TV bepaalt succes speelgoed Achthonderd gulden voor een kilo truffels Krimpenaar bedenkt knipperend licht voor verkeer in mist Supersterre tan elkaar g Europese beurs komt vermoedelijk definitief naar Nederland *er Thijs wordt an Nationale T CONSUMENT CONSUMENT KOR Huiseigenaren beter af dan elders in Europa Reizen gehandicapten Winkeliers worden dupe van alle plastic geld Watersportbeurs Gent Motor 93 in hallen van de Jaarbeurs in Utrecht tel DE STEM DONDERDAG 11 FEBRUARI 1993 Door Jan Keuneri NÜRNBERG - 'Nürnberg' is te klein. De vierenveertig ste internationale speelgoedbeurs sloeg de afgelopen week weliswaar weer alle records, maar omdat de 108.000 vierkante meter Nürnberger beursruimte voor lopig niet kan worden uitgebreid, kijken de speelgoed- multinationals uit naar een alternatief, waarbij Neder land hoge ogen schijnt te gooien. Vermoedelijk komt er een International Toy Fair in de Jaarbeurs in Utrecht. Dat moet de eerste 'Europese speelgoedbeurs' worden. Als de internationale speelgoed beurs in Nürnberg iets duidelijk maakt, is het dit: speelgoed wordt al lang niet meer uitge vonden om kinderen te plezie ren. Het is keiharde handel ge worden. Multinationals dringen inventieve kleine fabrikanten van de markt. Amerikanen voe ren - gesteund door de televisie- en filmwereld - een bikkelharde strijd met Europeanen. De pro- duktie vindt veelal plaats in (nog) goedkope Aziatische lan den, waardoor het massagoed relatief goedkoop op de markt kan komen. Wat ook overduidelijk is: de hele speelgoedwereld draait om de televisie. Als ér voor een nieuw produkt geen tv-reclame wordt gemaakt, is er geen koper voor te vinden. Inkopers kunnen de pe perdure commercials niet zelf betalen en dus blijft het nieuwe produkt onbekend. Zelfs in de speelgoedvakzaken heeft het personeel tegenwoordig vaak geen tijd meer om de consument nog van advies te dienen. Dus worden nieuwe produkten alleen nog maar verkocht als er eerst uitvoerig tv-reclame voor is gemaakt. Nög beter lopen ze als ze zijn geïnspireerd op tv-series, -spelletjes of -quizzes. En dan nog bij voorkeur tv-produkties, die tenminste 'Europa-wijd' en liefst 'wereld-wijd' worden uit gezonden. Trivial Pursuit is een bekend voorbeeld. Het spel, al jaren be kend, heeft een enorme opkikker gekregen doordat het in binnen- en buitenland op de televisie wordt vertoond. In Nürnberg was vorige week een 'tv-editie' te zien. Alle 4.800 vragen gaan over tv-series, -sterren en -hits. 'Hoe heet de ranch uit Bonanza?' en soortgelijke vragen doen een beroep op het 'tv-intellect' van de speler, die een record aan goede antwoorden vaak belang rijker vindt dan een vwo-diplo- ma. Aankleedpop De aankleedpop 'Arielle' is een ander voorbeeld. De gelijknami ge tekenfilm van Walt Disney is over de hele wereld bekend. De verkoopcijfers van de video van Arielle hebben een recordhoogte bereikt. Films beperken zich im mers al lang niet meer tot de bioscoop; het grote succes volgt pas als de huiskamerversie een topper wordt. En dan is de vol gende stap logisch: Arielle als aankleedpop. Met moderne sie raden, met prachtig lang haar, als babysit met haar 'zeebaby's' of met haar sjieke vriendinnen? Naveltje Het kan allemaal. Een hele Arielle-familie is geboren. Kin deren kennen de figuren uit de film en van de video; tv-com- mercials doen er nog een schepje bovenop. En ouders wordt de kop gek gezeurd door hun lief hebbend kroost, dat bij voorkeur een perperdure, complete pop penfamilie wil hebben. En zo lang Arielle een succes is, raakt de familie natuurlijk nooit com pleet. Daar zorgt de slimme fa brikant wel voor. Eenzelfde verhaal rond 'Steffi': De aankleedpop Arielle is via de films van Walt Disney over de hele wereld bekend. De video stuwt dit speelgoed tot grote verkoopcijfers. Steffi Love Superstar haalt als kinderserie op RTL-zenders hoge kijkcijfers. Deze pop heeft een chip in de buik. Trivial Pursuit heeft een enorme opkikker gekregen omdat het wereldwijd op de televisie te zien is. de superster van een kinderserie die onder meer op de RTL-zen ders hoog scoort. Steffi figureer de in Nürnberg als de eerste zingende aankleedpop ter we reld. Come on, it's time to play with me, nodigt ze uit na een druk op haar buik, waarin een micro-chip. Het raffinement van de fabrikant gaat zo ver, dat hij in de verpakking ter hoogte van Steffi's navelje een opening heeft gemaakt, zodat een kind in de winkel de song al kan oproe pen. En wie kan dan de verlei ding van de koop nog weerstaan? Kinderdag De vereniging 'Meer tijd voor kinderen' in Duitsland lijkt een sympathieke poging om tegen spel te leveren aan al dat com mercieel geweld. Liefst drie kwart van de Duitse kinderen tussen vier en negen jaar zou graag meer met volwassenen spelen, maar die hebben geen tijd. Negentig procent van de kinderen wil meer inspraak in de besteding van de vrije tijd, die in het gros van de gevallen door de ouders wordt ingevuld. Het weekeinde van 5 en 6 juni is daarom uitgeroepen tot Kinder dag. Voor de goedwillende vere niging is het te hopen, dat de commercie (in dit geval de speel goedindustrie) zich er geen meester van maakt, zoals dat al lang geleden is gebeurd met Va der-, Moeder-, Valentijns-, Kerst-, Paas- en tal van andere dagen. Op de beurs van Nürnberg wordt het kind de toegang zelfs uit drukkelijk ontzegd. Alleen tij dens de noviteitenshow mogen kinderen voor de camera's figu reren. Een schattig jongetje, dat pertinent weigerde ook maar één keer een commercieel lachje te produceren voor een nieuwe 'must' in speelgoedland, werd na enkele minuten vervangen door een meisje, dat wèl haar 'plicht' deed... VERVOLG VAN CONSUMENT 1 Met dit goedkope substituut neemt de hond gaarne genoegen en gaat tot genoegen van zijn baas nog gretiger op zoek naar de volgende boom met buit. Spreken over prijzen is hier ta boe. Maar duidelijk is dat het grote geld aan de jager voorbij gaat. Hij mag slechts ruiken aan de welvaart. Tegen kerst vorig jaar was de prijs voor een kilo zwarte wintertruffels- gestegen tot 1400 per kilo. Nu gaan ze weg voor een 'schijntje': 800 per kilo. Duur? Het blanke broertje van Tuber Melanosporum, de witte Tuber Magnatum, is duur. Hij wordt gevonden in het noordelij ke Piemonte bij Alba en kost gemakkelijk 2000 per kilo. Mijnheer Gian Paolo Ratini ziet eruit als de broer van de Griekse reder Onassis. Zijn imposant voorkomen heeft een onmisken baar hoog truffelgehalte. Van achter zijn zware hoornen bril houdt hij de wereld nauwlettend in het oog. Om hem heen hangt naast de geur van truffels die van onversneden rijkdom. Hij is sinds drie jaar verkoopleider en voorlichter van de truffeltycoon in het gebied bij uitstek, de vriendelijke en voortdurend glimlachende mijnheer Paolo Urbani (62). Bijna alles wil mijnheer Ratini vertellen over het mysterie van de truffel. Hij blijft uiterst voor komend zwammen over zwam men, eindeloos! Maar over de prijs die zijn baas betaalt aan de jagers zwijgt hij in alle talen. Ratini kijkt dan alsof hij zojuist aan een bijzonder slechte truffel heeft geroken. Maar met hulp van de even eens zeer geachte broer van de baas, de plaatselijke bankdirec teur Bruno Urbani (50) komt toch een bedrag op tafel. „U begrijpt, alles hangt af van de kwaliteit, de vorm, het tijdstip en nog oneindig veel andere con dities". Van de ruim ƒ800, die de Italiaanse zwarte wintertruf fels eind januari per kilo doen (Ratini: „een koopje echt, een koopje") zou de helft naar de trifolaio's gaan. Er is geen jager die dat bevestigt. Ook Giovanni niet, die de dag na het jagen in de fabriek helpt met sorteren. Hoog in de bergen hebben zij geleerd te zwijgen waar dat ge boden is. De truffels die in de bergen rondom gevonden worden gaan allemaal naar het zenuwcen trum, de fabriek van de truffel tycoon in het stadje Santa Ana tolia di Narco beneden in het dal. Naar de heer Paolo Urbani, die evenals zijn voorouders daar al generaties met ijzeren vuist de buit van de dorpelingen in ont vangst neemt. Toch is zijn gou den handdruk zacht en knispe rend. Hij zou familie van Koning Midas kunnen zijn. In zijn fabriekshal, het Fort Knox van de truffel, met uitzicht op de bergen worden de 'zwarte diamanten' verwerkt. De bruine 'keutels' komen na het bad diep zwart glanzend boven water. Al les wordt gebruikt. Geen gram metje gaat verloren. Truffels worden diepgevroren om de smaak vast te houden. Binnen een halve minuut tot min 80 graden. Voor de export naar Frankrijk, Duitsland, en vooral Japan. Paolo Urbani heeft zestig procent van de internationale truffelmarkt in handen. Italië exporteert ruim 100 ton per jaar. Ze verdwijnen gekookt in blanco blikken, waarop ook de Franse leveranciers uit de Périgord best hun eigen label mogen plakken. Ze worden verwerkt in truffel- boter of in truffelolie, waarvan de olijfolie afkomstig is uit een fabriek die de heer Urbani ook heeft gefinancierd. Of ze worden tot nog betere tijden opgeslagen in de kluizen onder zijn bedrijf. In een hoek van de hal zijn de kookketels in vol bedrijf. Alleen de stoom mag het pand nog ongehinderd verlaten. Maar het lijkt slechts een kwestie van tijd of Paolo Urbani zal ook truffel- lucht inblikken en uitvoeren. Door Rien van der Steen Hij heet F. Gerlo, woont in Krimpen aan de IJssel en zegt onomwonden de oplossing gevonden te hebben voor de problemen die automobilis ten ondervinden bij mist. Overheden enj technische in stituten in de halve wereld maken zich druk over een signaleringssyteem dat een veiliger verkeer in de mist kan bewerkstelligen. Maar Gerlo heeft het Ei van Co lumbus. Zegt hij. Een mist- achterlicht dat gaat knippe ren zodra er geremd wordt, moet in zijn ogen bijdragen aan een veiliger verkeer in de mist. „Want", zegt Gerlo, „automobi listen rijden in de mist allemaal achter elkaar aan. Ze houden het mistachterlicht van hun voorlig ger in de gaten. Als er dan geremd wordt, zien ze de rem lichten niet. Wél het mistachter licht. Tegen de tijd dat ze zien dat de remlichten voor hen op-, lichten is het vaak te laat. Als dat mistlicht nou gaat knipperen tijdens het remmen wordt de achteropkomende automobilist gewaarschuwd". Gerlo beredeneert zijn uitvin ding met de mededeling, dat overal ter wereld een rood knip perlicht voor gevaar waar schuwt. „Kijk naar spoorweg overgangen. Overal ter wereld hebben ze een rood knipperend licht als er een trein nadert. Het signaal is dus voor iedereen dui delijk". Meewarig Ongevallen in dichte mist komen veel voor. De oriëntatie vermin dert en de autorijder kan heel F. Gerlo met een demonstratiemodel van zijn vinding. „Waarom is hier niet eerder aan gedacht?" slecht afstand inschatten. Bin nen de EG is het mistachterlicht op de auto verplicht. Een goed zichtbaar baken, waarop men zich in het verkeer kan oriënte ren. „Maar een groot probleem blijft, dat er niet tijdig gewaar schuwd wordt dat er geremd wordt. De autorijders zien de mistachterlichten, maar niet de remlichten. Althans niet tijdig genoeg. Met soms rampzalige ge volgen", zegt Gerlo. Hij doet wat meewarig over het mist-signale- ringsysteem op de A 16 bij Bre da. „Een onvoorstelbaar dure oplossing, die de automobilist waarschuwt dat er mist is. Dat weet die zelf ook wel. Hij rijdt er immers al een tijdje in. Maar kijk nou eens naar een licht- alarmsysteem, dat tegenwoordig in elke auto zit. Als iemand onverhoopt moet stoppen als er problemen zijn zet hij zijn alarmlichten aan. Iedere ver keersdeelnemer ziet dat er wat aan de hand is. En dat principe helpt ook in de mist". Gemakkelijk Bij het systeem dat Gerlo nu aan FOTO VAN EIJNDHOVEN de man hoopt te brengen regelt een elektronisch kastje dat het mistachterlicht met niet te klei ne intervallen knippert zodra het rempedaal ingedrukt wordt. Als de rem acht seconden lang vast gehouden wordt gaat de mist lamp weer continu branden, om de achterligger niet te irriteren. „Na acht seconden sta je toch stil. En als er een file is moeten natuurlijk niet al die mistlichten staan te knipperen". Volgens Gerlo is zijn systeem gemakke lijk te installeren. „Nadelen zijn er niet, alleen voordelen", aldus de geestdriftige Gerlo, eigenaar van een meubelbedrijf maar naar eigen zeggen altijd bezig oplossingen te zoeken voor aller lei problemen. Gerlo voert mo menteel overleg met bedrijven als Philips en Siemens om zijn mist-alarm in produktie te krij gen. „Dat gebeurt in elk geval binnenkort. Bij welk bedrijf dan ook. Ik ga het vervolgens voor zichtig op de markt brengen voor ca. ƒ60,-. Ik kan in de wetgeving niks vinden dat het niet zou mogen. Maar de politie schijnt het systeem te beschou wen als 'verwarring stichtende verlichting'. Ach, als het nu ver boden is, ga ik ervan uit dat het over twee jaar verplicht gesteld wordt. Zo ging dat toch ook met het mistachterlicht?" Twijfels De rijkspolitie is niet onder de indruk van de vondst. Ton Delle- beke van de Rijkspolitie in Drie bergen wil niet spreken van een 'mistig idee' maar denkt niet dat het wat wordt met de vinding van Gerlo. „Ik betwijfel ook zeer of hij erin slaagt ermee op de markt te komen. Ik ga niet zover te zeggen dat het verboden is. Verwarrend werkt het in elk ge val wel. En dat bevordert in mijn ogen de verkeersveiligheid niet". Gerlo's gedrevenheid kent amper grenzen. Hij rijdt met een de- njonstratiekast van zijn vinding van Brussel naar Keulen om des kundigen te interesseren. En be mant ook tijdens de huidige Au- toRai een stand. „Verwarrende verlichting? Kletskoek. Het is gewoon een extra waarschu wing. Over een maand of drie start de produktie". Van onze redactie consument Breda - De Nederlandse eigenaar-bewoner heeft het vergelijking met zijn mede-Europeanen financieel gezi nog niet zo slecht. Weliswaar heeft de Nederla® eigenaar-bewoner hogere kosten bij de aankoop dan i Britse, Duitse of Deense collega. In de inkomstenbelasti is het Nederlandse huurwaardeforfait verhoudingsgejs fors. De Nederlandse rente-aftrek daarentegen is d01 slaggevend en leidt tot relatief lage netto hypotheek! ten. „Eigenlijk ben ik lui. Maar mensen krijgen het meeste ge Angela Gro Dit blijkt uit een onderzoek naar de manier waarop over heden eigenaar-bewoners in de EG behandelen. Het onder zoek is uitgevoerd door het Onderzoeksinstituut OTB/TU Delft in opdracht van de Ne derlandse Vereniging van Ma kelaars. Onderzoekster Marietta Haff- ner geeft inzicht in de invloed van de belastingen en subsi dies op de hypotheeklasten van Europese eigenaars-bewo ners. Behalve Nederland zijn België, Denemarken, Frank rijk, Groot Brittannië Duitsland onderzocht. Alle onderzoekslanden, ve Denemarken en Neder! kennen het fenomeen i gere inkomensgroepen bepaalde fiscale voordi vallen. De huishoudens lagere inkomens in Frankrijk en Duitsland nen (deels) geen gebruik ken van fiscale voordelen, huishoudens met de gemidc de inkomens komen in landen relatief het meest him trekken. Van onze redactie consument Breda - Dertien organisaties die actief zijn op het van vakantie en recreatie voor gehandicapten, hel een brochure hun informatie gebundeld. In de brochure staan speciale reizen voor gehandicapten, aangepaste vakantiecentra, vakantieweken en informatie over organisaties die gehandi capten behulpzaam zijn tij dens een vakantie. Voor blin den en slechtzienden is degii ook in een verkorte vorm braille verkrijgbaar. De brochure is te bestellen bij Willemsen, Nijmeegsebaan' 6561 KE Groesbeek. Van onze redactie consument Breda - Winkeliers zagen de afgelopen twee jaar kosten voor hun betalingsverkeer fors oplopen: tot l miljard gulden. Dit is een stijging van 17%. Oorzakei steeds meer klanten hanteren dure betaalmiddelen a credit- en pinkaarten en de banken hebben hun tarievf verhoogd. Dat meldt een uitgave van het ministerie van Economische Zaken. De kosten voor het betalingsverkeer bedragen in middels al 1,3 procent van de totale omzet in de detailhan del. En dat terwijl in sommige hranches de winstmarges klein zijn, soms niet meer dan één procent. Contant betalen blijft het goedkoopst voor de winke liers: 36 cent per transactie rekent het ministerie voor.H gebruik van een creditka: daarentegen kost de ondeit mer vijf gulden per betalin Het gebruik van een pinkai kost iets meer dan een gul* per keer en voor een uitgi schreven cheque is de winh lier negentig cent aan kostf kwijt. Grote onderneming! kunnen overigens korting I* dingen bij afrekening van talingen met een pinkaart. !oeijen/Vh Gr oenewoud/S ac losendaal - Schouwburg De ing, concert door Frank Boeijen, lymond van het Groenewoud en my Sacksioni. Gehoord op oensdag 10 februari. Nog te ho- n op 26 februari In Noorderligt in lburg. oor Gerard van den Broek :n net concert in een te nette lal. Even leek het gisteravond irkeerd te gaan in de uitver- ichte schouwburg De Kring in josendaal. Drie zeer populaire uzikanten, die elk met hun gen muziek hoge ogen hebben igooid de laatste jaren, traden aan om hun kunnen nu ook »ns in samenspel te laten zien. irry Sacksioni, Raymond van :t Groenewoud en Frank Boe- en hadden de krachten gebun- :ld en een Nederlandstalige in elkaar gezet die de fans in ieder tevreden moest stellen. ;n grote rem op wat uiteinde ik toch een enthousiast en iow iontaan optreden werd, was ihter de plek die het trio had tgekozen voor de start van hun rogramma. Van onze redactie consument Breda - De tweede editie van Euronautics vindt van 13 tl e afstand tussen (het zittende) en met 23 februari plaats in Flanders Expo in Get nubjlek en de muzikanten bleek Euronautics is de grootste watersportbeurs van België, ^^gem iedere dag open van 10.00 18.00 uur, op vrijdag tot 2!. uur. Flanders Expo heeft e eigen afrit van de E17 en E40. Toegangsprijs: 250 Be gische franken. In zeven hallen vindt de be zoeker een overzicht van wat de moderne watersport te bie den heeft. Driehonderd bin nen- en buitenlandse exposan ten stellen hun produkten en diensten ten toon. De beurs is Van onze redactie consument Utrecht - In de Jaarbeurs in Utrecht wordt van vrijdag! tot en met zondag 28 februari de beurs Motor 1 gehouden. De organisatie is in handen van BredanaarJai én. de Rooy. De motorbeurs is er voor de negende keer. Op 23.000 m2 in de Juliana- en in de Margriet hal tonen 165 exposanten wat er te koop is voor motorlief hebbers. Vorig jaar trok de beurs 60.000 bezoekers. Aangezien het evenement nu groter is opgezet dan in 1992 en de belangstelling voor mo torfietsen nog steeds groeit, verwacht De Rooy dan ook weer minstens hetzelfde be zoekersaantal. Op de beurs zijn vele gebruik te motoren te koop. Ook zijn er de nodige nieuwe modellen te zien zoals de Yamaha 1000 GTS met eenzijdige voorwie lophanging. De Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging presenteert a> motorsportdisciplines waa» bond zich mee bezighoudt. allerlei evenementen rond li twintigjarig bestaan. Zo den in Utrecht de prijzen gereikt voor de door de le gekozen motor van het jaar{ aan de motorsportman van» jaar. Op het evenementen!' dium neemt tv-commenl# Jaap Timmer regelmatig M® views af met beroemdhe® uit de motorsport. Verder z') er presentaties van Veilig!® keer Nederland, shows motorkleding en vele ai demonstraties. oodstil werd er geluisterd naar muziek; slechts hier en daar as een wippende voet of een i-maat-meetikkende vinger te espeuren. Het kan haast niet nders dan dat het optreden ver twee weken in het stoelen- ze Noorderligt in Tilburg daar irbetering in brengt, aarnaast voelden Sacksioni, oeijen en Van het Groenewoud ch zelf duidelijk ook niet op gemak. Er was eindeloos erepeteerd samen met de drie egeleidingsmuzikanten, maar )en het gezelschap gisteravond an eindelijk voor een volle zaal end, liep het over van de zenu- Sluikse blikken werden ''gewisseld en als een van hen 'en de fout inging, werd er balks gelachen. Van het Groe- ewoud zou Raymond niet zijn Is hij daar niet meteen gebruik an maakte en de nodige grap- pub.,* -- - - 5 ji»eu üe meest nerveuze van het tel, was hij het die op die ma- jer het ijs brak. n,steeds groter gemak en ichtbaar groeiend plezier zig- agden de muzikanten door el- aars repertoire. Hier en daar °ok een oude hit op, maar nieu- ie aujnmers overheersten. jacksioni (de meest virtuoze van drie), Boeijen (de beste zan- 1 r' en Van het Groenewoud (qua tie d( elkaa dien geluii een popu op e kans en ai gepie voetl Van gavei vulde Het werk! keiijl ment erg g drie podii ten t ding: uitge baze cordi spele snari Sack netje Teks mers van daar maa: Van leerc de Een gehej de Intii zich Ei Loi me: van een sté sati dat dit Rui: ben tent ken bai ziei ma; coni ne een aal gee: deg geh ken Een nieuw model dat op de beurs Motor '93 is te Yamaha 1000 GTS met eenzijdige voorwielophanging. km 'anP) - De acteur en reg, Ik l ega Hans Croiset in augus 1 ?trtpSti®k leider van het National L Croiset woensdag meegedeeld; f eur aan Het Nationale Toneel vei! si°P' geheel uit eigener bewc jaa ek leider geweest, in Arnhem, i lï-iaa' is wel genoeg, het is een 10e po!P 0iset- Hij wil echter niet h< Hii (W*ajtistaek leiderschap op zich za Piet vbqi i arfistieke leiding van Het Fet 'Mnn?t *l6r' zegt en §eniet °F togp ï]e van Bredero. Het stuk zo: Ibaar^! lzettin§ en was zelfs ver: per Thr11? een 60ed moment om O] Pid om 'a i door de' vroege besluit lerinRpleidin§ van Croiset over te an twee jaar benoemd.

de Stem | 1993 | | pagina 24