VIST! VN-leger mag geweld gebruiken Al) BANK Ministers Italië verlaten zinkende schip 'Meer last dan plezier van ontwikkelingswerkers' Al acht aanslagen op Russische president Jeltsin Veiligheidsraad ook akkoord met tribunaal Joegoslavische oorlogsmisdadigers i van de tan ook. bij uw 3651 12920 100 1656 I a t i e s vert BUITENLAND Geen reactie van Vatic aan BUITENLAND KORT I 1993 Internationale Nederlanden Bank rlanden Groep N. V ondernemingen op het gebied nde marktsegmenten, loakket financiële produkten bedrijven. EN MAN OF VROUW ng op HBO-niveau en u hebt ;en tn ervaring een gedegen ticuliere bankprodukten. uis in de fiscale en juridische redietverlening, beleggen vertrouwd met het werken sociale vaardigheden zijn u bent initiatiefrijk, creatief J BIEDEN U e functie binnen een kantoor werksfeer en korte inen. Voorts een goed salaris, sioen, een winstdeling, gunstige regelingen vQor ;nsten. De bank ondersteunt ncipatiebeleid door het itudie- en verloffaciliteiten lijk door het ter beschikking, deropvang. KIER INFORMATIE iet opnemen met de heer antoordirecteur, telefoon 0. ce sollicitatie met curriculum uren naar ING Bank, ist Nederland, afdeling PZO, 3000 CX Rotterdam. DE STEM ZATERDAG 20 FEBRUAR11993 A4 Boor onze correspondent jjob Vunderink jloskou - President van Rusland is een gevaarlijk beroep. Alleen vorig jaar al verijdelden politie en geheime dienst z0'n acht aanslagen op Boris Jeltsin. Be eerste en enige democratisch gekozen leider van Rusland heeft kennelijk veel vij anden. Vorige maand arresteerden veiligheidsagen ten de 33-jarige Ivan Kislov, een majoor uit bet Verre Oosten. De man was gesnapt op een zolder in een regeringsgebouw waar Jeltsin zelden komt. De afstand tot het presidentiële hoofdkwar tier in het Kremlin bedroeg achthonderd meter. Thuis had de officier twee bommen in elkaar geknutseld met stalen kogeltjes, maar die waren door vocht onklaar geraakt. Gelukkig had Kislov nog een wapen in reserve. Tijdens zijn arrestatie bleek hij over een zakmes te beschikken. De majoor verklaarde ontevreden te zijn over de huidige regering en zou volgens chefs aan 'erfelijke schizofre nie' lijden. Kennelijk vormt deze kwaal in Rusland geen beletsel om het tot majoor in het leger te schoppen. In Jeltsins thuisstad Jekatirinburg had de geheime dienst al eerder zo'n eenzame wolf gearresteerd. De man wilde Jeltsin om zeep helpen omdat hij het land in een crisis had gedompeld. De loslippige wraakengel werd op het sta tion in de kraag gepakt, maar kwam na zijn arrestatie tot inkeer. Hij toonde berouw en is nu weer op vrije voeten. Voor dit soort halve zachten zegt Michaïl Barsoekov, chef van de Russische veilig heidsdienst, niet zo bang te zijn. Gevaarlijker zijn georganiseerde acties. Stamhoofden uit het Russische deel van de Kaukasus stuurden onlangs een moordcom mando van dertien man, maar die werden uitgeschakeld voor ze Moskou bereikten. Groepen andere Kaukasiërs liepen op een Moskous treinstation tegen de lamp. Aanslagen werden ook beraamd tegen de Russische vice-premiers Chizja en Sjachraj, die vorig jaar waren belast met het bestuur over de Kaukasische regio Noord-Ossetië. Jeltsins aartsrivaal, parlementsvoorzitter Chasboelatov, heeft tegenover de pers het vermoeden uitgesproken geen natuurlijke dood te zullen sterven. Tijdens Jeltsins recente bezoek aan India wisten de Russische en Indiase veiligheids dienst samen een moordaanslag door Tamil- activisten te verhinderen. Voordat Jeltsin het leiderschap van Gorbat- sjov overnam, raakte hij gewond tijdens een auto-ongeluk. Toen, maar ook bij andere gelegenheden, beschuldigde hij de toenmali ge veiligheidsdienst KGB van een moord aanslag. Boris Jeltsin ..gevaarlijk beroep.. Van onze redactie buitenland New York - Het 14.000 man tellende VN-vredesleger in Kroatië mag, als het wordt aangevallen, zich met geweld verdedigen. Dat heeft de Veiligheidsraad van de Vere- nigde Naties gisteravond besloten. Dat melden kranten in Belgrado, de hoofdstad van Servië en Klein-Joegoslavië. De graven zouden als laatste rustplaats dienen voor de stoffe lijke resten van zeker 250 men sen. Volgens het dagblad Politi- ka zijn de meeste slachtoffers Servische burgers die na marte ling om het leven zijn gebracht. De kranten stellen zonder uit zondering de moslims verant woordelijk voor de dood van de Serviërs. Verkrachtingen Servische afgevaardigden heb ben gisteren in Brussel verklaard dat ook etnisch Servische vrou wen het slachtoffer zijn van sys tematische verkrachtingen. Volgens de Servische psychiater Ljubica Toholj zijn Servische vrouwen in zeker 27 kampen misbruikt door moslims en Kroaten. Toholj maakt deel uit van de groep vrouwen uit het voormali ge Joegoslavië die verslag doet voor de commissie voor de vrou wenrechten van het Europese parlement. De aandacht voor de verkrach tingen in Bosnië is tot nu toe bijna uitsluitend gericht geweest op de moslimvrouwen. TVrkije wil Macedonië voorzien van omvangrijke militaire hulp. Met de leverantie van wapens en de training van militairen wil Ankara bijdragen aan de op bouw van de Macedonische strijdkrachten. Ook is het mandaat van de VN- troepen in het voormalig Joego slavië met zes weken verlengd tot 31 maart. Daarmee moeten de bemidde laars Cyrus Vance en Lord Owen meer tijd krijgen een politieke oplossing voor de problemen in Kroatië te vinden. De Veiligheidsraad riep secreta ris-generaal Boutros Boutros Ghali op alle benodigde maatre gelen te nemen om de veiligheid van de VN-macht te versterken door de 'benodigde defensieve Bewapening' beschikbaar te stel len. Hulp hervat Volgens Boutros Ghali wordt ook de de humanitaire hulp aan Bosnië hervat. De secretaris-ge neraal, net terug van een bezoek aan Japan, heeft de Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen, Sadako Ogata, opdracht heeft gegeven de hulp die zij woens dag nog opschortte, te hervatten. Donderdag had het kantoor van de UNHCR, dat de hulp aan Bosnië coördineert, gezegd dat de meeste hulpverleners dit weekeinde zouden worden te ruggehaald. Ogata schortte de hulpacties op omdat alle partijen de hulp voor eigen politieke doeleinden ge bruikten. Boutros-Ghali zei niet wanneer de hulp hervat wordt. VN-funetionarissen in Sarajevo bevestigen dat de hulpverleners niet zullen vertrekken. Een niet met name genoemde zegsman zei: „Iedereen blijft". Konvooien nog vast Hij zei ook te verwachten dat de autoriteiten in Sarajevo terug zullen komen op hun besluit voedselhulp niet onder de bevol king te verdelen als de twee voedselkonvooien er alsnog in slagen hun bestemming in het oosten van Bosnië te bereiken. De Bosnische regering besloot uit solidariteit met de ongeveer 100.000 Bosniërs in andere delen van het land die door de Serviërs worden uitgehongerd, de door de VN aangevoerde hulp niet te verdelen. Hen van de hulpkonvooien pro beert de omsingelde stad Goraz- de te bereiken, de andere het dorp Zepa. Beide worden nog altijd door de Serviërs tegenge houden. Volgende week zal de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties officieel een internationaal tiibunaal oprichten, dat oorlogs misdadigers in het voormalige Joegoslavië moet gaan berech ten. Juridische experts van de vijf Permanente leden van de raad hebben de tekst van de resolutie over het tribunaal goedgekeurd. De resolutie is opgesteld door Frankrijk, dat er gisteren in slaagde ook de steun van China le krijgen. Parijs heeft zich enorm ingezet om te bereiken dat alle vijftien eden van de raad met de resolu tie instemmen zodat de bood schap duidelijk overkomt bij de daders. jJe Verenigde Staten, Groot- Hrittannië en Rusland hebben erk voor de instelling van een M'ernationaal tribunaal gepleit. jJe Verenigde Staten hebben la ten weten dat zij mogelijkheden «studeren om toch voedsel te leveren, waaronder voedseldrop- PMgs, omdat tienduizenden uit gehongerde mensen in Bosnië nu De strijd tussen de Serviërs in de Kroatische provincie Krajina en het Kroatische leger weet van geen ophouden. Op de foto bewaakt een Serviër een positie in het kapotgeschoten dorp Mirkovci. foto ap VERVOLG VOORPAGINA Zij citeerden daarbij een be stuurslid van die federatie, Karei Gunning, die verklaart: „Het is precies hetzelfde als wat Hitier in de jaren dertig probeerde te doen." Ook kardinaal Simonis heeft zich gedistantieerd van de uit spraken van Sgreccia. Simonis noemde de uitlatingen 'betwistbaar'. „Het maakt dus duidelijk hoe in het buitenland het euthanasie- akkoord is overgekomen," aldus de kardinaal. Hij herhaalde het standpunt van de bisschoppenconferentie, dat de konsekwenties van het Ne derlandse euthanasie-akkoord bijzonder ernstig kunnen zijn. Het Vaticaan wilde gisteren geen commentaar leveren op de uit spraken van Mgr. Sgreccia. Van onze redactie buitenland Rome - Als gevolg van een reeks corruptie-schandalen lijkt het Italiaanse kabinet van premier Giuliano Amato geen lang leven beschoren. Gisteren dienden twee ministers hun ontslag in. Eerder deze week was al de minister van justitie Claudio Martelli was opgestapt, nadat bekend was geworden dat tegen hem een onderzoek wordt ingesteld naar zijn betrokken heid bij een corruptieschandaal. Ook vlogen deze week twee staatssecretarissen de laan uit, omdat ze werden genoemd in een smeergeld-affaire. Gistermorgen was de minister van Financiën Giovanni Goria de eerste, die premier Amato onaangenaam verraste en zijn ontslag aanbood. In zijn ontslagbrief aan Amato beklaagt minister Goria zich over 'onjuiste en ongegronde' be schuldigingen die zijn geuit naar aanleiding van de ondergang van een kleine spaarbank in 1976. In oktober overleefde Goria nog een motie van wantrouwen, die was ingediend door de oppositie omdat hij het parlement zou hebben misleid over zijn rol in de kwestie. Goria zat destijds in de directie van de bank. Kort nadat hij vorig jaar als minster aantrad kwam Goria ook al onder vuur te liggen. Hem werd toen knoeiwerk verweten bij de introductie van een nieu we onroerend-goedbelasting. Vervolgens was het de al weken in opspraak zijnde minister van Gezondheid Francesco de Loren zo, die het zinkende schip ver liet. Hij wordt ervan beschuldigd in Napels banen te hebben uitge deeld in ruil voor stemmen bij zijn verkiezing in 1991. De parlementaire commissie die de corruptie-praktijken in Italië onderzoekt heeft aanbevolen om zijn parlementaire onschend baarheid op te heffen, maar tot gisteren weigerde de bewinds man af te treden. Het ziet de familie De Lorenzo trouwens niet mee, want de poli tie arresteerde gisteren ook zijn 88-jarige vader Ferrucio de Lo renzo. Giuliano Amato foto anp Die wordt ervan verdacht dat hij ongeveer twee miljoen gulden in eigen zak heeft gestoken bij de verkoop van een gebouw aan de nationale vereniging van artsen. Daarvan was hij de voorzitter. De affaires zetten het kabinet- Amato, dat op een wankele vier- partijencoalitie rust, onder zwa re druk. Amato voorspelde gisteren poli tieke chaos in Italië als zijn kabinet zou vallen. „Italië heeft een regering nodig, het heeft een regering en deze regering zal aanblijven", zei hij in het parle ment. Sinds de Italiaanse justitie be gonnen is met het ontwarren van tal van omkoop-praktijken zijn vooral lokale en regionale politi ci het slachtoffer geworden van de actie 'Schone Handen'. Daar door zitten tal van Italiaanse steden momenteel zonder burge meester. Maar sinds kort worden ook lan delijke politici aangeklaagd, zo als de socialistische leider en oud-premier Craxi, die al diver se aanklachten kreeg te verwer ken. Na zich lang verzet te hebben tegen zijn onttroning als partij leider moest hij er vorige week toch aan geloven. Overigens zijn politici van vrij wel alle Italiaanse partijen be trapt op corruptie, maar vooral de christen-democratische en so cialistische politici hebben zich op grote schaal schuldig ge maakt aan corruptie. het risico lopen geen hulp meer te krijgen. Bosnische Serviërs hebben on- 'angs in het oosten van Bosnië- Hercegovina verscheidene mas sagraven ontdekt. Ze stuitten op ae graven bij de herovering van tiet dorp Kamenica, dat enige 'ld in handen van de moslims is Wweest. Door Thalif Deen (IPS) New York - Afrika heeft meer last dan plezier van de tienduizenden Westerse ont wikkelingswerkers die er zijn neergestreken. Jaarlijks kost hun aanwezigheid 3,5 miljard dollar (6,5 miljard gulden). Zonde van het geld, luidt het harde oordeel dat het VN-Ont- wikkelingsprogramma velt in een gistweren gepubliceerd boek. Samensteller Elliot J. Berg, vice- voorzitter van adviesbureau De velopment Alternatives, wees er bij de presentatie op dat de ont vangende landen weinig tot niets te zeggen hebben over de hulp die wordt verleend. De meeste deskundigen die Afri kaanse regeringen van advies dienen, komen uit Westerse in dustrielanden. De samenwerking zou als hoofd doel moeten hebben de ontvan gende landen meer op eigen be nen te doen staan door hun staatsinstellingen te versterken en hun vermogen tot economisch management te vergroten. „Ondanks alle adviseurs blijken veel instellingen ,die cruciaal zijn om een moderne staat draaiende te houden, in Afrika niet te werken", schrijft Berg. „Dertig jaar van intensieve hulp en training ten spijt, blijven de instellingen zwak." En op de persconferentie voegde hij eraan toe: „Die adviseurs worden geacht iets achter te la ten. Meestal doen ze dat niet." Berg wil het niet doen voorko men alsof ontwikkelingssamen werking de enige of zelfs maar. belangrijkste oorzaak is van de zwakte van de Afrikaanse sta ten. Maar een belangrijke factor is het volgens hem wel. Het meest voorkomende model voor training en technologie overdracht is dat van de buiten landse' deskundige die wordt ge koppeld aan een op te leiden binnenlandse 'counterpart'. „Dat model vertoont fundamen tele en onherstelbare gebreken", oordeelt Berg. De counterpart wordt in de meeste gevallen 'weggespeeld' door de ontwikkelingswerker. Die laatste is er meer op uit de klus tot een goed einde te bren gen dan te zorgen dat zijn colle ga ervan leert. Het boek oppert alternatieven. Zo kan extern advies beter wor den gegeven door 'coaches' die maar korte tijd op één plaats blijven. Lokale adviseurs zouden meer ingezet moeten worden. Een opmerkelijk gegeven in het boek betreft het Westafrikaanse land Burkina Faso. In 1989 za ten daar 810 afgestudeerde aca demici zonder werk. Dit cijfer kwam vrijwel exact overeen met het aantal buiten landse ontwikkelingswerkers. Een aanzienlijk deel van de aca demici hadden dezelfde speciali teit als hun buitenlandse concur renten. Vorig jaar al liet Mahbub ul Haq, bijzonder adviseur van het UNDP, zich ontvallen dat Afrika 'misschien wel een grotere hoe veelheid buitenlands advies per hoofd van de bevolking heeft ontvangen dan enige andere re gio. Maar het grootste deel was slechte raad.' Hij voegde eraan toe dat hij, als oud-topfunctionaris bij de We reldbank, zich dat mede zelf aanrekende. Berg pleit ervoor om de salaris sen van Afrikaanse overheids functionarissen te verhogen en de structuur van het staatsappa raat te hervormen. Beide maatregelen moeten voor komen dat tal van afgestudeer den het land ontvluchten, zoals nu gebeurt, op zoek naar beter betaalde banen. Zeker nu de donorlanden op hun financiële bijdragen beknibbe len, is het van levensbelang dat de ontvangende landen zo effi ciënt mogelijk met de hulp om springen. Bergs boek is overigens niet uit sluitend negatief over de resulta ten van dertig jaar hulp. Er zijn wel degelijk organisaties ontstaan die prima op eigen kracht draaien, variërend van centrale banken, onderwijssyste men en landbouwproefstations tot elektriciteitscentrales en uni versiteiten. Als voorbeeld wordt de nationa le universiteit van Malawi aan gehaald. Begin jaren zestig wa ren alle medewerkers nog bui tenlanders; nu is hun aandeel gedaald tot 10 procent. VN-secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali zette zich in de cember af tegen geluiden als zou Afrika een afgeschreven, hope loos geval zijn. „Het is onze benadering van Afrika die gefaald heeft. Niet Afrika zelf", zei hij. Zoon ex-president Kraag vrijgesproken Brussel - Glenn Kraag, de zoon van de voormalige Surinaamse president Johan Kraag, is vrijdag door'een rechtbank in Brussel vrijgesproken van cocaïnesmokkel. Glenn Kraag werd in maart 1991 gearresteerd op de luchthaven Zaventem. Hij bleek in het bezit van pakken gedroogde vis waarin 275 kilo cocaïne verborgen zat. Volgens de rechtbank is het niet aannemelijk te maken dat Kraag wist dat er cocaïne in de pakken zat. Hij had de vis gekregen van de voormalige directeur van Trans Caribbean Airlines, Arni Robles. Robles werd onlangs tot negen jaar cel veroordeeld. België onderschept valse dollars Leuven - De Belgische politie heeft deze week opnieuw een fors aantal valse biljetten van honderd dollar onderschept. In Wevelgem werd in de kofferbak van een auto voor 1 miljoen dollar aan valse biljetten in beslag genomen. De bestuurder van de wagen is aangehouden. Enkele weken terug werd in Leuven voor rond tien miljoen dollar aan valse biljetten onderschept. Volgens de Leuvense onderzoeksrechter Decoux is de politie er echter nog niet in geslaagd de drukkerij op te sporen. Leger Tadzjikistan start nieuw offensief Moskou - Het re geringsleger van Tadzjikistan is be gonnen met een nieuw offensief te gen gewapende eenheden van de islamitische oppo sitie. Het leger maakt daarbij ge bruik van pantse reenheden en de luchtmacht. Volgens militaire deskundigen zijn de regeringstroepen getalsmatig ver in de meerderheid. De moslim-oppositie zou over niet meer da» 200 bewapende strijders beschikken. De Tadzjiekse eenheden «taan onder bevel van de Russische generaal Aleksandr Sjisjliaiiikov. Hij werd vorige maand tot minister van defensie van Tadzjikistan is benoemd. Weer journalist vermoord in Turkije Sanliurfa - Ruim drie weken nadat bij een bomaanslag een journalist de dood vond, is in Turkije opnieuw een verslaggever om het leven gebracht. In Sanliurfa, in het zuidoosten van het land, werd de 28-jarige journalist Kemal Kilic van de pro-Kur- dische dagbladen Yeni Ulke en Özgür Gündem met twee schoten in het hoofd gedood. Vermoedelijk gaat het om een afrekening tussen de Kurdische afscheidingsbeweging PKK en een fundamentalistische Kurdi sche organisatie, de Hezbollah, die banden onderhoudt met de pro-Iraanse Hezbollah-beweging. De Turkse autoriteiten gaan ervan uit dat de dertien journalis ten die vorig jaar in het zuidoosten van het land zijn gedood, door de Hezbollah of de PKK om het leven zijn gebracht. Nobelprijswinnaars: Birma uil VN Bangkok - Zeven winnaars van de Nobelpijs voor de Vrede hebben vrijdag opgeroepen het lidmaatschap van Birma van de Verenigde Naties op te schorten. De maatregel moet van kracht blijven totdat het militaire bewind Aung San Suu Kyi, aan wie de Nobelprijs voor de vrede in 1991 werd toegekend, en alle andere politieke gevangenen zijn vrijgelaten. De Nobelprijswinnaars hadden woensdag de VN al opgeroepen strafmaatregelen tegen Birma te treffen. Zij waren naar Thai land gekomen om druk uit te oefenen op de junta in Rangoon. Omdat Myanmar had geweigerd hen tot het land toe te laten, zijn ze naar het buurland gereisd. 'Sudan schuldig aan massamoorden' Londen - De Sudanese regering maakt zich schuldig aan massamoorden op leden van het Nuba-volk en andere schendin gen van de mensenrechten. Dat zegt Amnesty International in een gisteren verschenen rapport. Nog eind december en begin januari werden honderden burgers in de Nuba-bergen zonder vorm van proces geexecuteerd. „De precieze omvang van deze moorden is nog niet bevestigd, maar Amnesty International weet van talloze andere wederrechterlij- ke executies in de Nuba-bergen het afgelopen jaar en tiendui zenden Nuba zijn verjaagd bij aanvallen op hun dorpen door regeringstroepen", aldus de mensenrechtenorganisatie. Onduidelijkheid over scheepsramp Port-au-Prince - Er bestaat nog steeds onduidelijkheid over de omvang van de scheepsramp met de Haïtiaanse veerboot Neptunes Haitian. Functionarissen in de stad Jeremie, waar het vrachtschip dat als ferry wordt gebruikt, zijn tocht begon, zeggen dat het dodental tot 2000 kan oplopen. Havenautoriteiten in de hoofdstad Port-au-Prince verklaarden dat het aantal slachtoffers de 1000 gemakkelijk kan passeren. De boot kapseisde in de nacht van dinsdag op woensdag tijdens een storm in de Golf van Gonave. Het Rode Kruis meldt dat zich tot nu toe 285 overlevenden hebben gemeld, maar andere bronnen schatten het aantal mensen dat de ramp heeft overleefd op 150. Over het aantal passagiers doen ook nog steeds tegenstrijdige berichten de ronde. Schepen van de Amerikaanse kustmacht en de Haïtiaan se marine hebben inmiddels 150 lijken in plastic zakken in de haven van Port-au-Prince binnengebracht. Clark: VN-sancties opheffen New York - De sancties die de Verenigde Naties tegen Irak hebben afgekondigd kosten iedere week 2000 Irakezen het leven. Als de sanc ties niet worden opgeheven zullen dit jaar naar schatting van de VN tegen de 100.000 kinderen onder de vijf jaar sterven. Dat maakte de voormalige Ameri kaanse minister van justitie Ramsey Clark (foto) bekend bij terugkomst van een reis naar Irak. Clark vindt het onaanvaardbaar dat de VN de kinderen van Irak gijzelt om zo concessies af te dwingen vafi de Iraakse president Saddam Husayn. Die heeft een meer verzoenende toon aangeslagen tegen de Verenigde Staten sinds het aantreden van de nieuwe president Bill Clinton. „Hij wil dialoog, hij wil zien wat er overeengeko men kan worden", verklaarde Clark. Belgische spoorwegen: 6000 banen weg Brussel - De Raad van Bestuur van de Belgische spoorwegen (NMBS) heeft vrijdag definitief zijn goedkeuring gehecht aan het eerder opgestelde ondernemingsplan. Het plan voorziet in een vermindering van het personeelsbestand met circa zesdui zend personen in vier jaar tijd. Bij de Belgische spoorwegen werken nu 43.250 personen. In de loop van de dag braken her en der in België spontane acties uit onder het personeel van de NMBS. Op grond van het plan zullen 42 spoorwegstations worden gesloten, wegens een te gering aantal reizigers.

de Stem | 1993 | | pagina 5