Nettowinst VastNed gestegen Het borrelt en broeit in de Rotterdamse haven Strijdlustig Breevast ziet miljoenenclaim fiscus stranden ïderland en >ver industrie Economie in regio verslechtert: ETW Breda ontslaat 45 werknemers Opluchting op de beurs Lstem Resultaat met 9 procent omhoog van 23,9 miljoen naar 26,1 miljoen gulden Verbod op aardappelteelt bedreigt grensstreek België REACTIES OP EEN BLAUWE ENVELOP 3. ESQ LAND KORT ECONOMIE ECONOMIE KORT 'Migranten meer werk bieden' 93 anders in Duitsland ders in Duitsland is in een jaar olgens het Duitse Bureau voor nd 1992 6,496 miljoen, oftewel oor. Buitenlanders maken nu van 80 miljoen. g van de groei van het aantal r 438.000. anders woont in het westelijke 'n. De grootste groep is die van a volgen Joegoslaven (916.000) .000) en Polen (286.000). obutu ultimatum ssel/Washington - België en Verenigde Staten hebben de ïrese president Mobutu Sese ko (foto) een ultimatum ge. eld. Hij moet alsnog instemmen et een compromisvoorstel voor n nieuwe regering onder leiding n de huidige premier Etienne hisekedi. Zo niet, dan dreigen euwe strafmaatregelen, lgens de Belgische minister van itenlandse zaken Willy ciaes e op het ogenblik in de VS is' 1 over nieuwe sancties binnen tot 48 uur duidelijkheid ko en. Mobutu krijgt 'een laatste ns' om het compromis alsnog te nvaarden. Iran onderschept -Brittannië heeft de afgelopen "ele duizenden onderdelen die cht van Iran, meldt de Financial e Verenigde Staten houden zich Iran. De onderschepte leveran- 't nagemaakte motoronderdelen toestellen, waarvan Iran nog 65 orden gemaakt door .de Ameri- lectric, zijn niet meer aan Iran erse landen in 1979 een militair eran. erval bussen Egypte vier door veiligheidsagenten oven-Egypte zijn twee daders 3-in de omgeving van Manfalut, zuiden van Caïro, onder vuur tig minuten durend vuurgevecht atting 100 buitenlandse toeristen zetten. de eeuw' opgelost euw', waarbij afgelopen decem- e franc (ruim 50 miljoen gulden) lost. De politie heeft gisteren Eén van de verdachten had in franc aan contanten, jn aan arrestatie ontkomen. De 'e politie bekend wegens eerdere n zich ook zes vrouwen, echtge- "ndeleden. De politie was op het adat een van de bankbedienden ongerstaking i, die ruim drie weken geleden in en, hebben hun actie gisteren ~ers was zb verzwakt, dat de erantwoord vonden om door te tie protesteren tegen het Turkse rden bewoonde gebieden, in het t grensgebied met Syrië en Irak. van massamoorden tegen Kurdi- isten. n escaleert s van de shi'itische Hezbollah van de door Israël gesteunde angevallen. Dat lokte een Israëli- e Libanese politie zijn minstens allen bij de gewelddadigheden, dat de Amerikaanse minister van ristopher een bezoek begint aan "egens de deportatie van 400 lop geraakte vredesonderhande- Suriname zijn gisteren uiteen iverschil over de steunverlening houding een stimulans is voor het bedrijfsleven om de produk- tie te verhogen," aldus Kooij- mans. Hij maakt wel een voorbehoud: als de EG zegt dat het geld voor het industriefonds eerder gestort kan worden, zal Nederland dat niet weigeren. Mungra betoogde dat de Suri naamse economie niet gezond kan worden door slechts het be grotingstekort te verminderen. „Simultaan investeren is nodig om de produktie van de grond te krijgen. Want als de produktie keldert, gaan de belastingop brengsten omlaag en verbetert de begroting dus niet", aldus de Surinaamse bewindsman. Mungra benadrukte dat de uit voering van het vorig jaar tussen Nederland en Suriname gesloten Raamverdrag voor de ontwikke ling van Suriname van levensbe lang is. „Als dat niet gebeurt volgt er een fatale emigratie, een totale economische ontwrichting en zal alle hoop vervluchtigen," aldus Mungra. Voor de stimulering van de par" ticuliere Surinaamse produktie heeft Nederland in het Raamver drag 300 miljoen gulden toege zegd. Een deel daarvan is be stemd voor een industriefonds, een ander deel voor betalings"3' lans-steun. DONDERDAG 18 FEBRUARI 1993 A5 Li onze verslaggever ja - De Elektrotechnische werkgemeen schap bv (ETW) in Breda gaat 45 werknemers [ontslaan. ETW werken nu nog 130 mensen. Volgens iV-directeur G. van Oss krijgen de ontslagen jfêrknemers een garantie dat zij als eersten kun- 55J terugkeren als het financieel met ETW weer Lt beter gaat. \0 is feitelijk een detacheringsbureau dat elek- trotechnische monteurs en -bankwerkers uitleent L, andere bedrijven. Het aandelenkapitaal öiO.OOO gulden) van het bedrijf is in eigendom van de werknemers. De omzet van ETW bedroeg vorig jaar 12 miljoen gulden. ETW, in '83 opgericht door werknemers van het in moeilijkheden geraakte RSV-bedrijf Electron in Breda, heeft de laatste maanden ernstig te kampen met een economische teruggang in de regio Breda. „Nu de economie in een neerwaartse spiraal zit, krijgen wij de eerste klappen", zegt Van Oss. De bedrijven waar ETW haar werknemers tijdelijk aan uitleent, krijgen te maken met teruglopende orders en kunnen het werk gemakkelijker af met het eigen, vaste personeel. Van Oss verwacht dat de huidige economische terugval zeker een aantal maanden zal duren. Medio dit jaar kan de vraag naar tijdelijk tech nisch personeel weer wat aantrekken. Groei op de langere termijn zit er echter niet in, verwacht Van Oss. Al met al is het enthousiasme waarmee de oud- RSV-werknemers in '83 met de Electrotechnische Werkgemeenschap in Breda begonnen een flink stuk getemperd. „Met deze constructie dachten we dat we ons bedrijf op termijn konden opheffen", zegt Van Oss. Immers via het detacheringsbureau, eigenlijk niks anders dan een banenpool waar werknemers die elders waren ontslagen konden solliciteren, kwamen veel werknemers via uitleen contracten weer met andere bedrijven in contact. In de loop der jaren zijn zo vele, meest jongere werknemers doorgestroomd naar andere bedrijven in de regio. „Het is jammer dat het zover is moeten komen", verzucht Van Oss over deze eerste ontslagen in tien jaar. Het ergste vindt hij nog dat het bedrijf het helemaal zonder overheidssteun heeft moeten stel len terwijl ETW de maatschappij aan uitkeringen en sociale voorzieningen toch veel heeft uitge spaard. Van Oss voorziet dat het voor ETW-werknemers steeds moeilijker zal worden om elders aan de slag komen. Dertig procent van de werknemers bestaat uit 50-plussers. „Om die mensen aan een vaste baan te helpen is een onmenselijke opgave." yan onze verslaggever Breda - De nettowinst van de beleggingsmaatschappij VastNed in Breda (gespecialiseerd in Nederlandse win kelpanden) is vorig jaar met ruim 9 procent gestegen. Over 1992 is een resultaat van 26,1 miljoen gulden geboekt te- jen 23,9 miljoen gulden het jaar jaarvoor. Het is het zesde ach tereenvolgende jaar dat VastNed je winst ziet stijgen. Per aandeel bedraagt de winst 1,71 gulden, een dubbeltje meer jan in 1991. Deze naar verhou- jing geringe stijging komt deels joor een toename vorige jaar van het aantal aandelen met 8 intrinsieke waarde van het aandeel (dat is de theoretisch waarde, gebaseerd op de waarde van het onroeren goed-bezit ver minderd met de schulden) is vo rig jaar gedaald. In 1991 was dat jog 117,14 gulden per aandeel, vorig jaar nog maar 108,61 gul- jtn. VastNed is die daling slechts incidenteel en een gevolg van een gewijzigde manier van waarderen van het onroerend goed. VastNed heeft het bezit vorig jaar uitgebreid met 11 panden. Met deze aankopen en het ver bouwen van andere panden was een bedrag van 24,3 miljoen gul den gemoeid. Daarnaast zijn vorig jaar 8 pan den verkocht, wat 10,9 miljoen gulden in het laatje bracht, een boekwinst van een half miljoen gulden. De waarde van het onroerend goed is vorig jaar opgelopen tot 442 miljoen gulden. De samen stelling is: 85 procent winkels, 11 procent kleine kantoren en 4 procent overig onroerend goed. De leegstand bedroeg vorig jaar net 1 procent. -Voor dit jaar zijn de vooruitzich ten goed, meldt VastNed. Omdat de huren verder zullen stijgen zal het ook resultaat groeien. Ook de waarde van het onroe rend goed zal dit jaar stijgen, verwacht VastNed. Door de da lende rente vormt onroerend goed weer een alternatief voor beleggerè, meent de directie. Van onze redactie landbouw ffageningen/Mol - De Plantenziektekundige Dienst in Wage- ningen houdt de grensstreek met België in de gaten nu in Belgisch Limburg de besmettelijke aardappelziekte bruinrot is geconstateerd. herinneren dat in Nederland ooit een teeltverbod is ingevoerd vanwege bruinrot. In België wordt verwacht dat eind deze week in de streek rond tandonk, Retie, Dessel, Mol en Lommei, ten zuiden van de lijn Tilburg-Eindhoven, een jaren lang teeltverbod voor aardappe len zal worden afgekondigd. Zo'n verbod is vooralsnog de enige manier om de ziekte uit te Een beurshandelaar in Frankfurt is opgelucht. De koersen kelderden gisteren niet zo drastisch als dinsdag. Ze daalden wel maar de neergang bleef beperkt. Dinsdag reageerde de financiële wereld paniekerig nadat de Amerikaanse president Clinton zijn plannen voor belastingverhogingen en bezuinigingen bekend had gemaakt. foto ap anifesteert zich in de een bruine rand, pal onder de schil. De oorzaak is de bacterie pseudomonas solana- tearum, die normaliter alleen tan overleven in (sub-)tropisch klimaat. Het is volstrekt onduidelijk hoe ie bacterie in Belgisch Limburg kop heeft kunnen opsteken. Ingewijden denken aan besmet pootgoed, aan besmet aardappe- lafval dat over de akkers is ge gooid, aan vervuilde werktuigen of aan mest, afkomstig van die ren die besmette aardappelen lebben gegeten. foor de Nederlandse Planten ziektekundige Dienst is de ont- dekking in België het sein voor extra waakzaamheid. Een woordvoerder: „Maar we hebben geen aanwijzing dat bruin rot zich hier in Nederland ook manifesteert. We sluiten uit dat tie oorzaak gezocht moet worden oij Nederlands pootmateriaal. "it geval onderstreept echter wel de noodzaak om uitsluitend goedgekeurd pootmeteraal te ge bruiken". "e woordvoerder kan zich niet Door Janny Kok Rotterdam - De Rotterdamse haven staat op scherp. De werkgevers- en werknemersvertegenwoordiging mogen wel in overleg zijn over mogelijke ver lenging van het zogenoemde Masterplan - waarin de sociale partners afspraken maken over een ouderenregeling en voorkomen van gedwongen ontslagen - maar intussen is er bij het massagoedbe- drijf European Bulk Services (EBS) een arbeidsconflict ontstaan: over het drei gend ontslag van 234 havenwerkers. De vlam sloeg deze week in de pan toen de directie van EBS het plan opvatte een kort geding tegen de vakbonden aan te spannen, dat morgen zou dienen. De Vervoersbonden CNV en FNV rea geerden furieus: „We zijn nog in onder handeling met de directie en de SVZ (de havenwerkgeversorganisatie, red.) over het Masterplan en dan moet je via, via vernemen, dat je voor de rechtbank moet verschijnen. Dat is de wereld op zijn kop zetten en vragen om een grote bak met herrie." Die kregen de werkgevers onmiddellijk. Zeker 550 werknemers bij de drie be drijven van EBS - Frans Swarttouw, de Graan Elevator Maatschappij en Inter- stevedoring - legden dinsdag spontaan het werk neer. De wilde stakingen wer den pas beëindigd toen de EBS-top 's avonds rond half tien het stilzwijgen doorbrak en aankondigde dat 'het be sluit om aanstaande vrijdag een kort geding aan te spannen niet was en is genomen'. Er was 'uitsluitend onder zocht of de president van de rechtbank deze week in principe tijd voor de behandeling van een kort geding zou hebben'. Tegen deze achtergrond hebben de ver voersbonden met enige bevreemding de uitnodiging aangenomen vandaag het overleg over het sociaal plan te hervat ten. „Maar horen we weer wat raars gaan we beslist niet verder en krijgen werkgevers alnog de bak met herrie", zegt regiobestuurder K. van der Linden van de Vervoersbond FNV. Hard maken kunnen de vervoersbonden het niet, maar ze denken dat de leiding van EBS onder dwang van de banken 'hoog spel spelen' door desnoods via de rechter het gedwongen ontslag van 234 werknemers af te dwingen. EBS lijdt een miljoenenverlies en kan in feite nauwelijks de aflossingstermijnen beta len van de overname van Interstevedori- ng. Dat als lastig ervaren, maar zeer rendabele 'drijvende' buikoverslagbe drijf van 'luis in de pels van havenwerk gevers' Jan Rijsdijk werd voor 100 mil joen gulden overgenomen. Daarmee werd Rijsdijk buiten spel gezet - hij moest een concurrentiebeding teke nen dat hij niet meer actief zou worden in de buiksector in Westeuropese havens - maar de prijs om dat voor elkaar te krijgen, blijkt te hoog te zijn voor EBS. De combinatie van massagoedbedrijven trekt in de praktijk ook het gezonde Interstevedoring naar beneden. Oor zaak: de aanvoer van granen en ertsen neemt af door de landbouwpolitiek en slechte economie. De kolenaanvoer vormt weliswaar nog een groeimarkt, maar valt toch wat tegen. De haven doet het echter over de hele linie niet slecht. In tegenstelling tot de schatting van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam, die uitging van een lichte daling van de overslag in 1992 ten opzichte van het jaar ervoor, werd er met 293,2 miljoen ton 0,4 procent meer goederen overge slagen. Dat en het begrip voor de minder floris sante buiksector hebben de vervoers bonden in het achterhoofd bij de onder handelingen met EBS en de SVZ. Vol gens de werknemersvertegenwoordiging kan een 56-jarigenregeling voor de hele haven soelaas bieden voor de werkne mers bij EBS, die gedwongen de poort uit zouden moeten. Maar havenwerkge vers voelen er niets voor 'de reorganisa tie bij EBS te bekostigen'. Voor verlen ging van de ouderenregeling zeggen werkgevers ook geen geld meer te heb ben. Zij wachten op mogelijke alternatieve financiering van een verlengde oude renregeling, die de vakbonden in de komende vergadering op 24 februari bij de SVZ op tafel zou moeten leggen. De vakbonden vinden dat ze wat het gene reren van gelden al genoeg creativiteit aan de dag hebben gelegd, al sluiten ze niet uit dat ze met een alternatieve financieringsplan voor een ouderenrege ling komen. Het 'matje' is wel bereikt bij EBS, vinden de vervoersbonden. Ze wisten al 6,1 miljoen gulden te regelen door de EBS-cao minder gunstig voor werkne mers te laten uitvallen. Maar nu de EBS-directie ook nog 6 procent van het loon wil om de ontslagen tegen te gaan is 'de rek' er voor hen uit. Het is dus nog maar de vraag of de partijen vandaag een oplossing vinden voor het ontslagprobleem. Moeizame on derhandelingen in de afgelopen tijd over hetzelfde probleem hebben immers tot niets geleid voor 234 van de in totaal 400 mensen, die overtallig zijn geworden bij EBS. Intussen wordt de kritiek op het EBS-management steeds harder en klinkt de roep om de terugkeer van Jan Rijsdijk ook buiten 'zijn' Interstevedori ng. Daar zeggen ze dat 'hij weet waar de tonnen (lading) zitten en hij heeft ver stand van boten lossen en van klanten'. Utrecht (anp) - De strijdlus tige directie van het belaagde mroerend-goedbeleggings- '<®ds Breevast denkt dat de JMljoenenclaim van de fiscus °P drijfzand' is gebouwd. «Het zijn kamikaze-piloten", taidde de overtuiging van «eevast-directeur M.J.C. van Galen gisteren tijdens de informatieve aandeelhou dersvergadering. "et bestuur en de aandeelhou ders waren massaal naar de ver gaderruimte in het jaarbeursge- ouw getogen. De claim van f 35 "Wjoen, die door het ministerie 'an financiën bij Breevast is eergelegd, zorgde voor de nodi- h!„°nrust' Een dagvaarding heb- de bestuurders overigens j niet ontvangen. Bijna onge- uidig wordt er op dat juridische stuk gewacht. de dagvaarding binnen is women dan kunnen we over- Directeur M. van Galen (l) en voorzitter van de raad van bestuur J. Mentink (r) tijdens de vergadering van Breevast. foto anp gaan tot een tegenactie", zegt Van Galen. Daarbij wordt de top gesteund door enkele certificaat houders. Ook zij overwegen juri dische stappen tegen Den Haag. Volgens de staat hebben de twee bedrijven onzorgvuldig gehan deld bij de verkoop van vier vennootschappen in 1983. In die bv's was geld achtergebleven na de verkoop van het Utrechtse 'winkelhart' Hoog Catharijne aan het pensioenfonds ABP. Vol gens Den Haag hadden de nieu we eigenaren de bv's geheel 'leeggehaald' waardoor de fiscus met lege handen achterbleef. Breevast en FGH konden weten, vinden de ambtenaren van het ministerie, dat de kopers niet van plan waren ooit maar een cent aan belasting te betalen. De staat moet met de miljoenen claim niet bij Breevast aanko men, vindt Van Galen. De argu menten van de belastingdienst dat niet goed onderzocht is wie de bv's heeft gekocht, terwijl de verkoopprijs onrealistisch hoog is geweest, vindt hij onzinnig. Breevast en FGH verkochten de vennootschappen met de achter gebleven boekwinst aan Konin gin Marialaan bv, een dochter van de in Luxemburg gevestigde internationale zakenbank Ban- que Indosuez. Een normale zaak vindt hij: „We hadden er al eer der zaken meegedaan". Dat de belastingdienst daarna achter het net moest vissen, is bij Bree vast niet bekend. Achter de bestuurstafel heerste verbazing over de trage actie van de staat. „De staat heeft zes keer de mogelijkheid gehad om iets te zeggen. Pas 9,5 jaar later komen ze met de vordering", zegt Van Galen. In 1984 viel de FIOD bij Breevast binnen. Geen actie. In 1986 vraagt Breevast uitstel van betaling aan. De schuldeisers worden opgeroepen hun vorderingen in te dienen bij de bewindvoerder. Geen reactie uit Den Haag. Twee jaar later onderhandelt Breevast met de fiscus over de hoogte van het fiscaal compen- sabel verlies. De nu ingediende vordering wordt niet op tafel gelegd. Tijdens fusiegesprekken met de Verenigde Heijmans Be drijven in 1991 en de ABN Amro in 1992 wordt er opnieuw met de staat overlegd. Ook daar hoort Van Galen volgens eigen zeggen geen woord over de miljoenen claim. Van Galen is bitter gestemd over het optreden van Den Haag. Net als Breevast de onderhandelin gen met de fusiepartner ABN Amro bijna heeft afgesloten, 'dwarrelt' de brief van de staat binnen. „De bank heeft ons te gen het licht gehouden en geen lijken in de kast gevonden. Als die claim niet zou zijn binnen gekomen dan waren de aandeel houders eind februari uitbetaald door de ABN Amro", aldus Van Galen. De claim van het ministerie van financiën zal overigens bij een eventuele overwinning geen con tant geld opleveren, verwacht de topman. Volgens Breevast valt de vordering - de Hoog Catharij- ne-affaire speelde zich af in 1983 vóórdat de onroerend- goedonderneming uitstel van be taling aan moest vragen - onder het in 1989 afgesloten crediteu renakkoord. Volgens dat ak koord wordt een vordering van een crediteur voor ongeveer der tig procent 'uitbetaald' in certi ficaten. Den Haag mag zich dan grootaandeelhouder noemen. Gesprekken over verkoop. MGM Sydney - De Franse bank Crédit Lyonnais onderhandelt met de Australische mediamagnaat Kerry Packer over de verkoop van de Amerikaanse filmstudio MGM, meldde de krant Australian Financial Review gisteren. Crédit Lyonnais sprak dit in een reactie echter tegen en een woordvoerster van Packer wilde geen commentaar geven. De bank kreeg MGM ongeveer een jaar geleden in handen na een langdurig juridisch steekspel met de vorige eigenaar, de omstreden Italiaanse zakenman Giancarlo Parretti. Packer, de rijkste man van Australië, beschouwt overneming van MGM volgens Australian Financial Review als een relatief goedkope entree op de Amerikaanse film- en tv-markt. Er zou worden gepraat over een prijs van 400 450 miljoen Australi sche dollar 500 a 560 miljoen). Dat is aanzienlijk minder dan de 1,36 miljard Amerikaanse dollar 2,5 miljard) die Parretti in 1990 betaalde voor de filmstudio. PGGM neemt deel in industriefonds Zeist - Het pensioenfonds PGGM is bereid maximaal vijftig miljoen gulden te steken in het nieuwe industriefonds. Dat fonds is een initiatief van minister Andriessen van Economische Zaken, die het een 'investeringsfaciliteit' noemt. In totaal zal 880 miljoen gulden beschikbaar komen aan kapitaal om bedrij ven met goede vooruitzichten uit het dal te helpen. Er komt alleen geld beschikbaar voor een bepaald bedrijf als alle geldschieters het daarmee eens zijn. De overheid steekt 200 miljoen gulden in het fonds. De banken, verzekeringsmaatschappijen en de pensioenfondsen zorgen voor eenzelfde bedrag. De Nationale Investeringsbank doet daar nog eens per project tien procent boven op. Het PGGM is het pensioenfonds voor personeel in onder meer de gezondheidszorg en telt in totaal 950.000 gepensioneerden en deelnemers. Het vermogen van het fonds bedraagt veertig miljard gulden. Geringe groei industriële produktie Den Haag - De industriële produktie groeide vorig jaar met 0,1 procent. Dat is het laagste cijfer sedert 1982. De industriële produktie gemeten in omvang lag in de tweede helft van vorig jaar (toen de economie stagnatieverschijnselen vertoonde) per dag gemiddeld 1 procent lager dan in dezelfde periode van 1991. In de eerste helft van vorig jaar lag de gemiddelde dagproduktie nog 1 procent hoger. Per saldo resulteerde een volumegroei over geheel 1992 van 0,1 procent. Het is voor het derde achtereenvol gende jaar dat de groei afneemt. In 1991 was het produktievolu- me nog 1,3 procent hoger dan een jaar eerder; over 1990 2,4 procent en over 1989 nog 4,6 procent.In 1992 was er nog groei in de aardolie-industrie (plus 2,5 procent), de voedings- en genot middelensector (2,3) en de chemie (1,5). In de metaalindustrie was sprake van een daling met 0,6 procent, net als in de papier en grafische sector (1,1) en de textiel-, kleding-, en lederindus trie (7,5 procent). Minder nieuwe levensverzekeringen Voorburg - De levensverzekeringsmaatschappijen hebben vorig jaar voor 91,7 miljard gulden aan nieuwe levensverzekerings overeenkomsten in Nederland afgesloten, 4,3 procent minder dan in 1991, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De daling is geheel toe te schrijven aan de binnenlandse maatschappijen. Hun produktie daalde van 86,8 miljard in 1991 naar 81,5 miljard vorig jaar. De buitenlandse maatschappijen die in ons land zijn gevestigd zagen de produktie met 1,2 miljard toenemen. Uitbreiding werk bij Hendrix Oosterhout Oosterhout - De reorganisatie van Hendrix' Voeders heeft voor het Oosterhoutse produktiebedrijf van deze onderneming geen negatieve gevolgen. Om het assortiment uit te kunnen breiden zijn investeringen nodig die 1 2 miljoen gulden vergen. Volgens algemeen directeur P. Knipscheer wordt ook de werkge legenheid in Oosterhout (nu 46 man) enigzins uitgebreid. Knipscheer: „Maar voor die plaatsen komen op de eerste plaats in aanmerking de mensen die hun baan verliezen in onze vestiging in het Limburgse Heijen." Oproep van minister Kok aan werkgevers Van onze Haagse redactie Den Haag - Veel te weinig werkgevers spannen zich tot het uiterste in om migranten aan werk te helpen. Dat vindt minister Kok (Financiën). Hij zei dat gisteren bij de ope ning van het nieuwe kantoor van de Centrale Opvang Asielzoekers in Rijswijk. De minister noemde werk voor migranten onontbeerlijk om goed te kunnen integreren in de Nederlandse samenleving. De minister was niet alleen kritisch tegenover de Nederlandse werk gevers. Hij hield ook jonge al lochtonen voor zelf meer te doen om aan werk te komen. C. Korver, voorzitter van een van de twee stichtingen die in de Centrale Opvang Asielzoekers samenwerken, kritiseerde het kabinetsbeleid rond de opvang van asielzoekers. Hij wees onder meer op het ontbreken .van een structureel beleid bij het opzet ten van asielcentra. In veel ge vallen zijn die centra als tijdelij ke centra opgezet. Dat betekent dat gebouwen gehuurd in plaats van gekocht worden. Dit maakt de opvang van asielzoekers on nodig duur. (ADVERTENTIE) Uw fiscale aangelegenheden' hoeven niet tot een aanval van paniek te leiden. Ondernemers en particulieren die het verstandig aanpakken laten zich vakkundig adviseren. Door een Federatie-belastingadviseur. Omdat het alsmaar moeilijker wordt de fiscale reikwijdte van beslissingen te overzien. Een FB bezit de kennis en ervaring die daarvoor nodig zijn. U vindt een FB in de Gouden Gids onder Belastingadviseurs. ALS DE FISCUS U TEVEEL WORDT VOOR INFORMATIE KUNT U DE NEDERLANDSE FEDERATIE VAN BELASTINGADVISEURS BELLEN: 070 - 3543047.

de Stem | 1993 | | pagina 5