Hulst geen dure gemeente Hulster Ambacht neemt afscheid van 'griffier' Ysebaert KORT zeeuws PLAATSELIJK nieuws DAG klapper Cijfers Centraal Bureau Statistiek weerleggen vaak gehoorde kritiek hoek vaak.gehoorde kri- INieuwe welkomstborden bil Hulst miZT Nieuwe activiteiten Agrarische Jongeren STEEDS MER WERK MN DE WERELD VOOR MIUEUGERICHTE TECHNISCHE SPECIALISTEN! N ZOEKT ERS NU MEUBELEN Machinefabriek RNR uit Bergen blijft toch open r schietingen kaartingen HARDWARE bestem ZEELAND C2 IJNSWENS OP VERHUUF ER GEBRUIKT 'Oppassen voor verdere verzuring in West-Brabant' Jaar van de Ouderen §3 Klundertenaren opgepakt voor geweldpleging Nieuwe aanpak keuring paarden Yogelbeurs in Hulst Oudenbossche jongen (14) mishandeld D'N SLUUSWACHTER Het klein venijn rond Valentijn Hulst Nieuw-Namen Midden-Brabant j (geen showroom)"5'6 re op maat. van uw oude erne en snellere plete computer 1.499, e nieuwe 486/66 4.999, figuraties. e kaai 39 middelburg 01180-14955 ctie met bovengenoemd voor Pleegzorg een g 16 februari om 20.00 aren pleegouders en me- or Pleegzorg. Tijdens ilms „Pleegouder zijn is „Om welke kinderen al er een korte uitleg programma voor pleeg- r u wilt, er is volop gele- DEN IN PLEEGZORG E WELKOM „Pro Rege", De Jonge- ari om 20.00 uur. DONDERDAG 11 FEBRUARI 1993 ilentijnsgevoelens. alentijnswensen |eltoren zien Juiiën pgelijk. -II te zijn. Of - I I Van onze verslaggever vjoosterzande - Waterschap Hul- ster Ambacht heeft gistermiddag voor de laatste maal vergaderd met zijn secretaris C. B. Ysebaert. ysebaert neemt volgende maand af scheid omdat hij dan de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt. Hij heeft er dan de zeldzaam lange periode van 45 jaar en twee maanden in overheids dienst op zitten. De laatste 28 jaar (vanaf 15 augustus 1965) was hij secre taris, of 'griffier' zoals dat voorheen nog heette, van Hulster Ambacht. Daarvoor was hij werkzaam op de gemeentehui zen in Sluis (als gewoon ambtenaar) en Clinge (als gemeentesecretaris). Hij is in die jaren een gelauwerd man geworden. Kreeg hij bij zijn veertigjarig jubileum in overheidsdienst al de ere penning van de Unie van Waterschap pen, enkele jaren later werd hij zelfs benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Dijkgraaf K. Baron Collot d'Escury roemde de scheidend secretaris als een 'groot organisator'. „Met zo'n lange staat van dienst zou je verwachten dat hij het de laatste jaren wat rustiger aan zou doen. Niets is minder waar. In een dynamische periode ging hij er nog eens vol tegenaan. Met resultaat: hij laat ons achter met een huisvesting die nog jaren mee kan en organisatie die uitste kend in elkaar zit." Ysebaert die op 31 maart een afscheids receptie krijgt aangeboden, wordt opge volgd door J. Alberda van Ekenstein. I tot 60 huif/roldeur KASTEN HO-STOELEN 1ENTIESTOELEN \DENKASTEN EN - KLEDINGKASTEN Igen zéér scherpe fl verzorgd AANBIEDINGEN I met extra kortingen ELSONDERNEMING LEUR nstraat 158a fax 01608 - 32231 Van onze verslaggever Hulst-De vanuit politieke -ryr. tt Hek dat Hulst een dure o wongemeente zou zijn is niet terecht. Dat blijkt uit vergelijkende cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dit instituut heeft de belasting per inwoner van alle Nederland segemeenten op een rijtje gezet. Daarbij springt Hulst er positief uit, in vergelijking met het Zeeuwse en landelijke gemiddel de. h 1993 bedraagt de belasting- druk in Hulst 221 gulden per inwoner, waarvan 207 gulden onroerend goedbelasting (ogb). Het Zeeuwse gemiddelde ligt op (respectievelijk 265 en 233 gulden en de landelijke cijfers zijn 248 ien 235 gulden. „Wat de ogb jbetreft zit Hulst duidelijk in de Igoede richting", interpreteert wethouder p. Weemaes van fi nanciën de cijfers. „Het verschil 1 Zeeland en landelijk is dat ongeveer dertien procent on der deze norm liggen" Weemaes constateert dat de be lastingontwikkeling in Hulst de afgelopen jaren alleen maar po sitiever is geworden. Zo zat Hulst in 1989 en 1990 vijf pro cent onder het gemiddelde, in 1991 negen procent, in 1992 9,5 procent en dit jaar dus dertien procent. Uit de constatering dat deinzet van een gunstige onwik- keling gelijk begon met het aan treden van een nieuw college van B en W wil Weemaes niet echt conclusies trekken. Wat betreft de totale gemeente lijke belastingen en heffingen zit Hulst ook duidelijk onder de kosten van andere gemeenten. Voor wat betreft Zeeland 9,5 procent en landelijk zelfs 28 pro cent. „Dit is toch een prima resultaat voor een woongemeen- te als Hulst, waar de voorzienin gen enorm zijn en waar wij stre ven naar het behoud van deze voorzieningen", zegt Weemaes. .Voor mij persoonlijk zijn er ook in 1994 en verdere jaren geen ogb-verhogingen gewenst". Hij wijst er op dat Hulst een woon- gemeente is en door de bouw van genoeg nieuwe woningen moge-, hjk te maken kunnen belasting verhogingen worden voorkomen. Immers, door woninggroei komt er vanzelf meer belasting bin nen. Volgens Weemaes betekent het echter wel dat grote miljoenen investeringen in bijvoorbeeld zwembaden en wegen na 1994 pas op de plaats zullen maken. Ook al omdat ook de rijksbezui nigingen nog eens moeten wor den opgevangen. „In een tijd dat ouze economie pas op de plaats maakt met investeringen en de inkomens van onze inwoners on der druk staan is dit een zeer verantwoorde optie", meent Weemaes. „Iedereen een stapje 'erug, ook de gemeente kan daar niet aan ontkomen". Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Als West- Brabant niet oppast wordt de verzuring van de bodem nog erger dan nu al het geval is. Die waarschuwing uit het Bergse raadslid E. Bolsius (D66) in een brief aan de leden van de commissie ruim telijke ordening. Hij verwijst naar de vorige week gehouden commissie milieu van de Provinciale Staten. Daar is besloten om de bouw van specia le stallen voor varkens- en kip penboeren in Oost- en Midden- Brabant te stimuleren. Die spe ciale stallen gaan de verzuring van de bodem tegen. Bouwen de varkens- en kippenboeren zulke stallen dan zullen ze de komende jaren niet gedwongen worden hun veestapel in te krimpen. Die stimuleringsregeling geldt tot verbazing van Bolsius niet voor West-Brabant. „Terwijl hier de zuuruitstoot toch zes tot tien keer hoger ligt dan de lan delijke streefwaarden." De vier belangrijkste invalswegen naar Hulst zijn gisteren voorzien van nieuwe wel komstborden. De borden, naar een model zoals die ook in België veel gebruikt worden, tonen de naderende automobilist in een oog opslag de belangrijkste bezienswaardigheden van het vestingstadje. Gekozen is voor het zelfde ontwerp dat ook de kop van het gemeentelijk voorlichtingsblad siert. Er zijn plannen om onder de borden ook nog een voorziening te maken waarmee op gemakke lijke wijze allerlei activiteiten en evenemen ten kunnen worden aangekondigd. De nieuwe borden staan op de rijkweg komende vanuit Kapellebrug, bij de Vande Maelstedweg, op de rijksweg komende vanuit Terhole en nabij Absdale. Ze vervangen de oude welkomstbor den. Die waren sterk verouderd en vroegen veel onderhoud. De nieuwe exemplaren, ge maakt door de firma Baert uit het Belgische Zele, zijn zo goed als onderhoudsvrij. FOTO WIM KOOYMAN ^an ouze verslaggeefster Bergen op Zoom - Machinefabriek Rogier/Nerincx/Richter uit bergen op Zoom blijft open. Half december vorig jaar deelde Van Kalmthout mee de poorten van de fabriek op 1 april te sluiten. Het bedrijf was niet fail liet, maar er zou geen geld zijn voor noodzakelijke milieu-inves teringen. Daarop gingen vak bonden, directie en personeel rond de tafel zitten om mogelijk heden van voortbestaan te be spreken. Volgende week wordt duidelijk wie kan blijven en wie moet verdwijnen. Die keuze wordt gemaakt door een nog aan te stellen interim-manager, die wordt bijgestaan door het mana gementteam. Voor degenen die ontslagen wor den is een sociaal plan opgesteld. Het plan voorziet onder meer in aanvullingen op de WW-uitke- jet k°rt het reddings- ring of op het nieuwe salaris bij een andere werkgever. De aan vullingen worden minstens zes en maximaal 24 maanden uitbe taald, afhankelijk van leeftijd en het aantal dienstjaren. Ook wordt er door een adviesbureau bemiddeld bij het zoeken naar ander werk. komende jaren moet wel zes "rijoen gulden geïnvesteerd ®°rden in modernisering van het Wrijf, terwijl de produktieca- Paciteit wordt verminderd. En van de 56 Nederlandse werkne mers moeten er vijftien weg, aarvan dertien met gedwongen ontslag. htor de vijftien Belgische in wachten die sinds een jaar w dne, vier bij RNR werken noudt het werk in Bergen op ™°°k op. De huidige direc- ur eigenaar Van Kalmthout i, ?lch terug. Hij verkoopt het ®]f voor een symbolisch be- f aan het overblijvend perso- krijgtat a^e aan(*elen in handen du'j® net kort het reddings- met ri nde vaifbonden samen adui„ v 0nhernemingsraad, een ^bureau, de bedrijfsleiding heeft anahe Van Kalmthout fterrl L°P8esteld. Gistermiddag 2Lhet person®el van de af- Plan e? ^et moderniserins- wan op de hoogte gesteld. Men schrijve 1993, 'Jaar van de Ouderen'. In de Stem van donderdag 4 februari een grote kop boven een artikel: 'Hoogbejaarde niet op straat bij sluiting bejaardentehui zen. Provincie Zeeland be looft oudste inwoners plaats in ander tehuis.' Een normale lezer vraagt zich dan af, wat verstaat men on der hoogbejaarden. Zijn dat mensen van 95 jaar en ouder? En minder hoogbejaarden, komen die dan wel op straat? Ik dacht dat het 'Jaar van de Ouderen' een symbool was voor bijzondere positieve aandacht voor ouderen. In Zeeland schijnt men meer ne gatieve aandacht te hebben, alle mooie praatjes ten spijt. Feit is dat dit alles te maken heeft met een ordinaire be zuinigingsmaatregel vanuit Den Haag opgelegd. Door die bezuinigingsmaatregel van 800 miljoen komen weer een aantal plaatsen in bejaarden huizen te vervallen. Ik weet uit betrouwbare bron, dat er onder bejaarden nu al een aantal krepeergevallen zijn. Bejaarden waarvan het onverantwoord is om langer thuis te blijven en dringende opname nodig is. Maar er is geen plaats voor hen. Is het ene krepeergeval opgelost, dan dient zich het volgende aan. Het was beter als Pro vinciale Staten, zoals het een goed bestuur betaamt, alles in het werk stelt om deze bezuinigingen - met als ge volg verloren gaan van nog meer plaatsen in bejaarden huizen - met alle middelen bestrijdt. Hierbij gesteund door alle belangenorganisa ties voor bejaarden. Het lijkt soms wel dat er meer aandacht geschonken wordt aan problemen buiten onze landsgrenzen, terwijl er nog zoveel schrijnende problemen in ons midden om een drin gende oplossing vragen. Hulst G. de Loos, Zevenbergen - De politie van Zevenbergen heeft negen mannen uit Klundert opge pakt voor openlijke geweld pleging. Vrijdag 22 januari raakten de Klundertse jongelui in Moerdijk slaags met een groep jongeren uit het vissersdorp. Dat gebeur de die dag omstreeks 20.00 uur. Bij de sporthal in Moerdijk be vonden zich twee groepen jonge ren: negen uit Klundert en circa 25 uit Moerdijk. Volgens de poli tie belaagden de Klundertenaren hun opponenten. Er ontstond een gevecht, waarbij gebruik is gemaakt van honkbalknuppels. Een 22-jarige inwoner van Moerdijk liep hierbij een gebro ken neus en aangezichtsletsel op. Hij moest hiervoor worden be handeld in het ziekenhuis en is nog steeds niet hersteld. De vechtpartij is volgens de poli tie veroorzaakt door een ver stoorde relatie van een van de Klundertse jongens in Moerdijk. De politie stelde een onderzoek in en hield de negen jongens aan. Na het verhoor is besloten ze openlijke geweldpleging ten las te te leggen. Enkele Klunderte naren kregen eerder een proces verbaal voor een kloppartij in Fijnaart. Van onze correspondente Hulst - Het Agrarische Jon geren Kontakt (AJK) Oost Zeeuws-Vlaanderen, de orga nisatie voor jongeren van 16 tot 35 jaar, heeft enkele acti viteiten in de agenda staan. Han de Wever van de rijkspolitie Hulst leidt vrijdag 12 februari een avond in café de Lamsoren in Lamswaarde over inbraakpre ventie. Aan bod komt waar in brekers op letten, hoe een in braak voorkomen kan worden en wanneer de politie verwittigd moet worden. De avond begint om 20.00 uur. Vrijdag 26 februari is er een excursie naar Floréac in België waar een groot potplantenbe- drijf bezocht wordt. Omdat er met auto's naar toegereden wordt is het raadzaam zich voor af op te geven bij Marleen Steij- aard-de Rechter (tel. 01143-5534). De excursiekosten bedragen vijf gulden. Deze activiteiten zijn voorbereid door een groepje jonge vrouwen van het AJK. Tot nu toe is de animo voor de activiteiten ge ring en daarin wil de groep ver andering brengen door meer aantrekkelijke evenementen op poten te zetten. De activiteiten zijn bedoeld voor vrouwen die te maken hebben of krijgen met het boerderij/tuin dersleven en er graar eens een avondje tussen uit willen om gezellig samen te praten en din gen te leren. Op de geplande avonden zijn ook andere belang stellenden welkom. Van onze correspondent Heikant - Het Fokdistrict Zeeuws-Vlaanderen van het KWPN (Koninklijk Warmbloed Paardenstamboek Nederland) heeft tijdens de algemene leden vergadering in manege Heikant van Fons en Ingrid de Vetter een opmerkelijk voorstel gelanceerd. Zo wil het district in Zeeuws- Vlaanderen een lokale pre miekeuring houden met de mo gelijkheid tot opname in het stamboek, zoals dat gebruikelijk is bij andere afdelingen in Ne derland. Een lokale keuring is een selectie voor de centrale keuring. In Zeeland wordt alleen een centrale keuring gehouden. Het voorstel kreeg een schuchte re ondersteuning en zal in de toekomst gestalte krijgen. Van onze verslaggever Hulst - Vogelvereniging Vogel vreugd uit Hulst houdt zondag 14 februari een vogelbeurs. Dat gebeurt in café De Ster in Overdamstraat, van 10.00 tot 13.00 uur. Iedereen is welkom en er is eveneens een opkoper aan wezig. Van onze verslaggever Oudenbosch - Een veertienjarige jongen is gistermiddag in Oudenbosch door drie leeftijdge noten inelkaar geslagen. De drie stonden onder aanvoering van een vierde, oudere jongen. Deze naar schatting zestien- tot ze ventienjarige gaf het trio op dracht de jongen af te ranselen. Het slachtoffer liep om 15.55 uur van de Kade naar het Westvaar- deke toen hij merkte dat het viertal hem achtervolgde. Hij hoorde de oudste tegen de drie jongere daders zeggen hem te slaan. Het slachtoffer werd ge schopt en geslagen, maar kon zich losrukken en rende weg. Op het Westvaardeke stopte een nog onbekende automobilist die het viertal wist te verjagen. De politie van Oudenbosch neemt de mishandeling zwaar op en zou graag in contact willen komen met de betreffende auto mobilist. De 14-jarige Ouden bosschenaar hield aan de vecht partij verwondingen aan kaak en rechteroog over. De jongen die bij de weduwe Van Lim- men aanbelde zal een jaar of dertien geweest zijn. Een aardig, open gezicht had-ie. De weduwe Van Lim- men voelde dan ook meteen sympathie voor hem toen hij haar vroeg of zijn hem even vijf gulden kon lenen. „Ik woon hier een eind vandaan," zei hij, „en ik wil in de buurtwinkel in deze wijk iets voor mijn moeder kopen, voor Valentijnsdag, maar ik kom tot de ontdekking dat ik geen geld bij me heb. Straks gaan de winkels dicht en dan heb ik geen Valentijnscadeau- tje. U krijgt uw vijf gulden binnen een half uur weer te rug - tenminste als ik bij u even mijn zusje op mag bellen om te zeggen dat ze op uw adres vijf gulden moet bren gen." Mevrouw Van Limmen, ont roerd over zoveel kinderlijke liefde op de vooravond van Valentijnsdag, liet de jongen binnen, wees hem de plaats waar de telefoon stond en ging koffie zetten. Toen ze terug was in de huiskamer merkte ze dat de jongen zijn telefoongesprek beëindigd had. Ze pakte haar portemon nee uit haar boodschappentas om vijf gulden te zoeken, maar bleef opeens als ver stijfd staan. 'Ik mis een briefje van vijftig', stootte ze uit. „Een uur geleden zat het nog in mijn portemonnee en nu is het weg. Dat moet jij in je zak hebben gestoken toen ik even in de keuken was!" „Nou mevrouw, daar beschul digt u me wel van iets ergs!," zei de jongen ontsteld. Kunt u dat bewijzen?" Dat kan ik zeker," zei de weduwe Van Limmen. „Je geeft me nu di rect die vijftig gulden terug of ik bel de politie!" De jongen keek verdrietig. „Hebt u wel goed in uw tas gekeken?", vroeg hij. „Misschien is dat briefje van vijftig wel naast uw portemonnee terecht ge komen en ligt het nu los in uw tas!" „Geen sprake van!," zei de weduwe beslist. Ik wéét dat ik het in mijn portemonnee heb gedaan. Geef terug!" Nou doorzoekt u mijn zakken maar," zei de jongen, „dan zult u zien dat ik dat geld niet heb." De weduwe Van Lim men fouilleerde hem snel maar grondig. Geen vijftig gulden! door Tom Koopman „Geef me je naam en adres," commandeerde ze, „dan kan ik nagaan wie je bent!" De jongen haalde zijn schouders op. „U kunt mijn naam en adres best krijgen," zei hij, „maar hoe weet u dan dat ik u geen valse naam en een vals adres opgeef? U denkt toch ook dat ik een dief ben?" Omdat de vrouw bleef aan dringen gaf de jongen zijn naam, adres en telefoonnum mer. „Kijkt u voor alle zekerheid nou nog eens in uw tas," advi seerde hij de vrouw. Zij deed wat hij vroeg. „Stik," riep ze uit de grond van haar hart, toen ze los in haar tas een briefje van vijftig vond, „ik weet absoluut zeker dat het in mijn portemonnee heeft geze ten," zei ze. De jongen glim lachte begrijpend, alsof hij wel wist dat de ouderdom met gebreken komt. Hij ging flui tend de deur uit. Snel raadpleegde de weduwe Van Limmen het telefoon boek. Naam en adres van de jongen bleken niet te be staan... Toen ze zijn nummer draaide kreeg ze de informa- tietoon. De vijf gulden waren met de Valentijnsvierder verdwenen en het zusje dat via de tele foon was opgeroepen om het geleende bedrag terug te brengen moet vandaag de dag nög komen... Een kleine op-, lichter, stellig aan het begin van een glanzende carrière staande, had zijn zoveelste slachtoffer gemaakt. De poli tie kende hem nog niet, maar zou op zoek gaan. „Want," zo zei men ten burele: „Wie de kleine misdaad niet bestrijdt raakt straks de grote nooit meer kwijt!" Tom Koopman. Ontmoetingsdag Katholiek Vrouwengilde Kwadendamme - Het Katho liek Vrouwengilde van de af deling Zeeland houdt donder dag 18 februari de jaarlijkse ontmoetingsdag voor leden. Deze dag wordt in zaal De Kroon te Kwadendamme ge houden en begint om 10.00 uur. In de morgenuren geeft drs. Letitia Aarnink een le zing. Zij is verbonden aan het Titus Brandsma Instituut in Nijmegen en behandelt het thema 'Geloven in deze tijd'. Na de lunch is er een mode show van klederdrachten door de 'Vereniging tot instandhou ding van het Zeeuws cultureel erfgoed'. De dag is omstreeks 15.30 uur afgelopen. KOERSBAL - Zaal De Lieve, koersbal KBO. Uitslag: 1. me vrouw M. van Vlierbergen/G. de Smet, 2. mevrouw Kegels, 3. mevrouw G. de Bot/W. Bos- land. OUD PAPIER - Leden van de fanfare De Scheldezonen ha len zaterdag 13 februari oud papier op. Men begint om 9.00 uur in de Hulsterloostraat. Kaartingen Nieuw-Namen - Uitslag kaar- ting van de Verenigde Kaar ters: 1. G. de Maeyer/A. De Maayer, 2. F. de Bleyser/R. Thilleman, 3. J. Laureys/E. de KIND. Nieuw-Namen - Uitslag kaar ting van het Landelijk Gilde: 1. L. Timmermans/G. Stroobandt, 2. F. Gijsel/G. Claessens, 3. F. de Block/G. Noens. Hulst - Zaal De Lieve met 35 personen. Jokeren: 1. me vrouw Gijsel, 2. G. Gijsel, 3. mevrouw Jansen, allen Hulst. DONDERDAG HULST -Café Time Out, 20 uur prijs- kaarting. LAMSWAARDE -Café de Vier Jaargetijden, 13.30 uur schieting voor bejaarden. VOGELWAARDE - 't Gelaag, 14 uur kaarting. CLINGE - Malpertuus, 13 uur dansmiddag ANBO. HEIKANT -'t Heike, 13.30 uur bejaarden- schieting. (ADVERTENTIE) Informeer nu naar de unieke HBO-studie Milieugerechte Materiaaltechnologie. Ontwikkeld in nauw overleg met Ministerie van VROM, adviesbureaus en bedrijfsleven. Bel 013- 63S2SO voor de Infofolder of Hogeschool

de Stem | 1993 | | pagina 17