Het einde van het bejaardentehuis LIJK NIEUWS Gedeputeerde Dij kwel: 'Zorg naar de mensen brengen ond Ouderen le Doper-kerk ZEELAND geverbaliseerd wegens het den onder invloed. De K. rij. reed met zijn personenauto zonder licht over de Grenulaan in 2nn woonplaats. Bij controle blei dat hij alcohol had gebruikt De ademanalysetest op het n0j litiebureau gaf 665 UGL aan Zijn rijbewijs werd ingevor derd. Hij kreeg een rijverbod van zeven uur opgelegd. Ook lag er een proces-verbaal voor hem klaar. Ongeval bij Terneuzen Terneuzen - Op de kruising Haarmanweg-Lange Hek- sestraat te Terneuzen raakte de personenauto bestuurd door F. Z. bij een flankaanrij ding aanzienlijk beschadigd Z. wilde op de kruising rechts af slaan en sorteerde daartoe voor op de uitvoegstrook. De vrachtwagenbestuurder H. B uit Maastricht wilde, komende uit dezelfde richting, hetzelfde doen. Hij sorteerde echter niet voor en zag niet dat Z. naast hem op de uitvoegstrook reed. Hierdoor reed hij tegen de linkerzijde van de personen auto van Z. Te diep in glaasje gekeken Terneuzen - De automobilist W. B. uit het Belgische Ter donk werd door de gemeente politie betrapt op het rijden onder invloed. B. werd in de Wandstraat aangehouden en meegenomen naar het politie bureau. Een ademanalysetest wees 615 UGL aan, (maximum toegestaan is 220). Proces-ver- baal werd opgemaakt en met een dagvaarding op zak plus een tijdelijk rijverbod werd hij weer op vrije voeten gesteld. Snelheidsduivels Zaamslag - De gemeentepoli tie van Terneuzen hield gister morgen tussen half acht en half negen op de Eendragtweg een snelheidscontrole. In ge noemd tijdstip passeerden 61 voertuigen het controlepunt. Hiervan waren elf bestuurders in overtreding. Zeven werden ter plaatse aangesproken en geverbaliseerd. De overige vier krijgen de bekeuring thuisgestuurd. Dp hoogstge- meten snelheid bedroeg 135 kilometer per uur terwijl maximum 80 is toegestaan. Ovezande geslaagd voor het doc- :t toraal kwantitatieve economie. Ie 3. Breskens OUD PAPIER - Leden van de zwemvereniging Scheldes- troom halen zaterdag 13 fe bruari oud papier op. Cadzand FRACTIEVERGADERING - De fractie van Dorpsbelangen en Toerisme in de Oostburgse gemeenteraad houdt dinsdag 16 februari om 20.00 uur een openbare bijeenkomst in Dn Commerce in Cadzand. De agenda van de gemeenteraads vergadering van donderdag 18 februari komt dan aan de or de. eke Bond voor Ouderen wil vorm jaar voor de ouderen. 19.00 uur een misviering in de H werking daaraan wordt verleend door afhankelijk zijn van vervoer kuffl® ger, telefoon: 14416. aandelijkse bingo- en kaartmiddag op dinsdag 23 februari om 13.30 uur het gemeenschapscentrum De Warau- ERTENTIE) de STEM DONDERDAG 11 FEBRUARI 1993 Provinciebestuurder Alex Dijkwel heeft wel eens vrolijker tijden ge kend. Zes bejaardente- huisjes in Zeeland moe ten dicht en hij is verant woordelijk gedeputeerde. Mikpunt dus op tal van hoorzittingen. De boe man van bejaard Zeeland ondertussen. Maar als diezelfde Dijkwel naar de toekomst kijkt van de ouderenzorg in Zeeland ziet hij hoop gloren. „Oud zijn in Zeeland maakt een soort emanci patie door. Er zal veel veranderen. Ten goede." Een beschouwing op het bejaardentehuis van de toekomst. Dijkwel tijdens de koffiepauze in gesprek met bewoners van Ter Walle. Dijkwel wordt door een 93-jarige inwoonster van Ter Walle rondgeleid. In het midden voorzittei H. Masclee. foto's wim kooymai- Van onze verslaggever Cees Maas HET notitieblok komt er aan te pas. Om de verslaggever de bui tengewoon ingewikkelde struc turen van de financiering van ouderenzorg duidelijk te maken. Dijkwel tekent blokken en sche ma's. De verpleeghuizen worden betaald door de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, de ver zorgingstehuizen door de Wet op de Bejaardenoorden. Die staats secretaris betaalt dit en die an dere bewindsman dat. En dat vinden ze beiden niet ideaal. „Dit is een onmogelijk systeem," bromt Dijkwel. Hij is aanvoerder van een groep provincies die samen met de re gering en andere betrokken in stanties probeert een nieuw ouderenbeleid in Nederland op te zetten. Hij voert voorbeelden aan van zijn vader vroeger, in het verpleegtehuis ('Moest je sa men naar een horecagelegenheid om een persoonlijk gesprek te kunnen hebben'). Of van zijn moeder, vandaag de dag in een bejaardentehuis. ('Die sociale contacten zijn zoveel waard voor die mensen'). Dijkwel dus, een monoloog over hoe ouderenzorg er straks gaat uitzien in Zeeland. „Wanneer de huidige bejaarden oorden versleten zijn, worden ze niet vernieuwd, dat kunnen we rustig stellen. We zien de opmars van de woonzorgcomplexen. Groepen woningen waar oude ren gewoon huur voor betalen, maar met overdekte gangen, ge meenschapscentra, spreekka mersvoor dokters, enzovoorts." Consument „Een woonzorgcomplex is met name voor de consument hart stikke leuk. Want die consument is echt zelfstandig, heeft eigen lijk met niemand te maken. Hij °f zij woont zoals ieder ander woont, op het moment dat ze echt iets mankeren of iemand Mdig hebben even op het belle tje drukken en ze worden gehol pen. Dus hebben ze eigenlijk zowel de plussen van het bejaar denhuis als de plussen van het thuiswonen." ervaringen van de woon zorg-deelnemers op dit moment ls uiterst positief. Redeneer nu eens vanuit jezelf: het idee om in een bejaardentehuis te gaan zit ten of het idee van 'Ik woon zelfstandig en alles wordt bij me p-bracht'. Dat is altijd aantrek kelijker. Te weinig aow? Krijg je "Uursubsidie." »Nu zijn er de indicatiecommis- ®es. Gezelschappen die bepalen 01 je in aanmerking komt voor een plaats in een tehuis. Dat gaat veranderen. Kijk maar naar rouwershaven waar een experi ment met woonzorg loopt. Daar wonen nu ouderen die er al op voorhand zijn gaan zitten. Ze eaeneren zo: mocht ik ooit iets gaan mankeren dan zit ik hier n ^at 's typisch die luxe." e filosofie is de volgende: de org wordt naar de mensen ge- t bracht, niet andersom zoals nu gebeurt. Nu wordt het wonen van ouderen en de zorg voor ouderen door verschillende over heden betaald. Besturen van zorginstellingen dragen ook zorg voor het bouwkundig onderhoud van de tehuizen terwijl ze ver stand hebben van zorg, niet van gebouwen. Daar hebben de wo ningbouwverenigingen weer ver stand van. Dus, er komt een scheiding. De besturen van in stellingen gaan zich concentre ren op de zorg, de woningbouw verenigingen op de gebouwen. De taak van die verenigingen in Zeeland wordt dus belangrijker. En de oudere blijft een gewone huurder, zoals andere mensen." Opheffing „Alle bejaardentehuizen zoals ze er nu bijstaan en nu gefinancierd worden, heffen we op, wanneer ze versleten zijn. Mijn voorspel ling is dat er over tien jaar geen bejaardenoord meer bestaat. De gebouwen zullen er nog wel staan, er zullen nog wel mensen inzitten, maar de hele manier van werken, de financierings stromen, de eigen-bijdragerege ling, het opeten van het eigen vermogen, een groot probleem voor veel mensen, dat gaat alle maal verdwijnen. Maar dan ben je er nog lang niet." „Woonzorg kan niet voor ieder een. Je hebt mensen die veel zorg nodig hebben, en naarmate je meer zorg nodig hebt, moet je inleveren op je wooncomfort. De verpleegtehuizen blijven dus be staan. Want we moeten consta teren dat er op dit moment in de bejaardenoorden mensen zitten die eigenlijk in het verpleeghuis horen. In elk bejaardenhuis is een, wat wij noemen, een stan- daardzorgpakket. Maar mensen kwamen later, ze mankeerden meer, dus is het fenomeen van de meerzorg ontstaan. Wij betalen de bejaardentehuizen bovenop dat standaardpakket voor die meerzorg. En dat loopt heel erg hard, de laatste jaren." „In de praktijk is het al zo dat er per bewoner een meerzorg is van 45 minuten per dag. Niet voor het kopje koffie en huishoudelij ke hulp, dat is standaardpakket, maar echt voor meerzorg. Reali seer je je ook, dat niet iedereen die meerzorg nodig heeft, dan betékent dit dat die anderen nog veel meer dan die 45 minuten consumeren." Groeimarkt „Uit een onderzoek van de Uni versiteit van Nijmegen blijkt, en ik ben daar hevig van geschrok ken, dat veertig procent van de bewoners van bejaardenoorden een verpleeghuisindicatie heb ben. Dus verpleeghuizen zijn een groeimarkt, dat is een sociaal gegeven. Je kunt dus redeneren, doe die verpleeghuizen dicht en hevel de bewoners maar over naar een woonzorgcomplex, maar da's een krankzinnige ge dachte natuurlijk, want het ver pleeghuis legt de nadruk op het medische." „Als je nou 85 bent en het gaat allemaal niet meer zo best, dan vind ik dat jij de keus moet hebben om te zeggen: ja, ik wil toch zo lang mogelijk fit blijven en ik heb daar heel veel voor over. En ik wil fysiotherapie, en van alles en nog wat, want ik wil 103 worden. Een ander zou ze gen, laat mij nou maar, ik red me wel. Als ik wat nodig heb bel ik wel. En als ik stijver word, pech gehad." „Dat is veel meer wat er nu in een bejaardenoord gebeurt. Daar zijn sociale contacten en je hebt je eigen deur, heel belangrijk. In een verpleeghuis heb je 4- en 6-bedskamers. Veel minder pri vacy." Diversiteit „In de toekomst zal het zo gaan: het echte medische circus is er voor degenen die zware zorg en veel verzorging nodig hebben. Maar waar begrippen als revali datie niet meer aan de orde zijn. Geen fysiotherapie, geen loop trainingen, noem maar op. In dat circuit zal samen met nu be staande bejaardentehuizen een behoorlijke diversiteit gaan op treden. „Maar het betekent geen specia lisme, in de zin van de plaatsen van mensen indelen op grond van hun kwalen. Of nog veel erger: mensen met lichtere klachten komen in huis A, de zwaardere zorggevallen in huis B. Dat is het uit elkaar rukken van mensen, dat mag nooit ge beuren. „Neem Axel, die nieuwe opzet. Nu 60 verpleeghuisplaatsen, 75 bejaardenoordplaatsen. Daar zijn we een concept aan het uitwerken van 135 wooneenhe den, er zitten verpleeghuis- en bejaardenoord-geïndiceerden bij elkaar. Maar als een bejaarde voor een verpleegtehuis geïndi ceerd wordt, moet ie niet verhui zen. Nee, dan moet de zorg en de financieringsstroom verhuizen. „Dus die oudere gaat wel over van het ene regime naar het andere, maar die oudere merkt daar niets van." „Je komt er overigens giganti sche problemen bij tegen. Je moet het beste van die twee, het medische en het privacy-aspect, erin stoppen. Maar dat is heel duur natuurlijk. Want iemand woont daar apart, terwijl hij de hele medische rimram in zijn appartement moet kunnen heb ben als dat nodig is." „Door de woningbouwverenigin gen hierin een taak te geven, ontstaat een ander financieel plaatje. De besturen van de in stellingen hoeven niet meer voor elke bouwkundige aanpassing een akkoord te hebben van de provincie." „Dit moet een flexibel systeem worden, en het is betaalbaar. Neem de situatie van een Zeeuws bejaardenoord nu: veer tig procent van de bewoners gaat naar de verpleeghuizen, dertig of veertig procent naar de woonzorg en er blijft nog een middenmoot zitten: te gezond voor verpleeghuis, te ongezond voor woonzorg. Voor we dat hebben opgelost, zijn we tien tot vijftien jaar verder. Maar één ding moeten we scherp in de gaten houden: wat wil die oude re? Nou, die wil zo lang mogelijk thuis wonen, dat moet dus zc optimaal mogelijk worden ge maakt. En wanneer er een situa tie ontstaat dat dit niet meei kan, dan een eenmalige verhui zing." Ziekenhuis „Want nu is het zo dat de meeste ouderen twee keer verhuizen var thuis naar bejaardentehuis naai verpleegtehuis. En sommige mensen verhuizen veel meer, zo als mijn eigen vader. Van thuis naar ziekenhuis, vervolgens het verpleegtehuis en toen het be jaardentehuis. Daarna dreigde ei weer een verhuizing naar eer verpleegtehuis. Dat is jojo-spe len met mensen. „In de praktijk blijkt woonzorg niet duurder, want je roept ook andere mechanismen op. Menser helpen elkaar bijvoorbeeld met huishoudelijke taken, dus heb je minder beroepskrachten nodig Mensen voelen zich beter, de sociale contacten zijn groter, jt ziet minder kwaaltjes. Die prik kel om mee te blijven doen zit er Terwijl nu in een bejaardenoorc de situatie is dat je erin komt er je niets meer hoeft te doen. Je eten wordt geregeld, je ramer worden gelapt, de ouderen zijr zo echt oud." De gedeputeerde wordt op zijn ronde door het bejaardenhuis toegesproken door een bewoner. t Dijkwel: „In de praktijk blijkt woonzorg niet duurderwant je roept ook andere mechanismen op. Mensen helpen elkaar bijvoorbeeld met huishoudelijke takendus heb je minder beroepskrachten nodig. Mensen voelen zich beter, de sociale contacten zijn groter, je ziet minder kwaaltjes. foto archief de stem r r V V V

de Stem | 1993 | | pagina 19