tn zijn, lijden Tweede groep kinderopvang Woonwagen mag weer terug Strenger toelatingsbeleid kinderopvang in Hulst Protestbij eenkomst tegen racisme DAG KLAPPER SPORT IN HET KORT Jonge Zeeuwse boeren zijn de overheid voor Dagverblijf in Hulst wordt uitgebreid met 6 tot 12 kindplaatsen llona ZEELAND CDA-fractie bezoekt Heikant Op de goede weg Smokkelverhalen in Vlaschaard Bewoonster mag blijven tot Clinge gereed is Boerenbond 90 jaar oud D'N SLUUSWACHTER Exploitatie met gebreken SI 1993 JO -n rubriek om cezoenenfe, Voor particulieren 'n Gelukwens. b«dank|e lubileum huwelijk, geboorte, verloving preslat,. "«J""*, dank en ga zo maar door, man beST6"'® de krant en wel op de Wn* 'n lamlllebenchten Moeilijk is dat n»t hoe« het niet te zijn Pn,s Der^S,®1?0uur kolom 2.29 resp 2.40* éeTnm.tf 01 verplicht 2,89 resp. 39£'.® '®W Voor het plaatsen van e^ïr afbeelding met een formaat v<£ ?c°' T reH®nen wl' 15 96 r»sp tl ze? toeslag. Overige tarieven op aanvil 1 niet contante betaling wordt &l adm kosten berekend Foto's «li? geretourneerd. Bel 076-236442 UU 2 pl uu£ JJ» onze kantoren Schnttelljk, ooo»JlV4n worden uitsluitend geacceote^nf naam en ®dr« ^kend zijn, ook betaling bl gevoegd is Wij behouden ons het rechte zonder opgaat van redenen te wei^ Indien de uitgever klachten berelkS, de opgegeven tekst behoudt de u^? zich het recht voor om de naam opdrachtgever bekend te gevw, Deze Uneven gekten op zatedag VererkglngwWuwi op 2 kolom op donderdag HIEPERDEPIEP HOERA Mijn papa is vandaag ja. rig. Proficiat en veel kus jes van Anouk, (toch nc een verrassing) Van harte gefeliciteerd met je 12e verjaardan Papa. Goedemorgen ROXY Hartelijk gefeliciteerd met je 9e verjaardag. Oma Jo. ppp 0ESTEM DONDERDAG 18 FEBRUAR11993 C2 ïan onze verslagever jlJst - De Stichting Kinder wang Zeeuws-Vlaanderen jenkt er over een strenger toelatingsbeleid in te voeren fdor het kinderdagverblijf in Hulst. get doel is daarmee het bedrijfs leven een extra stimulans te ge- 0 om kindplaatsen te kopen, nat heeft dan weer tot gevolg dat de wachtlijst kleiner kan worden. Voorzitter mevrouw M. Twisk van de Stichting Kinderopvang zei dat gisteren tijdens de ope ning van de buitenschoolse op vang in Hulst. Ze klapte daar mee alvast uit de school, want het onderwerp komt pas van daag ter sprake in de bestuurs vergadering van de stichting. In het strengere beleid zou vol gens mevrouw Twisk bijvoor beeld omschreven kunnen wor den wie in aanmerking komt voor een door de gemeente ge subsidieerde plaats en hoe er omgegaan zal worden met be- drijfsplaatsen. De grote bedrij ven hebben in Hulst al kind plaatsen gekocht voor hun per soneel. „Maar er zijn ook ouders met een eigen bedrijf, eenmans bedrijven, freelancers, uitzend krachten en dergelijke", aldus mevrouw Twisk. Bij ouders die op de wachtlijst staan wordt dan bekeken of ze in aanmerking komen voor een ge subsidieerde plaats of voor een bedrijfsplaats. De ouder wordt dan voor een bepaalde tijd toe gelaten op de gesubsidieerde plaats en in die tijd wordt uitge zocht of het een bedrijfsplaats kan worden. Dit in overleg met ouders en werkgever. Het is vol gens mevrouw Twisk een logi sche stap dat ook naar het huidi ge bestand van de gebruikers gekeken wordt en dat ook deze benaderd gaan worden. In Hulst ging het kinderdagver blijf een jaar geleden van start met 2 bedrijfsplaatsen. Dat zijn er inmiddels 5,5 geworden. Voor de buitenschoolse opvang is in Hulst nog geen bedrijfsplaats verkocht. Van onze verslaggever Hulst - De Stichting kin deropvang Zeeuws-Vlaan deren mag in het dagver blijf in Hulst een tweede 'aal openen voor 6 tot 12 kindplaatsen. Hoeveel het er precies worden hangt af van het aantal bedrijfsplaatsen dat kan worden verkocht. Wethouder P. Weemaes deelde dat gisteren mee tijdens de ope ning van de buitenschoolse kin deropvang in Hulst. Weemaes ton heet van de naald onhullen dat burgemeester en wethouders hebben besloten 20.000 gulden beschikbaar te stellen voor de inrichting van het lokaal en 53.000 gulden voor de exploita tie er van. Daarmee kan het tweede lokaal tot eind dit jaar draaien. Het besluit van B en W, zo zei Weemaes gisteren, heeft alles te maken met de wens om de wachtlijst voor kinderopvang in Hulst enigszins weg te werken. Vorig jaar omstreeks deze tijd werd het kinderdagverblijf De Speelhoek officieel geopend. Alle aandacht ging gisteren ech ter uit naar de opening van een lokaal voor buitenschoolse op vang in de Nobelhorstschool in Hulst. „Deze voorziening maakt het netwerk van de kinderop vang in Hulst sluitend", zei Wee maes. De realisering van de bui tenschoolse opvang is het resul taat van een in de gemeente Hulst gehouden behoeften-on derzoek. Daarbij bleek dat de behoefte vooral in de kern Hulst groot was. In de omliggende ker nen was dat een stuk minder. Vandaar dat gekozen is voor een groepsopvang in Hulst. „Dit No- l.belhorstlokaal is een prima loca- I tie", stelde Weemaes. „Het vol- doet aan alle voorwaarden en het ligt ook nog naast de speel- o-theek. Ideaal dus". De gemeente Hulst ziet het voor lopig als een experiment. Im mers, de grote vraag is hoe het volgend jaar allemaal moet met de kinder-opvang. Dan houdt de stimuleringsregeling van het rijk, waarbij gemeenten geld krijgen toegestopt voor kinder opvang, op. Volgens Weemaes moet echter alles in het werk worden gesteld ook volgend jaar de kinderopvang veilig te stellen. „Kinderopvang een 'must' voor de gemeente Hulst". Op grond van ervaring bij de Stichting Kinderopvang blijkt volgens voorzitter mevrouw M. Twisk dat buitenschoolse op vang een tot twee jaar nodig beeft om goed te functioneren en met een volle groep te draaien. Ia Hulst zijn nu al 12 kinderen, voornamelijk uit de kern Hulst zelf, die gebruik maken van deze vorm van kinderopvang. Hoewel Hulst het ziet als een experiment wilde mevrouw Twisk wel even benadrukken dat het project nu al in een grote behoefte voorziet. Hulst is na Terneuzen de tweede gemeente in Zeeland waar bui tenschoolse kinderopvang in groepsverband wordt geboden. Van onze verslaggever Heikant - De CD A-raadsleden in de Hulster gemeenteraad bezo den maandag 1 maart het dorp Heikant. Via een discussie wil de CDA- fractie de wensen peilen van de inwoners en hen betrekken bij besluitvorming rond allerlei zaken. Aan de hand van onder meer het ™psplan is er een lijst met ™«punten gemaakt die de ko tende tijd in de politiek aan de ®de komt en waarover de CDA- jractie ook de mening van de "ökantse bevolking wel eens WH horen. Aan de orde komen ondermeer het nieuwe uitbrei- ™gsplannetje, het fietspad Hei- ant-St. Jansteen, de verbou- ""Hg van 't Heike, het openbaar ®voer, verkeersproblemen, het ™Uieu, de gezondheidszorg en aatschappeijke dienstverle- ng> sport en recreatieve voor- ""B® en de nutsvoorzienin- tot w biieenkomst is van 20.00 uur gemeenschaps- rirum 't Heike in Heikant. Tijdens de opening van de buitenschoolse opvang in Hulst is dit meisje alvast in het klimrek gaan zitten. foto camile schelstraete Van onze correspondent Terneuzen - Onder het motto 'Jobs, geen racisme' organi seert Jongeren Tegen Racis me Terneuzen (JTR) zaterdag 27 februari in jongerencen trum Kalashnikov een pro- testbij eenkomst en concert tegen racisme en fascisme. Nationale en internationale sprekers uit de vakbeweging, Provinciale Staten en migran tenorganisaties zullen de aanwe zigen toespreken. Tussendoor treden er vier bands op. Rudy Godijn, algemeen coördi nator, verwacht deze dag min stens 200 jongeren. „We ver wachten een grote toeloop van jongeren uit Zeeuws-Vlaanderen en enkele uit België. Het is een lokale actie, landelijk wordt er geen bekendheid aan gegeven", aldus Godijn gistermiddag tij dens een coördinatievergadering. Roald Jonkman van JTR legt uit dat na de grote demonstratie vorig jaar oktober in Brussel er een inititatiefgroep in Terneuzen is opgericht. „Linkse jongeren kunnen zich in Terneuzen niet goed uiten. Velen missen een doel of richting en zijn boos dat de Centrum Partij in Nederland nog steeds groeit. Jongeren Te gen Racisme, de Nederlandse tak van Youth against Racism in Europa, wil als antwoord hierop de jongeren die terug willen vechten mobiliseren." Rammen Een van de jongeren neemt tij dens de coördinatievergadering het laatste letterlijk. „We moe- JTR wil jongeren mobiliseren die 'terug willen vechten'.foto anp ten de fascisten in elkaar ram men" oppert hij. Het forum weet hem niet, maar de rest wel te overtuigen dat geweld niets op lost. De protestbijeenkomst moet te vens tegengas geven aan de uit de hand lopende werkeloosheid. „Rechts heeft als slogan 300.000 migranten, 300.000 werkelozen. Ook Hitier heeft de werkeloos heid aangegrepen. Daarom wil len wij ons inzetten voor banen", zegt Diana Dekens van Blok Busters. Op de poster staat ook 'Geen nazi's in Zeeuws-Vlaanderen'. „Bert Eriksson, ex-leider van de Vlaamse militanten orde woont in Zeeuws-Vlaanderen. Het is dan ook niet uitgesloten dat neo nazi's de weg naar hier zullen weten te vinden", waarschuwt Godijn. Barbara Veger van JTR Nederland legt uit dat JTR zich richt op lokale acties tegen de Centrum Democraten en op voorlichting op scholen. Inmid dels zijn er reeds 60 leden aange meld. Programma De protest bijeenkomst wordt om 18.30 uur geopend. Aanslui tend treedt M.C. Bosdah op met een rap nummer. Vervolgens zijn er vier sprekers, waarna om 19.40 uur Knolcyperus het po dium betreedt. Tussendoor zijn er weer sprekers met om 20.45 een optreden van Four one Only's. Soulwax sluit om 22.45 het muzikale gedeelte waarna men met een fuif tot midder nacht doorgaat. Naar aanleiding van de voor lichtingsvergadering van de landschapcommisie op don derdag 11 februari j.l. heb ik nog enkele opmerkingen. In het verleden werd voor het opleggen van de bestemming beschermd natuurgebied geen enkele vergoeding gegeven. Dat is nu anders. Er zijn beheersvergoedingen en daarnaast koopt staatsbosbe heer akkerbouwranden langs de kreken en laag weidege bied aan. Daarmee zijn we een beetje op de goede weg. De meeste voldoening geeft het mij echter dat nu einde lijk de boer eens de erkenning krijgt altijd al beheerder van natuur en landschap geweest te zijn .en nog te zijn. Streekbevlogenen en zoge naamde milieu- en natuuror- ganistaties wekten en wekken ten onrechte de indruk dat de boer alleen maar de vervuiler is. Chemie en de heilige koe, de auto gingen vrijuit. Een minderheidsgoep als de land bouwers de schuld geven en het hen overal en met alles moeilijk maken, is wel de ge makkelijkste weg. Een goed milieu begint bij jezelf. Samen praten zoals op de voorlichtingsbijeenkomst °P De Stem Brievenv ETbr;9,0'1™™*"'"- ^n^"20oZTden"9er awomafcch?atecle"iet doet meer dan steeds maar kritiek leveren. Op deze wijze is men op de goede weg om natuur, landschap en milieu in stand te houden en te be waren. Als er echter een groepering in onze samenleving is die in haar bedrijfsontwikkeling wordt of in haar gezinsinko men aangetast wordt, stel er dan iets tegenover. Een goede beloning is dan op zijn plaats. Daarme bereik je meer dan met het benoemen van dure controleurs. Daarom zijn we nu samen een beetje op de goede weg. Zonder samen werking en medewerking wordt het een puinhoop. Terhole, H.J. Bruggeman Van onze correspondent Koewacht - Frans de Block uit Wachtebeke zal in het kader van het winterprogramma van de Oudheidkundige kring 'De Vier Ambachten' uit Hulst donderdag 4 maart om 20.00 uur in De Van onze verslaggever Sint-Jansteen - De woonwagen van me vrouw M. de Wulf die dinsdag met veel politie-vertoon werd weggesleept, mag voorlopig toch blijven staan op het woonwagencentrum de Tragel in Sint- Jansteen. Dat is de uitkomst van een spoed-over- leg tussen gemeente en politie, nadat de bewoonster hoe dan ook weigerde op het Hulster woonwagencentrum De Rape te gaan staan. Daar had de gemeente al een standplaats kant en klaar gemaakt, maar de bewoonster wil er onder geen beding naar toe. Ze voelt zich er, ver verwijderd van haar familie die wel op de Tragel woont, niet op haar gemak. Daarbij speelt dat de bewoonster een zware darmpatiënte is. Voor haar ziekte is ze al enkele keren geopereerd. „Er is overigens geen enkele dokter die onderschrijft dat ze daarom per se bij haar familie moet staan", zegt wethouder G. van de Voorde, „maar wij willen hier toch ook het menselijke aspect niet uit het oog verliezen". Van de Voorde bestrijdt de kritiek dat alle commotie op het woonwagencentrum in Sint-Jansteen achterwege had kunnen blij ven, als men dat van te voren had bedacht. „Wij waren vastbesloten de woonwagen naar De Rape te slepen, maar we wisten niet dat dit zoveel problemen bij de bewoonster zou opleveren", aldus de wethouder. „De beslissing is op het laatste moment pas genomen". De wethouder noemt de actie, waarbij een illegaal aangelegde standplaats werd ont manteld, toch 'voor honderd procent ge slaagd'. „Die illegale standplaats is volledig opgeruimd. We hebben laten zien dat we dergelijke situaties niet meer tolereren". In het verleden verzuimde de gemeente wel op te treden tegen dergelijke ontwikkelingen op De Rape. Zo kon het gebeuren dat daar de 32 legale standplaatsen eigenhandig werden uigebreid naar meer dan vijftig. „Dus die actie is zeker niet voor niets geweest: De overheid heeft nu laten zien dat ze niet met zich laat sollen." De gemeente heeft de bewoonster nu toe stemming gegeven haar caravan voorlopig op de openbare weg op het woonwagencen trum in Sint-Jansteen te parkeren. Totdat naar verwachting in mei of juni het nieuwe woonwagencentrum in Clinge gereed is. „Wij zijn bereid daar plaatsen voor haar en haar familie te reserveren", zegt Van de Voorde. Het is echter nog zeer de vraag of de familie wel naar Clinge wil. Tot nu toe heeft men steeds negatief gereageerd op voorstellen van de gemeente. De familie heeft het aan bod nu 'in beraad'. Gaat de bewoonster niet op het aanbod in, dan zit de gemeente over een paar maanden opnieuw met een pro bleem. „Tja", geeft de wethouder toe, „dan zullen we opnieuw maatregelen moeten ne men". Vlaschaard in Koewacht smok kelverhalen uit de periode 1935-1950 vertellen. In de grensstreken is het woord smokkelen geen onbekend be grip. Deskundigheid is bij Frans de Block in goede handen. Ja renlang maakte hij deel uit van een beruchte smokkelbende, waarvan zijn broer Victor het hoofd was. Zijn verhalen zal hij volledig in het dialect van zijn streek vertellen. Sommige moei lijk te begrijpen woorden of ter men worden door Maurice Buyle van de Heemkundige Kring Wachtebeke nader toegelicht. Nieuw-Namen - De afdeling Nieuw-Namen van de Noord- Brabantse Christelijke Boeren bond bestaat dit jaar 90 jaar. Ter gelegenheid daarvan houdt men een feestavond op vrijdag 5 maart. Die begint om 17.45 uur in café de Veehandel en daarop zijn leden met hun partner wel kom. Conferencier Frans de Schepper zal een optreden ver zorgen. Zondag 28 februari is er om 11.00 uur een kerkdienst voor de leden en overleden le den. Voor deelname kan men zich voor 22 februari aanmelden bij B. van Gendt aan de Zorg- dijk. Enkele maanden gele den voorspelde ik met een grote nauw keurigheid de teloorgang van het Veersemeertientje. Dit luttele geldbedrag werd, deze zomer voor het eerst, van de watertoeristen geheven als jaarlijkse bijdrage in de on- derhouds- en exploitatiekos ten van recreatieschap Het Veersemeer. Toen de boekhouder aan het eind van het seizoen zijn kas opmaakte bleek dat de kosten van inning, controle en ver antwoording inzake dat ver maledijde tientje zo enorm waren, dat er niet alleen geld bij moet, maar dat nu allerlei nuttige en nodige taken van het Veersemeer niet meer be taald kunnen worden. Het tientje werd zodoende de strop om de nek van degenen die het uitgevonden hebben. Hetzelfde lot trof de zoge naamde 'Strandexpres' - een nieuw produkt van de Neder landse Spoorwegen, dat ten doel had de strandgangers uit andere landsdelen goedkoop naar de Walcherse kust te brengen. De NS gingen er vanuit dat de nieuwbakken treinreizigers hun auto wel thuis zouden laten. Dat was mis gegokt. Een poosje heeft een handvol mensen goed koop met de trein kunnen reizen, terwijl de toeristische bulk gewoon met de auto naar Zeeland kwam en nu is dan ook het project op de fles gegaan. Het OV-jaarkaartsysteem van de spoorwegen wordt even eens door slechte financiële resultaten bedreigd. De stu denten weigeren selectief te reizen en bij de NS had men dit feit niet in de peiling ge had. Of de dreigende sluiting van kleine NS-stations het ge volg van de OV-miskleun is weet ik niet, maar het zou best eens kunnen. Ik voorspel een eendere ont wikkeling bij de provinciale bootdienstem, die deze zomer veergeld van de meevarende voetgangers en fietsers gaan vragen. Dank zij de lage prijs van een piek per oversteek of een tientje voor een OV-vaar- kaart (deze taalkundige vondst van mezelf betekent: 'Oversteek-vaarkaart') zullen de kosten weldra boven de baten uitstijgen. Want, zeg zelf, wat is nou een gulden door Tom Koopman voor een zeereis? Het risico, dat men door een 'afschrik wekkend tarief hoopte te vermijden, het risico namelijk dat er meer passagiers dan reddingsmiddelen aan boord zitten, blijft dus gewoon be staan. Alleen moet men straks boventallige voetgangers-met- een-kaartje de toegang weige ren, terwijl het natuurlijk heel wat logischer lijkt om gratis passagiers aan de wal te laten staan omdat de boot te vol is. De Stichting Hulp Somalië in Goes is (helaas) mijn laatste voorbeeld van hopeloos kos- ten/baten-besef. De Stichting heeft zichzelf een bewind voerder op het dak gehaald. Waarom? Wel, vorig jaar or- ganiseeerde zij een landelijke publiciteitscampagne, die (all- in) 75 mille kostte. De op brengst van de campagne was echter slechts ƒ60.000,-. In het laadje van de penning meester zit nu nog 14.000 piek, terwijl een veelvoud van dat bedrag aan vorderingen van schuldeisers uitstaat. Een schrijnend voorbeeld van klunswerk, ten koste van geldgevers, maar ook (en dat is pas echt erg) ten koste van de arme donders in Somalië, die - Goddank - niet weten hoe het in Goes toegegaan is. De hamvraag bij het voor gaande: Waarom misrekenen de verantwoordelijke mensen zich zo gemakkelijk? Mijn verklaring is, dat wij er in onze vette jaren aan gewend zijn geraakt dat de overheid voor van alles en nog wat subsidiepotjes en altijd lek kende suppletiekraantjes heeft. Daardoor is het begrip Tonende exploitatie', nooit tot wasdom kunnen komen. Ze zijn eigenlijk markt- vreemd, die rekenmeesters van vandaag. DONDERDAG HENGSTDIJK - 't Jagershuis, 14 uur prijskaarting. HULST - Café Time Out, 20 uur prijskaar ting. LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 13.30 uur schieting voor bejaarden. WESTDORPE - Concordia, 13.30 uur kaarten en spellenmiddag KBO. CLINGE - Malpertuus, 13 uur hobbymiddag ANBO. SAS VAN GENT - Zaal De Engelenroos, 14 uur kaar ting seniorenclub. -De Roselaer, 14.00 uur koersbal KBO. GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur kaarting KBO. Vrouwentennis Hulst - In de tenniscompetitie voor vrouwen in Den Dullaert in Hulst werd het degradatie duel in poule A tussen Eiken hof en TAH met een 4-4-gelijk spel afgesloten. Greet Ingels en Ria Hoefnagels wonnen nipt met 5-4 van Annemarie Begijn en Lisette Deruyck. Sa men met Wil de Baar won Begijn met 7-4 van Victoire van Putte en Jeanne Everaard. De Baar/Schanssema-Ingels/ Van Putte werd 1-10 en Schanssema/Deruyck-Hoefna- gels/Everaard eindigde in 8-1. UITSLAGEN Poule A: Eikenhof-TAH 4-4, Vogel vlucht 1-De Lelies 2-6, Abbeel- Veertigplus 5-3, Deltour-Hontenisse 1 2-6. Poule B: Lappetem-De Vlasbloem 6-2. Poule C: Ciub'86-Spagaat 4-4. Tennis Terneuzen Terneuzen - In de tenniscom petitie voor vrouwen in het Terneuzense Racketcentrum versloeg in poule 1 favoriet Racketjack met 3-1 Van Doe selaar. Corrie Bos en Joke Ve raart wonnen met 12-6 van Hannie van Doeselaar en Els de Koning. Spannender ver liep de partij Franny Gobels/ Lidy de Bruijn-Corrie Capel- lo/Reina Sanderse, dat in een 9-9-score tot uitdrukking kwam. UITSLAGEN VROUWEN Poule 1: Moerbeke-Keyzer 3-1, Racketjack-Van Doeselaar 3-1. Poule 2: Tolhoek-Cavanagh 4-0, Timmerman-Forty Love 2-2. Poule 3: Bakker-De Vries 2-2, Everts-Dooms 4-0. Poule 4: Van Kuylenburg-Dees 0-4, Van de Zeijst-Jearitoha 4-0. Poule 5: De Reus-Bommelijn 2-2, Lidy-Smit 0-4. MANNEN Poule 1: Veraart/De Bruijn-Vedder/ Schurinck 4-2, Nouwen/Cobben- Van den Akker/Geuzen 4-2. Poule 3: Dei j/Strijdonk-Van de Berg/Ysebaert 6-0. Poule 4: Roth/Juffermans-Kool/Ke- gels 3-3. Poule 5: Rouw/Neve-Koole/Van de Walle 4-2, Stoffels/Karreman- Doolaard/Doolaard 2-4. Poule 6: Van de Laan/Luycks-Bac/ Van Hemert 2-4, Balzereit/Meyer- Deij/Vogels 2-4. Poule 7: Verschelling/De Pooter- Aarts/Vennix 2-4. Poule 8: Doeselaar/De Jonge-Gelis- sen/Oostvogels 4-2. Poule 9: Herrebout/Pieters- MacKaay/Lourens 2-4. Van onze verslaggever Goes - Door zelf alvast te hameren op allerlei milieu-maatre gelen willen de Zeeuwse agrarische jongeren het overheidsbe leid een stapje voor blijven. In dat kader organiseert het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) cursussen, waarin wordt gedacht over het milieu. Niet alleen blijft men zo het overheidsbeleid voor, maar is er voor de boer ook veel geld te besparen. Het ZAJK wijst er op dat de overheid de boeren steeds meer beperkingen op legt. Op de cur susavonden over mineralenboek- houding en geïntegreerde akker bouw wordt nagegaan hoe de boer bewust met het milieu kan omgaan. Door zuinig te zijn met mineralen (meststoffen) en ge wasbeschermingsmiddelen ben je niet alleen zuinig op het mi lieu, aldus het ZAJK, maar ook op je portemonnee. „Door deze cursussen laten de agrarische jongeren zien dat ze wel degelijk hart voor het milieu hebben. Zij nemen zelf het ini tiatief met milieumaatregelen en laten de overheid zien dat er andere manieren zijn om de mi lieudoelstellingen te bereiken." Vandaag (donderdag) begint een gecombineerde cursus minera- lenboekhouding en geïntegreer de akkerbouw in hotel De Zwaan in Zuidzande. Aanvang 20.00 uur. Voor deze cursus zijn nog plaatsen vrij. Opgave bij het ZAJK-kantoor (01100-47729). Daar kan men ook terecht voor informatie over andere cursus: plaatsen.

de Stem | 1993 | | pagina 17