Verhaal met sprookjesachtige bladzijden 'Wat Berlusconi doet, kan niet' Aron Winter nu al een van de dragende spelers van Lazio Roma jimon Tahamata (36) wil pas stoppen als zijn neef bij Ajax doorbreekt SPORT „Ik heb nooit spijt gehad van de beslissingen die ik in mijn carrière heb genomen" „Als ik niet was gaan voetballen, was ik misschien wel een goede biljarter geworden" ZATERDAG 20 FEBRUARI 1993 |n gebeuren en een verkeerde FOTO ANP dl Maar zelfs toen ben ik nooit liisgekomen met de gedachte: fweet het niet meer of ik zie t niet meer zitten." ferets weet dat hij komend jaar len Europees voetbal zal spelen Et FC Luik. Maar hij.gaat er pl een beetje vanuit het seizoen s middenmoter af te sluiten. Vij werken met veel plezier, lor en na de trainingen. Als ze K de tijd geven, kan ik een Irdig elftal neerzetten. Ik hoef et gemotiveerd te worden. Dat In ik eigenlijk altijd. Op het foment dat ze mij moeten moti- fren denk ik dat ik iets anders pet gaan doen." p applaus zit hij niet meer te achten. „Dat moeten ze de spe- ps geven. Praten met de pers na iloop hoeft voor mij niet. Ik heb ch niets gedaan op het veld, m zeg ik tegen de journalisten: naar de kleedkamer, ik ben et belangrijk." mold j heeft een groot vertrouwen de scorende capaciteiten van Australiër Graham Arnold, n belangrijkste voetballer- Ge ts liet hem begin dit seizoen ior vijf ton wegplukken bij i JC. „Arnold is mijn favoriet. werkt hard op het veld, doet at ik hem vraag. We zijn g®' kgestemden qua karakter." an het geld dat Eric Gerets als ainer verdient, wordt een deel bruikt om een aangenaam le- n te leiden, een ander deel ordt in een NV gestopt, waar- ee hij de verbouwing van d® lerderij betaalt. Maar heeft M ig tijd over om prettigrie leven. )e tijd dat ik weer leuke din- n kan doen, zal heus wel weer fomen. In maart ga ik in Haar- ■m leren deltavliegen. Op uitno* '.ging van een stel Nederlandse •ienden." Een nieuwe uitdaging or een man die vindt dat hl >g niet alle toppen heeft ge' horen. Koning te rijk In zijn kleine koninkrijk koestert hij zich in de waardering die hij dankt aan zijn voetbaltalenten. Daar ook beschermt hij zijn ge zinsleven als 'Belker' zijn woon erf. Drie jaar geleden betrok hij zijn droomhuis. „Maar iedere steen van dit huis heeft bloed, zweet en tranen gekost, want ik heb er op het veld hard voor moeten werken", zegt hij. Zijn vrouw hield zich met de details van het ontwerp bezig, van bin nen en van buiten. De inrichting is klassiek. Varens, bloemen en planten geven alles een vriende- lijk tintje. Hij woont zó graag in Konink- sem dat hij er nooit meer weg wil. De kleine Molukker is, na dat hij Ajax verruild had voor Standard Luik, van België en zijn inwoners gaan houden. In het Belgische land gedijt zijn zonnige persoonlijkheid. Daar om hoopt hij zijn contract bij Germinal Ekeren met nog een seizoen te kunnen verlengen, hoewel hij met zijn 36 jaar de op een na oudste profvoetballer in de eerste klasse van België is. Willy Wellens (38), die bij Cercle Brugge voetbalt, mag de eer op eisen de oudste te zijn. Neelje Zo oud als Wellens wil ook Si mon Tahamata worden op het voetbalveld. „Ik zou eigenlijk pas willen stoppen", bekent hij, „op het moment dat mijn neefje Ignacius Tuhuteru doorbreekt bij Ajax. Hij, de 19-jarige zoon van mijn oudste zus, speelt als aanvaller in het tweede team van Ajax en heeft al gedebuteerd in Jong Oranje. Hij is nu een kop groter dan ik en twee-benig. Tahamata Volgens Van Gaal heeft 'Iggi' meer in huis dan Edgar Davids. Maar hij is een stuk brutaler." Tahamata zegt het niet met zo veel woorden, maar je proeft uit een aantal opmerkingen dat hij nog niet zonder de spanningen van het professionele voetballe ven kan. Na vijftien jaar is hij zo vergroeid geraakt met het - ge regelde - leven van een voetbal ler dat hij zich soms met enige angst afvraagt of de toekomst net zo veel vreugde brengt als het verleden. Tussen Ajax, waar hij op 21-ja- rige leeftijd debuteerde in het eerste team, en Germinal Eke ren, zijn laatste club, ligt name lijk een verhaal met sprookjes achtige bladzijden. Neem zijn huwelijk met Yomi, op 18 de cember 1981 in Tiel. Hij had op zijn bruiloft 300 gasten uitgeno digd. Het werden er uiteindelijk 2500. Het hoogtepunt van het feest vormde het optreden van André Hazes. Hij zong voor het jonge paar 'Een beetje verliefd' en toverde veel zakdoeken en tranen tevoorschijn. Neem zijn live-optreden op de televisie in het programma van Ivo Niehe waar hij voor miljoenen kijkers een liedje ('You've got a friend') zong en zichzelf begeleidde op de gitaar. Neem de genegenheid die veel mensen hem toedragen en die bepaald niet geveinsd is. Neem zijn zilveren schoen die hij als Feyenoorder achter 'gouden' Ruud Gullit in de wacht sleeptej en die nu een plekje heeft gevon den op een grote kast in zijn woonkamer. Neem zijn debuut in het Nederlands elftal, op 22 mei 1979 tegen Argentinië in Bern, een jubileuminterland die in 0-0 eindigde. Daarna maakte hij nog 21 optre dens in Oranje. Toch speelde hij als international nooit op een groot toernooi. „Coach Kees Rij vers had het niet zo staan op spelers die bij buitenlandse clubs onder contract stonden. Haan en ik, samen actief bij Standard Luik, hebben om die reden veel interlands gemist. Eenmaal bij Feyenoord kreeg ik weer alle vertrouwen van Leo Beenhakker." Concurreren De vroegere linkerspits van Ajax, Standard Luik, Feyenoord en Beerschot, meldde zich, op zijn 33e, bij Germinal Ekeren. Met die club bereikte hij, net als eerder bij Ajax en Standard Luik, twee jaar geleden zelfs Europees voetbal. Na het vertrek van Ernie Brandts is hij nu de enige Neder lander bij de club waar hij tot aan de winterstop een vaste ba sisplaats op het middenyeld had. „Maar bij balverlies of balbezit iedere keer zestig meter over bruggen, dat kon ik niet meer opbrengen. De leeftijd, hè. Daar om moet ik nu concurreren met Nico Claesen en de Roemeen Buia om de twee spitsposities." Germinal Ekeren doet het dit seizoen heel wat minder goed dan in de voorgaande jaren. Toch heeft Simon er alle ver trouwen in dat zijn club straks weer in de middenmoot terug te vinden is. „Gunther Hofmans scoort weer en de Senegalees Victor Diagne is in vorm." Hij treurt er niet om dat trainer Haesaert hem naar de reser vebank heeft verwezen. „Be langrijker vind ik dat ik gezond ben en dat het mijn vrouw en kinderen goed gaat." Simon is zichtbaar trots op zijn zoontjes Didier (7) en Jean Mi chel (9), twee kleine robbedoezen uit wier donkere ogen veel on deugd straalt. Aan de geboorte foto vnu van Jean Michel is overigens een aardige anecdote verbonden. Enkele dagen na zijn komst op de wereld, had Simon een aantal vrienden en zijn collega's bij Standard Luik, onder wie Jos Daerden, Guy Vandersmissen, Arie Haan en Eric Gerets, in een Maastrichts café uitgenodigd om het glas te heffen op zijn vader schap. Simon bestelde, puur uit gewoonte, voor zichzelf een glas Spa. Hilariteit alom. „Dat kun je niet maken", schamperden zijn gasten. „Nu je vader bent gewor den, wordt hét hoog tijd dat je, zeker als inwoner van België, bier leert drinken." Simon aar zelde, maar ging uiteindelijk overstag. En voor het eerst in zijn leven proefde hij de smaak van alcohol. „Ik weet nog dat de eerste slokken vreselijk vies smaakten. Maar ik hield me groot en bestelde een tweede glas." Sindsdien is Simon een - weliswaar matige - bierdrinker. Biljarten Jean Michel en Didier voetballen in een jeugdelftal van 's Herenel- deren, een club in de buurt van Tongeren. „Didier is de beste van de twee", vindt Simon. Hij Simon Tahamata (midden) in 1987 in actie bij zijn laatste Nederlandse club, Feyenoord, tegen Go Ahead Eagles, foto anp heeft iets van mij geërfd, denk ik. Maar Jean Michel kan goed biljarten." Dat moet hij ook van hem heb ben geleerd want iedere dag oe fent Simon een half uur op zijn wedstrijdbiljart dat hij in een grote ruimte in de kelder van zijn huis heeft neergezet. Simon is uiterst bedreven op het groene laken. In het spelsoort drieban den haalt hij een gemiddelde van 1.00. In het libre maakt hij regel matig series van vijftien, zestien. Hij speelde ooit tegen het bil jartfenomeen Raymond Ceule- mans, die zo onder de indruk raakte van Simons capaciteiten dat hij hem een mooie keu ca deau deed. „Als ik niet was gaan voetballen, was ik misschien een goede biljarter geworden", zegt hij zelfverzekerd. Toch laat hij er geen twijfel over bestaan dat hij zijn huidige car rière zonder enige aarzeling zou willen overdoen. „Ik heb nooit spijt gehad van de beslissingen die ik in mijn carrière heb geno men. Helaas ben ik nooit een kei geweest in het scoren. Had ik ook dat nog beheerst, dan had ik wellicht nog meer geld ver diend." Het enige dat een smet werpt op zijn carrière is het racisme dat nu ook op de Belgische velden de kop opsteekt. „Vorig jaar had ik slechte ervaringen in Antwer pen. Twee spelers van FC Ant werp kregen terecht een rode kaart voor overtredingen op mij. De fans van de club hebben zich toen onbeschoft gedragen. Sindsdien gaat mijn vrouw Yomi nooit meer naar een uitwed strijd. Ik hoor de racistische kre ten niet meer, maar zij wel." Half januari sloot hij de Bel gische trainerscursus af. Na vijf maanden blokken kan hij zich houder van de hoogste Belgische trainerslicentie noemen. Met dat papiertje hoopt hij straks ge makkelijk aan de slag te kunnen bij een club. „Niet als hoofd- of hulptrainer, maar als een soort jeugdcoördinator. Maar eerst wil ik stage gaan lopen. Bij Ajax, Feyenoord of PSV. Bij deze clubs heb ik nog goede contac ten. Misschien mag ik ook eens bij MVV in de keuken kijken, waar Sef Vergoossen het zo goed doet en van wie ik weet dat hij veel aandacht besteedt aan de jeugd." Rome (anp) - Racistische leuzen werden vorige zo mer op de Romeinse mo numenten geklad op de dag dat Aron Winter zijn contract met Lazio Roma tekende. „We gaan daar toch niet over praten?", vraagt de nieuwe held van Lazio aan het begin van het gesprek. „Iedereen be gint steeds weer over ra cisme. Maar ik heb ner gens last van gehad." De 25-jarige Aron Winter, naar Rome gehaald als gatenstopper op het middenveld, heeft zich in enkele maanden ontwikkeld tot één van de dragende spelers van Lazio. „Ik wilde vorig jaar per se weg bij Ajax. Niet omdat ik het slecht naar m'n zin had, maar na zeven jaar en het win nen van de UEFA-beker was ik toe aan een verandering. Boven dien had ik de juiste leeftijd om naar het buitenland te gaan." Voetballen in Italië, dat was zijn doel, in de sterkste compe titie van Europa. „Een droom", zegt Winter. „Er bestaat een verschil van dag en nacht met het Nederlandse voetbal. In de Serie A is de druk veel en veel groter. Elke dag verschijnen drie grote sportkranten vol voetbal. Op een gewone och tendtraining staan zeker vijf tien journalisten te kijken en 's middags staan ze er weer. En iedere week spelen we voor bijna 60.000 mensen." Winter voelt zich desondanks goed in de Italiaanse hoofdstad. „De overgang was groot, maar ik ben geweldig opgevangen door de spelersgroep. Ook heeft de club veel voor mij geregeld. Het leven is hier totaal anders dan in Amsterdam, maar het bevalt me prima. Rome heeft schitterende monumenten en in de wijk waar ik woon is veel groen. Vanuit mijn appartement heb je een prachtig uitzicht over de vallei. Half januari was de temperatuur achttien graden. Wat wil je nog meer?" Winter heeft in het eerste half jaar slechts één - tijdelijke - tegenvaller gekend. „Tegen Ge noa, een paar maanden terug, baalde ik vreselijk toen ik niet in de basis stond. Ik was kwaad en heb bewust herrie geschopt. Ik speelde goed, maar ik moest plaatsmaken voor Gascoigne. Hij had nog maar één vriend schappelijke wedstrijd gespeeld en was nog niet op zijn oude niveau. Alleen vanwege zijn po pulariteit moest hij erin. Ik werd daar de dupe van. De week daarop stond ik weer in de basis, speelde goed en scoor de. Een betere revanche kon ik mij niet indenken." Sindsdien heeft Winter geen minuut meer gemist. Voor trai ner Zoff, de bekende oud-doel man van het Italiaanse nationa le elftal, is hij intussen vaste keuze geworden in het team dat zich ontpopt tot een sub-topper in de serie A. Het verschil met AC Milan is echter nu al te groot om nog aan een titel te denken. Wordt de competitie door Berlusconi ver moord? Winter: „Wat Berlusco ni doet, kan niet. Hij wil met zijn geld alles en iedereen op eisen. Hij heeft zes buitenlandse spelers van wereldniveau ge kocht. Iedere week zitten er drie spelers van wereldniveau op de tribune. Dat moet wel proble men geven. Trouwens, voor de Italiaanse spelers geldt dat ook. Het zijn stuk voor stuk topvoet- ballers, waarvan een groot aan tal slechts af en toe speelt. Ook voor Dennis Bergkamp, de beste voetballer in Nederland, is AC Milan niet meer aantrekkelijk. De ploeg heeft alles al gewon nen. Het gaat nu goed met Mi lan, maar dat zal niet zo blijven. Misschien kan Juventus of straks Lazio de macht breken." Ruzie heeft Winter alleen met de Romeinse journalisten. „De Italiaanse pers, vooral die uit Rome, is vreselijk. Ze schrijven maar wat. Ze zoeken altijd naar iets. Waar of niet waar. Er wordt voortdurend gestookt. Aron Winter (links) tijdens een bijeenkomst van het Nederlands elftal in gesprek met Bryan Roy, een andere ex-Ajacied die inmiddels voor de Italiaanse serie A heeft gekozen. foto de stem/johan van gurp We hebben anderhalve maand geleden in de groep afgesproken niet meer met de Italiaanse pers te praten. Een paar andere ploegen boycot de pers intussen ook. Deze week stond er bij voorbeeld in de krant dat ik altijd met een bijbel op reis zou gaan. Ik ben wel gelovig maar ga echt niet met een bijbel de deur uit." Volgens Aron Winter zijn ook de woorden van Marco van Bas ten verkeerd uitgelegd. „Marco zei: 'Racisme hoort bij het voet bal'. Ik weet dat Marco abso luut geen racist is. Het racisme is in Italië ook niet erger dan in Nederland. Ik heb er absoluut geen last van. In het veld niet, daarbuiten ook niet. Maar mis schien komt dat omdat ik een bekende voetballer ben." Volgens de vereniging van psy chologen in Italië staan de voet ballers buiten de dagelijkse rea liteit. Voor hen telt slechts het grote geld, dg luxe auto's en de Rolex-horloges, is de mening van de psychologen. Voetballers zouden geen maatschappelijk besef hebben en zich evenmin bewust zijn van hun belangrijke voorbeeldfunctie. Winter kan voor een deel meegaan in de kritiek. „De voetballers in Italië staan op een hoog voetstuk. Voetbal is in Italië ongeveer het belangrijkste wat er is. Het geeft een enorme status aan de spelers. In topsport moet je voor jezelf opkomen. Voetballers zijn vaak egoïsten die in korte tijd veel geld kunnen verdienen. Daarna is het voor ze afgelopen. Maar in Italië draait alles om de status, om de mooie kleren. Het voetbal maakt hierop geen uit zondering." j,srTheo Vaessen (oninksem - Een lange straat met kasten van huizen, jrede opritten naar dubbele garages. Kanjers van tuinen 3et daarachter uitgestrekte weilanden. Koninksem, een jndelijk dorpje nabij het Belgische Tongeren, met een ijk Romeins verleden. Ver weg van de snelweg ademt het alleen maar rust uit. De stilte is er tastbaar. Die dag lijkt het te ontwaken uit een korte winter slaap. De winterzon heeft al groen leven uit struiken en bo men geslagen. Bedrijvige handen vegen straten en trottoirs schoon. Alles is zo onbedorven als een natuurbeschermer zich maar kan wensen. Aan het eind van de straat ligt het kapitaal grote huis van Si mon Tahamata, begrensd door een groot zwart hek. Achter het huis blaft zijn Golden Retriever 'Belker' zijn keel schor en de stilte stuk. 'Belker', genoemd naar een acteur uit de Ameri kaanse tv-serie Hillstreet Blues, is niet alleen een goede waak hond, maar hij fungeert ook als een tweede deurbel voor de mo menten als Tahamata 'ergens' in huis bezig is en de bel dan niet of nauwelijks hoort.

de Stem | 1993 | | pagina 13