Akkoord toekomst Zuid-Afrika inbieding De beste persfoto's van de wereld Jeltsin: De misdaad is nu Ruslands grootste probleem int (m/v) ireau m/v Angolees verzet rukt snel op in provincies 'Je kunt ook overleven in jungle Cambodja' Regering en ANC: 'Regering van nationale eenheid voor tenminste vijf jaar' BUITENLAND A4 VN gefrustreerd over opslag hulp in Sarajevo 'Unita wil militair succes voor terugkeer naar onderhandelingstafel' BUITENLAND KORT Benvenuto volgt Craxi op Honderdduizenden Rwandezen vluchten Doodstraf voor oud-president Mali Nu Deense meerderheid voor EG-verdrag Mayon-vulkaan komt tot uitbarsting Russische kerncentrales in Iran en China Rivalen Togo bereiken akkoord Kinderloze juriste justitieminister VS Blauwhelmen komen aan in Macedonië Excuses en schadevergoeding voor Major Vier extremisten Algerije geëxecuteerd Rl1993 IN BUSINESS SERVICES ple klanten. met de accounts. |<ten binnen de livision Manager. INIMA B, of gelijk- narketing. Bijv. als Is, Frans is een pré. ie vaardigheden, van 25-30 jaar. omgeving te vestigen. len geheel in overeen- t van de selektieprocedu- Ipnemen met onager, funktie, verzoeken wij u fJe sollicitatietermijn is 1 iergezeld van uw curricu- hanager Personeelszaken PE STEM ZATERDAG 13 FEBRUAR11993 Moskou (ap) - De Russische presi dent Boris Jeltsin heeft gisteren eezegd dat de georganiseerde mis- |aad Ruslands grootste probleem vormt. Hij zei dat misdadigers'geen baat hebben bij hervormingen en de „verheid corrumperen. get ministerie van defensie verkoopt Jeltsin munitie en de centrale batik en het ministerie van financiën .„oculeren met de roebel en creëren een cultuur van corruptie. De veiligheidsdiensten hebben in 1992 0eer dan 4.000 misdadige organisaties opgerold. Ongeveer een kwart bleek banden met het buitenland of met de voormalige Sovjet-republieken te heb ben, berichtte de krant Nezavisimaja Gazeta vrijdag. Veel groepen zijn netwerken van voor malige partijleden. Andere zijn ge vormd op etnische basis, in het bijzon der van mensen uit de Kaukasus. De bendes witten geld, verkopen staatsei gendom of handelen in verdovende middelen, alcohol en sigaretten. De georganiseerde misdaad heeft ge profiteerd van de ineenstorting van het communistisch gezag. Veel politiefunc tionarissen zijn corrupt, de ooit vrijwel ondoordringbare Sovjet-grens is poreus geworden en ongeveer alles in het land is te koop. „De georganiseerde misdaad is bedrei ging nummer een geworden van Rus lands strategische belangen en nationa le veiligheid", zei Jeltsin tijdens een bijeenkomst in het Kremlin die was gewijd aan de strijd tegen de onderwe reld. Functionarissen van het ministerie van defensie verkopen volgens Jeltsin hele munitiedepots, zonder bang te hoeven zijn om gepakt te worden. Bijna 40 procent van de nieuwe klasse van za kenlieden en tweederde van de com merciële ondernemingen die zij hebben opgezet hebben verbindingen met de groeiende criminele wereld, aldus Jelt- Corrupte structuren op het hoogste niveau hebben geen belang bij hervor mingen", waarschuwde hij. Het ministerie van buitenlandse econo mische betrekkingen, dat de handel met het buitenland reguleert, de centrale bank en het ministerie van financiën zijn er volgens Jeltsin op uit de roebel te verzwakken. Door de dramatische val van de roebel in het afgelopen jaar zijn Russische grondstoffen en produkten steeds goed koper geworden. Waardevolle artikelen als olie en edelmetalen worden voor roebels ingekocht en in het buitenland illegaal voor harde valuta van de hand gedaan. Daarbij kunnen gigantische winsten worden gemaakt. Volgens een rapport van vice-premier Aleksandr Roetskoj is ongeveer een kwart van de misdaadgroepen erin ge slaagd regeringsfunctionarissen voor hun karretje te spannen. Het lijkt een onbegonnen strijd om de georgani seerde misdaad aan banden te leggen. De regering verwacht dat corruptie, omkoperij, belastingontduiking, chan tage, ontvoering en terreur alleen maar zullen toenemen, zei Nezavisimaja Ga zeta. Kaapstad (rtr/dpa/afp) - De regering van Zuid-Afrika en het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) zijn het tijdens drie dagen durend overleg eens geworden over het verloop van de machtsdeling tussen blank en zwart tot 1999. Beide partij en gaan ervan uit dat mi regering van nationale een- ieid ten minste vijf jaar in func- ie dient te blijven. Dit na de verkiezingen waaraan alle ras mogen meedoen en die vol gend jaar worden verwacht. Vertegenwoordigers van rege ring en ANC kwamen tijdens het overleg een tijdpad overeen hoe machtsdeling tot 1999 vorm worden gegegeven. De be sprekingen gingen over de her vatting van de grondwettelijke besprekingen, de voor volgend beoogde algemene verkie- _en en de regering van natio nale eenheid die het land daarna lot 1999 zal leiden. Secretaris-generaal Cyril Ra- van de Hogeschool Ir onderwijs psters er het rooster kamen |en van roosters specten van het Hoger feregeling en bedraagt 17 BBRA) bij een volledige [ie verstrekt door de heer erwijs, telefoon 076-250700 dagen en onder vermelding Igeschool West-Brabant, l Personeel Organisatie, I een eigen kinderopvang, heid van kandidaten i is INPA wereldwijd een 130.000 m2 leveren wij bijna in de as massief. Geneve/Sarajevo (rtr/afp/ dpa) - Tot wanhoop van me dewerkers van de VN-vredes- macht stapelden zich gisteren honderden tonnen hulpgoe deren op bij de luchthaven van Sarajevo. De voorraad vormde zich een dag nadat de autoriteiten in de Bosnische hoofdstad besloten geen hulp meer te aanvaarden uit solidariteit met Moslims in iet oosten van Bosnië die van voedsel, kleding en medicijnen zijn verstoken. Serviërs ontzeggen konvooien van de VN-vredesmacht de toe gang tot het oosten van Bosnië, waar in enkele enclaves meer dan 100.000 Moslims van de bui tenwereld zijn afgesloten. De Verenigde Naties hebben 'fel ge protesteerd' tegen de blokkades door de Servische troepen. Het Hoge VN-commissariaat voor de vluchtelingen verzocht de Bosnische regering terug te komen van haar besluit om hulp voor Sarajevo te weigeren. De burgemeester van Sarajevo, Mu- bamed Kresevljakovic, zei even wel dat hij de boycot zal volhou den: „Dit is het minste dat we kunnen doen voor de duizenden die daar sterven." Meer dan 100.000 mensen zijn volgens de VN in 'absoluut ellen dige' omstandigheden achterge bleven in de steden Cerska, Ka- nenica, Gorazde, Srebrenica en Zepa. Woordvoerders van de Bosnische regering spreken zelfs van ruim 200.000 mensen die worden bedreigd door honger, kou en beschietingen. maphosa van het ANC sprak vrijdag van 'goede vooruitgang', maar zei dat de door het vroege re apartheidsbewind gecreëerde zwarte 'thuislanden' een groot probleem blijven. Uitstel bood hier uitkomst. Grenzen en be voegdheden van regio's in Zuid- Afrika zullen door de later te vormen Grondwetgevende ver gadering worden bepaald. De blanke minderheidsregering wil een federaal Zuid-Afrika, het ANC drong steeds aan op een krachtige centrale regering. Het akkoord lijkt een belangrij ke concessie van de regering van president De Klerk aan Nelson Mandela's ANC. Het dreigt echter tevens de af stand te vergroten met chief Mangosuthu Buthelezi, leider van de Zulu-partij Inkatha, die voor de regionale regeringen in de thuislanden, en met name zijn bolwerk KawZulu-land/Natal, praktisch autonomie eist voor er verkiezingen worden gehouden. Verkiezingen De Zuidafrikaanse regering en het ANC willen ook werken aan een goede voorbereiding van de conferentie met meer partijen die in maart de details voor de verkiezingen gaat vaststellen. De voorbereidende conferentie- iSn volgens de regering en het ANC nog deze maand worden gehou den. De Zuidafrikaanse onderminis ter van grondwetszaken Fanus Schoeman ging vrijdag tegen over verslaggevers niet in op de toekomst van de thuislanden. Over de minimaal vijfjarige ambtsperiode van een regering van nationale eenheid zei Schoe man: „Het is geen voorstel. Het is een feit". „Wij zien het als een vijfjarige periode, het ANC ziet het als een vijfjarige periode. Het zal een regering van nationale eenheid zijn voor de volledige vijf jaar". Bij de eerste algemene vrije ver kiezingen, die voor volgend jaar op het programma staan, zal een Grondwetgevende vergadering worden gekozen. Schoeman zei dat zij zal functioneren als par lement en als orgaan dat een grondwet zal opstellen. Het land wordt in die tijd geleid door een door meer partijen gevormd ka binet waaraan partijen deelne men die minimaal vijf of tien procent van de stemmen hebben behaald. Het ANC zei voorts in een ver klaring dat 'met de regering is besloten dat een onafhankelijke commissie toezicht zal houden op de verkiezingen'. Executie in Bosnië van Bojan Stojanovic wint in de categorie Spot News. FOTO BOJAN STOJANOVIC DOV\ J 't1^ Van onze verslaggever Amsterdam - Een, Somalische 1 VrouW bukt om een dood kind van de kale vlakte te nemen en te begraven. Waar moet ze heen? De vlakte is overal het zelfde, kaal en zinderend heet. Geen mens verwacht er iemand anders tegen te komen. Toch staat deze vrouw oog in oog met fotograaf James Nachtwey. Het wordt de beste persfoto van het jaar. Zo'n 20.000 foto's van 2000 persfotografen uit 86 landen stroomden dit jaar binnen bij de jury van de 'World Press Photo'. De winnaars werden gisteren bekend gemaakt in de Stadsschouwburg van Amsterdam. De Amerikaanse fotograaf James Nachtwey krijgt voor zijn Somalische rouwtafereel de 'Golden Eye' trofee en een geldprijs van 15.000 gulden. De prijs wordt op 27 april in de Amsterdamse Nieuwe Kerk uitgereikt. Vanaf die datum zijn de beste foto's van het afgelopen jaar ook voor het publiek te bezichtigen. De gouden plaat valt binnen de categorie 'algemeen nieuws', een van de zestien die elk een eigen winnaar hebben. Behalve dan de thema's 'reportages over de kunst' en 'we tenschap en techniek', waarover de kritische jury het eens was dat er geen foto een bekroning waard was. De dóörBöjan Stojanovic vereeuwigde exe- 1 cutie in Bosnië wint in de categorie 'Spot News'. De ernst van slachtoffers van radio actieve straling in Kazachstan wordt tref fend weergegeven door de Engelse fotograaf Paul Lowe. De Amerikaan Steve Dykes laat zien dat verre reizen geen vereiste zijn voor een foto van kwaliteit. Zijn close up van de seroposi tieve basketbalvedette Magie Johnson zegt meer dan duizend woorden. Dykes wint met deze prent de categorie 'mensen in het nieuws'. Lissabon (rtr) - De Angolese verzetsbeweging Unita heeft waarschijnlijk de stad Huam- bo ingenomen en zal spoedig nog een serie andere provin ciehoofdsteden veroveren, zo meldden gisteren diplomatie ke bronnen in Lissabon. „Mijn inlichtingen zijn dat Hu- ambo al gevallen is", zei een diplomaat. Een ander voegde daar aan toe dat als Huambo, de tweede stad van Angola, nog niet gevallen is, dat spoedig zal gebeuren. „De Portugezen menen dat de Angolese regering aan de rand van de militaire ondergang staat. Zij verwachten dat binnen enkele dagen, zoniet binnen en kele uren, ook Luena, Cuito, Bié en Menongue zullen vallen", al dus de diplomaat. De strijd om Huambo is het middelpunt van de oorlog, die weer oplaaide nadat Unita in september weigerde te aanvaar den dat zij de verkiezingen ver loren had. Functionarissen van de Verenig de Naties proberen te bemidde len over een bestand zodat er voedsel en medische hulp naar Huambo gebracht kan worden. Ze slagen er echter niet in con tact op te nemen met Unita-lei- der Savimbi, die onvindbaar is. De regering en Unita zouden woensdag in de Etiopische hoofdstad Addis Abeba hun tweede ronde in het kader van de vredesbesprekingen houden, maar het verzet liet op het laat ste moment weten dat het niet zou komen. In militaire kringen wordt gezegd dat Savimbi eerst Huambo in handen wil hebben voor hij de gesprekken over een bestand hervat. Nederland brengt het aantal waarnemers dat deel uitmaakt van de vredesmacht van de Ver enigde Naties in Angola terug van 27 naar 13; dit omdat ook volgens secretaris-generaal Bou tros Boutros-Ghali van de VN Angola feitelijk is teruggekeerd naar een situatie van burgeroor log. Mede als politiek signaal aan de Angolese partijen handhaaft Ne derland zes militaire waarne mers van de landmacht en zeven politiewaarnemers van de mare chaussee. /L Buitenvest 52, Bergen op Zoom Tel. 01640-54104 emand ons na! BoorKarolien Bais (anp) Botterdam - „In het begin waren we bang dat de tweede üchting mariniers zich in t-ambodja zou gaan vervelen, omdat al het werk al gedaan z°u zijn door hun voorgan gers. Die angst is niet be waarheid geworden". Ckneraal-majoor Spiekerman Van Weezelenburg, commandant 'an net Korps Mariniers, is net eruf uk Cambodja waar hij in gezelschap van chef defensiestaf au der Vlis de Nederlandse enheden van de VN-vredes- ajacht UNTAC heeft bezocht, e narde kern van het bijna JJ!zendkoppige Nederlandse contingentin Cambodja be aat uit ongeveer 750 mariniers. J-commandant van het Korps, P'ekerman (52 jaar), bezocht "g jaar de eerste lichting en eerde op 10 februari terug van n bezoek aan hun aflossers. 1 constateerde veel verande- met alleen in het werk mariniers, maar ook in de "«wikkeling van het door twin- S jaar burgeroorlog aan de grond geraakte land. „Door de terugkeer van 300.000 vluchtelingen uit Thailand is het in de steden veel drukker gewor den en overal in het land zie je bouwactiviteiten". De tweede lichting mariniers kreeg een ander gebied toegewe zen dan de eerste; en een andere taakstelling verdreef onmiddel lijk het gevaar van verveling. Zij moesten met het oog op de par lementsverkiezingen eind mei proberen een veilige atmosfeer te creëren, zo luidde de opdracht van het UNTAC-hoofdkwartier in Phnom Penh. Dat betekende VN-registratie- teams beveiligen, konvooien van terugkerende vluchtelingen be geleiden, grensovergangen be waken en zoveel mogelijk het 'VN-gezicht' laten zien in de sec tor, patrouilleren dus. Zaten de mariniers voorheen op vier loka- ties, nu zijn ze verspreid over 19 plaatsen. De kleinste eenheid is een geweergroep van ongeveer tien man. Spiekerman, niet weinig trots op zijn korps, spreekt van een door slaggevend succes: „In de prak tijk is nu bewezen dat, als je kunt overleven in de sneeuw van Noorwegen, je dat ook kunt in de jungle van Cambodja". Hij heeft het dan uitsluitend over de manier waarop de mariniers zich door hun verblijf in Cambodja heenslaan. Hij wacht zich wel uitspraken te doen over het succes van de VN-operatie zelf. De VN zelf doen daar uitsluitend positief over, want die kunnen na de moeizame operaties in Angola, Joegoslavië en Somalië wel een succesje gebruiken. Maar in werkelijkheid wordt de duurste en meest ambitieuze VN-operatie aller tijden ernstig ondermijnd door de weigerachti ge houding van één van de be langrijkste facties, de Rode Khmer, die tijdens haar bewind in de jaren zeventig voor een miljoen doden verantwoordelijk wordt gehouden. De Rode Khmer doet vooralsnog niet mee aan de verkiezingen en heeft zich niet laten ontwape nen, zoals afgesproken was in de Akkoorden van Parijs. Van de weeromstuit lieten ook de ande re partijen zich slechts ten dele ontwapenen. Spiekerman van Weezelenburg: „Op het lokale niveau kom je bij de verschillende partijen steeds meer mensen tegen die zeggen oorlogsmoe te zijn en eindelijk aan het normale leven te willen deelnemen, maar het probleem zit bij de top. Die streeft andere belangen na". In het zicht van de verkiezingen maken partijen zich op hun posi tie te versterken, zowel militair als economisch. Hoewel de lu cratieve uitvoer van tropisch hardhout sinds januari verboden is, gaat de handel rustig door. Gevechten gaan dan ook vaak niet eens om ideologie of stem men winnen, maar om 'boomrij ke' stukken land. Sinds januari is het aantal schermutselingen onrustbarend toegenomen, vooral tussen het regeringsleger en de Rode Khmer. Kantoren en medewer kers van politieke partijen zijn veelvuldig doelwit van aansla gen. Ook vinden steeds vaker aanvallen op UNTAC-eenheden en -gebouwen plaats. Tot nu toe is het Nederlandse bataljon in het noordwesten van Cambodja niet rechtstreeks aan gevallen, hoewel mortieren soms gevaarlijk dicht bij de lokatie van een Nederlandse compagnie insloegen. Spiekerman bestrijdt Generaal-majoor Spiekerman van Weezelenburg, commandant van het korps mariniers. foto anp dat het er voor de mariniers gevaarlijker op is geworden. „In onze sector is het redelijk rus tig". Voor een deel schrijft hij dat toe aan het optreden van de mari niers. „Ze zitten op veel plaatsen in de sector en dat verstevigt de band met de lokale bevolking. Omdat de mariniers ook de hel pende hand bieden bij ongeluk ken en verwondingen krijg je een positieve houding van de Cam- bodjanen en kun je ook eisen stellen aan afspraken die ze moeten nakomen". „We voeren dag en nacht pa trouilles uit en controleren het verkeer bij checkpoints. Mensen met wapens moe ten, zich legiti meren. Kunnen ze dat niet dan worden wapens en munitie inge nomen. Dat zijn simpele afspra ken die met alle strijdende par tijen zijn gemaakt en die in de praktijk ook werken". Rome - De socialistische partij van Italië (PSI) heeft een nieuwe leider. Een buitengewoon congres heeft vrijdag de ex-vakbonds- Ieider Giorgio Benvenuto gekozen tot opvolger van Bettino Craxi, die donderdag was afgetreden. De 55-jarige Benvenuto was de getipte kandidaat voor het voorzitterschap van de kleine partij (10 procent) die al jaren een sleutelpositie inneemt in de Italiaanse politiek. Van de 543 uitgebracht stemmen kreeg Benvenuto er 306. Hiermee bleef hij ruim voor op zijn rivaal Valdo Spini, een econoom uit Florence die niet meer dan 232 stemmen kreeg. Kigali - Naar schatting 550.000 burgers zijn volgens de Rwan dese regering het strijdtoneel in het noorden ontvlucht en de grens met Uganda en Tanzania overgetrokken. Hier wachten nog steeds zo'n tienduizend vluchtelingen - meest Tutsi's - op terugkeer naar hun land. De Rwandese opstandelingen hebben gisteren bekendgemaakt dat zij eerder deze week 250 soldaten van het regeringsleger hebben gedood. Bamako - Het hooggerechtshof van Mali heeft vrijdag oud-pre sident Moussa Traoré en drie medeverdachten ter dood veroor deeld, nadat zij schuldig waren bevonden aan de moord op in totaal 106 betogers in 1991. Het hof acht het bewezen dat Traoré zijn ordetroepen bevel heeft gegeven het vuur te openen op demonstranten die in de hoofdstad Bamako en in een aantal provinciesteden tegen zijn regering protesteerden. Kopenhagen - De Denen lijken geneigd in tweede instantie positief te oordelen over een verdrag voor grotere Europese samenwerking. Volgens een onderzoek dat werd gepubliceerd door de krant Jyllands-Posten zou op dit moment 57 procent van de Deense kiezers Ja zeggen tegen het aan hun wensen aangepaste Verdrag van Maastricht. Een kwart, 24 procent, blijft ook het aangepaste verdrag afwijzen, 15 procent heeft nog geen keuze gemaakt en vier procent zegt niet te gaan stemmen. Legaspi - De vulkaan Mayon op het Filipijnse eiland Luzon is vrijdag met een luide knal tot uitbarsting gekomen. Dat hebben waarnemers gemeld. De eruptie veroorzaakte een grote padde- stoelvormige wolk boven de vulkaan, die al enige tijd verhoogde activiteit vertoonde. Gloeiend heet gesteente rolde langs de vulkaanhellingen naar beneden. De 2.412 meter hoge vulkaan stoot sinds 2 februari stoom, as en heet gesteente uit als gevolg waarvan zeker 68 mensen om het leven zijn gekomen. Plantages vlak bij de Mayon zijn onder een metersdikke laag as bedolven. Moskou - Rusland zal kerncentrales bouwen in Iran en China. Dat heeft onderminister van atoomenergie Viktor Sidorenko meegedeeld. Sidorenko zei dat Iran en China gekozen hebben voor water drukreactoren van het WER-type. De onderminister zei niet hoeveel centrales Iran heeft besteld. Voorlopig leveren de Russen aan China twee reactoren. Lome - President Gnassingbe Eyadema van Togo en zijn rivaal ^erpjef. Joseph Koffigoh hebben overeenstemming bereikt over "e'èn zeven punten omvattênd dokument' dhf'als basis moet dienen voor een nieuw te vormen regering. De voorwaarden moeten er toe bijdragen dat de Togolese soldaten in hun kazernes blijven en dat alle strijdkrachten volledig onderworpen zullen worden aan de regering. Het dokument vormt een alternatief voor de dinsdag in de Franse Colmar gestrande Frans-Duitse bemiddelingspoging om de president en de oppositie nader tot elkaar te brengen. De Togolese regering verwierp het Westerse plan om een buiten landse vredesmacht erop te laten toezien dat de Togolese soldaten in de kazernes blijven. Washington - Een kinderloze juriste is de derde keuze van president Bill Clinton voor het ministerschap van justitie In het nieuwe Amerikaanse kabi net. De sociale status van de 54-jarige officier van justitie Janet Reno is van belang in verband met het zogeheten 'Nannygate'-schandaal, dat twee eerdere vrouwelijke ge gadigden onaanvaardbaar heeft gemaakt voor de minis terspost. Die twee kandidaten hadden illegale buitenlanders als kinderverzorgers ('nannie s') in dienst gehad. Janet Reno is al vijftien jaar openbaar aanklager in Miami, waar ze vaak succesvol is geweest in tal van gecompliceerde narcoti ca - en corruptieprocessen. Ze is nooit gehuwd geweest en heeft dankzij haar kinderloosheid per definitie geen 'illegale babysit- ters-probleem'. De benoeming van Reno moet nog door het Congres, na een hoorzitting, worden aanvaard. Skopje - Met de aankomst van 170 Zweedse militairen in Skopje is deze week een begin gemaakt met de stationering van 700 VN-militairen in de republiek, die tot nu toe voor de Joegoslavi sche burgeroorlog gespaard bleef. De licht bewapende blauwhelmen zullen patrouilleren langs de grenzen van Macedonië met Albanië en Servië. De vrees bestaat dat ook in Macedonië gevechten uitbreken wanneer de kleine Servische minderheid, mogelijk met steun van Belgrado, gewapenderhand gaat streven naar aansluiting bij Servië. Londen - De Britse premier John Major heeft een openbare verontschuldiging en een schadevergoeding geaccepteerd van de uitgever en de distributeur van een blad dat had bericht over een affaire die Major zou hebben. Het blad New Statesman and Society had eind januari een artikel van drie pagina's opgenomen waarin melding werd gemaakt van roddel in politieke kringen over een relatie die de 49-jarige Major zou hebben met Clare Latimer (41). De vrouw, die soms de catering verzorgt voor Downingstreet 10, kreeg ook een schadevergoeding. De hoogte van de bedragen werd niet bekend gemaakt. Algiers - Vier Algerijnse extremisten, die in 1991 drie grens wachten hadden gedood, zijn geëxecuteerd. Dat heeft het ministerie van justitie in Algiers vrijdag gemeld. De vier maakten in november 1991 deel uit van een groep van 60 moslim-fundamentalisten die bij Guemmar, aan de grens met Tunesie, een wachtpost overviel. In totaal waren 12 fundamentalisten ter dood veroordeeld, maar acht van hen kregen gratie.

de Stem | 1993 | | pagina 5