I I Geen onderzoek Broomchemie i Veerse Meer-tientje blijkt enorme flop Mini-ondernemers Hondius in bulletin Hg 3B1t5rafl3StBB "es HP »At DE STEM 'Na 2000 bestaan er geen bejaardentehuizen meer' Twee miljoen bezoekers verwacht op Eurosail Antwerpen Arbeidsinspectie vindt klachten over bedrijf in Terneuzen sterk overdreven Oud zeer Schooljeugd in Breskens voert actie om zwembad van ondergang te redden Woedende automobilist rijdt in op wielrenner r INSZONDAG IRUARI dijke amde pralines Politie vindt [vuurwapen bij boer Oostburg 'CDA kan opening |Zoomweg-zuid niet blokkeren' COMMENTAAR ook aan huis IJzendijke) "ERNEUZEN DE MEESTE EN DE MOOISTE BRUIDSJURKEN |Van onze correspondent IVeere - Het fel bekritiseerde Veerse Meer-tientje, waarbij I watersporters die gebruik leen van dat meer vanaf 1 il 1992 verplicht waren gulden te betalen, is zo'n lenórme flop geworden, dat Let recreatieschap heeft he lsloten het tientje maar weer |a{ te schaffen. BRUIDSMODE HOOGEIND8 076-228173| BREDA Brabantpark) 8 maart Bruidsshow De Bussel Oosterhout de stem zeeland DONDERDAG 11 FEBRUAR11993 DEEL C Met de opbrengst daarvan wilde het recreatieschap Het Veerse Meer allerlei vorzieningen tref fen die voornamelijk de wal-re- creanten ten goede kwamen. Het tientje werd geïnd door de ver koop van stickers. In plaats van iets op te leveren zit het recrea tieschap nu met een tekort van een dikke ton. De vaste gebrui kers van het Veerse Meer plus de recreatieondernemers hebben zich van begin af aan al tegen de invoering van dat tientje verzet. Behalve een tekort van 100.000 gulden hikt het recreatieschap nu ook tegen een begrotingste kort van een dikke drie ton aan. Het dagelijks bestuur heeft nu besloten in ieder geval het ko mende jaar de' recreatiewachten, de promotie van-- het Veerse Meer, het uitzetten van vis voor de sportvissers, de Rode Kruis post, het ophalen van afval en toiletten achterwege te laten. Een noodscenario moet er nu voor zorgen dat het recreatie schap niet ter ziele gaat. Een ideetje van de Recron om in die bezuinigingsdrift ook maar eens het passende salaris van recrea tieschap-directeur A. Hoefkens te betrekken, vond burgemeester A. den Boon van Veere maar rommelen in de marge. Als alle bezuinigingen en kortingen zijn gerealiseerd, rest het schap nog een tekort van zes ton. Dat mag worden opgehoest door de vijf gemeenten die aan het Veerse Meer liggen. Directeur Hoefkens was overi gens niet voor commentaar be reikbaar. |Van onze correspondent loostburg - De rijkspolitie in IWest-Zeeuws-Vlaanderen heeft Igistermorgen tijdens een huis- Izoeking bij de landbouwer H. in 1 Oostburg een vuurwapen gevon- I den en in beslag genomen. |H. verklaarde het Flobertgeweer in zijn bezit te hebben voor zijn I eigen veiligheid. Er werd geen munitie door de politie aange- Itroffen. Van onze verslaggever iHoogerheide - De Woensd- [rechtse CDA-fractie kan de opening van de Zoomweg- Izuld op 4 maart door minister |j. Maij-Weggen niet tegen- I houden. I Alleen als alle Woensdrechtse I CDA'ers die dag op de weg gaan eh, zodat bussen met geno- len niet door kunnen, is er leen kleine kans dat de openings- I handeling korte tijd wordt uitge steld. Zowel secretaris F. Jansen van gemeente Woensdrecht als J. Keur van Rijkswaterstaat zagen voor het CDA, afgezien van lijfe tijk verzet, geen enkele mogelijk heid de opening tegen te houden. Het CDA liet dinsdagavond tij dens de vergadering van de com missie openbare werken weten dat Rijkswaterstaat volgend jaar de verkeersintensiteit op de Zoomweg-zuid moet meten en aiet al in april, mei en juni van dit jaar. „Zo niet, dan blokkeert het CDA de opening", aldus fractievoorzitter P. Meeuwisse. De christen-democraten ver wachten dat pas volgend jaar, als de weg in België helemaal is afgebouwd, duidelijk zal zijn hoeveel auto's over de nieuwe J rijden. Dan kan ook pas gekeken worden hoe groot de geluidsoverlast is. Nu gaat Rijkswaterstaat ervan uit dat na de opening dagelijks zo'n 10.000 auto's van de weg gebruik zullen maken. Aan de hand van die inschatting is uitgerekend dat één huis in Woensdrecht extra geluidisolatie moet krijgen. Het CDA vindt dat te weinig en denkt dat zo'n zes tot zeven huizen extra isolatie nodig heb ben. Na protesten van de gemeenten Woensdrecht en Ossendrecht zal Rijkswaterstaat in april, mei en pi kijken of de inschatting klopt. De gemeentebesturen wij- z® op de Belgische berekenin gen. De zuiderburen gaan ervan dat na voltooiing er dagelijks ®>n 20.000 auto's over de weg kullen rijden. Van onze verslaggever Frank van Cooten Terneuzen - De Arbeidsinspectie ziet geen enkele aan leiding een onderzoek in te stellen bij Broomchemie in Terneuzen. De klacht van de Staten- en gemeenteraads fractie van Groen Links over de onveilige werksituatie bij het bedrijf is niet ontvankelijk verklaard. Hoofd-inspecteur I. Kamerling heeft dat gisteren in een brief aan Groen Links, de provincie, de ondernemingsraad en directie van Broomchemie laten weten. Groen Links concludeerde aan de hand van interne bronnen binnen het bedrijf dat er een hoop fout zit bij Broomchemie. De kritiek heeft vooral betrek king op de onveilige situatie voor het personeel en de inwo ners van Terneuzen. Daarnaast vertoont het materiaal volgens Groen Links veel achterstallig onderhoud. Maar de Arbeidsinspectie heeft helemaal geen slecht beeld van Broomchemie. Kamerling raad pleegde naar aanleiding van de klacht van Groen Links het be- drijfsdossier over Broomchemie en de inspecteurs die het bedrijf regelmatig bezoeken. „Kijk, we kennen het bedrijf niet alleen van buiten de poort. Een aantal van onze inspecteurs komt regel matig bij Broomchemie over de vloer. Aan de hand van deze bezoeken wordt een bedrijfsdos- sier aangelegd. We hebben hier door een goed beeld van hoe de tent draait. We hebben er zeker geen slecht beeld van". Volgens Kamerling heeft de Ar beidsinspectie een goed overleg met de directie en de onderne mingsraad van Broomchemie. „Onze opmerkingen vinden een gewillig oor. De directie heeft In de budgetplanning hiervoor zelfs een investeringspost opgenomen. Onze opmerkingen en aanbeve lingen worden door de bank ge nomen altijd uitgevoerd". De Arbeidsinspectie kon volgens Kamerling vrijwel niets met de beschuldigingen van Groen Links doen. „De brief staat bol van de historie. We weten niet waar we moeten beginnen. De Arbeidsinspectie is er niet voor om een zoekplaatje te ontrafe len. Een klacht pakken we alleen op als die concreet genoemd is. Natuurlijk zijn we zeer zorgvul dig omgesprongen met de brief van Groen Links. Want we raad pleegden immers het bedrijf s- dossier en de betrokken advi seurs". De Arbeidsinspectie is zeer te spreken over het optreden van de ondernemingsraad die alle beschuldigingen van Groen Links naar het land der fabelen verwees. „We waren zeer blij met de reactie van de onderne mingsraad. We komen zelden een ondernemingsraad tegen die de kracht heeft het gevecht aan te gaan. We zijn blij met een werknemersvertegenwoordiging die op een volwassen manier met dergelijke beschuldigingen om gaat". Groen Links is overigens niet uit het lood geslagen door de felle reactie van de ondernemings raad. De fractie laat in een brief aan deze raad weten niets van de beweringen in te trekken. De ondernemingsraad vond het vooral een kwalijke zaak dat Groen Links niet eerst contact had opgenomen met de raad. Maar Groen Links koos daar bewust voor omdat anders de bewegingsvrijheid zou worden ingeperkt. Ook zouden anders reacties van personeelsleden en personeels-vertegenwoordigin- gen worden vereenzelvigd met de acties van Groen Links. Coördinator M. de Smet toont de koopwaar. Op de achtergrond de mini-ondernemers van Petrus Hondius. foto wim kooyman "WE ZIJN weer terug bij af', verzuchtten Oostburgse politici deze W6ek amechtig toen het zwembadplan onder druk van de "PPositie (PvdA en D en T) van tafel werd geveegd. De oppositie maakte handig gebruik van het feit dat zij de meerderheid in de r^rieraad heeft en daarmee de rest haar wil kan opleggen. ri'PA en D en T azen ai lang op een mogelijkheid het college van ™gemeester en wethouders (CDA en VVD) onderuit te halen. Er oud zeer bij de oppositie. Immers, de PvdA werd na de atstgehouden gemeenteraadsverkiezingen buiten de college- wming gehouden. D en T maakte weliswaar enige tijd deel uit na!!" da9e,'jks gemeentebestuur, maar een wethouder van die Partij werd binnen het college het werk onmogelijk gemaakt. Dof118 en VVD samen verder gingen. Het ii0p wraak diende zich aan met de zwembadproblematiek. wnri"9e vinclt het financieel risico van een nieuw overdekt eostrijdzwembad in Oostburg te hoog. B en W verdedigen dat t steekhoudende argumenten. Er moet voor zo'n bad veel geleend worden en de gemeente kan dat er niet bij hebben o net ernaar uit ziet dat Oostburg de komende jaren zo'n half Jjoen gulden minder uit de rijkskas krijgt. OA en D en T trekken zich daar niets van aan en beweren dat ech?emeente ^et risico best kan lopen. Beide partijen geven betaf vooralsnog niet thuis als de vraag 'hoe gaan we dat dwn 2icl1 opdringt. Toch hielden ze deze week de poot stijf en K0 ,n9en uitstel af door te laten rekenen naar een wedstrijdbad. zwpmh V8n dit reker|en: een halve ton. Een oplossing voor de van H adpro-l8lemen 's daarmee opnieuw uitgesteld. Slachtoffer Q..., politieke steekspel: de bevolking van de gemeente Van onze verslaggever Terneuzen - De mini-onder- neming van scholengemeen schap Petrus Hondius in Terneuzen krijgt binnenkort landelijke bekendheid. Uit geverij Wolters-Noordhoff uit Groningen besteedt in haar driemaandelijks bulle tin ruimschoots aandacht aan deze mini-onderneming. Dat gebeurt in een speciale bijlage. De uitgave wordt verspreid on der alle scholengemeenschap pen voor mavo/havo/vwo in Nederland. „Een bewijs dat ons project zeer uniek is in Neder land", zei de tevreden coördi nator M. Smet gisteren. „Er zijn in Nederland immers nau welijks scholengemeenschap pen voor mavo/havo/vwo die aan een dergelijk project mee doen. Het zijn bijna allemaal scholen voor mbo en hbo". De twaalf leerlingen, die aan de mini-onderneming meedoen, stonden zaterdag in winkelcen trum Babylon in Den Haag. Alle mini-ondernemingen toon den tijdens de landelijke Marktdag hun produkten aan het publiek en de concurrentie. De mini-onderneming van het Petrus Hondius koos voor een presentatie met veel voorjaars bloemen. De door de onderne mers zelf gemaakte kralenket tingen en armbanden lagen be hoorlijk in de markt. Smet is zeer tevreden over 'zijn' mini-ondernemers. „Het vaak theoretisch aandoend verhaal in de lessen bedrijfseconomie wordt op een prima manier getoetst aan de praktijk. Vooral boekhoudkundig moet er nogal wat werk worden verricht. De ondernemers hebben dat bijna volledig zelfstandig gedaan. De ondernemers leerden op het ge bied van marketing dat er met stroop meer vliegen kunnen worden gevangen dan met azijn. Het zou leuk zijn als het beoogde rendement op de aan delen wordt gehaald. Het leer effect van het eigen onderne mer zijn is echter veel belang rijker dan het rendementside- aal. Voorlopig moet er nog veel worden verkocht om de aanwe zige voorraden te verminderen. Veel hangt af van de inventivi teit van de mini-ondernemers zelf". De ondernemers doen dinsdag 16 februari verslag aan hun aandeelhouders. Op deze ver gadering wordt de tussenbalans opgemaakt en worden de ver koopactiviteiten voor de ko mende maanden bekend ge maakt. De mini-onderneming moet ge liquideerd zijn voor 15 mei. Als beloning voor de inzet krijgen de ondernemers een officieel getuigschrift. Gedeputeerde Dijkwel voorspelt: Van onze verslaggever Middelburg - Na het jaar 2000 bestaat er in Zeeland geen enkel bejaardentehuis in de huidige vorm meer en hebben verpleeghuizen nieuwe stijl het veel drukker dan nu. Ouderen blijven dan langer zelfstandig wonen in zogehe ten woon-zorgeomplexen en pas wanneer de medische zorg dit echt noodzakelijk maakt verhuizen ze direct naar een verpleeghuis. De woning bouwvereniging, niet meer het bejaardenhuisbestuur, is dan de nieuwe huisbaas van - de ouderen. Dit voorspelt gedeputeerde Dijkwel (volksgezondheid) vandaag in een interview in deze krant. Dijkwel is de laat ste tijd in Zeeland fel bekriti seerd omdat hij rijksbezuini gingen uitvoert door zes Zeeuwse bejaardentehuisjes te sluiten en hoogbejaarden te laten verhuizen. Dijkwel is tevens delegatielei der van het Inter Provinciaal Overleg Welzijn, een samen werking van alle Nederlandse provincies die met de regering rond de tafel zit om een geheel nieuw ouderenbeleid te ont wikkelen. Dijkwel baseert zijn voorspelling op landelijke ont wikkelingen en gesprekken met bewindslieden. Dijkwel: „Mensen niet meer uit elkaar rukken en niet keer op keer laten verhuizen. Vroe ger verhuisde je als oudere eerst naar een bejaardentehuis en leverde flink wat woon comfort in. Vervolgens ver huisde je naar een verpleeg huis wat meestal het laatste station was. Wat we nu willen bereiken is organisatorisch behoorlijk ingewikkeld, maar komt hierop neer: breng de zorg naar de ouderen, niet andersom en beperk het aan tal verhuizingen. De levens kwaliteit van het oud-zijn zal ook in Zeeland beter wordeh." ZIE OOK ZEELAND -C4 'Zorg naar de mensen bren gen' Volgens de Arbeidsinspectie zijn de klachten over Broomchemie uit de lucht gegrepen. „We hebben geen slecht beeld van het bedrijf", aldus de inspectie. foto camile schelstraete Van onze correspondent Breskens - Breskens komt langzaam maar zeker uit zijn winterslaap. Vooral de schooljeugd begint nu te beseffen dat ze misschien deze zomer niet meer in haar zwembad De Veste kan zwemmen. De 1500 handtekeningen die maandagavond tijdens de com missie Welzijn op het gemeente huis aan wethouder L. Cuelenae- re door twee meisjes van scho lengemeenschap 't Zwin werden overhandigd is slechts een stilte voor de op handen zijn de storm. Gisteren werden de drie basis scholen door R. den Dekker be naderd of zij hun medewerking wilden verlenen om het bad toch deze zomer open te houden. De scholen reageerden positief en scholieren hebben daarop hun eigen veelzeggende protesttek sten bedacht, zoals: 'Gemeente doe eens een geste en geef ons De Veste', 'Als jullie De Veste sluiten, kunnen we naar het zwemmen fluiten', 'Handen af van het bad want we zijn het zat'. Deze teksten zullen verzameld worden en daarna als pamflet afgedrukt worden. Het is de be doeling dat de schooljeugd mor gen in iedere brievenbus in Bres kens de pamfletten stopt om de Bressiaanders nog eens extra op de problematiek van 'haar zwembad' te wijzen. Behalve het zwembad wordt ook niet voor bijgegaan aan de sporthal die veel Bressiaanders ook graag verwezenlijkt willen zien. De handtekeningenactie die vo rige week door twee Breskense meisjes is opgestart, heeft onder tussen veel navolging gekregen. Groep acht van de obs heeft het initiatief van hun medeklasgeno ten overgenomen en ondertussen al bijna tweeduizend handteke ningen verzameld. Wat daarmee zal gebeuren, zal volgende week pas blijken. R. den Dekker, me de-ondertekenaar van de brief die vorige week naar het college en de raadsfracties van Oostburg is gestuurd om eveneens De Ves te open te houden, heeft namens Thomas Cambier en Jaap Boek hout ondertussen al weer en tweede brief naar de raadsfrac ties gestuurd. Hij hoopt dat de fracties begrip voor het Breskense standpunt willen tonen en deze zomer het zwembad open willen houden en tevens het bad voor Breskens willen behouden. Het college heeft tijdens de commissie Fi nanciën van de oppositiepartij Dorpsbelangen en Toerisme de opdracht meegekregen om in ie der geval een zwembad, de Veer- hoek in Oostburg of De Veste bij Breskens, deze zomer open te houden. Om Breskens open te houden zal bij de provincie een ontheffing aangevraagd moeten worden. Het bad zou niet meer aan de laatste eisen voldoen. Het colle ge komt nog (waarschijnlijk van daag) met een raadsvoorstel voor de gemeenteraad van volgende week donderdag op de proppen. Van onze correspondent Hengstdijk - De rijkspolitie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen heeft de automobilist L. van Z. uit Lamswaarde aangehouden. De man wordt verdacht van het met opzet aanrijden van een wielrenner. Het incident deed zich voor op de Zuiddijk waar Van Z. op een gegeven moment een groep van vijf wielrenners, die in waaier- formatie over de weg reden, wil de passeren. Hij claxonneerde en de achterste wielrenner riep zijn maten toe ruimte te maken voor de naderende personenauto. Van Z. passeerde daarna de groep Van onze verslaggever Antwerpen - Twee miljoen bezoekers worden er ver wacht op Eurosail Antwer pen 1993. Dit evenement moet de voornaamste pu bliekstrekker worden in het jaar dat Antwerpen zich Eu ropa's culturele hoofdstad mag noemen. In augustus sturen verschillende zeevarende naties zeilschepen naar Antwerpen. Daar zullen ze van zaterdag 14 tot en met dins dag 17 augustus te bewonderen zijn. Gedurende deze vier dagen liggen er vierkant getuigde sche pen (volschepen), grote lang- scheepsgetuigde schepen (schoe ners) en kleinere schepen, aange vuld met met honderden platbo dems en pleziervaartuigen, langs de rede en in de dokken bij het stadscentrum. Antwerpen wil het evenement laten uitgroeien tot een enorm maritiem spektakel. Naast het vrije bezoek aan de schepen staan er talrijke festiviteiten op het programma. Zo zijn er-een taptoe en een optocht in oude klederdracht op de Grote Markt, sportwedstrijden voor de be manningen, een jazz-festival in het park Middelheim en vuur werk op de Schelde. Het programma staat in het te ken van de internationale ver broedering tussen de jeugd van de opvarenden uit de vele lan den. Het sluit aan bij het centra le thema van Antwerpen '93 dat eveneens aandacht besteedt aan jongeren. Ook is het een van de voornaamste doelstellingen van de 'Cutty Sark Tall Ships Race', waarvan een groot aantal deel nemers Antwerpen zal aandoen. De zeilschepen worden bemand door jongeren van 16 tot 25 jaar die tijdens de race onderling ver wisseld worden. Antwerpen ontvangt de grote zeilschepen en jachten niet in de moderne haven, maar in het cen trum van het oude stadsdeel. Om de honderdduizenden bezoekers de gelegenheid te bieden onge stoord en veilig langs de schepen en tussen de talrijke kraampjes op de kade te lopen neemt de Antwerpse politie ingrijpende verkeersmaatregelen. De Scheldekaaien van 12 tot 27, de aanpalende straten en de ka den van het Bonaparte- en het Willemdonk zijn van 14 tot 17 augustus autovrij. In het aanpa lende gebied worden eveneens verkeersbeperkingen opgelegd. Bezoekers die met de auto naar Antwerpen komen, zullen wor den omgeleid naar grote par keerterreinen aan de rand van de stad. Van daaruit wordt voor vervoer gezorgd naar het cen trum. met een redelijk hoge snelheid. Na ongeveer vijftig meter stopte hij plotseling met piepende rem men. Gebaar Dat deed hij omdat hij in zijn spiegel zag dat enkele wielren ners het bekende gebaar maak ten (het opsteken van de middel vinger). Dat maakte hem woe dend. Hij stapte uit zijn voertuig en er ontstond een scheldpartij. Een van de wielrenners, H. M. uit Terneuzen, vroeg de man waarom hij zich zo gedroeg. Van Z. stapte weer in zijn auto, gaf gas en stuurde het voertuig in de richting van M. Het slachtoffer werd geschept en werd met fiets en al de sloot ingeslingerd. Van Z. was zo door het dolle heen dat hij zijn auto de sloot inreed. De fietser moest een noodsprong maken om niet door de wagen geraakt te worden. Hij hield aan het voorval slechts een pijnlijk been en een nat pak over. Van Z. wordt poging tot dood slag en/of zware mishandeling ten laste gelegd. Hij zal worden voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg.

de Stem | 1993 | | pagina 15