Snel I De boerenopstand: het noodwetje is nog maar voorspel 'Vluchtelingen Duitsland zijn geen partijen rundvlees' Amerikanen sturen aan op een voorzichtig protectionisme Grondeigei DE STEM E Man bekent op Nymphe DE STEM- Gasbellen one Theorie en pra ACHTERGROND Koninklijk bezoek Mestbeleid °?°Vs?eTen I -sassr Koninklijk bezoek (2) 'Wereldhandel moet niet vrij maar fair zijn' DE STEM WOENSDAG 10 FEBRUARI 1993 DE STEM Wat heb ik me weer geërgerd aan uw verslag van de her denkingsplechtigheden van de watersnoodramp van veer tig jaar geleden en weer spe ciaal over het bezoek van on ze koningin aan Zeeland. Hoe durft u eigenlijk zo'n banaal en laag-bij-de-gronds verslag te doen van het koninklijk bezoek daar. Uw journalist is er - dat neem ik tenminste aan - waarach tig in geslaagd iemand in Zeeland te vinden, die zich negatief en denigrerend uit laat over dat bezoek. Het is natuurlijk helemaal niet de mening en het geweten van de Zeeuwen in het algemeen. Het is ook niet dat een derge lijk banaal stuk de opvatting zou weergeven van de meer derheid van uw lezers. Nee, maar dat is voor u niet van belang: als u maar weer iets kunt publiceren, dat afbreuk doet aan ons Koningshuis, dan bent u er als de kippen bij. Er zijn landen waar zoiets strafbaar is: het tegen beter weten in, afbrekende verha len schrijven over de hoogste gezagdraagster van het land. Probeert u nou echt eens wat vriendelijker te schrijven over onze koningin; echt, ze is het waard En het is goed dat wij een koning of koningin hebben, dat is namelijk een bindende factor voor heel ons volk. Bovendien zou u daar uw lezers meer mee plezieren, dan met het akelige beneden- maatse geschrijf, dat u nu bedrijft. Breda W. van Vlokhoven Nog geen honderd jaar gele den legden boerenbedrijven in Zuid-Nederland het loodje doordat de veestapel te klein was en zodoende te weinig mest voortbracht voor de vruchtbaarheid van de bo dem. Tegenwoordig wil men circa 40 procent van de land bouwbedrijven sluiten omdat de beesten juist te veel mest zouden produceren. Rond de eeuwwisseling werd, vooral op de schrale zand gronden, de mestvaalt nog zeer terecht de goudmijn van de boeren genoemd. Toender- tijd waren het vooral de boe ren die het landschap zijn lieflijk karakter gaven door zorg te dragen voor het vruchtbaar worden van de zandgronden naast de voed selvoorziening van de men sen. Anno nu verdrinkt Ne derland niet meer in de zee, maar in de mest. Het gaat hier om datgene wat al lang weinig met echte landbouw van doen heeft, na melijk een milieu- en energie verslindende agribusiness- concentratie waarvan de be langen liggen bij de agro-in- dustrie, agro-handel en agro- banken. Dit is onhoudbaar, hier moet wat aan gedaan worden. Op het oog is in de landbouw de boer de vervui- 1 p"t)/icatie betekent™ ^tisehZ,ednen'et Ier. Wat de meeste mensen niet zien - de politiek wel weet, maar niet zegt - is dat de boer ten koste van alles moet groeien en nog eens groeien, al veertig jaar lang. De eigenlijke vervuiler is de samenleving, die voedsel wil voor een appel en een ei. Het ontbreekt aan een beleid dat wezenlijke voorwaarden schept voor de ontwikkeling van een duurzame landbouw en een gezond milieu. Daar om moeten we geen boeren opruimen, want alleen zij zijn vakbekwaam genoeg om het broodnodige humusgehalte van de bodem weer te her stellen en mede daardoor het milieu te genezen. We moeten maatregelen nemen en subsi dies geven, maar bovenal moeten we kostendekkende prijzen betalen voor ons voedsel, om het gebruik van pesticiden te kunnen afschaf fen, kunstmest te voorzien van een forse milieuheffing en drijf mest om te zetten in stro-rijke, vercomposteerde mest. Wij hebben de aarde volledig nodig om iedereen te kunnen voeden en dat nog langere tijd. Zij heeft daartoe alle zorg nodig die wij op kunnen brengen. Met grote kracht en inzet moet gezocht worden naar sociale vormen en in richtingen die de landbouw en'daarmee de aarde en de mens de plaats toekennen, waarop zij recht heeft. Oosterhout K. Noltee „Laat dat mens de volgende keer op de fiets komen", zo staan deze woorden naast een klein, onduidelijk fotootje in de krant. Heeft uw verslagge ver niets anders te bieden Dit doet mij aan een zot den ken, die geestig wil zijn. In oktober jongstleden bij de ramp in de Bijlmer, bracht koningin Beatrix een bezoek aan de plaats van de ramp met zichtbare emotie. Zou het allemaal wel gemeend zijn of is het toneelspel, aldus de redactie. Het is ergerlijk om dit te lezen. Neem deze woor den niet op in uw nieuwsblad, laat dat over aan een roddel blad. Zevenbergen J. van Eekelen Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-23691 1/Jelefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1,01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, S 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen v.a. 1 januari 1993 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per halfjaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling S 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. O) Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. i Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Een boerenoorlog anno 1993. Maandag werden in Markelo de eerste salvo's afgevuurd. 'De beerput staat voor jullie open', en meer van zulke dreigementen klonken richting milieu-minister Alders. En dat is nog maar het begin. Door Eugène Leenders BOEREN WETEN heus wel wat goed is voor het milieu. Eigen lijk is het de beste milieubewe ging die je kunt denken. Schoon water, een schone bodem en schone lucht zijn de grondstof fen waarmee ze moeten werken. Veel veehouders vinden dan ook dat die 'stadse' milieu-activis ten eigenlijk niets te zoeken hebben op het boerenerf. De milieubeweging fronst de wenkbrauwen bij dit soort be weringen. Jarenlang is het mi lieu misbruikt om maar meer en meer te kunnen produceren. De kleine postzegel Nederland is na de Verenigde Staten het tweede agrarische exportland ter wereld. De agri-export be reikte vorig jaar het recordbe drag van 65 miljard gulden. Dat heeft zijn tol geëist. De veestapel groeide en groeide en de mest werd volop gedumpt. De zandgronden met name in Gelderland, Noord-Brabant en Limburg zijn verzadigd met fosfaat en nitraat. Op honderd duizenden hectares in het Zui den van het land zakt elke elke liter mest direct naar diepe grondlagen en komt in grond water terecht. Minister Braks trekt in 1981 aan de noodrem. Hij moet de wissel omgooien. Van expansie en groei terug naar verant woord grondgebruik. Braks: „Ik heb tien jaar lang geprobeerd structuur te geven aan de rem weg. Dat is heel wat moeilijker dan de groei in banen te lei den." Nadat eerst het mestprobleem in kaart is gebracht is vervol gens het mestbeleid op papier gezet. Rekening houdend met de gevoelens van de boeren is voor een beleid in fasen gekozen. Steeds de mestkraan iets verder dichtdraaien. Fase één (1987) en fase twee (1990), waarbij min der mest op het land mag wor den uitgereden, gaven al ge mopper. Fase drie, die waar schijnlijk in april wordt afge kondigd, lijkt tot een regelrech te opstand te leiden. De boeren voelen zich in de hoek gedreven. Op een grimmi ge protestbijeenkomst in Mar kelo gaven duizenden veehou ders tegenover milieuminister Alders blijk van hun ongenoe gen. De kritiek zwelt aan. Aan de noodrem trekken bete kent dat de trein ruw en chao tisch tot stilstand komt. Nood procedures zijn nooit moeders mooiste. De protesten van de boeren kunnen niet zomaar van tafel worden geveegd, want er zijn te veel onduidelijkheden. Alders houdt echter stug vol dat er geen weg terug is en weet de milieubeweging achter zich. Zelfs in het jaar 2000 zit bij voortzetting van het huidige be leid nog altijd tachtig procent van de bossen in de gevarenzo ne. De minister moet dus al alle zeilen bijzetten om alleen maar de groei van de ammoniak-uit- stoot uit mest te voorkomen. Van terugdringing is nog geen sprake. De milieubeweging gaat het allemaal niet vlug genoeg. Ze grijpt elke juridische moge lijkheden aan om de veestapel terug te dringen. Boeren zien de mestwetgeving als een financiële strop. Zo boekte Milieudefensie on langs succes bij de Raad van State, die een hinderwetvergun ning van een boer in Overijssel vernietigde. Maar Alders, zijn collega Bukman van landbouw en de Tweede Kamer vinden het niet juist dat de hinderwetver gunning wordt gebruikt om de veestapel terug te dringen. Ze proberen de oneffenheid weg te werken met een noodwetje. Voor veel getergde boeren is de maat echter vol. De dreigemen ten aan de milieuvertegenwoor digers namen afgelopen maan dag in Markelo bedenkelijke vormen aan. Uitspraken als: „De beerput staat open als jul lie in Aalten komen." „Jullie zijn wild bezig en wild moet afgeschoten worden", werden met luid applaus beloond. Alders is bereid een noodwet te maken, maar hij weigert af te stappen van zijn mening dat de overbemesting hoe dan ook een halt toe geroepen moet worden. De bewindsman wil daarvoor gebruik maken van een gebieds gerichte aanpak. Laat de vee houders in een bepaalde regio met elkaar, met de gemeente en met de milieubeweging goede afspraken maken. De Peel is zijn grote voorbeeld. Niet alleen Alders, ook de mi lieubeweging is lovend over de initiatieven in het Brabantse. Dolf Logeman van Natuur en Milieu: „Al 40 jaar zijn veehou ders verplicht voor hun bedrijf een Hinderwetvergunning aan te vragen. Sinds 1981 moeten gemeentebesturen bij het verle nen van die vergunning ook de gevolgen voor de bossen en de natuur en de algemene verzu ring van het gebied daarbij be trekken. In de Peel houden de gemeenten zich daar aan. Vrijwel alle be drijven hebben een geldige ver gunning. De actieve milieug roep in de Peel schrijft bijna geen enkel bezwaarschrift. De verzuring is zo groot dat dertien gemeenten daar hebben afge sproken geen toename van de ammoniakuitstoot toe te staan." Het verschil in gemeentelijk be leid zal ook voor Alders een belangrijk breekijzer worden om het nu nog gesloten boeren- front tot actie te dwingen. In Markelo nam hij al een voor schotje. „Wat zouden boeren die netjes een vergunning aange vraagd hebben er van vinden als ik alle illegale boeren in één klap zou legaliseren. Dat kan niet en dat mag niet." De commotie over het noodt» I je is nog maar het voorspel t;.| de echte discussie: de derde f-J van het mestbeleid, waarvan J details in april worden gep,( l senteerd. Duidelijk is al dat J mestkraan een forse slag njJ worden dichtgedraaid, pj minder mest uitrijden op p'l land. Maatregelen die oorsproj kelijk voor 1995 waren voorJ zien, zouden al over tien maan.l den van kracht moeten worden I Het Landbouwschap schreeutj moord en brand. Na langde] aarzelen is de belangenorgarl] satie nu bezig met het py 'Mineraal Centraal'. Dat yl vooral door zorgvuldig voede-1 ren en milieu-vriendelijke stal-f len het mestprobleem aanpak, ken. Het plan heeft de goed) ring van Alders maar hij dat Mineraal Centraal nooit heil hele probleem kan aanpakken I „Aanvullende maatregelen blij. I ven nodig", zegt ook ministtj Bukman. Dat zou kunnen doe] van de overtollige mest in fj.| brieken makkelijk te exporters I mestkorrels te maken. De bowl van de mestfabrieken komt eek I ter niet van de grond. Het mestprobleem zorgt voo:l een diepe verdeeldheid bij dfl regeringspartijen. Het CDil lijkt bereid de boeren de tijd fel geven om de problemen zo goec| mogelijk te lossen. Voor del PvdA is de maat eigenlijk volei worden al berekeningen g(.l maakt over het 'aantal varkens dat dient te verdwijnen. Oppositiepartij WD is bere om het CDA in de Tweede K mer aan een meerderheid helpen om de boeren meer tijd I te geven. Zo lang de gesprekke] zakelijk verlopen zal het no; I wel meevallen met de spannir"| gen in de coalitie, maar dat kat snel veranderen als het kabine: in april de knoop moet door-1 hakken. Asielzoekers zijn in Duitsland het doelwit van aanslagen. Nu probeert de regering hen te 'slijten' aan buurlanden. foto ap 'Vriendelijk', noemt woordvoerder Ronald Bachmeier de sfeer van de deze week begonnen Duits-Poolse onderhandelingen over het gemeenschappelijk asielzoekers-probleem. Maar waarom zouden de Polen - vooralsnog - niet vriendelijk zijn? Er valt geld te halen. Door Frans Wijnands DE POLEN weten dat Duits land massa's illegale vluchtelin gen kwijt moet; ze weten ook dat Bonn daarvoor wil betalen. Tientallen miljoenen marken. En dus zijn ook de Duitsers 'vriendelijk', omdat het onver standig is de Polen meteen al voor het hoofd te stoten met voorstellen, laat staan eisen, die Warschau gemakkelijk af kan wijzen. Duitsland beseft dat het zonder de oostelijke buurlanden niets kan beginnen met het moeizaam bereikte binnenlandse asiel- compromis tussen regeringspar tijen en oppositie. Daarin staat, dat vluchtelingen kunnen wor den teruggestuurd naar zoge noemde 'zekere, of veilige derde landen'. Dat zijn landen die niet tot de Schengen-groep behoren en waar geen politieke vervol ging plaatsvindt: Zwitserland, Oostenrijk, Polen en de Tsjechi sche Republiek bijvoorbeeld. Maar als de Polen en Tsjechen weigeren om teruggestuurde vluchtelingen op te nemen, moet Duitsland het probleem op een andere manier oplossen en die is er niet. De enige weg is dus zoetsappig onderhandelen, en met de geldbuidel rammelen. Hoewel Warschau en Praag be amen dat het een internationaal probleem is dat met een aantal landen gezamenlijk moet wor den geregeld, mikt Bonn voor alsnog op een bilateraal ak koord met de Polen. Sinds daar de visumplicht is afgeschaft is Polen een gewild transit-land voor tienduizenden gelukzoe kers, afkomstig uit oostelijk Eu ropa. Weinigen van hen willen in Po len blijven. Het merendeel pro beert illegaal de Pools-Duitse grens over te steken. Hetgeen voor de Duitse minister van Binnenlandse Zaken, Seiters (CDU), aanleiding is om te laten onderzoeken of die 'groene grens' niet beter, bijvoorbeeld met infrarood-apparatuur te beveiligen is. „Maar vluchtelingen zijn toch niet te vergelijken met partijen rundvlees waar je mee kunt handelen", zegt Tomasz Kuba Kozlowski die voor de Poolse regering het asielprobleem ana lyseert. In april vorig jaar sloten War schau en Bonn een verdrag waarin geregeld werd, dat op gepakte illegalen terug konden worden gestuurd naar Polen. Dat gebeurt sindsdien in grote aantallen. Over de ongeveer 50.000 illegalen die vóór 1991 al in Duitsland verbleven, wil de Poolse overheid niet onderhan delen. Polen kan die stroom naar en terug uit de Bondsrepubliek niet langer aan. Daarom wordt nu in Bonn gepraat óver dui- zend-en-een details om de te rugzending te regelen. En elke regeling is voor de Duiters goedkoper dan die honderddui zenden vluchtelingen te moeten huisvesten en onderhouden. Omdat de oostelijke buurlanden financieel niet in staat zijn de Van onze verslaggever Rans van den Broek nen Haag - Grondeigenai draaien alleen op voor schoonma: kosten van vervuilde bodem, -v< zover zij daar zelf schuldig aan zi ven Kamermeerderheid van Pv< CDA en WD wil dat in de nieuwe Bodembescherming het zogeheten sa rjngsbevel wordt afgezwakt. De fracl komen hiermee tegemoet aan de di „ing van beleggers in vastgoed zich Nederland terug te trekken. teruggestuurde vluchtelingen I op te vangen en verder te trans porteren naar het land van her- komst, is Bonn bereid te helper. Met geld, met mankracht, met samenwerking en adviezen. In een vraaggesprek met heil weekblad 'Der Spiegel' ver f klaarde de Poolse minister voor] Europese aangelegenheden oud-premier Bielecki dat Poler. I geen 'cordon sanitaire' wil wor-1 den; een soort van speciale zone omdat de Duitsers met een pro-1 bleem zitten. „Bonn zal er begrip voor heb-1 ben dat wij hen de rekening daarvoor sturen", zei Bieleck: De Polen zelf leven in voortdu-1 rende angst dat een paar mil joen Russen op drift geraken en richting Polen komen. Dan noods maar weer invoering van de visumplicht, meent Bielecki. De sfeer van de tweede Duits-1 Poolse gespreksronde mag diplomatiek 'vriendelijk' wor-1 den genoemd; de nog komend; onderhandelingen met de Tsje chen staan nu al onder druk. De Tsjechische minister van Bin nenlandse Zaken, Jan Rund wil niet alleen dat Duitsland kosten draagt voor de organisa-1 tie van de 'afschuivings-opera- tie', maar dat er ook afspraker. komen met andere 'door- gangs'landen, zoals Slowakije. Volgende week wil minister I Seiters tijdens een internationa le conferentie in Boedapest over dit probleem praten met zijn collega's van een aantal oost- Europese landen. Wat multi-la- teraal geregeld kón worden voorkomt extra onderhandelen en tijdverlies. Veel betrokken landen zullen er I de voorkeur aan geven direct met Bonn te onderhandelen, om zodoende hun gepeperde 'al- koopsommen' te kunnen pre senteren. De EG heeft in sir Leon Brittan een commissaris voor buitenlandse handel die hartstochtelijk pleit voor vrijhandel. Hij moet morgen overleggen met lieden uit de regering-Clinton die be scherming van de eigen in dustrie voorstaan. Gezien de voorgeschiedenis van boy cots en strafheffingen kan Brittan nu niet veel meer doen dan de Amerikaanse dictaten afwachten. Van onze correspondent Jo Wijnen ALS SIR Leon Brittan, de nieu we EG-commissaris voor bui tenlandse handel, zich morgen naar de VS begeeft om daar zijn eerste gesprekken met topfunc tionarissen van de Clinton-re- gering te voeren, doet hij er verstandig aan zijn borst goed nat te maken. Brittan, een over tuigd 'thatcherist' en daarom een even overtuigd pleitbezor ger van de vrijhandel, ontmoet in Washington gesprekspartners die op het punt staan het begrip 'vrijhandel' een volstrekt ande re inhoud te geven. De kans dat de nieuwe VS-handelsafgevaar- digde Mikey Kantor morgen op de overgevoelige tenen van Brittan gaat staan is vrij groot. De kans dat Brittan tezelfder tijd van een aantal vrijhandels illusies wordt beroofd, is zelfs nog groter. De Amerikanen hebben hun nieuwe koers al ingezet: hun strafheffingen tegen het 'dum pen' van Europees staal over rompelden Brussel volkomen. Nog geen week later dreigden ze EG-bedrijven uit te sluiten bij gunningen van Amerikaanse overheidsopdrachten, hetgeen opnieuw tot Europese bijna-pa- niek aanleiding gaf. Mogelijk vormen maatregelen in andere sectoren - olie, auto's en textiel - het voorlopige einddoel van de Amerikaanse strafexpeditie. De wijziging van toon laat aan duidelijkheid niet veel te wen sen over. Washington gaat de zwaar belaagde Amerikaanse industrie zoveel mogelijk be schermen, iets dat de Bush-re- gering consequent heeft nagela ten. Daarom zal de minste of geringste afwijking van de be staande handelsmechanismen genadeloos worden afgestraft. Bovendien zal iedere vorm van echt of vermeend protectionis me in de andere handelsblok ken, zoals Japan en Europa, als passend excuus worden ge bruikt om de Amerikaanse markten af te schermen. Sir Leon Brittan heeft intussen al de eerste bittere pil moeten slikken. Op de dag van zijn aantreden in de internationale handelsarena, gaf hij de EG-on- derhandelaars bij de GATT in Genève opdracht de vastgelo pen Uruguay Ronde weer op te starten. Maar het pakte anders uit. Brittan dacht dat de GATT- besprekingen nog konden wor den afgesloten voor 2 maart, de dag waarop de zogenaamde fast-track-afspraken in het Amerikaanse Congres aflopen. Die afspraken zijn door de Bush-regering gemaakt om, als de GATT-besprekingen ooit succesvol zouden zijn, het be reikte akkoord dan zonder amendementen of wijzigingen het Congres kon passeren. Vorig jaar werd die afspraak met nog een jaar verlengd en Brittan verwachtte blijkbaar dat Clin ton op een nieuwe verlenging uit was. Maar dat blijkt opeens Verre van zeker. Mogelijk vraagt Clinton geen verlenging van de afspraak om - in het geval van een GATT-ak- koord - op het Congres te kun nen terugvallen. Het is ook mo gelijk dat het Congres zelf Clin tons verzoek voor een verlen ging niet honoreert in een po ging de Amerikaanse regering aan haar woord te houden. Clinton heeft in de verkiezings campagne immers gezegd dat hij de Amerikaanse industrie meer bescherming wil bieden tegen onoirbare handelspraktij ken van buitenaf. Het gevolg van dat alles kan zijn dat de Uruguay Ronde - na ruim zes jaar van moeizaam onderhande len - voorlopig op sterk water wordt gezet, zodat de Amerika nen alles wat tot nu toe is bereikt nog eens tegen het licht kunnen houden. Feit is dat Brittan in de paar weken dat hij het EG-handels- roer vasthoudt, al een paar illu sies armer is geworden. Wel licht zal hij moeten wennen aan een ingrijpende wijziging van de uitgangspunten die tot nu toe de internationale handelsaf spraken hebben bepaald. Ging het de VS eerst om 'het vrijma ken van de wereldhandel', nu gaat het om het 'eerlijker ma ken van de wereldhandel'. Dat laatste vergt, in plaats van on bekommerde handelsactiviteit over en weer, om eindeloos ge detailleerde afspraken tussen de grote handelsblokken. Wat nu nog 'vrijhandel' heet, zal straks in duizenden regels worden gevat, op de naleving waarvan zal worden toegezien door legioenen ambtenaren en specialisten, die niet voor M slepende procedures en juridi sche gevechten terugdeinzen. Washington heeft de toon voor die benadering gezet. En Brus sel - dat in een rustig afwacht® volhardde - kan niet anden meer dan vanuit een defensieve positie op de Amerikaanse dic taten reageren. Als sir Leo" Brittan zijn thatcheristische te ring niet naar de Amerikaanse nering zet, komt hij in een bij zonder moeilijke positie tere®' Het handelspragmatisme van de Bush-regering heeft plaatsge maakt voor l\et bevlogen acti visme yan de Clinton-ploeg. Ze- wel de Europeanen als de Ja panners zullen zich naar realiteit moeten voegen. die Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet zal dit jaar - vóór 1 oktober - vraag of er vanaf 1994 gas gen Waddenzee. Onder de Waddenzee bevinden zich naar schatting enkele gas bellen, die minimaal acht mil jard gulden in de schatkist kun nen brengen. De afweging tussen financiële en milieubelangen is nog niet ge maakt, noch door minister Al ders (Milieu, PvdA) noch door minister Andriessen (Economi sche Zaken, CDA), betoogde pre mier Lubbers gisteren in de Tweede Kamer. Lubbers, Alders en Andriessen verschenen gisteren op verzoek van de oppositie in de Kamer. De oppositie bespeurde een te genstelling tussen Alders en Andriessen en voelde de be windslieden daarover aan de tand. Is Alders voor het voort zetten van het moratorium (het uitstel) van gaswinning met vijf of tien jaar en is Andriessen op de hand van de oliemaatschap- I pijen, wilde de oppositie weten. Volgens Lubbers is er nog geen beraad geweest in het kabinet over deze kwestie. „Met respect voor eikaars wederzijdse posities zullen we het overleg met de oliemaatschappijen aangaan", aldus Lubbers. Minister Alders ontkende dat hij steeds van me- Van onze verslaggever Groningen - De verdwijning va Nymphe Poolman op 28 novemb Vriescheloo is met de arrestatie 1 Duitse Leer opgelost. De politie in Groningen zegt dat de man een gedetailleerde be kentenis afgelegd. De ouders Peter en Jacqueline Poolman geloven niet dat de po litie de juiste man te pakken heeft. „Volgens ons gevoel klopt het gewoon niet", zegt Jacqueli ne Poolman, die met haar man altijd is blijven geloven dat hun dochter nog leeft. Nymphe Poolman verdween spoorloos toen haar vader haar tegen vier uur 's middags toe stond om van de plaatselijke supermarkt de enkele honderden meters naar huis te lopen. Uitge breide onderzoeken leverden niets op. De Duitser, die trouwens meer zedenmisdrijven op zijn kerfstok heeft, zegt in zijn bekentenis Nymphe in zijn auto te hebben meegenomen naar een parkeer plaats tussen de buurdorpen Bellingwolde en Blijham. Toen hij zich daar aan het kind vergreep, kwam een auto de par- FRAUDEBESTRIJDING is een pu Politiek spant zich al jaren tot 1 maken dat in Den Haag meer dan die ontoelaatbare praktijken. W Groningen blijkt dat het percental Hoger ligt dan ooit kon worden v Politici in gezamenlijke verontwaa Aan nuances bestaat dan geen I ene stad de andere niet is en c 9ebleken dat de landelijke fraud IjQgen, worden amper gehoord, b kabinet onder druk gezet om sr komen. Geen normaal mens zal daar op t onbetaald aan frauders is er een t de maatregelen die getroffen wo die ze moeten uitvoeren hebben d ~e initiatieven die de regering komen in te hoog tempo op de »aak door de bomen het bos niel oe ongeduldige politici ook nog oren geslagen dat ze een te passii tr i!s terecht dat het kabinet hef racht te dicht te trekken, zoals ui koppeling van bestanden moe' gevallen van fraude worden ac L^dteuren van sociale diensten enttekeningen bij de uitvoerba< hicutst' ^et is voorspelbaar dat c 'Jkt te zijn dan de praktijk. 4

de Stem | 1993 | | pagina 2