lïirscli Bal Dansen naar de pijpen van een Walk' 'Als hun voorwaarden je niet aanstaan, dan kun je ophoepelen premier Amat< DE STEM Onder curatel EXTRA OP MAANDAG LOSSE FLODDERS Worte ohne Lied Eerherstel voor Zijderoute Noodwet Aldei gemeenten wj QE STEM DE STEM MAANDAG 22 FEBRUARI 1993 Een programma op teevee, over kiezen voor kinderen of voor carrière. Of voor allebei. Of desnoods voor een halve carrière bij een heel kind, want andersom is moeilijk uit voerbaar. Aan het woord va ders en moeders in bonte va riatie, die per stuk of per paar onthullen hoe zij op de meest uiteenlopende manieren hun zaakjes regelen rond die kom- binatie kinderen en werk. De betaalde arbeid buitenshuis wel te verstaan. Want bood schappen, wassen en koken, verluieren, vervoer per fiets met voor- en achterzitje naar school, zwemles, tandarts - dat alles valt onder kinde ren. Ik schakel er midden in: de toon van de woorden en de ernst op de gezichten brengen me meteen bij de les. Ook deze 3748e praatshow behan delt een probleem: kinderen. Ikzelf heb na maandenlang alle kranten vol artikelen met welles-nietes en goed-of-fout rond dit onderwerp nét beslo ten de koppeling kind-werk louter te bekijken als een feit, hoogstens als een uitdaging die creativiteit vereist. Trek de vergelijking met bui tenlanders, ouderen, wao'ers, gehandicapten, - individueel zulke aardige buren, familie leden, biljartvrienden, partij genoten. Plak er dat vermale dijde woord probleem aan vast en ze vormen massaal zo'n obstakel, dat je door het bos de bomen niet meer kunt zien. Kind probleem, dat is een oneerlijke benadering. Dat situaties soms problema tisch kunnen zijn, wil ik ech ter graag erkennen. Om alles op rolletjes te laten lopen is goed overleg nodig. En coör dinatie. Een moeder met volle baan en twee kinderen plus vader met eveneens volle baan, getuigt daarvan voor de camera. „Kennelijk ben ik zo gesocialiseerd dat ik automa tisch de eindregie heb aange trokken, en is Jan zo gesocia liseerd, dat hij het stilzwijgend wel goed vindt." Een herken baar gevoel, alleen heb ik het vroeger nooit zo fraai ver woord. En als het misging, greep ik altijd radeloos naar het middel van stemverhef fing of schoof vertwijfeld half aangeklede kinderen over de drempel: rennen, naar school. Nu - te laat - weet ik beter. „Knelpunten waar het fout loopt, zijn momenten van re- flexie, op zulke ogenblikken wordt me duidelijk dat ik die eindregie helemaal niet wil en niet hoef." Zo zie je, spitsuur in het gezin heet anno 1993 rustig een moment van reflec tie. Zappen we nu even naar een ander praatuur, ook vol jar gon, over het opvoedingsge- beuren en dat kinderen later moeten participeren in de maatschappij. Verrukking bij een onderzoekmeneer om de ontdekking, dat kinderen op zeer jonge leeftijd veel moei lijke vakken tegelijk heel makkelijk kunnen leren. Doen, zegt hij. Zal dat ze gelukkiger maken, vraagt de zaal. De meneer: „het is toch mooi als ze beter weten hoe de wereld in elkaar zit." Voel baar betwijfelen veel aanwezi gen of wiskunde - en soortge lijke kennis een kind op die ontdekkingsreis veel verder zal brengen. Oergewoon In een flits zie ik mezelf als prille moeder met een jamme rend kind, afgerammeld door vriendjes: „en ik had echt alle knikkers gewonnen...snik- snik." Wat was in dit opvoe- dingsgebeuren mijn reflexie op deze participatie van mijn kind in de harde maatschap pij Inderdaad brieste ik: „Ben jij mal, je laat je toch zeker niet op je kop zitten" en in plaats van een troosttende aai gaf ik een stevige duw: „vooruit, erop af." Vrouwen voor vrede Geweldloze weerbaarheid Mooi, heus waar, maar een oergegeven is sterker. Zelfs de zo gesociali seerde vrouw ervaart dit. We zien het gezin aan de ontbijt tafel: „afruimen jongens." Taakverdeling, anders red je het niet. Jongen één aan de slag, jongetje twee ligt dwars. Hij loopt weg, wordt ge maand, hij grijnst, kortom: hij peinst er niet over. En in één klap staat daar gewoon een mens van vlees en bloed, die in de lijn van haar moeder, grootmoeder en lange rij voormoeders dreigt: „Pas op hoor, dan mag je niet mee naar de kermis." Vervang kermis door carnaval en je beseft hoe krampachtjg zo'n moeder meteen al haar energie zal bundelen in de onuitgesproken smeekbede aan haar kind: o, alstublieft, doe wat ik vraag. Zoals heel Europa bij de VN-dreiging bemiddeling en hulp aan Bosnië in te trekken, blijft hopen en bidden dat ze daar ooit wijzer zullen worden. Het weerbarstige jongetje zagen we later op de kermis. Bij de schiettent. door John O'Mill Gratis aangeboden aan componisten van een Carnavalslied Saaaaaaaaaaaaaaaaaaaaame mee ons Petronella Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaase wij de Salmonella Nie so flaaw doen mee bacille Kletstoeweige oppoew bille, want Saaaaaaaaaaaaaaaaaaaaame mee ons Petronella Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaanse wij de Salmonella En nou verder gin gouwoer, maar de beentjes van de vloer, want Saaaaaaaaaaaaaaaaaaaaame mee ons Petronella Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaase wij de Salmonella Petronella zal oe lone mee'n portie groei'ormone. Saaaaaaaaaaaaaaaaaaaaame mee ons Petronella Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaase wij de Salmonella. Copyrights included cnui Islamabad (ips) - De zijderoute wordt in ere hersteld. Tien landen in Azië, waaronder de Centraalaziatische republieken, hebben besloten deze oude handelsroute naar Europa nieuw leven in te blazen. Niet uit nostalgie, maar uit pure noodzaak: de regio zit te springen om handel en buitenlandse investeringen. De tien landen, allen lid van de Organisatie voor Economische Samenwerking (ECO), zijn Azerbeidzjan, Kazachstan, Kirgizstan, Turkmenistan, Tadzjikistan, Oezbekistan, Afghanistan, Pakistan, Iran en Turkije. De blauwdruk voor de nauwere samenwerking moet een einde maken aan de gebrekkige transport- en communicatievoorzieningen tussen de landen. „Voor ons is het gunstiger handel te drijven met onze buren dan met Rusland of Oekraïne", merkte de onderminister voor Buitenlandse Zaken van Oezbekistan op. De ECO maakt een bloeiperiode door. Tot november vorig jaar waren alleen Pakistan, Turkije en Iran nog lid. In drie maanden tijd is de organisatie fors uitgegroeid. De Centraalaziatische republieken gebruiken de ECO vooral om de invloed van Moskou in te dammen. Het gebied is rijk aan mineralen en landbouwprodukten. Tot voor kort stond die produktie volledig in dienst van de Sovjetunie. „We zullen dat economische imperialisme niet meer tolereren", zei een adviseur van de Turkmenistaanse regering. De lidstaten van de ECO proberen ook op andere gebieden dan de economie tot een voorzichtige integratie te komen. Zo spraken de vertegenwoordigers in Pakistan de vrees uit dat de etnische conflic ten in Afghanistan en Tadzjikistan kunnen overslaan naar andere gebieden in de regio. Er gaan zelfs stemmen op om de ECO tussenbeide te laten komen in zulke conflicten. ,>y S. De familie Van der Valk is een econo mische macht van belang. Als werkge ver is de toekan-familie veelbesproken. Legio verhalen doen er de ronde over zwart werken, belastingontduiking en een discutabel personeelsbeleid. De vakbonden hekelen het bedrijf, ande ren spreken van een 'verslavende werk gever'. yan onze redactie binnenland pen Haag - Minister Hirsch Balli: ffjl het bestuur van alle eilande: van de Nederlandse Antillen ei eventueel ook Aruba onder curatele stellen als de bestuurlijke en finan ciële situatie niet verbetert. get dat voornemen volgt de minister d wens van de Tweede Kamer, die ziel enkele maanden geleden tijdens de be Als werkgever is de toekan-familie veelbesproken. Legio verhalen doen er de ronde over zuaj werken, belastingontduiking en een discutabel personeelsbeleid. FOTO'S JAN verhoef Door Hans Rube Een intern schrijven uit 1989 tussen vakbondsbe stuurders van de FNV: „Niet zonder meer kan worden gesteld dat het personeel bij Van der Valk slecht wordt betaald. Dat valt de laatste tijd wel mee. De grootste erger is voor ons dat het één 'grijs/ zwart' circuit is en dat andere werkgevers dat als argument tegen ons ge bruiken. Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken, dat delen van onze over heid v.d. V beschermen, althans niet aan willen pakken." Zakendoen is gebonden aan be paalde codes. Codes die in het geval van het Van der Valk-con cern door de familie zelf worden bepaald, en waar met herhaling door derden tegen wordt ge ageerd. In Nederland heeft de commissie voor Fusieaangelegenheden van de SER vertrouwelijk al eens te kennen gegeven dat zij moeite heeft met de handelspraktijken van Van der Valk. In het voor jaar van 1991 heeft de commissie in persoon van secretaris mr. J. Hoyincki een ernstige waar schuwing aan het bedrijf doen uitgaan, wegens het overtreden van de fusiecodes bij de overna me van hotel Goes. Op de Nederlandse Antillen wordt de toekan bewonderd, en gevreesd. In een paar jaar tijd heeft de familie een groot aantal bedrijven op Curasao verwor ven. Van visverwerkende indus trie, bloemenkwekerij tot het Plaza Hotel. Curasao is klein en arm, Van der Valk is groot en rijk, een econo mische macht. „Dat klink nega tief," zegt Gerrit van der Valk. „Er zouden daar meer economi sche machten moeten zijn, nu komt er eindelijk beweging in het gebied." Ook in Nederland is de toekan overal, welke student heeft er niet gewerkt. Verslaving Werken voor Van der Valk is een soort verslaving zegt de Bra bantse kok. „Als vrijgezel heb je een prachtig leven. Je verdient op papier een schijntje, maar gaat elke week met een dikke beurs de deur uit. Ze betalen contant, per week. Je hebt altijd geld op zak. Het is een beetje wild-west: avonturieren." Hij heeft het zestien jaar als kok in de keukens van het Van der Valk-concern volgehouden. Kookte in België, en in vrijwel elk restaurant in Nederland. „Ik was zo ongeveer de enige met papieren in die keukens. De rest bestond uit snotneuzen, die ner gens wat vanaf wisten." Natuurlijk zijn er de - anonie me - getuigenissen van studen ten die willen vertellen over hun leuke bijbaan in een van de motels. Van der Valk heeft nu eenmaal 'de naam'. Invalkrach ten, oproephulpen en part-ti mers, die een aardige bijverdien ste hebben naast de studiebeurs. Of werklozen, die beweren dat ze 'zonder meer' bij Van der Valk aan de bak kunnen. Dat gebeurt ook bij Van der Valk. Ex-werknemers vertellen de meest wilde verhalen over hun tijd bij het bedrijf. Hoe (te) jeug dig los personeel de tuin in vlucht of zich verstopt in kasten en kleedkamers van het zwem bad bij een inval van fiscale/so- ciale controleurs. Verhalen die even hard door Van dfer Valk worden ontkracht, als de vak bonden ze met cijfers zeggen te kunnen staven. In het seizoen verschaffen de 'Valken' aan duizenden mensen werk. Officieel hanteert het be drijf een getal van 'ongeveer vijfduizend personen'. Dat aan tal is aan de magere kant, zeg gen ter zake kundige volgers van het concern. De seizoen-bezet ting per hotel/restaurant wordt bij voorbeeld door de bonden op tenminste honderd man ge taxeerd, dat zou betekenen dat in drukke tijden de ongeveer vijfduizend medewerkers die Van der Valk hanteert, het abso lute minimum is waarmee het bedrijf draaiende kan worden gehouden. Officieuze ramingen gaan uit van 11.000 mensen die op de een of andere manier een boterham verdienen bij Van der Valk. In de horeca is het gebruikelijk dat er veelvuldig van losse werk krachten gebruikt wordt ge maakt. Een speciale commissie van vakbonden, bedrijfvereni- gingen en werkgevers onder zoekt momenteel of en zo ja, op welke schaal er zwart wordt ge werkt in de gehele horeca. De eerste resultaten laten een over wegend negatief beeld zien. Bij zestig procent van alle bedrijven mankeert wat aan de boeken. Stapels papier Bij de Horecabond van de FNV in Amsterdam hebben ze stapels papier verzameld over met name het Van der Valk-concern. Al jaren probeert de bond hier een voet aan de grond te krijgen, zonder succes. Bestuurder Ben Francooij: „Ze voldoen aan geen enkele cao, het is een slechte werkgever. Je kunt er komen werken op hun voor waarden, en als je die niet aan staan, dan hoepel je maar op." „Van der Valk werkt veel met scholieren en studenten, met na me in het weekeinde. Dat is volkomen oncontroleerbaar. Die losse werknemers worden con tant betaald. Als vakbond kun je daar weinig aan doen, want geen van deze mensen zal ons vragen actie te ondernemen, want dan komen ze in de knoei met hun studie-financiering. Voor de FNV staat vast dat Van der Valk personeel zwart uitbe taalt. „Van der Valk probeert in elk geval in de boeken, de totale loonsom van het bedrijf zo laag mogelijk te houden." Een van de manieren waarop het bedrijf volgens Francooij de fiscus om de tuin leidt is: „In dé boeken iemand een laag loon geven, maar contant bijbetalen." Een zware beschuldiging. Fran cooij wijst op de dossiers voor zich op tafel. „Dat er bij Van der Valk zwart wordt gewerkt kun nen we hard maken, dat is con creet bewezen. Er gaan ook ge ruchten dat men illegalen te werk stelt, maar daarvan hebben we geen bewijs." Tweede Kamer De handel en wandel van het Van der Valk-concern wordt in Den Haag al enkele jaren kri tisch gevolgd door de politiek. Zo worden kamerleden voortdu rend vertrouwelijk op de hoogte gehouden van de activiteiten van de fiscus in deze. 'Men kent de zaak', heet het in politieke kringen. „De Fiod en de sectie Grote Ondernemingen (GO) van de belastingdienst, met een aparte afdeling fraudebe strijding, zijn er mee bezig. Maar we houden de zaak potdicht, daarvoor ligt het veel te gevoe lig," aldus financieel deskundi gen uit de Kamer. De navorsingen van de belas tingdienst gebeuren in het diep ste geheim. De officiële woord voerster van de dienst GO: „We doen geen mededelingen over in dividuele gevallen. Maar," be vestigt ze, „de boeken van Van der Valk worden inderdaad ge controleerd. Mogelijk dat er een navordering uit voortvloeit." In het begin van de jaren tachtig werd het bedrijf al eens met een naheffing van honderden miljoe nen geconfronteerd. Van der Valk heeft dat toen kunnen schikken door een bedrag van naar schatting 25 miljoen gulden aan de fiscus te betalen. Gerrit van der Valk; „De fiscus speelt een maffia-spelletje met ons. Diefstal van onze zaak, noem ik het. Zij zeggen dat wij geld stelen van de overheid, en dan moeten wij maar bewijzen dat dat niet zo is. Bij ons wordt überhaupt niet zwart gewerkt." Machtig Vanuit zijn keuken heeft de Bra bantse kok („laat mijn naam maar weg, anders krijg ik er last mee") een eigen kijk op de we reld van de toekan gekregen. „Die mensen zijn zo vreselijk machtig. Gewoon omdat ze bul ken van het geld." „Van der Valk kan iedereen naar zijn pijpen laten dansen. Elke gemeente waar het bedrijf zich vestigt, bij voorbeeld. Dat doen ze heel slim, kijk maar op de landkaart. Van der Valk zit vooral in kleine en middelgrote gemeenten, die niet het juridi sche apparaat hebben om lang, moeilijke procedures uit te gaan vechten. Neem een dorp als Gil- ze: ongeveer tien procent van het onroerend goed is in handen van het concern." „Echt goed ken ik alleen de keuken, natuurlijk. Maar je ziet in zestien jaar een hoop. Wat mij al die jaren heeft verbaasd is dat we in de keuken nooit iemand van de arbeidsinspectie over de vloer hebben gehad. Die kwa men niet verder dan het kantoor van de Valken. Voor controles van de Warenwet hoefden we niet bang te zijn. Dan werd er van te voren wel drie keer naar de zaak gebeld, zodat we nog een emmertje sop konden gooien." Afspraken In een stille eetzaal van een hotel te Zeddam zit een andere oud-werknemer van Van der Valk triestig gebogen boven een kop zwarte koffie. Rob Moors, horecaman in hart en nieren, ex-eigenaar van een familiebe drijf. Momenteel werkloos. Moors heeft geprobeerd bij de 'Valken' een voet tussen de deur te krijgen. En op papier leek dat te zijn gelukt. „Op papier ja, maar zelfs al ben je op papier directeur, dan heb je er nog niets te vertellen. Valken willen alles zelf doen, en dat doen ze ook." Hij wil wel wat kwijt over het 'personeelsbeleid' van zijn oude werkgever. „Al zal ik natuurlijk niet het achterste van mijn tong laten zien, want net als iedereen heb ik boter op mijn hoofd. Maar, inderdaad, een van de manieren van betalen bij Van der Valk is om iemand een laag basis-salaris te geven en de rest buiten de boeken om uit te beta len." De Brabantse kok: „Eens per jaar maakte ik de afspraak hoe veel ik ging verdienen, hoeveel zwart en hoeveel gewoon over de bank via Alphen aan de Rijn. En zwart verdiende je er altijd meer dan wit. Als je ziek werd, kreeg je gewoon je salaris contant doorbetaald, ook het zwarte geld, Ze betaalden nooit ziekte- geld of zo. Later begreep ik pas waarom. Valk zei wel eens 'Ik heb dertig man lopen, maar be taal voor tien." Sociale verplichtingen De fiscus probeert op dit mo ment uit te zoeken hoeveel Van der Valk als totale onderneming verdient. „Het bedrijf bestaat uit een enorm aantal verschillende In het seizoen verschaffen de 'Valken' aan duizenden mensen werk. Officieel hanteert het bedrijf een getal van 'ongeveer vijfduizend personen'. Dat aantal is aan de magere kant, zeggen ter zake kundige volgers van het concern. bv's, gevestigd in verschillende landen. Daarmee probeert de lei ding te verhullen dat het een economische entiteit is. Maar daar kijken we doorheen," aldus de woordvoerder van de belas tingdienst in Amsterdam. Wat de belastingdienst bij voor beeld graag wil weten is of Van der Valk via dochteronderne mingen 'een aardig stuk winst' probeert weg te moffelen. „Een bedrijf dat in het buitenland bij een dochter goedkoop grondstof fen kan laten produceren pro beert die stoffen soms als dure inkoop in Nederland in de boe ken te krijgen. Die vlieger gaat niet op, wij vergelijken die prij zen met de normale marktprijs." Over de tactiek van het zaken doen door Van der Valk gaan vele verhalen. Een van de va rianten luidt aldus: Een Van der Valk-bedrijf vestigt zich in een plaats, en schakelt op beperkte schaal lokale bedrijven in bij de toelevering van verse produkten, bij voorbeeld bloe men. Zo'n, klein, bedrijf drijft al snel voor tien procent op de verkopen aan Van der Valk. Het concern zegt een grotere afzet toe, mits een spéciale prijs kan worden bedongen. Daarmee stemt de middenstander graag in. Langzaam maar zeker wordt de afhankelijkheid vergroot, en komt Van der Valk met nieuwe eisen omtrent de prijs van de geleverde goederen. Gaat de kleine ondernemer niet akkoord, dan trekt Van der Valk zich terug. In negen van tien gevallen kost dat de kleine ondernemer de kop. Kort daarop wordt zijn bedrijf, al dan niet via een tus senpersoon, aan de 'familie' toe gevoegd. Vissersvloot Zo'n verhaal klinkt uit mond van Van der Valk, vanzelfspre kend, compleet anders. Het be drijf heeft 'gewoon' een oog voor koopjes. Neem de verwerving van de visserijvloot, die in Chili 'gouden' visgronden heeft ont dekt. De Nederlandse overheid koopt in november 1989 een aantal Urkse vissers uit. Als die elf kotters werkloos voor de wal liggen seint Gerrit zijn zoon Ad in. Hij koopt de schepen, tot woede van enkele Haagse parle- mentariëres, die de schepen uit de vaart wilden halen. Het begin van een nieuwe ket ting is gesmeed. Van der Valk heeft, dankzij een leuke over heidssubsidie een start gemaakt met een internationaal viswei kende industrie die inmiddel vertakkingen heeft" over de wereld. Als de vloot eenmaal voor i kust van Chili vaart, ga: familie op werkbezoek. De gatie komt daar in aanrakit met een aftandse visverwerka de fabriek. Ook die wordt kocht, net als de naastgelegei fabriek, waar nu vismeel wok geproduceerd. Gerrit: „We vrit zen de vis ter plaatse in, verschepen die in container naar Europa. Het afval word verwerkt tot vismeel." Eenmaal toch in Chili, maakt d Van der Valk-delegatie een toch langs de kust. Onderweg men nog wat land. „Overal waa we in Chili zijn gaan zitten is economie opgefleurd, duizelde mensen hebben weer werk, havens die waren verpauper: floreren weer. Ook andere natie hebben zich nu opnieuw in Chil gevestigd." Kritische vragen uit Nederland Gerrit 'zit er niet mee. „Wij zijl in Chili een werkgever van zien. We hebben gewoon vaneei bestaande regeling in Nederlan: gebruik gemaakt." Oud onderzoek Ondanks alle beschuldigingei van fraude en belastingontdui king die jaar op jaar de kop steken, is het inderdaad no| nooit tot daadwerkelijke vervol ging van het bedrijf Oud-staatssecretaris van finan ciën Hans Kombrink, nu zaam op het ministerie van De fensie kan zich uit 'zijn tijd' wel een actie tegen het concern he: inneren. Rond 1983 wilde justitie op grote schaal ingrijpen. „Het moest een gecoördineerde actie zijn van het directoraat van de arbeidsinspectie en ministerie van sociale zal justitie en de belastingen." Maar het leidde tot niets. Diverse 'misstanden' werden ia die tijd bij Van der Valk naleerd. Zo luidde de arbeidsin spectie in Breda dat jaar noodklok. „De bedrijfsvoering bij Van der Valk is op overtre dingen gebaseerd," klaagde hoofd in de pers. De bedrijfver- eniging in - opnieuw - Breda signaleerde dat Van der valse loonopgaven deed. Kombrink schakelde destijds de Rijks Accountantsdienst in vroeg om een onderzoek. „Fis caal is het bedrijf in die ja: behoorlijk in de fout gegaan, zijn aanzienlijke correcties voortgevloeid. Men bleek men sen zwart in dienst te hebben, is een aanslag op gevolgd, ent substantiële naheffing. Daarvoor heeft men geld van de moeten halen." Waarom er daarna geen veryo.- ging volgde, herinnert Kombrit» zich niet. Alle bovengenoei» diensten stonden klaar, er een draaiboek gereed voor 'overval' op 26 horecaonderne mingen. „Dat speelde verder na mijn tijd Misschien dat het departemei» op de rem heeft getrapt. Voor een gezamenlijke actie l problemen te bestaan met dE bewijslast, de diverse Van Valk-ondernemingen stonden f lemaal weer in andere arrondis sementen geregistreerd. DatW; strafrechtelijk wat moeilijk; Die overtuiging hebben de ciële woordvoerders van de W' nisteries ook nu nog. Kombrink: „Daarbij kwam de fiscus en de bedrijfsveren- gingen gewoon geld wilden ze waren op dat moment al dat er nog wat binnenkwam- Dit is het tweede verhaal van serie over het Van der Valk-" cern. u Het eerste artikel over 'de m" van de toekan' stond in de w end-bijlage van zaterdag j-l- i dat Van onze redactie buitenland Rome - Door snel te handelen Ij Italië een regeringscrisis voork minister-president heeft gisten) ■oorgedragen, die meteen door; noemd zijn. Het blijft evenwel zeer de vraag hoe lang Amato nog premier is, want hij is er niet in geslaagd de parlementaire basis van zijn fier-partijenkabinet te verbre den, De 51e regering van Italië sinds de Tweede Wereldoorlog steunt op de christen-democra ten, socialisten, liberalen en so ciaal-democraten. Ze heeft in de Tweede Kamer een meerderheid van slechts zestien zetels op de 650 afgevaardigden. En de ex-communisten en repu blikeinen hebben Amato laten weten dat ze er niet voor voelen toe te treden tot zijn kabinet dat sinds juni vorig jaar in functie is en van schandaal naar schan daal strompelt. Italië, waar de verstrengeling van macht, geld en misdaad ge symboliseerd is in de term maf fia, schudt op zijn politieke grondvesten, sinds ruim een jaar geleden de actie 'schone handen' begonnen werd door de justitie. In ruim een jaar tijd zijn gerech telijke onderzoeken op verden king van het betalen of aanne men van steekpenningen ge opend tegen meer dan duizend politici, bedrijfsdirecteuren en ambtenaren. De jongste politieke slachtoffers van de zuivering die als een wals over Italië rolt, waren vrijdag de ministers van financiën en ge zondheidszorg, respectievelijk de chr ooi de Op list nis] lib: gi< zo: dej si: gel kol Op1 till m4 va te rel Ci; V( Gemert (anp) - Het noodwetj minister Alders (Milieubeheer), vi gen dat gemeenten in midden werken aan het terugdringen van Daarnaast mogen de gemeenten die daar al volop mee bezig zijn, niet door de noodwet worden ontmoedigd. Dat is volgens Al ders de essentie van de noodwet, die binnenkort door het kabinet moet worden aangenomen. De milieuminister zei dat zater dag in Gemert, nadat hij daar had overlegd met een aantal Peelgemeenten en vertegenwoor digers van regionale milieu-or ganisaties en landbouwbedrijfs leven. Een groot aantal veehouders, met name in midden- en oost- Nederland, heeft momenteel geen of geen volledige hinder wetvergunning. Deze veehouders moeten worden gelegaliseerd, om te voorkomen dat de rechter de stallen sluit. Punt van discussie tot nu toe is op basis van welk jaar de vee houders een vergunning moeten krijgen. Minister Alders geeft de voor keur aan 1981, omdat toen de nieuwe hinderwet van kracht DE VERHOUDING tussen Nede laatste tijd onder druk. Behalve de toekomstige bestuursvorm, incidenten voorgedaan. Juli vor eiland St.-Maarten wegens wa direct toezicht van Nederland protest, vooral onder de gevestig De laatste aanvaring is van zeer de Amsterdamse hoofdcommis weert dat criminele jongeren doe het vliegtuig naar Nederland justitie van de Antillen, mr. Suzv de uitspraken van Nordholt als 9en' te bestempelen. Het is voorspelbaar dat de Antilliaanse en Arubaanse zake van alle eilanden en ook Arul stellen, ook veel stof zullen doen Meer dan zijn voorgangers op heeft Hirsch Ballin zich met bemoeid. De Nederlandse minis mond genomen. Voor hem is criminaliteit, de bestuurlijke ch kort krachtige maatregelen noo: Hirsch Ballin is van oordeel meerderheid van de Tweede Ka met toe mag leiden dat een vi wordt gedaan wanneer de teko. Antillen er de voorkeur aan gev: van Nederland te blijven, zulle moeten aanvaarden. Hirsch Ba| ken. Wanneer de situatie op d mgreep niet uitblijven.

de Stem | 1993 | | pagina 2