Afrekening op Anguilla De sociale woningbouw in Nederland wordt langzaam maar zeker steen voor steen afgebroken. De woningbouwcorporaties krijgen in toenemende mate de vrijheid om zelf hun beleid uit te stippelen. Een voortrekkersrol lijkt weggelegd voor een aantal vrij jonge, bevlogen directeuren in corporatieland. Het commerciële denken heeft al volop zijn intrede gedaan. Staatssecretaris Heerma kijkt langs de zijlijn stilletjes, soms vergenoegd, soms argwanend, toe. Een aparte bewindsman voor de volkshuisvesting lijkt in de nabije toekomst overbodig. Heerma heeft de poten onder zijn eigen stoel vandaan gezaagd. De sociale woningbouw wordt langzaam maar zeker steen voor steen afgebroken Nieuwe generatie managers vervult voortrekkersrol in corporatieland de stem zaterdag 13 februar11993 E3 ijze. Ze vinden ons bekrompen d ~aar." denkt even na over de vraag hij j de buitenwereld vindt. Is verdraagzaam in haar veroordfj; g van de goddeloze maatschan j? Ze knikt resoluut. „Sommis ken, zoals abortus en euthanasij oeten wij zonder pardon verooi len. Op Gods Woord. Ik worj el verdrietig als ik zie hoe men) n de Here hebben losgelaten, _ag zo niet." ok in het Zeeuwse Yerseke strijl 61-jarige Margrita Antonia da erder-Galenkamp de strijd vaj on Quichotte tegen de windmol ns. De plaatselijke kiesverenigiof n de SGP heeft haar het lidmaal hap geweigerd. In haar properl 'partement schrijft ze brieve? et klare taal naar het Refonnatol sch Dagblad. 'Een vrouw mej estuurstalenten van God i ie trede aan! In de kerk is de mai e leider en de vrouw moet zwijl ~n, maar in het landelijk bestuul oeten ook vrouwen zich nullij aken en dat tot Gods eer.', vhreef ze een week na de i ng in Putten. e is een belezen vrouw. Bi, belteksten schudt ze moe teloos uit haar mouw. Ze weduwe en heeft veel tij m te lezen en te bidden. „Ik prai eel met God over de rol van ouw in de politiek. Ik geloof ij de weg banen wil. Maar d; unnen jaren overheen gaan. W ensen zijn driftkikkers, we moe- n geduld hebben. Jaren gelede erden de vrouwen overal buits e deur gehouden, nu mogen we aar de studievergaderingen val e gemeente." rote bewondering heeft de t rmeerde weduwe voor Riet Grs ijn. Ze noemt haar trots 'or oorvechtster'. In Yerseke staat hter alleen in haar bewondering Je loopt tegen .een muur. De vrou en willen niet praten over iek. Het is nuttig om te handwff en op de vereniging, maar er neer te doen. Er is al zoveel tale erloren gegaan." laar man zou, als hij nog 20 even, haar waarschijnlijk verbie len om, op haar eigen ingetog® ïanier, te vechten voor politiek ;elijkwaardigheid, vertelt ze. 1 Is hij nog zou leven, zou ze lp iok gehoorzaam zijn. Zoals ze ijd was. „Maar ik ben ervan ovö uigd dat God het wel goedvin® inders deed ik het niet." ie zal echter niet op de barri®0 vinden zijn. „Er mag geen ru21 ver ontstaan in de gemeente. B ie is iets van de Satan. Maa,r nensen moeten de bijbel §9. a :en. Op grondslag van de bijbel net aan te tonen dat de vrouw n de politiek mag. Denk aan :oninginnen van Scheba, aan m° Ier Deborah en Hulda de Pro Vij moeten de bijbel niet fstoffen, maar ook lezen." Door Hans van den Broek Een maand of wat terug liep een klant binnen bij een corporatie in Amersfoort; hij wilde een huis huren. Een uur later stond hij weer bui ten, als trotse eigenaar van een koopwoning. In Winterswijk is voor woningzoe kenden het eeuwige wachten op een brief van de corporatie met een concreet aanbod voorbij: de men sen kunnen zelf reageren op foto advertenties in de krant. De ouder wetse manier van woningtoewij zing is met veel plezier begraven, succes van de nieuwe werkwijze lijkt verzekerd. Een speciale rijkscommissie is sinds kort aan het werk om de rechten en plichten tussen huurder en verhuurder vast te leggen. Nieu- wegein kon en wilde niet op haar wachten: huurders weten precies waar ze aan toe zijn. Op allerlei fronten, en in een vroeg stadium, worden zij bij de plannen van de corporatie betrokken. Deze voorbeelden typeren de onge kende snelheid van de ontwikke lingen in de volkshuisvesting, de sociale woningbouw in het bijzon der. De tijd dat een minister bij wijze van spreken de laan uitge stuurd werd omdat er een paar honderd huizen te weinig gebouwd waren, lijkt al weer eeuwen achter ons te liggen. Staatssecretaris Heerma (Volks huisvesting) predikt het einde van de woningnood. Het motto van de jaren negentig luidt kort maar krachtig 'Van bouwen naar wonen'. En in huizen wonen geen huurders of eigenaren meer, maar 'wooncon sumenten'. Bleef in een grijs verleden hun bijdrage beperkt tot het afdragen van de maandelijkse huur, de laat ste jaren worden huurders steeds nadrukkelijker betrokken bij het beleid van de corporaties. Bij ruim 80 procent van de corporaties zit ten bewoners in het bestuur, blijkt uit cijfers van de Nationale Wo ningraad (NWR). Huurders als waardige onderhandelingspartners bij het vaststellen van de huren, als toezichthouders op het wel en wee van de buurt, als gelijkwaardige bestuursleden. De voor Nederland zo typerende overlegeconomie doet zijn intrede in corporatieland. Een enkele di recteur, zoals Zandbergen in Nieu- wegein, vindt dat de Nederlandse Woonbond (een koepel van huur ders) direct geld van de corporaties zou moeten krijgen voor de belan genbehartiging. „Zij hebben het geld harder nodig dan de koepelor- De stille revolutie in de volkshuisvesting ganisaties van de corporaties zelf. Die zouden wel een stapje terug kunnen doen," vindt Zandbergen. De rol van de huurder verandert naarmate de verzelfstandiging van de corporaties groter wordt. En de corporaties, althans een aantal, kij ken anders tegen hun bewoners aan. Niet meer als een groep met een smalle beurs die hoe dan ook gehuisvest moet worden. Niet meer dé minima, dé asielzoekers, dé al leenstaanden, dé ouderen. „We moeten af van het collectieve denken in de volkshuisvesting. Ons juist richten op het individu en zijn wensen. De identiteit van de woon- consument hoort centraal te staan," aldus directeur Catou van de woningbouwvereniging Volks huisvesting Winterswijk. Een winstpunt, zo vinden alle be trokkenen, is vooral dat het rijk niet meer vooraf elke stap, hoe klein en bescheiden ook, wil goed keuren. Met z'n neus bovenop de platgedrukte corporatie. Die tijd is voorbij. De controle blijft, maar achteraf en niet meer over elk wissewasje. Al leen als het gaat om het slopen van woningen, het aankopen van grond; in Haags jargon, 'zaken van aanmerkelijk belang'. De cultuuromslag in het denken van corporaties dateert uit het midden van de jaren tachtig. Di recteur Catou uit Winterswijk schetst die omslag in een notedop: „We proberen nu van elk dubbeltje een kwartje te maken. Niet uit winstbejag, maar juist ten behoeve van onze doelgroep, de mensen met de lage inkomens. Als we proble men constateren, dan lossen we ze op, met of zonder subsidie. Blijkt achteraf dat de overheid zo gek is geweest om subsidie te geven, dan is dat mooi meegenomen. Maar we willen ons niet achter anderen ver schuilen. En ons richten op de wensen van de woonconsument". Catou geeft een voorbeeld: „Bij renovaties bieden wij onze bewo ners vaak een compleet menu aan: een standaardpakket plus een aan tal extra's. Het standaardpakket, bijvoorbeeld een nieuwe gevel, kost de huurder geen cent. Wil hij ech ter gebruik maken van de andere mogelijkheden, zoals een nieuw keukenblok of centrale verwar ming, dan worden de kosten daar van doorberekend in de huur. Het is niet meer zo dat als een meerder heid van de huurders voor renova tie is, anderen noodgedwongen mee moeten doen." Furore, in navolging van Delft, heeft de corporatie in Winterswijk (3850 wonin gen) gemaakt met een nieu we manier van woningtoewijzing. In een huis-aan-huisblad kunnen huurders wekelijks zien welke hui zen te huur aangeboden worden. Het enige dat telt is het bij de advertentie vermelde aantal urgen- tiepunten. Voldoet een woningzoe kende aan die norm, dan kan hij of zij de bon insturen naar de corpo ratie. Een paar weken later ver schijnt een nieuwe advertentie waarin vermeld staat hoeveel pun ten nodig waren om de woning te kunnen krijgen. De regel is simpel: de inzender die de meeste punten heeft, krijgt de woning. Uit eerste enquêteresultaten van de corporatie blijkt dat het nieuwe systeem aanslaat bij de woningzoe kenden. „Mensen zijn vooral bij zonder positief over de foto's van de vrijgekomen woningen in de krant. En het aantal weigeringen van een woning is fors gedaald. Met de invoering van deze werk wijze moesten mensen zich op nieuw bij ons laten inschrijven, voor 15 gulden per jaar. Als gevolg daarvan is 20 procent van de inge schrevenen afgehaakt. Die bleken het niet de moeite waard te vinden. En zo verdient dit systeem zichzelf terug. Want het bespaart veel tijd en geld," aldus een enthousiaste Catou. Grote voordeel van deze vorm van woningtoewijzing is volgens de di recteur dat „mensen zelf actief op zoek gaan, zelf een keuze maken op basis van het aanbod. Een verschil met het Delftse model is dat wij de registratie van woningzoekenden handhaven om zo kennis van de markt te houden. En Delft stuurt heel nadrukkelijk de markt via eisen van gezinsgrootte en woon kwaliteit. Bij ons is dat niet het geval. Heeft een alleenstaande het er voor over drie jaar lang te wach ten op een groot huis, dan krijgt hij dat uiteindelijk." Onder de bezielende leiding van directeur Van den Broek timmert ook de Stichting Centrale Woning- zorg in Amersfoort (15.000 wonin gen) hard aan de weg. Het meest opvallend is zonder twij fel de proef met 52 exclusieve koopwoningen met bedenktijd. Daarbij kunnen mensen een huis huren (huurprijs bijna 1300 gulden in de maand) met de mogelijkheid het op elk gewenst moment te ko pen. Voor dit puur commerciële experi ment is een aparte stichting (Latei) in het leven geroepen, die juridisch strikt is gescheiden van de corpo ratie zelf. Wel heeft Latei hetzelfde bestuur en directie als de corpora tie. Door sommigen wordt deze constructie wel gekscherend de Ro bin Hood-constructie genoemd: 'geld bij de rijken weghalen om de armen te helpen'. Het is de bedoe ling dat de winsten van de stich ting Latei worden gebruikt ten be hoeve van de volkshuisvesting in Amersfoort in algemene zin. Op zo'n manier is het volgens Van den Broek mogelijk op termijn alle mensen een goede en betaalbare woning aan te bieden, zonder een cent overheidssteun. Robin Hood verdeelt. Reden voor al deze, en ande re, commercieel getinte ac tiviteiten is volgens Van den Broek „de verwachting dat de financiële overheidssteun zal afbrokkelen." Sommige corpo raties houden volgens hem nog hun kop in het zand, maar dat is „ir- reeël. Je moet anticiperen op zulke ontwikkelingen. Armere corpora ties zouden één keer, op basis van loyaliteit, geld moeten krijgen van de rijkere corporaties. Redden ze het dan nog niet, dan moeten ze maar overgenomen worden, aan sluiten bij andere corporaties of failliet gaan. Zo gaat dat in het bedrijfsleven ook." Hij erkent ruiterlijk dat het gevaar bestaat dat corporaties zo aange stoken kunnen worden door de commercie dat zij hun primaire taak - huisvesting voor mensen met weinig inkomen - uit het oog ver liezen. „Verzekeringspakketten aanbieden tegen commerciële ta rieven, dat kan nog wel. Maar als we patat gaan verkopen, zijn we natuurlijk verkeerd bezig. Het rijk houdt ons aan onze sociale taken. Daarnaast zouden er goede en con troleerbare afspraken gemaakt moeten worden tussen enerzijds de corporaties en anderzijds de ver schillende overheden. De vraag is voor ons nu: 'Hoe kunnen we het beste het sociaal rendement garan deren?' Daar zijn we nog op aan het studeren. Dat hangt mede van de effecten van brutering af." Brutering is een even simpele als ingrijpende rekensommetje, waar mee vele miljarden guldens ge moeid zijn. Een van de initiatiefne mers om te komen tot brutering is directeur Evers van Bouwvereni ging St. Jozef uit Roermond. Het idee blinkt uit in eenvoud. Corpo raties hebben jarenlang bij het rijk geld geleend om woningen te kun- nen bouwen en verbeteren. En het rijk geeft op zijn beurt jaarlijks financiële bijdragen ten behoeve van de volkshuisvesting. De te ont vangen rijksbijdragen, die over ve le jaren zijn uitgesmeerd, belopen grofweg 50 miljard gulden. De schulden van de corporaties aan het rijk zijn ongeveer even hoog. Bekeken wordt nu wat de effecten zijn als beide bedragen simpelweg tegen elkaar worden weggestreept. Voordeel voor de corporaties is dat zij financieel veel zelfstandiger kunnen opereren. En voor de rijks overheid zou een en ander beteke nen dat de begrotingsuitgaven een voudiger te beheersen zijn. En dat onvoorstelbaar veel administratie- Staatssecretaris Heerma bij d oplevering van I-miljoenste wc ning in Noord-Holland. De om wikkelingen in volkshuis vestingsland zijn dusdanig dc een aparte staatssecretaris op d; terrein in de nabije toekoms overbodig lijkt. foto an ve rompslomp voortaan achterweg kan blijven. Mede aan de hand van de uitkom sten van een proef in o.a. Winters wijk en Roermond en grondige fi nanciële analyses van het ministe rie van VROM zal bekeken wordei of deze brutering voor alle corpo raties in Nederland ingevoerd kaï worden. Evers verwacht mede als gevol; van deze brutering een fusiegolf i) corporatieland. „Je zult dezelfd trend gaan zien als bij de schole: en ziekenhuizen. Ik denk dat he rijk samenwerking in eerste instan tie overlaat aan de corporaties. Ei als die het niet zelf doen dat he rijk de corporaties dan 'een handj- zal helpen'. Nauwere samenwer king of fusies zijn nodig om kenni en kunde te kunnen blijven beta len. Bovendien is het onzin telken, het wiel opnieuw uit te vinden me z'n achthonderden (het aantal cor poraties in ons land -HvdB)," vind een stellige directeur Evers. De rol van de huurder in al dezi ontwikkelingen dreigt te vaak on dergesneeuwd te worden, is eei veel gehoorde klacht van de Neder landse Woonbond. De invloed vai de huurders is weliswaar op papie: geregeld, maar de Woonbond i: beducht dat in de praktijk de huur ders als onderhandelaar het onder spit zullen moeten delven tegen d( professionele bestuurders. Een spe ciale commissie Huurder-Verhuur der is aan het werk gezet om ti komen tot deugdelijke afspraken Woningbouwvereniging Onze Wo ning in Nieuwegein heeft het huis werk van de commissie al gemaakt Huurders hebben bij Onze Woning (3500 woningen) niet alleen eer vinger in de pap als het gaat on concrete beleidsplannen, via zoge naamde beheercommissies, maai zijn ook ruim vertegenwoordigd ir de Raad van Toezicht. Deze raac heeft een stem in het algemeer beleid, bijvoorbeeld de huren Maar de invloed strekt zich niet uii tot de uitvoering van plannen. Dat is een verantwoordelijkheid var het bestuur en de directie. En het is onze taak om dc mensen in de Raad van Toe zicht duidelijk te maker waar we mee bezig zijn. Wi verzorgen ook voorlichtings- er studiebijeenkomsten en betrekker de Raad in een vroeg stadium bi de planvorming. Dat gebeurt ai vaak als het nog niet meer dan eer idee is," aldus directeur Zandber gen. Het rijk heeft op zich niets tegen al deze initiatieven vanuit 'het veld' maar volgt tegelijkertijd enkele spraakmakende ontwikkelingen met argusogen, in het bijzonder als het nieuwe commerciële denken van een corporatie te ver dreig! door te schieten. Verwacht wordi dan ook dat de inspectie voor dc Volkshuisvesting dit jaar in eer aantal concrete gevallen zal ingrij pen. Bijvoorbeeld omdat nieuwbouw- actviteiten, bestemd voor menser met een ruimere beurs, uit de hanc dreigen te lopen. Of omdat de cor poratie diensten aan anderen ver leent, die weinig meer met de di recte volkshuisvesting te maker hebben. Het rijk heeft nog altijd als stok achter de deur de mogelijk heid eèn corporatie te schrapper als toegelaten instelling. Dat bete kent dat een woningbouwvereni ging al zijn financiële reserves ver liest en zichzelf in feite zal moeter opheffen. De activiteiten en diensten var corporaties worden steeds uiteen lopender, het rijk houdt de zaal nauwlettend in de gaten. 'Vingei aan de pols houden', is nu al eer gevleugelde uitspraak van staatsse cretaris Heerma. Juist ook omdal niet helemaal duidelijk is wat hi hiermee nu precies bedoelt, beloofi 1993 voor de volkshuisvesters eer spannend jaar te worden. VERVOLG VOORPAGINA WEEKEND In Sint Vineent verdween Femis uit de boeken, omdat bankleiding ver zuimde de jaarlijkse inschrijvings- kosten te betalen. De opzet om op Aruba een bank te beginnen, mislukte. Owel was voor de Nederlandse autoriteiten een omstreden persoon. Hij lonkte pu bliekelijk naar zwart geld, hij sym pathiseerde onverholen met de jon ge Zuidmolukkers, die in de jaren zeventig drie maal gijzelingen uit voerden, waarbij doden waren te betreuren. De BVD, De Nederlandsche Bank en minister Van der Stee weten eensgezind de Arubanen te bewer ken om Owel de toegang tot het eiland te ontzeggen. „Daarna was het echt de bedoeling van Anguilla het financiële cen trum van de Femis-organisatie te maken," zegt Owel. Zijn dochter Julia en haar man Horst Hessen- kemper waren tot de liquidatie de officiële vertegenwoordigers van Femis op Anguilla, de langste tijd als directieleden, de laatste ander half jaar als agent. Hun villa staat te koop. Hun salaris van naar zij zeggen 1000 East Carribean dollar per maand is opgenomen in de lijst van crediteuren. Alles ging fout toen De Duitsers in de bank kwamen, weten de Owels. Begin jaren tachtig verkocht Hen drik Owel de bank aan zijn mede directeur Peter van Nieuwstadt. Die verkocht later de bank door aan de Duitsers Konrad en Herbert Weiskopf en hun handlanger Gon- nerman. Die belegden 70 miljoen gulden in dubieuze projecten. Dat geld, inclusief renteverlies etc. op gelopen tot een slordige 100 mil joen, is zoek. Dat bedrag moet worden afgezet tegen een ingelegd bedrag van 135 miljoen. In de tus sentijd geeft een zekere Dinesh Singh zich uit als eigenaar van de bank. Hij is eigenaar van Sint Martins Holding, dat negentig pro cent van de aandelen van Femis bezit. Maar Alan Peter Lazar zegt de bewijzen te hebben, dat hij alleen als stroman van de Weiskopf Bruder handelt. Feitelijk zou Sint Martins Holding een dochter zijn van International Container Hol ding in Luxemburg van Herbert Weiskopf. Er circuleert een lijst met beleggin gen van de Weiskopfs. Het geld is over de hele wereld rondgestrooid: onroerend goed in Oost-Duitsland, een ranch in Ecuador, een hotel in Singapore, om eens wat zaken-te noemen. Een andere opmerkelijke belegging was de aankoop van aandelen voor het lieve bedrag van 70 miljoen gulden in Convectron, het experi mentele Rotterdamse bedrijf dat via de weg van de bolbliksem een nieuwe vorm van energie-opwek king meende te hebben gevonden. De aandelen, waarvoor het Zwit serse bedrijf Alsag de bemiddeling deed, werden echter nooit afgeno men. Alsag meent niettemin nu voor dik 70 miljoen gulden tegoed te hebben van Femis. En de curatoren moeten proberen dat geld terug te krijgen. Zij schat ten dat met de huidige boedel (en de steeds oplopende kosten) er voorlopig maar twee of drie pro cent van de vorderingen kan wor den uitbetaald. Het wordt alleen meer als de curatoren wat van de investeringen weten terug te halen. mEen week later. De rechtbank in Breda. Het is de verificatie vergadering van de Femis-credi- teuren. Op de voorste rij zit J. Kaak, oud-agent van Femis in 's- Gravenhage en nu optredend na mens een groep van (anonieme) rekeninghouders. Naast hem mr. B. van der Goen, eveneens optredend namens een groep accountpartners, zoals de spaarders officieel worden genoemd. De Soester advocaat is evenmin een onbekende in de wereld van het duistere geld. In de nadagen van de Femis Bank kreeg hij na mens een cliënt 17 miljoen gulden op zijn bankrekening overgemaakt. De opdracht aan de directie van Femis werd verstrekt door Dinesh Singh, de vermeende eigenaar van de bank. Het geld werd vervolgens tussen Nederlandse, Luxemburgse en Zwitserse bankrekeningen heen en weer gepingpongd. Officier van Justitie mr. H. Smid, nu belang stellend op de publieke tribune, spoorde het geld op en legde er beslag op. De cliënt, de Surinaamse rijsthan- delaar Guptar, probeerde tot aan de Hoge Raad toe maar vergeefs het geld weer vrij te krijgen. Het Openbaar Ministerie stelt dat het geld afkomstig is van het witwas sen van Canadese (drugs)dollars. Minder bekend is mevrouw Mid delkoop. Zij blijkt een kleine spaarder te zijn uit Almere. Me' instemming van enkele lotgenoter spreekt ze de curatoren aan: Waarom anonieme spaarders hur geld terug zouden moeten krijgen. Waarom de curatoren zo aan-drug sdealers, fraudeurs en bankover vallers hun geld terug zouden ge ven. Waarom zo de eerlijke kleüu spaarders, die hun naam wel be kend durven maken, maar een paai procent van hun geld zouden mo gen terugkrijgen. In juridische termen: zij maakt be zwaar tegen alle anonieme vorde ringen. Of zij dat wint, is de vraag Maar dat deze stap tot een flinke vertraging bij de uitbetaling van dt betwiste vorderingen gaat leiden staat vast. Te meer omdat zij aan kondigt met een advocaat in d( arm, alle stappen te zullen onder nemen om dit onrecht te bestrijden Op de publieke tribune glimlach' Officier van Justitie mr. Smid in stemmend.

de Stem | 1993 | | pagina 39