Ook Antillianen uitgezet HP KRK De tropische wereld van het Haags adviesnetwerk Bedrijven bellen PDM voor overname goed personeel Overheid laat probleemjongeren kiezen tussen cel en vliegticket Rio bereidt zich voor Nieuw middel mogelijk effectief tegen aids Steengrillen, net iets anders. Appels carnaval Publieke omroep begint in september met dagtelevisie bluekeims VOLVO 'Snel beslissing 0ver fusies' Boeing schrapt 28.000 banen Amerika steunt plannen Clinton Nieuwe gezichten in Oranje-elftal Fusie tussen NTI en Lekturama 'Daling rente geldmarkt' ÜLDEZE KRANT: Merijntje JAPANS TAFELEN COMMUNIE- KLEDING |A^£CC+jiA/<s>| losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 lllll letneuzen - Voorzitter R. Barbé 0 het B en W-overleg Zeeuws- Haanderen vindt dat de provin ce door de fusie tussen Aarden- jutg en Sluis genoodzaakt is jiel een uitspraak te doen over je meest gewenste vorm van samenwerking tussen de acht jeeuwsvlaamse gemeenten. Vol gens Barbé moet bekeken wor- jen of die fusie in het beleid van je provincie past. (ZIE ZEELAND - C1 Seattle - Bij de grootste vlieg- tuigfabrikant ter wereld, Boeing, eerdwijnen de komende tijd 28.000 arbeidsplaatsen. Het me- itndeel daarvan, 23.000, wordt jog dit jaar geschrapt. De rest verdwijnt in de eerste helft van migend jaar. Op het ogenblik leeft het concern 143.000 men sen in dienst. De vliegtuigbou wer gaat gebukt onder de malai- in de wereldluchtvaart, die 1 luchtvaartmaatschappijen ertoe heeft gedwongen minder vliegtuigen te bestellen. Washington - Vier op de vijf Imerikanen steunen president Clinton in zijn poging fors op de overheidsuitgaven te bezuinigen. Dat daardoor de belastingen om toog moeten, nemen ze voor lief, «ijzen enquêtes uit. ZIE OOK ACHTERGROND - A2 COMMENTAAR - A3 EN BUITENLAND - A4 Zeist - De selectie van het Ne- ands elftal dat volgende week woensdag tegen Turkije aantreedt, kent vier nieuwe ge zichten ten opzichte van de vori- wedstrijd. Overmars (Ajax) akt zijn debuut, terwijl De Wolf (Feyenoord) voor de tweede in het Oranje hoopt te spe- Kieft en Bergkamp keren terug in de selectie. Afvallers zijn: Van Basten, Rijkaard (ge blesseerd), Viscaal, Meijer en Vanenburg (gepasseerd). ZIE SPORT - BI Breda/Roosendaal - Lekturama A Breda en het Nederlands Ta len Instituut in Roosendaal gaan samen. Van de 125 full-time ar beidsplaatsen komen er 55 te vervallen. ZIE ECONOMIE -A5 Amsterdam - Het beleggings fonds Optimix voorziet een da ling van de geldmarktrente. Vol- Sffls de fondsbeheerders gaat de rente over kortlopende leningen terug van acht naar vijf procent. Aanleiding daartoe zouden ren teverlagingen zijn die de Duitse centrale bank de komende maanden gaat nemen, aldus Op timix. •ZIE ECONOMIE-A5 vandaag 2 katernen Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Beurs A5 Economie A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Wie adviseert nu het kabinet bij die opheffing van adviesraden? Van onze verslaggever Oosterhout - PD Magnetics heeft gisteren na de bekend making van de nakende slui ting heel wat telefoontjes ge had van bedrijven, die op zoek zijn naar vakbekwaam personeel. Directeur J. Vieweger zegt ook contact opgenomen te hebben met de Vereniging Industriële Contacten Oosterhout, waarin de meeste bedrijven in Ooster hout zijn vertegenwoordigd. Vie weger heeft in brief de onderne mers gevraagd om vacatures bij het bedrijf te melden. PD Magnetics wil proberen de 235 werknemers zoveel mogelijk bij andere bedrijven onder te brengen. Daardoor moet het aantal mensen dat na het collec tieve ontslag ook daadwerkelijk werkloos wordt, zo veel mogelijk worden beperkt. Het regionaal arbeidsbureau van Oosterhout zal PD Magnetics helpen bij die operatie. De ko mende dagen wordt tijdens het zogeheten groepswerkoverleg met de werknemers gesproken over de mogelijkheden voor be middeling. Tevens moet worden geïnventa riseerd welke mensen zelf al in kansrijke sollicitatieprocedures zitten. Sinds eind december dui delijk werd dat de situatie rond PD Magnetics somber was, zijn nogal wat werknemers al naar ander werk om gaan zien. Het is niet duidelijk wanneer de 'outplacement'-campagne echt van start kan. „Probleem is dat we op dit moment nog niet veel kunnen doen," zegt Vieweger. „We zijn in overleg met onderne mingsraad en vakbonden. We moeten eerst met hen tot over eenstemming komen." Met de OR wordt nagenoeg con tinu overlegd, met de vakbonden zit de bedrijfsleiding maandag weer rond de tafel. Het heikele onderwerp is het moment waarop PD Magnetics de produktie staakt. Het moe derconcern Philips wil dat alleen de voorraden grondstoffen wor den opgemaakt. Dat zou beteke nen dat over zes tot acht weken de laatste stukken videotape worden gegoten. De vakbonden en de onderne mingsraad willen dat er langer wordt doorgewerkt. Dat zou de kansen op een alternatief voor de sluiting verhogen. Van onze correspondent Mare de Koninck New York - Amerikaanse on derzoekers zijn erin geslaagd met een combinatie van drie medicijnen de ontwikkeling van het aids-virus in een rea geerbuis tot staan te brengen. Of de combinatie ook dit ef fect heeft bij mensen moet nog worden uitgezocht. Wetenschappers in de Verenigde Staten "hebben moeite hun en thousiasme te onderdrukken. Amerika's belangrijkste medi sche aids-experts, de mede-ont dekker van het HIV-virus dr. Anthony Fauci en dr. Martin Hirsch van Aids Research in Boston, hebben eendrachtig ver klaard dat 'mogelijk eindelijk de Achilleshiel van HTV is gevon den'. De wetenschappers hebben drie bestaande aids-bestrijdende middelen samengevoegd: AZT, ddl (dideoxyinosine) en pyridi- none (of nevirapine). De vinding is gedaan door een 31-jarige Amerikaans-Taiwane- se medicijnenstudent, Yung- Kang Chow, die van de ene dag op de andere een beroemdheid is geworden in Amerika. Chow is als eerste op het idee gekomen om verschillende chemicaliën te gelijk 'los te laten' op het aids- virus. Elk van de drie drugs gaat een afzonderlijk enzym te lijf, dat het virus nodig heeft om zich te vermenigvuldigen. De idee ach ter het experiment was dat het virus niet in staat zou zijn een dergelijke drievoudige aanval af te slaan. Die aanpak blijkt - al thans in de reageerbuis - te wer ken. Als de techniek ook bij mensen de verspreiding van het virus tegenhoudt, zal het afweersys teem van met HTV besmette per sonen wellicht in staat zijn om 'het virus lange tijd en misschien voor altijd' in bedwang te hou den, aldus Martin Hirsch. Hij trok een vergelijking met de be handeling van suikerziekte. Intussen is een allereerste expe riment begonnen aan de Univer siteit van Alabama, waar artsen de combinatie zijn gaan toedie nen aan vier patiënten. Deze proef is vooralsnog niet om de doeltreffendheid tegen aids te testen, maar om de veiligheid en de aard van bijverschijnselen te onderzoeken. Tot dusverre zijn in Alabama geen extra negatieve reacties als gevolg van gecombineerde toe diening vastgesteld. Verschillende medische autori teiten hebben intussen gewaar schuwd tegen al te veel optimis me. Ook dr. Hirsch zegt: „Er is altijd het potentiële gevaar dat deze chemicaliën in hun nieuwe combinaties in het menselijk lichaam ongunstig op elkaar in werken op een manier die we niet begrijpen." Alle artsen in de VS waarschu wen aids-patienten ten stelligste niet zelf te gaan experimenteren met combinaties van medicijnen, omdat zulks dodelijk kan zijn. En de Amerikaanse Associatie van Pharmaceutische Fabrikan ten houden het publiek de ont nuchterende statistiek voor dat van de 5000 chemicaliën waar van het medische potentieel wordt onderzocht, er gemiddeld uiteindelijk één het tot de status van een officieel door de over heid toegestaan medicament brengt. Niettemin beschouwen de groot ste experts de vinding als de grootste doorbraak sedert vele jaren in het aids-onderzoek. Doorgaans uiterst terughouden de medici hebben bescheiden op timistisch gereageerd. In Rio de Janeiro, de carna- valsstad van de wereld, zijn de voorbereidingen voor het volksfeest van volgende week ook al in volle gang. Rio is wat betreft carnaval zowel beroemd als berucht. Tijdens het feest stijgt het aantal geweldsdelicten aan zienlijk. Behalve roofoverval len, inbraken en verkrachtin gen, is met name het elk jaar groter worden aantal moor den schrikbarend. foto epa (ADVERTENTIES) n ^Oog- en tongstrelend een apart avondje uit PARADIJS-OOSTERHOUT 1 Bredaseweg 127/01620-29813 1 OSAKA-ROOSENDAAL Nispensestraat 14-16/01650-33183 Huis ten Bosch Aan de markt in Etten-Leur Reserveren 01608-12340 Van onze verslaggevers Den Haag/Rotterdam - Ook de Nederlandse over heid 'loost' Antilliaanse probleemjongeren door ze op het vliegtuig naar hun moederland te zetten. Niet alleen de Antillen sturen af en toe hun. probleemgevallen met een vliegtuigkaartje enkele reis naar Nederland, zoals de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie Nordholt tegen alle officiële ontkenning in blijft staande houden. Regelmatig gaan jonge, onverbe terlijke criminelen op het vlieg tuig retour Curasao, in plaats van hun zoveelste gevangenis straf in een Nederlandse cel te ondergaan. Nordholt kreeg gisteren overi gens uit onverwachte hoek steun voor zijn stelling. Enkele tiental len Antillianen demonstreerden voor het Rotterdamse stadhuis om zijn woorden te onderschrij ven. Volgens de actievoerders zijn veel Antillianen blij dat ze naar Nederland kunnen, omdat zij in hun thuisland geen goede le vensomstandigheden kennen. De Antillianen die door Neder land worden uitgezet, gaan op vrijwillige basis. Zij krijgen een aantekening in hun paspoort en de opdracht binnen vijf jaar niet terug naar Nederland te komen. Hun gegevens worden genoteerd door de grensbewaking van de marechaussee op Schiphol. Hun ticket wordt betaald door Justi tie of Sociale Zaken. In elk geval in het arrondisse ment Den Bosch hebben jonge Antilliaanse criminelen hun straf voor hun zoveelste vermo gens- en geweldsdelict (diefstal, beroving, bedreiging) ontlopen door voor terugsturen naar de Antillen te kiezen. Dat gebeurde op voorstel van reclassering en maatschappelijk werk en op puur individuele ba sis. De uitzettingen worden beves tigd door Harold Salesman, die als reclasseringswerker in de ge vangenis Nieuw Vosseveld in Vught. Rechtbank en justitie in Den Bosch ontkennen echter het op die manier 'terug-lozen' van An tilliaanse criminele pro bleemjongeren ten stelligste. Persofficier van justitie mr. G. Regelink: „Zulke gevallen zijn mij in mijn ressort onbekend. Ik had er van moeten weten, maar heb nog nooit van zo'n geval gehoord. Het verhaal klopt van geen kant." Maar Salesman blijft bij zijn verhaal. „De autoriteiten zullen het altijd officieel ontkennen. Het gaat informeel. Het gebeurt niet elke maand, maar wel regel matig." Door Michiel Willems Als het aan de Tweede Kamer ligt verdwijnen binnen drie jaar de meeste van de 120 raden, die het kabinet advise ren over de meest uiteenlo pende zaken. „Goedenmorgen, mag ik van u de secretaris van de 'Commissie Van Advies Inzake Werk- en Rusttijden Van De Leden Van De Bemanning Van Nederlandse Vliegtuigen Welke Verkeers- vluchten Uitvoeren'?" „Zit die hier?" „Ja, ze noemen het ook wel de snurkcommissie. „Ik geef u mijnheer Wamelink." „Wamelink." „Bent u van de commissie die ervoor moet zorgen dat piloten niet achter hun stuurknuppel in slaap vallen?" „Dat is, vrij vertaald, juist." „De kans is groot dat uw com missie wordt opgeheven." „Denk het niet." „Waarom niet?" „Wie moet dan voortaan de werk- en rusttijden voor de be manningen regelen? Toen de KLM ineens met de nieuwe grote Jumbo Amsterdam-Bangkok non-stop ging vliegen, hebben we daar onze handen vol aan gehad." Wie z'n licht opsteekt onder de ongeveer 120 adviesraden van de regering die nu - aldus het ad vies van een commissie- met opheffing bedreigd moeten wor den, waant zich in een ambtelij ke Efteling. Twijfelt niemand aan het belang van geprononceerde instituten als de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid of de Sociaal Economische Raad, in de spelonken van departementen huizen organen die gaan over podotherapeuten, tuinbonen, buitenlandse apothekersassis tenten of de uitgifte van mossel percelen. Het is de wondere wereld van het specialisme op de vierkante centimeter, met een eigen over- legcircuitje, een hoog ons-kent- ons-gehalte en de zorg voor een permanente stroom aan gevraag de danwel ongevraagde adviezen aan bewindslieden. 'Ik adviseer dus ik ben', lijkt in deze kringen het parool. De 'mosseladviesraad' heeft in 1992 één keer vergaderd. „Omdat er eigenlijk geen nieuwe mosselbanken meer bij komen," verontschuldigt secretaris J. Kouwenhoven zich voor de schijnbaar slapende status van 'zijn' Adviescommissie Uitgifte Mosselpercelen. „Maar sinds de oprichting in 1971 hebben we al 105 vergade ringen gehad," heeft Kouwenho ven in de gauwigheid geteld. Het waren niet de makkelijkste bijeenkomsten, herinnert Kou wenhoven zich. „De mosselkwe kers verdachten sommige leden van vriendjespolitiek." Voor dit jaar heeft de advies commissie van minister Bukman (Visserij), die bestaat uit ambte naren, mosselkwekers en extern Karei Appel schildert niet meer, hij verzamelt wrakhout van de wereld en knutselt theatrale beelden in elkaar. Hij roept de sfeer van carnaval op. Maar, zegt hij erbij: 'Ik doe geen enkele concessie aan de commercie'. ZIE GROTE GIDS - DEEL D Depressies bepalen vanaf nu het weerbeeld. Er is veel bewolking waaruit enkele buien kunnen vallen. Natte sneeuw is niet uitgesloten. Er waait een gure wind. Hilversum (anp) - De publieke omroep begint 1 september met dagtelevisie op drie netten. NOS-voorzitter M. de Jong maakte gisteren het Meerjaren plan 1993-1996 bekend. Volgens hem gaan de omroepen zelf de kosten van de dagtelevisie (jaar lijks tussen de 35 en 40 miljoen gulden) dragen. Eén net wordt gedurende zes dagen in de week van zeven uur 's ochtends tot het begin van de reguliere programmering gevuld met herhalingen en journaal-uit zendingen. Er zijn journaal-uit zendingen voorzien om 7.00 uur, 10.00 uur en om 13.00 uur. Daarnaast wordt één net vrijge houden voor evenementen en één net zal worden gebruikt voor teletekst en uitzendingen van zendgemachtigden die niet aan leden zijn gebonden. De komst van dagtelevisie is voor de omroepen van belang voor versterking van de positie van de publieke omroep. Volgens De Jong moeten de om roepen een marktaandeel van ruim 50 procent zien vast te houden. Anders verliezen de om roepen de legitimatie voor het vragen van de jaarlijkse omroep bijdrage en het uitzenden van reclameboodschappen. Andere initiatieven in het Meer jarenplan om de positie van tele visie te versterken, hebben' be trekking op de uitbreiding van de hoeveelheid drama van 25 naar 50 minuten per dag en de verhoging van het aantal speel films tot 10 procent van de zend tijd. Volgens De Jong hebben de om roepen in 1992 een sluitende financiële positie bereikt. Dit is te danken aan de verhoogde in komsten aan omroepbijdragen, meer Ster-inkomsten en vergro ting van de eigen bijdragen van de omroepen. Na een financieringstekort van 93 miljoen gulden in 1991 wordt dit jaar een overschot van 19 miljoen gulden verwacht. (ADVERTENTIES) DONALDSON McGREGOR exclusieve kinder en tienermode Bisschopsmolenstraat 20 ü|5jj Etten-Leur 01608-35311 KNEELTJE MARCO 0 POLO Bij K.R.K. KURKVL0EREN al meer dan 10 jaar uw kurkexpert op het vertrouwde adres GINNEKENWEG 18 BREDA In de maanden februari en maart nu ELKE 10e NI2 KURK GRATIS Van zowel de klassieke, de kleuren- als de moderne collectie. Bel nu voor onze gratis kleuren folder 076-1490501 NATURAL FLOORING of fax: 013-357117 j§ deskundigen, één vergadering op het programma staan. De agen da is nog blanco. J. Kouwenhoven, mr. ir. P. Wa melink van de 'snurkcommissie', drs. P. Seeger van de 'boorclub' of dr. H. Vos van de apotheker sassistenten, ze vormen sinds jaar en dag de ruggegraat van het hier en daar zo verfoeide en ongrijpbare Haagse adviesnet werk. Met 'lid van de hadjememaar- commissie-visitekaartjes' onder scheiden ze zich van hun gewone collega's, verderop in de gang. Ze zijn immers secretaris van een, niet zelden bij wet ingesteld adviesorgaan dat minister of re gering rechtstreeks in het oor mag fluisteren. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee wéken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres Postcode:_ Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaat kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. S DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1993 | | pagina 1