OVERIGENS 'Europese zakenwereld pas op, de Russen komen eraan!' Clinton maakt Amerikaanse politiek weer adembenemend NCB-project: Akkerbouwers en veehouders helpen elkaar Vlilicii-vi' •Wens me| Vooroordeel Belgische r< huur contra DESTE] Dokter en ACHTERGROND Schandelijkheden 11 DE STEM- r DE STEM VRIJDAG 19 FEBRUARI 1993 Gelovige vrouwen, zo begrijp ik van de vrouw-en-ge- loofbeweging, gelovige vrou wen hebben te lijden van min stens acht 'schandelijkheden'. Ze ervaren die dagelijks in meer of mindere mate. Het nieuwe werkplan van de Stichting Oecumenische Vrouwensynode is er vol van. Voor een man is het riskant zich daarover uit te laten. Je wordt al snel als vrouwvijan dig weggezet. Sterker, de vrouwenbeweging verlangt van mannen zwijgen en luiste ren. Ze hebben het immers lang genoeg voor de vrouwen uitgemaakt. En toch denk is van sommmige 'schandelijk heden' zo het mijne. Ik som ze eerst maar even alle acht op: 1. De schending van lichamen van zwarte en witte vrouwen, 2. Overheersing door de witte cultuur in Ne derland, 3. Exploitatie van vrouwen wereldwijd, 4. On derdrukking op grond van re laties en leefvormen, 5. On derdrukking door taal en li turgie, 6. Het ontbreken van dialoog tussen de godsdien sten en de christelijke traditie, 8. Armgemaakte vrouwen: toevalstreffer? ongelukje? of...de economische ordening en ideologische uitbuiting?, 8. Onderdrukking van zwarte en witte vrouwen in de kerken. Ongewenste inimiteiten en seksueel misbruik/geweld (1), uitbuiting (3): elk geval is er een te veel. En ze komen veel meer voor dan lang gedacht is. Maar je krijgt onderhand de indruk dat ze regel zijn in plaats van uitzondering. Zou dat in ons land echt waar zijn? Zo niet, mag het dan wat minder vierkant. Iets meer oog voor proporties dient de zaak zelf beter. Van alle genoemde vrouwon derdrukkende schandelijkhe den verbazen mij nummer twee en zes het meest. Het is nogal wiedes dat in Neder land de witte cultuur over heerst. Daar is niets verkeerds aan. Het is integendeel dwaas om je verleden te willen ver loochenen. Onze cultuur is een bouwwerk van vele eeu wen, opgetrokken door witte voorvaderen. Dat geeft ons onze eigenheid. Niemand kan verlangen om die overboord te gooien. Een vitale cultuur is echter bij machte om nieuwe elementen in zich op te nemen. Maar spreken van overheersing van de witte cultuur zal meer weerstand wekken dan het in tegratieproces bevorderen. Een samenleving moet zich zelf de tijd gunnen. Het Ne derlandse ongeduld leidt nog al eens tot stommiteiten. Valt het u overigens ook op dat een paar keer zo nadruk kelijk over zwarte en witte vrouwen wordt gesproken? Jawel, etnische verschillen zorgen ook in de vrouw-en- geloofbeweging voor spannin gen. Dat werd afgelopen zo mer zichtbaar op de tweede Oecumenische Vrouwensyno de in Driebergen. De aanwezige zwarte vrou wen verweten hun witte zus ters een onbetamelijk gebrek aan solidariteit met hun strijd om een volwaardige plaats in onze samenleving. De zwarte vrouwen trokken zich zelfs onder elkaar terug en hielden witte vrouwen een tijd lang buiten de deur. Dat gaf een schok. Nou ja, het ligt dus niet aan mannen alleen. De oecumenische vrouwenbe weging voert de vrouwenstrijd op twee fronten: in de kerken en in de samenleving. Zeker in de kerken is die strijd nog niet gewonnen. Macht wordt je niet gegeven noch met je gedeeld, macht moet je pak ken, staat ergens in het werk plan. De kerken zijn nog mannen- bolwerken. De vrouw-en-ge- loofbeweging denkt en ope reert derhalve vanuit de te genstelling mannen-vrouwen. Hoe eerder die tegenstelling overstegen en op het niveau van 'wij, mensen' getild wordt, hoe beter. Dus moeten juist ook mannen het werk plan, vrucht van de tweede Oecumenische Vrouwensyno de, aandachtig lezen. Een doodstille straat in het centrum van Den Haag. Bladstil, grijs februariweer, 's Middags half drie. De Schelpkade is als zoveel kaden in Den Haag geen kade maar een gewone straat. Een achterkantenstraat. Vergane herenhuizen. Muren met roestend klimop, dorre tuinen erachter. Scheve lantaarnpalen. Een Franse film uit de jaren '50. Miles Davis speelt Les Feuilles Mortes. Voor het raam van het enige moderne kantoorpand in de straat staat een man. Mijmerend. 'Vereniging van Nederlandse Gemeenten' ver meldt het bordje op de achterdeur. Gemeente-ambtenaren doen weinig, wil de volksmond. De overkoepelende organisatie van die gemeenten schijnt niet veel beter te zijn. Voor eeuwig zal die overkoepelende ambtenaar daar voor het raam staan. HR Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-23691 1/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen v.a. 1 januari 1993 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. o> Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Russische jongeren, die voor de val van het communisme nog werden klaargestoomd voor topfuncties binnen het Sovjet-regime, profiteren nu van de opmars van de vrije markt. De Europese zakenwereld is gewaarschuwd: de Russen komen eraan. Door Matthew Campbell (The Sunday Times) Vijf jaar geleden droeg hij nog een Lenin-badge, zoals iedere goede jonge communist. Vandaag de dag ontleent hij zijn status aan een portefeuille met veel plastic kaartjes en een Armani-pak. De 29-jarige Sergej Sjilov heeft zijn eerste miljoen dollars al binnen en is van plan het daar niet bij te laten. Sjilov, vroeger Sovjetdiplomaat in Londen, is een van de dui zenden jonge hoogvliegers die de vaardigheden die zij hebben opgedaan in de communistische elite-instellingen nu aanwenden om hun kas met nonchalant gemak te spekken. Ze worden wel de 'Komsomol- miljonairs' genoemd, een wran ge verwijzing naar de jongeren- vleugel van de Communistische Partij die jonge Russen leerde dat eigendom diefstal was. Tegenwoordig zijn dergelijke dogma's nog slechts een ver bleekte herinnering. De jongeren die werden klaar gestoomd voor topfuncties bin nen het oude systeem profiteren nu van Ruslands opmars naar Een steeds vaker voorkomend tafereel in Moskou: terwijl de nieuwe miljonairs zich wentelen in luxe zijn veel Moskovieten aangewezen op het hoofdstedelijke vuilnis om aan de kost te komen. de vrije markt. Ze zijn energiek en vindingrijk en spreken met optimisme over de vrije-markthervormingen in Rusland. „Europese zakenwereld pas op, de Russen komen eraan", zegt Sjilov. „Vijf op de dertig diplomaten met wie ik heb samengewerkt in Londen zijn het zakenleven in gegaan en verdienen evenveel als ik". „We hebben veel weg van de stichters van de grote indus triële families van Amerika, die tegen de Indianen vochten om hun woonstedes te bouwen in het Wilde Westen", zegt Sjilov met een wat wankele kennis van de Amerikaanse geschiede nis. Deze uitbundigheid maskeert evenwel de ernstige problemen in Rusland waaraan, zo luidt de al dan niet terechte beschuldi ging, de nieuwe rijken bijdra gen. Ze staan niet te springen om kapitaal te investeren in de oude schoorsteenindustrieën van Rusland. Liever verdienen de nieuwe rij ken hun geld met de export van goederen die ze goedkooop voor roebels in Rusland hebben inge kocht en die ze in het buiten land voor dollars verhandelen. Die dollars potten ze dan weer op op buitenlandse bankreke ningen. Eigenlijk zouden ze hun winst mee terug behoren te nemen naar Rusland en de helft van de dollars aan de centrale bank moeten verkopen tegen roebels, maar de Russische ondernemers hebben nauwelijks belangstel ling voor de roebel. En als ze geld uitgeven in Mos kou, geeft hun uitbundige be stedingspatroon alleen maar voedsel aan wrok en afgunst. De afvloeiing van kapitaal is een groot probleem. Juist nu Rusland het geld hard nodig heeft houden de nieuwe rijken hun miljarden dollars in het Westen. De afgelopen twee jaar zo'n slordige 12 miljoen, volgens Westerse financiële deskundi gen. „Die jongens zullen hun geld- nooit naar Rusland1 halefi, om dat ze niet van plan zijn er te blijven", zegt Nikolèi Visjnevs-I ki van het ministerie van econo mische zaken. „Investeren in Rusland is niet echt een goede deal", aldus Alexei Senderov, nog zo'n Komsomol-miljonair en expor teur van chemicaliën. „Er zijn niet voldoende wettelijke ga ranties". De vraag of de vrije-markther vormingen het wel zullen halen heeft een duidelijk ontmoedi gend effect, evenals de neiging van het Russische publiek om geen onderscheid te maken tus sen criminelen en legale onder nemers. Dit laatste was een favoriet the ma van de 103.000 Russen die vorig jaar een ingezonden brief naar de Pravda schreven over hun verslechterde levensstan daard. „De ene helft van de mensen lijdt honger en de andere helft baadt in weelde", schreef Vladi mir Savinijk uit St. Petersburg. Hij beschreef een oudejaars- feestje waarbij de wijn over vloedig stroomde en het voedsel was bereid in de traditie van het hof van Peter de Grote. „Peter de Grote! En ons vragen ze de misère van ons huidige leven te dragen in de naam van een betere toekomst, terwijl die rijke stinkerds niet weten wat ze met hun geld moeten doen". Het is waar dat grote bedragen omgaan in het criminele circuit, vooral smokkelen is erg lucra tief. „Wie in Rusland niet in een paar dagen van 100.000 dolk een miljoen kan maken aoel %èl ergStom zijn", zegt een ■ondernemer die bekent tonnen aluminium illegaal naar Westen te exporteren. De populairste route voert naar dë nu onafhankelijke Baltischi republieken, waar de prijzeii voor Russisch metaal en hout even hoog zijn als in het Wes ten. „Rivieren van metaal stromen er van Rusland naar de Ba sche staten", aldus een Ru sche veiligheidsfunctionaris. Hij vertelt dat bij controles langs de Estlandse grens voor miljoenen aan metaal is onder schept. De wereldprijzen voor metaal beginnen te dalen nu Russische goederen de opslagloodsen ij het Westen overstromen. „We hebben een aantal interna tionale markten verwoest", zei minister van economische zaken Andrej Nechajev vorige week. Hij legde de schuld bij 'het vrijwel geheel ontbreken van douanecontrole' vorig jaar. Tegenover iedere smokkelaar staan evenwel tientallen bonafi de exporteurs die goederen ver onder de wereldprijs inkopen en daar grote winsten uit weten te slepen. „Niemand verroert in Moskou een vin voor minder dan 50 procent winst", zegt Sjilov. Met zijn winst uit de metaal-en houthandel koopt hij in Israël goedkope juwelen voor Vrou wendag op acht maart. „Dat wordt een klapper", zegt hij terwijl hij berekeningen uit voert op het tafelkleed. „In dit spel is het de kunst om een maand vooruit te denken". destem Wall Street, beeldbepalend voor de Amerikaanse zakenwereld, strafte deze week Clintons belastingplannen af met een fikse koersdaling. Hier gaat de beginnende president nog last mee krijgen, was de algemene opnie. Maar nee, de 'comeback-kid' lijkt voorlopig niet kapot te kunnen bij de Amerikanen. Door onze correspondent Mare de Koninck BILL CLINTON weet de poli tieke spanning er in Amerika volop in te houden. Vóór zijn State of the Union van afgelo pen nacht waren de meest ge zaghebbende commentatoren in de VS het erover eens dat de nieuwbakken president alweer een blunder had gestapeld op zijn eerdere struikelingen over 'onaanvaardbare justitieminis ters' en over 'homo's in het leger'. Clinton had immers in de aan- loopdagen naar zijn 'troonrede' laten uitlekken dat hij zijn ver kiezingsbelofte om geen belas tingen voor de middenklasse te verhogen, zou gaan verbreken. En in een ingelaste tv-rede, af gelopen maandagnacht, legde hij alle nadruk op de fiscale pijn die burgers en ondernemers zouden moeten gaan leiden en weinig klemtoon op het fraais dat ze ervoor terug zouden krij gen. Prompt gaf Wall Street hem dinsdag met een duikeling van 83 punten te verstaan wat Ame- rika's zakenlui, van wie het land het tenslotte moet hebben, ervan dachten. En prompt ook bespeurden de nieuwsmedia in den lande wel een volkse be-„ reidheid tot offers, maar tege-* lijk een snel groeiend wantrou wen tegen en een 'gevoel verra den te zijn' door de man die die offers nu opeens zo indringend van hen vroeg. En toen kwam Bill Clintons State of the Union, belden de enqueteurs meteen na afloop het hele land op en registreer den ze tot hun eigen verbazing bij bijna tachtig procent van de Amerikanen algehele instem ming met de voornemens van hun president. Hij had het 'm wéér gelapt. Vaak snelt een bo ze roem voor hem uit, maar als de mensen eenmaal gaan zitten om naar hem te luisteren, dan vallen ze toch voor Bill Clinton. Dan heeft de president zich op nieuw gemaakt tot het feno meen waartoe hij zichzelf een jaar geleden uitriep toen hij de eerste presidentiële voorverkie zing in New Hampshire welis waar verloor van Paul Tsongas, maar minder zwaar verloor dan 'de deskundigen' hadden voor zien: 'I am the comeback-kid'. De vraag van talloze geboeide waarnemers is vandaag of Ame rika opnieuw voor eventjes is gevallen voor de charme en het rethorisch vermogen van Bill Clinton - of het land er met andere woorden opnieuw is in getrapt - of dat de president met deze beleidsbelijdenis zijn ware idealisme heeft laten zien en een stevig fundament van publieke steun onder zijn presi dentschap heeft gelegd. Spannend is die vraag omdat ook de politieke vijanden van Bill Clinton zijn overtuigings kracht ervaren; en omdat tege- Applaus voor Bill Clinton; hoe lang nog? lijk het gemak waarmee de 46-jarige toch eigenlijk nog al tijd vreemdeling uit Arkansas zijn stembustoezeggingen heeft ingeslikt, weer volop aanleiding kan geven tot gebruik van dat vroegere scheldwoord: Slick Willy. Daar stond een elegant en ver leidelijk politicus met jeugd en geestdrift en gevoeligheid de speech van zijn leven te houden, maar tegelijk met niet te ver bergen natuurtalent en routine. Met gladheid, kunnen de kwaaddenkenden denken. Hoe echt Bill Clinton is, blijft de intrigerende kwestie die heeft bijgedragen tot de plotselinge opkomst in het voorheen a-poh- tieke Amerika van 'de politiek' als het summum van modern entertainment. Volslagen ontspannen week hij regelmatig van zijn geschreven tekst af om prachtige zinnen, die hij weliswaar nog van de verkiezingscampagne van bui ten kent, tussen te voegen als het over de miljoenen Ameri kaanse kinderen ging die voortaan wél hun inentingen zullen krijgen. Of als gezond- heidszorg-voor-iedereen aan de orde was, het onderwerp waar hij Hillary Rodham Clinton op FOTO AFP heeft gezet. Hillary, die heel slim ter gerust stelling van het bedrijfsleven tussen een van Amerika's groot ste particuliere ondernemers en voorzitter Greenspan van de Centrale Bank gezeten was om haar man toe te knikken. Al die politieke symboliek moge zorg vuldig gecalculeerd zijn, het ex periment-Hillary alleen al is mateloos interessant voor de hele natie. In zekere zin lijkt het de vraag wie door de mand gaat vallen: de president of zijn volk. Ménen de Amerikanen, wier weerzin tegen belastingen door hun we zen is geweven, het als ze zeg gen meer geld te willen afdra gen aan zoiets onbetamelijks als de bureaucratie en voor zoiets ongrijpbaars als een 'budget de ficit'? En méént Bill Clinton het als hij zegt dat bijna alle Ame rikanen maar een béétje hoeven bij te dragen? De president gaat nu op een driedaagse reis door het land om 'campagne te voeren' voor zijn plannen. Hij zal opnieuw de volle aandacht van de mas samedia afdwingen voor die nooit vertoonde poging om voorlopig het Congres te passe ren, de instemming van het volk levend te houden en met die populaire steun tenslotte de volksvertegenwoordiging haar angst voor het volk te ontne men. Zal het hem lukken? Of zal zijn magie allengs oplossen in een weerspannige realiteit? En zal het Congres als vanouds de oren laten hangen naar de belangen groeperingen en de Clinton-vi- sie langzaam maar zeker afbre ken tot en met de ziel ervan? Eigenlijk kan het immers alle maal niet, wat de president al lemaal zegt te willen en hoe hij het wil bereiken. En waar schijnlijk zal Bill Clinton spoe dig een extra beroep moeten doen op de offerbereidheid van de burgers, als zal blijken dat zijn eerste collecte veel te wei nig heeft opgebracht om van Amerika een beter land te ma ken. Het zal een nadere test worden van Clintons vermogen te ver leiden. Hoe lang kan hij nog the comeback-kid blijven? Gespan nen kijkt de hele wereld toe. De politiek is adembenemend ge worden. 'Graan voor mest'. Dat is de veelzeggende naam van een project waaraan in diverse geledingen van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond een studie wordt gewijd. Als het aan de NCB ligt, steken akkerbouwers en veehouders elkaar een handje toe. Door onze redacteur Kees den Exter 'GRAAN VOOR MEST' staat voor de gecombineerde aanpak van twee immense problemen van de landbouw. Aan de ene kant staat de graanprijs die door ingrijpen van de EG in middels op kostprijsniveau in beland en daar uiteindelijk ver onder uit zal komen. Die dalen de graanprijs brengt bovendien een kettingreactie teweeg onder andere akkerbouwprodukten, die mee het dal worden inge trokken. Aan de andere kant kampt de intensieve veehouderij met een immens mest-overschot. On danks dreigende taal van de overheid is de oplossing van dat probleem nog niet in zicht. De gedachte achter 'Graan voor mest' is deze. Je brengt drijf- mest uit de overschotgebieden (neem Oost-Brabant en Noord- Limburg) naar de mest-tekort- gebieden (neem West-Brabant en Zeeuws-Vlaanderen). In ruil voor die mest-afzetmogelijkheid moeten de veehouders in de overschotgebieden zich ver plichten om graan af te nemen om dat te gebruiken als veevoer. Graan voor een rendabele prijs, wel te verstaan. Voorzitter Jo IJsebaert van de kring Hulst van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond (NCB) bracht afgelopen maan dag het idee aan de orde in het hoofdbestuur van de NCB. Hij zegt: „Over de uitruil van mest en graan wordt al lang gesproken. Naarmate de proble men van de graanprijs en het mest-overschot groter worden komt het moment dichterbij waarop je woorden moet omzet ten in daden. De nood is zo hoog dat geen enkel alternatief meer onbesproken van tafel wordt geveegd. De gegevens over de graanproduktie en het mestoverschot zijn bekend, er zijn volop transportmogelijkhe den. Hier in Zeeuws-Vlaande- ren maakt nog slechts een kwart van de akkerbouwers ge bruik van dierlijke mest. Dat moet meer kunnen worden, ze- Op drijfmest verbouwde tarwe, bestemd voor veehouders? FOTO WIM KOOIJMAN ker als daar in termen van graanafzet wat tegenover staat". Net als IJsebart ziet ook direc teur J. van Krey van de Stich ting Regionale Mestbank Noord-Brabant/Zeeland wel wat in de combinatie van de twee problemen. Zijn Mestbank heeft een scherp inzicht in de mest-problematiek en de al dan niet benutte afzetmogelijkheden van overtollige mest. Van Krey en IJsebaert zijn het er over eens dat het begin van een oplossing kan zitten in con tracten tussen individuele boe ren of groepen boeren. Van Krey: „Je moet het bij zowel veehouders als akkerbouwers wel zoeken in de groep van vernieuwende en inschikkelijke ondernemers. En wat de vee houders betreft praat je naar mijn smaak altijd over de grote ondernemers". Algemeen directeur P. Knip scheer van Hendrix' Voeders (hoofdvestiging Boxmeer, pro- duktiebedrijven in onder meer Oosterhout) zegt dat het plan van de NCB in de praktijk al op beperkte schaal wordt toege past. Knipscheer: „Het is een samen loop van omstandigheden. In Made heb je veevoerhandelaar De Bruin die traditioneel al graan opkoopt tijdens de oogst. Hij heeft opslagmogelijkheden. Hij koopt graan op in het Land van Heusden en Altena en zet dat af bij kippenhouders in de buurt van Made. De mest van die kippenhouders gaat naar de graanleverende akkerbouwers uit het Land van Heusden en Altena. Wij leveren het aanvul lende voer. „Maar er doet zich een compli catie voor. Tot nu toe mocht kippenmest onder de blote he mel worden opgeslagen, maar daar komt een wettelijk verbod op. Daarom geldt in zijn alge meenheid dat je voor het slagen van zo'n plan in ieder geval opslagcapaciteit zult moeten hebben, voor mest en voor graan. Is dat geregeld, dan kan uitwisseling een verhoging in houden van de graanprijs en een verlaging van de afzetkos ten van de mest". Knipscheer denkt niet dat het NCB-idee ook op grotere schaal oplossingen kan bieden. Hij zegt: „Wij kopen ook Neder lands graan, maar het is niet voor niets dat ons land graan moet importeren. Het is op tal van plaatsen in de wereld veel goedkoper te produceren dan hier. Dus is het ook een econo misch verhaal. Een dure voer- prijs vertaalt zich in een duur dere vleesprijs en dat is niet goed voor de export. Graan zorgt voor het zetmeel-aandeel in veevoer en zetmeel haal je veel voordeliger uit tapioka, geïmporteerd uit het Verre Oos ten". Plaatsvervangend voorzitter van de hoofddirectie H. Herm- sen van de coöperatie CeHaVe is minder overtuigd van de mo gelijkheden van de uitruil van mest en graan. Wel ziet hij perspectief in de uitruil van mest en maïskorrels, in vakter men aangeduid als CCM. Hermsen: „Wij proberen als coöperatie een koppeling 'ot stand te brengen tussen veehou ders met een mestoverschot en akkerbouwers die maïs willen telen. Maïskorrels kunnen een saldo hebben dat vergelijkbaar is met graan, maar de meer waarde kan komen uit het feit dat akkerbouwers hun mestrechten te gelde kunnen maken". yan onze Haagse redactie nen Haag - Boeren die ee: vriendelijke stal bouwen van minister Bukman (Lr niet de keiharde garantie d veestapel de komende ja Roeven in te krimpen, pat bleek gisteren tijdens et tussen de minister en de Tw 'Tij yan onze Haagse redactie pen Haag - Illegalen Nederlandse arbeiders lijk arbeidscontract mo van de Tweede Kamer, v zijn niet alle partijen ev Staatssecretaris Kosto (Justi wil er echter absoluut niets i weten. Dat bleek gisteren tijd een overleg in de Tweede Kar over de illegalen-problematiel „Zolang de kaartenbakken bij arbeidsvoorziening vol zit roet honderduizenden werkl Nederlanders, kun je toch mensen uit andere landen tijdelijk arbeidscontract aant den," aldus Kosto. Hij noen tiet voorstel dan ook een 'zw tebod, dat lijkt op de trekarb uit de vorige eeuw'. Verder vr hij zich af wat er met de buit landers gebeurt als hun conti is afgelopen „Gaan ze dan w allemaal netjes terug." Vooral Groen-LinksKame Sipkes pleitte nadrukkelijk v de mogelijkheid om arbeid nu illegaal gebeurt, legaal maken. PvdA-Kamerlid Apo, lou stond er niet afwijzend genover, alhoewel hij erop a drong er allereerst voor te z gen dat Nederlanders het w doen. Apostolou: „We moe het de werkgevers niet te gem kelijk maken." Volgens 1 moeten werkgevers zodanige beidsomstandigheden schep dat ook Nederlanders het w willen doen dat nu op veel pl: sen door illegalen gebeurt. Roosendaalse zakem Van onze verslaggeefster Breda - De vrederechter huurcontract van zakenmt De van oplichting verdachte derlander moest woensdag de vrederechter verschijnen, dat hij de huur van zijn gische huis niet betaalde. Belgische vrederechter is te gelijken met de Nederlai kantonrechter. Afgelopen dinsdag moest Kuijper zich voor de rechtll in Breda verantwoorden het oplichten van vier zaket den. Die zaak is aangehoi omdat De Kuijpers advi zich teruggetrokken had. Wi dag in Brasschaat werd De per wel bijgestaan door ee: vocaat, maar hij was zelf nii de behandeling van de zaak wezig. De advocaat van de eigenaa: de villa, mr. L. Peeters, daar dat het huurcontract ZACHTE HEELMEESTERS parool van de Amerikaansr [igoreuze maatregelen voc jaarlijkse openingsrede vc teken van de economie. In twaalf jaar republikeins armen hopeloos armer gr net steeds beter gekregen allerrijksten is in de afgelo Wie behoorde tot de ne Procent extra op zijn ban verarmde de onderlaag zo werd. Eenvijfde van de absolute armoedegrens. Maar het waren niet alleei het Reagan- en Bushbew bedrijfsleven net zo. Het 1 sche hoogte gestegen, di grootste kostenpost gewo er daardoor nauwelijks nor President Clinton wil bezu investeren. Het lijkt een te nelder uit hoe hij de zaak d en belastingverhogingen bereiken. Clintons beleid is gewaagt belasting betalen dan Nee °P het bestaande peil te h een cliëntèle-systeem get gouverneurs van New Jer gelijksoortig programma 'orse tegenkrachten gestu 'och lijken Clintons voort beschikt over een com! bestaat er geen fractiedis oe invloed van de publie oespeien, kan de rijen aai oen zijn direct na Clinton van de bevolking begrijpt h.h Ook de patiënt voelt

de Stem | 1993 | | pagina 2