weekend De macht van de toekan Rondreis ƒ1249 hp -ANDS HOTEL E4 MALTA TENGEN VAKANTIES SISP0RT, Groenendaal 35a UJinnemuller reizei Tel. 08880 - 52245 Duitsland Luca Magni, een rustige jongeman die in de Noorditaliaanse stad jlonza samen met zijn zus de kost verdient met een schoonmaakbedrijf, is geen revolutionair. Toch is het aan hem te danken, dat de machtigen van Italië tegenwoordig één voor één van hun voetstuk tuimelen. Precies een jaar geleden bracht Magni de moed op om de politicus die hem afperste aan te geven. Zonder dat iemand het op dat moment kon bevroeden leverde hij daarmee de beslissende aanzet voor het grootste schandaal uit de Italiaanse geschiedenis. MD zaterdag VNU Dagbladen iEHAD Hoe een Italiaanse schoonmaker corrupte politici van hun voetstuk stootte 'Op de eerste plaats komt de zaak, dan nog eens, dan nog eens en dan nog eens' Rl 1993 Reizen en Rekreatie is een gezamenlijke rubriek van ri0 VNU Dagbladengroep Advertentiereserverinqen tel. 073-125225, fax O73-137?50 DE STEM ZATERDAG 20 FEBRUARI 1993 ping sco's t. Bel 9 of aj aar rima naar men- bad- el nu hure 079- MALTA 699,- Onze zomerbroch.' is AËROTRAVELQ43-6^n Voorjaar zomer nai- MALTA wekelijks verzorgde vliegreizen na fijne hotels en appartemer ten. Bel nu voor de orat brochure PRIMAVERa r« zen 079-426350. 6 VAKANTIE VRIJE TIJD JUR EN GEZONDE OMGEVING direct aan de Zwitserse grens SCHWARZWALD, ALPEN EN BODENSE firsvereln - Marktstrasse 1 - 7708 Tengen - 09.497736810-34 dorpen op 400-800 m hoogte mr ie vergezichten. Mogelijkh. tot he veefvliegérs, zwemmeer. Bezien» e romeinse boerderij v. Duitslanc vallen en watermolen), wandelrra irk. LO v.a. DM 15.- Vraag info. 3TE RIVIEREN VAN EUROPA e passagiersschepen 'Mr. JAN 1ERALDA' hebben ruime salons en voorzien van douche en toilet, nde 6-, 8- en 10-daagse cruises ijn, Moezel en Neckar. door Nederland en België, w AN VR-reisburo of de prospectus il. 010 - 411 86 60, lid ANVR/SGR Park >elb., (080 EZEL itube. v145,- /4-93 Mo- idiger ".424. bus- Ipen- v.a. bel itrale: i.) of iR. bun- npar- g en Exkursiereizon, kwaliteit en niet (lid SGR/ANVF Unieke 13-daagse reis door Harz-Beierse Woud en Zwarte Woud Vertrek 24 mei slechts LUXE Comfort Class-bus Door Aart Heering UCKUCK (18 km. van Winterberg) AA.ANWB-erk. hotel beschikt over emb., sauna, sol., kegelb., biljart v.d. Bollerberg (758 m) midden ir r.HOCH-SAUERLAND. Nodigen wi en ontspannende vakantie bij ons i. HP v.a. DM 406,-. Hoge kinder- D-5789 Hallenberg Hesbom. led.gespr.), Fax: 09-49.2984.573. >ad. 28. >/wc/ ister, lohe/ I258 ca. 09- 4u) Informatie over adverteren? Bei REIZEN EN REKREATIE! De rubriek Reizen en Rekreatie verschijnt elke in de Inlichtingen over adverteren: bel nu 073-125225. (s efficiency je sterkste punt? Dan is de opleiding Afdelingssecre taresse ideaal voor jou.... Directiesecretaresse. Commer- ikbedrijf, Automatiseringsmede- dening en Medewerker Logistiek inoeg! de opleidingen weer van start in n Nederland. Dus óók bij jou in de r meer informatie óf bel de ECABO atie over de ECABO-beroepsopleidingen- S 20-2 ILT MAKEN. Het verhaal van de ont maskering en onttake ling van een algemeen geworden stelsel van politiek-financiële corruptie begint heel prozaïsch in een bejaardentehuis. Sinds 1990 voert het bedrijf van Magni geregeld opdrachten uit voor de Pio Albergo Trivulzio, een van de voornaamste instellingen voor ouden van dagen van Milaan. Directeur Mario Chiesa, een voor malige socialistische wethouder, stelt daarbij van meet af aan één duidelijke voorwaarde: „Tien pro cent is voor mij!" Bij de toekenning van iedere opdracht wordt Magni bij Chiesa geroepen om het bewus te bedrag in contanten te voldoen. Aanvankelijk berust hij daarin, omdat zijn bedrijf tenslotte moet werken en hijzelf heel goed weet dat er alleen met smeergeld voor de gemeente Milaan kan worden ge werkt. Maar wanneer hij een wat grotere opdracht dan normaal krijgt, voor een aanneemsom van 200.000 gul den, wordt het Magni te gortig. Hij klaagt zijn nood bij een vriend die hem doorverwijst naar een andere kennis, een kapitein van de carabi nieri, die hem uitnodigt om vóór zijn afspraak met Chiesa langs te komen op het gerechtshof. Op 17 februari 1992 ontmoet hij daar rechter-commissaris Antonio Di Pietro, die al geruime tijd bezig is om gevallen van al dan niet bewezen corruptie op te slaan in de computer volgens een door hemzelf ontworpen programma. Met gemerkte bankbiljetten en een verstopte microfoon begeeft Magni zich naar Chiesa met de helft van het afgesproken bedrag: 10.000 gulden. Door aan te dringen op spoedige betaling van de tweede helft tekent Chiesa zijn eigen von nis. Het lijkt het zoveelste geval van ordinaire ambtelijke corruptie, maar al snel blijkt dat er veel meer aan de hand is. Chiesa beschikt over een serie bankrekeningen - waarvan enkele in het nabijgelegen Zwitserland - waarop meer dan twintig miljoen gulden staat. Na een maand eenza me opsluiting besluit Chiesa een bekentenis af te leggen. Hij erkent van meerdere ondernemers smeer geld te hebben aangenomen. Echter niet voor zichzelf, zo voegt hij er ter vergoelijking aan toe, maar voor zijn partij, die overigens bitter weinig onderneemt om haar geker kerde lid terzijde te staan. Integen deel, partijleider Bettino Craxi die zich voorheen graag vertoonde in gezelschap van Chiesa, maakt hem De val van politiek Italië Via een Bredase hulpactie kwa men er begin '81 noodwoningen terecht in het door een aardbe ving verwoeste Irpinië. Die hui zen zijn zo'n beetje het enige wat er tot stand is gebracht. 75 mil jard gulden overheidssteun is er sindsdien doorheen gejaagd. De wederopbouw is nog steeds niet voltooid. FOTO ARCHIEF DE STEM nu - met een woordspeling op zijn voornaam - uit voor een 'mariuolo' (schurk). Chiesa reageert door te verklaren, dat hij in overleg met de partijleider de stemmen van 'zijn' oudjes heeft gebruikt om Craxi's zoon Bobo in de Milanese gemeen teraad te laten kiezen. Tegelijk gebeurt er iets raars. On dernemers die jarenlang trouw en zwijgend hun steekpenningen heb ben afgestaan, besluiten nu te pra ten. Sommigen van hen worden door Di Pietro met bewijzen gecon fronteerd en niet eerder uit het gevang ontslagen dan nadat zij een bekentenis hadden afgelegd, maar tientallen anderen melden zich spontaan. Zij zien nu de mogelijk heid om zich te bevrijden van een smeergeldbelasting, die in de hoog conjunctuur van de jaren '80 nog wel op te brengen was, maar lang zamerhand ondraaglijk wordt, te meer daar steeds meer politici naast het partijaandeel ook een percentage voor zichzelf zijn gaan eisen. Bovendien blijkt uit de arrestatie van Chiesa en de vastberaden ver klaringen van Di Pietro's superi eur, hoofdofficier Francesco Save- rio Borrelli, dat het de rechtbank ditmaal ernst is. En tenslotte maakt de opmars van de Lega Nord, die bij de gemeenteraadsver kiezingen van 5 april de grootste partij wordt in Milaan, duidelijk dat de macht van de heersende 'politieke klasse' aan het tanen is. Daarmee is de muur doorbroken van de 'omerta', het woord waar mee oorspronkelijk de mafiose zwijgplicht werd aangeduid, maar dat tegenwoordig ook in het kader van de politieke corruptie wordt gebruikt. 'Mani Pulite' (Schone Handen: de codenaam die Di Pietro aan zijn gerechtelijk vooronder zoek heeft gegeven) maakt zo een eerste grote sprong voorwaarts. De ondernemers spreken van geheime akkoorden en ge- tructe aanbestedingen en noemen namen en cijfers. Het onderzoek breidt zich naar alle gemeentelijke diensten. Bij de bouw van ziekenhuizen en de leve rantie van medische apparatuur, het opruimen van begraafplaatsen, de aankoop van trams en stadsbus sen, de bouw van theaters, de uit breiding van het metronet en de aanleg van het nieuwe Milanese vliegveld, bij alles blijkt steevast twee tot vijftien procent in handen gekomen te zijn van vertegenwoor digers van diezelfde partijen die in alle besturen hun vertegenwoordi gers hebben. De poet wordt daarbij gelijkelijk verdeeld onder socialisten en chris ten-democraten, de belangrijkste partijen in het stadsbestuur, en de ex-communisten van de democra- tisch-linkse oppositie, terwijl klei nere porties zijn weggelegd voor de republikeinse en sociaal-democra tische partijen. Di Pietro kan het alleen niet meer aan en in de loop van het jaar wordt het Schone Handen-team uitgebreid tot zes man. Op 2 mei valt de eerste grote klap. Twee socialistische kamerleden, de oud burgemeesters van Milaan Carlo Tognoli en Paolo Pilliteri (de zwa ger van Craxi) worden officieel beschuldigd van corruptie, heling en illegale partijfinanciering, een triptiek die in de daarop volgende maanden dag in dag uit de voorpa gina's van de Italiaanse pers zal beheersen. De beschuldigde politici ontkennen alle beschuldigingen, totdat hun front wordt doorbroken door de christendemocraat Roberto Mongi- ni, die vice-voorzitter was geweest van de SEA, de gemeentelijke maatschappij die de Milanese vliegvelden beheert. Mongini die op 20 juni besluit om te praten, heeft de kentering van het tijdsgewricht het best aange voeld. Na een uitgebreid mea cul pa, waarin hij al zijn voormalige politieke vrienden erbij lapt, toont hij ook in het openbaar een oprecht berouw dat in het goed-katholieke Italië met ontzag en medeleven wordt ontvangen. Mongini schrijft daarop een boek over zijn eigen corrupte verleden dat al maandenlang op de bestsel lerlijst staat en tegenwoordig pre senteert hij een televisieprogram ma over politieke corruptie. Op 16 juli komt de grootste pro jectontwikkelaar van Milaan, Sal- vatore Ligresti, achter de tralies. Ligresti, een van de rijkste mannen van Italië, wordt pas in november vrijgelaten en legt daarbij een com plete verklaring af van zijn onwet tige financiële relaties met zijn persoonlijk vriend Craxi en diens partij. In december onthult een gewestelijke functionaris van de socialistische partij PSI het be staan van een corruptie-netwerk dat zich uitstrekt over heel Italië. Daarop keren twee 'kroongetuigen' terug in Italië, na zeven jaar onder gedoken te zijn geweest in het Caraïbisch gebied. Een van hen, de architect Silvano Larini, een per soonlijke vriend van Craxi, ver klaart dat de PSI-leider hem per soonlijk opdroeg om steekpennin gen in te zamelen, die hij vervol gens in een koffertje op Craxi's kantoor deponeerde. Het smeer geldsysteem blijkt daarbij nog ver der geëvolueerd. Bij een twintigtal 'vaste klanten' waren de incidente le bijdragen uitgegroeid tot een periodieke financiering via een in genieus systeem van geheime reke- De bekentenissen van onder nemers en politici van lan delijk niveau leiden naar andere steden en gewesten in Italië. Uiteindelijk ook naar Ro- ningen in onder meer Zwitserland, op de Bahama's en in Singapore, dat een grote gelijkenis vertoont met de witwascircuits van de ma fia. Het onderzoek van Tangento- poli (Steekpenningenstad) maakt zodoende een tweede sprong voor waarts. me, naar het hart van het politieke machtslichaam, waar de nieuwe hoofdofficier van justitie Vittorio Mele aanmerkelijk minder genegen is om zijn toevlucht tot de doofpot te nemen dan zijn door de politiek getemde voorganger Ugo Giudi- ceandrea. De verplaatsing naar Rome leidt tot huiszoekingen in de admini stratieve burelen van PSI en DC en een nieuwe reeks affaires. Craxi, die in december al officieel was beschuldigd naar aanleiding van de Milanese affaire, wordt nu ook ver dacht van corruptie bij de bouw van een nimmer in gebruik geno men kerncentrale. Bij de aanleg van autostrade in opdracht van het staatsbedrijf ANAS zou in de afge lopen jaren meer dan een miljard gulden zijn terechtgekomen bij de voormalige minister van verkeer Prandini en zijn politieke vrienden. Bij de RAI-televisie wordt een on derzoek in gang gezet naar de ver dacht dure aankopen van particu liere produkties. En president Scalfaro eist dat er nu eindelijk eens een serieus onderzoek komt naar de besteding van de 75 mil jard gulden overheidsgeld die op ondoorzichtige wijze er door zijn gejaagd bij de nog altijd niet vol tooide wederopbouw van het in 1980 door een aardbeving getroffen Irpinië. Op dit moment zijn er 41 smeer- geldonderzoeken gaande in Italië, maar het aantal neemt nog bijna dagelijks toe. 33 steden zijn door de cycloon getroffen. Tegen circa 500 personen is een aanklacht in gediend en er zijn 120 arrestaties verricht. Er zijn beschuldigingen geformuleerd tegen 31 parlementa riërs (14 socialisten, 13 christen democraten, twee republikeinen, één linkse democraat en één so ciaal-democraat), onder wie een partijleider, een minister en vier ex-ministers. Zeven betrokkenen hebben zelfmoord gepleegd, terwijl een achtste poging mislukte. De algemeenheid van de politieke corruptie in Italië is daarmee wel bewezen. Nu is dat op zich geen echte verrassing. Vrijwel iedereen in Italië wist ook eerder al donders goed, dat de 'uitwisseling van gun sten' tussen politici en onderne mers als een in lange jaren ge groeid gebruik door de meeste be trokkenen als de normale gang van zaken werd beschouwd. Minister van milieuzaken Carlo Ri- pa di Meana heeft ruiterlijk toege geven dat hij „net als ieder ander" altijd van de illegale financiering heeft geweten, maar daartegen nooit openlijk in verzet durfde ko men. Op zijn beurt heeft Cesare Romiti, managing director van Fiat, bij de Milanese kardinaal Martini om vergiffenis gevraagd namens de Italiaanse ondernemers klasse die het spel altijd braaf heeft meegespeeld. De mantel der liefde die deze praktijken altijd heeft bedekt, is door het onderzoek Schone Handen echter bruusk aan flarden gescheurd. Maar daardoor ligt er nu wel een levensgroot probleem. Juist omdat de corruptie alomtegenwoordig is, zullen bij het vorderen van het gerechtelijk onderzoek er steeds meer schandalen losbarsten, met als uiteindelijk gevolg dat vrijwel de hele politieke en zakelijke lei ding van Italië in de beklaagden bank terecht komt in processen die zich jaren kunnen voortslepen. Dat zou rampzalige gevolgen kunnen hebben voor het landsbestuur en de economie. De gemeentebesturen van de drie grootste steden van het land, Milaan, Rome en Napels, zijn afgetreden. Lire en beurs staan permanent onder druk door de po litieke onzekerheid. En verschillen de openbare werken liggen stil, omdat de uitvoerders bang zijn ook in een proces betrokken te raken. „Dit kan zo niet doorgaan," zei Di Pietro zelf onlangs, nadat hij op één dag tien arrestatiebevelen had ondertekend. „Het is niet onze taak om de gevangenissen te vullen, maar om de orde te herstellen." Volgens de magistraat moet er een 'politieke oplossing' worden ge zocht. Maar welke dan? De politiek heeft zelf nog nauwe lijks gereageerd. Iedere partij die nu aan zou dringen op een 'politie ke oplossing' zou zich immers nog minder populair maken bij de be volking die een sardonisch genoe gen beleeft aan de ondergang van haar 'politieke klasse'. De schandalenstroom zal daarom nog geruime tijd blijven vloeien, maar intussen proberen de partijen wel om het vege lijf te redden door zich vernieuwd en gelouterd te pre senteren bij de vervroegde verkie zingen die waarschijnlijk dit voor jaar worden gehouden. De nieuwe leider Giorgio Benvenuto moet de socialistische PSI weer een eerlijke aanblik geven, terwijl de christen democratische DC al enkele maan den geleden de integere Mino Mar- tinazzoli tot secretaris heeft geko zen. Voor de 'moralisering van de poli tiek' waar Italië naar zegt te snak ken, is dat alleen nog veel te wei nig. Daarvoor zouden de Italiaanse politici afstand moeten doen van hun eeuwenoude gewoonte om po litieke functies te beschouwen als een persoonlijk bezit, waarover zij vrijelijk kunnen beschikken ten be hoeve van zichzelf en hun gunste lingen. En dat kan alleen door een mentaliteitsverandering van de po litici, maar ook van hun kiezers. Misschien kan het onderzoek Scho ne Handen daar de aanzet toe ge ven. VERVOLG VAN VORIGE PAGINA Deze oude garde van elf 'Valken', bestiert gezamenlijk de holding maatschappij Valkenhorst BV, enig directeur en aandeelhouder van talloze oudere bv's. Niet alleen mo tels en restaurants, maar ook eigen importbedrijven, handelsfirma's, een bouwonderneming, een onroe- rendgoedfirma en het Vogelpark Avifauna; het pakket is breed en vooral ten eigen dienste. Het ene Van der Valk-bedrijf richt het an dere op, directieleden en directeu ren komen uit eigen kring. Volgens de familietraditie moeten ook de kinderen van de kinderen van Martien van der Valk sr. een inkomen uit eigen bedrijf kunnen halen. Daartoe worden zij in eigen huis getraind. Het horecaleven en het zakendoen wordt hen met de paplepel ingegoten. Als ze er rijp voor zijn, krijgen ze een verant woordelijke taak toegemeten, en tenslotte een eigen bedrijf. Lange tijd hebben de jonge Valken mee kunnen draaien in de zaken van hun ouders. Inmiddels hebben ze een eigen nest gebouwd, onder aanvoering van Ad van der Valk, zoon van Gerrit. Ad van der Valk heeft zijn hoofdzetel gevestigd in motel Gilze Rijen. Vanuit zijn kan toor regelt hij sedert enige jaren de belangrijkste recente aankopen van het concern, al dan niet in nauw overleg met zijn vader en 'neef Cees Polman, van motel Eindho ven. Polman, bijgestaan door Vin cent van der Valk (ook een zoon van Gerrit), 'doet' vooral de nieuwe tak Valk-bedrijven in het oosten van Europa. De jonge Valken opereren anders, moderner, dan him leermeesters. Hebben de oude Valken een onover zichtelijk netwerk van exploitatie- bv's, beheer-bv's en uiteindelijk een grote houdstermaatschappij, de jonge Valken hebben een meer li neaire structuur bedacht. De exploitatie-bv Van der Valk Nederland is eigenaar van een groot aantal bv's. Van der Valk Nederland wordt weer beheerd door Van der Valk Beheer bv, alle zeggenschap berust echter bij de Stichting Administratiekantoor Van der Valk in Alphen aan de Rijn. Volgens de statuten zijn in deze stichting vier mannen gezamenlijk de baas: Ad, Ben (zoon van Arie), Martien (zoon van wijlen Klaas van der Valk en Conny de Wit) en de 'aangetrouwde' Cees Polman, van Motel Eindhoven, gehuwd met een dochter van wijlen Henk Luiten. Van der Valk Nederland is zo mo gelijk nog groter dan Valkenhorst BV. „We willen naar de honderd zaken," zegt Ad van der Valk, daarmee slechts doelend op de mo tel/restaurants van de totale fami lie. De tweede-lijns zaken zijn min stens zo belangrijk binnen de totale onderneming. Van der Valk Neder land is volledig eigenaar van tien tallen bedrijven. Zo heeft Ad vis- verwerkende bedrijven opgekocht in Nederland, Duitsland, Uruguay en Chili. Men beschikt over han delsfirma's in Nederland en Cura sao, een busonderneming, een vis sersvloot, een cruiseschip, cate ringservices, snackfabrieken, de Pier in Scheveningen, schouwbur gen en congrescentra, zoals het Turfschip in Breda. Bij deze inventarisatie ko men twee hoofdvestigingen bovendrijven: Valkenhorst BV, te Voorschoten en Van der Valk Nederland, ingeschreven in Tilburg, gevestigd in Gilze, en bestuurd door de eerder genoemde stichting uit Alphen aan de Rijn. Twee holdings, waaronder het me rendeel der 'Valk-ondernemingen' zijn verzameld. Blijven over een paar 'kleinighe den', zoals de aparte moederonder neming Motel Vianen, waaronder Arie en zijn zonen een kleine tak met horeca-ondernemingen en een eigen beleggingsmaatschappij zijn begonnen. Ook hebben Gerrit en Arie nog wat bedrijven op eigen naam staan, bestaat er de Falken- horst AG in Zwitserland en zijn de Valken eigenaar van de reisorgani satie Mobi-plan. Inmiddels wordt alweer gewerkt aan nieuwe hol dings, voor de jongste generatie. Aanzienlijk is het bezit der Valken. Waarschijnlijk is de familie een der grootste grondbezitters van Neder land. Alleen al in Brabant staan vele tientallen huizen, landerijen, boerenbedrijven en stukken bouw grond op naam van Gerrit van der Valk geregistreerd, blijkens het ka daster. De familie heeft een scherp oog en een fijne neus voor toekomstige ontwikkelingen op het gebied van ruimtelijke ordening. Men bezit landgoederen, voor eigen gebruik, of stukken land op plaatsen waar ooit misschien een autosnelweg wordt aangelegd. In Nederland, maar inmiddels ook in Frankrijk en Duitsland. De Van der Valk-gruppe heeft bij onze oosterburen al geruime tijd vaste grond onder de voeten. Zo begon het bedrijf eind 1991 in Bremerhaven de Pacific West 'Fischvertriebs GmbH' met de voormalige topman van het Abba- bedrijf Bert Ehses. In Chili gevan gen vis wordt in het groot via Pacific West, ook gevestigd in Gil ze, op de markt gebracht. In Moers draait een motel, motel Gladbeck opent binnenkort, en 'Berlijn' is in aanbouw. De rest volgt. Hetzelfde geldt voor Frankrijk: Saint-Aygulf staat, maar richting zuiden zijn er nog 'vlekken' die om een motelletje schreeuwen. Nabij Aras is zojuist de eerste spade voor een motel de grond in gegaan. En uit het Caraïbisch gebied klinken geluiden dat het Van der Valk-con cern besprekingen aan het voeren is met diverse hotels over een over name. Amerika lonkt. Zelfs een groot bedrijf als Van der Valk kan niet zonder financiële adviseurs. Bij de oude garde, maar ook bij jonge Valken, duikt regel matig de naam van zakenman R. Roelink uit Best op, die aanko pen en vestigingen van bv's als specialisme lijkt te hebben ontwik keld. De wereld is klein. Bij een Valk zeker, zo lijkt het. Neem de beken de Joep van den Nieuwenhuyzen, schoonzoon van Gerrit, onderhan delaar bij de ontvoering van Toos van der Valk en daarna in één klap top-industrieel en multi-miljonair via Begemann Holding. Zijn broer en mede-firmant Jeroen, trouwt ook in de familie, de tak van Arie, en zit nu met zijn vrouw Marja van der Valk in het Vlaamse Bras- schaat, toevallig ook de woonplaats van broer Joep. Beiden bezitten een kapitale villa, die van Joep is om geven met een enorm park. Valken proberen alles in de familie te houden. De ene 'Valk' is direc teur in de zaak van de ander. Een buitenstaander, hoe bekwaam ook, krijgt geen voet tussen de deur, of ze moeten in de familie trouwen. „En als je een Van der Valk trouwt, ben je de klos," zegt Gerrit. „Dan is het op de eerste plaats de zaak, dan nog eens, dan nog eens en dan nog eens de zaak. Pas daarna ben je zelf aan de beurt." Ze werken hard, en verwachten dat ook van een ander. „Derden brengen die inzet minder snel op. Ze krijgen thuis al snel het verwijt dat ze met de zaak getrouwd zijn. Een Valk is met de zaak getrouwd, zo simpel ligt dat." Van geld, en andere middelen van bestaan, is een Valk ech ter verzekerd. Neem Van den Nieuwenhuyzen. Gerrit: „Joep heeft nu nog zijn eigen be drijf. Mocht dat ineens niet meer lopen, dan denk je toch niet dat we hem laten vallen. Hij is met een Valk getrouwd, kan dus altijd te rugkomen. Maar mocht het een van ons slechter vergaan, dan springt hij ons bij. Zo werkt dat." Onlangs werd het bedrijfspand van Begemann in Helmond gesloopt, door het aannemingsbedrijf van Van der Valk. Binnenkort moet een strand worden aangelegd bij het Plaza hotel van Van der Valk op Curasao. Een van de gegadigden voor de aanbesteding van dat werk is een bedrijf van de Begemann- holding. Zo blijft de wereld van de toekan overzichtelijk, voor de familie. Dit is de eerste aflevering in een serie van drie verhalen over het Van der Valk-concern. Binnenkort verschijnen een interview met Gerrit van der Valk en een portret van Van der Valk als werkgever.

de Stem | 1993 | | pagina 33