Steun voor ondernemingen Stoelendans in Oostburg Weerman Willy GS Zeeland: 'Mossel- en kokkelvissers moeten vergoeding krijgen' Zeeland krijgt eigen financierings- en ontwikkelingsmaatschappij Carnaval kan beginnen J. Beltman Guur en koud Middelburger krijgt celstraf voor ontucht met dochter. Vrijspraak voor vrouwelijke wachtmeester rijkspolitie Alternatieve methode mag energieprijs niet benadelen tN DE KAMPERWEG ELWAARDE; /LAND AAN DE JUKTE GRAAUW n ik beter ichten met rkoop op t voorjaar? AUTO OF MOTOR 'Milieu is schaars goed geworden' Geld Oostburg voor Traverse in Groede Koninklijk zilver voor Ed Steijns Vriespunt Schenden van ambtsgeheim niet bewezen Verkoop tweedehands kleding Vanaf juni zes stadswachten in Terneuzen :e Hulst. |U INSCHRIJVING an zal op verzoek van zijn 'ing verkopen: ad, gelegen aan de Kamperweg ïeente Hontenisse, uitmakende: kennelijk aangeduid gedeelte geveer vier hectare achtender- iare van het kadastrale perceel sectie O nummer 1008 i kennelijk aangeduid gedeelte ïgeveer vier hectare achtender- iare van het kadastrale perceel sectie O nummer 1009 ïnd, gelegen aan de Schenkel- dastraal bekend gemeente Hulst tl en 72, respectievelijk groot e en één hectare tweeënzestig pacht, na betaling van de koop- ijn voor rekening van de koper ening van de akte van levering, i en kosten (veilingtarief) binnen ast wordt gegeven is bij de nota- lienen ingevuld en ondertekend '93 om 16.30 uur ten kantore van ingeleverd, op welk tijdstip de eopend, waarbij de inschrijvers fijn. rijving de prijs van volle last niet van de aanwezige inschrijvers de rijvers het recht deel te nemen [ijk tusen hen te houden opbie- rarden liggen ter inzage ten kan- pde notaris, alwaar eveneens in- -ijgbaar zijn. •rkrijghaar ten kantore van voor- 1140-12821 (dhr. N. Roelandt). an uw informatieavond. zenden aan: Nagelmakers Hypotheken, WB BREDA. 1993 de afdeling gemeentes» ie van uw gemeente en uw ïmenten daar voor te leg !,Moet ik wachten met erkoop van mijn huis otdat het voorjaar is en 'e tuin weer mooi is"? te Oosterhout terdaad blijkt dat 'het oog c wat wil' en dat verkoop kkelijker is als het huis en tuin er leuk bij staan. Bo- pdien is het voorjaar tradi- neel toch al de sterkste pe. de op de huizenmarkt, dat in uw situatie ook zo js nt u overigens beter overleg, i met een makelaar. Die ót de vraag en aanbodver- udingen ter plaatste het st. Ook kan die nagaan of j voorbeeld door de afzwak- ■nde economie, de vraag naar v type huis eerder zal afna- sn dan zal toenemen. t« koop u/a{ dacht u van het resultaat als u dat even laat J;-t0n via een kleintje" in De Stem Li» 5 van de 10 mannen Do Stem lezen JJjben speciale ^langstelling voor onze klohtjo»" rubriek Auto's en motoren" Uw unbioding in die rubriek Jm dus niet missen destem zeeland ZATERDAG 20 FEBRUAR11993 DEEL C l/an onze verslaggever Middelburg - De mossel- en kokkelvissers moeten een vergoeding krijgen van het Rijk Ms bepaalde gebieden voor hen gesloten wor den. Bovendien moeten deze vissers meer luimte krijgen dan nu door de minister van visser wordt voorgesteld. Dit schrijven Gedeputeerde Staten van Zeeland in concept sociaal-economisch beleidsplan 1993-1997. De provincie gaat, net als de minister van visserij, uit van een verweving van natuur- en visserijfunc ties. Als die verwevenheid niet mogelijk is en er te veel schade wordt toegebracht aan de natuur zullen bepaalde gebieden taboe zijn voor de vis sersboten. „De mate waarin dit (afsluiten van gebieden, red.) nu door de minster wordt voorgesteld kan negatie ve gevolgen hebben voor de continuïteit van de mossel- en kokkelsector. Zodra daarvan sprake is zal de sector naar onze mening met rijksmiddelen gecompenseerd moeten worden", aldus Gedepu teerde Staten. De provinciale bestuurders wijzen erop dat de mossel- en kokkelvissers de laatste jaren al te lijden hebben gehad van 'natuurlijke beperkingen' zoals de zeer beperkte zaadval en wildsehade door onder meer eidereenden. Gedeputeerde Staten streven ernaar dat er betere mosselpercelen in Waddenzee en Oosterschelde worden uitgegeven. De kokkelvisserij op de Wes- terschelde willen GS aan een stelsel van vergun ningen binden. De visserij moet volgens GS voor Zeeland in zijn huidige omvang behouden blijven. De provincie wil het zoeken naar nieuwe vormen van visserij en cultures bevorderen om zo de werkgelegenheid in de sector veilig te stellen. Verplichte sanering van de Zeeuwse vissersvloot moet worden voorkomen, zo stellen Gedeputeerde Staten in het sociaal-eco nomisch beleidsplan. \lan onze verslaggever Middelburg - De ING- bank, de voormalige NMB Postbank, heeft de provin cie Zeeland benaderd om gezamenlijk een financie rings- en ontwikkelings maatschappij voor het midden- en kleinbedrijf op te zetten, zoals de bank eerder in en met de provincie Noord-Holland heeft gedaan. In het sociaal-economisch be leidsplan 1993-1997 schrijven Gedeputeerde Staten dat een dergelijke maatschappij een 'waardevolle functie' kan ver rallen. Gaan de plannen door, dan krijgt Zeeland een regionale ontwikkelingsmaatschappij die deelnemen in ondernemin gen die belangrijk zijn voor de ontwikkeling van de economie in de provincie. j Zeeland is 71 procent van de werkgelegenheid in kleine en middelgrote ondernemening te vinden. Om de kansen voor met name startende ondernemers te vergroten, verstrekte de provin cie tot voor kort risicodragend kapitaal aan individuele bedrij ven. Deze regeling is inmiddels :t. Provincies met een ei- ontwikkelingsmaatschappij i bijvoorbeeld de Noordbra bantse BOM, hebben dit instru ment om bedrijvigheid te stimu leren wel. Met het voorbeeld van de pro vincie Noord-Holland voor ogen zien Gedeputeerde Staten in het voorstel van ING een mogelijk- 1 om ondernemingen te hel pen aan risicodragend kapitaal. In Noord-Holland is zo'n finan cierings- en ontwikkelingsmaat schappij al aan het werk. Deze maatschappij richt zich op pro jecten en bedrijven die een fun damentele bijdrage leveren aan de sociaal-economische struc tuur van de provincie. De pro vincie Noord-Holland en de voormalige NMB Postbank heb ben elk tien miljoen gulden in de maatschappij gestoken. Gedeputeerde Staten onderzoe ken of een zo'n gezamenlijke financierings- en ontwikkelings maatschappij voor Zeeland een haalbare kaart is. Van onze verslaggever Middelburg - Duurzaam heid, economische ontwik keling met inachtname van het milieu, vormt volgens Gedeputeerde Staten de lei draad voor het sociaal-eco nomisch beleid in de pro vincie. GS schrijven in het concept sociaal-economisch beleids plan 1993-1997 dat het mi lieu inmiddels een schaars goed is geworden. „Dat be tekent dat voor het gebruik hiervan een prijs dient te worden berekend", aldus GS. Het nadrukkelijk meewegen van de milieubelangen bij het verlenen van vergunnin gen hoeft geen politiek van 'nee-verkopen' te worden, vinden GS. Milieu-eisen leggen niet alleen beperkin gen op, maar bieden ook nieuwe kansen voor milieu technologie. GS noemen een als voorbeeld het slibver- gassingsproject van Schelde Milieu Technologie en het Project Gebiedsgerichte Be nadering Kanaalzone. Het ontwerp van het so ciaal-economisch beleids plan ligt inmiddels ter inza ge. Tot 2 april kunnen be langhebbenden opmerkin gen naar het provinciaal be stuur zenden. Hoewel het carnavalsfeest pas vandaag officieel Uitgedost in de meest uiteenlopende creaties, waar Inmiddels zaten gisteren de organisatoren van carna- begint, werd gisteren in Zeeuws-Vlaanderen al op moeders vaak uren op hadden zitten zwoegen, kwa- valsactiviteiten geboeid achter de televisie om de uitgebreide schaal een voorproefje genomen op het men de kleintjes naar school toe. Veel scholen werden laatste weerberichten te volgen. Want met winterse leutfeest. ook vereerd met een bezoek door de plaatselijke raad buien in het vooruitzicht kan het wel eens een guur Met name op de verschillende scholen was het feest, van elf. carnavalsweekendje worden, foto camile schelstbate Van onze verslaggever Oostburg - Burgemeester en wethouders (B en W) van Oost burg vragen de leden van de commissie financiën advies over het uittrekken van tachtigdui zend gulden voor de verbetering van de Traverse in Groede. B en W komen met dat voorstel nu Gedeputeerde Staten te ken nen hebben gegeven geld vrij te willen maken voor de recon structie van de Traverse. Het gaat om de oplossing van de geluidhinder en verkeersonvei ligheid door de aanleg van een fietspad, de aanleg van parkeer- stroken en asfaltering van een stukje klinkerbestrating. „De kans lijkt nu open om een langslepende bron van ergernis in Groede aan te pakken", schrijft het Oostburgse college in het voorstel over de bereidheid van de provincie Zeeland. Volgens B en W kan het leveren van een bijdrage ook voor Rijks waterstaat een stimulans zijn om mee te betalen aan de verbe teringswerkzaamheden. Boven dien vragen de dagelijkse ge meentebestuurders zich af wan neer en of zich weer een kans voordoet om de Traverse aan te pakken. Van onze verslaggever Walsoorden - Gedeputeer de J. Hennekeij (waterstaat en verkeer) reikte gister middag in Rue du Nord te Walsoorden een koninklij ke onderscheiding uit aan Ed Steijns (59). Hij speldde de inwoner van Klooster- zande de eremedaille in zil ver op die hoort bij de Orde van Oranje Nassau. Steijns viert vandaag (zater dag) zijn zestigste verjaardag en treedt vervroegd uit dienst bij de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD). Hij werkte daar sinds 1966 als assistent agent. Daarvoor was hij werkzaam in de textielbranche, onder meer als bedrijfsleider autobekle ding en als zelfstandig kleer maker. Bekendheid geniet Steijns in de streek vooral vanwege verschillende activi teiten in zijn vrije tijd. Zo verleent hij medewerking aan de Nederlandse Atlas Be schermde Planten, aan het Zeeuws woordenboek der dia lecten en de inrichting van Ed Steijns foto camile schelstraete exposities in het streekmu seum De Vier Ambachten in Hulst. Ook is Steijns volksdichter en schrijver van de dialect-dicht bundel 'Een klutsken raope- lingen' en 'Doorken Triest en andere verhalen uit het Land van Hulst'. Verder was hij me de-auteur van de uitgave Groot Hontenisse, deel II. Van onze correspondent Sas van Gent - De werkgroep Vastenaktie Kanaalzone start dinsdag 2 maart weer met de verkoop van tweedehands kle ding in Sas van Gent. De op brengst van deze verkoop komt ten goede van het project 'Een opvanghuis voor straatkinderen Door onze redacteur Harold de Puysseleijr Oostburg - Het spookt de jongste maanden in de ge meenteraad van Oostburg. De volksvertegenwoordigers leven zich uit in politiek gekrakeel rond de zwem- badproblematiek, het aan banden leggen van het twee de woningbezit en de afsto ting van de kleedaccommo daties naar de voetbalver enigingen. De signalen dat het scheef zit met de politieke verhoudingen in Oostburg worden steeds dui delijker. Het meest sprekende voorbeeld is wel het gehak ketak zoals dat zich deze maand afspeelde over de zwem- badproblematiek. De partijen in de oppositie, PvdA en D&T, stuurden daarbij rechtstreeks af op een fatale botsing met het college (CDA/WD), daarbij handig gebruik makend van het feit dat ze een meerderheid in de gemeenteraad vertegenwoor digen. De val van het college werd pas op het laatste moment afgewend doordat B en W zwichtten en de oppositie zijn zin kreeg in die kwestie. Die storm is nog nauwelijks geluwd of de volgende aanva ring dient zich alweer aan. PvdA en D&T gooien opnieuw de kont tegen de kribbe en weigeren mee te werken aan de privatisering van de kleedloka len van de sportclubs zoals dat het college voor ogen staat. De oppositie jaagt daarmee de coa litie in de gordijnen en de er gernis van CDA en WD ten opzichte van met name D&T neemt daardoor enorm toe. Immers, D&T gaat voor de tweede keer achtereen een vrijage aan met de PvdA. En dat terwijl b&T drie jaar gele den na de gemeenteraadsver kiezingen trouw beloofde aan de coalitie door de 'regerings verklaring' mee te onderteke nen. CDA en WD namen D&T daarom tijdens de afgelopen donderdagavond gehouden raadsvergadering flink onder vuur. De coalitie maakte duide lijk dat D&T tegen alle afspra ken iri voor de tweede keer het vertrouwen in het college be schaamde door de zijde van de PvdA te kiezen. Overigens lijkt het ook binnen het college niet allemaal koek en ei. De discussie over de her invoering van de gebruiksver- ordening verdeelt het college. De WD twijfelt namelijk in tegenstelling tot de rest van college en gemeenteraad sterk of het wel zin heeft de verorde ning opnieuw in te stellen als er geen sluitende controlemoge lijkheden zijn. De raad nam de verordening afgelopen donder dag weliswaar aan, maar de WD-fractie en haar wethouder Thomaes stemden tegen. Nu ge beurt het wel vaker dat een collegelid een minderheids standpunt inneemt, maar toch... Het zijn allemaal aanwijzingen dat de stoelendans óm de raad zetels in de gemeente Oostburg, hoewel de gemeenteraadsver kiezingen pas over meer dan een jaar zijn, al in alle hevig heid is losgebarsten. Carnaval 1993 zullen we ons later vooral herinneren als guur en koud. Wie vandaag, morgen of dinsdag naar de optochten gaat kijken mag zich wel warm kleden. Tevens moet men zich 'wapenen' tegen mogelijke sneeuwbuien. Een depressie boven Scandinavië zoorgt voor een harde noord westelijke wind, die nu en dan tijdens het weekeinde storm kracht kan bereiken. Daarmee worden talrijke buien aange voerd met regen, hagel en natte sneeuw. Zelfs onweer kan voorkomen. De temperaturen blijven overdag nauwelijks boven het vriespunt. Dat wordt oppassen, als u na het bezoek aan carnaval met de auto huiswaarts keert. Vanaf maandag blijft het koud met overdag een constante nulgrens en 's-nachts lichte tot matige vorst. De minimum-temperatuur kan dalen van 4 tot 7 graden onder nul. Hebt u vorstgevoelige produkten buiten liggen, haal ze dan vandaag nog binnen. Vooral plantaardappe len lopen groot gevaar! De verwachtingen in cijfers: Vandaag een harde noord-westelij ke wind met 5 Beaufort. De maximum-temperatuur is 3 graden overdag en in de komende nacht rond het vriespunt. Het wordt wisselend bewolkt met nu en dan een opkaring, maar ook volop buien met regen, hagel, natte sneeuw en hier en daar een onweersbui. Morgen is het nog slechter. De wind wordt nu en dan stormachtig met een kracht van 6 tot 8 Beaufort. De temeratuur is morgen overdag 3 graden en 's-nachts 2 graden onder nul. De kans op buien is veel groter dan vandaag. Er is een kleine kans dat het na de middag iets milder wordt. Maandag wordt het iets beter. De buienkans is dan veel kleiner en de opklaringen zijn breder. De wind is dan afgezwakt tot 4 Beaufort en varieert van noordwest naar noordoost. Dinsdag wordt een droge dag. De wind is dan zuid-oost en afgezwakt tot 2 Beaufort. Alleen gaat het wel fors vriezen 's-nachts. Hoe was het vorig jaar op 20 februari? Overdag was het 2,3 graden en 's-nachts vroor het 5,1 graden. Het was een droge dag met 3 uur en 35 minuten zon. Op 20 februari 1920 werd het 15,6 graden en op 20 februari in 1956 vroor het 's-nachts 11,2 graden. De weerspreuken: "s-Morgens wit gerijpte daken, we zullen snel in de regen geraken'. 'Carnaval in wit gekleed, dagen brengt de sneeuw ons leed'. Van onze correspondent Middelburg - De Middelburgse rechtbank heeft gisteren de 46-jarige Middelburger R. de N. veroordeeld tot een gevange nisstraf van 12 maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. Daarnaast moet De N. deelnemen aan een zogeheten incest- daderproject. Van onze correspondent Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een vrouwelijke wachtmeester bij de rijkspolitie in West-Zeeuw- sch-Vlaanderen, de 31-jarige K. V. uit Retranchement, vrijge sproken van het schenden van het ambtsgeheim. De wachtmeester werd ervan verdacht vertrouwelijke informatie te hebben doorgespeeld naar een vriend van wie gezegd werd dat hij 'niet geheel zuiver op de graat was en belang had bij vertrouwelijke politiegegevens'. De zaak speelde midden 1990, toen Karin V. een kortstondige relatie met de man had en zij later politiestukken miste. Deze zouden door hem zijn gestolen. De zaak liep intern met een sisser af, totdat justitie meer dan een jaar later alsnog strafvervolging instelde. „Dat had het openbaar ministerie dan maar eerder moeten doen", oordeelde de rechtbank en verklaarde het OM voor wat betreft het verstrekken van de mondelinge informatie niet ontvankelijk. Dat Karin V. geheime stukken van de politie aan haar vriend zou hebben gegeven, achtte de rechtbank overigens niet bewezen. De officier had een boete van 2500 gulden (een maandsalaris) geëist. Twee weken geleden was wegens incest met zijn nu 16-jarige dochter 18 maanden cel geëist, waarvan zes maanden voor waardelijk, plus verplichte the rapie. De ontuchtige handelin gen met zijn dochter begonnen toen het meisje 12 jaar was. De zaak kwam aan het rollen toen het meisje vorig jaar van huis wegliep omdat ze niet langer tegen de escapades van haar va der kon. Voorafgaand aan haar vlucht was nog geprobeerd de zaak binnen het gezin op te lossen, maar dat was op niets uitgelopen. De 35-jarige Middelburger H. V. werd veroordeeld tot een verblijf van negen maanden in de gevan genis. Twee weken geleden, toen de zaak werd behandeld, eiste de officier een gevangenisstraf van twee jaar tegen hem. De Middel burger had eind september vorig jaar in Terneuzen de auto van de nieuwe vriend van zijn ex-vrien- din in brand gestoken en rond dezelfde tijd een auto gekraakt. Daarnaast werd V. schuldig be vonden aan openbare schennis- pleging in Vlissingen en ontucht met twee meisjes in Middelburg. Dat V. de meisjes ook nog van hun vrijheid zou hebben beroofd door ze tegen te houden toen ze weg wilden lopen achtte de rechtbank niet bewezen. De rapporten die de psychiaters en psychologen over de Middel burger hadden uitgebracht wa ren eensluidend: de enige manier om hem van zijn seksuele ge aardheid af te helpen was tbs. Omdat de Middelburger daar een panische angst voor had en er de voorkeur aangaf geheel vrijblijvend 'therapie te volgen, bleef de officier destijds niets anders over om een celstraf te eisen. Van onze verslaggever Middelburg - Toepassing van alternatieve, duurdere metho den om energie op te wekken, mag de energieprijs in Zeeland niet nadelig beïnvloeden. in Somoto (Nicaragua)'. De winkel waar de kleding te koop wordt aangeboden is ge vestigd in het pand Westkade 68 (naast ING-bank) en is in de periode van 2 maart tot en met 7 april dagelijks geopend van 10 tot 12 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. Zeeland kent een aantal grote bedrijven die naar verhouding veel elektriciteit verbruiken. Ho gere elektriciteitsprijzen tasten de concurrentiepositie van ener gie-distributiebedrijf Deltan aan en daarmee ook de positie van het Zeeuwse bedrijfsleven. In het ontwerp sociaal-econo misch beleidsplan 1993-1997 van de provincie Zeeland wordt de toepassing van bijvoorbeeld warmtekrachtkoppeling en win denergie een goede zaak ge noemd. Gedeputeerde Staten waarschuwen echter wel voor het ontstaan van onrendahele, prijs opdrijvende projecten. Borssele moet verder als vesti gingsplaats voor een nieuwe elektriciteitscentrale onder de aandacht blijven, menen GS. „De bouw van een centrale is voor de provincie van belang omdat het grote investeringen vergt en directe en indirecte werkgelegenheid oplevert tijdens en na de bouwperiode. Boven dien is de aanwezigheid van be lang voor de groep van huidige en toekomstige grootverbrui kers", aldus het Zeeuwse college van Gedeputeerde Staten. Voor zover bij de provincie bekend heeft de Energieproduktiemaat- schappij Zuid (EPZ) geen con crete bouwplannen voor nieuwe centrales. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan de bouw van een nieuwe centrale in Geertruidenberg. Van onze verslaggever Terneuzen - De zes stads wachten in Terneuzen zijn waarschijnlijk in juni of juli aan het werk. De gemeenteraad gaf vorige maand groen licht voor het pro ject. Op korte termijn begint de ge meente met het recruteren van gegadigden. Op 1 maart wordt met de opleiding begonnen. Stadswachten zijn bedoeld om de burgers extra service te bie den en het onveiligheidsgevoel op straat weg te nemen.

de Stem | 1993 | | pagina 15