e T DIE ?5 Ultimatum voor Philips-directie Europees geld voor projecten Zeeuws-Vlaanderen GS Zeeland vragen Maij geld voor veiliger Zeeuws-Vlaanderen Regiotaxi rijdt straks traject Sluis/Oostburg Orgel terug in kerk IJzendijke Personeel Lighting gaat wellicht staken I van het project is om de Bijna failliet Domburg wil nieuw gemeentehuis Felle kritiek op wethouder over kwestie Heerendreef Politie houdt verdachten van diefstal en heling luxe personenauto's aan Zeldzame schildpadden krijgen plekje in VS at er )aasd (gen. is nu Miljoenen guldens naar landbouw Automobilisten bekeurd voor te hard rijden Brandje in brievenbus Handellaan Terneuzen COC houdt vrouwenmiddag in Terneuzen UREAU Maar provincie keurt investering af fchouden. *Alleen filialen met slijterij. KM P6-236911 ireau Zeeuwsch-Vlaanderen is op: JAG 15 FEBRUARI I'93 \G 26 FEBRUARI l"3 N VANAF 14.30 UUR 1993 IOOD destem zeeland WOENSDAG 10 FEBRUARI 1993 DEEL l/an onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Staten (GS) hebben, zoals gedeputeerde Hennekeij vorige maand beloofde, minister Maij (Verkeer) in een brief -evraagd geld uit te trekken voor een betere verkeersveiligheid in West-Zeeuws-Vlaanderen. GS willen dat de minister het gebied aanwijst tot Neerlands eerste proeftuin voor een zogenoemd duurzaam veilig verkeerssysteem. Het gaat, zoals ge meld, onder meer om aanpassingen aan Westzeeuwsvlaamse wegen zodat grote snelheids- en richtingverschillen tot het verleden behoren zodat er meer duide lijkheid ontstaat voor weggebruikers. GS stelden gisteren de concept-brief aan de minister vast. Ze wijzen op de ernst van de situatie in West-Zeeuws- Vlaanderen door op te merken dat het gebied al jarenlang geconfronteerd wordt met een enorm aantal verkeers doden. Het voorlopig trieste hoogtepunt was 21 doden in 1991, een cijfer dat het dodental in Europa's meest verkeerson- veilige land, Portugal, benadert. Een voorbeeld dat past in het duurzaam veilig verkeerssysteem is de aanleg van de mini-rotonde op het kruispunt Potjes bij Cadzand. Die oplossing voorkomt het maken van voorrangsfouten en als die onverhoopt toch nog worden ge maakt is de snelheid dusdanig laag dat er door de bank geen ernstige ongeluk ken gebeuren. Een tweede voorbeeld van de aanpassing van de verkeerssi tuatie op een duurzaam veilige manier is de aanpak van de provinciale weg nabij Nieuwvliet. Daar zijn op korte afstand drie kruisin gen waar de nodige verkeersongelukken gebeuren. Door twee aansluitingen te verwijderen en het verkeer langs een kruising te leiden via een mini-rotonde kan ook daar de situatie duurzaam veiliger worden. Van onze verslaggever Middelburg - Het provinciale bestuur heeft de afgelopen jaar miljoenen guldens steun gegeven aan de Zeeuw se landbouw. blijkt uit een overzicht dat Gedeputeerde Staten gisteren bekend hebben gemaakt. Om het overzicht was gevraagd door Statenleden die zich voorberei- op een discussie over het landbouwbeleid van de provin cie. üe steun ging naar allerlei zaken en projecten, zo blijkt. Van sti mulering van de nieuwe hazel- notenteelt, de zeeasterteelt en de teelt van raddichio rosse, tot sabsidie voor een zoetwaterpijp. In 1990 kregen de boeren meer de helft van het Sociaal Economisch Ontwikkelings fonds. 1,1 miljoen gulden ging dat jaar op aan agrarische steun. In 1991 was dat 8 ton en vorig jaar 8,5 ton. Van onze correspondent Axel/Hulst - De rijkspolitiein -Zeeuws-Vlaanderen heeft gisteren tijdens drie snelheids controles 134 automobilisten op de bon geslingerd. Die controles werden gehouden op de rijksweg N60 te Terhole, rijksweg N61 te Vogelwaarde en op de Nieuwendijk in de be huwde kom van Axel. Gecon troleerd werden 1385 voertui gen. De meeste hardrijders (91) reden werden binnen de be huwde kom van Axel geflitst. De hoogstgemeten snelheid be droeg 90 kilometer per uur en dat waren er 40 te hard. De hogstgemeten snelheid op rijks weg N61 nabij Vogelwaarde be droeg 129 kilometer, nabij Ter- was dat 119 kilometer per uur. Van onze verslaggever Tmteuzen - De brandweer van "erneuzen moest gisteravond rond acht uur uitrukken om een handje in een woning aan de ffindellaan te blussen. De ge meentepolitie vermoedt dat een onbekende dader een brandende ®nt in de brievenbus van de «oning heeft geduwd. Daardoor vatte een stapel post de leegstaande woning vlam. "et brandje werd snel geblust en |®was slechts geringe brand- en 'waterschade. Van onze verslaggever Terneuzen - De directie van Philips Lighting in Terneu zen moet vrijdag bereid zijn met de betrokken vakbon den te praten over de toekomst van de fabriek. Blijft het gesprek uit dan gaat het personeel over tot een 24-uurs staking. De leden van de industriebond FNV waren het er gisteravond vrijwel allemaal over eens dit ultimatum te stellen. Ze zijn be reid te gaan staken als overleg uitblijft. De leden van CNV en de Belgische bonden ABW en ACV spraken zich al eerder uit voor stakingen. De directie wil fasegewijs vier handmatige produktielijnen voor spaarlampen overhevelen naar Polen. Begin volgend jaar komen hierdoor minimaal 25 banen op de tocht te staan. Signaal Maar het personeel vreest dat het hierbij niet blijft en dat de fabriek op termijn de poort sluit. Om een duidelijk signaal te ge ven gingen vorige week 450 per soneelsleden de straat op om tegen het besluit van de directie te protesteren. Gehoopt werd op een nieuw gesprek met de bon den, maar dat overleg bleef uit. Volgens districtbestuurdster Y. Hendriks van de FNV willen de bonden duidelijkheid over drie zaken. „Wij vinden het niet noodzakelijk dat mensen ge dwongen moeten vertrekken. Daarnaast moet het kenniscen trum in Terneuzen blijven en we willen duidelijkheid van de di rectie over de werkgelegenheid en activiteiten voor de toe komst". Het personeel wordt door de bonden ook vrijdag in de kantine geïnformeerd of er een overleg heeft plaatsgevonden en zo ja wat dat gesprek heeft opgele verd. Het resultaat van dat over leg wordt dan met de leden be sproken. Een directeur van Philips uit Eindhoven was gisteren in Ter neuzen om het personeel gerust te stellen over de toekomst van de Terneuzense vestiging. Maar volgens Hendriks heeft dit ver haal, gelet op het gisteravond ingenomen standpunt van de le den, niet veel indruk gemaakt. Van onze verslaggever Terneuzen - De vrouwen groep van het COC houdt zondag 14 februari om 15.00 uur een vrouwenmiddag. De ze middag vindt voor de tweede keer plaats. Deze middag staat het thema Valentijn centraal. Het feest wordt gehouden in de ruimte van Kalashnikov in welzijnscen- trum De Triangel aan de Korte Kerkstraat in Terneuzen. Van onze verslaggever Oostburg - Minister Maij (Verkeer) heeft in Zeeuws-Vlaande ren slechts een gebied goedgekeurd waar de regio-taxi mag gaan rijden. Het is op het traject Sluis/Cadzand/Oostburg van de streekvervoermaatschappij ZWN. De regio-taxi rijdt daar vanaf 23 mei, het moment dat de nieuwe dienstregeling van ZWN in gaat. regeling te schrappen. In zijn algemeenheid gaat het om het wegvallen van enkele onrenda bele ritten of gedeelten daarvan op de lijnen Hulst/Terneuzen en Breskens/Oostburg. „Het gaat om ritten met een minimale be zetting. Dus zo hard komen die klappen toch niet aan", aldus een medewerker van ZWN in Zierikzee. Ook het busvervoer op zaterdag van Hulst naar Lamswaarde ver valt door een te kleine bezetting. Naast het vervallen van enkele ritten vindt ook een kleine uit breiding plaats op de lijn Perk- polder/Terneuzen. Daar maakt de bus met ingang van 23 mei op werkdagen in de middag een aantal extra ritten. Het komt erop neer dat reizigers uit het gebied op de lijn Sluis- Oostburg telefonisch een taxi kunnen bestellen om zich voor een gulden of vijf naar een op stapplaats in Oostburg te laten vervoeren. Ook de trajecten Sas van Gent/Philippine/Hoek en Hulst/Lamswaarde waren bij het Rijk aangemeld als regio- taxiproject, maar Maij heeft die niet gehonoreerd. De nieuwe dienstregeling van' ZWN in Zeeuws-Vlaanderen is verder op enkele punten gewij zigd. Het streekvervoer in Ne derland moet door de gevolgen van de Tussenbalans ongeveer 45 miljoen gulden bezuinigen en daardoor zag ZWN zich ge dwongen in de bestaande dienst- Een restaurateur test de toetsen van het orgel. De houten pijpen van het orgel liqqen gereed voor montage. FOTO'S WIM KOOYMAN Van onze verslaggever IJzendijke - Aan het eind van deze week heeft de Ne derlands Hervormde Ge meente in IJzendijke het volledig gerestaureerde Batz-orgel weer in de kerk. Medewerkers van een orgelres taurateur uit Apeldoorn brach ten het opgeknapte orgel dat dateert uit het eind van de vorige eeuw afgelopen maan dag in stukjes en beetjes terug. De restauratie van het kerkor gel van de hervormde gemeen schap in IJzendijke kostte ruim honderdduizend gulden. Die rekening wordt voor het groot ste gedeelte (65 procent) be taald met subsidies van het Rijk. Verder leveren ook de provincie, de gemeente Oost burg eh het kerkbestuur een bijdrage aan de totale restau ratiekosten van de kerk van een miljoen gulden. De opknapbeurt van het orgel is de volgende stap die de stichting Hervormd Kerkge bouw IJzendijke zet om de kerk in haar oorspronkelijke staat te behouden. Vorig jaar onderging het historische ge bouw uit de zeventiende eeuw een grondige restauratie. Dat gebeurde voor het laatst dertig jaar geleden. 1111*6 lSCHOUKt &Maearrsla"ever Middelburg - Er vloeit steeds meer ld"1?3665 voor Srensoverschnj- I ende projecten naar Zeeuws- I «anderen. Allerlei instituten we- I 91 de weg naar de stuurgroep Eu- I eëio Scheldemond, die projecten I "«oordeelt, inmiddels te vinden. I hfWen^. §isteren een project van het I riti°rrna1'^ecentrum v00r de Automatise- I m? ln landbouw in Schoondijke I ecu°n°reer<3 met een bedrag van 41.500 IfflsA vi e cursussen die er in Bel- ""Vlaanderen en Zeeland bestaan op landbouw- of tuinbouwkundig ge bied, op elkaar af te stemmen. Uitwis seling van agrarische studenten over de grens is mogelijk, zodat de cursisten kunnen kiezen uit een groter aanbod van gespecialiseerde cursussen. Het project beoogt een betere doelmatigheid van de onderwijsinstanties en meer kennisoverdracht. Het informatiecen trum in Schoondijke werkt hierin sa men met proefcentra uit Oost- en West- Vlaanderen, de praktijkschool in Schoondijke en het Agrarisch Oplei dingscentrum Zeeland in Goes. Voorbeeld Schoondijke is slechts een voorbeeld uit tientallen aanvragen die maandelijks al dan niet gehonoreerd worden, zo bleek gisteren na afloop van een vergadering van de stuurgroep in Middelburg. „We krijgen het druk, er leven heel veel goede ideeën over samenwerking aan beide zijden van de grens," zei de Zeeuwse gedeputeerde Nederhoed (Eu ropese Zaken). Op de rol staat nog meer. Projecten die inhoudelijk nog niet helemaal bekend zijn, die de stuurgroep nog niet heeft beoordeeld op Europese financiële steun, maar die gisteren, zoals dat heet 'prioriteit' hebben gekregen, zijn: - Eén meldingssysteem op het Kanaal Gent-Terneuzen. Waarbij het de bedoe ling is dat allerlei gegevens over milieu gevaarlijke ladingen aan boord van schepen van de ene haven naar de andere worden doorgegeven. Een grens overschrijdend systeem dat in het ver lengde ligt van de Schelde-walradarke- ten. Het is een project van de Rijksuni versiteit in Gent. -Een grensoverschrijdend natuurpro ject van 't Zwin. De bedoeling is om dit op de grens liggend gebied beter te beschermen door de regels voor milieu en ruimtelijke ordening op elkaar af te stemmen, met de bedoeling later be- stuurstechnisch één natuurgebied te krijgen, in plaats van een Belgisch deel en een Nederlands deel. - Regionale grensoverschrijdende tele visie. Een project van het tv-station AVS TV in Oost-Vlaanderen. Dit sta tion trekt nu al drie van de tien tv-kij- kers in de regio en wil een netwerk Van onze verslaggever Middelburg - De bijna fail liete gemeente Domburg wil ondanks de miljoenen- strop die zij in de 'kuuroor daffaire' heeft opgelopen, het gemeentehuis voor een bedrag van zes ton uitbrei den. Gedeputeerde Staten van Zeeland (GS) hebben die investering echter gis teren afgekeurd. 'Breng eerst maar eens uw schuldenlast op orde voordat u uzelf verblijdt met een nieuw gemeentehuis,' zo kan de motivering van GS worden verstaan. Domburg zit onder financiële curatele van de pro vincie sinds het misliep met de exploitatie van het plaatselij ke kuuroord, de gemeentekas bleef met een strop van onge veer zestig miljoen gulden zit ten. De gemeentelijke belas tingen voor de inwoners ste gen daarop tot een maximum en Domburg moet nu zelfs voor investeringen van enkele tienduizenden guldens voor goedkeuring in Middelburg aankloppen. Van onze correspondent Aardenburg - Wethouder R. van de Wijnckel kreeg gister avond tijdens het consultatief overleg van de raadsleden in Aardenburg opnieuw een lading kritiek te verwerken over zijn handelwijze bij de mogelijke verkoop van een stuk grond aan de Heerendreef in het plan Elderschans. „De democratie is hier met voe ten getreden. U heeft geen enkel mandaat gekregen van de raad. Dit rammelt aan alle kanten. Als er nog andere gegadigden zou den zijn voor die grond met misschien betere voorwaarden, ■dan zullen we gezien de finan ciële positie van Aardenburg de ze nader moeten bekijken," al dus een boze A. Keijmel-Cam- bier (PvdA) gisteravond. Volgens J. Dees (WD) was de raad niet op de hoogte gesteld over een principe-akkoord met Projectbouw over dit stuk grond. „Wij wisten daar niets van en hebben uit de krant moeten ver nemen dat er een principe-ak koord is," aldus Dees. Deze grondtransactie hield vorig jaar de politieke gemoederen in Aar denburg ook flink bezig. De ver koop van de grond voor vier ton aan Projectbouw ketste toen af. W. Westphaal (D66) had toen ook al wat problemen met de gevolgde procedure. De project ontwikkelaar haakte af en het was lange tijd erg stil. Er zou echter nu ook een andere gega digde zijn voor deze grond. „Ik heb bedenkingen tegen uw handelwijze in deze zaak," ver weet Westphaal Van de Wijnckel gisteravond opnieuw. „U mag anderen gewoon niet uitsluiten. Er is in een B en W-overleg nog nooit over deze zaak gesproken, tenminste ik kan het niet in de notulen terugvinden. U moet dit niet allemaal aan de openbaar heid onttrekken." Van de Wijnckel begreep alle commotie over deze zaak echter niet. „Ik wil die discussie niet opnieuw aangaan. Er is in een B en W-overleg uitvoerig over ge sproken. We moeten het niet moeilijker maken dan het is. Er ligt een concept-overeenkomst die wij u binnenkort zullen aan bieden. Ik weet dat er raadsle den onder u zijn die een ander uitgangspunt huldigen. Ik snap al die stampij niet." Van onze correspondent Borssele/Reimerswaal - Door de rijkspolitie van Borsele en Reimerswaal is in de afgelopen week een onderzoek ingesteld naar diefstal, heling en het omkatten van Volkswagens- van het type Golf. De huidige waarde van de aangetroffen en in beslag genomen personenauto's bedraagt ongeveer honderd duizend gulden. Een viertal personen is aangehouden. Op woensdag 27 januari werd op het erf van V. te Borssele een Volkswagen Golf aangetroffen. Bij controle bleek dat de auto was voorzien van valse kente kenplaten. De eigenaar van deze exclusieve Golf, de 32-jarige A. S. uit Kapelle werd ter plaatse aangehouden. Uit het verhoor kwam aan het licht dat hij dit voertuig had gekocht terwijl hij wist dat het gestolen was. Na onderzoek bleek dat de auto met een nieuwwaarde van 50.000 gulden in september van het vo rig jaar in Duitsland was ont vreemd. Uit het verdere onderzoek dat hierop volgde bleek dat S. ook nog in het bezit was van een Volkswagen Golf die was 'omge- kat' en was voorzien van een vals chassisnummer. Deze luxe Volkswagen diesel was in janua ri 1991 in België gestolen. On danks het feit dat de diefstal twee jaar geleden was gebeurd, werd het voertuig onmiddellijk door de Belgische eigenaar her kend. Tijdens dit onderzoek werden tevens de 23-jarige C. K. uit Kapelle, de 24-jarige H. B. uit' Zevenaar en de 20-jarige P. P. uit Kruiningen aangehouden. Ze worden verdacht van heling. In het voertuig van P., eveneens een exclusieve Volkswagen Golf, werd een van diefstal afkomstig motorblok aangetroffen. Ook dit 'snelle' motorblok bleek in Duitsland te zijn gestolen. Alle verdachten werden na het opma ken van proces-verbaal weer op vrije voeten gesteld. uitbouwen in België en Nederland. -Een project dat tot doel heeft het vervoer van zieken en gewonden van Zeeuws-Vlaanderen naar België en vice versa beter te regelen. Maandbladen Projecten die gisteren niet werden ge honoreerd omdat ze nog aanvulling be hoeven door de aanvragers of niet in de doelstelling passen zijn: een grensover schrijdend katern in de - maandbladen van de Kamers van Koophandel, een verlenging van de Technologiemanifes tatie Scheldemond van het Innovatie centrum Zeelando en een communica tieproject van de Internationale Schelde Faculteit. Van onze correspondent Vlissingen - Van de ruim tweehonderd vrij zeldzame sterschildpadden die sinds augustus van het vorige jaar zijn ondergebracht bij de Reptielenzoo Iguana in Vlissingen, zijn er vandaag 160 vertrokken naar twaalf Amerikaanse dierentuinen. De rest van de dieren heeft een plaats gevonden in Neder landse en overige Europese dierentuinen. De uit India af komstige dieren werden des tijds onder erbarmelijke om standigheden door de AID op schiphol onderschept. Terug brengen naar hun land van oorsprong bleek volgens Igua- na-directeur Ad Boom niet meer mogelijk omdat niet be kend was van welke locaties de dieren afkomstig waren. Na aankomst in New York wor den de sterschildpadden direct vervoerd naar de quarantaine afdeling van de Bronx Zoo. Daar worden de dieren onder zocht op de mogelijke gevol gen van de reis. Daarna wor den de schildpadden per ge slacht uitgezocht, van micro chips voorzien en verspreid over de dierentuinen.

de Stem | 1993 | | pagina 13