L Hifi it Akkoord Philips en bonden Weerman Willy shandel IS laten de Traverse voor de zomer onder handen nemen :R v/m BB Jaar cel geëist voor verkrachten vrouw staris tur (m/v) Overval op automatenhal in Axel Kil 6Politie moet weer zichtbaar aanwezig zijn Directie Terneuzen belooft dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen t Fikse straffen geëist voor mishandeling en diefstal Fraai winterweer GS doen als de bliksem wat aan onveilig gebouw /ijs Roosendaal 24 UUR SERVICE 'kshuisvesting tilburg g- Risico-onderzoek naar WO V-tracé Koninklijk goud voor L. Pleunis Redelijk zonnig Rechtbank tilt zwaar aan verduistering van geld de stem zeeland ZATERDAG 13 FEBRUARI 1993 DEEL C vijs Roosendaal p0st her: 01650-67761) de functie van lidige functionaris. lijk secretariaat van de .ucphen). net betrekking tot per- nkkingsvaardigheid be- olen der stichting. htspositiebesluit onder- 1993 ingewacht bij het 72, 4538 AS TERNEUZEN ppen enveloppe, postzegel is énden aan: 'ENSE GLASHANDEL Tier 505,4530 WB Terneuzen l,„ onze verslaggever dioede - De aanhouder wint. Dat gaat zeker op voor de Tra verse-V oorstraat Na jarenlang actievoeren ^aandringen bij gemeente en pro- ècie, hebben Gedeputeerde Staten floten de Traverse ruim voor de tomende zomervakantie aan te de Traverse komt een fietspad om langzaam en snel verkeer van elkaar te scheiden en het laatste stukje van de Traverse wordt geasfalteerd. Voor de uitvoering van het karwei is geen geld in het provinciale urgentie schema. Er is globaal genomen acht honderdduizend gulden nodig. Veertig procent daarvan valt echter te putten uit de rijksbijdrageregeling wegver- keersvoorzieningen, burgemeester en wethouders van Oostburg dragen tach tig mille bij en dan blijft voor de provincie nog een bedrag van vier ton Vooruitlopend op besluitvorming in de Staten van Zeeland heeft het college van Gedeputeerde Staten besloten de inspraak- en aanbestedingsprocedure alvast te starten. Want in verband met het in de wacht slepen van rijkssubsi dies moet de klus voor de zomervakan tie beginnen. Gedeputeerde J. Henneke- ij wil de Staten in april met een afge rond voorstel benaderen zodat die dan het definitieve besluit kunnen nemen. De omwonenden van de Groedse Tra verse voerden jarenlang strijd voor een oplossing van de geluidhinder en ver keersonveiligheid ter plaatse. Gedepu teerde Staten onderkenden de proble men wel, maar vonden dat de overlast in Groede minder was dan op andere plaatsen in de provincie. Om die reden stond de Traverse niet op het urgentie- schema. Nu er mogelijkheden zijn ge vonden de verbetering buiten het ur gentieschema om toch uit te voeren, kan de werkgroep 'de strijdbijl' begraven. Woordvoerder P. Sarneel van de werk- inonze verslaggever emeuzen - Bij Philips Lighting in Terneuzen vallen een gedwongen ontslagen. De 25 werknemers die hun laan dreigden te verhezen als gevolg van de overheve- p van de handmatige SL-lampenfabricage naar Polen ogen blijven. 'oor hen, net als eerder voor 50 gingen 450 mensen de straat op zijn nu afspraken ge- om te protesteren tegen de reor- over vervangende werk- ganisatieplannen van de directie en werd op het stadhuis in Ter neuzen een petitie met 800 handtekeningen afgegeven. VAN DE SUBSIDIE ig behoort met circa 8.500 in tot de grotere corporaties i het woningbezit streeft de 'po hoog mogelijke kwaliteit j mogelijke huur. Wij werken ftering van onze dienstverle- i zorgvuldig handelen naar te is daarbij een belangrijk jp ons. 3n met de middelen is een isatie werken 65 mensen. medeverantwoordelijkheid I die deze mensen aanspre- anaf de besteksfase. rs, kostenbewaking en |ichten van opnames, nbesteding en gunning, dinatre. pp te stellen bewonerscommissies in 30-niveau, Ijectleider bij een |teamverband. |igheden en u kunt zich :ontacten in een dynami- aningcorporaties voor de periode van een inze organisatie vrouwen solliciteren. act opnemen met de he Zaken, aren iging 'ilburg ter attentie van de LL-PB' op de enveloppe. akkoord werd gisteren na lange dag vergaderen tussen en directie bereikt. De jonden kregen gisteren ook de toezegging dat het kenniscen- tnim voor spaarlampen voor de lerneuzense vestiging behouden blijft. Daarnaast is er vertreu ren dat de fabriek niet verder lordt uitgekleed. „Philips blijft een volwaardige vestiging", zo lerwoordde CNV-districtbe- stuurder M. Hietkamp het na Staking Bonden en directie kropen giste ren kort voor het aflopen van het liimatum (geen overleg dan sta ten) dat de bonden hadden ge- opnieuw met elkaar om de tafel. De directie wilde het vol gens de bonden niet laten aanko men op een 24-uurs staking om de verstandhoudingen binnen iet bedrijf niet verder te ver troebelen. Begin deze maand onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Sta len van Zeeland willen ruim '00 gulden uittrekken voor ten studie die inzicht moet ver schaffen in de risico's die de provincie kan lopen met de aan- van een Westerschelde Oeververbinding (WOV). De analyse wordt gemaakt door Technische Universiteit (TU) in Delft. Bij de studie wordt de huidige financierings- en exploi- tatie-opzet onder de loep geno men. TU Delft rekent ook de Wente plannen voor een ge hoorde tunnel na. De commissie Waterstaat en Verkeer bekijkt het voorstel maandag 15 februa- r alle zekerheid verzekerde zich van de hulp van de '9-jarige 'meeloper' en landge noot W.K. (uit Sluiskil) die hem 13 november dan ook verge- ie toen K. zich bij de veren kelde hasj-dief vervoegde. "P aanraden van de initiatiefne mer had de 19-jarige zich voor- van een ijzervijl, plakband elektriciteitsdraad, want 'er *oo wel eens wat gebeuren'. ,,nj°aS stond het tweetal in •oddelburg terecht, voor de ge beurtenissen die inderdaad de tevue passeerden. belaagde Terneuzenaar en o toevallig aanwezige tweede J® werden door K. en zijn ijer overvallen, mishandeld, en vastgebonden en "Slotte ging het tweetal er van- net 400 gram hasj, 60 uit door epn ~uv 6AaiJ spaarvarken en een giro- aa'Pas met pincode. Tegen K. «e officier van justitie mr. Van strafr tens'ot(:e een gevangenis- van 18 maanden, waarvan voorwaardelijk en tegen zijn van maat 15 maanden, waar- te,??® maanden voor- ii.„ j ik. Uitspraak over veer- 'jen dagen. Cbü kandel in harddrugs en B van een groot aantal gou- en zilveren sieraden is vrij- Studie OR-voorzitter J. van de Bout, die eind vorig jaar het initiatief nam om een studie te laten verrichten naar de noodzaak van de over heveling van de SL-produktie naar Polen, toonde zich gisteren tevreden met het resultaat. „Het werd tijd dat er klaarheid kwam. We zijn al vanaf half december bezig". Verder is gisteren overeengeko men dat er in mei eerst een evaluatie komt van de overheve ling van de eerste twee produk- tielijnen alvorens ook de ver plaatsing van nog twee lijnen in gang te zetten. Ook de vertegenwoordigers van de bonden plooiden gisteren hun lippen in een glimlach. Zij wer den in januari door hun achter ban opnieuw naar de onderhan delingstafel gestuurd nadat die een eerste akkoord, waarin on voldoende garanties werden ge geven voor het behoud van werkgelegenheid op langere ter mijn, scherp veroordeelden. Personeel Het resultaat van het bereikte akkoord wordt volgende week aan de vakbondsleden voorge legd. De bonden zullen daarbij op het personeel inspreken om af te zien van verdere acties. „De werkgelegenheid en de produk- tieactiviteiten voor de toekomst worden niet aangetast. Voor ie dereen wordt passende arbeid gezocht. Dat is toch een mooi resultaat", aldus Hietkamp gis teren ook namens de andere bonden. Voor donderdag 18 fe bruari is om 19.30 uur een bij eenkomst met het personeel be legd in het Churehillhotel in Terneuzen. Gistermorgen werd een overval gepleegd op de automatenhal Playland in Axel. Omstreeks kwart over tien bevond de mede werker van de hal, H. S. uit Westdorpe, zich alleen in de zaak. Op dat moment kwam een man binnen die S. een klap op het hoofd gaf en daarna een greep in de kassa deed. Daarna ging hij er "an onze correspondente Middelburg - De 22-jarige Terneuzenaar A.K. was er van overtuigd dat een plaatsgenoot een hoeveelheid hasj van hem geroofd had en was vastbesloten het spul terug te halen. dag tegen de Vlissinger E.W. (42) een gevangenisstraf geëist van 18 maanden, waarvan 6 voor waardelijk. Zijn 32-jarige echt genote C. de B. hoorde voor dezelfde feiten 150 uur dienst verlening tegen zich eisen, met daarnaast een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden. De vrouw betoogde dat zij lange tijd niet had geweten waar W. mee bezig was. Zijn hopeloze verslaving aan harddrugs had hij voor haar en haar familie jaren lang weten te verbergen en toen De B. er achter kwam waren er inmiddels drie kinderen geboren en zag zij de misdadige activitei ten van haar echtgenoot noodge dwongen door de vingers. Vol gens getuigen had zij zelfs actief deelgenomen aan zijn handel in heroïne, terwijl ze eveneens een aandeel had in het groeiende 'bedrijf' van de sieraden-heling. „Ik deed het allemaal voor mijn kinderen, die niet mochten we ten wat hun vader deed," zo betoogde De B. „En daarmee hield u de verslaving van uw man in stand," repliceerde offi cier van justitie mr. Van der Bel. W. heeft zich intussen bereid verklaard tot een intensieve be handeling voor zijn drugsversla ving en de rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. L. Pleunis ontving gistermid dag in De Eenhoorn in zijn woonplaats Oostburg een ko ninklijke onderscheiding. Bur gemeester J. Kruize speldde hem de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Pleunis is supermarktmanager bij Albert Heijn in Oostburg. Hij is dit jaar veertig jaar in dienst bij het Ahold-concern. De konink lijke onderscheiding is hem toegekend om redenen van be trouwbaarheid, eerlijkheid, in zet, toewijding en plichtsbe trachting bij de uitoefening van zijn beroep bij dit concern. FOTO WIM KOOYMAN p Van onze verslaggever Terneuzen - De politie verliest haar bestaansrecht als zij haar organisatie niet snel aanpast aan de eisen van de samenleving: meer politie op straat om het gevoel van veiligheid onder de bur gers te vergroten. Voor het spannende werk, een bankoverval, een beroving of een gestolen auto is het niet moeilijk om een politieagent te motiveren. Maar als het om alledaagse klusjes gaat, zoals te voet of met de fiets surveilleren door een wijk, dan zijn weinig politieagenten vooruit te branden. En juist dat facet van het politiewerk is voor de burger belangrijk en draagt bij aan het veiligheidsgevoel van de bevolking. Die hartekreet slaakt adjudant S. Casteleijn van de gemeentepolitie Terneuzen in het jongste nummer van Delta Golf, het perso neelsblad van de politie Zeeland. „Uit bevolkingsonderzoeken is gebleken dat het veiligheidsgevoel van de bevolking toe neemt door het zichtbaar, herkenbaar en aanspreekbaar aanwezig zijn. Nu zou je toch denken, als het zo eenvoudig is, waarom voldoen we hier dan niet aan. We zijn hier toch voor ingehuurd. Er is een grote vraag naar het produkt dat de politie te bieden heeft en deze vraag wordt onvoldoende ver vuld. Ik heb het idee dat we dit aan het goedmaken zijn met parkeerwachters, hon denwachters, politiesurveillanten, stads wachten en veiligheidsdiensten. De politie heeft dus problemen met het inrichten van de eigen organisatie naar de eisen van de samenleving", aldus Casteleijn. De huidige en met veel problemen gepaarde gaande reorganisatie van de politie in Zee land, de samensmelting van gemeente- en rijkspolitie, maakt het er volgens Casteleijn allemaal niet beter op. „De kreten zoals 'leukste korps', 'leukste district' en 'we gaan ervoor', zijn prachtig maar laat ons eerst eens proberen om ons imago te verbeteren en het veiligheidsgevoel van de bevolking te verhogen door ons zichtbaar, herkenbaar en aanspreekbaar te profileren. Ik ben er van overtuigd dat de plannen die nu gemaakt worden op papier allemaal zullen kloppen maar ik ben bang dat het in de praktijk niet allemaal zal lopen". Om zijn stelling te onderbouwen grijpt Cas teleijn terug naar de gemeentelijke herinde ling in 1970. De omringende dorpen Bier vliet, Zaamslag, Sluiskil en Hoek hadden voor ze bij Terneuzen werden ingedeeld minimaal twee dorpsagenten. Maar na de groep zei gisteren in een reactie zeer positief gestemd te zijn. „Maar we ste ken de vlag nog niet uit voordat het asfalt is gestort. Kijk, er ligt nu een concreet voorstel. We wachten in blijde verwachting op een concreet besluit. We denken dat met het besluit de veiligheid toeneemt. Vooral het fietspad is een belangrijke factor. En voor het terugdringen van de geluidsoverlast is het asfalteren natuurlijk een prima zaak". Het weer dat we gisteren hadden en vandaag weer meemaken, hadden we eigenlijk al dagen moeten hebben. U weet dat een hogedrukgebied in de zomer voor warm en zonnig weer zorgt. Wat de zon betreft is dat ook in de winter het geval, alleen is het er dan koud bij. Vorige week gaven we te kennen dat dit fraaie winterweeri niet ver bij ons vandaan was. Nu heeft dat ons bereikt en kunnen we enkele dagen gemeten. Overmorgen verandert het weer. Er komt een hogedrukkern boven de Atlantische Oceaan tot ontwikkeling en langs de noordflank stromen depressies onze kanten uit. Maandag be reikt ons de eerste storing van dit systeem. Dat gaat gepaard met veel bewolking, een flinke zuidelijke wind en een groeiende kans op regen. Dinsdag is er volop regen en dat behouden we tot donderdag. Verder vooruit kijken kan niet, omdat het niet precies te berekenen is hoe zich het weerbeeld zal ontwikkelen. Opmerkelijk is dat de hogedrukkernen voor het merendeel een luchtdruk hebben die steeds rond de 1050 Hectopascal schom melt. Dat is uitzonderlijk-in deze tijd van het jaar. De verwachtingen in cijfers: vandaag een zuidoostelijke wind van 2 Beaufort, redelijk zonnig en een maximum-temperatuur van 5 graden. De nachtminima schommelt rond de 2 graden onder nul. Morgen is de wind naar het zuiden gedraaid en is dan ietsje krachtiger geworden met 3 Beaufort. De maximum-tem peratuur is eveneens 5 graden en 's-nachts 2 graden vorst. Maandag bijft de wind uit het zuiden waaien met een kracht van 4 Beaufort. De temperaturen overdag schommelen van 4 tot 5 graden en 's-nachts is het rond het vriespunt. Disndag draait de wind naar het westen en gaat naar 5 Beaufort. De dagtempera tuur stijgt naar 6 graden en 's-nachts wordt het 1 graad boven nul. Dit alles houden we tot donderdag. Hoe was het weer op 13 februari vorig jaar? Overdag was het 13,2 graden en 's-nachts 6,3 graden. Het regende 2,2 millimeter en de zon scheen niet. De extreme temperaturen in deze eeuw op 13 februari: in de nacht van 13 februari 1929 vroor het 15,7 graden. Op 13 februari 1982 werd het 12,4 graden boven nul. De weerspreuken: 'Draait de kat haar aars naar het vuur, er komt regen, koud en guur'. Blazen de muggen in februari alarm, houdt dan in maart de oren warm'. Van onze correspondente 'Middelburg - „Geld, spullen en seks", daar draaide het volgens de officier van justitie vrijdag voor de Middelburgse rechtbank om in de relatie tussen de 20-jarige Terneuzenaar R.H. en zijn 41-jarige vriendin. En H. beaamde dat ook zonder omwegen. vandoor met een onbekend geldbedrag. Door de klap liep S. een hersenschudding op. Hij moest zich onder doktersbehandeling laten stellen. De rijkspolitie in Axel is op zoek naar getuigen. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent Middelburg - Eerlijk is eerlijk, het onderkomen van de Directie Milieu en Waterstaat van de provincie Zeeland ligt er keurig bij. Vlak bij een druk kruispunt, aan een doorgaande weg en op een steenworp afstand van het Kanaal door Walcheren. Milieu en water om de hoek dus. Ook het gebouw zelf mag er wezen. Open, ruimte, licht en lucht, een redelijk ruime parkeerplaats, alles in vriendelijke kleuren en vooral ergonomisch doordacht. Alleen is het te hopen dat al die ambtelijke heerlijkheden niet door de bliksem worden getroffen, want dan is het natuurijk goed mis. En mis is het, zo constateerde een gerenommeerd bedrijf dat zich bezig houdt met bliksembeveiliging. Zo zijn de weerstanden van de elektroden te hoog en hebben de verbindingen tussen de afgaande leidingen en de elektroden de geest gegeven. Zelfs de hemelwateraf voerbuizen doen dienst als afgaande leiding en de bevestiging van dakleidingen is ronduit slecht. In vijf A-4'tjes rekent het bedrijf uit en voor dat het 25.500 gulden kost om een echte bliksemafleider neer te zetten. Het geld is er en GS stellen nu voor om als de bliksem die 25.500 gulden uit de post 'spoedeisende vervangingen' te halen. herindeling kregen ze elk een rayonagent. De bevolking kreeg te horen dat ze daarmee beter af waren, want er stonden nog 40 politiemensen uit Terneuzen tot hun be schikking. In de praktijk liep het allemaal anders. „De bevolking ging er toch op ach teruit. Uiteraard niet voor wat betreft de noodhulp. De mensen werden met een aan- rijtijd van gemiddeld tien minuten goed bediend. Nee, het zichtbaar aanwezig zijn, dat alles te maken heeft met preventie en het veiligheidsgevoel, werd minder". En het werd nog slechter. Casteleijn: „Om streeks 1989 werd door de toenmalige lei ding van de politie in Terneuzen besloten dat de rayonagent in het vervolg dienst ging doen vanuit het hoofdbureau in Terneuzen. Aan de bevolking van de rayons werd uitge legd dat zij weliswaar een rayonagent kwijt raakten maar dat zij er vijf politiemensen, een brigadier en vier medewerkers, voor terug kregen die verantwoordelijk waren voor een aan hen toegewezen rayon. Op papier een prima zaak, echter in de praktijk is gebleken dat er bijna niets van terecht is gekomen want men ziet in de rayons, een uitzondering daar gelaten, geen dienders meer op de fiets of te voet. Dit nu baart mij grote zorgen voor de toekomst". Hij had de vrouw gebruikt en gepusht om hem dit alles te verschaffen, nadat hij haar ver kracht zou hebben (reden waar- Van onze correspondente Middelburg - Tweemaal hoger dan de eis is de 44-jarige J.B. uit Sluiskil vrijdag door de Middel burgse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden met daarvoor in de plaats 240 uur dienstverlening. En daarmee tilt de rechtbank beduidend zwaarder aan de fei ten die de man voor het beklaag denbakje brachten. B. werd ervan beschuldigd dat hij als administratief medewer ker verbonden aan het Terneu- zense ziekenhuis De Honte in een jaar tijd ruim 1 ton van zijn werkgever achterover drukte. De rechtbank is van oordeel dat B. het in hem gestelde vertrouwen dermate heeft geschonden, dat een hogere straf op zijn plaats is. Onduidelijk is gebleven hoe hoog het totaal door B. verduisterde bedrag tenslotte is, maar uitge gaan wordt van in ieder geval 60.000 die de voormalige ad ministrateur met het ziekenhuis overeengekomen is terug te be talen. De 24-jarige J.K. uit Oost-Sou burg is eveneens zwaarder ge straft dan veertien dagen gele den door de officier van justitie werd geëist. K., die terecht stond op beschuldiging van poging tot doodslag op een vrouw en het plegen van ontucht met een 16-jarig meisje, hoorde twee we ken geleden (op advies van psy chiater) tbs tegen zich eisen met dwangverpleging. De rechtbank ging hierin mee, maar vonniste hiernaast bovendien tot een ge vangenisstraf van 4 maanden. Dit laatste omdat de man ten tijde van de ontucht met het 16-jarig meisje niet onder in vloed was van drugs of alcohol, zoals dat wel het geval was ge weest toen hij een volwassen vrouw in mei plotseling had be sprongen om haar vervolgens ernstig te mishandelen. om hij voor het beklaagdenhekje was gedaagd) ontkende de jon geman in alle toonaarden. De seksuele contacten die H. een jaar lang met zijn veel oudere vriendin had gehad, zouden vrij willig door de vrouw zijn aange moedigd, in ruil waarvoor ze hem 'geld en spullen' had ver schaft. Maar dat er binnen die bizarre relatie veelvuldige ruzies waren ontstaan ontkende H. niet. Ook waren daarbij regel matig rake klappen gevallen en eenmaal had H. de vrouw zelfs met een schop in de buik door een glazen deur getrapt, waarbij zij een doorgesneden polspees opliep. Een van haar handen zal het slachtoffer dan ook nooit meer optimaal kunnen gebrui ken. Maar zelfs dit incident (waarvan de vrouw overigens aangifte had 'gedaan) had de seksuele relatie niet kunnen indammen, volgens H. Hoewel hierna verhuisd was kwam hij toch nog regelmatig bij de vrouw op bezoek, wanneer hij weer eens in geldnood zat. Vol gens de vrouw dwong hij haar bij die gelegenheden telkens tot seks, volgens H. vroeg ze hem hierom. Onduidelijk bleef ter zitting ook of H. na oktober van het vorig jaar (toen de vrouw aangifte had gedaan van verkrachting en mis handeling) nog beschikt had over een sleutel van de woning van zijn vriendin. Volgens de vrouw (die als getuige was opge roepen) had zij H. sindsdien nooit meer vrijwillig in haar wo ning binnen gelaten, maar H. stelde dat hij nog steeds en met haar instemming regelmatig 's nachts aan het bed van de vrouw stond, omdat hij nu eenmaal een sleutel van de woning had.- Officier van justitie mr. Mos achtte na langdurig kruisverhoor van de getuige tenslotte de feiten bewezen. Wel vond hij dat het slachtoffer te lang had gewacht voor ze (te weinig) actie had ondernomen. Ook vond hij het 'minstens onverstandig' dat de vrouw haar woning niet van deugdelijk sluitwerk had voor zien toen zij er achter kwam dat H. daar ongehinderd in en uit kon lopen. Voor H.'s raadsman was het dui delijk: deze vrouw liegt uit jaloe zie. Zij hield van hem, maar hij niet van haar en dat wist ze. De officier eiste tenslotte een gevangenisstraf van een jaar. De rechtbank doet over veertien da gen uitspraak.

de Stem | 1993 | | pagina 19