OBIS 'Grondtroepen VS naar Bosnië' Voor 7.6% rente zonder beperkingen moet u wel even tekenen, knippen en plakken. Oproep Delors: Europa uit het slop halen Paus zorgt voor opschudding op Afrika-reis Voor moslims elders is Bosnië 'hun oorlog' Minister Christopher zegt ook medewerking toe aan vredesplan :reen notebook laserprinter: 2Mb ram ROCOMPUTER iEMEENTE IONTENISSE de stem BUITENLAND AA Mitterand biedt Vietnam hulp aan BUITENLAND KORT Vaticaan vertoornd over euthanasiewet De RenteRekening van Spaarbeleg. zonder beperkingen de hoogste rente van Nederland. IRI 1993 HT. ki n.i X 33: Processor i486 DX, 33 MHi, 170 Mb harddisk, Icdrive, 1 CD-VGA Backlit dis- jdbaar tol S MbJ, 4 ppm, 300 I Postscript-fonts, 3 interfaces: serieel en Apple Talk, 3 emu- Postscript, HP Laserjet IIP en I 850. DER!!! n thuisbezorgd. 0 - 645 77 56. (ja's computerketen Nr.J op de Ruimtelijke Ordening Hontenisse maakt ter voldoening artikel 19a, lid 4, van de Wet op bekend, dat van 12 t/m 25 fe- |n ieder op de gemeentesecretarie inzage ligt het plan tot het bou- [ida op het perceel Duivenhoek- zande. uwplan is in strijd met het bestem- [ried. Burgemeester en wethouders nens vrijstelling te verlenen van de fcgen van het geldende bestem- hssing van artikel 18a WRO. In beslissing te nemen, bestaat ge- Jtermijn van tervisielegging de gele- [bezwaren in te dienen tegen dit neester en wethouders van Honte- februari 1993. 3e burgemeester van Hontenisse, iTh.A.M. Steenkamp Philips Whirlpool reverse wasdroger •Links- en rechtsdraaiende trommel •Anti-kreuk periode •Tijd.schakelaar tot 120 minuten •Twee temperatuur standen Van 799.- Voor auknecht olautomaat 8 Wasprogramma's iclusief wolprogramma pedaal programma voor ijne was 000 Toeren osse centrifuge overbodig winkelcentrum 's Gravenhof - Vismarkt lc senaalstraat 6 DONDERDAG 11 FEBRUARI 1993 yan onze corresppndent jo Wijnen Straatsburg - De Europese Gemeenschap worstelt met gen vertrouwenscrisis en dreigt haar economische en sociale geloofwaardigheid te verliezen. Die klacht viel gis teren in het Europees Parle ment in Straatsburg op te tekenen uit de mond van EG- commissievoorzitter Jacques Delors. De EG lijkt volgens hem niet bij machte de economische crisis in eigen huis op te vangen. De debatten over 'Maastricht' zijn in het teken van ongerustheid en scepticisme komen te staan. De samenwerking tussen de twaalf EG-landen is minder geworden en het opnieuw nationaliseren van het economisch beleid grijpt steeds krachtiger om zich heen. „Er is crisis in de economie, crisis in de samenleving en fut loosheid in de democratie. Slachtoffers zijn in de eerste plaats de werklozen en de ar men, maar ook het idee van het verenigd Europa zou wel eens tot de verliezers kunnen beho ren," aldus de EG-voorzitter. Delors bepleitte het snel in wer king stellen van het economisch groei-initiatief waartoe de EG- regeringsleiders in Edinburgh hebben besloten, maar dat nog niet tot in detail is uitgewerkt. Volgens Delors kunnen met het initiatief de investeringen wor den aangemoedigd en onder- zoeks- en onderwijsprogramma's worden opgestart. De commissievoorzitter was ook van oordeel dat de invloed van de EG naar buiten moet worden vergroot. „Een EG zonder eco nomische macht zal geen invloed op de wereldaanlegenheden kun nen uitoefenen. Een dergelijke Gemeenschap is in het nauw gedreven", aldus Delors. Uit Engeland kwam gisteren het bewijs dat de klaagzang van De lors niet ongegrond is. De Britse premier John Major zag zich namelijk geplaatst voor een tweede serieuze bedreiging van zijn plannen om het Verdrag van Maastricht over de Europese eenwording te ratificeren. De vroegere voorzitter van zijn Conservatieve partij, Norman Tebbit, wakkerde de opstand van de 'Euro-sceptics' in de par tij flink aan met een oproep de oppositie te steunen om zo het verdrag te torpederen. De conservatieve rebellen zijn in principe tegen het sociale hoofd stuk, en premier Major heeft in Maastricht de uitzonderingspo sitie bedongen dat Groot-Brit- tannië dat niet hoeft uit te voe ren. Maar de rebellen hopen dat zij het verdrag om zeep kunnen helpen door Labour te steunen bij een amendement dat herstel van het sociale hoofdstuk eist. In die vorm zou het verdrag voor Major niet langer acceptabel zijn, menen zij. Delors in het Europees Parlement FOTO EPA Washington (afp/rtr) - De Verenigde Staten zijn bereid grondtroepen naar Bosnië-Hercegovina te sturen om uitvoering af te dwingen van een vredesregeling. Eerst echter geven ze het vredesplan van de bemiddelaars Vance en Owen nog een kans. President Clinton heeft daartoe NAVO-ambassadeur Bartholomew benoemd tot zijn speciale afgezant. Dat Amerikaanse beleid werd gisteren ontvouwd door minister van buitenlandse zaken Warren Christopher. De internationale gemeenschap wachtte al weken in spanning op een standpunt van de VS. Clinton schaarde zich aanvanke lijk niet achter het vredesplan omdat het de Serviërs beloonde voor hun agressie. Hij stemt er nu aarzelend mee in, maar houdt de mogelijkheid om troepen te sturen nadrukkelijk achter de hand. Eerder al dreigde de Amerikaan se president met bombardemen ten op Servische stellingen. Ook Christopher zei gisteren dat de Amerikaanse regering 'walgt' van de zogenaamde etnische schoonmaak, de terreur waar mee Serviërs moslims van huis en haard verdwijven. Hij voegde eraan toe dat Clinton de sancties tegen de Serviërs wil verscher pen. Eventuele grondtroepen zouden volgens een regeringsfunctiona ris onder de vlag van de Verenig de Naties of in NAVO-verband moeten opereren. Volgens de tv-zender ABC zou den de Amerikaanse troepen deel gaan uitmaken van een 25.000 man tellende VN-vredes- macht. Op dit moment zijn er 7500 VN-militairen in Bosnië. De speciale VN-rapporteur Tadeusz Mazowiecki heeft woensdag gedreigd af te treden als de internationale gemeen schap geen concrete stappen neemt om een einde te maken aan de schendingen van de men senrechten in het voormalige Joegoslavië. Hanoi - Frankrijk en Vietnam hebben woensdag, op de tweede dag van het bezoek van de Fran se president Francois Mitterrand aan Vietnam, zes overeenkom sten gesloten over samenwerking op het gebied van telecommuni catie, luchtvaart en andere ter reinen. Ook beloofde Mitterand Vietnam economische hulp. De Franse president bracht gis teren een bezoek aan Dien Bien Phu waar in 1954 14.000 Franse soldaten werden gedood. „Ik ben niet bereid verder te blijven rapporteren over de ma nier waarop mensen sterven. Ik wil er zeker van zijn dat er iets wordt gedaan om het te vermij den", zei de Poolse oud-premier. Blauwhelmen De evacuatieplannen voor de on geveer 575 Nederlandse blauw helmen in Kroatië liggen tot in de 'details klaar. Ook de Belgen hebben een draai boek om de meer dan 600 man schappen te evacueren als de vlam in de pan slaat. Militaire waarnemers in Zagreb houden er rekening mee dat snel een com plete oorlog kan uitbreken in het gebied. België zal zijn blauwhelmen ogenblikkelijk uit het voormali ge Joegoslavië terugtrekken als de strijd er escaleert als gevolg van een militaire interventie in Bosnië-Hercegovina. Minister van defensie Leo Delc- roix heeft dit woensdag voor de televisie gezegd naar aanleiding van een incident in de buurt van de Oostkroatische stad Vukovar, waarbij een groepje Belgische blauwhelmen plus een Nederlan der waren betrokken. De mannen werden maandag avond door Servische militiele den opgepakt en meegenomen naar Vukovar, dat sinds eind 1991 door Serviërs wordt bezet. Na een verhoor werden zij, zon der dat hun een haar was ge krenkt, vrijgelaten en terugge bracht. Huurlingen Volgens het Britse blad The In- depenent bestaat de kans dat duizenden Britse huurlingen vechten in de republieken van het voormalig Joegoslavië. Velen verdienen er nauwelijks iets mee, maar doen het uit morele overtuiging of alleen maar uit zucht naar avontuur. De Britten zouden meedoen aan de zijde van alle drie de partijen in de conflicten in Kroatië en Bosnië-Hercegovina. Het gaat om 'ex-militairen, jonge avontu riers, ongetrainde idioten en psychopaten', aldus de krant. Kort geleden werden twee Britse huurlingen, die moslimstrijders trainden gemarteld en vermoord. FOTO EPA De paus loopt langs de erewacht bij aankomst in Sudan. Euro-socialist: 'De paus heeft de mensen ter dood veroordeeld' Van onze redactie buitenland Straatsburg/Khartoum - Op zijn reis door Afrika slaagt paus Johannes-Paulus II erin om zowel daar als aan het thuisfront beroering te ver oorzaken. Vorige week stuur de hij een vriendelijk tele gram aan de omstreden Zaï rese president Mobutu, giste ren liep hij volgens Westerse waarnemers 'in de val' van de machthebbers in Sudan; bo vendien kreeg de paus een schrobbering van de socialis ten in het Europese Parle ment. De socialisten reageerden giste ren met grote verontwaardiging op uitspraken van de paus die zich tegen het gebruik van con dooms in Afrika heeft gekeerd. Johannes-Paulus H maakte zijn opmerkingen in de Oegandese stad Kampala. Hij drong er bij de Afrikaanse gelovigen op aan zich zoveel mogelijk van sexueel verkeer te onthouden en het ge bruik van condooms en andere voorbehoedsmiddelen na te la ten. Het Franse parlementslid pro fessor Leon Schwartzenberg - die een vooraanstaand AIDS-ex- pert - zei gisteren: „De paus heeft de mensen ter dood veroor deeld." Volgens Schwartzenberg is 10 procent van de bevolking van Oeganda al besmet met het AIDS-virus. „We moeten de ver dere verspreiding van het virus voorkomen en daarom moet het gebruik van condooms juist wor den bevorderd", aldus Schwart zenberg die de toespraak van de paus in Kampala een 'ernstige vergissing' noemde. Het bezoek dat de paus aan Sudan bracht, was voor generaal Omar Hassan al-Bashir 'een Godsgeschenk'. Nu kon de paus, en met hem heel de wereld, met eigen ogen zien hoe tolerant Su dan is en hoe moslims en christe nen 'in harmonie, broederschap en rust' kunnen samenleven. „Veel mensen geloven dat de paus in een val is gelopen", zei echter een Westerse diplomaat. Na alle berichten over schendin gen van de mensenrechten en de toepassing van het islamitisch recht, krijgt de wereldopinie tij dens het pausbezoek een heel ander land voorgeschoteld. „Maar er zal helemaal niets ver anderen. Net als voorheen zijn de imams, van wie Al-Bashir afhankelijk is, uit op een islami- tisch-fundamentalistische staat en op de gedwongen islamisering van de christenen in ons land", klaagde een christelijke intellec tueel. De paus bracht tijdens zijn slechts negen uur durend bezoek een boodschap van verzoening en vrede. Hij pleitte voor volle dige godsdienstvrijheid en riep op tot respect voor de mensen rechten en bescherming van de minderheden. Hij had zijn bood schap niet alleen in Khartoum willen uitspreken, maar ook in het door burgeroorlog geteister de zuiden van het land. In een gesprek met Omar Hassan al-Bashir beklaagde hij zich ver geefs over deze reisbeperking. Tevens eiste hij van de generaal een snel einde aan de burgeroor log die het land ruim tien jaar in zijn greep houdt. Sudan was het eerste volgens de sharia (islamitische wet) gere geerde land dat de paus bezocht. Doden en gewonden in Gaza-strook Jeruzalem - Israëlische militairen hebben woensdag twee Pales tijnse jongeren gedood en tientallen gewond bij incidenten in de bezette Gaza-strook, zo hebben Palestijnse zegslieden gemeld. In het Nusseirat-kamp schoten de Israëli's twee gemaskerde jongeren van 15' jaar dood, die leuzen op een muur schreven voor de Palestijnse Volkspartij, een communistische groep. Het Israëlische leger gaf een andere lezing van het gebeurde en zei dat een patrouille was gestuit op 'een cel van gemaskerde geüniformeerde mannen die was bewapend met messen en bijlen' en daarop het vuur had geopend. In het Jabalya-kamp, zo meldden de Palestijnse bronnen, openden militairen het vuur op stenengooiende jongeren. Ten minste 38 jongeren werden gewond; 18 van hen waren jonger dan 15 jaar. Italiaanse minister weg door schandaal Rome - De Italiaanse minister van justitie Claudio Martelli is woensdag afgetreden, nadat bekend was geworden dat tegen hem een onderzoek wordt geopend naar zijn betrokkenheid bij een corruptieschandaal. Martelli heeft tevens bedankt voor de Socialistische Partij (PSI). Na premier Giulio Amato was de 49-jarige Martelli de belangrijkste socialist in de vier-partijen- coalitie in Rome. Het aftreden van Martelli lijkt samen te hangen met de arrestatie, in het weekeinde aan de grens met Frankrijk, van de architect Silvano Larini die zeer nauwe connecties had met ex-premier Bettino Craxi. Craxi is tot over zijn oren betrokken bij een corruptieschandaal waarin met name de PSI verwikkeld is. Autobom in Colombia doodt 14 mensen Bogota - De ontploffing van een autobom in de stad Barranca- bermeja in centraal Colombia heeft woensdag aan zeker 14 mensen het leven gekost. Dertien anderen raakten gewond. De met 80 kilogram explosieven geladen auto ontplofte nabij een autowerkplaats. Syrië, Iran, Turkije praten over Kurdistan Damascus - De ministers van buitenlandse zaken van Syrië, Iran en Turkije zijn woensdag in Damascus bijeengekomen om hun strategie te bepalen tegenover de ontwikkelingen in Noórd- Irak. Want daar tekent zich naar hun oordeel steeds duidelijker de vorming af van een Kurdische staat. De drie landen hebben zelf een Kurdische minderheid in hun midden en alledrie zijn gekant tegen de geboorte van een onafhankelijke Kurdische staat. De Turkse minister Hikmet Cetin onderstreepte dit toen hij woensdag bij zijn aankomst in Damascus zei dat de drie de landen 'tegen de opdeling van Irak zijn en denken dat een Kurdische staat een nieuw probleem zou scheppen in de regio'. Unesco geeft Afrika zijn historie terug Parijs - Bijna dertig jaar nadat eraan werd begonnen, komt binnenkort de achtdelige 'Algemene geschiedenis van Afrika' gereed. Het project ging in 1964 van start om het idee uit de wereld te helpen dat er voor de komst van de Arabieren en de Europeanen eigenlijk niets vermeldenswaardigs was gebeurd in dit deel van de wereld. „Een lacune in de wereldgeschiedenis is gevuld", zegt Augustin Gatera uit Rwanda, eindverantwoordelijke voor het project, dat onder de Unesco (VN-Organisatie voor Onderwijs, Wetenschap en Cultuur) valt. RAF-advocaat werkte voor Stasi Berlijn - Klaus Croissant, de linkse Duitse advocaat die be kend werd door zijn verdedi ging van leden van de Rote Armee Fraktion, is woensdag zelf als verdachte voor de rechter verschenen omdat hij zou hebben gespioneerd voor de Stasi. Croissant (61, foto) wordt er van beschuldigd van 1981 tot 1989 voor de Oostduitse gehei me dienst te hebben gespio neerd. Dat is na de periode dat hij RAF-terroristen verdedig de. Die processen vonden plaats in de jaren zeventig. Hij zou 71.000 D-mark van de Stasi hebben gekregen in ruil voor informatie over de Duitse Groenen en andere linkse groepen. (ADVERTENTIE) 'Wat we zien is de moord op de islam door christelijke Serviërs' Door Anwar Faruqi (ap) Kuwayt - De geestelijke Tareq Tawari paste ervoor om werkloos toe te kijken hoe moslims in het voormalige Joegosla vië werden afgeslacht. Daarom verza melde hij met een aantal vrienden een hoeveelheid wapens, met de bedoeling hie naar Bosnie-Herzegovina te smokke len. De wapens kwamen de Kuwaytse grens niet over. Tawari, een legerofficier en een arts werden in december gearres teerd en beschuldigd van verboden wa penbezit. De drie zijn op borgtocht vrij en wachten tot ze moeten voorkomen. Ze zijn slechts drie van de talloze moslims die in het feit dat het westen tot op heden geen eind heeft kunnen maken aan het moorden in Bosnië een bewijs ®en van het in hun ogen groeiende christe- w vooroordeel tegen de islam. "Wat we in Bosnië zien gebeuren is de moord op de islam door christelijke Serviërs dat is de reden dat de wereld zwijgt", zo weef onlangs de columnist Shihab Abdul- an in het Kuwaytse dagblad Al-Qabas. Khamenei j!? Iraanse geestelijk leider ayatollah Ali amenei haalde maandag uit naar het westen, omdat dat geen eind heeft gemaakt aan de Servische moorden op moslims. „Het massaal in koelen bloede vermoorden van Bosniërs, het molesteren van hun vrou wen en het tewerkstellen van krijgsgevange nen in werkkampen zijn grote misdaden en wreedheden, waartegen het westen niets heeft ondernomen", aldus Khamenei in een toespraak tot de strijdkrachten. Net zoals duizenden moslims naar Afghanis tan gingen om met de islamitische funda mentalisten te vechten tegen de Sovjets en het regime in Kabul, trekken nu veel mos lims naar verluidt naar Bosnië. Onder hen bevinden zich veel veteranen uit de Af ghaanse oorlog, die op zoek zijn naar een nieuwe heilige oorlog, zo zeggen moslim-ac tivisten. Bosnische delegaties stropen islamitische landen af op zoek naar wapens, geld en manschappen. Een delegatie bezocht on langs Libanon, een andere delegatie was vorige week in Kuwayt. Iran, dat zichzelf als het voorbeeld voor de islamitische wereld beschouwt, is een van de landen die de meest uitgesproken kritiek hebben geleverd op de internationale apa thie tegenover Bosnië. Vorig jaar september onderschepten de Kroatische autoriteiten een Iraans vracht vliegtuig vol wapens. Het is niet bekend hoeveel wapens wel in Bosnië zijn aangeko men, maar Iran zegt 100.000 ton hulpgoede ren naar Bosnië te hebben overgevlogen. Trauma Veel Kuwayters lijden nog onder het trauma van de Iraakse invasie van 1990 en de daaropvolgende zeven maanden durende be zetting. Ze vinden dat, aangezien zij toen ook werden geholpen, ze nu Bosnië te hulp moeten schieten. De kunstenaar Ali Husayn heeft gezegd een kwart van de opbrengst van zijn schilderijen aan de Bosniers te zullen geven. De Organisatie van de Islamitische Confe rentie, waarbij 43 landen zijn aangesloten, dreigde afgelopen december wapens en troe pen naar Bosnië te sturen, tenzij de Verenig de Naties afdoende actie zouden onderne men om het geweld te beeindigen. Het door de organisatie gestelde ultimatum verstreek echter zonder dat tot waarneem bare actie werd overgegaan. Wel zijn er hulpgoederen en geld geleverd. Alleen de uit zes landen bestaande Golf-Samenwerkings- raad al gaf zo'n 185 miljoen gulden. Moslims zoals de geestelijke Tawari besloten uit woede over de slachting het heft in eigen hand te nemen. Tawari's advocaat, Khaled al-Negemish, zegt: „Voor moslims is het helpen van hun broeders in Bosnië zoiets als thuis bidden. Het is hun religieuze recht en plicht en geen regering heeft het recht dat tegen te houden." Vaticaanstad - „Door het wettigen van de euthanasie heeft na Denemarken nu ook Nederland een van de grond beginselen van de medische professie vernietigd", schrijft de Osservatore Romano van daag in een redactioneel commentaar. Euthanasie is volgens het Vati caanse dagblad een 'radicale schending van het fundamentele en heilige recht op leven', waar over alleen God beschikt, terwijl de mens er slechts het beheer over heeft. De Osservatore haalt het Tweede Vaticaans Concilie aan, dat euthanasie rangschikte onder de misdrijven die de mensheid ka pot maken. De Nederlandse bisschoppen conferentie reageerde gisteren wat gematigder, maar vond ook dat 'het wetsvoorstel niet vol doende garanties biedt' dat er daadwerkelijk wordt opgetreden in geval van overtredingen. 'De volstrekte ontoelaatbaarheid van actieve levensbeëindiging' blijft voor de bisschoppen voor op staan. Ze roepen de Eerste Kamer op daarmee rekening te houden. l"sPAARBELEG,100% DOCHTER VAN ^legonI I Ja, stuur mij - vrijblijvend - meer informatie over de Spaarbeleg I RenteRekening. BRA93901 Naam:m/v - Adres: Postcode: I Plaats:I Telefoon: Iln een envelop zonder postzegel zenden aan: R R 5 ft Spaarbeleg N.V., t.a.v. Marjolein van Lieven- T" ^oogen, Antw.nr. 7030,3430 VM Nieuwegein.- - De RenteRekening van Spaarbeleg biedt u 7,6% rente zonder beperkingen. Bij ons bent u dus vrij om met uw geld te doen en laten wat u wilt. Wij kennen namelijk geen opnamebeperkingeri, geen minimum saldo en geen minimum storting. Wie met zoveel voordelen wil sparen moet echter eerst even tekenen, knippen en plakken. U kunt ons natuurlijk ook direct bellen op telefoonnummer 06-0637* of uw verzekeringsadviseur om meer informatie vragen. doordeweeks van 08.00 tot 21.00 uur, 's zaterdags van 09.00 tot 13.00 uur.

de Stem | 1993 | | pagina 5