DESTEMgËdS 'Ze vinden het leuk als er iets fout gaat' Geen ijdelheid maar huidziekte Boon, dier en dans in zwakke BLu WD-Kamerlid Van Heemskerck bij oprichting RTL—Veronique Spielberg filmt toch niet in Auschwitz Geeuwend naar eind 4Der Vögelhandler UIT gids Michael Jackson laat zich volledig uithoren door Oprah Winfrey D2 Elleke van Doorn blijft nog wel even bij NOS-journaal Is. I Voor interviews heeft nieuwslezeres I rjjeke van Doorn (47) meestal nau- I welijks tijd. „Daar heb ik het gewoon 1druk voor. Naast een part-time jan bij het Journaal heb ik een I gezin met twee kinderen. Een van elf I eneen van dertien", legt ze uit. I Door Max Steenberghe Galeries in clinch met WVC „Als ik kan kiezen tussen 150 voorstellingen in Nederland en drie maanden India, dan wordt het het laatste." Rob Fruithof, acteur-presentator ZATERDAG 13 FEBRUAR11993 \RDENNEN. Groen en heuvelachtig ideaal voor liefhebbers ook: gastvrij en verfijnd champagne-kelders en I de mooiste kathedralen pns-sur-Marne en Troyes. bord pittoresk wel van- lereldvermaarde Elzasser Iburcht van Haut-Koenigs- (chuizen in Colmar, overweldigende natuur cultuur-stad Straatsburg. njDOQ.'flO 'y l-COMTE. rond Besan^on kunt u ouden, verstilde meertjes fen. Bovendien worden hier pde ambachten nog dage- Iverking en diamant slijpen. IALPEN. fden heeft, dat één vakantie I om alles te bekijken: zoals Ie indrukwekkende Alpen in Bgende natuur van het Pare beste kano-riviertjes in de pcy met zijn knusse, histori- Iranse keuken op zijn best. Sl-COTE D'AZUR. Nog altijd net zo kleurrijk. Witte stranden. Gele zon- ilden. Het groen van bossen bonte steden als Avignon, vaak naar terug te gaan. I van onze verslaggever I jen gezin dat meeleeft met haar werk. Mijn familie neemt de journaals die ik presenteer altijd op video op, zodat ik het later allemaal kan terugzien. Zelf ben je toch je beste criticus." :ke van Doorn woont met haar kinde- I ren en levenspartner, NCRV-programma- maker Henk Mochel, vlakbij de jour- jaaistudio. Voor iemand met chronische 'naast is dat een groot pluspunt. Haar journalistieke loopbaan begon, na ten mislukte studie Engels, bij de actuali teitenrubriek 'Hier en Nu' van de NCRV- radio, zo'n jaar of acht geleden een dank bare bron voor het journaal. Hugo van Rhijn, Noortje van Oostveen, Pauline Broekema: ze verruilden een voor een de NCRV voor het NOS-journaal. Elleke van Doorn kwam in dienst van het journaal, zo zegt zij, nadat men haar gevraagd had te solliciteren. Uiterlijk Lachend: „Bij het journaal word je niet geselecteerd op uiterlijk. Misschien was dat vroeger wel zo. Ik hoor wel eens verhalen van presentatrices die tussen het nieuws door zaten te breien. Tegenwoor dig zoeken ze echte journalisten." Het NOS-journaal wordt blijkens onder zoek als degelijk en betrouwbaar ervaren, al gaat er op gezette tijden, zeker wan neer het op improviseren aankomt, wel eens wat mis. „Mensen vinden het heel leuk als er bij ons iets fout gaat. Zelf vinden wij dat uiterst vervelend. En natuurlijk incasse ren we ook kritiek, zoals op onze eerste uitzendingen van de vliegtuigramp in de Bijlmer. Daarbij viel het verwijt dat we te veel dezelfde beelden herhaalden. Je doet het ook nooit goed", verzucht de nieuws lezeres. Gevraagd naar haar oordeel over het journaal van haar collega's van RTL4 reageert ze erg diplomatiek. „Het is nog een heel jong journaal,' maar verder wel betrouwbaar, denk ik." In de rats De makers van het NOS-journaal hebben volgens Van Doorn even in hun rats gezeten toen het commerciële RTL4 de soap-serie 'Goede Tijden Slechte Tijden' op 'hun' tijdstip programmeerden. Vreemd genoeg heeft dat geen afbreuk gedaan aan de kijkdichtheid van het nieuws en blijken een paar miljoen men sen de slechte tijden die daarin centraal staan de voorkeur te geven. Elleke van Door» ziet zichzelf nog wel enige jaren bij het NOS-journaal zitten. Ze heeft het naar haar zin en ontbeert de ambitie om binnen afzienbare tijd ander journalistiek werk te verrichten of, zo het lied wil van de tv-serie Kinderen voor Kinderen, baas te worden van het jour naal. Wat ze zou veranderen in het geval ze aan het hoofd zou komen van het NOS-jour naal? „Ik zou mijn best doen een ontbijt- journaal en een bulletin tijdens de lunchuren te introduceren. Zelfs als er zich geen rampen voordoen, ben je verze kerd van voldoende kijkers." Elleke van Doorn Foto Dijkstra Nee, hij heeft zijn huid niet chemisch laten bleken om I blank te lijken. „Volgens mij is dat niet eens mogelijk. Ik j een huidafwijking die mijn pigmentcellen vernietigt. I Het is erfelijk, mijn vader en mijn opa hebben het ook. I En ik ben er bepaald niet blij mee, ik wil niet blank ten. Ik ben zwart en daar ben ik trots op. En ik ben ziek. Dergelijke verzonnen verhalen doen me pijn." En voor de zoveelste keer tijdens de anderhalf uur was Oprah Winfrey uit het veld geslagen. De talkshow-dame had woens- dagnacht een journalistieke pper: in een anderhalf uur durend live-programma mocht e Michael Jackson thuis op zijn i Neverland-ranch aan de tand voelen. Daarmee verbrak de I veelbesproken Amerikaanse me- ga-ster een al 14 jaar durende stilte en ontpogte zich als een nuchter man. Met het programma, dat door RTL+ vanaf half vier 's nachts werd uitgezonden, wilde Michael een einde maken aan de vaak bizarre verhalen die over hem de ronde doen. Oprah had carte blanche gekregen, op voorwaar de dat het programma live en onverkort de lucht inging; voor Michael een garantie dat er niet met zijn woorden werd ge knoeid. Dat het inderdaad live was werd duidelijk toen na tien minuten een gillend alarm de twee onverstaanbaar maakte. Het bleek een brandmelder die i reageerde op de hitte van de vele tv-lampen. Jackson staat officieel te boek als de meest succesvolle artiest aller tijden en is daarnaast on derwerp van de vreemdste rod dels, onder andere door zijn con stant veranderend uiterlijk. Op vallendste kenmerk is zijn hagel witte huid die ook nu scherp afstak bij de eveneens zwarte Oprah. En snel kwam dan ook de snibbige vraag waarom hij wit ziet. Waarop Michael zei ziek te zijn. Zijn pigment verdwijnt en daarom heeft hij over zijn hele huid grote lichtere en witte vlek ken, een ziekte die bekend staat als vitiligo. Met make-up egali seert hij zijn kleur, omdat hij er anders eng uitziet. „Vergelijk het met levervlekken." Jackson gaf wel toe zijn gezicht te hebben aangepast. „Dat wa ren maar twee operaties: mijn neus en mijn kin. En vrijwel heel Hollywood heeft zich laten op knappen." Iets wat Oprah, zelf ook een bekend product van plastische chirurgie, alleen maar kon erkennen. Een normale jeugd heeft de kin derster - hij stond als 4-jarige al Zuidelijk Toneel en Bisprodukties Den Bosch - Theater Bis. 'Blue Peter', coproduktie van Het Zuidelijk Toneel, Bisproduk ties en Monty. Concept, regie en vormgeving: Maarten van der Put. Choreografie: Pauline Roelants. Gespeeld door o.a. Erick Clauwens. Gezien op 11 februari. 25-27 februari in THeks in Tilburg, op 16 maart in Theater Achterom in Breda. Door Marjan Mes I Noor het hoofdpersonage in 1 Blue Peter' is er weinig ver schil tussen mens en dier. Ter illustratie heeft vormgever regisseur Maarten van der Put vier levende muizen in W perspex bak op het toneel gezet. Die onschuldige dier- jjes vechten, stoeien en buite- len heel wat af, terwijl de spelers, heel wat minder on schuldig, uiting proberen te geven aan de verdorven men selijke natuur. Nan der Put, die al eerder 'Me nuet en 'Untitled Cowboys' re gisseerde, heeft opnieuw tekst- jjarden uit een roman van Louis aul Boon 'Memoires van de eer Daegeman', als uitgangs punt genomen voor een muziek- anstheaterachtige voorstelling, et betreft ook weer een copro- ouktie van Het Zuidelijk Toneel, «sprodukties in Den Bosch en ?nty in Antwerpen, waarmee 1 die vorige voorstellingen (die tri»11?1 §ezien heb) volgens de beken tot een succes wist te aken. De oudere acteur Erick ?Uwens speelt merkwaardig Deivogen, maar met een door- igende stem de ik-figuur uit 1 Oprah Winfrey op bezoek bij Michael Jackson. onder contract bij Motown - niet gehad. Tot zijn twintigste heeft hij voornamelijk gehuild. „Ik moest meteen na school naar de studio en zag andere kinderen buiten spelen. Dat wilde ik ook maar het mocht niet. Mijn vader was erg streng." Toen Oprah bleef doorzagen, vertelde Mi chael, duidelijk aangedaan, dat hij regelmatig slaag kreeg. In zijn pubertijd sloot hij zich op, door pukkels vond hij zich zo lelijk dat hij zich in het donker waste. Zijn vader trof hem op die zwakke plek door hem uit te lachen en uit te schelden. „Ik was bang voor de man, kon echt misselijk worden van angst als foto ap hij me aankeek", bekende Mi chael duidelijk aangedaan, waarop hij meteen via de came ra's zijn vader 'vergaf'. Oprah werkte de hele lijst rod dels af. Michael heeft geen zuur stoftent, maar is ooit in een apparaat gaan liggen toen hij zelf een brandwonden-zieken huis liet bouwen. Iemand van Boons boek. on gekwelde man in grijsge- ePl driedelig pak, die alleen enig levensgeluk heeft gekend in de natuur. Zijn vader was 'een zwijn en een zuiplap', zijn moe der 'een schraapzuchtige heks'. Zelf heeft hij geleefd als 'een eenzame vos en een wolf' wiens bestaan niet werd geaccepteerd. Hij heeft mensen vermoord die hem zijn spaarzame geluk wil den afnemen. Hij is getrouwd met een teef, die nog katholieker is dan de paus'. Alleen twee jongemannen, die hem als auto riteit erkennen, laat hij in zijn leven toe. Door zijn Lolita-com plex is hij fataal verslaafd aan een mooi, jong meisje, dat mis bruik maakt van zijn zwakte. Aangezien de bewerker/regis seur alle achtergronden en ande re personages uit de roman heeft weggelaten, blijft het gissen naar de betekenissen van 'Blue Peter'. De vijf jonge dansers/spelers die Clauwens omringen, vertegen woordigen op een veel te ab stracte manier de jongeren in het leven van de man. Hun minimale dans op hard rock-achtige mu ziek staat los van de dramatische handeling. Hun schimp- en scheldpartijen en geschreeuw met synoniemen voor het man nelijk geslachtsorgaan zijn vrij blijvend en daardoor voorname lijk ergerlijk. Ook het uit de kleren gaan, lijkt voornamelijk een middel om te provoceren. Wanneer zij niet dansen staan zij er een beetje onbeholpen bij, zonder functie in het toneelspel. Dieptepunt is het slot met eerst een gospel-zingen de en daarna disco-dansende Clauwens. De titel 'Blue Peter' heeft betrekking op de naam van de vertrekvlag van de Britse ma rine. Maar nauwelijks op deze voorstelling. Den Haag (anp) - Het WD- kamerlid S. van Heemskerck zal zich mogelijk bij haar fractietop moeten verant woorden voor haar betrok kenheid bij de oprichting van RTL-Veronique, zo heeft een woordvoerder van de WD gisteren verklaard. Als lid van het algemeen bestuur van Veronica heeft zij in 1988 en 1989 een rol gespeeld bij het, tot stand komen van de commer ciële zender. De rol van het bestuur bij de oprichting van RTL-Veronique is op zich al eni ge jaren bekend. De Raad van State oordeelde in mei 1991 al dat medewerkers van Veronica zich duidelijk hebben ingespan nen om de oprichters van RTL- Veronique met raad en daad bij te staan. De toenmalige voorzitter Borde- wijk stelde een businessplan op en secretaris mevrouw Van Ros- sum verstrekte juridische advie zen. Het algemeen bestuur van Veronica gaf daar in zijn verga dering van 16 februari 1989 uit drukkelijk zijn goedkeuring voor. Ook stemde het algemeen bestuur op 4 september 1989 in met een bankgarantie van 2,5 miljoen gulden aan een door een bank te verstrekken krediet aan RTL-Veronique. Uit deze feiten leidde de Raad van State toen af dat de omroep niet toelaatbare-nevenactivitei- ten heeft verricht. Daarvoor hangt Veronica intrekking van zendtijd boven het hoofd. Het Europese Hof van Justitie in Luxemburg oordeelde onlangs WD-Kamerlid Van Heemskerck dat de Nederlandse Mediawet omroepen dergelijke beperkin gen mag opleggen. Het Commissariaat voor de Me dia veroordeelde Veronica eerder tot een zendintijdtrekking van dertien weken, waarvan zes voorwaardelijk. De Raad van State zal zich nog dit jaar over de strafmaat uitspreken. De woordvoerder van de WD- fractie reageerde gisterochtend foto anp zeer voorzichtig op de betrok kenheid van het kamerlid. „Me vrouw Van Heemskerck zal zich eerst verstaan met het Veronica- bestuur om de feiten op een rijtje te krijgen. Het gaat om gebeur tenissen van een aantal jaren geleden. Pas nadat er duidelijk heid is komt de fase van het trekken van conclusies". Van Heemskerck zelf was niet bereikbaar voor commentaar. Den Haag (anp) - De Vereni ging van Galeriehouders en dertien galeries hebben bij de Raad van State bezwaar ge maakt tegen een beslissing van het ministerie van WVC waardoor zij uitgesloten zijn van de Kunstaankooprege ling. Die houdt in dat klanten van aan de regeling deelne mende galeries geen rente hoeven te betalen over lenin gen voor hun aankoop. WVC heeft voor de Kunstaan- koopregeling drie miljoen gulden beschikbaar. Volgens het hoofd bureau kunstaankopen van het ministerie, F. Rijnders, werd in 1991 een miljoen gulden teveel besteed en gebruikt voor aanko pen waarvoor de regeling niet is bedoeld. Doel van de regeling is onder meer bevordering van inkomsten voor kunstenaars en cultuurpar ticipatie. Met ingang van afgelo pen januari hebben circa zestig galeries die eerder wel werden toegelaten tot de regeling, op advies van de Raad voor de Kunst het stempel „onvoldoende kwaliteit" gekregen. De galeries zijn daardoor uitgesloten van de Toelatingsregeling Galeries. WVC beweert dat er geen bud gettaire redenen aan de herziene regeling ten grondslag liggen, maar dat het gaat om de kwali teit. De galeries stellen dat de kwaliteitstoets wordt gebruikt om financiële problemen op te lossen. New York (rtr) - Regisseur Steven Spielberg heeft na een gesprek met overlevenden van het concentratiekamp afgezien van zijn voornemen om een deel van zijn nieuwe film op te nemen in Auschwitz. Dat hebben functionaris sen van het Joods Wereldcongres in New York meege deeld. Spielberg heeft erin toegestemd scènes voor zijn film 'Schind- ler's List' juist buiten het terrein van het voormalige concentra tiekamp op te nemen. De film gaat over de Duitser Schindler die in de Tweede Wereldoorlog het leven van 1300 joden redde door ze te laten werken voor zijn fictieve fabriek. Spielberg is met Kalam Sultanik, een van de vice-voorzitters van het Wereldcongres, overeengekomen dat hij alle decors buiten het kamp zal bouwen. Hij was aanvankelijk van plan onder meer een namaak-gaskamer te bouwen op het terrein van het kamp. Hoofdstadoperette moet betere keus maken een foto-ontwikkelcentrale heeft de foto gestolen. Nee, Michael slaapt niet met zijn aap. Wel is zijn prive-kermis gedeeltelijk ter compensatie van zijn verloren jeugd. „Iedereen vindt een ker mis leuk." Eens in de drie weken staan huis en kermis open voor terminale patiëntjes, weer op voorwaarde dat het geheim blijft. In een filmzaal staan 100 stoelen en twintig bedjes. „Hier draaien we films en ik dans wat. Het is heerlijk om een hele zaal kaal kopjes te zien genieten. Ik neem ze mee naar dromenland, en vluchten is in dit geval zeker toegestaan", vond Jackson. Maagd Regelmatig liet Jackson blijken zich uitverkoren te voelen om 'het instrument te zijn dat de natuur verkoos om de mensheid te vermaken met zang, dans en muziek'. „Ik mag iets geven en krijg daar veel liefde voor te rug." Wat betreft zijn persoonlij ke liefde verbijsterde hij Oprah door te vertellen al twee jaar met filmster Brooke Shields te 'gaan'. Op vragen over zijn sexleven wilde hij niet ingaan. „Dat soort dingen vraag je niet." Toen Op rah herhaalde „Ben je maagd?" zei Michael: „Ik ben een gentle man en die beantwoordt zo'n vraag niet." BBC 2 zendt het interview maan dag om 22 uur uit en RTL4 op 11 maart vanaf 22.35 uur. Roosendaal - Schouwburg De Kring. Hoofdstadoperette met Der Vögelhandler van Carl Zeiler. Regie Gerhard Hofer, muzikale leiding Martin Mal- zer, choreografie Gerhard Senf. Gezien vrijdag 12 fe bruari. Nog te zien 10 april in Etten-Leur en 3 mei in Breda. Door Sjef Huismans Het getuigt wel van moed om in deze dagen van verbazing wekkende, publiekstrekken de musical-noviteiten met een antieke, ruim honderdja rige Wener het land te gaan bereizen. Je zou verwachten dat hier geen publiek meer voor op de been te krijgen is. Maar het tegendeel blijkt waar te zijn. Wat is dan toch de magie van deze bestofte foliant? Vogelvan gers die met hun lijmstok en fluit mooie prille dorpsmaagden vangen, zoals Papageno zijn Pa- pagena, of hier Adam zijn Chris tel, staan al lang in het museum van fantasie en schijn. Misschien blijft toch in ieder mens dat hunkerende sprookjeskind leven dat vraagt om verzadiging van die oerhonger naar onbereikbaar geluk. Dit blijft trouwens ook in de moderne musical overeind. Natuurlijk zijn ook de Weense ZATERDAG FILMS GOES - Grand Theater 19 en 21.30 u. Sister act. HULST - De Koning van Engeland 19.30 en 22 u. Dracula. 19.30 en 22 u. Sister act. 1 19.30 en 22 u. Bodyguard. 19.30 en 22 u. Vals licht. 19.30 en 22 u. Death becomes her. TERNEUZEN - Luxor Theater 14 u. Dracula. 14 u. Belle en het beest. 20 u, Midnight sting. 20 u. Wedlock. VLISSINGEN - Alhambra 1 14 u. Belle en het beest. 19, 21.30 en 24 u. Dracula. - Alhambra 2 14.19 en 21.30 u. Bodyguard. - Alhambra 3 14 u. Home alone 2. 19 en 21.30 u. The last of the Mohicans. - Alhambra 4 19 u. Vals licht. 14 en 21.30 u. Death becomes her. ANTWERPEN -Rex - 12, 14, 16.30, 19 en 21.30 u. -lex-Club - 12, 14.20, 16.40, 19, 21.20 u. Damage. -Odeon 1 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. 11 Ladro di bambini. -Odeon 2 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Rhapsody in august. -Odeon 3 - 14, 17.15 en 20.30 u. Bitter moon. -Odeon 4 - 14, 17.15 en 20.30 u. The best intentions. -Rubens - 14, 16 en 18 u. Ned. versie. 20 en 22 u. Eng. versie: Beauty and the beast. -Quellin I - 14, 17.15 en 20.30 u. Daens. - Quellin II - 14, 16, 18, 20 en 22 u. Death becomes her. - Quellin III - 14, 16, 18, 20 en 22 u. Whispers in the dark. -Metro I - 14, 16, 18, 20 en 22 u. Under Siege. -Metro H - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. The bodyguard. -Brabo - 14, 16, 18, 20 en 22 u. Singles. - Tijl - 14, 16.20, 18.40 en 21 u. The last of the Mohicans. -Wapper - 14, 16, 18, 20 en 22 u. Consenting adults. -Sinjoor - 14, 16, 18, 20 en 22 u. -Ambassades Club 1 - 14, 16, 18, 20 en 22 u. Raising cain. -Ambassades Club 2 - 14, 16, 18, 20 en 22 u. Sarafina. -Ambassades Club 3 - 14, 16, 18, 20 en 22 u. Housesitter. -Ambassades Club 4 - 14, 16.20, 18.40 en 21 u. Blade runner. BRUGGE - Complex Zwart Huis 14.30, 20 en 22.30 u. Bodyguard. 22.30 u. Sneakers. 14.30 en 20 u. Sister act. 14.30, 20 en 22.30 u. Daens. - Memling 14.30, 20 en 22.30 u. The last of the Mohicans. - Van Eyk 14.30, 20 en 22.30 u. Under Siege. THEATER HULST - Den Dullaert - 20 u. Buutreed- nersfestival 1993. schlagers een ingebakken cul tuurgoed dat generaties over leefd heeft. Lekker in het gehoor liggende meezingers, gekruid met de nodige geestigheid of nostalgie, of de koorfinales brui send van volkse melodieën op een gezellig dorpsfeest. Deze hebben Carl Zeilers geesteskind en de Weense operette in het algemeen overeind gehouden. Wie hiervan houdt is gisteravond best aan zijn trekken gekomen. Maar wij hebben ons toch met moeite mee laten slepen naar het eind van het larmoyante verhaal, af en toe een geeuw onderdruk kend. De tempi waren er dan ook naar: slepend als een oud trekpaard. Er werd ouderwets geacteerd met voorspelbare operettege baartjes uit het boekje. De zang van het koor in de ensembles was eigenlijk zo nu en dan een verfrissend moment, want er werd goed gezongen. Ook het ingelaste ballet van de herder en zijn schaapjes op pastorale ba rokmuziek was de moeite van het aankijken waard. Het orkest was wat magertjes van klank en soms ook van ar rangement maar musiceerde naar behoren. We hebben van de Hoofdstado perette wel beter werk gezien. Zij zullen in de toekomst of een betere keus moeten maken. ZONDAG FILMS GOES - Grand Theater 16 u. Belle en het beest. 20 u. Sister act. HULST - De Koning van Engeland 13.45, 16.15, 19 en 21.30 u. Dracula. 13.45, 16.15, 19 en 21.30 u. Sister 13.45, 16.15, 19 en 21.30 u. Body guard. 13.45 en 16.15 u. Belle en het beest. 19 en 21.30 u. Vals licht. 13.45, 16.15, 19 en 21.30 u. Death becomes her. OOSTBURG - Ledeltheater 14.30 en 20 u. Home alone 2. TERNEUZEN - Luxor Theater 14 en 20 u. Midnight sting. 14 en 20 u. Wedlock. VLISSINGEN - Alhambra 1 14 u. Belle en het beest. 19 en 21.30 u. Dracula. - Alhambra 2 14, 19 en 21.30 u. Bodyguard. - Alhambra 3 14 u. Home alone 2. 19 en 21.30 u. The last of the Mohicans. - Alhambra 4 19 u. Vals licht. 14 en 21.30 u. Death becomes her. ANTWERPEN Zie zaterdag. BRUGGE - Complex Zwart Huis 14.30, 17.15 en 20 u. Bodyguard. 20 u. Sneakers. 14.30 en 17.15 u. Sister act. 14.30, 17.15 en 20 u. Daens. - Memling 14.30, 17.15 en 20 u. The last of the Mohicans. - Van Eyk 14.30, 17.15, 20 en 22.30 u. Under Siege. THEATER HULST - Den Dullaert - 20 u. Buutreed- nersfestival 1993. Gary Oldman in de film Draculafoto Columbia t

de Stem | 1993 | | pagina 31