Een onbetaalde rekening Edgar Davids: klein, maar dapper Selin Edward Linskens: 'Het zat er al lang aan te komen dat PSV op zijn bek zou gaan' Spelverdeler: SPORT TT voor vier jaar zeker de stem zaterdag 13 februari 1993 de stem Aan de vooravond van de competitietopper tegen Ajax probeert de leiding van PSV uit alle macht het deksel op een ver vaarlijk pruttelende pot te houden. Het rommelt binnen de Eindhovense gelederen en een uitbars ting is ongewenst. Uitge rekend Jan Heintze, sinds jaar en dag een lo yale werknemer, moest als afschrikwekkend voorbeeld dienen. Jan de Zwijger deed eindelijk zijn mond eens open en werd prompt naast de ploeg gezet. Edward Linskens beseft terdege hoe gevoelig de situatie ligt. Toch bleek de Ven- raynaar bereid door de mazen van de muilkorf te praten. Door Bert Willemsen Venray - Romario kan het zich permitteren zijn gal te spuien. Zelfs als de Braziliaan met de ene ploeggenoot na de andere de vloer aanveegt, pakt PSV zijn nukkige werknemer met zijden handschoenen aan. Romario is dan ook een vedette. Als hij het bijltje erbij neergooit, betekent dat voor PSV een kapitaalsver nietiging van vele miljoenen. Edward Linskens behoort daar entegen tot de categorie der wa terdragers. Die hebben geen pri vileges, maar moeten zonder morren hun werk doen. Linskens (24) heet een ideale twaalfde man te zijn. Altijd boordevol werklust, nooit versa gend. Positief denkend en er ter dege van bewust dat het Bij PSV louter om het resultaat gaat. Inzetbaar op veel posities: in de verdediging en op het midden veld; rechts, links en in het cen trum. Een bescheiden en be schaafde jongen, die op zijn vrije zondag nog steeds te vinden is bij hoofdklasser Venray. 'Zijn' cluppie, waar broer Mark in het eerste elftal speelt. Dat etiket van twaalfde man zit nog steeds op je geplakt. „Nou, twaalfde man... Dit sei zoen heb ik slechts drie wedstrij den niet in de basis gestaan, waarvan één keer door een bles sure. Ik ga er gewoon vanuit, dat ik terecht in de ploeg sta." Raak je je plaats kwijt als ieder een weer fit is? „Dat denk ik niet. Al heb ik natuurlijk geen honderd procent zekerheid. Zeker nu PSV in een moeilijke fase zit." Krijgt PSV de rekening gepre senteerd voor een aantal tekort komingen uit het verleden? „Ik denk het wel. De problemen komen voort uit zaken die een lange periode onderhuids voort gewoekerd hebben en nu tot uit barsting zijn gekomen." De successen hebben de proble men lang verbloemd. „Och, successen. Die zijn betrek- Edward Linskens: „PSV kan nooit het soort voetbal van Ajax spelen. Maar door het mooie voetbal is Ajax veel kwetsbaarder dan PSV.foto ap kelijk. PSV heeft de vorige twee seizoenen wel het landskam pioenschap behaald, maar kwam toch niet ver in de Europa Cup. Het streven was een plaats bij de laatste acht en dat lukte niet. Dan kun je bij een topclub niet echt van succes spreken. Dit sei zoen wisten we ons wel voor de Champions League te kwalifice ren, dus daar ligt het niet aan. Het zat er al lang aan te komen dat we op onze bek zouden gaan. Het zit niet lekker binnen de spelersgroep. Dat is al jaren zo. Het sudderde maar door en nu is de bom gebarsten. Jan Heintze is geschorst. Iedereen wordt de mond gesnoerd." Hebben de problemen ook iets te maken met de samenstelling van de spelersgroep? „Het ging gewoon niet meer. Het moest wel fout lopen. In 1988, het jaar waarin PSV de Europa Cup won, zat het nog goed. Toen had PSV voldoende kwaliteit en stond er ook een hecht team. Daarna zijn door PSV veel indi vidualisten aangetrokken. Aan de vorming van een elftal werd minder aandacht besteed. Er kwamen fricties, de één ergerde zich aan de ander.^-Toen ont stond een sneeuwbaleffect. De spelergroep viel steeds verder uit elkaar. Dat moest wel tot een uitbarsting komen." „Door de resultaten is het kritie ke punt lang uitgesteld. Maar als PSV twee keer verliest, duikt de pers er bovenop en begint ieder een te praten. Dan wordt er naar oorzaken gezocht. En wat levert het op? Datgene wat er al jaren aan zat te komen. De minder goede zaken zijn altijd verdoe zeld door de resultaten. Als PSV slecht speelde, won het toch. Aan landstitels geen gebrek, zes in de laatste zeven jaar. Maar nu is het in de competitie twee keer op rij, tegen Volendam en RKC, mis gegaan. Prompt roept ieder een: hoe kan dat? En vervolgens komt men tot de conclusie dat de zaak al lang speelt. Dat is in het verleden nooit hardop gezegd. Dat mocht niet, het werd be straft." Uitgerekend Jan Heintze wordt het haasje. Kun je je voorstellen dat het raar overkomt op de buitenwereld? „Natuurlijk. Tien jaar lang is Jan een voorbeeldige prof ge weest en nu wordt hij bestraft. Omdat er na twee nederlagen gezegd werd: nu moeten we de koppen bij elkaar steken en geen negatieve geluiden naar buiten brengen. Heintze zegt toch wat en wordt bestraft. Dat is erg. Maar het is tekenend voor PSV. Bij de club is geen sprake van gelijke monniken gelijke kappen. Dat is het hele seizoen al zo." Is dat een gevolg van de onerva renheid van trainer Hans Wes terhof? „Ik denk dat hij niet wist hoe het er bij een topclub aan toe gaat. Met FC Groningen heeft hij goe de prestaties geleverd, maar dat is natuurlijk wel een stapje lager dan PSV. De druk is veel min der, de pers staat er wat verder vanaf. Bij PSV mag je één mis stap maken, maar na de tweede komen er al ongeruste telefoon tjes. Dan wordt er heel gespan nen gereageerd door bestuursle den en sponsors. Ik denk dat Westerhof het niet in deze mate verwacht heeft." Welke rol speel jij in de hele gang van zaken? Je loopt al wat langer mee bij PSV en weet dus van de hoed en de rand. Doe jij ook je mond open? „Ik ben bezig aan mijn zevende seizoen en weet intussen wel hoe het reilt en zeilt binnen de club. Ik zit in de spelersraad als verte genwoordiger van de jongeren. Iedereen weet dat het bij PSV niet goed zit. Maar wat er pre cies aan de hand is, komt niet tot uiting. Als iemand er iets over zegt, wordt hij gestraft. Dus krijg je een spelletje in de trant van: ik weet niks en en ik zeg niks." Dus ook jij kent de oorzaken, maar zegt ze niet? „Ik denk dat ik het wel weet. Maar ik kan het niet aan de grote klok hangen, want dan krijg ik daar problemen mee. Mensen die de club van nabij volgen, weten wel hoé de vork in de steel zit. Alleen moet er over gezwegen worden." Waar het allemaal om draait: de spelersgroep van PSV vormt geen eenheid. „Dat lijkt me duidelijk. Er is pas sprake van een echte ploeg als iedere speler bereid is binnen het veld met de anderen samen te werken. Buiten het veld hoeft dat niet zo te zijn, dat is geen probleem. Maar voor een wed strijd moet je beseffen: we moe ten met z'n allen de klus klaren. Voor elkaar door het vuur gaan." Het laatste seizoen waarin PSV een echte eenheid vormde, was 1987/88, het jaar waarin de Eu ropa Cup werd gewonnen. Tegen Girondins Bordeaux, Real Ma drid en Benfica bleven jullie overeind dank zij een sterk col lectief. „Ja, ja. Destijds had ik echt het gevoel: hier staat een hechte ploeg. Nu moet daaraan gewerkt worden. Al zijn we er vrij laat mee. Het had eerder moeten ge beuren. Ik denk dat Westerhof zich daarin vergist heeft. Hij heeft gedacht dat wij een een heid vormden. Maar dat blijkt de laatste drie, vier jaar voor PSV heel moeilijk te zijn. Een speler moet beseffen dat hij alleen van waarde is als hij doet wat voor de club nodig is. Er zijn mensen die zich belangrijk voelen. Dat is logisch. Maar er moet wel een wisselwerking zijn. Iedereen in de groep is belangrijk voor de anderen. Als dat ontbreekt, kun je geen prestaties leveren." Als een speler met beperkte tech nische kwaliteiten heb jij een goede instelling nodig om je te handhaven. Erger je je dan niet mateloos aan de gang van za ken? „Tuurlijk. Ik vind dat iedereen blij moet zijn dat hij de kans gekregen heeft om van zijn hob by een beroep te maken. Dan moet je door het vuur gaan voor de club. Of dat nou PSV is of een andere club. Je kunt niet van een voetballer verwachten dat hij el ke wedstrijd goed speelt. Wel dat hij elke keer weer probeert zijn kwaliteiten zo goed mogelijk te benutten. De mensen die spelen, moeten beseffen dat ze elkaar nodig hebben om een goede prestatie te leveren." Toch reageerde je heel laconiek toen Romario na de Europa- Cup-wedstrijd tegen AEK Athe ne kritiek op je had. Hij noemde je een werkpaard, dat zijn mond moest houden en voor de vedet ten moet draven. En jij liet ver volgens weten dat je je daar absoluut niet aan stoorde. „Als ik Romario van repliek i Linskens: Och, successen. Die zijn betrekkelijk foto anp dien, krijg je een welles-nietes- spelletje. Dan komen er proble men en daarbij zou ik aan het kortste eind hebben getrokken. Want Romario is een unieke voetballer en van het soort Lins kens zijn er veel meer. Het leek me beter de eer aan mezelf te houden. Ik kan wel een stootje verdragen. In het verleden heb ben de mensen ook geroepen: die Linskens kan er helemaal niets van. Dat heeft me alleen maar sterker gemaakt." Komt er in zo'n situatie geen reactie vanuit de spelersgroep? Zoals nu ook in het geval van Heintze? „Nee, want zo zit de voetbalwe reld niet in elkaar. Als puntje bij paaltje komt, blijk je alleen te staan. Ik heb geleerd in de eerste plaats aan mezelf te denken. In dit geval blijkt weer dat het team niet voorop staat. Als je praat, word je geschorst en nie mand kiest partij voor je. Zo werkt dat. De voetbalwereld is keihard. Veel mensen zien de realiteit niet. Ze zeggen:" jullie moeten toch met elkaar trainen en samen optrekken. Natuurlijk gebeurt dat. Maar als het erom gaat wie er speelt, ik of een ander, dan is het iedereen voor zich. Van mijn ouders heb ik bepaalde waarden en normen meegekregen. In de voetballerij bestaan die niet. Daar heb ik me aan aangepast. Ik ben veran derd. Harder geworden. Het is triest, maar het kan niet an ders." Zondag is de topper tegen Ajax. De aartsrivaal is de laatste we ken gevaarlijk dichtbij gekomen. Het lijkt voor PSV geen gunstig moment voor een rechtstreekse confrontatie. „Een wedstrijd tegen Ajax is toch iets aparts. Iedereen weet wat er op het spel staat. Voor de club en voor de spelers. Mis schien krijgt men zondag een heel ander PSV te zien dan in de laatste weken. Tegen Ajax willen we natuurlijk een goede wed strijd spelen. Maar ik denk dat het allerbelangrijkste is twee punten te pakken. Hoe we ook voetballen, als er maar gewon nen wordt. Daar moet ik eerlijk in zijn. En vergeet niet dat PSV nog altijd spelers heeft die een wedstrijd kunnen beslissen. Ro mario kan dat, Kieft en Popescu ook. Vanenburg maakt een min dere periode door." De manier waarop Vanenburg speelt, is ronduit zielig. Hij raakt bijna geen bal fatsoenlijk. Wat is er eigenlijk met hem aan de hand? „Ik denk dat het bij hem heel diep zit wat er bij PSV gebeurd is. Misschien denkt hij dat de club zijn transfer naar Italië heeft tegengehouden. Dat hij te duur was en daardoor niet weg kwam. Wat het ook is, het vreet aan hem. Hij kan zich er niet overheen zetten. Gerald is te gevoelig voor wat mensen zeg gen." Ajax speelt mooier voetbal dan PSV. 1,Dat is altijd zo geweest. Ajax is ook veel populairder dan PSV. Doét dat pijn? „Nee hoor. Kijk eens hoe lang ik bij PSV speel en hoeveel kam pioenschappen in die periode zijn behaald. Dat zegt genoeg. Ajax kan dan wel het mooiere voetbal spelen, maar vergeet niet dat het huidige voetbal heel commercieel is. Het gaat om de prestatie. Op basis daarvan word je beoordeeld. We hebben veel titels behaald en de Champions League bereikt. Al heb ik toch het idee dat de mensen liever mooi voetbal zien. In dat opzicht komt Ajax beter voor de dag. Het zit ook een beetje in het karakter van de club. PSV heeft altijd heel dege lijk en doelgericht gevoetbald. Dat is niet te veranderen. PSV kan nooit het soort voetbal van Ajax spelen. Maar door het mooie voetbal is Ajax ook kwetsbaarder dan PSV." Door Gerard Janssen Amsterdam - Een inkrimping van het personeelsbestand zoals bij Ajax de laatste an derhalf jaar, zou geen andere Nederlandse betaald voetba lorganisatie hebben kunnen opvangen zonder blauwe plekken. Jan Wouters, Bryan Roy, John van't Schip, Axon Winter, John van Loen, Ron Willems: allemaal weg. Maar Ajax ligt er niet wakker van. Even aan de grote talenten boom schudden en hup, daar komen de opvolgers al naar beneden rollen. Clyde Wijn- hard bijvoorbeeld, of Edgar Davids. Daarbij nog enkele aankoopjes, zoals Mare Over- mars en Ronald de Boer, en voila: Ajax is weer 't heertje. „Je moet het ook weer niet over drijven," vindt Edgar Davids (19), één van die jongens, die zich kennelijk moeiteloos aan het niveau van Ajax 1 aanpaste toen hij vorig seizoen zijn de buut maakte, ,,'t Lijkt alsof we de talenten gewoon uit de wei plukken, maar zo simpel is het niet. Al die jaren dat ik voor jeugdelftallen van Ajax heb ge speeld, waren de wedstrijden te gen de jeugd van PSV ontzettend moeilijk. In welke leeftijdscate gorie ook. Die jongens konden gewoon net zo goed voetballen als wij. Alleen, tja, misschien stelt PSV voor doorstroming naar het eerste elftal wel hogere eisen of zoiets. Ik weet het niet. Bij ons staan de talenten in elk geval vlugger klaar voor het eer ste." Davids werd door de aanhang van Ajax aanvankelijk bekeken als de opvolger van Bryan Roy, zelfs toen die nog gewoon in Amsterdam zat. Hij debuteerde vorig seizoen in een thuiswed strijd tegen RKC (5-1), op de linksbuitenplaats van de toen geblesseerde Roy. „Voor ik in moest vallen, was ik knap ze nuwachtig, maar eenmaal in de wedstrijd liep het eigenlijk van zelf. Niks geen zenuwen meer, gewoon voetballen.' En ja, die vergelijkingen met Bryan, dat wist ik van tevoren. Daar doe je toch niks aan. Ik ben ik en hij is hij, maar we stonden op dezelfde plaats aan de linkerkant. Dus dan krijg je dat. Maar ik kon er niet mee zitten, ik speelde ge woon lekker." De kleine Surinamer („Naar Ne derland gekomen toen ik ander half was, dus ik weet van Para maribo echt helemaal niks meer") werd op zijn dertiende door Ajax weggeplukt bij het Noordamsterdamse Schelling- woude. Vijf jaar later al debu teerde hij in De Meer. „De over gang. van Schellingwoude naar Ajax was niks vergeleken met die van het tweede naar het eerste. Want dht was afzien. Het ging allemaal veel professione ler, het tempo ging enorm om hoog en bovendien: ik kréég me toch op m'n sodemieter als ik iets verkeerd deedDat was ik niet gewend. Maar daar doe ik niet moeilijk over. Als je iets fout doet, dan krijg je dat te horen. Deze week ook, ik liep in Sittard tegen Fortuna gewoon hartstikke slecht te voetballen, dus werd ik eruit gehaald. Lo gisch. Daar hoor je me niet op 'n goeie wedstrijd terug kan over." zien. Zo simpel is dat." 't Is een klein kereltje, Davids (1.68 m.), maar sterk als een beer. Beetje type Romario: wie tegen hem aanloopt, knotst te gen een kast aan. „Maar dat is wat anders dan hard spelen en vieze trappen uitdelen. Ik ga er stevig in, dat wel, maar ik bles seer niemand. Niet te vergelijken dus met die matennaaiers, die de hele wedstrijd lopen uit te delen, maar zelf zes meter doorrollen als ze een overtreding tegen krij gen. Bah, die viezerikken." Da vids huivert en neemt nog een hapje uit een beker met een gezond ogende substantie erin. „Ik heb de hele week al zakdoe ken vol lopen snotteren. Griepje onder de leden. Maar tegen PSV ben ik weer superfit." Voorsprong Davids paste zich in het Ajax- milieu zonder veel problemen aan, maar iemand die al bijna twintig jaar in Amsterdam woont, heeft wat dat betreft wel een voorsprong op onwennige buitenlanders. Jongens als Dan Petersen en Jari Litmanen bij voorbeeld hadden er meer moei te mee. En daar bleek Davids oog voor te hebben: hij nam die jongens gezellig mee op stap voor een hapje en een drankje. „Zo ben ik opgevoed. Ik vind dat je zulke gasten een beetje weg wijs moet maken in de stad en bij de club, anders lopen ze maar rond met hun ziel onder hun arm. Ik had er de tijd en de gelegenheid voor, dus heb ik dat gedaan. Maar daar hoef je me niet voor op m'n schouder te kloppen, ik vond het leuk om te doen." Klein De vaste stek van Davids bij Ajax lijkt verzekerd, voorlopig tenminste. Hij is sinds zijn de buut een linie teruggezakt, van de linksbuitenplaats naar links midden vlak achter Mare Over- mars, maar ook daar maakt hij geen punt van. „Ik heb het nooit zo belangrijk gevonden waar ik speel, ben je gek. Ik kan roepen dat mijn favoriete plaats aan de linkerkant is, maar stel dat ik als rechtsback een prima partij zou spelen en later als linkermidden velder een drol van een wed strijd. Ik zeg altijd maar: waar ik sta doet er niet toe, als ik maar Dat zou PSV ook wel willen zeggen, want daar staat de zie kenboeg op knappen. Eén van de oorzaken van de neerwaarts hobbelende lijn in de Eindho vense verrichtingen. „Ja, dat is raar. Het is prettig dat we inlo pen, maar we verkneukelen ons niet over PSV. Want we weten zelf hoe beroerd je je voelt als alles tegenzit. Na onze wedstrij den tegen Den Bosch en Twente bijvoorbeeld, jongens, wat speel den we toen slecht. Maar toege geven: wat PSV nu allemaal doet, daar staan we hier wel van te kijken. Je zou eigenlijk moe ten weten hoe zoiets komt, maar dat kan niet. Als PSV dat wist, speelde het morgen weer goed. Als wij het geweten hadden des tijds, hadden we die wedstrijden tegen Den Bosch en Twente niet gehad. Dat is vormverlies en Chicago (rtr) - Brenda Schultz heeft niet de halve finales bereikt van het met zeS ton gedoteerde tennis toernooi van Chicago. Ze bracht wel Monica Seles, de nummer één van de wereld ranglijst, aan het wankelen. De hardslaande Heemsteedse akte brutaal de eerste set, boog in de tweede pas in de tiebreak (4-7) en leverde in de beslissende derde set eveneens knap verweer: 6-4 6-7 en 4-6. Het was de derde keer dat het tweetal tegenover elkaar stond. Het betekende de derde neder laag ook voor Schultz, zij het opnieuw in drie sets. „Ik kreeg de indruk dat ik ditmaal veel Door Eddy van der Beek Woerden - De interland-can Ron Boudrie is definitief vot op de lijst van achttien spelei de World League '93. In een gesprek met de NeVoBo werd met het bij Capelle spelen de tweetal de nog tot september lopende arbeidsovereenkomst verbroken. De oudgedienden Se- linger (33) en Boudrie (32) ont braken eind vorig jaar ook al op het Apeldoorn-toernooi. Het is duidelijk dat technisch adviseur en de beoogde bonds coach Joop Alberda alsmede in- terim-bondscoach en handlanger Wuqiang Pang al met de Olym pische Spelen van Atlanta'96 bezig zijn. In de selecties voor het EK in Finland (september), de kwalificatie voor het WK '94 in Griekenland en Olympia is geen ruimte voor de twee gerou tineerde volleyballers. Selinger en Boudrie bleven voor standers van het Amstelveense internaatsysteem, waarbij inter nationals dagelijks trainen en geen clubcompetitie spelen. De NeVoBo heeft echter voor een andere structuur gekozen. Vanaf aankomendfe woensdag gaan de in de Nederlandse eredivisie spe lende intefnationals wekelijks een maal centraal trainen. Ondanks de meningsverschillen over het systeem maakten Boudrie en Selinger duidelijk nog wel degelijk voor Nederland te willen spelen. De technische staf wenste echter geen gebruik meer te maken van de diensten van de twee 'zilveren' Barcelo na-gangers. In de wandelgangen worden Boudrie als 'te oud' en Selinger als 'te oud en te domi nant' beschouwd. Macht „Ik wil beoordeeld worden op mijn prestaties op het veld en daar krijg ik nu de kans niet voor," aldus Avital Selinger gis teravond. „Als ik niet goed ge noeg ben om in het Nederlands team te spelen, moeten ze me dat recht in mijn gezicht zeggen. Ik hoor niks, moet alles uit de kranten lezen. Met Pang heb ik altijd een goed contact gehad, nu durft hij mij niet meer recht in de ogen te kijken. Na alle peri kelen van vorig jaar hebben an dere mensen de macht overgeno men en die maken misbruik van die macht." „Ron Boudrie en ik zijn niet voor het Apeldoorn-toernooi geselec teerd, omdat men daar met een nieuw team wenste te experi menteren. Toen werd tegen ons gezegd dat we ons geen zorgen hoefden te maken en in een later stadium wel weer aan de selectie toegevoegd zouden worden. Ron en ik zijn toch niet de eerste de I besten, hebben jarenlange erva- I' ring en kunnen jonge spelers nog een hoop leren. De technische staf, wie dat dan ook moge zijn, r denkt daar kennelijk anders over. Ik vind het stijlloos zoals ze met ons omgaan. We worden gewoon afgedankt. Maar goed, k de tijd zal leren of de bond een goede keuze heeft gemaakt." f Spijkerhard Gerard Verhalle, teammanager van Oranje, laakt de uitspraken van Selinger en is spijkerhard in zijn bewoordingen. „Ron Boudrie en Avital Selinger zijn gefrustreerde mensen geworden. Zij hebben na de Spelen geen Edgar Davids: „We verkneukelen ons niet over PSV. We weten hoe beroerd het voelt als alles tegenzit." Assen - De TT van Assen is voor de jaren 1993 tot en met 1996 daar kun je gewoon niks tegen doen." „Maar voor PSV-Ajax is zoiets niet van belang. PSV kan mo menteel slecht zijn en wij goed, maar die wedstrijden, die zijn hnders. Wij staan op scherp, PSV ook. Je hoeft niemand te motive ren. PSV kan in één klap bijna alles goed maken. Als Ajax zon dag verliest, is PSV meteen van die kater van RKC en Volendam af. Die dingen spelen alk' een rol en niet de uitslag®1] de afgelopen weken. Dis geweest." zekergesteld. Dat is het resultaat van de langdurige onderhande- J-jjigen van de TT-commissie met two Wheel Promotions in Lon- ®en, de organisatie van Bernie ycclestone, en Dorna Motor SA m Madrid.

de Stem | 1993 | | pagina 12