lESTEM IMS wil een tra Het gaat Trey Lorenz nog niet snel genoeg allatie m/v De Vierkante Decimeter William Makage was geboeid toen hij werd doodgeschoten O 0 O O O O 0 0 0 0 torgen. 01155-2710 Jitvoering, te Bergen op water wordt gezuiverd in uit een anaëroob chters). ïstallatie; lemonsteren en analyse- ingsproces; iuden met de zuiverings- agesysteem; bn sluiten, alsmede, op au, bijvoorbeeld ring, of bereid zijn deze aatsvinden tot maximaal k, alsmede voor het wer- fijk Noord-Brabant is van jewonnen bij het Hoofd nen van deze advertentie k Noord-Brabant, t.a.v. de Roosendaal. eze en komende weken is er op ra- gAzzi plaats inge- i ruimd voor een ac tie in samenwer king met Amnesty International. De bedoeling is om regeringen die jongeren om politieke redenen gevangen hou den, martelen en zelfs doden, per brief om opheldering te vragen. Vandaag aandacht voor de dood van de Zuidafrikaan William Makage die een politiekogel in zijn achterhoofd kreeg, terwijl zijn handen op zijn rug waren geboeid. Hij werd gedood tijdens een vluchtpoging, beweert de Zuidafrikaanse politie. Op 8 mei 1991 werd William Makage, 16 jaar, gearresteerd en meegenomen naar een politiecel inCarletonville, in het westen van Transvaal. De volgende dag vertelde hij aan Mongi Mogale, een andere gevangene, dat hij door 4 politieagenten was mee genomen naar een braakliggend terrein, klaarblijkelijk met de be doeling hem te vermoorden. Wil liam vertelde: „De 4 agenten werden het oneens met elkaar, dus hebben ze me maar niet vennoord..." Op 10 mei moest William Maka ge voor de rechtbank verschijnen als getuige bij de moord op de 15-jarige Eugene Mbulawa. Op 9 mei vertelde hij Mongi dat hij bang was de volgende dag dood te zijn. Hij vroeg Mongi een laatste boodschap naar zijn fami lie over te brengen. Mongi zag later op de dag inderdaad dat William uit zijn cel werd ge haald. 's Avonds vertelde een politieagent haar dat William zou worden overgebracht naar het politiebureau in Welverdiend waar de politie hem wilde ver moorden. De volgende dag ver telde diezelfde agent haar dat William inderdaad dood was. Volgens de politie werd hij neer geschoten toen hij wilde ont snappen. Maar, William had een kogel aan de achterkant van zijn hoofd en zijn handen waren op zijn rug gebonden. William moest blijkbaar sterven omdat hij tijdens een vorige ge vangenschap, in juli 1990, had gezien hoe Eugene Mbulawa werd mishandeld en vermoord. William en andere getuigen leg den onder ede een getuigenis daarover af. De politie probeer- de daarop William Makage op nieuw te arresteren op beschul diging van de moord op Eugene en daarom dook William onder. Sinds Williams dood heeft er nog steeds geen officieel en onafhan kelijk onderzoek plaatsgevon den. In het rapport dat Amnesty International in juni 1992 uit bracht, South Africa; State of Fear, staan een groot aantal ge vallen van mishandeling en moord op jongeren en volwasse nen. Het rapport toont aan dat alle leden van de veiligheidstroe pen daar voortdurend bij betrok ken zijn. Schrijf een beleefde brief in het Engels of Nederlands naar de autoriteiten van Zuid-Afrika. Vermeld dat je hebt gelezen over de dood van de 16-jarige William Makage en over het bewijs dat aannemelijk maakt dat hij is ver moord door de politie van Wel verdiend in de nacht van 9 op 10 mei 1991. Dring aan op een onafhankelijk en onpartijdig onderzoek naar de gebeurtenissen rondom de moord en op berechting van de verantwoordelijken. Stuur je brief naar: President F.W. de Klerk, State President, State Pre sident's Office, Privat Bag X83 Pretoria 0001, Zuid-Afrika. Een kopie van je brief kun je sturen naar de heer Albertus Erik Nothnagel, Ambassade van Zuid-Afrika, Wassenaarseweg 40,2596 CJ Den Haag. William Makage. e vierkante deci- meter van deze j week is gevuld ËM door Aimeé van Tienen uit Geertruiden- berg. Wij zijn het van harte met haar bijdrage eens. Aimeé krijgt zo spoedig mogelijk een cd thuis gestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het oppervlak van een vierkante decimeter zo leuk mogelijk in vullen. Dat mag met tekenin gen, gedichten, boodschappen, foto's of wat je maar kunt bedenken. Zolang het niet be ledigend of schunnig is, plaat sen wij het. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MB Breda. ZATERDAG 13 FEBRUARI 1993 DEEL D Als het aan de NS ligt, kunnen studenten straks alleen nog maar op vastgestelde trajecten terecht met hun treinkaart. FOTO ARCHIEF DE STEM Door Brigitte Sins ls het aan de NS JË ligt, krijgt de OV- MM. jaarkaart voor stu- denten een andere vorm. De NS be- studeren momen teel dfe mogelijkheid om de kaart na '94 te veradneren in een trajectkaart met beperkte reis mogelijkheden. Daarnaast wil de NS hoe dan ook meer geld van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Studenten maken meer kilome ters per trein dan verwacht en daar moet voor betaald worden, vindt de NS. „Ben ik geniaal of is de NS achterlijk," zegt Simone van Geest van de Landelijke Studen tenvakbond (LSVB). „Het is toch niet meer dan normaal dat er meer gereisd wordt met een kaart waarmee je heel Neder land door kunt. Dat hadden ze al kunnen zien aankomen." Het contract tussen de spoorwe gen, de stad- en streekvervoerbe- drijven en het ministerie van on derwijs en wetenschappen over de OV-jaarkaart loopt in augus tus 1994 af. Onlangs zijn de on derhandelingen begonnen over eventuele verlenging van de kaart na 1994. Voor de NS ligt het voor de hand. De 600.000 studenten kun nen de NS meer geld opleveren dan nu het geval is. Dus een duurdere OV-jaarkaart of, wan neer'minister Ritzen dat niet wil betalen, een eventuele beperkte re vorm van een OV-jaarkaart, de trajectkaart. •Een kaart waarmee de student alleen van woonplaats naar plaats van studie kan reizen. Voor overige trajecten moet de student al dan niet tegen een kortingsprijs betalen. „Het is alleen nog maar een voorstel, de onderhandelingen met het ministerie en de stad- en streekvervoerbedrijven zijn net begonnen," zegt NS woordvoer der K. Nieuwenbroek. „Wij wil len het huidige contract graag verlengen, maar dan tegen hoge re tarieven. We denken ook aan andere vormen van kortings kaarten, het is maar net hoe andere betrokkenen erover den ken." Het ministerie van onderwijs en wetenschappen betaalde vorig jaar 553 miljoen gulden aan het openbaar vervoer van studenten. Dit jaar was dat bedrag gestegen naar 628 miljoen gulden. 60 pro cent daarvan was voor de NS, 30 procent voor het streekvervoer en 10 procent voor het stadsver voer. „We hebben meer geld nodig. We hebben nog treinstellen uit 1954, die moeten worden vervan gen omdat ze geïsoleerd zijn met asbest, wat nu verboden is. Daar naast moeten we geleende trein stellen uit België teruggeven en omdat we het aantal zitplaaten tenminste hetzelfde willen hou den, moeten we hierop iets ver zinnen," aldus de NS-woord- voerder. „De trajectkaart is onuitvoer baar, onhaalbaar," stelt Van Geest van de LSVB. „Studenten verhuizen vaak, dat betekent aanpassing van de kaart. Boven dien weten we niet hoe het dan met het stad- en streekvervoer zit, de trajectkaart is alleen gel dig voor openbaar vervoer per trein. Nee, het is veel te veel rompslomp." „Daar gaan we weer, is net de rust rondom de tempobeurs her steld, krijgen we dit weer," klaagt Debby uit Geertruiden- berg, studente van de Grafische MTS in Utrecht. „Voordat de studentenkaart werd ingevoerd, kreeg ik nog 235 gulden reiskos tenvergoeding, daar kreeg ik toen een OV-jaarkaart voor in de plaats en nu wordt daar ook weer aan gesleuteld." Ze vervolgt: „Ik loop nu nog stage in Breda, maar ik moet ook nog stage lopen in Gorinchem. Het zou vrij onhandig zijn als ik een trajectkaart voor Breda- Utrecht zou hebben en ik moet voor het openbaar vervoer beta len wanneer ik stage loop in Gorinchem. Zo wordt je min of meer gedwongen stage te lopen in je woonplaats of daar waar je studeert." De BBA ziet toch ook graag de prijs van de studentenkaart aan gepast. „Er is onverwacht meer gebruik gemaakt van het stad- en streekvervoer in en rondom Bre da, vooral van het stadsvervoer," zegt J. Bladel, PR- medewerker van de BBA. „Op dit moment kunnen we de reizigers wel vervoeren, maar we verwachten dat het aantal nog meer zal stijgen. Als studenten meer betalen, kunnen we ze sneller en vaker vervoeren, al thans dat zijn onze doelstellin gen," aldus Bladel. Hoe de OV-jaarkaart er na au gustus 1994 uit zal zien, moeten de onderhandelingen uitwijzen. De NS heeft dan wel grote plan nen met de kaart, de minister wil de kaart het liefst in huidige vorm behouden. FOTO AMNESTY INTERNATIONAL Door Marjolein Rotsteeg oor Trey Lorenz kan het niet meer stuk. Nog vóór zijn de buutsingle ver scheen stond hij al nummer 1 in de hitlijsten. Hij zong immers met Mariah Carey het duet 'I'll be there'. In Amerika schiet ook zijn titelloze eigen cd naar de hoogste regionen van diverse hitlijsten... „Het is fantastisch," vertelt Trey Lorenz, duidelijk genie tend van alle aandacht. „Dit is letterlijk wat ik m'n hele leven al wil. Ik ben zo blij dat het eindelijk gebeurt. Ik heb er keihard voor gewerkt. Ik heb het geluk gehad dat ik mijn cd heb kunnen maken met men sen die niet alleen fantastische artiesten zijn, maar ook heel ok mensen." De grootste naam is ongetwij feld Mariah Carey. Zij zong, schreef en produceerde mee bp Trey's titelloze debuut-cd, nadat hij op haar versie van T'U be there' de sterren van de hemel had gezongen. „Wij zijn echt maatjes. Met haar opne men, zie ik niet als werk. We voelen elkaar haarfijn aan." Ondanks zijn drukke toersche- ma met Mariah, wilde Trey per se eerst nog zijn universitaire reclame-opleiding afmaken. „Ten eerste vind ik opleiding belangrijk. Daarnaast heb ik een broertje dat tien jaar jon ger is. Ik weet dat kids opkij ken naar artiesten. Ik wil niet dat iemand ooit zal zeggen: 'Trey Lorenz heeft z'n school niet afgemaakt'." Trey werd geboren op 19 ja nuari '69 in South Carolina. i Als bij zovelen, begon ook zijn zangcarrière in de kerk. „Mijn ouders zijn heel gelovig. Mijn moeder had zo haar be denkingen dat ik 'wereldse' muziek ging zingen in plaats van gospel. Maar toen ze de tekst van 'Someone To Hold' hoorde, begreep ze dat het niet om platvloerse sex-songs ging." In vrij korte tijd heeft Trey menige droom zien uitkomen. Welke heeft hij nog over? „Het gaat mij allemaal nog lang niet snel genoeg. Deze cd had drie jaar eerder moeten uitkomen. Ik lig wat achter op m'n schema, dus ik zal een tikje harder moeten werken om de verloren tijd in te halen. Ik heb natuurlijk helemaal niks te mopperen. Ik ben dol gelukkig! Ik zou als artiest wil len groeien. Soms zou ik willen dat ik 25 jaar geleden zo oud was geweest als ik nu ben. Al mijn idolen kwamen in die tijd op: Diana Ross, Lionel Richie, Stevie Wonder, Smokey Ro binson... Dan had ik bij Mo town onder contract kunnen staan, in een groep kunnen zitten..." En vreselijk afgezet kunnen worden... „Precies! Dat is het enige dat me weer met beide voeten op de grond brengt. Ik hoop dat ik ooit niet alleen als een groot artiest, maar ook als een 'groot' mens gezien zal wor den. Ik heb nog een lange weg te gaan, want ik sta helemaal onderaan de ladder." Trey Lorenz: Het is fantastisch. FOTO SONY MUSIC O O 0 O O O O <D (1) I will always love you - Whitney Houston (11) Mockin' bird hill - Roots Syndicate (3) Like the way I do - Melissa Etheridge o (5) Exterminate - Snap (6) Out of space - The prodigy (2) Would i lie to you - Charles Eddie (18) No limit - 2 Unlimited (9) Hope of deliverance - Paul McCartney (4) Tom Traubert's dream - Rod Stewart (8) If i ever fall in love - Shai (14) It's ok, it's allright - Def Dames Dope (15) Het grote lied - C'Est Tout De Kroeg (28) More and more - Captain Hollywood Project (21) I'm easy - Faith No More' (24) Mega mix - Boney M. (18) Let me be your underwear - Club 69 (7) Rock with you - Inner Circle (12) I love you period - Dan Baird (28) Sweet thing - Mick Jagger (31) Open your mind - Usura (22) Oceans - Pearl Jam (-) Open sesame - Leila K (13) I'm gonna get you - Bizarre Inc. (16) Temptation - Heaven 17 (29) Mockin' bird hill - Albert West (17) Your town - Deacon Blue (27) Alive kicking - East Side Beat (33) Sunday mondays - Vanessa Paradis (38) Way in my brain - SL 2 (-) Bed of roses - Bon Jovi (19) Dur dur d'etre b b - Jordy (-) Sax a go go - Candy Dulfer (-) Mien laat de liefde aan me zien - Vader Abraham (-) Wanneer je alles hebt - Koos Alberts (23) Why not jazz? - BFI (-) Na drieën op de knieën - John en Graads (26) Steam - Peter Gabriel (25) Vlieg met me mee - Paul de Leeuw (36) Carry on - Martha Wash (37) Tonight is the night - Betty Wright Stichting Nederlandse Top 40 (3) No Limit - 2 Unlimited m O (1)1 Will Always Love You- Whitney Houston (-) Little Bird/Love Song for a Vampire - Annie Lennox (2) The Love I Lost - West End Feat Sybil (5) Deep - East 17 (6) Ordinary World - Duran Duran (4) Exterminate - Snap featuring Niki Haris (-) How Can I Love You More - M People (-) Stairway to Heaven - Rolf Harris (7) Sweet Harmony - Beloved Schriftelijke reacties: redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229, 4800 MB Breda. Telefonisch: 076-236416

de Stem | 1993 | | pagina 29