Regeringscrisis Italië afgewend [lirscli Ball in wil verscherpt toezicht op Antillen en Aruba Verdriet DE STEM DAF-medewerkers leveren tien procent in Premier Amato vervangt ministers die betrokken zijn bij corruptieschandaal Noodwet Alders moet stille gemeenten wakker maken Hulptransporten naar Bosnië hervat Onder curatele BINNENLAND BUITENLAND A3 A2 COMMENTAAR Reddingsactie op Noordzee De mooiste verkleedpartij vindt u vandaag bij van Dijk modehuis... ,V_x BINNENLAND KORT BUITENLAND KORT MAANDAG 22 FEBRUARI 1993 \n er de ronde over zwar foto's jan verhoei feen internationaal viswei Ie industrie die inmidde, Jakkingen heeft over de hel bid. de vloot eenmaal voor d van Chili vaart, gaat <j llie op werkbezoek. De dele komt daar in aanrakin een aftandse visverwerken fabriek. Ook die wordt 0_ It, net als de naastgelegei liek, waar nu vismeel wore loduceerd. Gerrit: „We vrie 1 de vis ter plaatse in, ei phepen die in container Europa. Het afval word perkt tot vismeel." naai toch in Chili, maakt d I der Valk-delegatie een toch es de kust. Onderweg koop 1 nog wat land. „Overal waa in Chili zijn gaan zitten is dl pomie opgefleurd, duizendei isen hebben weer werk, d< lens die waren verpauper! leren weer. Ook andere natie 'ben zich ni opnieuw in Chil lestigd." [tische vragen uit Nederland' bit 'zit er niet mee. „Wij ziji Chili een werkgever van aan- We hebben gewoon van eer taande regeling in Nederlanc iruik gemaakt." |id onderzoek lanks alle beschuldigingen fraude en belastingontdui- g die jaar op jaar de kop op ':en, is het inderdaad nog it tot daadwerkelijke vervol- :g van het bedrijf gekomen, d-staatssecretaris van finan- |n Hans Kombrink, nu werk- op het ministerie van De- ie kan zich uit 'zijn tijd' wel actie tegen het concern her- eren. Rond 1983 wilde justitie grote schaal ingrijpen, et moest een gecoördineerde ie zijn van het directoraat de arbeidsinspectie en het isterie van sociale zaken, ititie en de belastingen." Maar [t leidde tot niets. [verse 'misstanden' werden in tijd bij Van der Valk gesig- eerd. Zo luidde de arbeidsin- [ectie in Breda dat jaar de lodklok. „De bedrijfsvoering Van der Valk is op overtre den gebaseerd," klaagde het lofd in de pers. De bedrijfver- iging in - opnieuw - Breda, aleerde dat Van der Valk ie loonopgaven deed. mbrink schakelde destijds de ijks Accountantsdienst in en 'oeg om een onderzoek. „Fis- al is het bedrijf in die jaren hoorlijk in de fout gegaan, [n aanzienlijke correcties uit Sortgevloeid. Men bleek men- In zwart in dienst te hebben. Er een aanslag op gevolgd, en een ïbstantiële naheffing. Daarvoor ïeft men geld van de bank oeten halen." 'aarom er daarna geen vervol- ing volgde, herinnert Kombrink ch niet. Alle bovengenoemde ensten stonden klaar, er in draaiboek gereed voor een verval' op 26 horecaonderne- ingen. Dat speelde verder na mijn tijd. lisschien dat het departement p de rem heeft getrapt. Voor en gezamenlijke actie bleke" roblemen te bestaan met de ewijslast, de diverse Van der alk-ondernemingen stonden al- maal weer in andere arrondis- menten geregistreerd. Dattejj ;rafrechtelijk wat moeilijk; 'ie overtuiging hebben de offl- ële woordvoerders van de nu- steries ook nu nog. ombrink: „Daarbij kwam da* e fiscus en de bedrijfsvereni- [ingen gewoon geld wilden ziea :e waren op dat moment al W') lat er nog wat binnenkwam Dit is het tweede verhaal van een serie over het Van der Valk'00 cern. Het eerste artikel over 'de mee van de toekan' stond in'de wee end-bijlage van zaterdag j-'- Monze redactie binnenland pen Haag - Minister Hirsch Ballin ,jj het bestuur van alle eilanden „n de Nederlandse Antillen en eventueel ook Aruba onder curatele pellen als de bestuurlijke en finan ce situatie niet verbetert. jet dat voornemen volgt de minister de 0is van de Tweede Kamer, die zich (jjtele maanden geleden tijdens de be handeling van de begroting voor Antil liaanse en Arubaanse zaken in soortge lijke zin uitsprak. Het Bovenwindse eiland Sint-Maarten staat al sinds juni vorig jaar onder verscherpt toezicht van de Nederlandse regering vanwege wanbestuur. Vooral het enorme begrotingstekort op de Antillen, ruim 2,5 miljard gulden, baart Hirsch Ballin zorgen. De minister oppert daarom in een vertrouwelijke nota aan de Tweede Kamer de finan ciële controle over de Antillen te ver scherpen. Hij denkt aan een systeem als de Neder landse financiële verhoudingswet, op grond waarvan volgens artikel 12 van die wet gemeenten onder rechtstreeks bestuur van Den Haag kunnen worden geplaatst. Gemeenten, en als Hirsch Ballin zijn plan tot uitvoer brengt ook de Nederlandse Antillen, kunnen in dat geval een beroep op Den Haag doen wat betreft advies en financiële bijstand. De Antillen en Aruba nemen een finan cieel autonome positie in binnen het koninkrijk, maar als de tekorten te ver oplopen, moet er een beroep op Neder land worden gedaan. In die situatie achten Nederlandse parlementariërs en ook de Nederlandse minister voor An tilliaanse en Arubaanse zaken een scherpere financiële controle onont koombaar. In de vertrouwelijke nota somt Hirsch Ballin verder een aantal opties op voor de toekomstige verhoudingen binnen het koninkrijk. De minister pleit onder meer voor een vergaande decentralisatie van bevoegd heden van de huidige landsregering naar de eilanden, maar de vijf moeten onderling wel nauw samenwerken. Eén van de mogelijkheden die Hirsch Ballin naar voren brengt, is de opsplitsing in de Bovenwindse en Benedenwindse ei landen. fan onze tedactie buitenland jome - Door snel te handelen heeft premier Amato van [ialië een regeringscrisis voorkomen. De socialistische sinister-president heeft gisteren vijf nieuwe ministers loorgedragen, die meteen door president Scalfaro be noemd zijn. blijft evenwel zeer de vraag joe lang Amato nog premier is, lant hij is er niet in geslaagd de jarlementaire basis van zijn ier-partijenkabinet te verbre- oi. De 51e regering van Italië jiads de Tweede Wereldoorlog jeunt op de christen-democra- socialisten, liberalen en so- ;iaal-democraten. Ze heeft in de fweede Kamer een meerderheid bi slechts zestien zetels op de (50 afgevaardigden. En de ex-communisten en repu- llikeinen hebben Amato laten «eten dat ze er niet voor voelen toe te treden tot zijn kabinet dat sinds juni vorig jaar in functie is van schandaal naar schan- daal strompelt. Italië, waar de verstrengeling van macht, geld en misdaad ge- sjmboliseerd is in de term maf- schudt op zijn politieke grondvesten, sinds ruim een jaar geleden de actie 'schone handen' begonnen werd door de justitie. Inruim een jaar tijd zijn gerech telijke onderzoeken op verden king van het betalen of aanne men van steekpenningen ge opend tegen meer dan duizend politici, bedrijfsdirecteuren en ambtenaren. De jongste politieke slachtoffers van de zuivering die als een wals over Italië rolt, waren vrijdag de ministers van financiën en ge zondheidszorg, respectievelijk de Gemert (anp) - Het noodwetje voor de veehouderij dat minister Alders (Milieubeheer) voorbereidt, moet ervoor zor gen dat gemeenten in midden- en oost-Nederland gaan werken aan het terugdringen van de verzuring vanuit stallen. Daarnaast mogen de gemeenten werd. Bovendien is dat jaartal al die daar al volop mee bezig zijn, «iet door de noodwet worden mtmoedigd. Dat is volgens Al- Iers de essentie van de noodwet, lie binnenkort door het kabinet moet worden aangenomen. De milieuminister zei dat zater- in Gemert, nadat hij daar bad overlegd met een aantal Peelgemeenten en vertegenwoor- van regionale milieu-or ganisaties en landbouwbedrijfs leven. Een groot aantal veehouders, met name in midden- en oost- Nederland, heeft momenteel geen of geen volledige hinder wetvergunning. Deze veehouders moeten worden gelegaliseerd, om te voorkomen lat de rechter de stallen sluit. Punt van discussie tot nu toe is op basis van welk jaar de vee houders een vergunning moeten krijgen. Minister Alders geeft de voor keur aan 1981, omdat toen de nieuwe hinderwet van kracht door een aantal gemeenten ge hanteerd. Om te vermijden dat een groot aantal stallen dicht moet, wil Alders gemeenten de mogelijkheid bieden een later jaartal te kiezen, met als uiterste datum 31 december 1986. Voorwaarde is wel dat die ge meenten concrete plannen ma ken om de verzuring terug te dringen. Veehouders moeten ge stimuleerd worden tal van tech nische maatregelen te treffen, die de uitstoot van ammoniak verminderen. Gemeenten die geen plan van aanpak maken, zullen dus het jaar 1981 moeten hanteren, al dus Alders zaterdag. Dat kan betekenen dat boeren in die ge meenten hun veestapel moeten inkrimpen. Het duurt op zijn minst nog enkele maanden voordat de noodwet van kracht wordt. Mi nister Alders streeft er naar in tussentijd op landelijk niveau afspraken te maken om de am- moniak-uitstoot te verminderen. christen-democraat Goria (die ooit nog premier geweest is) en de liberaal De Lorenzo. Op financiën komt nu de socia list Reviglio, die tot nu toe mi nister van begroting was. De liberaal Costa verhuist van re gionale zaken naar gezondheids zorg. Hij treft op zijn nieuwe departement het moeilijke dos sier van de hervorming van de gezondheidszorg en de ziekte kostenverzekering. Op het ministerie van begro tingszaken komt de christende mocraat Andreatta, die als een van de beste economen van Italië te boek staat, en op dat van regionale zaken komt de liberaal Ciaurro. Verder heeft Amato een nieuw ministerie gevormd, dat belast wordt met de privatisering van de staatsindustrie. Bewindsman hier wordt de partijloze Baratta. Anderhalve week geleden was de socialistische minister van justi tie Martelli afgetreden, nadat justitie een onderzoek had ge opend naar de vraag of hij 'scho ne handen' had gehouden in de jaren dat hij belangrijke politie ke functies bekleedde. Bettino Craxi, de socialistische ex-premier die kans leek te ma ken op het presidentschap, moest ruim een week geleden het veld ruimen als leider van de socialistische partij. Een demonstrante kan haar tranen niet bedwingen tijdens de protesttocht die zij en ongeveer 2000 andere Bosnische vluchtelingen afgelopen zaterdag in Haarlem hielden. De secretaris van de kerkelijke vredesbeweging Pax Christi, Jan ter Laak, riep de Nederlandse bevolking bij die gelegenheid op de Bosniërs massaal te steunen. Ter Laak, die vorig jaar zelf tweemaal in Sarajevo is geweest, noemde het een schande voor Europa dat de massale agressie in Bosnië niet is voorkomen. De demonstranten eisten van Europa en dê VN dht er eén einde komt aan de etnische zuivering. foto anp Van onze redactie buitenland Sarajevo - De vluchtelingen organisatie van de Verenigde Naties hervat de hulpopera ties naar het noodlijdende Bosnië. Dat heeft een woordvoerder be kendgemaakt. De mededeling kwam nadat de strijdende par tijen eerder hadden laten weten hulptransporten niet langer te gen te houden. Vorige week wer den de transporten opgeschort uit protest tegen het voortduren de tegenhouden van de hulp. Gisteren heeft een hulpkonvooi van de Verenigde Naties het stadje Zepa in het oosten van Bosnië-Hercegovina bereikt, na dat de vrachtwagens een Servi sche blokkade mochten passe ren. Vandaag vertrekt een konvooi naar de belegerde stad Gorazde. De Bosnische president Izetbeg- ovic, die dit weekeinde een een zijdig staakt-het-vuren afkon digde, riep de autoriteiten van Sarajevo zaterdag al op een eind te maken aan de weigering VN- hulpgoederen te distribueren. De Amerikaanse president Clin ton overweegt de noodlijdende bevolking in Oost-Bosnië vanuit de lucht te bevoorraden. Woord voerders van de VN-vredes- macht reageerden evenwel te rughoudend op het voorstel van voedseldroppings, dat afkomstig is van Izetbegovic. Het bleef gisteren op het slag veld in Bosnië-Hercegovina rela tief rustig. Voorgaande dagen was zwaar gevochten in het wes ten van Sarajevo, nabij het vliegveld. De Servische troepen lijken hun stellingen te hebben versterkt rond Stup, zei een woordvoerder van de VN-vre- desmacht. De politie van Macedonië heeft gisteren met traangas een de monstratie tegen de komst van Bosnische vluchtelingen uiteen gejaagd. De ongeregeldheden waren zaterdag al begonnen toen de politie insloeg op de monstranten die een snelweg door de Macedonische hoofdstad Skopje hadden geblokkeerd. Drie politieagenten raakten ge wond. In Macedonië is sprake van toe nemende vreemdelingenhaat, die zich vooral richt tegen moslims. De spanning tussen de voorna melijk orthodox-christelijke Ma- cedoniërs en de islamitische Al banese minderheid is toegeno men sinds de laatste aandrong op grotere autonomie. VERVOLG VOORPAGINA Rond 7 uur 's ochtends ving een maritieme satelliet het noodsignaal op van de met 21 containers geladen Duitse vrachtvaarder Linda Buck. Op 40 kilometer ten noordwes ten van Terschelling hadden overslaande golven de brug inge drukt en de radio, de voortstu wing en de besturing grotendeels onbruikbaar gemaakt. De beide reddingboten van Ter schelling, het permanente offs hore-servicevaartuig van het na bijgelegen boorplatform Ned- drill 7, een marinehelikopter van het vliegkamp De Kooy en diver se schepen in de omgeving scho ten de zes opvarenden te hulp. Onder de te hulp komende sche pen bevond zich het Poolse schip Humling. Bij de assistentie raakte het met zout geladen schip dwars op de golven. Door het slingeren sloeg een van de vijf opvarenden over boord. Hij kon door een assiste rende marine-helikopter binnen enkele minuten uit het water worden getakeld. Inmiddels had het deinende schip zoveel water gemaakt dat er water in de brandstofleidin- 'gen kwam, waardoor de voort stuwing wegviel. Ook de Hum ling raakte stuurloos en dreef achter de Linda Buck aan in de richting van Terschelling. In het begin van de middag stevenden beide schepen op het platform Transocean 6 af. Het Kustwachtcentrum in IJmuiden besloot daarop in overleg met de Nederlandse Aardolie Maat schappij de meeste opvarenden van het platform af tehalen. Beide schepen dreven op korte afstand langs het platform. Sleepboothulp voor de Linda Buck kwam te laat en het schip strandde op een kilometer uit de kust van Terschelling op een zandbank. Een marine-helikop ter bracht de zes opvarenden naar De Kooy. De storm heeft op land maar weinig schade aangericht. In het oosten van het land vielen bij aanrijdingen als gevolg van sneeuwval twee doden. In IJmuiden besloot de burge meester op grond van een nood verordening de zuidpier te slui ten voor publiek. De noodverordening werd opge steld nadat op 24 januari een man en zijn zoontje door hoge golven van de pier werden gesla gen en verdronken. (ADVERTENTIE) DE VERHOUDING tussen Nederland en de Antillen staat de laatste tijd onder druk. Behalve de al jarenlange discussie over de toekomstige bestuursvorm, hebben zich enkele pijnlijke 'ncidenten voorgedaan. Juli vorig jaar werd het Bovenwindse eiland St.-Maarten wegens wanbestuur onder verscherpt en direct toezicht van Nederland geplaatst. Dat leidde tot veel Protest, vooral onder de gevestigde orde op het eiland. De laatste aanvaring is van zeer recente datum. De spraakmaken de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie Nordholt be weert dat criminele jongeren door de Antilliaanse autoriteiten op het vliegtuig naar Nederland worden gezet. De minister van justitie van de Antillen, mr. Suzy Römer, reageerde furieus door de uitspraken van Nordholt als 'bijzonder belachelijke aantijgin gen'te bestempelen. ™t is voorspelbaar dat de voornemens van minister van Antilliaanse en Arubaanse zaken Hirsch Ballin om het bestuur van alle eilanden en ook Aruba eventueel onder curatele te j™len, ook veel stof zullen doen opwaaien. ™eer dan zijn voorgangers op Antilliaanse en Arubaanse zaken deeft Hirsch Ballin zich met de problemen op de Antillen Pemoeid. De Nederlandse minister heeft nooit een blad voor de mond genomen. Voor hem is het duidelijk dat de stijgende criminaliteit, de bestuurlijke chaos en het enorme begrotingste kort krachtige maatregelen noodzakelijk maken, nirsch Ballin is van oordeel - hij wordt gesteund door een Eerderheid van de Tweede Kamer - dat financiële autonomie er ejet toe mag leiden dat een voortdurend beroep op Nederland wordt gedaan wanneer de tekorten blijven oplopen. Wanneer de Antillen er de voorkeur aan geven onder de bestuurlijke vleugels Nederland te blijven, zullen ze de consequenties daarvan moeten aanvaarden. Hirsch Ballin heeft duidelijke taal gespro- pen. Wanneer de situatie op de Antillen niet verbetert, kan een 9reeP niet uitblijven. -I Speciaal voor u zijn wij tijdens de carnavalsdagen geopend en verrassen u met schitterende mode-presentaties en sfeervolle live-musici Wanneer u vandaag voor minimaal 150,- besteedt, ontvangt u bovendien gratis een geurige lente-attentie: Cöte d'Azur, een verrukkelijk eau de parfum, inclusief verstuiver, van Louis Feraud! Stationsstraat, Waalwijk. Tel. 04160-35512 Maandag vanaf 13.00 uur geopend. VERVOLG VOORPAGINA In Eindhoven, waar straks nog 2750 mensen zullen wer ken, komt het accent te lig gen op de assemblage van vrachtwagens en de fabricage van motoren. In Westerlo (750 werknemers) blijft de fabricage van assen en cabines. Ongeveer 350 werknemers van DAF blijven betrokken bij het ontwikkelingsproces. De DAF-activiteiten in Groot- Brittannië worden gesplitst in kleine onderdelen, die los van elkaar verkocht moeten worden. De Britse overheid weigert mee te werken aan een reddingsplan voor deze vestigingen. Van de 5500 werknemers daar zijn er inmiddels 1650 ontslagen. Voor DAF Special Products, dat zich vooral bezighoudt met de produktie van militaire voertui gen en onderdelen, wordt een aanvullend boedelkrediet aange vraagd. Er zijn al onderhande lingen begonnen over de verkoop van dit bedrijfsonderdeel. Voor DAF Finance, de lease maatschappij van DAF, wordt het bestaande uitstel van beta ling gehandhaafd. Op termijn zal dit bedrijfsonderdeel worden ge liquideerd. DAF heeft de bonden gisteren voorgesteld de werknemers die wel overgaan naar het nieuwe DAF gedurende twee jaar 10 procent van het bruto loon te laten inleveren om een solidari teitsfonds op te zetten voor werkloos geraakte DAF-werkne- mers. DAF heeft zelf geen geld voor een afvloeiingsregeling of voor voortzetting van een sociaal plan uit het verleden. De Unie BLHP ziet wel iets in het inleveren van loon, maar de Industriebond FNV vindt dat het kabinet maar over de brug moet komen om een sociaal plan te financieren. Ook denkt-de directie aan een verlenging van de arbeidstijd van 36 tot 38 uur, zonder dat daar een loonsverhoging tegen over staat. Dit plan is voor beide bonden echter onbespreekbaar. De vakbonden en de politiek zijn verder tevreden over de ontwik kelingen, maar zowel Industrie bond FNV als Unie BLHP heb ben benadrukt dat het echte on derhandelen over de structuur van de nieuwe onderneming en over de arbeidsvoorwaarden voor de werknemers pas nu be gint. Ook de Eindhovense burgemees ter R. Welschen, die 'zeer geluk kig' is met het totstandkomen van de nieuwe DAF-fabriek, zegt dat alle aandacht nu gericht moet worden op het verzachten van de pijn bij de mensen voor wie geen plaats meer is bij DAF. PvdA-Kamerlid Vos zegt dat de overheid en de sociale partners in de regio arbeidspools en scho lingsmogelijkheden moeten op zetten voor de werkloos gewor den DAF-personeelsleden. Ook zijn CDA-collega Van Iersel benadrukte het belang van de vorming van banenpools. De steunactie voor DAF 'Hon derd piek voor een fabriek' heeft in totaal 12,5 miljoen gulden aan telefonische toezeggingen opge leverd. In totaal hebben 65.000 particulieren, bedrijven en in stellingen 100 gulden of meer toegezegd. Groepsleider ontslagen na ontucht Wapenveld - Een medewerker van de justitiële jeugdinrichting De Dreef in Wapenveld is op staande voet ontslagen nadat hij had toegegeven ontucht met twee ex-pupillen te hebben ge pleegd. De 47-jarige man heeft de ontucht zelf gemeld. Hij pleegde de ontucht toen de twee ex-pupillen vrijwillig in het huis van de man verbleven. De Dreef kwam in het najaar van 1991 in het nieuws toen zes groepsleiders werden ontslagen omdat zij via de televisie aandacht hadden gevraagd voor vermeende misstanden in het internaat. Ook voor de rechtbank konden zij toen echter hun beschuldigingen niet hard maken. Inwoner van Gorinchem doodgestoken Maastricht - De politie van Maastricht heeft gisteren drie inwoners van die stad aangehouden die ervan worden verdacht zaterdagmorgen een 18-jarige inwoner van Gorinchem te heb ben neergestoken. De man overleed twee uur later in het ziekenhuis. Een 22-jarige vriend van het slachtoffer werd met ernstige steekwonden in de buik opgenomen in het ziekenhuis. Hij is inmiddels buiten levensgevaar. Nederlandse bus verongelukt in Duitsland Bonn - Twee passagiers zijn gisterochtend door een ongeluk in Duitsland met een bus van de Nederlandse maatschappij Oad gewond geraakt. Ze zijn in een ziekenhuis opgenomen. De rest van de 36 inzittenden, die op de terugweg waren van een vakantie in Irschen (Karinthië), keerde in de loop van de dag terug naar Nederland. Ter hoogte van Koblenz slipte de autobus op de door sneeuw glad geworden weg en gleed door de vangrail heen in een sloot, aldus de zegsman. Hester Hofman wint Leids cabaretfestival Leiden - Hester Hofman heeft zaterdag met haar programma Een slimme meid de vijftiende editie van het Leids Cabaretfesti val gewonnen. Volgens de jury onderscheidde de 23-jarige Enschedese zich als 'persoonlijk, origineel, subtiel en getuigend van een groot observatievermogen'. Vooral het toekomstper spectief van Hofman achtte de jury beslissend in vergelijking met de andere finalisten; Van der Kroon (Een lied zoals u ziet) en De Rijk (Veni vidi video). De laatste kreeg wel de pu blieksprijs. Ruim half miljoen doses polio-vaccin Utrecht - Na het begin van de polio-epidemie in september 1992 heeft het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne tot 31 december bijna 600.000 doses polio-vaccin afgeleverd. De vaccinatiecampagne loopt trouwens nog. De Ziekenfondsraad heeft nog geen inzicht in de werkelijke kosten ervan. In eerste instantie was de campagne gericht op ongevaccineerden tot en met 40 jaar en mensen die meer dan vijftien jaar geleden voor het laatst tegen polio waren ingeënt. Dat leidde tot een enorme vraag naar vaccinaties, zodat de campagne al na één week werd beperkt tot kinderen en volwassenen tot en met 40 jaar. Nationaal onderzoek borstkanker Den Haag - Er komt een permanent landelijk bevolkingsonder zoek naar borstkanker voor vrouwen tussen de 50 en 70 jaar. De komende jaren zullen daar in 60.000 700.000 vrouwen geregeld onderzocht worden. Het kabinet trekt daarvoor vanaf 1994 tientallen miljoen guldens uit. De verwachting is dat met deze aanpak jaarlijks 600 a 700 levens gespaard kunnen worden. Staatssecrertaris Simons (Volksgezondheid) maakte zijn besluit dit weekend bekend. Deze aanpak betekent volgens Simons voor deze groep vrouwen een gemiddelde winst van 15 levensjaren. „Dat vind ik een investering van vele tientallen miljoenen guldens waard." 'Carlos woont in Damascus' Berlijn - De linkse terrorist Ilich Ramirez Sanchez, internatio naal bekend als Carlos, woont met zijn Duitse vrouw en hun zesjarige dochtertje in de Syrische hoofdstad Damascus, heeft het Duitse tijdschrift Focus gemeld. Onderzocht wordt of de Venezolaan aan Duitsland uitgeleverd kan worden. Carlos is naar verluidt het brein achter tal van terreuraanslagen, waaron der de ontvoering in 1973 van olieministers in Wenen. 's Werelds oudste inwoner 118 jaar Aries - Jeanne Calment (foto), die naar wordt aangenomen de oudste mens op de wereld is, werd gisteren bedolven onder boeketten en telegrammen ter gelegenheid van haar 118e verjaardag. De vrouw, die in haar jeugd Vincent van Gogh nog heeft gekend, woont in een bejaardentehuis in Aries, in het zuiden van Frankrijk. Calment stopte vorig jaar met roken en drinkt ook niet langer haar dagelijkse glas port. Zij is doof maar haar geheugen is nog goed. Auto-ontwerper Lamborghini overleden Perruggia - De Italiaanse ontwerper van luxe-automobielen Ferruccio Lamborghini is zaterdag op 76-jarige leeftijd overle den in een ziekenhuis in Perousa. Lamborghini, die na de oorlog begon met de fabricage van tractors, bouwde vanaf 1963 zes modellen zeer luxe (reis-)auto's onder het symbool van een stier. De types 350 GTV, 350 GT, Islero, Espada en Countach, die nog tot in de jaren tachtig werd gebouwd, plaatsten hem in de rij van beroemde ontwerpers als Ferrari, Maserati, Bertone en Pininfarina. Zijn succesvolste ontwerp was de naar een beroemd Spaanse stierenras genoemde Miura. 'Kohl heeft eigen verkeersplan' Bonn - De Duitse bondkanselier Kohl wil op termijn de motorrijtuigenbelasting in Duitsland afschaffen. In de plaats daarvan moet een allesomvattende wegenbelasting worden ingevoerd voor alle Duitse verkeerswegen. Kohl zou tegen de invoering van Autobahnvignetten zijn, en hij zou niets voelen voor een privatisering van de Duitse autosnelwegen. Dat bericht het Duitse zondagsblad Bild am Sonntag. Kohl zou de hoogte van de wegenbelasting afhankelijk willen maken van de motor- inhoud en de duur waarvoor de belasting betaald wordt: per week, maand of jaar. ANC laakt benoeming kleurlingen Johannesburg - Het Afrikaans Nationaal Congres heeft gisteren de stap van de Zuidafrikaanse regering verworpen om niet- blanken in de regering op te nemen. Er is geen sprake van een multi-raciaal kabinet of een belangrijk gebaar, aldus het ANC in een verklaring. De Zuidafrikaanse president De Klerk deelde zaterdag mee twee kleurlingen en een Indiër als minister in de regering te zullen opnemen. Onder de nieuwe ministers is geen zwarte. De Klerk vindt het echter 'contra-produktief in het huidige gevoelige stadium van de onderhandelingen' om nu een zwarte in de regering op te nemen.

de Stem | 1993 | | pagina 3