c Afdeling Antonius moet dicht Provincie: kwaliteit zwemwater stabiel u t m KPJ Oostburg speelt 'Ter gelegenheid van.. Schooljeugd bestookt Breskens met folders Ondernemingsraad ziekenhuis Oostburg vraagt extern advies Versoepeling controle op import visprodukten is niet aan de orde ers. 'bruidsmode I Volgens de provincie is de kwali teit van het zwemwater stabiel. js de hele Noordzeekust en 'Zeeuwse kust schoonste stukje Noordzee tussen Kanaal en Denemarken' EDRECHT koopavond donderde 6Veilig9 zwemmen in Belgisch rioolwater D66 wil in gemeenteraden van Axel, Hulst en Sas Oproep bijwonen raadsvergadering Vijf mille voor Folkorefestival Kunstuitleen in Goes Ongeval aan boord veerboot in Breskens DE MEESTE ten JOSETTE dessin. lil S stof. Bedrukte blauw/wit dessin, breed. GAREN. Naaigaren. 15 kleuren. 300 m per klosje. ïd. 2 lagen polyester jssen. 1 pers. 1100 g '0 cm. Van 129.- voor 98.- frulling. jan 198.- voor 149.- EN DE MOOISTE BRUIDSJURKEN H00GEIN0 8 076-2281731 BREDA Brabantpark) 8 maart Bruidsshow De Bussel Oosterhout destem zeeland DONDERDAG 18 FEBRUAR11993 DEEL C I yan onze verslaggever Middelburg - Voor de Ueeuwse kust is het schoon- L Noordzeewater te vinden en het Kanaal en Dene marken. Dat is te lezen in de brochure Zeeland Waterland, uitgegeven door de provincie Zeeland en de provinciale langs de oevers van de afgeslo ten zeearmen geldt klasse 1, dat wil zeggen 'geschikt' zwemwa ter. De Westerschelde heeft klas se 2 'aanvaardbaar' zwemwater gekregen. In het Sloegebied en bij het Verdronken Land van Saefting- he zijn geen metingen gedaan omdat met daar toch niet kan zwemmen. Ter hoogte van Ter- neuzen, voor het Kanaal Gent- Terneuzen, is de kwaliteit 'aan vaardbaar', maar is het gezien de drukke scheepvaart niet ver antwoord om te zwemmen. Het zwemwater is onderzocht op bacteriologische vervuiling, hel derheid en de zuurgraad. Klasse 1-zwemwater voldoet op alle ge bied aan de wettelijke normen. Zwemwater van de klasse 2 vol doet wel aan de bacteriologische normen, maar- het water is niet helder genoeg of er schort iets aan de zuurgraad. De gunstige stroming in de Noordzee, de overheersend zuid westelijke wind en de Deltawer ken hebben volgens de provincie een gunstige'invloed op de wa terkwaliteit. Het zeewater bevat in het gunstigste geval 2 procent en in het ongunstigste geval 8 procent vervuild Rijn- en Maas water. Over vervuiling door wa ter uit de Schelde wordt met geen woord gerept. De Zeeuwse Milieufederatie zet kritische kanttekeningen bij het onderzoek naar de kwaliteit van zwemwater. Volgens de ZMF is te beperkt en moeten er meer factoren dan alleen de bacterio logische verontreiniging van het water worden onderzocht. „Een onvolkomen toetsing", conclu deert de ZMF. ZIE OOK ELDERS OP DEZE PAGINA ban onze verslaggever I Oostburg - De directie van ■de ziekenhuisgroep I Zeeuws-Vlaanderen wil I met ingang van 1 april een I complete afdeling in het I Antoniusziekenhuis in I Oostburg sluiten. De voor beur gaat uit naar afdeling Deze maatregel, officieel aange- 1 als 'concentratie niet bedden', heeft tot gevolg dat een aantal personeelsleden wordt overgeplaatst naar zie kenhuis De Honte in Terneuzen. Over het sluitingsplan heeft de directie advies gevraagd aan de ondernemingsraad van het An- loniusziekenhuis. Desgevraagd zei voorzitter W. Engels dat de raad nog geen standpunt heeft .kunnen bepalen. De brief van de directie was nog maar nét bin nen, Volgens hem staat de raad echter niet te trappelen het voor nemen van de directie te steu nen. Kritisch „Wij zijn van plan een externe deskundige in te schakelen. Die moet hier maar eens kritisch naar kijken," zegt Engels. „Ik begrijp overigens niet waarom de directie nu met dit plan komt. Er moeten nog allerlei gesprek ken plaatsvinden over het me disch beleidsplan." Sluiting van een afdeling om de onderbezetting van het zieken huis tegen te gaan, vindt Engels een slecht plan. „Wij vinden dat de oplossing gevonden moet worden in het opnemen van méér patiënten in Oostburg. Maar daaraan wil een aantal specialisten in De Honte niet meewerken." De voorgenomen sluiting en de manier waarop dit lakoniek via een brief werd meegedeeld, ver hoogt volgens Engels alleen maar de onrust onder het zie kenhuispersoneel. Die onrust bleek vorige week ook uit een brief die afdelings hoofden van het Oostburgse zie kenhuis hebben gestuurd naar de centrale ondernemingsraad van de ziekenhuisgroep. Hoe groot in Oostburg de argwaan richting De Honte is, blijkt uit de vraag wat de COR eraan denkt te doen om de mentaliteit "an 'het Antonius kan maar het beste opgedoekt worden' - die leeft bij een aantal medewerkers en medisch specialisten van de ziekenhuisgroep - om te buigen naar een positievere houding. Verder willen de afdelingshoof den weten wat de COR doet om verdere uitholling van het Anto niusziekenhuis te voorkomen. argusogen wordt daarom gekeken naar de overplaatsing *an personeel van Oostburg naar terneuzen. Drie verpleegkundi gen kregen onlangs te horen dat t'j per 1 april in De Honte moeten beginnen. „De indruk bestaat," aldus de afdelingshoof den, „dat de COR (mogelijk on bewust) bezig lijkt te zijn om de verplegingsdienst in De Honte koste wat het kost te willen versterken ten nadele van de verplegingsdienst in Oostburg. ten gevolg van de 'concentratie n'et bezette bedden' is dat op de "°8 resterende afdelingen van "et Antoniusziekenhuis de zes- Persoonskamers weer volledig in gebruik worden genomen. „Niet We noemt een patiëntvriende- 'w maatregel," aldus een der "oofden. Volgens de directie kan door de maatregel het Antoniuszieken- fu's blijven functioneren zoals "et ook in 1992 heeft gedaan. De verwachte 2.592 opnames, met ™araan gekoppeld 25.520 ver- Pmegdagen, kunnen gemakkelijk mrverkt worden, ook al is een omplete afdeling gesloten. Ster- er nog. „De voorgestane groei "b de capaciteitsbezetting met °"d 15 procent is zeer wel haal- aar>voorspelt directeur pa- ®tenzorg G. Ramaekers in de bviesaanvraag aan de onderne mingsraad. Leden van de KPJ Oostburg repeteren voor het toneelstuk 'Ter gelegenheid van...!' FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Schoondijke - De KPJ (Katholieke Platte lands Jongeren) Oostburg is bijna klaar met het instuderen van 'Ter gelegenheid van...!', een plattelandskomedie in drie bedrijven. De eerste opvoering van dit toneelstuk is zater dag 27 februari in zaal Wijffels te Schoondij ke. De week daarop, zaterdag 6 maart, spelen de KPJ-ers het stuk in het dorpshuis in Sint Kruis. 'Ter gelegenheid van...!' is een toneelstuk in een toneelstuk. Ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van Hendrika Blom zorgt de voorbe reiding op een groots opgezet toneelstuk voor heel wat beroering in het dorp. Uit elke groep van de bevolking helpen mensen mee aan het schouwspel. Dit zorgt voor een hoop onderlinge haat en nijd, wat op zich weer aanleiding geeft tot doldwaze verwikkelingen. De hoofdrollen in deze komedie worden onder meer vertolkt door Carla Thomaes als Madelein Hoogewind-d'Aranas, Ilze den Hamer als haar dochter Liesje Hoogewind, Rudi Cammaert als hereboer in ruste Ceriel Gaalders, Philip Thomaes als zijn zoon Jan en Petra Buijsse als de voorzitster van de Plattelandsvrouwen: De regie is in handen van Eric van den Hemel en Richard van de Vijver. Beide voorstellingen door de KPJ Oostburg begin nen om 19.30. uur. De zaal is een half uur eerder geopend. Kaarten kosten 5 gulden voor leden van de KPJ en 7,50 gulden voor niet-leden. Donateurs mogen gratis binnen. Na de voorstellingen is er muziek met dans. Van onze verslaggever Theo Giele Goes - „Wie in open water wil gaan zwemmen doet er goed aan eerst de boven staande kaart te raadplegen", staat te lezen bij de 'wa- terkwaliteitskaart' zoals die is afgedrukt in de WV-bro- chure Zeeland Waterland. Een wat merkwaardige toe voeging, want volgens deze kaart is het zwemwater in heel Zeeland goed tot aan vaardbaar, dus waarom zou een leek zich er nog in ver diepen? Zelfs in het meest oostelijke deel van de Westerschelde, bij Bath aan de Belgische grens, is de kust op de kaart nog met een roze kleur aangeduid. En roze betekent klasse 2, aanvaardbaar zwemwater. Aanvaardbaar zwemwater op de plek waar een van de meest vervuilde rivieren van West-Eu ropa de grens overkomt? De Schelde is voor een groot deel van België een open riool waar langs allerlei afvalstoffen wor den afgevoerd. Alleen al de stad Brussel loost al haar, ongezui verd, huishoudelijk afvalwater via de zijrivieren Zenne en Rupel in de Schelde. Langs diezelfde rivier staat tus sen de grens en de stad Antwer pen de op één na grootste con centratie van chemische indus trie ter wereld. De Schelde is in Antwerpen een dode rivier en dan zou een paar kilometer ver derop, na het passeren van de landsgrens, er sprake zijn van aanvaardbaar zwemwater „Ik zou er mijn gezin niet aan wagen", zegt een medewerker van de dienst milieu en water staat van de provincie Zeeland. „In het algemeen wordt het zwemmen in oppervlaktewater van twijfelachtige herkomst af geraden." Maar diezelfde provincie geeft het water, waarin haar mede werker voor geen goud een duik neemt, het predikaat 'aanvaard baar'. Het is maar net wat je aanvaardbaar noemt. „De zwemwaterkwaliteit is geba seerd op de bacteriologische kwaliteit van het water", meldt 'Zeeland Waterland'. Voldoet het zwemwater aan de bacterio logische norm, zoals omschreven in de wet, dan mag men van 'aanvaardbaar' zwemwater spre ken. Slechts één aspect wordt dus bekeken als het gaat om de vraag of zwemwater de norm aanvaardbaar haalt. Is het dan ook optisch schoon, dat wil zeg gen, is het water helder, drijft er niet teveel olie en andere troep op en is er geen schuimvorming, dan spreekt met van geschikt ofwel klasse 1 zwemwater. Of het water verontreinigd is met landbouwgif, insecticiden, zware metalen en andere niet-biologi- sche troep valt buiten de contro le. De Zeeuwse Milieufederatie vindt dat er naar veel meer za ken gekeken moet worden bij het vaststellen van de waterkwali teit. „Het is een onvolkomen toetsing. De landelijke normen voor zwemwater moeten worden aangepast, wil je een juist beeld krijgen van de kwaliteit. We dringen daar al jaren op aan", aldus de ZMF. Het schoonste water tussen het Kanaal en Denemarken, juicht 'Zeeland-Waterland'. Invloeden van Maas en Rijn zijn nauwelijks merkbaar. Maar over de invloed van de veel smeriger Schelde zwijgt de folder. En dat doet een beetje merkwaardig aan. Tenslotte het advies van de pro vinciale milieudeskundige voor de mensen die echt het zekere voor het onzekere willen nemen: „Wie echt veilig wil gaan zwem men, moet naar een bad met een gesloten watercirculatie waar het water continu wordt gerei nigd en gedesinfecteerd." Tevens staan er een heleboel slogans op die de oproep verster ken en de noodzaak van een zwembad en een sporthal voor Breskens aantonen. Met de kreet 'Houdt De Veste open', worden de mensen in Breskens gewezen op het feit dat de kinderen straks mogelijk zonder zwembad komen te zitten. Zo valt onder meer te lezen: „Wij wijzen onze vertegenwoor digers op hun sociale verplich ting ten opzichte van hun bur gers." Het pamflet is onderte kend door 'de actiegroep'. Hierin zit onder andere Rini den Dek ker. Die heeft met andere Bressiaan- ders al enkele brieven richting gemeenteraad en college van burgemeester en wethouders ge stuurd waarin hij zijn verontrus ting uitspreekt over het sluiten van het openluchtzwembad De Veste. Dat zou aanvankelijk dit seizoen helemaal niet meer open gaan. Met wat kunst en vliegwerk en tienduizend gulden hoopt het ge meentebestuur De Veste deze zo mer echter open te houden. Den Dekker heeft deze week enkele fractievergaderingen van de Oostburgse politieke partijen be zocht en daar proefde hij de ^voorkeur voor het zwembad De Veerhoek in Oostburg. Dat betekent dat het na deze zomer mogelijk over en sluiten is voor het Breskense zwembad. Van onze verslaggever Terneuzen - D66 neemt volgend jaar voor de eerste keer deel aan de gemeente raadsverkiezingen in Axel, Hulst en Sas van Gent. Tij dens de algemene ledenver gadering van de afdeling Midden- en Oost-Zeeuws- Vlaanderen werd hiertoe besloten. De partij verwacht in iedere gemeente twee zetels te halen. Voorzitter P. van Nieuwen- huijsen baseert dat op de laat ste statenverkiezingen en de polls. „Die zijn voor ons vrij gunstig. We hebben een be hoorlijke ledenaanwas gekre gen. Voor ons reden om in de richting van twee zetels in iedere gemeente te denken." Als de verkiezingen voor D66 gunstig uitpakken heeft de partij in zeven van de acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten een vertegenwoordiging in de gemeenteraad. Alleen in Hon- tenisse is volgens Van Nieu- wenhuijsen de basis nog te zwak om aan de verkiezingen mee te doen. „We moeten het natuurlijk wel goed doen. Vandaar dat we in Hontenisse nog vier jaar wachten om te groeien". De voorzitter geeft als voor beeld van de stijgende popula riteit de tien nieuwe leden uit Sas van Gent aan. „In Sas hebben we nog geen presenta tie gehouden. En dan toch tien nieuwe leden erbij. Dat be wijst toch dat de partij leeft." Voor eind maart moeten de leden van D66 bekend maken of ze zich beschikbaar willen stellen voor een raadzetel. In september wordt de lijst offi cieel in elkaar gezet. Mensen die nog geen lid zijn van D66 maar toch namens die partij in de gemeenteraad van hun woonplaats willen zitten moe ten zich voor 2 maart als lid aanmelden. Van onze verslaggever Vlissingen - Van een versoepeling van de controle op import van vis- en vleesprodukten uit niet-EG-landen kan volgens minister Bukman geen sprake zijn. De nieuwe regels gelden sinds 1 januari, maar Duitsland, Denemarken en Engeland voeren de controles niet, of in onvoldoende mate uit. Van onze correspondent Breskens - De jeugd van de drie basisscholen bestookte gisteren heel Breskens met pamfletten om zwembad De Veste te behouden. In de huis aan huis verspreide folders roepen zij de Bressiaanders op bij wijze van protest tegen de voorgeno men sluiting van het bad vanavond massaal de gemeente raadsvergadering bij te woner Den Dekker: „Zowel de PvdA als Dorpsbelangen en Toerisme heb ben duidelijk laten weten dat de voorkeur uitgaat naar Oostburg. Na dit jaar zit Breskens dus zonder zwembad. Ze laten ons gewoon stikken." De partijen maakten wel ken baar dat de hoop gevestigd moet worden op projectontwikkelaar Proverko uit Terneuzen. Die wil op de gekochte 13 ha grond rond het zwembad 250 vakantiebun galows bouwen en heeft interes se het zwembad over te nemen en er een sporthal bij te bouwen. Gezien de verspreiding van de pamfletten en de betrokkenheid van de Bressiaanse bevolking bij hun zwembad zou de publieke tribune in de raadzaal van het Oostburgse gemeentehuis van avond wel eens te klein kunnen blijken. De gemeente Vlissingen en de Vereniging van Vlissingse Car gadoors hebben in Den Haag hun nood geklaagd over nadelige effecten van de ongelijke toepas sing van de regels. Volgens de Zeeuwse havenstad is er sprake van oneerlijke concurrentie. Het Zeeuwse VVD-Kamerlid A. te Veldhuis heeft over deze kwestie vragen gesteld aan de betrokken ministers van visserij en volks gezondheid. Minister Bukman en staatssecre taris Simons (volksgezondheid) hebben eind vorig jaar al bij EG-landbouw-commissaris MacSharry de vrees uitgespro ken dat niet alle landen van de Europese Gemeenschap zich zouden houden aan de nieuwe regels. Strikt Volgens die regels moeten vanaf 1 januari 1993 alle vis- en vlees produkten, die van buiten de EG aan land komen, worden ge keurd. Nederland past die regels strikt toe, maar omringende landen als Duitsland, Denemarken en En geland niet. Een rederij heeft Vlissingen al verruild voor de Deense haven Hirthals omdat in Denemarken geen controles plaatsvinden. Dat bespaart de rederij tijd en kosten voor opslag en keuring. Dit ene geval alleen al betekent dat Vlissingen dit jaar 25 grote schepen minder binnenkrijgt. Het verlies wordt geraamd op 4,5 miljoen gulden omzet en zo'n twintig directe arbeidsplaatsen. Kamerlid Te Veldhuis wil van de betrokken ministers weten wat zij eraan denken te doen om vertrokken bedrijven terug te halen en te voorkomen dat er nog meer vertrekken. Hij wijst erop dat ook bijna de volledige garnalenhandel naar het buiten land is uitgeweken 'ten gevolge van strenge eenzijdige Neder landse regels'. Ondermijnd Het ministerie varl landbouw, natuurbeheer en visserij erkent dat de positie van Nederland als distributieland voor vis- en vlee sprodukten wordt ondermijnd door de ongelijke toepassing van de EG-regels. „Wij zien ook het gevaar dat de handel de weg van de minste weerstand kiest. Maar er kan geen sprake van zijn dat wij die regels dan ook maar niet toepassen. Als uw buurman gaat stelen, wil dat niet zeggen dat u dat ook mag doen", aldus een woordvoerder van minister Buk man. Van onze verslaggever Middelburg - De stichting die het Internationaal Folklo- refestival in Sas van Gent organiseert, kan rekenen op financiële steun van maximaal vijfduizend gulden van de provincie Zeeland. De stichting gebruikt het geld om de deelnemende groepen aan het Folklorefestival van te betalen en die onderdak te verschaf fen. GS besloten tevens van de subsidie vierduizend gulden vooraf te betalen. Als tegenprestatie moet de stichting in publikaties vermelden dat de organisatie van het festival mede. mogelijk is door de steun van de provincie. De Nederlandse regering vindt dat de Europese landbouwcom missaris aan zet is. Het is zijn verantwoordelijkheid om de lid staten op hun verplichtingen te wijzen en om eventuele maatre gelen tegen die landen te nemen. Blijft actie vanuit Brussel te lang uit, dan sluit Bukman niet uit dat hij opnieuw aan de bel zal trekken. De gemeente Vlissingen heeft nog geen officiële reactie op haar brandbrief gekregen. Vlis singen vindt dat Nederland de toepassing van de regels moet opschorten totdat er de garantie is dat alle EG-landen ze ook toepassen. „Nederland is nu roomser dan de paus en dat gaat ten koste van onze concurrentie positie", meent een medewerker van de Zeeuwse havenstad. „On ze positie als distributiecentrum loopt een forse deuk op." Van onze verslaggever Goes - Na Middelburg en Vlis singen heeft ook Goes straks zijn kunstuitleen. De Stichting Kunstuitleen Zeeland neemt op zondag 21 februari een nieuwe dependance in Goes in gebruik. De Goese vestiging wordt om 15.15 uur geopend door H. Hoo- gerland, wethouder van cultuur van de gemeente Goes. Ter gele genheid van de opening is een tentoonstelling ingericht door Galerie van den Berge uit Goes. De kunstuitleen is voortaan ge opend van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Van onze verslaggever Breskens - Door een ongeluk op het rijdek van de veerboot Prinses Margriet liep de veer- verbinding Vlissingen/Bres- kens gisterochtend een half uur vertraging op. Een Bel gische vrachtwagenchauffeur raakte bekneld en liep een ernstige beenwond op. Het ongeluk gebeurde gisteroch tend rond elf uur. Toen de Bel gische vrachtwagenchauffeur op het rijdek uit zijn cabine stapte, raakte hij bekneld tussen zijn eigen wagen en een naast hem nog oprijdende Nederlandse vrachtauto. Medewerkers van de Provinciale Stoomboot Diensten en een te hulp geroepen arts verleenden eerste hulp, waarna de Belgische chauffeur werd overgebracht naar het Antoniusziekenhuis in Oostburg. Een collega-chauffeur reed de vrachtwagen van de gewonde van boord, waarna de Prinses Margriet rond half twaalf de overtocht kon beginnen. De rijkspolitie heeft proces-verbaal opgemaakt van het ongeval. '1

de Stem | 1993 | | pagina 15