'Tijdelijk contract illegalen' IK.0UB0LUG? eraan!' memend n elkaar •Wens meerderheid Tweede Kamer •Kosto ziet geen heil in plan DE STEM Brug in de takels Akkoord over één reiskaart Gevangenen ontsnappen na gijzeling Boorcommissie: Nooit advies gegeven I )e>re|ya Milieu-vriendelijke stal geen garantie tegen inkrimping veestapel Dokter en patiënt Belgische rechter ontbindt huurcontract De Kuijper BINNENLAND A3 COMMENTAAR Demonstraties ex-J oegoslaven BINNENLAND KORT t JVÏeubeHabriek Oistmvijk Wie had dat verwacht. A2 paar dagen van 100.000 dollar een miljoen kan maken moi Wel erg. ètom zijn", zegt een •ondernemer die bekent tonnen aluminium illegaal naar het Westen te exporteren. De populairste route voert naar db nu onafhankelijke Baltische republieken, waar de prijzen voor Russisch metaal en hout even hoog zijn als in het Wes ten. „Rivieren van metaal stromen er van Rusland naar de Balti sche staten", aldus een Russi sche veiligheidsfunctionaris. Hij vertelt dat bij controles langs de Estlandse grens voor miljoenen aan metaal is onder schept. De wereldprijzen voor metaal beginnen te dalen nu Russische goederen de opslagloodsen in het Westen overstromen. „We hebben een aantal interna tionale markten verwoest", zei minister van economische zaken Andrej Nechajev vorige week. Hij legde de schuld bij 'het vrijwel geheel ontbreken van douanecontrole' vorig jaar. Tegenover iedere smokkelaar staan evenwel tientallen bonafi de exporteurs die goederen ver onder de wereldprijs inkopen en daar grote winsten uit weten te slepen. „Niemand verroert in Moskou een vin voor minder dan 50 procent winst", zegt Sjilov. Met zijn winst uit de metaal- en houthandel koopt hij in Israël goedkope juwelen voor Vrou wendag op acht maart. „Dat wordt een klapper", zegt hij terwijl hij berekeningen uit voert op het tafelkleed. „In dit spel is het de kunst om een maand vooruit te denken". zen is geweven, het als ze zeg gen meer geld te willen afdra gen aan zoiets onbetamelijks als de bureaucratie en voor zoiets ongrijpbaars als een "budget de ficit'? En méént Bill Clinton het als hij zegt dat bijna alle Ame rikanen maar een béétje hoeven bij te dragen? De president gaat nu op een driedaagse reis door het land om 'campagne te voeren' voor zijn plannen. Hij zal opnieuw de volle aandacht van de mas samedia afdwingen voor die nooit vertoonde poging om voorlopig het Congres te passe ren, de instemming van het volk levend te houden en met die populaire steun tenslotte de volksvertegenwoordiging haar angst voor het volk te ontne men. Zal het hem lukken? Of zal zijn magie allengs oplossen in een weerspannige realiteit? En zal het Congres als vanouds de oren laten hangen naar de belangen groeperingen en de Clinton-vi- sie langzaam maar zeker afbre ken tot en met de ziel ervan? Eigenlijk kan het immers alle maal niet, wat de president al lemaal zegt te willen en hoe hij het wil bereiken. En waar schijnlijk zal Bill Clinton spoe dig een extra beroep moeten doen op de offerbereidheid van de burgers, als zal blijken dat zijn eerste collecte veel te wei nig heeft opgebracht om van Amerika een beter land te ma ken. Het zal een nadere test worden van Clintons vermogen te ver leiden. Hoe lang kan hij nog the comeback-kid blijven? Gespan nen kijkt de hele wereld toe. De politiek is adembenemend ge worden. I oplossingen kan bieden. Hij zegt: „Wij kopen ook Neder lands graan, maar het is niet voor niets dat ons land graan moet importeren. Het is op tal van plaatsen in de wereld veel goedkoper te produceren dan hier. Dus is het ook een econo misch verhaal. Een dure voer- prijs vertaalt zich in een duur dere vleesprijs en dat is niet goed voor de export. Graan zorgt voor het zetmeel-aandeel in veevoer en zetmeel haal je veel voordeliger uit tapioka, geïmporteerd uit het Verre Oos ten". Plaatsvervangend voorzitter van de hoofddirectie H. Herm- sen van de coöperatie CeHaVe is minder overtuigd van de mo gelijkheden van de uitruil van mest en graan. Wel ziet hij perspectief in de uitruil van mest en maïskorrels, in vakter men aangeduid als CCM. Hermsen: „Wij proberen als coöperatie een koppeling tot stand te brengen tussen veehou ders met een mestoverschot en akkerbouwers die maïs willen telen. Maïskorrels kunnen een saldo hebben dat vergelijkbaar is met graan, maar de meer waarde kan komen uit het feit dat akkerbouwers hun mestrechten te gelde kunnen maken". 0£ STEM VRIJDAG 19 FEBRUARI 1993 ïan onze Haagse redactie en Haag - Boeren die een milieu- eendelijke stal bouwen, krijgen 0 minister Bukman (Landbouw) jiet de keiharde garantie dat ze hun ;eestapel de komende jaren niet Joeven in te krimpen. bleek gisteren tijdens een overleg jussen de minister en de Tweede Ka mer. Sinds deze maand hebben een paar stalsystemen een zogenaamd Groen La bel gekregen. Het zijn stallen waar met de modernste technieken de uitstoot van ammoniak wordt beperkt. Een vee houder die zo'n stal bouwt, krijgt van Bukman de garantie dat hij tot het jaar 2015 niet wordt opgezadeld met nog strengere ammoniaknormen. Volgens de oppositiepartijen D66, WD en de SGP'moet de boer die investeert in de dure stallen ook de garantie krijgen dat de overheid zijn veestapel tot 2015 met rust laat. Kamerlid Blauw (WD): „De boer die zijn nek uitsteekt en nu milieumaatregelen neemt, moet beloond worden." Regeringspartijen CDA en PvdA vinden samen met Bukman dat de bouw van een Groen Label stal geen vrijwaring kan inhouden. Mocht de mesthoop toch blijven groeien dan wil Bukman kunnen besluiten om alle veehouders, inclusief de eigenaren van Groen-Labelstallen, strengere normen op te leggen. Bukman heeft met zijn collega Alders (Milieubeheer) nog geen overeenstem ming bereikt oVer de peildatum waarop boeren zonder geldige vergunningen alsnog een hinderwetvergunning kun nen aanvragen. Alders wil als peilda tum 1981, terwijl Bukman meer voelt voor 1984 of 1986. Een gesprek tussen de beide bewinds lieden leidde gisteren niet tot een oplos sing. Alders gaat nu met gemeenten, provincies en het Landbouwschap op nieuw overleg plegen. Op zijn vroegst volgende week vrijdag buigt het kabi net zich over de kwestie. \lan onze Haagse redactie Den Haag - Illegalen die werk doen, waarvoor geen Nederlandse arbeiders te vinden zijn, zouden een tijde lijk arbeidscontract moeten krijgen. Een meerderheid ?an de Tweede Kamer, voelt wel iets voor dat idee ook al zijn niet alle partijen even enthousiast. Staatssecretaris Kosto (Justitie) dl er echter absoluut niets van «eten. Dat bleek gisteren tijdens overleg in de Tweede Kamer r de illegalen-problematiek. .Zolang de kaartenbakken bij de arbeidsvoorziening vol zitten honderduizenden werkloze Kederlanders, kun je toch niet mensen uit andere landen een tijdelijk arbeidscontract aanbie- den," aldus Kosto. Hij noemde het voorstel dan ook een 'zwak tebod, dat lijkt op de trekarbeid ïitde vorige eeuw'. Verder vroeg hij zich af wat er met de buiten landers gebeurt als hun contract s afgelopen „Gaan ze dan weer allemaal netjes terug." Vooral Groen-LinksKamerlid Sipkes pleitte nadrukkelijk voor de mogelijkheid om arbeid die a» illegaal gebeurt, legaal te maken. PvdA-Kamerlid Aposto- ta stond er niet afwijzend te genover, alhoewel hij erop aan drong er allereerst voor te zor gen dat Nederlanders het werk doen. Apostolou: „We moeten het de werkgevers niet te gemak kelijk maken." Volgens hem moeten werkgevers zodanige ar beidsomstandigheden scheppen dat ook Nederlanders het werk willen doen dat nu op veel plaat sen door illegalen gebeurt. bonden werd en dat De Kuijper de achterstallige huur alsnog zou betalen. De huur van de villa bedraagt per maand 120.000 Belgische francs, ongeveer 6.600 gulden. De vrederechter, die pas gisteren vonnis wees, honoreerde de eis van Peeters. De Kuijper hoeft het pand nog niet verlaten. Zijn advocaat gaat proberen de zaak alsnog in der minne te schikken. De eigenaar van de villa, een Antwerpse diamantair, woont momenteel in Zwitserland. Als hij akkoord gaat met de schik king zal er een nieuw contract moeten komen. Het oude huur contract werd gesloten met De Kuijper Holding. Deze bv is ech ter februari vorig jaar door de rechtbank in Middelburg ont bonden. De van oplichting verdachte Ne derlander moest woensdag voor de vrederechter verschijnen, om dat hij de huur van zijn Bel gische huis niet betaalde. De Belgische vrederechter is te ver gelijken met de Nederlandse kantonrechter. Afgelopen dinsdag moest De Knijper zich voor de rechtbank Breda verantwoorden voor bet oplichten van vier zakenlie den. Die zaak is aangehouden omdat De Kuijpers advocaat "ich teruggetrokken had. Woens- ag in Brasschaat werd De Kuij per wel bijgestaan door een ad- vocaat, maar hij was zelf niet bij de behandeling van de zaak aan wezig. De advocaat van de eigenaar van de villa, mr. L. Peeters, eiste daar dat het huurcontract ont- ZACHTE HEELMEESTERS maken stinkende wonden, lijkt het Parool van de Amerikaanse president Clinton en daarom stelt hij "goreuze maatregelen voor. Zijn eerste 'State of the Union', de laarlijkse openingsrede voor het Congres, staat geheel in het teken van de economie. '"twaalf jaar republikeins bewind zijn de rijken steeds rijker en jwnen hopeloos armer geworden. Een kleine bovenlaag heeft "et steeds beter gekregen. Het vermogen van het ene procent ™errijksten is in de afgelopen periode met 75 procent gestegen. ">ie behoorde tot de net daaronder komende groep kon 25 Procent extra op zijn bankboekje bijschrijven. In dezelfde jaren 'erarmde de onderlaag zo dat het leven in de getto's uitzichtloos werd. Eenvijfde van de Amerikaanse jeugd leeft onder de jrosolute armoedegrens. "laar het waren niet alleen de rijke burgers die de vruchten van bet Reagan- en Bushbewind geplukt hebben. De staat en het bedrijfsleven net zo. Het begrotingstekort is tot zo'n astronomi sche hoogte gestegen, dat de rentebetalingen na defensie de Irootste kostenpost geworden zijn. Geld voor investeringen was ®r daardoor nauwelijks nog. resident Clinton wil bezuinigen, sociale maatregelen nemen en Resteren. Het lijkt een tegenspraak. Zijn programma legt echter beider uit hoe hij de zaak denkt aan te pakken. Forse besparingen ^belastingverhogingen om alle drie de doelen tegelijk te Clintons beleid is gewaagd. Amerikanen houden nog minder van belasting betalen dan Nederlanders en de roep om de uitgaven bp net bestaande peil te houden heeft doorgaans effect in de op ™n cliëntèle-systeem gebaseerde volksvertegenwoordiging. De gouverneurs van New Jersey, Californië en Connecticut, die een Plksoortig programma probeerden door te voeren, zijn op wse tegenkrachten gestuit. .och lijken Clintons vooruitzichten niet al te slecht. De president «chikt over een comfortabele meerderheid en weliswaar «taat er geen fractiediscipline in het Amerikaanse parlement, invloed van de publieke opinie, die Clinton zo goed weet te Mpelen, kan de rijen aaneen doen sluiten. Enquêtes diegehou- van a|n direct na Clintons rede wijzen uit dat een meerderheid 2iin n l)evo"<in9 begrijpt dat ingrijpende maatregelen geboden leidt de Patiënt voelt dat slappe medicatie niet tot genezing CDA-Krajenbrink had 'een ze kere sympathie voor het tijdelijk arbeidscontract'. Zijn houding was vooral ingegeven om iets te doen aan problemen waar werk gevers voor zitten als ze geen arbeiders vinden. Ook D66-Ka- merlid Wolffensperger bleek niet afwijzend te staan tegenover het idee. Fel tegenstander was Ka merlid Wiebenga (WD). „Dit kun je toch niet maken in een tijd dat de werkloosheid in ons land toeneemt." Kosto riep gisteren gemeenten en woningcorporaties op om na te gaan wie er werkelijk wonen in de huizen die ze verhuren. Volgens de staatssecretaris zal bij zo'n onderzoek blijken dat veel illegalen in de huizen wo nen. Kosto wilde gisteren geen aantallen noemen, maar verze kerde wel dat een dergelijk on derzoek van gemeenten en cor poraties gemakkelijk 8000 wo ningen zou opleveren die de re gering mist om asielzoekers, die een vluchtelingenstatus gekre gen hebben, in onder te brengen. Op het ogenblik moeten duizen den van deze mensen in centra of speciaal daarvoor ingerichte huizen blijven zitten. Dat is veel duurder dan wanneer gewone woningen beschikbaar zijn. Roosendaalse zakenman betaalde huur villa niet Van onze verslaggeefster Breda - De vrederechter in Brasschaat heeft gisteren het huurcontract van zakenman Jan de Kuijper ontbonden. Het bewegende deel van de Amsterdamse Magere Brug hangt in de takels. Vorige week werd de brug over de Amstel aangevaren. Sinds die tijd staat de brug open. Ciste ren werd het vernielde brug- deel weggehaald ter reparatie. Het autoverkeer kan naar ver wachting in maart weer over de brug rijden. foto anp Utrecht (anp) - Ruim 2.900 ex- Joegoslaven hebben gisteren in negen plaatsen in Nederland ge demonstreerd. Dat heeft de stichting Bosnië- Hercegovina meegedeeld. De be togingen hadden plaats in Leeuwarden, Bussum, Den Bosch, Haarlem, Roermond, Schalkhaar, Zuid-Laren, Bruns- sum en Wageningen. De demonstranten vroegen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Naties de etnische zuiveringen in hun land te beëindigen en troepen te sturen ter bescherming van de moslim- en Kroatische bevolking. De demonstranten eisten verder onder meer de ontmanteling van alle concentratiekampen. De be togers zeiden te hopen met hun actie aandacht en begrip te krij gen voor hun situatie en die van hun achtergebleven landgeno ten. De betogingen verliepen zonder problemen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Er komt straks één kaart voor identificatie en reizen binnen Europa. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten stopt met de uitgifte van de gemeentelijke identiteits kaart zodra het rijk de nieuwe reiskaart gaat uitgeven. Bij de produktie van die Europese kaart wordt de VNG nauw be trokken. Dat staat in het definitieve ak koord dat het ministerie van binnenlandse zaken en de VNG gesloten hebben. Eerder waren ambtenaren van beide instellin gen al tot overeenstemming ge komen. Met het akkoord voldoet staatssecretaris De Graaff- Nauta aan de wens van de Ka mer, die eerder eiste dat zij met de VNG opnieuw om de tafel ging zitten. Eerdere onderhandelingen over een gezamenlijke reis- en identi teitskaart liepen spaak, omdat Binnenlandse Zaken en de VNG het niet eens konden worden over de verdeling van verant woordelijkheden. Zodoende dreigden er twee kaarten tegelijk op de markt te komen. Het rijk blijft verantwoordelijk voor de uitgifte van de kaart. De Graaff-Nauta heeft dat altijd bedongen. De VNG krijgt echter wel een zware stem bij de aanbe steding. De producent die de nieuwe reiskaart maakt, krijgt ook de opdracht om een nieuw paspoort te maken. Dat paspoort blijft nodig voor reizen buiten Europa. De VNG-kaart, die sinds 1 ja nuari bij gemeenten te koop is, zal tijdelijk als wettelijk identi teitsbewijs aangewezen worden. Maar zodra de rijkskaart klaar is, wordt de uitgifte gestaakt. Van onze verslaggever Den Bosch - Uit het Huis van Bewaring in Den Bosch zijn gistermiddag twee gevange nen, een 26-jarige Udenaar en een 19-jarige Bosschenaar, ontsnapt. Het tweetal ver kreeg de vrijheid door een gevangenbewaarster te gijze len en haar een scherp voor werp op de keel te zetten. Onder die dreiging maakten an dere bewaarders de voordeur open, waarna de gevangenen de benen namen. Een speurtocht van de politie leverde nog geen resultaat op. Hoewel de ontvluchting nog nauwgezet onder de loep moet worden genomen, zegt directeur P. Scheffelaar Klots dat er geen enkele twijfel bestaat aan het veiligheidssysteem en de daarbij geldende procedures. „Aan zo'n vorm van ontvluchting valt nooit te ontkomen. De veiligheid van een collega heeft voorrang." De twee ontsnapten zaten in afwachting van hun berechting al enkele maanden in voorlopige hechtenis. De Udenaar wegens bedreiging met geweld en de Bosschenaar wegens diefstallen. Rond vier uur gistermiddag hing het tweetal bij de bewaarders op de woonafdeling in het Huis van Bewaring een verhaal op waar uit werd afgeleid dat zij naar de bezoekerszaal wilden. Op weg naar die zaal grepen zij een bewaarster en zetten haar een scherp voorwerp. Toen de poort open werd gedaan, werd de be waarster, die enkele schramme tjes opliep, vrijgelaten. De directie heeft niet de indruk dat het tweetal hulp van buiten af heeft gekregen. De mannen stonden niet bekend als vlucht gevaarlijk. „Maar", zegt Schef felaar Klots, „het gedrag van gedetineerden is niet voorspel baar. Worden deze mannen weer opgepakt, en dat zal ongetwij feld gebeuren, en hier onderge bracht dan worden zij met ande re ogen door het gevangeniswe zen bekeken." VERVOLG VAN VOORPAGINA Waar de voorzitter - veelal bestuurders 'die hun sporen hebben verdiend' - en de gewone leden het advieswerk er voor een onkosten vergoeding doorgaans bij doen, is de onbe zoldigd secretaris het immer kloppend hart van soms zelfs doodgewaande organen. „Naast de Gezondheidsraad zijn we maar heel klein," geeft H. Vos toe. Hij is de spil van het advieslichaam dat het diploma van een buitenlandse apothekersassistente eerst nauwkeurig onderzoekt voordat ze in Neder land pillen mag gaan draaien. „We zeggen tegen mevrouw D'Ancona of ze zo'n assistente mag toelaten", zegt Vos die toegeeft aan het advieswerk geen dagtaak te hebben. Hij 'doet', met dezelfde commissie, ook nog de buitenlandse apothekers. Nu de Waddenzee bedreigd wordt met gas boringen zal de 'Commissie Van Advies Inzake Van Boorwerken Te Vrijwaren Kwetsbare Gebieden' ('zeg maar boorcom missie') het wel erg druk hebben en vooral niet met opheffing worden bedreigd. Niets is minder waar. „We gaan onszelf opheffen," zegt secretaris drs. P. Seeger triomfantelijk. „Het is niet meer te doen. We zijn maar een klein schakeltje in een lange ketting, kunnen niet op eigen houtje aan de minister advise ren. We moeten opgaan in een groter advies geheel," vindt Seeger. Hij vermoedt dat hij en de zijnen nooit een advies over het boren in de Waddenzee hebben uitgebracht omdat de commissie pas sinds 1973 bestaat. „Ik kan ze", zegt Seeger, „ook niet aanraden om ons nu alsnog om advies te vragen. Wie weet verklaren we de hele Waddenzee dan tot kwetsbaar gebied en adviseren we die van boorwerken te vrijwaren. Maar ja, dat zou de minister dan zeker naast zich neer leggen. Bovendien zou het twee jaar duren voordat we tot een afgerond advies zouden komen. Veel haken en ogen." Ergens aan de Haagse Bezuidenhoutseweg zit de Commissie Kleisterlee, oftewel de Voorlopige Commissie Nationale Parken. Gezien de naam zal voorzitter Kleisterlee geen moeite hebben met een sanering onder zijn achttien leden tellende college. „Mijnheer, we zijn al meer dan twaalfeneen- half jaar 'voorlopig'," zegt een secretaresse 'die niet weet wie mijnheer Kleisterlee is, waarom de commissie naar hem is vernoemd en wat die precies doet. „Hij zal wel iets goeds hebben gedaan. Nee, i/ <v 15 Je snapt niet dat de KLM zoveel verlies heeft kunnen lijden, want zeker op de lijn van en naar het Caraï- bisch gebied moet het een drukte van belang zijn. Niet alleen de Antilliaanse autoriteiten blijken lastige An tilliaanse jongeren op het vliegtuig te zetten, ook in Nederland wordt dat gedaan. Misschien zijn er wel jongelieden die door opzettelijk lastig gedrag op die manier bij voortduring gratis heen en weer vliegen tussen Nederland en de overzeese gebiedsdelen. Criminaliteit neemt een hoge vlucht, heet het dan. Geheel in de geest van het alles bespreekbaar maken de Nederland zal er binnenkort waarschijnlijk wel een werkgroep komen voor Antilliaanse jongeren met vliegangst. Uiteraard komt er een subsidieregeling en een adviesorgaan dat uit moet maken wie wel of geen recht heeft op therapie. Ik ben het dan ook niet eens met advies van die adviesclub uit de Kamer om de meeste adviesraden op te doeken. Goede raad mag dan duur zijn, ik zou er toch eerst nog eens een nachtje over slapen alvorens een besluit te nemen. Komt tijd, komt raad, zou ik zeggen. Want overhaast besluiten nemen, levert volgens mij een overvloed aan werkloze insprekers toe, waarmee niemand zich raad weet. De gevolgen daarvan laten zich raden. Voor we er erg in hebben zijn we ten einde raad. MERIJN Prijs van ruim 2,3 miljoen in Woerden Den Haag - Een inwoner van de gemeente Woerden heeft in de lotto van afgelopen weekeinde de jackpot van 2,3 miljoen gewonnen. Hij (of zij) was de enige deelnemer, diede zes kruisjes juist had gezet. Dit bedrag is het hoogste, dat een prijswinnaar tot dusver dit jaar ten deel is gevallen. Voor de lotto van komende zaterdag is een jackpot van 1,1 miljoen gulden beschikbaar. Bisschop Bar met ziekteverlof Rotterdam - Bisschop Bar van Rotterdam is met ziekteverlof gegaan. Hij voelt zich oververmoeid, hebben de vicarissen-gene raal van het bisdom, mgr. Zuidgeest en dr. Van Paassen, aan de pastores en medewerkers van het bisdom meegedeeld. De mededeling van het bisdom heeft de vicarissen niet verrast. „Iedereen die weet hoeveel werk hij verrichtte, vroeg zich al langer af hoe hij dit kon volhouden. Van alle kanten werd er steeds weer een beroep op hem gedaan. Hij kon geen 'neen' zeggen. Nu echter moet het helaas", schrijven Zuidgeest en Van Paassen. Zij nemen met de algemeen econoom drs. F.L. van Bronswijk de lopende bestuurszaken waar. Bar (64) is sinds oktober 1983 bisschop van Rotterdam. Aantal verkeersdoden stabiel Den Haag - In Nederland zijn vorig jaar 1.270 mensen in het verkeer om het leven gekomen. Vrijwel evenveel als in 1991, toen er 1.281 verkeersdoden vielen. Het aantal mensen dat door een verkeersongeval in het ziekenhuis terechtkwam bedroeg 11.700, tegen 12.006 in 1991. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek donderdag bekendgemaakt. Meer werkloosheidsuitkeringen Den Haag - Gemiddeld 603.000 personen hadden in het vierde kwartaal van vorig jaar een werkloosheidsuitkering, 29.000 meer dan in 1991. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) donderdag heeft gepubliceerd. Tegen over een stijgende ontslagwerkloosheid (ww) staat een daling van het aantal rww-ers (bijstand). In het vierde kwartaal van 1992 waren er 280.000 ww'ers, 39.000 meer dan een jaar eerder. Het aantal rww'ers bedroeg 305.000, wat 10.000 minder is. Het tempo van deze daling neemt overigens af. NHG: controle voorkomt geen kanker Utrecht - Het is voorbarig om mensen zonder klachten die vroeger een sterilisatie hebben ondergaan voor te houden dat regelmatige controle ze behoedt voor prostaatkanker. „Dat kan de artsenstand niet waarmaken", heeft het Nederlands Huisart sen Genootschap (NHG) donderdag meegedeeld. Het NHG reageert daarmee op de oproep die de Nederlandse Vereniging voor Urologie woensdag deed aan mannen die jaren geleden zijn gesteriliseerd. Omdat een Amerikaanse studie mogelijk een verband heeft aangetoond tussen sterilisatie en het ontstaan van prostaatkan ker, kwamen de urologen uit voorzorg met hun advies. Mannen die zich langer dan twintig jaar geleden hebben laten sterilise ren (door een vasectomie) of die destijds ouder dan veertig waren, zouden jaarlijks hun prostaat moeten laten controleren. De vereniging van urologen stelde overigens nadrukkelijk dat een verband tussen sterilisatie en prostaatkanker nog niet officieel is bewezen. (ADVERTENTIE) hij is geen ambtenaar," zegt ze over de voorzitter. De voltallige voorlopige commissie komt vier keer per jaar bij elkaar en deze middag vieren ze een feestje omdat twee leden afscheid nemen. Navraag bij het departe ment van landbouw leert voorts dat de 'club Kleisterlee' alles over nationale parken weet. Zonder de aanmoediging van een dreigend politiek besluit om adviesorganen af te schaffen, nadert de Commissie Indisch Ver zet vanzelf het einde. „We houden op te bestaan als het laatste lid van het verzet tegen de Japanners is overleden. Maar dat kan nog goed twintig jaar duren. De jongste is nu in de zestig," vertelt secretaris C. Godschalk. Zijn gezelschap deskundigen gaat over de toekenning van pensioenen aan oud-strijders uit Nederlands Indië. „Veel speurwerk want we moeten elke aanvraag helemaal uitplui zen." Godschalk hoopt van harte dat, voordat het te laat is, hij nog eens naar Indonesië mag om daar zijn recherchewerk te doen. „Raar eigenlijk," bedenkt hij zich, „dat ik daar nog nooit ben geweest. Maar ja, de leden van de commissie zijn van de werkvloer. Dat soort reisjes is niet voor ons soort mensen wegge legd." Weet je, je hoort soms rare dingen over meubelvakwerk. Ik bedoel, er zijn natuurlijk prachtige massieve stijlen. Maar iets huiselijker, een slank design, een bijzondere bekleding: dat is óók vakwerk. Voor mij wel in elk geval. Wie dat oubollig vindt, is zeker nog nooit bij mij thuis geweest. Olsterwljk, Heusdensebaan 6$, 04242-19012

de Stem | 1993 | | pagina 3