Alternatief voor tehuizen Aanblijven college Oostburg onzeker Bejaardenoorden komen met plan voor woonzorgcomplexen in dorpen Beurs voor aanstaande echtparen in Breda GS Brabant willen provinciehuis leasen 'Spanning door verhuizing kan dodelijk zijn' Sex-Adres 06-96.85 Sex 06-9715 'Woonzorgplan geboren uit onvrede met beleid van provincie Zeeland' Schip verliest zeshonderd liter olie in Zevenaarhaven d, representativi- mfort zijn zaken echt. De kans is pel Vectra rijder pel Vectra maakt standaard narrie- angevende veilig, 'er in hoogte ver- et gordelspanners 'r, speciale veilig. stoelen, dubbele en en een veilig. van de Vectra GL schaft u voor een een Vectra GLS eningen die deze r geeft, 4.300,- u niet alleen ver maar ook met dat is toch zeker minst een proefrit Zwembadproblematiek zorgt voor fikse botsing met meerderheid gemeenteraad Rederij moet fikse boete betalen Groot aantal automobilisten rijdt te hard Nieuwe routes fietsdag op eiland Tholen Van Steenhoven van Provinciaal Overleg Samenwerking Ouderenbonden waarschuwt: 1993y vwrztm van r getint glas 5-vermellingsbak aaks stuurwiel nenuit verstelbare •etdsp 'M uit: toeren- Lót) elektrisch buitenspiegels teriewrverlkhting rstoelen met verstel- kktrisch bedimbare veUmrsbekleding telbare bestuur- re ramen vóór. et tje iel- rs. K nd Voor een echt (100 cpro) .Live Sexcontact Geen wachttijden 100cp^ Live sexbox 24 u. 75 cpm Live 06-320.320.61 in- ien 3bt ■n) li- el lelt. Nu al 880!! meisjes vertellen u alles zelfs hun adres en/of tel. nummer.. Bel nu 50 c.p.<"- 06-320.326.50 NIEUW! Nancy ontv. p"ve' ma. t/m vrij. 10.00-23.00 u. Tel. 076-423268. Natasja lag na de aerobip' les bezweet op de grond, plots stond Sonja naakt en wijdbeens vlak boven haar gezicht. 06-340.350.65 75 cpm). ANGELA privé, geopen" ma. t/m do. 10-22 UU' Vrij 10 t/m 20 uur., tev. esc- mog., dis cr. en hyg- gewaarborgd. 076-81298J- Stern-lezers on -lezeressen kijken week in week uit in de „Kleintjes"-rubneken. Dat zijn elke UfVW "K dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw ..kleintje" niet zou worden gelezen. de stem zeeland DINSDAG 9 FEBRUARI 1993 DEEL C y8n onze verslaggever Oostburg - Burgemeester en wethouders van Oostburg stevenen rechtstreeks af op J® fatale botsing met een ^eerderheid van de gemeen- ■aad. De fracties van PvdA Dorpsbelangen en Toeris me (D en T), die de meerder- 1 vormen, eisen namelijk m er een overdekt wed strijdzwembad in Oostburg 3mt in plaats van het huidi- zwembad De Veerhoek. en W durven de verantwoor- ng voor die investering echter niet aan zodat de vraag gerecht vaardigd is of het college aan blijft. De fractievoorzitters van PvdA en D en T geven het colle ge in een strenge brief opdracht maximaal vijftig mille uit te trekken om een offerte voor een wedstrijdbad in Oostburg te la ten opstellen door deskundigen van buitenaf. 'Verbazing en teleurstelling' over de oplossing van de zwembad problemen die het college voor ogen heeft, vormt de aanleiding voor de actie. Cruciaal voor de twee oppositiepartijen is de aan leg van een nieuw en volwaardig zwembad in Oostburg. Het standpunt van het college staat daar lijnrecht tegenover. B en W vinden dat veel te duur, onver antwoord en willen zich daarom beperken tot een grondige op knapbeurt van De Veerhoek. Voor PvdA en D en T is het collegevoorstel absoluut onbe spreekbaar. De beide fracties wilden de twee commissieverga deringen erover zelfs afblazen en eisen bovendien dat B en W het huidige plan niet aan de orde stellen in de gemeenteraadsver gadering eind deze maand. Wel willen ze op korte termijn duide lijkheid. Het college moet de gemeenteraad uiterlijk in .april met een definitief voorstel bena deren. Als de oppositie unaniem voet bij stuk houdt en ook B en W niet van mening over de kwestie veranderen, lijken de langste da gen van het huidige college ge teld. Die conclusie is althans te trekken uit de motivatie waar mee B en W de bouw van een nieuw zwembad in Oostburg af wijzen. „Wij kunnen geen ver antwoordelijkheid dragen voor een dergelijke financiële inspan ning, die op termijn ongetwijfeld zal leiden tot grote lastenver zwaring voor de inwoners van Oostburg." ■ZIE OOK PAGINA -C4 Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - De twee bejaardentehuisjes gaan er waar schijnlijk dicht, maar de kans is groot dat Schoondijke en Biervliet voorzieningen voor ouderen houden. er nu een regionale visie op tafel ligt. En iets goeds wat inmiddels al uit de nota ouderenzorg is gekomen, is dat het de solidari teit verhoogt." Wethouder Culenaere van de ge meente Oostburg tenslotte, hield een toespraak om te protesteren tegen de sluiting in Schoondijke. Haar eerste reactie op het plan, zei ze, is dat het aansluit aan bij het streven van het gemeentebe stuur naar een beter ouderenbe leid. Bat zullen dan zogeheten woon- aorgcomplexen worden. Het is te danken aan een opmerkelijk plan dat gisteren werd ingediend door twintig bejaardentehuizen en verpleegtehuizen in Zeeuws- Vlaanderen. Gedeputeerde Dijk wel (ouderenzorg) heeft positief gereageerd op het plan. Concreet houdt het plan in dat het nu nog kleine woonzorgcom plex Ruschehof in Schoondijke wordt uitgebreid en dat er in Biervliet een nieuw complex ,,„dt gebouwd. Voor de oude ren in de dorpen betekent dit dat zij die nog redelijk zelfstandig kunnen wonen maar zorg behoe ven in hun dorpen kunnen blij ven, de andere hoogbejaarden moeten naar andere bejaarden oorden of verpleegtehuizen. Positief Gedeputeerde Dijkwel (oude renbeleid) is in eerste reactie 'behoorlijk positief' over het plan. Het berust in sluiting van de tehuisjes Ruschevliet en Ter Mie, maar biedt zoveel andere perspectieven dat Dijkwel de be handeling van zijn hele oude renbeleid in Provinciale Staten met een maand uit wil stellen. Het is de eerste keer dat Dijkwel (fel bekritiseerd omdat hij rijks bezuinigingen omzet in de slui ting van zes tehuisjes in Zee land), zich zo lovend uitlaat over een alternatief plan voor het beleid van de provincie. Over dat beleid zijn inmiddels al ruim tweehonderd bezwaarschriften en andere alternatieve opzetten binnengekomen. Eerder deden Gedeputeerde Sta ten de oproep aan besturen van de instellingen om met plannen te komen. Omdat de maatschap pelijke weerstand in Zeeland te gen de sluiting erg groot is, en ook omdat statenleden die straks een besluit moeten nemen meer informatie willen. Gisteren tijdens een hoorzitting ran de statencommissie Welzijn in Middelburg bleek echter dat alleen de instellingen in Zeeuws- Waanderen als grote regio zelf oen plan bieden. Er zijn elders in Zeeland wel meer pogingen om de pijn voor plaatselijke ouderen ie verlichten, maar dat betreft dan schuiven met 'plaatsen' in Goes, Tholen en St.-Philipsland. Tehuizen die onder hetzelfde be stuur vallen en elkaar willen helpen. Dijkwel is daar niet zo ran onder de indruk, hij vindt het Zeeuws-Vlaamse plan 'beter onderbouwd'. Noordelijk van de Westerschelde bestaat momenteel geen regiona le eensgezindheid, en dat maakt net Zeeuws-Vlaamse plan zo bij zonder, zei Dijkwel gisteren na afloop van de zitting. „Cijferma tig hebben we het nog niet alle- "taal uitgerekend, maar mijn saste reactie is behoorlijk posi- Ik ben blij dat Zeeuws- 'banderen zich verenigd heeft on met een eigen plan komt." wjkwel wil in overleg om te .boren welk soort woonzorgcom- doeld61 nU Prec'es wor(^t *>e- Advies twee Zeeuws-Vlaamse leden an de Statencommissie Welzijn commissie die straks een .es over de sluiting aan Pro- ^taale Staten moet formule- t), de WD-er Suurmond en oudstra van Delta Anders, prezen het Zeeuws-Vlaamse ini- "atief eveneens. et is een interessant plan, h br.,we moeten het nog nader Vfn u rcn'" ze' Suurmond. udstra: „Dit ziet er heel se- us uit, het is echt een integra- anpak en het is heel goed dat Suurmond...interessant plan... FOTO ARCHIEF DE STEM Gedeputeerde Dijkwel (midden) liet in een eerste reactie bejaarden- en verpleegtehuizen. Wethouder De Culenaere van Oostburg protesteerde fel tegen de plannen van de provincie om sluiting van een aantal bejaardenhuizen over te gaan. tot Van onze verslaggever Middelburg - Het gisteren ingediende Zeeuws-Vlaam se plan voor een toekomstig ouderenbeleid is gemaakt door de besturen van ze ventien bejaardentehuizen en drie verpleegtehuizen. Het is gemaakt uit onvrede met het proviciaal beleid en is het antwoord van mensen die ouderenzorg uit de praktijk kennen en niet alleen uit politieke stuk ken. Het is tegelijkertijd een po ging de bemoeizucht van Mid delburg met de Zeeuws- Vlaamse zorgwereld in te dammen en de uitwerking zelf in de hand te houden. 'Een adequaat netwerk van ouderenvoorzieningen in heel Zeeuws-Vlaanderen', dat is de bedoeling van het plan. De tehuisjes in Schoondijke en Biervliet mogen dicht, maar alleen als er goede 'woonzorg complexen' voor in de plaats komen. Dat zijn huurwonin gen voor ouderen met onder meer gemeenschappelijke ruimten, spreekkamers voor dokters en een alarmvoorzie ning. Ouderen die dat aankun nen langer zelfstandig laten wonen en toch een bepaalde vorm van zorg bieden, het is de moderne versie van het be jaardentehuis. De instellingen die het plan hebben ingediend, willen al hun budgetten op een hoop gooien om vervolgens samen te bekijken hoe en waar het geld het beste kan worden besteed. Het wordt doelmati ger, en is de eerste stap op weg naar één Zeeuws-Vlaamse oudereninstelling, maar zo ver gaat het plan nog niet. Deze eerste vorm van samenwer king is in de wereld van de Zeeuwse zorginstellingen al bijzonder genoeg. Van onze verslaggever Terneuzen - Door een lek in de hydraulische leiding, die de laadklep bedient van het Finse schip Cortia, is gister morgen rond zeshonderd liter olie in de Zevenaarhaven in Terneuzen gestroomd. Het schip arriveerde rond 04.00 uur gistermorgen en onmiddel lijk werd de laadklep neergela ten. Rond 07.30 uur ging een alarm af aan boord omdat de doorschemeren dat hij "behoorlijk positief' is over het plan van de j FOTO'S JAAP WOLTERBEEK oliedruk in de leiding te sterk was afgenomen. Op dat moment had de olie zich al over een groot oppervlak verspreid en kon door Rijkswaterstaat niet meer be streden worden. De rijkspolitie te water schreef een proces-ver baal uit. In overleg met het openbaar ministerie in Middel burg werd een schikkingsbedrag van 3000 gulden aangeboden. Door tussenkomst van de agent van de rederij in Terneuzen werd het bedrag inmiddels betaald. Breda - Voor het eerst wordt in 't Turfschip te Breda van 12 tot en met 14 februari de 'Love and Marriage Beurs' voor jonge paren gehouden. Niet alleen aankomende bruidsparen, maar ook men sen die willen samenwonen krijgen informatie over de gang van zaken bij trouwen of samenwonen. Tijdens iedere beursdag worden tevens drie modeshows gehou den. Naast bruidsmode showen de modellen ook nieuwe voor jaarsmode en gelegenheidskle ding. Bovendien krijgt het kap sel aandacht in een haarmode show. Ook biedt de beurs een compleet overzicht van bedrijven die met een huwelijksfeest te maken hebben, zoals juweliers, druk kers en horeca-gelegenheden voor het huren van een fesest- zaal. Studenten van de St. Joost, Aca demie voor de Beeldende Kunst, richten een kunstexpositie in. De kunstenaarsvereniging BOA laat werk zien van grafici, tekenaars en een keramist. De Love and Marriage Beurs is geopend op vrijdag 12 februari van 14.00 tot 22.00 uur en op zaterdag 13 en zondag 14 fe bruari van 10.00 tot 18.00 uur. De entreeprijs bedraagt 12,50 per persoon. Van onze verslaggever Den Bosch - Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant willen de nieuwbouw van het provinciehuis in Den Bosch voor tien jaar leasen van een financieringsmaatschappij. Na deze periode heeft de provin cie de handen vrij om het ge bouw te kopen tegen een vooraf vastgestelde prijs, het opnieuw te leasen of te verlaten omdat zij het niet meer nodig heeft. Met dit voorstel spelen GS voor al in op de onzekere toekomst van de provincies, die-al enige tijd onderwerp van een discussie over opheffing zijn. Om die re den heeft de statenfractie van D66 er bij herhaling voor gepleit om van nieuwbouw af te zien en de acute ruimtenood te lenigen door kantoorruimte in de buurt van het provinciehuis te huren. GS vinden een gespreide huis vesting van het provinciaal ap paraat echter niet efficiënt. Financieel zou de provincie het best af zijn als zij direct eigenaar Van onze correspondent Zuidzande - De rijkspolitie in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft zondagavond op de Oostburg- sestraat in Zuidzande tijdens een snelheidscontrole 114 automobi listen op de bon geslingerd. In totaal passeerden 459 voertui gen de radarcontrolepost. Bijna een kwart daarvan (114) reed harder dan de maximum toege stane snelheid van vijftig kilo meter per uur. De snelheidsover treders werden zonder pardon op een prent getrakteerd. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 92 kilometer per uur. wordt van de bijna 28 miljoen kostende nieuwbouw naast het provinciehuis, maar het risico van waardedaling door mogelij ke gedwongen verkoop willen GS niet nemen. Door over de leasesom btw te betalen, hoopt het college over tien jaar de nieuwbouw belas tingvrij te kunnen kopen. Met toestemming van de belastingin spectie kan dat een besparing van tenminste enkele tonnen op leveren, ook al zou het ministerie van financiën dit gat in de belas tingwet tussentijds dichten. Van onze correspondente Tholen - De VW Eiland Tho len, ANWB en VW Bergen op Zoom zijn een samenwer kingsverband aangegaan voor de organisatie van de landelijke fietsdag op zater dag 8 mei. Besloten is de opzet van het fietsevenement te wijzigen en op de oude voet verder te gaan. Zodoende is er weer meer vrij heid in het samenstellen van de fietsroutes. Door samen te werken zijn er extra aantrekkelijke routes ont staan in het gebied rond het Schelde-Rijnkanaal. Vanuit Ber gen op Zoom is een fietsroute van 35 km uitgestippeld, met als extra opstapplaatsen Tholen en Oud-Vossemeer. Op het eiland Tholen is aan deze fietstocht een route van 40 km gekoppeld via Scherpenisse, zodat de fietslief- hebber de tocht kan uitbreiden. De landelijke fietsdag van de ANWB valt dit jaar weer samen met de nationale Molendag. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Hoogbejaarden kunnen sterven als gevolg van de spanningen die de sluiting van hun bejaardente huis met zich meebrengt. Sterven als gevolg van een politiek besluit van een provinciaal bestuur om bejaardente huisjes te sluiten. De provinciale politici van de statencom missie Welzijn, die gisteren in Middelburg een hoorzitting hielden over de sluiting van zes Zeeuwse tehuisjes, keken de bren ger van deze veronderstelling bepaald niet vrolijk aan. Als politicus neem je meer onpopulaire besluiten, maar zoiets dras tisch op je geweten hebben? Het was woordvoerder Van Steenhoven van het Provinciaal Overleg Samenwer king Ouderenbonden die de boodschap bracht. Hij is nauw betrokken geweest bij de gedwongen sluiting van een pensionte huis voor ouderen in Kortgene. „Dat tehuis," aldus Van Steenhoven, „tel de 33 bewoners. In 1991 stierven er drie, in 1992 stierven er twee. Maar, in de laatste vier maanden voor de verhuizing, midden in de verhuizing, stierven er vijf. Niemand kan zeggen dat de mensen daarom zijn gestorven, maar als u de spanningen had gezien waaraan die mensen leden, lijkt het me niet zo onmogelijk. Want een sluiting brengt heel veel teweeg." En met 'u' bedoelde de spreker elf provin ciale politici die de bevolking en de bestu ren van de instellingen nog een laatste keer de mogelijkheid op inspraak gaven. De verwijten die vorig jaar om de oren van de politici vlogen passeerden ook nu de revue. Oude bomen moet je niet verplanten, woonzorgcomplexen bieden geen goede 24-uurszorg, onze tehuizen wel, en: de hele procedure spreekt van minachting voor de besturen van de instellingen die nooit voldoende zeggenschap hebben gehad. Een bijdrage van bestuurslid Kole van het bejaardentehuisje Bachten Vaete in Krui- ningen, deed de wenkbrauwen bij de poli tici fronsen. Kole vertelde dat sluiting van het tehuis acht miljoen gulden aan kapi taalsvernietiging en allerlei andere posten zou kosten, dat het tehuis jaarlijks acht ton subsidie krijgt en dus tien jaar zou kunnen blijven bestaan voor die acht mil joen is opgesoupeerd. „Dat moeten we narekenen," was het droge commentaar. Een vlammend betoog hield burgemeester Van der Munnik van Tholen. „U zet zich met man en macht in voor het behoud van Pechiney, voor de OCMA in Middelburg en dat de WOV er komt. Dat zijn economische belangen, werkgelegeheid, laat u zich nu voor de ouderen ook maar eens met dezelf de energie inzetten." 'Een sluiting van een bejaardentehuis brengt heel veel teweeg'. FOTO WIM KOOYMAN

de Stem | 1993 | | pagina 9