie op louw gezet en die later bij het college aangeboden, waarmee zij Protesteren tegen de loods. Het college heeft de handtekeningen en de schorsing toen ongegrond verklaard. Daarop is het schor- singsverzoek ingediend bij de Raad van State. °e particulieren en verenigingen villen een bezwaar indienen te gen het plan Waterfront in Bres kens (bouw van buitendijkse ap partementen en uitbreiding van 'e jachthaven). Dat is nog moge- hjk tot eind deze maand. In dat P'an zit de loods van Rosendaal °ok verwerkt. De Brabandere is voor morgen in ieder geval rede lik optimistisch gestemd wat de 'ansen zijn. Het ombouwen van de kerk tot multifunctioneel centrum gaat 1,2 miljoen gulden kosten. FOTO'S WIM KOOYMAN Van onze correspondent Will Verherbrugge Groede - De Lutherse kerk in Groede bestaat dit 250 jaar. De Stichting Monu mentenbehoud Groede wil graag die verjaardag vieren, maar daar hangt wel een prijskaartje aan van 1,2 mil joen gulden. Met dit bedrag is het moge lijk om, waarschijnlijk, de eerste Lutherse kerk die in Nederland gebouwd is, te behouden. De kerk heeft een rijke geschie denis en herbergt onder de dak pannen een unieke gierzwaluw kolonie. De nieuwe Stichting Monumentenbehoud Groede presenteerde zaterdag in de Twee Duiven in Groede een restauratieplan. Het plan is op gesteld door architectenbureau Rothuizen 't Hooft uit Middel burg. De bedoeling is om van de kerk een multifunctioneel cen trum te maken met de nadruk op exposities. Om dat te verwezenlijken zijn een heleboel werkzaamheden nodig. Een toiletgroep ont breekt nog, evenals een keuken tje, centrale verwarming en een' garderobe. Behalve deze extra's heeft het hele gebouw een gron dige face-lift nodig, zoals ver nieuwen van het dak en kozij nen. Oude glorie Om in aanmerking te komen voor rijkssubsidie, is de Stich ting Monumentenbehoud Groe de opgericht. Dit is een vertak king van de twee jaar geleden opgerichte Stichting Groede. Deze stichting wil, in samen werking met de bewoners van Groede en de overheid, de his torische waarden voor de kern bewaren. Veel oude glorie ligt in het dorp in de kunstenaars- en ambachtendriehoek. Hierin ligt ook de Molenstraat met de Lutherse kerk. „Er waren te weinig Luthera nen overgebleven om de zaak te kunnen exploiteren," vertelt de voorzitter van de stichting, C. Oosterling-Versluijs. „Daarom hebben we in overleg met het bestuur de kerk voor het sym bolische bedrag van honderd gulden gekocht." Aan deze koop waren wel enkele voor waarden verbonden. Als de kerk weer in zijn oude glorie hersteld is, willen de Luthera nen nog minimaal zes keer per jaar een kerkdienst houden en hun eredienst. Bedragen De voorzitter is erg blij dat de gemeente Oostburg ook positief wil meedenken. Het college wil de gemeenteraad deze week vragen, aanzienlijke bedragen uit het gemeentelijke Monu mentenfonds aan te wenden voor het opknappen van de Lu therse kerk in Groede en de Nederlands Hervormde kerk in Cadzand. „Wij hopen dat dit lukt, anders is Groede pas over twaalf jaar aan de beurt voor rijkssubsidie," legt penning meester J. Scheele uit.. Hij vertelt dat van het totale restauratiebedrag van 1,2 mil joen gulden, ongeveer vijfen- eenhalve ton wordt gesubsidi eerd. „Rest dus nog een flink bedrag van acht ton. Dat willen we binnen zien te halen door middel van sponsors en dona teurs die we binnenkort zullen aanschrijven. Ook hebben we onze hoop gevestigd op Monu mentenzorg." De actie die van start zal gaan, draait ook rond de verjaardag van de kerk, het getal 250. Aan het eind van het jaar hoopt de stichting 250 donateurs te heb ben. „Hoe ze ons willen helpen moeten ze zelf weten, 250 gul dens, kwartjes of dubbeltjes, dat doet er niet toe," aldus Oosterling. Voorzitter A. Oos terling van de Stichting Groe de, verklapt alvast dat er van de zomer een echt 'verjaardags feest' gehouden zal worden. De Lutherse kerk in Groede bestaat dit jaar 250 jaar. van onze verslaggeefster Breda - Zes hogescholen in West-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland hebben deze week het Kenniscentrum Lo gistiek opgericht. Het cen trum gaat lespakketten ont wikkelen op logistiek gebied. De scholen die in het Kenniscen trum Logistiek samenwerken zijn de Hogeschool West-Bra bant, de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer (beide in Breda), de Hogeschool Zee land, de Hogeschool Midden- Brabant, de Hogeschool voor Economische Studies in Rotter dam en de Hogeschool Rotter dam en omstreken. „Bij logistiek gaat het om goede ren- en informatiestromen bin nen en tussen bedrijven. Je kunt dan bijvoorbeeld denken aan het vrachtwagenverkeer. Op dat ge bied is van alles aan de hand, maar dat komt niet voldoende aan de orde in het onderwijs," legt manager J. Beeking van het kenniscentrum uit. Als concreet voorbeeld noemt Beeking de ontwikkelingen op milieugebied. „Zo'n ramp bij de Shetlands had misschien voor komen kunnen worden als er een goed vervoersplan was geweest." „Op de verschillende Hogescho len lopen genoeg mensen nodig met logistieke kennis, maar die beperkt zich vaak op een deel terrein. Als je dat allemaal gaat bundelen, kun je studenten een veel breder pakket aan kennis aanbieden," gaat Beeking ver der. Het idee om op dit gebied te gaan samenwerken bestaat al ongeveer anderhalf jaar, sinds 1 februari is Beeking begonnen met de uitvoering ervan. De be doeling is dat het centrum les materiaal gaat maken. De lesmodulen worden samenge steld door docenten van de ver schillende hogescholen en en ex terne deskundigen. Ook is het volgens Beeking mo gelijk dat docenten gastcolleges gaan geven op een andere school en dat lespakketten verkocht worden aan bedrijven om op te nemen in bedrijfsopleidingen. Beeking verwacht dat het cen trum dit schooljaar niet meer dan enkele lesprogramma's kan voltooien. Over twee jaar zullen er echter als het goed is 24 programma's gereed moeten zijn. De zes hogescholen hopen in de toekomst ook op andere terreinen met elkaar samen te kunnen gaan werken. Van onze verslaggever Aardenburg - Dat carnaval en autorijden goed kunnen samengaan, bewezen afgelopen weekeinde de carnavals vierders in West-Zeeuws-Vlaanderen. Bij een grootscheepse alcoholcontrole zaterdagnacht in de omgeving van Aardenburg moest de politie van meer dan 270 aangehouden automobilisten slechts één bestuurder verbalise ren. „Een heel mooi resultaat", aldus C. van Bostelen van de rijkspolitie West-Zeeuws-Vlaanderen na afloop van de actie. „Het blijkt dat de spotjes op radio en televisie en andere voorlichtingscampagnes duidelijk hun vruchten afwerpen. Voor al bij de jeugdige automobilisten. De wat ouderen willen toch nog wel eens met een glaasje te veel op in de auto kruipen". Vooraf was al publiciteit gegeven aan de alcohol-actie en ook tijdens de optocht zaterdagmiddag in Aardenburg wees een team van Veilig Verkeer Nederland op de gevaren van alcohol gebruik en autorijden. Vandaar dat de meeste carnavalsgangers waren gewaarschuwd. De actie werd gehouden in samenwerking met de Belgische Rijkswacht en de politie uit de grensplaats Maldegem. Aan de Belgische zijde van de grens werden 72 bestuurders aan de kant gezet, waarvan er 40 moesten blazen. Niemand bleek te veel alcohol op te hebben. Aan de Nederlandse zijde reden 200 automobilisten in de fuik van de politie. Enkel een automobilist uit Maldegem ging op de bon. De politie had ook eigenlijk niet verwacht veel bestuurders in overtreding aan te treffen. „Op normale zaterdagen blijkt dat de mensen die uitgaan, zich dan doorgaans ook heel goed aan de regels houden", zegt Van Bostelen. In West-Zeeuws-Vlaanderen wordt al verschillende jaren extra gecontroleerd tijdens het carnavalsfeest. Het eerste jaar liepen nog 9 automobilisten tegen de lamp, het tweede jaar 7 en vorig jaar waren er 3 met een glaasje teveel op. Met de ene overtreder afgelopen weekeinde heeft de positieve ontwikkeling zich ook dit jaar weer verder doorgezet. Terneuzen - Het besturen van een auto, zonder dat de 19-ja- rige R.H. uit Terneuzen een rijbewijs heeft, is door de de gemeentepolitie van die plaats afgestraft met een proces-ver baal. Het was niet de eerste keer dat de politie hem hierop betrapte. Terneuzen - Tijdens een ver keerscontrole door de gemeen tepolitie van Terneuzen is za terdagmiddag een alarmpis tool in beslag genomen. De politie vond het pistool in de auto van A. van de V. uit Terneuzen. De man kreeg een proces-verbaal. Terneuzen - Bij een verkeers ongeval op de Boulevard in Terneuzen zijn vrijdagnacht twee inzittenden van een per sonenauto gewond. Het voer tuig waarin ze zaten kwam in aanrijding met een personen auto, bestuurd door de 23-ja- rige P. D. uit Terneuzen. Hoe de botsing precies kon gebeu ren, is volgens de politie nog niet duidelijk. Wel werd van D. een bloedproef afgenomen. Een van de gewonden, een vrouw (46) uit Hoek is per ambulance overgebracht naar het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Een tweede in zittende in de auto uit Hoek C. V. (47) liep een gebroken pols op- Terneuzen - Vrijdagavond ontstond een lek in een water leidingbuis nabij Langs de Kreek in Terneuzen. Door de ze lekkage liepen kelders van enkele woningen aan de Michiel de Ruijtersingel onder water. Die werden door de brandweer van Terneuzen leeggepompt. De technici van Delta Nuts verhielpen het eu vel. Tijdens de lekkage viel in een deel van Terneuzen en ook in Zaamslag en Spui de nor male druk op het waterlei dingnet enige tijd sterk terug. Hulst - Een inwoner van Hulst deed gisteren bij de rijkspoli tie in zijn woonplaats aangifte van een inbraak in zijn wo ning aan de Poorterslaan in Hulst. Uit de woning verdwe nen verschillende stereo- en geluidsinstallatie's en verder een aantal sieraden. Verder werd de hele woning door zocht. Men had zich toegang verschaft via de achterzijde van het pand. Bij een inbraak in de woning van L. van D. aan de Tivoliweg in Hulst werden enige kledingstukken ontvreemd. Verder werd heel de woning doorzocht. Men de woning binnengedrongen door het vernielen van een ruit aan de achterzijde. Hulst - De rijkspolitie te Hulst heeft zaterdagmorgen rond drie uur na een achtervolging de automobilist P. de B. uit Hulst staande weten te hou den. Dat gebeurde in de buurtschap Absdale. De man werd meegenomen naar het politiebureau in Hulst waar een blaastest werd afgenomen. Proces-verbaal werd opge maakt onder andere voor het négeren van een stopteken. Aanleiding was het feit dat hij omstreeks 2.45 uur met zijn voertuig rijdend over de Grote markt in Hulst door zijn. rijstijl de aandacht van de politie trok. Een eventuele controle door de politie zag hij niet zo zitten en reed weg in de richting Terhole met bo venvermeld gevolg. Kloosterzande - F. M. uit Kloosterzande deed gisteren bij de rijkspolitie aangifte van diefstal van zijn éénassige aanhangwagen. Het voertuig stond de nacht daarvoor ge parkeerd op zijn erf. Het be treft een bruin kleurig voer tuig, waarde 1600 gulden. Lamswaarde - Bij het in be weging zetten van de carna valsstoet gistermiddag in Lamswaarde lette een inwoner van Kloosterzande even niet op en kwam vervolgens onder de vooruitbouw van de praal wagen, waarop hij zat, te recht. Hij liep daarbij een ge compliceerde beenbreuk op. Per ambulance werd hij over gebracht naar het streekzie kenhuis De Honte in Terneu zen. MAANDAG GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14 uur carna- valsschieting. HENGSTDIJK - 't Jagershuis, 14 uur prijskaarting. HULST -Café De Kroon, 14.30 uur carna- valsschieting. -De Blaauwe Hoeve, 13 uur kaar ting KBO. ST.-JANSTEEN - Café 't Centrum, 14 uur kaarting. WALSOORDEN -Café Rue du Nord, 14 uur prijs kaarting. SAS VAN GENT -De Roselaer, 14 uur carnavalsbal KBO met Twilight Road Show.

de Stem | 1993 | | pagina 5