sin Werkloosheid Sas het hoogst Stapje terug moeilijk voor Dow-personeel PLAATSELIJK nieuws rant Terneuzen wil 4.400 extra geven aan stichting slachtofferhulp Neelemans [ileer langdurig werklozen dan in de rest van Zeeuws-Vlaanderen Jong protest bij opening speeltuin Binnenstad Activiteitenbegeleidster Trees Elskamp neemt afscheid van De Honte Bedrijf uit Biervliet wint tweede prijs veiligheidswedstrijd Dow ZEELAND C3 als je hebt men we nu ■MEENTE INTENISSE la Wet op de Ordening (WRO) emeente )OSTBURG tlDMAKING VERORDENING *OUWEN Privatisering ldeedlokaledi-n? Oostburg weer uitgesteld Houtbewerk-cursus voor meisjes Afdeling geronto-psychiatrie aan Roerstraat in Terneuzen OR-voorzitter R Acke: 'Jarenlang een Sinterklaassfeer bij Dow' 393 X 69 I DE STEM ZATERDAG 20 FEBRUAR11993 bntenisse maakt ter voldoening :el 19a, lid 4, van de Wet op de d, dat van 22 februari t/m 7 fier op de gemeentesecretarie te |i liggen de plannen tot: woning Willem Alexander- ande; paardestal aan de Westdijk te lannen zijn in strijd met respec- iplarmen Kioosterzande en Bui- uders zijn evenwel voornemens /an de beperkende bepalingen mmgsplannen met toepassing esltssing te nemen, bestaat ge- ïiijn van tervisielegging de gele waren in te dienen bij burge e/an Hontenisse. ari 1993 Jeester van Hontenisse, enkamp Krant in de Klas 120)4647536 wrthoudsrs van Oostburg are kennis, dat met ingang nde drie maanden ter ge- ifdekng VROM), Raadhuis voor een ieder ter inzage ligt ir kosten algemeen verkrijg- bij raadsbesluit van 18 te- stelde Gebruiksverordening i onmiddellijk na vaststelling ari 1993 :n wethouders van ister |i/an onze verslaggever |ierneuzen - B en W van Terneuzen willen Ijoch een extra bijdrage van 4.400 gulden Lven aan de Stichting Slachtofferhulp Zee luid. De stichting vraagt alle gemeenten de Ijubsidie te verhogen van 12,5 cent naar een kwartje per inwoner. I pie verhoging is onder meer nodig omdat het I aantal hulpaanvragen vorig jaar flink toenam en je subsidie van de provincie daalde van dertigdui- I zend gulden naar vijfduizend gulden. I get Terneuzense college wilde eerst het verzoek I niet honoreren omdat de aanvraag te laat binnen kwam en er zou een precedentwerking van uit kunnen gaan. Maar een deel van de raadscommissie financiën vond dat er niet moeilijk gedaan moest worden over zo'n luttel bedrag. Reden voor het college om overstag te gaan. Het gaat vooralsnog slechts om een incidentele verhoging. B en W willen eerst een analyse af wachten van de wijze waarop en de mate waarin door de Stichting Slachtofferhulp Zeeland hulp wordt verleend. Afhankelijk van dit onderzoek wordt bekeken of de verhoging structureel kan worden. Het verzoek wordt donderdag behandeld door de gemeenteraad. Tijdens deze vergadering komt ook het voorstel aan de orde om Kolpron Consultants juridische ondersteuning te laten geven bij het tot stand komen van de samenwerkingsovereenkomst tussen Terneuzen en projectontwikkelaar Johan Matser voor het stadsvernieuwingsproject Steenen Beer. Het plan behelst een vernieuwing van het deel van de binnenstad tussen de Markt, het stadhuis en de Scheldekade. B en W vinden externe ondersteuning gewenst. De gemeente heeft weinig ervaring met het sluiten van overeenkom sten van dergelijke omvang en er is momenteel onvoldoende ambtelijke capaciteit voorhanden om het optimale gewenste juridische werk te verrich ten. B en W schrijven in het voorstel dat de juridische afdeling van Kolpron met het tot stand brengen van intentie- en samenwerkingsovereenkomsten voor projecten zoals Steenen Beer. Het college wil ook haast maken met de onderhan delingen tussen de gemeente en Matser. Deze snelheid is gewenst zodat, in verband met de spoedige bouw van het stadskantoor, op korte termijn aan de raad een concept-intentieovereen- komst kan worden voorgelegd. De selectie van Johan Matser is in de ogen van het college een eerste stap (verkering) om via een intentieovereenkomst (verloving) tot een samen werkingsovereenkomst (trouwerij) te komen. Oostburg - De privatisering van de kleedaccommodaties in Oostburg is opnieuw uitgesteld. De gemeenteraad kwam afgelopen donderdagavond niet verder dan een compromis waarbij het college van burgemeester en wethouders de opdracht kregen maar weer eens met de sportverenigingen te gaan praten. De overdracht van onderhoud en schoonmaak van de kleedlokalen is daarmee voor de tweede maal opgeschoven. Eind vorig jaar droeg de commissie Welzijn het college op met een beter voorstel te komen. De meeste gemeente raadsfracties vonden toen met de sportbestuurders dat het bod van twaalfduizend gulden waar mee B en W de kleedlokalen af wilden stoten te mager was. Het dagelijks bestuur van de gemeente Oostburg vroeg daarop meer offertes aan. Want de aan bieding van het college was ge baseerd op de schoonmaakkos ten die Dethon in rekening bracht. Volgens de politieke par tijen was dat bedrag echter veel te laag. Afgelopen donderdag kwamen ze bedrogen uit, zo bleek in de raadsvergadering. Het college had andere prijsop- wagen gedaan en één daarvan was zelfs nog tweeduizend gul len goedkoper dan de prijs die Dethon berekende. B en W voelden daarom niets voor het alternatief dat de frac ties van PvdA en Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) aandroegen. Dat kwam erop neer de vereni gingen een kleine achttien mille als afkoopsom te betalen. De fracties van CDA en WD waren het eens met het college. PvdA en D&T (samen goed voor een raadsmeerderheid) weigerden echter te wijken zodat schorsing van de vergadering noodzakelijk was om eruit te komen. CDA en VVD ergerden zich ove rigens aan de stellingname van D&T. Immers, die groepering ondertekende met christen-de mocraten en liberalen de coali tieverklaring na de laatstgehou den verkiezingen. Maar voor de tweede keer in korte tijd" (zwem- badproblematiek, HdP.) liet D&T, volgens CDA en VVD 'te gen alle afspraken in', de coalitie in de steek. Na de schorsing rolde er een compromis uit dat voorgesteld werd door PvdA'er L. Wille: het college krijgt nog een maand lang de tijd met de verenigingen te gaan praten en tot overeen stemming te komen. De speeltuin met de naam 'De 'ysnomerl-'i f Van onze correspondent Terneuzen - Nauwelijks had wethouder Stahl-Hemelsoet van Welzijn de naam 'De Tamboerijn'op het naambord geschilderd in de speeltuin in de Binnenstad of twee jon gens ontrolden een spandoek met de tekst 'Wij willen meer speelwerktuigen' Triangel' is gisteren in gebruik r i i foto camile schelstraete Ook de werkloosheid onder zo wel de autochtone als onder de allochtone bevolking is in Sas hoger dan het regionaal gemid delde. Dit gegeven is onder andere re den voor B en W van Sas om donderdag de gemeenteraad te vragen akkoord te gaan met de nota 'werken of niet werken, dat is de vraag'. Hierin worden een aantal maat- Van onze verslaggever Oostburg - De streekjeugdcen- trale in West-Zeeuws-Vlaande- ren start een nieuwe Techni- ka-10 cursus Houtbewerken voor meisjes. De cursus wordt gehouden op zes dinsdagen van 18.45 uur tot 20.15 uur in de maanden maart en april. De eerste cursusavond is 2 maart. De bijeenkomsten zijn in de ontmoetingsruimte van de streekjeugdcentrale aan de Schouwburgstraat te Oostburg. De kosten zijn 1,50 gulden per keer. Er kunnen twaalf meisjes per cursusblok meedoen. Aan melden kan telefonisch bij de SJC in Oostburg. Van onze verslaggever Terneuzen - De Stichting Psychiatrische Zorgvoorzieningen Zeeland (PZZ) is gestart met de bouw van een afdeling voor geronto-psychiatrie aan de Roerstraat in Terneuzen. Het gaat om zestien bedden. Als de bouw volgens planning verloopt wordt de nieuwbouw eind september opgeleverd. De eerste patiënten worden dan op 1 november verwacht. Martin Ros, Dimitry Sakellarion en Liestbeth Bevers overhandig de de wethouder vervolgens 342 handtekeningen. In de petitie vragen zij om minder banken, een schommel, klimrek en trap veldje. „De binnenstad heeft nu een leuke speeltuin, maar de oudere jeugd klaagt dat er te weinig speeltuigen zijn. Samen met de Stichting Leefbaarheid Binnenstad zullen we kijken of bedrijven een speelwerktuig wil len adopteren. Er komt in ieder geval voor jullie een trapveldje bij de Schependijk", beloofde wethouder Stahl-Hemelsoet. De naam 'De Tamboerijn' was verzonnen door Liesbeth Bevers. Zij mocht samen met Jordy Maas, Samantha Otjes, Martin Ros em Judith Willemsen en de wethouder iets leuks gaan kopen in de speelgoedzaak. Volgens de stichting blijkt steeds meer dat er een groeiende be hoefte bestaat aan psychiatri sche zorg voor langdurige pa tiënten ouder dan 65 jaar. De afdeling geronto-psychiatrie richt zich op deze patiënten die veelal niet voor plaatsing in an dere voorzieningen in aanmer king komen en zich niet meer op een goede manier kunnen hand haven in de omgeving waarin zij tot voor hun opname verkeer den. Veel aandacht gaat uit naar de somatische zorg en verpleging. De leeftijdsgrens van 65 jaar wordt flexibel gehanteerd. Er komen in Terneuzen twee groe pen van elk acht patiënten. Dat vereist ongeveer veertien full time arbeidsplaatsen. Een psy chiater is op consultatieve basis beschikbaar. Ook zijn een ver pleeghuisarts, een psycholoog en maatschappelijk werkende op part-time basis te raadplegen. Met de realisering van een afde ling geronto-psychiatrie in Ter neuzen wordt voorzien in de spreiding van zorgvoorzieningen over de regio door de Stichting PZZ. Aan de Roerstraat in Ter neuzen is reeds een resocialisa- tie-afdeling met zestien plaatsen gevestigd waarbij het gaat om tijdelijke behandeling van psy chiatrische patiënten gericht op terugkeer in de samenleving. Te vens bevindt zich er het Instituut voor Psychiatrische Dagbehan deling voor behandeling over dag. De 'Stichting Psychiatrische Zorgvoorzieningen Zeeland maakt deel uit van de geestelijke gezondheidszorg in Zeeland. Tot de stichting behoren het Alge meen Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland, Ithaka, centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie en in de toekomst een centrum voor verslavingszorg. GROOTSE FOTO'S IN 1 UUR Vraag naar onze spaarkaart voor GRATIS ontwikkelen en afdrukken. FOTO-STUDIO BIERKAAISTRAAT 10 HULST 01140-13084 Door onze redacteur Frank Deij Terneuzen - Het moet een fijn gevoel zijn geweest. Wie werkte bij Dow Chemical in Terneuzen leek altijd onaan tastbaar. Het personeel straalde dat ook terecht uit, want bijna alles wat Dow aanraakte in Zeeuws-Vlaan deren, en dat was veel, ver anderde in goud. Maar aan dat sprookje lijkt nu een eind gekomen te zijn. Vorig jaar besloot de top in Ameri ka naast een reeks van ande re bezuinigingsmaatregelen ook de lonen te bevriezen en de vooruitzichten voor dit jaar zijn nog kouder. Het gaat bar slecht in de chemie. Hoewel in dit stadium alle ge ruchten (300 man eruit) door de directie als speculatief worden afgedaan zal niemand er straks vreemd van opkijken als ook bij Dow gedwongen ontslagen zul len vallen. Het besef dat er na veel vette jaren ook wel eens een paar magere kunnen komen komt voor veel trotse Dow'ers als een koude douche. De ondernemingsraad heeft de directie daar in het verre verle den nog wel eens voor gewaar schuwd. 'Geef ze nu eens wat minder opslag en zet een deel van de loonsom opzij als een soort reserve voor slechte tij den'. „Maar de directie voelde weinig voor een dergelijke af spraak. Bovendien is het voor een ondernemingsraad ook moeilijk om dat aan de achter ban duidelijk te maken. Als er mogelijkheden liggen om de sa larissen met tien procent te ver hogen, dan laten mensen moei lijk vijf procent liggen als reser ve voor moeilijkere tijden", ver telt voorzitter P. Acke van de ondernemingsraad in het jong ste nummer OR, een vakblad voor ondernemingsraden. Maar het kon nooit op. „Er heerste jarenlang een Sinter klaassfeer", zegt Acke. De noodzaak voor de onderne mingsraad om zich nadrukkelij ker bezig te houden met de arbeidsvoorwaarden, een ter rein waar de OR overigens geen bevoegdheden heeft, was er niet. „Dow Chemical is altijd een goede betaler geweest. De salarissen liggen hier relatief vrij hoog (80 procent zit boven de loongrens, red). De onderne mingsraad hoefde er zich ook nooit zo druk om te maken. Wel hebben we vaak aangegeven dat we wellicht anders met het sa larisstelsel moeten omspringen. Het heeft toch typisch Ameri kaanse kenmerken. Zo van: 'als het goed gaat dan kan alles, maar als het slecht gaat moet iedereen inleveren'. Dat strookt niet met onze Nederlandse men taliteit. Dat gaat veel meer uit van een gelijke loonontwikke ling en veel meer zekerheid". Nu de noodzaak tot onderhan delen over betere arbeidsvoor waarden er wel is komt de OR pijnlijk tot de ontdekking dat zij niks in de pap te brokkelen heeft. De Wet op de onderne mingsraden legt het primaat van de onderhandelingen over arbeidsvoorwaarden exclusief bij vakbonden en die staan sinds 1978 bij Dow buitenspel. De OR schakelde onmiddellijk na het bekend worden van de salarismaatregel een advocaat in om haar positie te bepalen maar die blijft zwak. „We hebben de directie op de hoogte gebracht van onze be zwaren tegen het bevriezen van de salarissen maar deze bleek daar onder druk van het Ameri kaanse moederconcern weinig gevoelig voor te zijn. Dat was voor ons moeilijk te verteren. We zijn toen gaan onderzoeken wat precies de positie van de ondernemingsraad is. Na con sultatie van een juridisch advi seur bleek dat we nauwelijks een poot hebben om op te staan. Volgens hem kunnen we geen instemmingsrecht claimen. Dat recht geldt al in ieder geval niet voor de bepaling van de hoogte van de salarissen. Het zou hoog stens van toepassing kunnen zijn op de voorgenomen wijzi ging van een beloningssysteem. Maar volgens de advocaat is ere geen sprake van een wijziging omdat in het systeem altijd al de mogelijkheid is opengelaten dat de financiële positie van Dow Chemical een vierde factor kan zijn die in het salarisonder zoek wordt meegenomen. Het feit dat de directie dat nu pas voor de eerste keer doet, speelt daarbij geen rol", aldus Acke. (Tot voor kort spiegelde Dow zich hoofdzakelijk aan de sala rissen van de concurrent, de concurrentiepositie van Dow en het economische klimaat, red). De onmacht van de OR schreeuwt in feite om het her stellen van de relatie met de vakhonden. De industriebond FNV heeft zijn diensten al aan geboden maar Acke verwacht daar weinig heil van. De bon dén en Dow leven al 15 jaar gescheiden van elkaar. „Ik weet niet of het reeël is om nu te zeggen dat de vakbonden maar weer binnen moeten worden ge haald om een cao af te sluiten. Persoonlijk ben ik van mening dat we dat niet moeten nastre ven. Het pas niet bij de organi satie. Dow Chemical zal dat zeker ook nooit willen. Het be drijf zal nooit collectieve af spraken op het terrein van ar beidsvoorwaarden maken. Ze willen de vrijheid hebben om met ieder individu tot afspra ken te komen. Dat is naar mijn mening ook niet zo'n slecht uit gangspunt. Maar ik moet toege ven dat daar binnen de onder nemingsraad verschillend over wordt gedacht". Acke zelf weigert te geloven de directie misbruik zal maken van de op papier zwakke positie van de OR. „Alle berichten over een reorganisatie berusten tot nu toe op pure speculatie. Maar stel dat er arbeidsplaatsen moe ten verdwijnen dan zal er zeker een behoorlijk sociaal plan ko men. Reorganisaties in het ver leden zijn ook altijd fatsoenlijk afgehandeld. We hebben nooit de indruk gehad dat deze werk gever slecht met zijn mensen omgaat". Westdorpe CARNAVALSOPTOCHT - Er is een kleine wijziging in de route van de caranvalsoptocht die vandaag in Westdorpe gehouden wordt. In stoet zal niet door de Wilhelmiöalaan en Singel trekken, maar rechtstreeks vanuit de Bernatdstraat naar de Molenstraat gaan. Dit in verband met de omvang van verschil lende wagens. Van onze verslaggever Sas van Gent - Het aantal langdurig werklozen is in Sas van Gent het hoogst ten opzichte van de rest van Zeeuws-Vlaanderen. In Sas bedraagt het percentage 42,1 procent. Het gemiddelde voor Zeeuws-Vlaanderen is 36 procent. regelen genoemd om als gemeen te op een aantal terreinen iets te doen aan de werkloosheid en werkgelegenheid. Gemeenten kunnen door het aantrekken van nieuwe bedrijven de werkgele genheid in de streek vergroten. Gemeenten kunnen bijdragen aan een maximale afstemming van vraag en aanbod op de ar beidsmarkt. Dit kan met name door mensen in het bestand van de afdelingen Sociale Zaken te begeleiden en te stimuleren rich ting arbeidsmarkt. Gemeenten kunnen ook door hun bestuurlij ke verantwoordelijkheid in het Regionaal Bestuur Arbeidsvoor ziening (RBA) invloed uitoefenen op het beleid van arbeidsvoor ziening en de gemeente kan als werkgever invloed uitoefenen op de arbeidsmarkt. Het college van Sas van Gent vraagt aan de gemeenteraad de aanbevelingen te onderschrijven. Hiervoor worden nog andere ar gumenten aangehaald. Terneu zen en Sas van Gent bieden meer werkgelegenheid dan op grond van hun inwonertal verwacht mocht worden. De komende twee a drie jaar treedt een stabi lisatie van het aantal arbeids plaatsen op. En het percentage geheel en gedeeltelijk arbeidson geschikten is in Sas van Gent na Terneuzen het laagst. De vergadering van de gemeen teraad begint donderdag om 19.30 uur. (ADVERTENTIE) Zesentwintig jaar werkte Trees Elskamp als activiteitenbege leidster in ziekenhuis De Honte. foto camile schelstraete Van onze correspondente Terneuzen - Gisteren nam Trees Elskamp uit Sluiskil afscheid als activiteitenbegeleidster van ziekenhuis De Honte. In het restaurant van het streekziekenhuis schudde ze op haai afscheidsreceptie vele handen. Trees Elskamp was zesentwintig jaar betrokken bij het zieken huis, waarvan de eerste vier jaar als vrijwilligster. In 1967 reed ze, als moeder van drie school gaande dochters, een morgen per week de bibliotheekwagen met vooral streekromans en detecti ves rond langs de patiënten van het St.-Elizabethziekenhuis. Vier jaar Tater werd haar vóór drie ochtenden per week een betrekking aangeboden als be zigheidstherapeute, zoals het be roep toen heette. Haar man Gerard Elskamp was als administrateur aan het zie kenhuis verbonden, maar de baan werd geheel buiten hem om geregeld: „Ik wilde voorkomen dat de mensen dachten dat Ge rard er wel voor gezorgd zou hebben. Het was een grote ver rassing voor hem, toen ik kon meedelen dat ik een baaantje had gevonden," herinnert Trees Elskamp zich. Cadeautje Naast het bibliotheekwerk kreeg de bezigheidstherapeute de handwerkafdeling onder haar beheer. „Het was meer dan al leen de verkoop van spullen. Je adviseerde mensen en je hielp ze als het niet lukte. In het begin werden er vooral kussens ge maakt. Het knopen of borduren konden de mensen zelf, het af werken natuurlijk niet. Dat deed ik dan graag voor ze, zodat ze een kant en klaar kussen als een soort cadeautje meer naar huis namen," vertelt Trees. Van 1971 tot 1988, tot de slui ting van het Sluiskilse zieken huis, heeft Trees veel patiënten zien komen en gaan. „Het was een geweldige tijd," zegt ze. „Je kende alle verpleegsters en de patiënten bleven veel langer in het ziekenhuis dan nu. Er werd daardoor meer aan handwerken gedaan dan tegenwoordig. Als bezigheidstherapeute deed je meer dan alleen de taken waar voor je was aangenomen. Som mige mensen kon je helpen met een boodschapje. Vooral de men sen die van ver kwamen en geen familie in de buurt hadden. Er kwamen bijvoorbeeld patiënten uit het hele land voor dokter Binkhorst. Als je wist dat er iemand geen bezoek had, dan wipte je even binnen. Het con tact was erg belangrijk. Om ne gen uur 's-morgens was ik in de bezigheidsntimte aanwezig. Mensen kwamen daar voor de gezelligheid een sigaret roken en koffie driftken. Om tien uur ging ik met boeken, handwerkspullen en ansichtkaarten de afdelingen langs. Depressief Sommige patiënten probeerden we te activeren. Vooral op de neurologie-afdeling verbleven patiënten die snel depressief werden. ïn de beginjaren moes ten de patiënten mij 'mevrouw' noemen. Maar ik stelde me altijd voor met 'Hallo, ik ben Trees'. Daardoor werd ik al snel door iedereen bij mijn voornaam ge noemd. Na de fusie van de ziekenhuizen in de regio, werd zij van bezig- heidstherapeute activiteitenbe geleidster voor 20 uur per week. Haar taken bleven hetzelfde, al leen de naam veranderde. „He1 was wel even een overgang van Sluiskil naar Terneuzen. Hel was niet beter of slechter, maai heel anders. Niet te vergelijken Veel onbekende gezichten, nieu we omgeving, maar ook in De Honte heb ik het werk met vee liefde en plezier gedaan." Na aanvankelijke twijfel maakte zij gebruik van de overbrug gingsregeling, waardoor zij per 1 februari is gestopt met haai werk. „Mijn man is al enkele jaren thuis e» we zijn noga actief in het verenigingsleven er vrijwilligerswerk. Ik ben vrijwil ligster bij Tafeltje Dekje en de Zonnebloem. Stilzitten kan ii toch niet." Van onze verslaggever Terneuzen - General manager Arnold A. Altemang van Dow Terneuzen reikte gistermiddag in het communicatiecentrum De Boerderij de jaarlijkse veiligheidsprijs voor aannemers uit. Dit jaar viel de eer te beurt aan Fabricom uit België en Peiniger. Op de tweede plaats kwam het bedrijf Gebroeders Van den Hemel uit Biervliet. Dow reikt de zogenaamde 'con tractor safety award' uit als er kenning voor aannemersbedrij ven die een goede prestatie op veiligheidsgebied hebben gele verd. Winnaar Fabricom was vo rig jaar al de op een na beste, nadat het bedrijf in 1991 belang rijke verbeteringen in haar vei ligheidsprestatie had aange toond. In de korte historie van de vei ligheidsprijs ontving Peiniger al in 1988 waardering voor haar uitstekende veiligheidspresta ties. Dit industrieel schildersbe drijf scoorde het afgelopen jaar in vele veiligheidsbeoordelingen het maximaal aantal punten. De onderneming die het afgelo pen jaar de grootste vooruitgang boekte in veiligheidsprestaties ontvangt de zogenoemde 'run- ner-up award'. Zoals gezegd was die dit jaar weggelegd voor Ge broeders Van den Hemel. Ifi

de Stem | 1993 | | pagina 19