'Mee: Bedrijven wacht gouden toekomst in Irak na aflopen embargo VS-minister voor zware opgave tijdens Midden- Oostenreis Simons en specialisten trekken messen DE STEM E Wim Koek bij afscheid ridder Oranje-Nassau Talloze vulkanen op bodem oceaan Kamercommis Moegebeukt ACHTERGROND A2| destem DESTEM- 'Nagenoeg alle bouwafval weer gebruiken' DE STEM DONDERDAG 18 FEBRUARI 1993 Van onze verslaggeefster Breda - Redacteur Wim Koek is gisteren bij zijn afscheid van De Stem benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Voor zijn grote verdiensten voor de Oos- terhoutse gemeenschap kreeg Wim Koek de onderschei ding door burgemeester B. Holtrop van Oosterhout opge speld. Holtrop prees Koek om zijn lidmaatschap van de commis sie '700 jaar St. Jan' en zijn voorzitterschap van het Twin ning Comité Oosterhout-Con- gleton. Verder waardeerde de burgemeester zijn betrokken heid bij de Abrahamdag, vroe ger de carnavalsvereniging De Smulnarren en zijn lidmaat schap van de Vrienden van het Brabants Orkest. Wim Koek is sinds kort secretaris van Ge schied- en oudheidkundige kring van Stad en Land van Breda 'De Oranjeboom' Naast zijn verdiensten voor Oosterhout heeft Wim Koek een aantal boeken geschreven, waaronder een boek over de Koninklijke luchtmacht. Wim Koek heeft 33 jaar bij de Stem gewerkt. De laatste vijf tien jaar had hij zijn dagelijk se rubriek 'Even uitblazen'. Hiervan zijn er 3325 versche nen. „Scheiden is een beetje ster ven," sprak directeur H. Bra- der hem toe op de afscheidsre ceptie. „Dat geldt zowel voor Stern-medewerkers als voor de lezers." Koek, ietwat verlegen met de bijeenkomst, luisterde met genoegen naar de prijzen de woorden van de directeur, hoofdredacteur H. Coumans en burgemeester Holtrop van Oosterhout. Nadat cadeaus en bloemen waren overhandigd, sprak Koek een dankwoord. „Ik kan niet anders zeggen dan dat ik me die 33 jaar bij De Stem als een vis in het water heb ge voeld. Wat Oosterhout betreft, hoop ik dat ik daar nog lang mag blijven wonen." Burgemeester B. Holtrop van Oosterhout speldt Wim Koek de onderscheiding op. foto marcel bekken Door onze correspondent Frans Lindenkamp Sao Paulo - De ontrafeling van het El Nino-mysterie, het verschijnsel waarbij het klimaat op het Zuidamerikaanse continent eens in vier tot zes jaar van slag raakt, lijkt een stap diobtprbijfgekomen. Een expeditie van het oceano- grafische instituut Scripps uit Californië is in de Stille Zuidzee gestuit op het gebied met de hoogste vulkanische dichtheid ter wereld. Tot hun stomme verbazing telden de Amerikaanse onderzoekers na een schier oneindige serie echopeilingen niet minder dan 1133 vuurspuwende bergen onder het wateroppervlak. „We gingen ervan uit een tiental nieuwe vulkanen te ontdekken, maar dat we zoveel wetenschappelijke nieuwigheden zouden aantreffen, gaat ons voorstellingsvermogen bijna te boven. Deze unieke vondst toont aan hoe weinig er nog bekend is over de wereld onder de oceanen", vertelt onderzoeksleider Ken MacDo- nald opgewonden. Een groot deel van de ontdekte bergen is vulkanisch actief en dit kan volgens geleerden verklaren waarom het weer in Zuid-Ame- rika op gezette tijden grote veranderingen ondergaat. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen v.a. 1 januari 1993 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. O) Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. ri Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. ri Irak probeert op alle manieren onder het internationale handelsembargo uit te komen. Met berichten over het menselijk lijden als gevolg van de sancties en ook door het lekker maken van internationale bedrijven. Irak hoopt dat die bedrijven druk gaan uitoefenen op hun regeringen vanwege de lucratieve markt die Irak heeft te bieden. Door Victoria Graham (ap) Vandaag de dag leggen buiten landse zakenlieden regelmatig discrete bezoeken af aan Bagh dad. Onder het genot van een kopje thee worden de mogelijkheden bekeken om zaken te doen, zo dra het internationale embargo tegen Irak is opgeheven. Het land heeft zo'n groot poten tieel aan commerciële mogelijk heden dat er een ongelooflijk groot gat in de markt opdoemt als de Verenigde Naties beslui ten dat Saddam Husayn en zijn volk hun straf hebben uitgeze ten. Diplomaten zeggen dat buiten landse oliemaatschappijen, vooral uit Frankrijk, druk in de weer zijn voorcontracten af te sluiten om de enorme braaklig gende olievelden te kunnen ex ploiteren zodra het handelsem bargo opgeheven is. De Poolse plaatsvervangende handelsafgevaardigde Krzystof Trepczynsky heeft de Iraakse economie de afgelopen jaren nauwlettend in de gaten gehou den en weet dat buitenlandse bedrijven in de rij staan om zaken te doen. „Veel bedrijven staan te popelen om dit grote gat in de markt te vullen." Vooral Amerikaanse, Britse en Japanse bedrijven trekken de Lege olietanks staan nutteloos in de woestijn na de instelling van het embargo tegen Irak. aandacht door hun opvallende officiële afwezigheid in Bagh dad, of door hun uiterst discrete aanwezigheid. Onder het Iraakse grondgebied bevindt zich namelijk het equi valent van zo'n 100 miljard va ten olie. Daarmee bezit het land de grootste olierijkdom na Sau- di-Arabië. De 18 miljoen Iraki's vormen een aantrekkelijke afzetmarkt voor consumptiegoederen en ondanks het feit dat Irak de wederopbouw na de Golfoorlog geheel in eigen hand heeft geno men zullen over niet al te lange tijd, als de sancties eenmaal zijn opgeheven, grote contracten met buitenlandse firma's gete kend kunnen worden. Er zijn nog geen afspraken op papier gezet. Dat mag ook niet volgens de regels van het internationale embargo. Tot nu toe zijn er alleen con tracten voor de toekomst afge sloten over voedsel, kindervoe ding, medicijnen en humanitai re voorraden met een gezamen lijke waarde van 4,5 miljard dollar en met de bevroren fi nanciële tegoeden van Irak als onderpand. Ook zijn volgens di plomaten enkele niet-bindende intentieverklaringen uitgewis seld over een toekomstige han- delssamenwerking. Vanwege het embargo en uit concurrentie-overwegingen blijven de details over deze ge heime onderhandelingen schaars. Zakenlieden houden zich gedeisd en praten niet, of geven er de voorkeur aan de Irakezen in de Jordaanse hoofd stad Amman te ontmoeten. Iraakse functionarissen daaren tegen bazuinen de mogelijkhe den die er voor buitenlandse bedrijven liggen maar al te graag rond, hoewel ze geen daadwerkelijke transacties we ten te melden. Irak is er tevens foto anp op uit via machtige bedrijven de 33 landen tellende coalitie die de Amerikaanse president George Bush tegen Saddam op de been wist te brengen, te verbrokkelen. De bedrijven worden aange spoord druk op hun regering uit te oefenen om de sancties te verlichten of uiteindelijk hele maal op te. heffen. „Wij zijn een grote en belangrijke markt en sinds de eerste dag na de Golf oorlog heerst er een ongekende activiteit om succesvolle con tracten af te sluiten", aldus handelsminister Mohammed Mehdi Saleh. „Elk bedrijf is welkom in Irak. De wereld heelt Irak nodig om zijn olie en ons land zal na de opheffing van de sancties weer invloedrijk wor. den binnen de wereldecono- mie." Na tweeëneenhalf jaar van ver- woestende sancties, inclusief een olie-embargo, streeft Irak in de eerste plaats naar het opheffen van de strafmaatregel len zodat het weer toegang krijgt tot de olie- en economi sche markten in de wereld. De strategie van Irak is er niet alleen op gericht de aandacht te vestigen op het menselijk lijden dat veroorzaakt wordt door de sancties, maar ook om de za- kenkoorts aan te wakkeren door hoog op te geven van het braak liggende marktpotentieel in het land. De Iraakse functionarissen ge loven dat met de opheffing van het internationale embargo de deur geopend wordt voor com merciële contracten ter waarde van miljarden dollars. Oliefunc tionarissen hebben in de offi ciële media al verklaard dat buitenlandse bedrijven in de rij staan om zaken te doen. Volgens Saleh zullen Ameri kaanse bedrijven, ondanks de Golfoorlog en de recente Ameri kaanse bombardementen, niet gestraft worden. „Zaken zijn zaken." Irak importeerde voor het em bargo jaarlijks goederen met een waarde van 20 tot 25 mil jard dollar en exporteerde olie ter waarde van 15 tot 17 miljard dollar. Voor de Golfoorlog wa ren er contracten voor bouw projecten afgesloten ter waarde van 10 miljard dollar. Toen de Golfoorlog uitbrak nam Baghdad de eigendommen van vrijwel alle buitenlandse bedrij ven in beslag, waarmee een be drag van tegen de twee miljard dollar was gemoeid. Deze inves teringen willen de betrokken bedrijven natuurlijk zo snel mo gelijk terugzien. De eerste buitenlandse reis van de nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken voert hem naar het Midden-Oosten. Christophers Arabische gesprekspartners hopen dat Washington Jeruzalem onder druk zal zetten de resoluties van de VN uit te voeren. Maar tegelijkertijd betwijfelen ze of dat lukt en daarmee het vredesoverleg vlot getrokken wordt. Door Maarten Jan Hijmans (anp) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Christo pher begint vandaag aan zijn eerste buitenlandse tournee. En die belooft meteen een soort testcase te worden voor de ef fectiviteit van het buitenlandse beleid van de nieuwe Ameri kaanse regering. Christophers reis gaat naar het Midden-Oosten en het doel er van is het vlot trekken van hel vredesoverleg tussen Israël en zijn Arabische buurlanden dat in december 1992 stil kwam te liggen. De besprekingen hadden eigen lijk deze maand moeten worden hervat. De kwestie van de dooi Israël uitgewezen Palestijnen heeft echter gezorgd voor onbe paald uitstel. Christopher begint zijn reis vandaag in Cairo en gaat ver volgens naar Amman, Damas cus (en mogelijk Bayrut), Jeru zalem, Riyadh en Kuwayt. Hij hoopt tijdens zijn tournee toe zeggingen van de Arabische landen te krijgen dat zij weer Een Palestijnse banneling kijkt in zijn tentje naar de televisie. De kwestie van de verbannen Palestijnen vormt een groot obstakel voor de vredesonderhandelingen over het Midden-Oosten. foto epa van de partij zullen zijn bij een spoedig te houden negende ron de van het vredesoverleg, die wat hem betreft in april moet beginnen. Christopher gaat er vanuit dat de belemmeringen die gerezen waren door de kwestie van de verbannen Palestijnen weer zijn opgeheven na het compromis dat hij met de Israëli's heeft uitgewerkt. Israël verklaarde zich daarbij bereid 101 ballin gen direct terug te nemen en de rest in fasen. Ook Israël meent dat dit zoge noemde compromis de lichten weer op groen heeft gezet. Na dat de Veiligheidsraad de Israë lische beslissing een stap in de goede richting had genoemd, verklaarde de Israëlische pre mier Rabin de zaak dit week einde voor gesloten. Hij sprak toen de hoop uit dat de Arabie ren nu spoedig weer aan de onderhandelingstafel zullen plaatsnemen. Vanzelfsprekend is dat echter niet. Een aantal Arabische lan den zou, omdat zij erop gebrand zijn de gesprekken voort te zet ten, wel genoegen willen nemen met deze oplossing ook al ver dient die in hun ogen geen schoonheidsprijs. Met name zou dit gelden voor landen die gevoelig zijn voor Amerikaanse druk, zoals Egyp te, Jordanië en de Golflanden. Wat de Palestijnen betreft staat een terugkeer naar de onder handelingstafel echter lang niet vast. De woordvoerster van de Pales tijnse delegatie, Hanan Ashra- wi, heeft het Israëlisch-Ameri- kaanse compromis onaanvaard baar genoemd en gezegd dat de Palestijnen blijven staan op een terugkeer van alle bannelingen in overeenstemming met resolu tie 799. Een aantal dagen van bespre kingen met Amerikaanse func tionarissen in Washington had den haar dinsdag niet op andere gedachten gebracht. Ook uit het PLO-hoofdkwartier in Tunis kwamen afwijzende geluiden. Of de PLO inderdaad, zoals zij zegt, desnoods de andere Arabi sche partners zal trotseren en ook van het overleg weg zal blijven als de anderen wel mee doen, zal riioeten blijken. Maar het is geen geheim dat de Pales tijnen onder zware druk staan van hun achterban in die bezette gebieden om niet toe te geven. Die druk is nog vergroot door het toenemende aantal inciden ten van de laatste dagen in bezet gebied en de bekendma kingen van mensenrechtenorga nisaties dat het aantal Pales tijnse slachtoffers is toegeno men sinds het aantreden van de regering-Rabin. De kwestie van de bannelingen en de onrust in bezet gebied zijn niet de enige problemen waar Christopher op zijn reis voor komt te staan. In december, toen de onderhandelingen wer den afgebroken, zaten de be sprekingen op alle fronten vast. En de Arabische gesprekspart ners verwachten nu dat Chris topher uiteen zal zetten hoe de nieuwe Amerikaanse regering ertoe zal bijdragen dat de ob stakels die toen de zaak lieten vastlopen, uit de weg worden geruimd. Zij zijn daar overigens nogal sceptisch over. De eerste stap pen van de nieuwe regering- Clinton in het Midden-Oosten hebben een pro-Israëlische hou ding laten zien. Ook heeft de nieuwe Amerikaanse regering met de keuze van haar mede werkers op het ministerie in Washington nogal een Israël- vriendelijk gezicht getoond. Tot Omdat de kosten van de specialistische gezondheidszorg sterker stijgen dan was geraamd, noeten de specialisten fors inleveren, heeft staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) bepaald. Dus komt er herrie. Door Carla Joosten Medisch specialisten hebben het imago van geldwolven, maar dat is niet de reden dat ze nu financieel moeten bloeden. Dat heeft te maken met de ex plosieve kostenstijgingen in hun sector. Die leiden er nu toe dat de tarieven die de specialisten kunnen declareren bij ziekte kostenverzekeraars met onge veer elf procent omlaag moeten. Opeenvolgende bewindslieden van Volksgezondheid hebben geprobeerd de kosten in toom te houden. De een probeert de Prijzenwet in te zetten, de ander zoekt naar een tarief dat de specialist aan een respectabel inkomen helpt, zoals dat ook bij huisartsen en tandsartsen gebeurt. De ziekenfondsen komen in 1987 ook met een plan. Ze bren gen de specialisten ertoe collec tief de contracten op te zeggen met de ziekenfondsen, waar door de rekening niet meer di rect naar het ziekenfonds maar naar de patiënt gaat. Onder grote politieke druk slui ten specialisten, ziekenhuizen en verzekeraars in 1989 het zo genoemde Vijfpartijenakkoord dat erop neer komt dat het budget voor specialistische hulp voor drie jaar wordt bevroren op het niveau van 1989 en 'dure' specialisten moeten inleveren voor hun minder verdiendende collega's. Wordt het budget overschreden dan moet dat de jaren daarna worden gecompenseerd door een tijdelijke verlaging van het tarief en dus van het inkomen van de medisch specialisten. Aan die afspraak herinnert staatssecretaris Simons (Volk gezondheid) verzekeraars en specialisten nog eens als najaar 1992 blijkt dat de kosten het jaar daarvoor met liefst 369 miljoen gulden zijn overschre den. Maar de vijf partijen komen niet tot een akkoord voor het jaar 1993, waarop Simons het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg (COTG) vraagt een algemene tariefsverlaging voor de specialisten te bereke nen. Als het COTG uiteindelijk deze week met een tariefsverlaging van ongeveer elf procent komt, kondigt de Landelijke Specia listen Vereniging (LSV) onmid dellijk aan het besluit te zullen aanvechten. Het is nog slechts de opmaat tot een gevecht tussen gezworen vijanden. Aan de ene kant de staatssecre taris die de kosten van de ge zondheidszorg de pan ziet uit rijzen en zich afvraagt hoe hij straks bijvoorbeeld de langduri ge zorg voor ouderen moet beta len. Aan de andere kant de specia listen die bezweren er ook niets aan te kunnen doen. Inmiddels is een geringere kos- tenoverschrijding van 48 mil joen gulden in 1990 zonder al te veel rumoer verwerkt in lagere specialistentarieven. De veel forsere overschrijding van 1991 zal heel wat minder geruisloos worden doorbere kend. Daarover worden mo menteel de messen geslepen, maar hullen de woordvoerders zich nog in diplomatieke ter men. Terwijl een woordvoerder van Simons fijntjes wijst op 'de af spraak uit 1989', zegt een woordvoerster van de LSV: „De prognose waarop de afspraak gebaseerd is, was veel te opti mistisch. De specialisten heb ben het gevoel dat zij nu als enigen verantwoordelijk wor den gesteld voor de stijgende vraag naar specialistische hulp. Dat is het gevolg van de vergrij zing, de toenemende technolo gie en de steeds mondiger pa tiënt, die zelf tal van behande lingen eist". Maar Simons is onverbiddelijk. Hij vindt het onaanvaardbaar dat de specialisten vele miljoe nen meer omzet draaien dan is afgesproken. „Wat wil hij dan? Dat ze pa tiënten weigeren en de wacht lijsten nog langer laten wor den?", zegt de LSV-woordvoer ster. „Of moeten de specialisten die extra patiënten maar voor niks behandelen?" Daarbij komt dat het financiële gat uit 1991 met de nu vastge stelde tariefsverlaging nog niet eens is gedekt, terwijl over 1992 ook nog eens gerekend wordt op een forse kostenoverschrijding. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet on derzoekt of artsen in Neder- landse ziekenhuizen het draagmoederschap actief „ropageren. Dat kondigde Jninister Hirsch Ballin (Justi tie) gisteren aan, nadat het CDA de noodklok had geluid over 'draagmoeder-praktij- ken' m ziekenhuizen. pie zouden mèt medeweten van de inspecteur van de volksge zondheid plaatsvinden in een aantal ziekenhuizen, die een ver- inning hebben voor reageer buisbevruchting. CDA-Kamerhd de Midden-Oostenstaf traden onder meer Samuel Lewis toe, ex ambassadeur van de VS in I Israël, Dennis Ross, een functio naris uit de periode-Reagan die veel vertrouwen in Jeruzalem geniet, en Martin Indyke, de leider van een pro-Israëlische denktank in Washington. De Syrische minister van Infor- I matié Salman maakte ziéh tot tolk van de Arabische scepsis toen hij eerder deze week zei dat Syrië weliswaar geen spel-1 breker wil zijn en dus wel terug zal keren naar de onderhande lingstafel, maar dat Israël wei nig praktische vredeswil heeft j getoond 'door de manier waar op het weigert resolutie 799 van I de Veiligheidsraad uit te voeren J evenals de resoluties 242 en 338'. De Syrische krant Al Thawra (De Revolutie) zei het nog dui delijker: 'De vraag of het vre desproces nieuw leven ingebla zen kan worden hangt af van de bereidheid van Washington om j op zodanige wijze pressie op I Israël uit te oefenen dat het internationale resoluties in hun geheel gaat uitvoeren'. In andere woorden gezegd komt dat hierop neer: De Syriërs, die het vastlopen van hun onder handelingen met Israël wijten aan het feit dat Israël blijft weigeren het principe te onder schrijven dat het zich volgens resolutie 242 dient terug te trekken uit de Golan, hopen dat de regering-Clinton zorgt voor een doorbraak door Jeruzalem wat meer onder druk te zetten. Maar na het recente Ameri kaanse gesol met resolutie 799 hebben zij daar hun twijfels over. En daarmee staan zij in d Arabische wereld zeker niet al leen. Simons foto de stem/ johan van gurp Overleg is er momenteel nje' tussen Simons en de specialis-1 ten. Toch zullen ze los van het huidige gevecht straks om 1 tafel moeten om over een nieuw tarievensysteem te praten. Simons heeft gesuggereerd om I de tarieven los te koppelen van het aantal behandelingen en on derzoeken. De LSV zelf studeert intern ook op mogelijkheden om de kosten in de hand te houden Al dit gebroed zou weieens da nig verstoord kunnen worden door de nu uitgebroken tatie-1 venoorlog. Van onze Haagse redactie Den Haag - Als het aan de binnen drie jaar van de 120 ac maar een handjevol over. In per departement, die zich bi over het beleid in die sector. Onder verantwoordelijkheid van de minister-president moet er een overkoepelende adviesraad komen die zicht heeft op het totale beleid. In dat orgaan zou de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) moe ten opgaan. Alleen de Raad van' State blijft ongewijzigd voortbe staan. Over de toekomstige rol van de Sociaal Economische Raad (SER) moet een aparte dis cussie worden gevoerd. Zo ook over voortbestaan en taken van de Publiekrechtelijke Bedrijfsor ganisatie (PBO) met haar be- drijfs-en productschappen. Dat is in grote lijnen de opvat ting van de bijzondere Kamer commissie Adviesraden onder voorzitterschap van het CDA- kamerlid G. de Jong. De com missie heeft haar opvattingen Van onze Haagse redactie Den Haag - Negentig procent van al het bouw- en sloopaf val (bijna 15 miljoen ton) moet in het jaar 2000 herge bruikt worden. De overige tien procent mag nog verbrand of gestort worden. Om het storten van afval terug te dringen, zullen de storttarieven verhoogd worden en komt er een verbod op verbranden of storten van herbruikbaar bouw- en sloopafval. Dat zijn de belangrijkste afspra ken tussen bedrijfsleven en de rijksoverheid, zoals vatsgelegd in het Implementatieplan bouw en sloopafval. Minister Alders (Milieubeheer) kreeg het plan gisteren aangeboden uit handen van de Projectgroep bouw- en sloopafval. In de projectgroep zijn-onder meer enkele ministe ries, de provincies, de gemeen ten, de bouwwereld en de mi lieubeweging vertegenwoordigd. Om voldoende afzet voor het hergebruikte afval te garande ren, wordt een aantal maatrege len voorgesteld. Zo is het de bedoeling dat overheden in hun rol als opdrachtgever voor bouwprojecten het gebruik van grondstoffen uit bouw- en sloopafval verplichten. Bouw- en sloopafval kan onder meer weer gebruikt worden bij de aanleg van wegen en in de kantoren- en woningbouw. DE VERENIGDE NATIES hebber humanitaire hulpacties aan de h te doen slagen. Er werden risico gebied ondernomen. De hulpver gen door pestende Serviërs c tegenhielden zonder daar een c Een aantal VN-functionarissen militairen heeft zijn moed zelfs m De Verenigde Naties hebben ni hng gegooid. Moegebeukt en t< alle strijdende partijen hebben ze meeste delen van Bosnië voorloQ Een opmerkelijke beslissing, waa opgebracht. De onwil ten aanzit gen van de VN om de ergste n Servische militairen weigeren kc dorpen op enkele kilometers afst Sarajevo ligggen loodsen vol vot "iet de hongerende moslimbe jeering dit voedsel uit te delen, po opstelling van de oorlogvo nietsontziend ze met elkaar omg worden schaamteloos opgeoffe Verenigde Naties worden in dit het ontbreekt ze aan militaire i overgeleverd aan de grillen versnipperde nieuwe republiekje ^e Verenigde Naties eisen nu Servische leiders de voedseltrai 'eten gaan. Zolang ze die toesl konvooien op hun bases. De stri rioe meer geïsoleerd. De interna iiek zich in die slangekuil te bet epen zich voort, zonder uitzichf riu houden zelfs de Verenigde bevreesd moet worden dat ze achtswellustingen in het vc Worden begrepen.

de Stem | 1993 | | pagina 2