DE STEM Mm ONIRIOEIRE NID OE E inter Jute doormijn hypotheek doe zefis mijn rozen het beter Hypotheken AUTOTRON GS Zeelan Zeeland kri DECLARANT/ EXPEDITIEMEDEWERKER (m/v) OLDTIMER-RUILMARKT TE HUUR Samen goed voorwerk CONSUMENT Wie is er nu aansprakelijk bij vervuilde grond? VRAAG EN ANTWOORD door Wim van der Kleijn Heeft verzet tegen weigering garantie enig nut? Kan ik beter wachten met verkoop op het voorjaar? Het arbeidsbureau Terneuzen vraagt een: STIMULERENDE BEDRIJFSLEIDER ALS HOOFD PERSONEELSVOORZIENING MIV 2 Wijziging algemene leveringsvoorwaarden kleinverbruik 27 en 28 februari 1993 10.00-18.00 uur PLUSVAL"» L>iU MEERLE (B): „Landelijke villa" te koop Mr. B.J.J. Beltman BOUWLAND AAN DE KAMPERWEG TE VOGELWAARDE; EN BOUWLAND AAN DE SCHENKELDIJK TE GRAAUW Nagelmakers Hypotheken: onafhankelijkheid werkt In uw voordeel Nagelmakers 'Milieu is schaars goed geworden' DE STEM ZATERDAG 20 FEBRUAR11993 „De mogelijkheid bestaat dat de huizen in ons buurtje op vervuilde grond staan. Hoe krijg ik zekerheid en wie is eventueel aansprakelijk"? G.V. te Breda Naar schatting zijn er enkele honderdduizenden locaties waar huizen gebouwd zijn op vervuilde grond, bijvoorbeeld op vroegere industrieterreinen e.d. Maar, wat ook vaak voor komt, het terrein kan bouwrijp zijn gemaakt met vervuilde grond van elders. Veel van die locaties zijn be kend. De provincies hebben een inventarisatielijst van der gelijke vervuilde locaties in het kader van het provinciaal bo demsaneringsprogramma. Dat is na te vragen of uit te zoeken bij de afdeling Milieuzaken of Bodem van de provincie. Vaak beschikken ook de gemeenten over deze inventarislijst. Soms wordt gedacht dat grond onder gesubsidieerde (koop- )woningen altijd 'veilig' is, om dat op de gemeenten de plicht rust voor de bouw de grond te laten onderzoeken (het zgn. in dicatieve bodemonderzoek). Die verplichting bestaat echter pas sinds 1 januari 1987. En bovendien heeft de geschiede nis intussen wel geleerd dat dergelijke onderzoeken soms onvolledig zijn geweest. Het kan ook nuttig zijn om bij de gemeente oude bestem mingsplannen na te kijken op het vroegere gebruik van de grond. Als vroeger een gasfa briek, benzinestation of andere vervuilende industrie op het terrein heeft gestaan, dient dat zeker aanleiding te zijn voor nader onderzoek. Als er sterke aanwijzigingen zijn dat de grond wel eens vervuild kan zijn, kan de ge meente en/of de provincie ge vraagd worden een bodemon derzoek te doen. Indien de be trokken instanties de aanwij zingen niet sterk genoeg vin den dan zult u op eigen initia tief onderzoek moeten laten uitvoeren bij een particulier Elke zaterdag beantwoordt De Stem lezersvragen over alles wat met wonen te maken heeft Uw vraag graag schriftelijk naar: De Stem, Redactie Consument, Postbus 3229,4800 MB Breda. U krijgt geen antwoord thuis. bureau, bijvoorbeeld samen met de buren (want een 'uitge breid onderzoek kan in de dui zenden guldens kosten). Recente gerechtelijke procedu res hebben aangetoond dat het moeilijk kan zijn de eventuele schade door waardedalingen en/of de kosten van bodemsa nering op de vervuiler te ver halen, zelfs als die bekend is. In het laatste geval moet o.a. sprake zijn van verwijtbare nalatigheid. Anders gezegd: als de vervuiler bijvoorbeeld aan kan tonen niet te hebben ge weten van de (ernst van de) vervuiling, kan hij vaak vrijuit gaan. Voor grondeigenaren (dus ook voor eigen huisbewoners) dreigt intussen nog een ander gevaar. De bedoeling is na- menlijk om de bestaande wet op de bodemverontreiniging aan te vullen met een zg. in- bouwwet, waarin de eigenaren altijd aansprakelijk kunnen worden gesteld voor de kosten van sanering. Deze inbouwwet ligt momen teel ter behandeling bij het parlement. De eigenaar/bewo ner die voor de in het alge meen zeer hoge kosten op moet draaien kan proberen deze op de oorspronkelijke vervuiler te verhalen. Maar dat dit heel moeilijk kan zijn, is hierboven al aangegeven. Veel eigenaren/bewoners op (mogelijk) vervuilde grond zul len proberen van hun huis af te Wanneer er vuile grond moet worden afgegraven, kunnen ae kosten zeer hoog oplopen. foto anp komen. Liefst door potentiële kopers niets te vertellen over de vervuiling. Maar zeker sinds de invoering van het nieuwe Burgerlijk Wetboek (op 1 januari 1992) is dit onver standig. Als de koper kan aan tonen dat de verkoper wist van de vervuiling en het bewust verzwegen heeft, dat kan de verkoper alsnog worden aan gesproken voor de schade. Wie meer wil weten over the ma kan bij de Stichting Neder land Gifvrij te Utrecht een brochure bestellen getiteld 'Verhuizen en gif'. „Mijn aanvraag gemeentegarantie is afgewezen. Ik zou niet kredietwaardig genoeg zijn. Kan ik daartegen met kans op succes in beroep gaan"? B. van T. te Roosendaal Blijkbaar is het Bemiddelend Orgaan waar uw aanvraag in eerste instantie behandeld werd bij de gebruikelijke con trole van uw kredietverleden betalingsproblemen tegenge komen. Die controle vindt plaats bij het Bureau Krediet Registratie te Tiel. Blijkbaar waren er wat u betreft zg. achterstandsmeldingen gere gistreerd in de laatste vijf jaar. U kimt daar overigens achter komen door een willekeurige bank binnen te stappen, u te legitimeren en (tegen geringe kosten) toezending van uw BKR-registratie aan te vragen. Het Bemiddelend Orgaan heeft vervolgens blijkbaar een nega tief advies op uw aanvraag uitgebracht dat door de ge meente is overgenomen. Als u het daar niet mee eens bent, kunt u bij de gemeenteraad in beroep gaan. Maar het is ver standiger eerst te overleggen met de afdeling gemeente® rantie van uw gemeente enL" argumenten daar voor te k gen. „Moet ik wachten met verkoop van mijn huis totdat het voorjaar is en de tuin weer mooi is"? J.O. te Oosterhout Inderdaad blijkt dat 'het o ook wat wil' en dat verko makkelijker is als het huis de tuin er leuk bij staan. Bo". vendien is het voorjaar tradi tioneel toch al de sterkste riode op de huizenmarkt. Of dat in uw situatie ook zo ij kunt u overigens beter overleg, gen met een makelaar. Die kent de vraag en aanbodver. houdingen ter plaatste hei best. Ook kan die nagaan of bijvoorbeeld door de afzwak kende economie, de vraag naar uw type huis eerder zal men dan zal toenemen. pe- te Kapellebrug Is een internationaal werkzame groothandel in de verpakkingsbranche. Door uitbreiding van de activiteiten is er op onze afdeling expeditie een plaatsingsmoge lijkheid voor een: Van de kandidaat verwachten wij: - ervaring met de Rotterdamse en Antwerpse havens; - goede kennis van de moderne talen (met name Frans); - goede kennis van douanezaken (FEMAC); - goede contactuele eigenschappen; - in teamverband kunnen werken. Schriftelijke sollicitaties te richten aan: De directie van de Internationale Jute Mij. B.V. I Postbus 154, 4560 AD HULST i In het bij elkaar brengen van werkgevers, werk lozen en positie-verbeteraars, vervullen de drie arbeidsbureaus in Zeeuwsch-Vlaanderen een actieve, adviserende en bemiddelende rol. In totaal 38 medewerkers geven deze dienstverle ning gestalte. Uw stimulerende functie U begeleidt uw mede werkers naar een optimaal resultaat, rekening houdend met hun capaciteiten en talenten. Daarbij schept u de voorwaarden voor een goede onderlinge communicatie en u spreekt de medewerkers aan op de kwaliteit van de dienstverlening. Samen met hen streeft u naar een optimale dienstverlening, waarbij u steeds oog houdt voor verbetering van de effectiviteit van primaire processen. Als medeverantwoor delijke voor de implementatie van het regio naal beleid functioneert u op het raakvlak van beleid en uitvoering. Dit beleid vertaalt u dan ook voortdurend naar operationele consequen ties. U maakt deel uit van het leidinggevend team van het rayon Zeeuwsch-Vlaanderen, dat onder leiding van de directeur de bedrijfsvoe ring van de organisatie in dit gebied bepaalt. Overtuigingskracht U hebt een opleiding op tenminste HBO-niveau. Managementervaring op operationeel organisatieniveau in de zake lijke dienstverlening is een vereiste. Naast concrete leidinggevende ervaring hebt u ook ervaring met implementatieprocessen. Tenslotte komt het in deze functie aan op representativiteit en een flinke dosis over tuigingskracht. Uw salaris bedraagt maximaal 6.864,- bruto per maand, exclusief vakantiegeld. De CAO voor de Arbeidsvoorzieningsorganisatie is van toepassing. De pensioenvoorziening is onderge bracht bij het ABP. Uw standplaats: Temeuzen. Wij nodigen vooral vrouwen en leden van etnische minderheden uit te reageren. Deze vacature wordt gelijktijdig intern en extern gepubliceerd. Belangstelling? Uw sollicitatiebrief kunt u voor 26 februari a.s. richten aan Arbeidsvoorziening Zeeland, t.a.v. de heer L. J. de Jonge, hoofd Personeel Organisatie, postbus 221, 4330 AE Middelburg. Voor meer informatie kunt u hem ook bellen, telefoon 01180-33552. NUTSBEDRIJVEN Hoofdkantoor Poelendaelesingel 10 4335 JA Middelburg tel. 01180-92111 Hierbij delen wij u 'mede dat de „Algemene voorwaarden voor de levering van gas, drinkwater, elektrische energie en/of warmte" zijn gewijzigd. Deze wijzigingen houden verband met het in wer king treden van het Nieuw Burgerlijk Wetboek. Deze nieuwe leveringsvoorwaarden (kleinverbruik) treden in werking dertig dagen na publikatie van deze mededeling. De voorwaarden liggen vanaf 22 maart 1993 ter inzage op het hoofdkantoor van de N.V. Delta Nutsbedrijven te Middelburg, als mede op haar districtskantoren te Goes, Terneuzen, Vlissingen en Zierikzee. De voorwaarden zullen op aanvraag kosteloos worden toegezonden. U kunt daartoe contact opnemen met de afdeling Voorlichting te Middelburg (telefoonnummer 01180-34034). Voorts zijn deze nieuwe voorwaarden gedeponeerd bij de Kamers van Koophandel te Middelburg en Terneuzen, alsmede bij de Grif fie van de Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Een van Europa's grootste internationale oldtimer-ruilmarkten. Meer dan 200 automobielen, 250 onderdelen- en boekenstands, antieke-miniaturen- en documentatiemarkt. ROSMALEN Infolijn 04192-19050 A50 Den Bosch-Nijmegen In hef onlangs gerenoveerde winkelcentrum De Bussel in Goes, waarin o.a. de zeer druk bezochte Jan Bruijns supermarkt (onderdeel van de Samenwerkende Dirk van den Broek Bedrijven) is gevestigd, biedt Plusval te huur aan: circa 240 m2 winkelruimte in units vanaf circa 120 m2 kantoor showroomruimte van circa 350 m2, gelegen op de le etage met ruime entree aanvaarding per direct ■■■llllll Onlwikk*lin| en Realisatie via Wiakilvirnia Inlichtingen: Plusval N.V., t.a.v. de Heer R.M. Linders Postbus 11626, 2502 AP Den Haag Telefoon 070 - 356 10 17 7 Groot Eyssel 3, voor-, zij- en achtertuin, 1233 m2, dubbele losse garage, luxe veranda 28 m2, living 40 m2, eiken keuken, badk., 3 slaapk., kelder, berging, zolderruimte. Pr. 535.000.- CIVANA bvba 09.32.33.15.74.47 s te Hulst. VERKOOP BIJ INSCHRIJVING Notaris mr. B.J.J. Beltman zal op verzoek van zijn principalen bij inschrijving verkopen: A. Een perceel bouwland, gelegen aan de Kamperwt» te Vogelwaarde, gemeente Hontenisse, uitmakende 1. een op het terrein kennelijk aangeduid gedeelte ter grootte van ongeveer vier hectare achtender tig are zestig centiare van het kadastrale perceel gemeente Hontenisse sectie O nummer 1008 (D2); en 2. een op het terrein kennelijk aangeduid gedeelte ter grootte van ongeveer vier hectare achtender tig are zestig centiare van het kadastrale perceel gemeente Hontenisse sectie O nummer 1009 <D2); B. Een perceel bouwland, gelegen aan de Schenkel- dijk te Graauw, kadastraal bekend gemeente Hulst sectie G nummers 71 en 72, respectievelijk groot één hectare acht are en één hectare tweeënzestig are dertig centiare. Aanvaarding, vrij van pacht, na betaling van de koop som. De zakelijke lasten zijn voor rekening van de vanaf datum ondertekening van de akte van levering, Betaling van koopsom en kosten (veilingtarief) binnen 4 weken na gunning. Voorwaarden: a. Prijs waarbij volle last wordt gegeven is bij de ris gedeponeerd. b. Inschrijfbiljetten dienen ingevuld en onderteken: uiterlijk 1 maart 1993 om 16.30 uur ten kantore van de notaris te zijn ingeleverd, op welk tijdstip de biljetten worden geopend, waarbij de inschrijven aanwezig kunnen zijn. c. Indien bij de inschrijving de prijs van volle last nie is gehaald, hebben van de aanwezige inschrijvers de drie hoogste inschrijvers het récht deel te nemffl aan een onmiddellijk tusen hen te houden opbie ding. d. De verkoopvoorwaarden liggen ter inzage ten tore van voornoemde notaris, alwaar eveneens in schrijfbiljetten verkrijgbaar zijn. Nadere informatie verkrijgbaar ten kantore van noemde notaris, tel. 01140-12821 (dbr. N. Roelandt). "Nagelmakers Hypotheken regelde mijn hypotheek. Van het begin tot het eind. Bleek ik er leuk aan te verdienen. Dus in mijn nieuwe tuin kwam een droomkas. Als ik naar mijn schitterende rozen kijk, denk ik soms aan Nagelmakers. Ik zal ze er eens een paar bren gen. Die hebben ze wel verdiend." Ook voor hypotheken in de zakelijke sfeer. BERGEN OP ZOOM: Riikebuurtstraat 5, telefoon 01640 - 5 80 58. BREDA: Chasséveld 3A, telefoon 076-22 53 77. MIDDELBURG: Kinderdijk 30, telefoon 01180 - 3 66 22. IA ik wil deelnemen aan uw informatieavond. Aantal personen: Naam: Adres: Postcode en woonplaats: Deze bon zonder postzegel toezenden aan: Nagelmakers Hypotheken, Antwoordnummer 10606, 4800 WB BREDA. AUTO OF M te koop ivat dacht u van het resultaat ïuöten via een „kleintje" in De niina 5 van de 10 mannen mL De Stem lezen JLbben speciale ^langstelling voor onze Kl«'ntjes" rubriek Auto's en motoren Uw ■anöieding in die rubriek "fln dus niet missen Van onze verslaggever Middelburg - De mossel- en moeten een vergoeding krijger als bepaalde gebieden voor hei ^en. Bovendien moeten deze ruimte krijgen dan nu door d visser wordt voorgesteld. pit schrijven Gedeputeerde Stater concept sociaal-economisch Steu Van onze verslaggever Middelburg - De ING- bank, de voormalige NMB Postbank, heeft de provin cie Zeeland benaderd om gezamenlijk een financie- rings- en ontwikkelings maatschappij voor het midden- en kleinbedrijf op te zetten, zoals de bank dat eerder in en met de provincie Noord-Holland heeft gedaan. In het sociaal-economisch be leidsplan 1993-1997 schrijven Gedeputeerde Staten dat een dergelijke maatschappij een 'waardevolle functie' kan ver vullen. Gaan de plannen door, dan krijgt Zeeland een regionale ontwikkelingsmaatschappij die kan deelnemen in ondernemin gen die belangrijk zijn voor de ontwikkeling van de economie in de provincie. In Zeeland is 71 procent van de werkgelegenheid in kleine en middelgrote ondernemening te vinden. Om de kansen voor met name startende ondernemers te vergroten, verstrekte de provin cie tot voor kort risicodrageni kapitaal aan individuele bedrij ven. Deze regeling is inmiddel: stopgezet. Provincies met een ei gen ontwikkelingsmaatschappij, zoals bijvoorbeeld de Noordbra bantse BOM, hebben dit instru ment om bedrijvigheid te stimu leren wel. Met het voorbeeld van de pro vincie Noord-Holland voor oger zien Gedeputeerde Staten in he voorstel van ING een mogelijk heid om ondernemingen te hel pen aan risicodragend kapitaal In Noord-Holland is zo'n finan cierings- en ontwikkelingsmaat schappij al aan het werk. Dezl maatschappij richt zich op pro I jecten en bedrijven die een funl damentele bijdrage leveren aai] de sociaal-economische struc| tuur van de provincie. De pro vincie Noord-Holland en dj voormalige NMB Postbank hé ben elk tien miljoen gulden in d| maatschappij gestoken. Gedeputeerde Staten onderzo: ken of een zo'n gezamenlijl financierings- en ontwikkeling: maatschappij voor Zeeland ee] haalbare kaart is. Van onze verslaggever Middelburg - Duurzaam heid, economische ontwik keling met inachtname van het milieu, vormt volgens Gedeputeerde Staten de lei draad voor het sociaal-eco nomisch beleid in de pro vincie. GS schrijven in het concept sociaal-economisch beleids plan 1993-1997 dat het mi lieu inmiddels een schaars goed is geworden. „Dat be tekent dat voor het gebruik hiervan een prijs dient te worden berekend", aldus GS. Het nadrukkelijk meewegen van de milieubelangen bij het verlenen van vergunnin gen hoeft geen politiek van 'nee-verkopen' te worden, vinden GS. Milieu-eisen leggen niet alleen beperkin gen op, maar bieden ook nieuwe kansen voor milieu technologie. GS noemen een als voorbeeld het slibver- gassingsproject van Schelde Milieu Technologie en het project Gebiedsgerichte Be nadering Kanaalzone. Het ontwerp van het so ciaal-economisch beleids plan ligt inmiddels ter inza ge- Tot 2 april kunnen be langhebbenden opmerkin gen naar het provinciaal be stuur zenden. 4

de Stem | 1993 | | pagina 14