SBB i 5.98* 279.-' 'Servië helpt bij schoonmaak' O 0 0 UGSDAG Hoge Raad Zaïre gaat tegen Mobutu in In de rij voor voedsel Zuid-Afrika nog niet toe aan 'Westerse' democratie O 0 di Vredesoverleg in Togo vastgelopen Drugbeleid: geen invloed op Duitsers VN-rapporteur: anderhalf miljoen Bosnische moslims op de vlucht herenslips set BUITENLAND A4 'Niet akkoord met het ontslag van premier Tshisekedi' Kunstexperts gefopt door Britse kleuter BUITENLAND KORT Oh Sinaasappelsap, pak 1 liter Oh Magere yoghurt, pak 1 liter Oh Extra jam, aardbeien, abrikozen, kersen of rozebottel, pot 450 gram Oh Zaanlander mild 48+ kaas, lichtbelegen, vers van 't mes kilo Navelsinaasappelen, net 2 kilo Deze aanbiedingen gelden t/m zaterdag 13 februari a.s.. Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur. Informeer bij uw AH winkel. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. tLDl ips. Diverse |/38,40/42, 5,98* ituks. y I «beschermers, snelbin- bel, standaard en slot. d zadel. [ragen wij u hiervoor uw begrip. <\ntwerpsestraat 133. arkten in Nederland! er-/afwerkingstechnieker>; 3 bouwkunde; hniek; Techniek; Wiskunde. oeg repen. rrein van de Technische 74902. DE STEM WOENSDAG 10 FEBRUARI 1993 Colmar (rtr/dpa) - De besprekingen over de crisis in Togo zijn dinsdagochtend in het Franse Colmar vastgelopen en voor onbe paalde tijd opgeschort, zo heeft de Franse minister voor samenwerking Marcel Debar- ge gezegd. Frankrijk en Duitsland willen echter hun be middelingspogingen in het Westafrikaanse land voortzetten om verder bloedvergieten te voorko men, aldus Debarge. Door recente onlusten zijn meer dan 200.000 inwoners van Togo op de vlucht geslagen. De vertegenwoordigers van president Gnassing- be Eyadema, die Togo met behulp van het leger al 26 jaar met harde hand regeert, hebben inmiddels Colmar verlaten. De Togolese minister van buitenlandse zaken Ouattara Natchaba had Frankrijk er eerder van beschuldigd dat het met een militaire interventie dreigde. Hij onderstreepte dat het leger zeggen schap moet krijgen bij de oplossing van de crisis. Eyadema wees een Frans-Duits voorstel af waarin geopperd werd dat internationale waar nemers moeten toezien op terugkeer van de troepen naar hun kazernes zodat er eerlijke en vrije verkiezingen georganiseerd kunnen wor den. De president wilde van een dergelijke neutralisering van de strijdkrachten niets weten. Een Franse woordvoerder zei gisteren dat 'Frankrijk de gevolgen zou trekken' als op korte termijn geen vooruitgang zou worden geboekt. Functionarissen vatten deze opmerking op als een verkapte dreiging te korten op de Franse buitenlandse hulp van jaarlijks 72 miljoen dol lar. Van onze verslaggever Doetinchem - De tolerante houding in Nederland ten aanzien van softdrugs heeft geen enkele invloed op het gebruik van hasj en marihua na door Duitse jongeren. Dat blijkt uit een onderzoek on der 2.200 jeugdigen naar ro ken, alcohol- en druggebruik in het Duits-Nederlands sa menwerkingsgebied Euregio. Van de Duitse scholieren en jon geren tot dertig jaar gebruikte volgens de onderzoekers 13 pro cent ooit illegale softdrugs. In het Nederlandse deel van de Eu regio (Achterhoek en Twente) is dat volgens een peiling van 1989 14 procent. Op het ogenblik lig gen beide cijfers drie procent hoger. De gebruikers van softdrugs blijken slechts sporadisch in het buurland drugs te kopen. Drie procent van de Duitsers probeer de, volgens de representatieve steekproef en een enquête, ooit in Nederland aan drugs te ko men. De studie werd in opdracht van Euregio verricht door het Insti tuut voor Sociale Geneeskunde van de Vrije Universiteit Am sterdam en het Buro Epidemio logische Forschung in Berlijn. De ministeries van volksgezond heid van beide landen betaalden mee. Het onderzoek werd mede inge steld naar aanleiding van klach ten van Duitse overheden en politieorganisaties over het ge mak waarmee in Nederland drugs als hasj en marihuana te krijgen zouden zijn. Die situatie zou, zo luidde de klacht eind jaren tachtig, een negatieve in vloed op de Duitse jeugd hebben. De onderzoekers delen die visie niet. „De liberale politiek ten aanzien van drugs in Nederland en het daar gemakkelijker kun nen krijgen van softdrugs heeft aantoonbaar geen invloed op het consumptiegedrag van de Duit sers in het Euregio-gebied", zo luidt de conclusie. Van onze redactie buitenland Geneve - Het wordt volgens de Verenigde Naties steeds duidelijker dat Servië de 'etnische schoonmaak' in Bosnië-Hercegovina steunt. De speciale rapporteur Tadeusz Mazowiecki zei dat gisteren in een vergadering Van de VN-commissie voor de Mensenrechten. Somalische vrouwen staan in Mogadishu in de rij voor hun dagelijkse portie voedsel. Tien hulpverleningsorganisaties hebben inmiddels de krachten gebundeld om te voorkomen dat 175.000 mensen in de Somalische hoofdstad verhongeren. fotoap Kinshasa/Brussel (afp/anp) - Ondanks militair machtsver toon heeft de Hoge Raad van Zaïre gisteren president Mo butu getrotseerd. De Raad gaat niet akkoord met het ontslag van premier Etienne Tshisekedi en wil ook niet ingaan op de wens van de president iemand anders aan te wijzen die een regering moet vormen. De Raad kon gisteren pas na veel problemen bijeenkomen. Troe pen van Mobutu blokkeerden enkele uren de toegang van het Volkspaleis in Kinshasa. Na een telefoontje tussen raadsvoorzit ter aartsbisschop Laurent Mon- sengwo en een aan Mobutu loya le generaal, werden de troepen teruggetrokken en konden de voor het gebouw verzamelde af gevaardigden alsnog naar bin nen, zo meldde de Belgische ra dio. Volgens een Belgische journalist, een van de 'slachtoffers' van de blokkade, bestond grote verwar ring over de motieven van Mo butu voor de actie. De president had zelf op de zitting aange drongen, de eerste van de Raad sinds de muiterij van militairen in Kinshasa eind januari waarbij honderden doden vielen. Hon derden Belgen verlieten daarop Zaïre, dat tot 1960 een Belgische kolonie was. Volgens Mobutu is die onrust te wijten aan premier Etienne Tshisekedi, zijn rivaal in de strijd om de macht. Tshisekedi werd in augustus door de Natio nale Conferentie, de voorloper van de Raad, aangesteld. Dat weerhield de president er vrijdag niet van de premier te ontslaan op beschuldiging van hoogver- aad. Het bureau van de Hoge Raad liet echter daags daarop weten geen reden te zien om de premier op straat te zetten. Volgens de Belgische journalist heeft Mobu tu niettemin gevraagd om een vergadering van het voltallige overgangsparlement, erop gok kend dat hij alsnog zijn zin zou krijgen. Onder afgevaardigden van het overgangsparlement zouden stemmen zijn opgegaan om Tshi sekedi tijdelijk te vervangen door een 'flexibeler' persoon met wie Mobutu wel wil praten over een oplossing van de politieke en economische chaos, waarin Zaïre al tijden verkeert. Toen bleek dat die stroming niet de meerderheid had, gelastte Mobutu kennelijk de blokkade. Waarom die enkele uren later rond het middaguur werd opge heven, was .volgens de Belgische journalist echter volstrekt on duidelijk. Zaire kan alleen rekenen op bui tenlandse hulp als Mobutu poli tieke en economische hervormin gen toestaat, maakte de Bel gische minister van buitenlandse zaken Erik Deryke in een inter view met het dagblad De Stan daard duidelijk. „De Zairezen kunnen niet ver wachten dat we nog eens miljar den franken toekennen zonder dat er concrete plannen zijn voor het gebruik van het geld. Dat zou opnieuw reden geven om in oude gebruiken te vervallen en dat willen we absoluut vermij den." De minister beloofde een bijeen komst van onder meer het Inter nationaal Monetair Fonds, de Wereldbank en de Verenigde Staten bijeen te roepen om een economisch herstelprogramma voor Zaire op te stellen, als de voormalige kolonie zich toelegt op democratie en economische hervormingen. „Het is moeilijk voor te stellen dat dit beleid mogelijk is zonder de effectieve deelname van de Servische regering", aldus Ma zowiecki. De Poolse oud-premier zei tevens dat de leiders van de Serviërs in Bosnië 'in de eerste plaats' voor de verdrijving van Moslims verantwoordelijk zijn. Ze gaan daar volgens VN-med- werkers in ieder geval stelselma tig mee verder door steden van Moslims te beschieten en Mos lim-vrouwen te verkrachten. Volgens Mazowiecki zijn al 700.000 mensen Bosnië ont vlucht en hebben 800.000 ande ren binnen de republiek een goed heenkomen gezocht. Verbetering van de toestand in Bosnië is niet op korte termijn te verwachten nu het vredesoverleg nog altijd muurvast zit. Over en weer verwijten partijen elkaar daaraan schuldig te zijn. En de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties kan geen doorslagge vende rol spelen, zolang de Vere nigde Staten en Europa niet op een lijn zitten. Clinton De Amerikaanse president Bill Clinton overweegt nu een spe ciale Amerikaanse bemiddelaar te benoemen die met de reeds actieve internationale bemidde laars Cyrus Vance en Lord Owen en de strijdende partijen moet werken aan een oplossing voor de burgeroorlog. De Amerikaanse regering is er na ongeveer drie weken nog steeds niet uit welk beleid ten aanzien van het voormalige Joe goslavië gevoerd moet worden. Binnen de regering-Clinton be staan bedenkingen tegen het vredesplan van Vance en Owen omdat het de agressieve Servi sche expansiepolitiek zou belo nen. Washington heeft zich ech ter nog niet ondubbelzinnig te gen of voor het plan uitgespro ken. De besprekingen erover in de Veiligheidsraad zullen naar ver wachting nog enkele dagen voortduren. In Bosnië namen de gevechten dinsdag in hevigheid af. Niette min hadden hevige beschietin gen plaats in het noorden van Bosnië, bij de corridor die het westen van Bosnië verbindt met Servië. Ook in het oosten van Bosnië, bij Bratunac aan de grens met Servië, werd hard ge vochten. Hulp Kaapstad (anp) - Het is een publiek geheim, hoewel nie mand het openlijk zal toege ven, dat geen van de partijen in Zuid-Afrika in de nabije toekomst uit is op een demo- oratie naar westers model. De voorstellen van de drie be langrijkste partijen bij het meer- partijenoverleg over de toekomst van het land variëren van een federaal bestel tot een voorlopi ge deling van de macht. De rege- nng is ondertussen al begonnen jaar plannen om de regio's meer bevoegdheden te geven in daden om te zetten. De Zuidafrikaanse regering wil vooral vasthouden aan de macht, Mk al wil ze die delen, om de belangen van de - blanke - min derheid te beschermen. Het Afri cans Nationaal Congres (ANC) Praat ook over het delen van de ®aoht, maar bedoelt daar iets Cel anders mee. e Inkatha-Vrijheidspartij van 'uleider Mangosuthu Buthele- zi heeft gedreigd zich af te schei den als haar eisen niet vervuld worden. Ook de extreem-rechtse blanke groeperingen en de thuis landen hebben dergelijke dreige menten geuit. De geheimzinnigheid overheerst terwijl de partijen elkaar op af gelegen plaatsen ontmoeten en onderhandelen over de onder handelingen. Zulke bijeenkom sten worden meestal afgesloten met korte, nietszeggende verkla ringen. Maar tussen de regels door zijn de onderwerpen waar over de grootste meningsver schillen bestaan toch uitgelekt. In het kort komt het erop neer dat de regering een grondwet wil invoeren waarin Zuid-Afrika een federatie wordt. Daarnaast komt er een wet over de mensen rechten die garanties bevat dat de minderheden in de regio's niet overstemd kunnen worden door de - waarschijnlijk zwarte - meerderheid. In de grondwet zullen de gren zen en de bevoegdheden van de De Klerk en Mandela broederlijk bijeen. FOTO EPA regio's vastgelegd worden. De regering denkt aan vijf tot negen provincies met een behoorlijke mate van autonomie. Het ANC daarentegen is voor een sterke centrale regering. Maar voor de nabije toekomst vindt de organisatie dat alles tijdens een overgangsperiode be spreekbaar moet zijn. Een gekozen grondwettelijke vergadering moet zich buigen over een grondwet, een mensen rechtenverklaring en de organi satie van verkiezingen. Tot die tijd zal het ANC, zo is het plan, de macht delen met de Nationale Partij die nu in haar eentje alle ministers levert. Inkatha heeft onlangs het plan gelanceerd om het thuisland KwaZulu en de provincie Natal (waarin KwaZulu ligt) met een eigen grondwet af te scheiden van de rest van Zuid-Afrika. Wat er ook gebeurt tijdens de komende onderhandelingen, de te vrouwen in Kroatië en Bosnië- Hercegovina. Het geld is bestemd voor het hulpprogramma 'Vrouwen in Nood' van de zusterorganisatie van Mensen in Nood in Kroatië. In het kader van dit programma worden in Kroatië centra opge richt waar de verkrachte vrou wen psychische en medische be geleiding krijgen. De hulpvluchten naar de Bosni sche hoofdstad Sarajevo worden vandaag vanuit Zagreb hervat. Er wordt een nieuwe veiliger route gevlogen Van onze correspondent London - De Kunstacademie van Manchester is in verlegen heid gebracht door de vormloze klodders van een kleuter. Bij wijze van grap hadden de ouders van de vierjarige Carly Johnson uit Chorley een klieder werkje van haar hand, onder de titel 'Rythme van de Bomen', ingestuurd voor de jaarlijkse tentoonstelling van de kunstaca demie. Zeven experts prezen in hun juryrapport de 'technische vaardigheid, compositie en kwa liteit van het kleurenevenwicht'. Toen het achteraf kleuterwerk bleek stonden de kunstkenners enigszins met de mond vol tan den. Carly's spraakmakende schilde rij is inmiddels de grote trek pleister geworden van de exposi tie die tot 14 maart te zien in de Manchester City Art Gallery. De 'iepen' zijn te koop voor 295 pond. Gorbatsjov ontmoet Depardieu Moskou - Voormalig Sovjet-president Michael Gorbatsjov ont moette gisteren in Moskou de Franse acteur Gerard Depardieu. Acteurs en producers uit Frankrijk zijn er te gast op uitnodiging van de Russen, die meer willen weten en vooral zien van de Franse film. Clinton verkleint staf Witte Huis Washington - De Amerikaanse president Bill Clinton is van plan om per 1 oktober, het begin van het nieuwe fiscale jaar, de staf van het Witte Huis met 25 procent, oftewel 350 banen, te verminderen. Clinton herinnerde eraan dat dit overeenkomt met een belofte die hij deed in de verkiezingscampagne. „De regering moet meer doen en zich redden met minder", aldus de president die aankondigde dat ook de salarissen van top-werknemers in het Witte Huis zullen worden verlaagd. Honderden doden bij overstromingen Iran Athene - In het oosten en zuidoosten van Iran zijn zeker 230 mensen omgekomen bij overstromingen, veroorzaakt door zware regenval. Het water sloeg huizen weg, vernielde elektriciteitslei dingen en bracht grote schade aan akkerland aan, zo meldde het Iraanse persbureau IRNA. De meeste doden vielen in Bandar Abbas, een havenstad aan de Straat van Hormuz. In de provincie Khorossan raakten zeker 12.000 mensen dakloos doordat het water 2.000 huizen had verwoest. Duitse regering handhaaft dienstplicht Bonn - De Duitse regeringscoalitie van bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren besloten een leger van dienstplichtigen te handhaven, ondanks de sterke inkrimping van de strijdkrachten die voor het einde van het decennium is besloten. De drie coalitiepartijen hebben minister van defensie Volker Rühe opdracht gegeven de komende maanden een plan op te stellen voor de toekomstige structuur van de Bundeswehr, het Duitse leger. De bedoeling is om de mankracht - thans 430.000 man - in 1995 terug te brengen naar 300.700 militairen. De duur van de dienstplicht moet worden verkort van 12 maanden tot tien of negen maanden in 1996. Kurdisch verzet: 5.594 Turken gedood Nicosia - Kurdische rebellen hebben vorig jaar 5.594 Turkse soldaten gedood. Dat staat in een dinsdag verschenen rapport van de rebellen. Zij voerden volgens het rapport 1.491 aanvallen uit. Daarbij zouden 946 rebellen zijn gedood en 150 gevangen genomen. De Turkse regering wordt er in het rapport van beschuldigd de werkelijkheid te verdoezelen. Volgens de Turkse overheid wer den vorig jaar 467 soldaten en 133 leden van de burgerwacht gedood. Kooijmans: onderzoek moorden Suriname Den Haag - Minister Kooijmans (CDA, Buitenlandse Zaken) wil tijdens zijn bezoek aan Suriname aandringen op een onderzoek naar de decembermoorden in Suriname. Kooijmans' eigen CDA is de enige grote fractie in de Tweede Kamer die het 'onverstan dig' zou vinden als de minister dat in alle openheid zou doen. Kooijmans bezoekt Suriname volgende week. Op 8 december 1982 werden vijftien vooraanstaande Surinamers vermoord door het regime van dictator Bouterse. Deze moorden werden afgelo pen december voor de eerste maal openlijk in Suriname herdacht. (ADVERTENTIE) Onze Top 5 van deze week De rooms-katholieke hulporga nisatie Mensen in Nood heeft 100.000 gulden beschikbaar ge steld voor hulp aan de verkrach- regerende Nationale Partij is al begonnen haar plannen ten uit voer te brengen. Tijdens bijeen komsten met journalisten vorige week werd duidelijk dat wat de regering betreft de zaken zoveel mogelijk door de regio's geregeld moeten worden. Met de bescherming van de - blanke - minderheid in die re gio's zal, zo zeggen tegenstan ders van de regering, de apart heid in de praktijk nog jaren kunnen bestaan. En aan democratie moet Zuid- Afrika zachtgezegd nog wennen. Alle pogingen van blanke par tijen om campagne te voeren in zwarte gebieden zijn uitgemond in geweld. Commentatoren van verschillende politieke kleur zijn ervan overtuigd dat verkiezin gen nooit eerlijk en vrij zullen verlopen. Met dit scenario zou het ANC de meerderheid beha len, maar zelfs het ANC heeft al aangekondigd dat het niet uit is op een zwart meerderheidsbe wind. jm' 99 jL3tr 99 32S 1.75 isrscf 790

de Stem | 1993 | | pagina 5