zich af Trein en auto worden duurder Akkoord: Wachtgeld jonge leraar daalt fors DE STEM 'De meeste pitbulls zijn echte Stadsvernieuwing: gat van 3 miljard gulden In Nederland snel proef nieuwe aidstherapie I lerelUd Kabinet: Koppeling nodig voor verzelfstandiging van Spoorwegen Spreken is zilver BINNENLAND A3 Minder gereisd door 'Kwartje van Kok' COMMENTAAR BINNENLAND KORT Hof houdt zaak kunstroof aan A2 pts nieuws, meent minister mer. Ze grijpt weer een brief haar tas, van 21 augustus -ig jaar, ook na overleg tus haar en Hirsch Ballin. Toen [zijn afspraken gemaakt die k deze week 'besloten' zijn ■t zoals vorig jaar een Neder- ïds-Antilliaans 'taskforce' ;rd opgericht om met aanbe lingen te komen om de pro- ;matiek van de ontsporende itilliaanse jongeren aan te eken. aanbevelingen zijn er; rond de Koninkrijks-toekomst- iferentie van 8 en 9 maart op rapao hopen de beide rege- hgen met uitspraken over een richt beleid te komen. ;)e voogdijraad bij ons, die ert al een ontmoedigingsbe- id. Er komt voorlichting dat jt leven in Nederland hele- aal niet zo'n mooie illusie is." :n toelatingsregeling, waar ilitiek Den Haag nu op aan kt te sturen (Hirsch Ballin wil iar nu nog niet aan), daar is fel op tegen. „Onbespreek- ar en onaanvaardbaar, zeker deze gronden. Het stuit me gen de borst dat het in die eer wordt getrokken." ij zegt de problematiek niet te itkennen. „Maar het is een latief kleine groep die voor •oblemen zorgt. Jaarlijks gaan 'ie- tot vierhonderd jongeren m onze eilanden voor studie iar Nederland. Ik heb hier ook -studeerd en gewerkt. Het oort me enorm dat hier nu Ipraat wordt in termen als pderland als vuilnisbak voor ze groep jongeren." Ij is jong, de felle minister van stitie. Nog maar 34 en aan- ekkelijk. Voor het eerst lacht „Ik was 33 toen in minister erd. Misschien ben ik daarom ik zo direct." prde zien verdwijnen. De radi ale zwarte organisatie APLA eeft de oorlog verklaard aan e politie en samen met crimi- ;elen en anarchistische jonge- en schieten zij met grote regel- laat agenten dood. Zo werden orig jaar 269 politieagenten ermoord, zestig politiestations angevallen en 95 huizen van genten vernield. In totaal wer en in 1992 ruim tweeduizend anvallen uitgevoerd op verte- enwoordigers van leger en po- itie. „Iedere keer als ik naar de iegrafenis van een collega, ga, lan heb ik het gevoel dat een Tmilielid is overleden. Het is ooral zo erg omdat het zo nut- feloos is; dat ze sterven", zegt prgeant Nkosi. 'uid-Afrika is een van de meest ninele landen ter wereld en loor bestrijding daarvan is een 'oed functionerend politiekorps en absolute voorwaarde. Vorig har werden 19.000 mensen ver- poord, en iedere maand vinden veeduizend gewapende over laden plaats. We zullen met dit korps verder roeten want er is geen alterna- Jief", meent universiteitsmede werker Janine Ranch, tevens lid pan een regeringscommissie >ver de politie. „Een aantal lei dinggevenden moet verdwijnen 'anwege hun apartheidsverle- len en de anderen moeten wor- len getraind zodat ze accepta- >el worden voor de zwarte wij- ren. Maar dat zal niet eenvou dig zijn want de wonden zijn ïog vers en de haat zit diep." nar tegelijkertijd moet wor- len voorkomen dat zo'n heel iet beleid omvattende raad wordt opgesplitst in allerlei rommissies, die snel geneigd tullen zijn zich weer te ontwik- elen tot min of meer autonome sub-raden. 3e commissie lijkt te optimis- isch over de kansen om de nieuw in te stellen raden te lemannen/bevrouwen met uit- iluitend onafhankelijke des kundigen. Deskundigheid is voldoende voorhanden. Maar «afhankelijkheid? Stel dat ook die in voldoende mate aanwezig s -wat ernstig moet worden jetwijfeld -, dan nog zal de po- itiek aan de weet willen komen rat de kansen zijn op maat- ichappelijke aanvaarding van voorgenomen beleid. Viet ondenkbaar is dat de poli- iek zichzelf dan een advise- •ingscircuit schept buiten het officiële circuit om. Dat kan niet de bedoeling zijn. Maar anders dan ser-voorzit- ter Quené vreest, hoeft het niet zo te zijn dat bij sanering van het adviestelsel volgens de idee- en van de commissie-De Jong de maatschappelijke organisa ties buiten de boot vallen. De meeste van hen zijn voldoende georganiseerd en gelegitimeerd om zelfstandig de politiek van hun opvattingen te doen blij ken. Een scheiding tussen belangen behartiging en (zo onafhanke lijk mogelijke) advisering °P hoofdlijnen kan de kwaliteit van de advisering ten goede komen en de politiek weer haar eigen verantwoordelijkheid te ruggeven, die ze zich ten on rechte heeft laten ontstelen. DE STEM ZATERDAG 20 FEBRUARI 1993 yan onze Haagse redactie pen Haag - De werkloos heidsuitkering in het onder wijs, het wachtgeld, wordt vooral voor jonge leraren, fors verlaagd en in duur be perkt. Daar tegenover staat jat jonge leraren er in salaris aanzienlijk op vooruitgaan. Pe salarisverhoging kan op lopen tot 575 gulden per maand. Dat zijn twee belangrijke resul- laten van de maandenlange on derhandelingen tussen de onder- wijscentrales en het ministerie van onderwijs. Gistermorgen werd het akkoord bereikt na meer dan 170 uur onderhande lingen in de laatste drie weken. De scholen krijgen zelf meer mo gelijkheden om een eigen perso neelsbeleid te voeren. Dat wil zeggen dat ze zelf kunnen beslis sen bepaalde functies beter te betalen. Daarvoor is de komende jaren 253 miljoen gulden be schikbaar. De afslanking van de wachtgel den was het grootste probleem bij de onderhandelingen. In het onderwijs zijn die wachtgelden hoog en ze duren lang. De nieuwe wachtgeldregeling houdt in dat jongeren beneden de leeftijd van 40 jaar één jaar 78 procent van het laatstver diende loon ontvangen en daar na nog een of twee jaar 70 procent. Werkloze leraren tussen de 40 en 50 jaar krijgen vier jaar lang 78 procent van het laatst verdiende loon en 70 procent in de jaren daarna. Voor leraren boven de 50 blijft de bestaande regeling in stand. Voor leraren die nu al wachtgeld ontvangen blijft de oude regeling gelden. Leraren aan kleine scho len die opgeheven worden blij ven onder de oude regeling val len. Het akkoord dat gisteren bereikt werd, zorgt ook voor een positie verbetering voor niet-lesgevend personeel, herintredende vrou wen en vrouwelijke schooldirec teuren. Er is vanaf 1 januari 1994 een bedrag van 150 miljoen gulden beschikbaar om wachtgelders op scholen te laten werken, ook al zijn er op de school geen vacatu res. Dat betekent dat ongeveer 10.000 wachtgelders aan de slag kunnen. De ambtenarenbonden AbvaKa bo en CFO hebben gisteren de verslechtering van de wacht geldregelingen voor onderwijs personeel afgewezen. Bij die bonden is personeel aangesloten dat wel met de afgeslankte wachtgeld regeling te maken krijgt, maar niet profiteert van de salarisverhogingen. De PvdA en het CDA in de Tweede Kamer reageerden posi tief op het akkoord. De Tweede Kamer zal op 3 maart een oor deel geven over het akkoord. De organisatie van jonge leraren, de Nahossers, was zd tevreden over het bereikte akkoord dat bestuursleden van die bond be kend maakten, hun organisatie op te heffen als het akkoord inderdaad doorgaat. De bond van Nahossers is opgericht om salarisverhoging voor jonge lera ren te bepleiten. Van onze Haagse redactie Den Haag - Treinkaartjes zullen ook in de toekomst aarlijks ongeveer zes procent duurder worden. De ;osten van het autogebruik gaan iets meer omhoog. Die toppeling is nodig om de Nederlandse Spoorwegen vanaf 2000 als zelfstandig bedrijf rendabel te laten draaien. Het kabinet heeft de verzelfstan diging gisteren goedgekeurd en ach grotendeels achter de advie- zen van de commissie-Wijffels dierover geschaard. In dat advies staat ook dat de NS alleen op eigen benen kunnen staan als de overheid een beleid voert dat openbaar-vervoergebruik stimu leert. Dat kan door het autogebruik meer in prijs te laten stijgen dan het openbaar vervoer, parkeren Den Haag (anp) - De bezui nigingen en ombuigingen die het kabinet in 1991 in het kader van de Tussenba lans heeft genomen, hebben er toe geleid dat er minder kilometers met het open baar vervoer en de auto zijn Zonder Tussenbalans zou het aantal reizigerskilome ters bij de Nederlandse Spoorwegen in de periode mei '91/juni !92 300 miljoen tot 400 miljoen hoger zijn geweest.In het streekver voer zou dat 200 miljoen tot 300 miljoen kilometer zijn geweest. Het aantal autoki lometers zou naar schatting 1,1 tot 1,3 miljard hoger zijn uitgevallen. Dit blijkt uit een onderzoek naar de gevolgen voor het reizen, de mobiliteit, van de maatregelen die in het ka der van de Tussenbalans zijn genomen. Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat en staatsse cretaris Van Amelsvoort van financiën hebben de re sultaten van het onderzoek vrijdag naar de Tweede ka mer gestuurd. Een van de maatregelen van de Tussenbalans was het verhogen van de accijns op benzine met 25 cent per li ter in juli '91 ('Het kwartje van Kok'). Gemiddeld ging de prijs van alle brand stofsoorten in de onder zochte periode met 9,5 pro cent omhoog. In die periode stegen de tarieven van het stads- en streekvervoer met negen procent, die van de NS met zes procent. duur te maken en kantoren bij openbaar vervoervoorzieningen te bouwen en niet bij snelwegen. De NS moeten een commercieel bedrijf worden, minder afhanke lijk van rijksbijdragen en opge splitst in aparte divisies voor onder meer goederen- en perso nenvervoer. De Spoorwegen zul len zelf de tarieven bepalen en zelf beslissen over investeringen in materieel en de instandhou ding van lijnen. Ook het beheer van de rails blijft bij NS. De rijksoverheid wordt verantwoordelijk voor investe ringen in rails èn de beschik baarheid van vervoer: willen de NS een onrendabele lijn ophef fen dan kunnen overheden een contract afsluiten om de lijn toch te handhaven. Ze kunnen ook kiezen voor busvervoer op dat traject. De tariefsstijging mag maximaal tien procent bedragen. Tot 2000 zal de prijs jaarlijks drie procent meer verhoogd worden dan de stijging van de kosten van le vensonderhoud. Minister Maij- Weggen (Verkeer) is niet bang dat de spoorwegen het kaartje erg duur zullen maken. „Dat heeft de PTT na de verzelf standiging ook niet gedaan. Toen vreesde ook iedereen---dat de PTT-tarieven omhoog zouden schieten, dat is achteraf allemaal meegevallen. NS zullen zich zelf niet uit de markt gaan prijzen", aldus Maij na afloop van het kabinetsberaad. Volgens Maij moet het afgespro ken prijsbeleid voor auto en openbaar vervoer ook door een volgend kabinet gevoerd wor den. De vervoersbonden van CNV en FNV toonden zich giste ren al ongerust of het zover wel komt. Gevreesd wordt dat 'een krachtdadig beleid' uitblijft. Het CDA wil zich inderdaad niet vastleggen op een toekomstig prijsbeleid. CDA-Kamerlid Van Vlijmen zegt af te willen van koppelingen als die tussen de prijs van auto en trein. „Laten de spoorwegen zorgen dat ze goed vervoer aanbieden", aldus Van Vlijmen. Coalitiepartner PvdA daarente gen ondersteunt het voorgestelde prijsbeleid van harte. Woord voerder Castricum wijst erop dat er problemen zullen ontstaan bij de commerciële NS als het trein vervoer niet concurrerend is te genover de auto. WD-woord- voerster Jorritsma is niet tegen. TUSSEN MENING en feit heerst het vooroordeel. Verneemt een buitenlandse journalist dat de Tweede Kamer debatteert over euthanasie, dan vraagt hij niet na wat precies de bedoeling van <je wet is, maar geeft hij zijn associaties vrij spel. De redacties [buis doen er nog een schepje bovenop en beschrijven het Nederlandse wetsvoorstel als zou er opruiming gehouden wor den onder de bevolking. De toon is zo gezet. De vergelijking met nazi-DuitsIand is vervolgens snel getrokken. Van de boulevardpers verwacht men zulk een opstelling. Van serieuze media en van verantwoordelijke gezagsdragers echter niet. Zij worden geacht de eerst opkomende gedachte te onderdrukken en eerst precies uit te zoeken wat er aan de hand ls- Het wetsvoorstel zelf te lezen, bij voor- en tegenstanders na te 9aan hoe er gedacht wordt en te begrijpen dat belanghebbenden jj een zo gevoelige zaak de demagogie niet schuwen. Vaticaan, een doorgaans niet op eerste indrukken afgaande "Welling, keurt de nieuwe Nederlandse wet af. Het goed recht [jnn Rome, voorzover het tenminste spreekt als leiding van de katholieke kerk. Als onafhankelijke staat heeft het Vaticaan zich "uiten onze zaken te houden. De toon waarop en de woorden waarmee mgr. Sgreccia dit namens de leiding van de kerk Dedaan heeft, vallen echter niet serieus te nemen. Die verraden vooroordeel, waar een weloverwogen oordeel op zijn plaats is. Kardinaal Simonis, in Nederland bekend als een trouw volgeling van het gezag van de Romeinse Curie, heeft zich gedistantieerd van de vergelijking met nazistische praktijken. Weliswaar op een voorzichtige wijze - het woord 'betwistbaar' dat de kardinaal Janteert, bewijst de gevoeligheid van de materie -, maar het feit jw hij het doet, betekent dat de kardinaal zich inmiddels meer 'aider der Nederlandse kerkprovincie voelt dan stadhouder van net Romeinse gezag. Een hoopvolle ontwikkeling. "e Nederlandse regering neemt de Vaticaanse demagogie hoog Terecht. Wat Rome zegt, geldt niet direct als wet, maar toch nebben uitspraken door of namens de paus gedaan nog enig Pe?eg. Zo'n gezag mogen de wilde op niets dan ongeïnformeerd- "eid gebaseerde woorden van mgr. Sgreccia niet verkrijgen. Ook een Heilige Stoel hoort niet aan de bittertafel. Door Eugène Leenders Den Haag - Trix, de 3-jarige dwergpincher is doodsbang, ze kruipt angstig nog verder weg in de regenjas van me neer Blonk uit Leidschen- dam. Haar baas kent echter geen genade. Voor de tiende keer haalt hij het kleine teef je uit zijn jas en laat een gevaarlijk uitziende pitbull aan haar ruiken. „Ziet u wel. Die honden doen elkaar echt geen kwaad. De meeste pitbulls zijn lieverdjes. Het zijn de bazen die ze vuil en gemeen maken. Dit is toch het levende bewijs. En weer laat hij twee pitbulls aan Trix ruiken." Blonk en Trix zijn vrijdagmor gen al vroeg met de tram uit Leidschendam vertrokken om maar niets te missen van de 'grote pitbull-betoging tegen staatssecretaris Gabor. De be windsman wordt gezien als het kwade brein achter de maatregel om de pitbull uit te laten ster ven. Vanaf deze maand mogen de honden alleen nog gemuil korfd en kort aangelijnd over de straat. Bovendien moeten alle pitbulls worden gesterilisserd. Tegen het middaguur verzamelt zich op het Binnenhof een bont gezelschap van 300 pitbull-ba zen en -bazinnen en ongeveer 150 honden. Organisator Jan Dirk van Ginneke uit Kruisland doet via een megafoon de drin gende oproep om de honden kort aan de lijn te houden en te muilkorven. „Laten we het net jes houden, we hebben afspraken met de politie". Veel hondenbezitters hebben geen boodschap aan die af spraak. Zeker 70 pitbulls lopen zonder muilkorf rond. De televi siecamera's en de tientallen foto grafen storten zich vooral op de puppies en de paar dames die met baby en pitbull naar het Binnenhof zijn gekomen. Iedereen vertelt hetzelfde ver haal. Een hond wordt gemaakt en gebroken door zijn baas. Wil die verkeerde dingen, dan krijg je een gevaarlijke hond, dan maakt het niet uit of het een pitbull is of een poedel. Van Ginneke had graag een peti tie aangeboden aan Gabor, maar die laat het afweten. De staats secretaris heeft al van tevoren laten weten dat hij vasthoudt aan de harde lijn van registratie en sterilisatie. De Tweede Kamer steunt hem daarin. Voor Van Ginneke gloort toch nog een lichtpuntje. Kamerlid Blauw (WD), voorzitter van de vaste Kamercommissie voor landbouw, is aan het twijfelen geslagen. Volgende week zal hij aan Gabor vragen stellen over de uitvoerbaarheid en controleer baarheid van de maatregelen te gen pitbulls. Tegen het einde van de betoging komt Blonk met Trix nog even verslag uitbrengen. Alleen het neusje van de pincher komt nog uit de regenjas. „Ééntje maar", roept Blonk. „Slechts één pitbull wilde Trix grijpen, maar geluk kig was 'ie gemuilkorfd". Maar de eigenaren die hun pit bull een davidster om hebben Van onze Haagse redactie Den Haag - De 23 middelgro te gemeenten hebben 6,5 mil jard gulden nodig voor de stadsvernieuwing. Dat is ruim 3 miljard gulden meer dan staatssecretaris Heer- ma (Volkshuisvesting) hen wil geven. Als het rijk niet met meer geld over de brug komt, dreigt vanaf 1998 de stadsvernieuwing volledig vast te lopen. Dat is de belangrijkste conclusie uit het gistermiddag gepresen- teerde rapport 'Behoefteraming stadsvernieuwing 1990-2005 23 grotere gemeenten'. Voorzitter Meindertsma van het Bestuurlijk Overleg van de 23 gemeenten, waaronder Arnhem, Breda, Eindhoven, Heerlen, 's- Hertogenbosch, Maastricht, Nij megen en Tilburg, pleitte voor een knelpuntenpot, die gevuld zou moeten worden met geld uit het aardgasbatenfonds. De 23 gemeenten willen meer geld, onder meer voor de verbe tering van de na-oorlogse wo ningen, de restauratie van mo- Utrecht (anp/afp) - Over een paar maanden start in enkele Nederlandse ziekenhuizen een proef met een nieuwe therapie tegen het aids virus HIV. Het gaat om een combinatie van drie midde len. Dat heeft dr. S. Danner, hoofd van de aidsafdeling in het Academisch Me disch Centrum, gisteren meegedeeld. Het Britse blad Nature meldde gisteren succesvolle laboratorium-resultaten met de ze therapie, die is uitgedokterd door een Amerikaanse student. In laboratoriumbuis jes (in vitro) blokkeert de nieuwe combina tietherapie de groei van het aidsvirus en voorkomt ze bovendien dat HIV gezonde cellen infecteert. De Amerikaanse onderzoekers benadrukken in de Herald Tribune dat ze geen valse hoop willen wekken. Er zijn wel eerder therapieën bedacht die het prima deden 'in de buisjes' maar absoluut niet werkten in mensen. Volgens de Nederlandse aidsdeskundige Danner zat het Amerikaanse succes er 'al lang aan te komen'. Internationaal zoeken wetenschappers het al langer in combinatie therapieën. Na een klein vooronderzoekje zal wellicht al over enkele maanden een Nederlandse proef onder patiënten van start gaan. Het'gaat er dan onder mefer om uit te vinden wat de beste dosis van de drie middelen is en wat de bijwerkingen zijn. In Amerika zijn tien ziekenhuizen aangewezen voor een proef onder 200 patiënten. De drie middelen zijn de twee bekende aidsremmers AZT en DDI (inmiddels ook in -A Sommige pitbull-eigenaren meenden gisteren tijdens het protest op Het Binnenhof de vergelij king te moeten trekken tussen de vervolging van de joden in de Tweede Wereldoorlog en de maatregelen van staatssecretaris Gabor tegen hun pitbulls. foto anp gehangen, doen de actie weinig goed. Zeker niet als de politie probeert er iets aan te doen, en de baasjes dreigend ziet opruk ken met hun 'lieverdjes'. De ster ke arm is zo wijs de actievoer ders niet te laten profiteren van een relletje, en trekt zich terug. numenten en de kosten voor bo demsanering. Zij verwachten vooral na 1998 veel problemen. Dan is gemid deld 323 miljoen gulden per jaar nodig, terwijl de rijksbijdrage beperkt blijft tot gemiddeld 85 miljoen. De gemeenten hebben onderling afgesproken het rijksgeld voor de stadsvernieuwing anders te verdelen. Daartoe is besloten om de pijn voor een aantal gemeen ten te verzachten, en om de ergste knelpunten op te kunnen lossen. Nederland goedgekeurd) en een derde mid del uit een andere groep die ook het virus remt maar dan op een heel andere manier. Deze groep middelen werkt goed, kent geen bijwerkingen, maar veroorzaakt wel - als het als enige middel wordt toegediend - binnen zeer korte tijd totale resistentie, en dan werkt het dus niet meer. Danner: „Mis schien kunnen we met een combinatie die resistentie omzeilen." De combinatie wordt ingezet tegen bepaalde zeer agressieve soor ten van HIV. In de Herald Tribune becijfert de Ameri kaanse farmaceutische industrie dat van de 5.000 chemisch gemaakte middelen er maar 250 het stadium van testen op dieren berei ken. Daarvan 'redden' vijf middelen het tot onderzoek in mensen, waarvan er uiteinde lijk maar één officieel wordt goedgekeurd. <v l? Vanaf vandaag ga ik een paar dagen op overlevings tocht. Nee, ik begeef me niet naar barre oorden nocrfi ben ik in deplorabele omstandigheden verzeild ge raakt. De oorzaak is veel simpeler, het is carnaval. In een vorig leven stortte ik me nog wel eens met weliswaar de nodige terughoudendheid in dat feestge druis. Maar daar moet ik nu niet meer aan denken. Tegenwoordig loop ik een dag of vier met plaatsvervan gende schaamte rond. Maar dat is niet het ergste. Het ergste is dat je je al die dagen vrijwel nergens als normaal mens kunt verto- nen, laat staan als normaal mens kunt gedragen, om nog maar te zwijgen van het in je dagelijkse behoeften voorzien. De winkels zijn, allemaal tegelijk, op de meest onmoge lijke tijden open of dicht. Gevolg daarvan is dat je óf niets in huis kunt halen óf in angstige voorzorg zoveel in slaat dat je met aswoensdag oud brood zit te eten. Het toppunt van vreselijkheid is tijdens zo'n soms net niet vergeefse strooptocht een carnavalesk uitgedoste bekende tegen te komen die ongevraagd begint te vertellen over de carnavalsbelevenissen tot op dat moment. Zo onbehagelijk als dan voel ik me de rest van het jaar nooit. MERIJN Boekenbonnen van AKO gestolen Amsterdam - Onbekenden hebben het afgelopen weekeinde voor bijna vierhonderdduizend gulden aan boekenbonnen gestolen uit het nieuwe hoofdkantoor van de AKO. De inbrekers forceerden een kluis en namen twintigduizend bonnen mee van verschillende waarden. De AKO heeft de nummers van deze bonnen vrijdag gepubliceerd in advertenties. Volgens de woordvoerder van de AKO hebben de dieven niets aan de bonnen, omdat de boekhandels ze niet zullen accepteren. Bovendien zijn de nummers geblokkeerd bij De Boekenbon BV, Critici kiezen beste boek 1992 Amsterdam - Meer dan zeventig critici uit Nederland en België hebben 'De ontdekking van de hemel' van Harry Mulisch uitgeroepen tot beste boek van 1992. De schrijver kreeg daarvoor vrijdagmiddag in Amsterdam de nieuwe Mekka-prijs uitgereikt. De wisseltrofee is genoemd naar het jaarboek voor de Neder landse literatuur, waarvan de tweede editie vrijdag werd gepresenteerd. Het boek is uitgegeven met steun van de Nederlandse Taalunie. Mulisch kreeg van de critici 212 punten en staat daarmee op eenzame hoogte. Tweede op de lijst (135 punten) is de Belgische auteur Paul de Wispelaere met 'Het verkoolde alfabet', derde (66,5 punten) Marcel Möring met 'Het grote verlangen' Wegenbouwer Baars op vrije voeten Maastricht - De maandag aangehouden Limburgse wegenbou wer J. Baars is vrijdag door Justitie vrijgelaten. De wegenbou wer zat vast in een cel van het politiebureau in Stein. Hij wordt verdacht- van valsheid in geschrifte en van het geven van steekpenningen in de vorm van reizen, aan onder andere de Maastrichtse wethouder van openbare werken J. in de Braekt. De wethouder werd maandag ook door de politie aangehouden. Hij moet nog zeker tien dagen zitten. In de Braekt is overge bracht van het politiebureau in Geleen naar het huis van bewaring van Maastricht. De wethouder wordt verdacht van het aannemen van steekpenningen en valsheid in geschrifte. Geen overheidssubsidie politieke partijen Den Haag - Het kabinet heeft vrijdag de knoop doorgehakt en besloten geen overheidssubsidie te verstrekken aan politieke partijen. Premier Lubbers heeft dit gezegd na afloop van het kabinetsberaad. Met dit besluit heeft het kabinet een einde gemaakt aan een jarenlange discussie over het al dan niet toekennen van financiële steun aan politieke partijen. Meer controleurs van uitkeringen Den Haag - Gemeenten kunnen dit jaar op elke 800 uitkerings gerechtigden een bijzondere controleur aanstellen. Dat maakt het mogelijk de enorme werkvoorraad weg te werken. Nu is die verhouding één op duizend. Voor de uitbreiding is vijf miljoen gulden extra beschikbaar, waardoor het totale bedrag voor de opsporing van bijstandsfraude dit jaar uitkomt op 55,5 miljoen gulden. Dat heeft staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken vrijdag besloten. Financieringstekort 1992 op schema Den Haag - Het financieringstekort van het rijk in 1992 komt op 4,25 procent, precies zoals de bedoeling was. Minister Kok heeft dat gisteren aan de Kamer laten weten. Hij deed dat in de zogeheten februarinota. Eind vorig jaar werd al duidelijk dat het kabinet op schema zit bij het terugdringen van het begrotingstekort. Kok wil de teugels volgend jaar iets laten vieren vanwege de slechte economische situatie. Met het extra geld dat dit oplevert, wil hij investeren in de werkgelegenheid. NS zetten lokettisten aan het werk Utrecht - In een poging vele kleine stations minder verliesma- kend te maken denken de NS erover om de lokettisten die vele uren per dag niets om handen hebben, er ander werk bij te geven. Ongeveer 300 van de 365 NS-stations in Nederland hebben het moeilijk; een deel wordt ook met sluiting bedreigd, al zeggen de Spoorwegen nog niet welke stations het betreft. Zeker is wel dat de lokettisten op de kleine, onrendabele stations er werkzaamheden bij zullen krijgen. „Je kunt dan een station openhouden, de mensen hebben wat te doen, en ze bieden extra service aan de reiziger," zegt een woordvoerder. Binnenkort wordt onder meer in Vlissmgen een proef gehouden. Den Bosch - Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren de behandeling van de kunstroof uit het Noordbrabants Museum en het museum in Leerdam weer moeten aanhou den omdat de kroongetuige het andermaal liet afweten. „Zij is ondergedoken en is alleen voor een bepaalde re chercheur en dan nog uitslui tend via de semafoon bereik baar. Zij is doodsbang. Ten slotte zijn er in deze zaak doden gevallen", luidde de toelichting. Na beraad vond het hof dat toch niet alles was geprobeerd om de getuige te pakken te krijgen. De zaak gaat nu dins dag 20 april verder. „Als de getuige dan komt, beslist het hof of zij moet worden ge hoord in aanwezigheid van de verdachten of niet", zei voor zitter mr. Van der Plas. In de nacht van 27 juni 1990 werden uit het Noordbrabants Museum drie Van Goghs ge stolen en in de nacht van 13 oktober uit een museum in Leerdam een Frans Hals en Ruysdael geroofd. De drie ver dachten, een 37-jarige man uit Sas van Gent, een 40-jarige Beverwijker en een 48-jarige Amsterdammer zijn daar reeds voor veroordeeld. 1

de Stem | 1993 | | pagina 3