liefde uit het Oostblok KORT 'Het zwarte vlees heeft plaats gemaakt voor het witte vlees' BINNENLAND Begin dit jaar had ik nog niet één Oosteuropese ''Als ik genoeg geld heb ga ik terug naar huis' DINSDAG 9 FEBRUARI 1993 A7 gepakt en racisme kt Slowakije Jeker op 15 februari b staat alleen nog de kkse federale parle- pzef Prokes, plaats- parlement meege- I. Juraj Svec, rector la, trok zich terug, cr, voorzitter Ivan it, vorige week al len komen voor de m Iran Kussisch passagiers- len toen hun toestel J eigendom van het Ineer bij Karaj, ten las gekomen met een I branden kort voor- pteiten vertoonde de legervliegtuig, een vandaag gekregen. Dat meisje heeft van mijn zaak gehoord via een vriendin. Die werkte op een advocatenkantoor. Ze vraagt of ze mag komen. Kijk, ze heeft er foto's bij gedaan," vertelt Huub enthousiast. „Ziet er toch goed uit, of niet soms?" Het is nacht geworden. Een twintiger heeft zójuist zijn keu- ze gemaakt uit de acht blote lijven die voor hem op de ban ken werden uitgestald. In een zitje heeft een Tsjechische zich tegen een oudere man gevlijd. Erg veel valt er volgens Huub aan die man niet te verdienen. „Die komt wel vaker, maakt een praatje met dat meisje. Dat vindt hij prachtig." Dat praatje, geeft Huub toe, stelt niet zo erg veel voor, want meer dan enkele Duitstalige huis-tuin-en-keuken-begrippen uit de wereld der prostitutie en internationale gebarentekens kennen ze niet. Maar de ouwe man vindt het toch de moeite waard. Hij trac- teert het meisje op twee picco lo's, voor ƒ25,- per stuk. De helft van alles wat de man moet afrekenen is voor haar. Het is'tientjeswerk, maar mak kelijk verdiend. Het begint pas aan te tikken als een klant de vrouw van zijn keuze mee naar een van de kamertjes wil ne men. Dat doen verreweg de meeste klanten. Tenslotte zitten we hier in een bordeel. Voor honderd gulden mag hij een half uur lang zoveel gemeen schap hebben als hij wil. Een kleine lichtkrant in de bar ver schaft verdere informatie: voor vijftig gulden erbij mag hij een kwartier extra en is Franse massage inbegrepen. Voor ƒ250,- is de klant een uur lang onder de pannen en mag hij zelfs Griekse massage genie ten. Voor dat laatste gelieve men zich te wenden tot het personeel achter de bar, want niet ieder meisje is van zo'n Griekse tractatie gediend. Sparen Snel even het grote geld verdie nen is er voor de illegale gastar- beidsters uit het oosten niet „De tijd van de hoertjes uit de Dominicaan se Republiek en de Filipijnen is voorbij," zegt een kenner. Plastisch geeft een collega uitleg: „Het zwarte vlees heeft plaats ge maakt voor het witte vlees." Van dat laatste is in Oost-Europa genoeg voorhanden. „Er gaat geen dag voorbij of er staat er hier wel eentje voor de deur," zegt de uitbater van een Gelderse privéclub. Het neerhalen van het IJzeren Gordijn heeft ook voor deze bedrijfstak enorme gevolgen gedhad. Nog maar twee jaar geleden moest de klant in de talrijke Zuidnederlandse bordelen zijn keuze maken uit Filippijnse, Dominicaanse, Ghanese, Thaise of verslaaf de Duitse en Nederlandse vrouwen. Nu is de helft van de vrouwen in de clubs waarmee 's Rijks wegen in de grensstreken van Brabant en Limburg zo royaal omzoomd zijn afkom stig uit Polen, Tsjechoslowakije of de Sov jetunie. meer bij. Jan van der Heijden: „Toen ik een jaar of acht gele den met dit werk begon waren er vrouwen die drie, vier ton per jaar verdienden. Dat was de tijd van de koppelbazen." En nu? Uitbater Huub gunt me in zijn kantoortje naast het keu kentje annex kleedruimte een kijkje in de boekhouding. Voor elk meisje ligt er in de kast een briefje waarop staat wat ze heeft verdiend. Dat varieert van noppes tot tweehonderd gulden per dag. „Dat is een goeie," zegt Huub als hij het heeft over een meisje dat in twee maanden tijd zeven duizend gulden bij elkaar heeft gespaard. Ze kookt met enkele vriendinnen dagelijks zelf haar potje, geeft niet te veel uit. „Dat zijn de slimmeriken," zegt Huub. „Maar er zijn er ook die elke dag eten laten bezorgen. Naar de stad gaan, mooie kleren kopen. Die zijn dat niet gewend hè. Die hebben dus na een paar maanden nog niets gespaard." Jan van der Heijden zegt later: „Toch gaat er een constante stroom geld naar Polen en Tsje choslowakije. Er zijn hele fami lies die er daar goed van leven zonder dat ze weten hoe hun zusje of dochter aan het geld komt." „Met veel geld terugkeren. Dat blijft de droom van elk meisje," zegt de reizende huisarts. En bijna zonder uitzondering be vestigen de vrouwen dat zelf. Huub is er zelfs van overtuigd dat uiteindelijk al zijn meiden met een sloot geld zullen terug gaan. Maar voorzitter Henk Klein Beekman van de VER (Vereni ging Exploitanten Relaxbedrij- ven) is daar wat minder zeker van. „Eens een hoer altijd een hoer," zegt hij nuchter. „Die meid die hier royaal is gaan leven met duizenden guldens in de maand, die lukt het niet om daar weer met een paar zloty in de week rond te komen. Als die naar huis gaan, dan zijn ze ook zo weer terug." Universiteit Het valt niet mee om met enkele van de honderden prostituees die inmiddels in met name Lim burg zijn neergestreken een ge sprek aan te knopen. Op de eerste plaats zijn er de bazen van de clubs die vinden dat hun vrouwen wel wat beters te doen hebben dan een goed gesprek te voeren. En bovendien - hoe in tiem en gezellig ze het aan de bars ook lijken te hebben met hun tijdelijke gezelschap - spre ken ze praktisch geen woord Engels of Duits. In Paradiso blijken er twee te zijn die zoveel Duitse woorden machtig zijn dat iets van een gesprek mogelijk is. Tussen het betalende bezoek door wil na enig aandringen bijvoorbeeld Patricia (20) uit Tsjechoslowa kije wel iets vertellen. Ze heeft een mooi, onmisken baar slavisch, gezicht, kijkt schichtig, rookt veel, maakt een allesbehalve domme indruk. Ze was 19 toen ze een jaar geleden naar Duitsland ging. „Ik had mijn gymnasium af en was ge slaagd voor het toelatingsexa men voor de universiteit," ver telt ze in gebroken Duits. „Maar ik had geen geld om het entree geld voor de universiteit te be talen. Maar ik zag ook helemaal geen toekomst in Tsjechoslowa kije. Er is,daar helemaal geen werk." Een Slowaak die in Duitsland had gewerkt, vertelde haar van de mogelijkheden om als vrouw flink geld te verdienen in Duits land. Ze was daar een paar maanden, werd ziek, ging terug naar huis en kwam enkele maanden geleden via een vrien din naar deze club in Haelen. Zij zegt wat al die vrouwen in de opvallend verlichte boerde rijen langs de provinciale wegen vertellen: „Als ik genoeg geld heb ga ik terug naar huis." Genoeg geld is volgens haar twintigduizend gulden. Dan kan ze een restaurant of een boetiek kopen. Niemand thuis weet van haar werk hier. Dat geldt voor al die andere jonge vrouwen. „Als ik thuis ben, dan pas ik me aan," zegt Patricia op de toon van een kind dat vertelt wat het later - als het groot is gegroeid - wil worden. De vele uren die ze moet wach ten op klanten brengt ze door met lezen. „Ik lees heel veel. Ik heb hier boven heel veel boeken staan." Huub hoort haar aan. Begripvol lachen ze naar elkaar. „Zij redt het wel," zegt Huub. Vrouwenhandel Het klinkt zo begrijpelijk, haast nobel, al die verhalen over vrouwen die een uitzichtloos bestaan in hun eigen land even verruilen voor een leven in duisternis en kunstlicht. Met een toeristenvisum mncen ze hier drie maanden zijn. „Werken mogen ze hier niet. Bewijs maar eens dat ze dat hier wel doen," zegt recher cheur Hans Nelissen van de rijkspolitie in het Noordlim burgse Gennep. „Ook al vind je ze met een man in bed. Waarom zouden ze dat niet mogen?" Na drie maanden blijven de vrouwen illegaaal hier of gaan even terug naar hun eigen land om vervolgens met een verse datumstempel weer terug te ke ren naar Nederland. Rechercheur Nelissen weet van wanten omdat in zijn werkge bied maar liefst vijf clubs zijn. Vier in Well en een in Siebenge- wald. Enkele kranteberichten over deze clubs deden vermoe- den dat er flink gehandeld werd in Oosteuropese vrouwen. De eigenaar van de club iff Sieben- gewald werd begin '92 in Brno gearresteerd op verdenking van vrouwenhandel. Hij zit nog steeds vast. De Gennepse politie weet van niets maar volgens verhalen uit het wereldje zou deze man regelmatig vrouwen van Tsjechoslowakije naar hier hebben gereden. Een vrouw die hij onder valse voorwendselen zou hebben meegebracht, ging terug, lokte hem weer naar Br no en schakelde vervolgens de politie in. Afegelopen zomer werden in Polen vier mannen gearresteerd in verband met vrouwenhandel die zijn eindbestemming zou vinden in een club in Well. Ook van die arrestatie kent de Gen nepse politie de werkelijke ach tergronden niet. Wel kwam in maart - de club Salsa was toen nog in handen van enkele personen uit de Arn hemse drugsscene - de Gennep- se politie er bij een van de routinecontroles achter dat in die club vrouwen tegen hun wil werden vastgehouden. Toen ze uit Polen vertrokken wisten ze wel waar ze aan begonen maar de manier van werken in deze club ging hen te ver. De politie was op verzoek van de ouders een Duits meisje aan het zoeken. Die vonden ze er inderdaad en de vier grepen met beide handen de gelegenheid om met de politie mee te gaan. Die incidenten betekenen geen trend, zo beweren andere eige naren, de vrouwen zelf, regel matige klanten, een recher cheur, 'huisarts' Van der Heij den en organisaties die opko men voor de belangen van de prostituees. Zij allen stellen dat er van vrouwenhandel geen sprake kan zijn. „Ik heb wel eens horen vertellen dat er eentje klappen kreeg, maar ik heb er nooit iets van gemerkt," zegt Jaco, die als zijn banksaldo het maar even toelaat al jarenlang de clubs in Noord-Limburg bezoekt. Tien tallen kent hij er bij hun naam, uiteraard hun artiestennaam. Maar desondanks moet de door gewinterde hoerenloper Jaco toegeven: „Die vrouwen laten weinig los." „Dacht jij nou echt dat je z.o'n vrouw hier een dag kunt vast houden tegen haar wil," vraagt een Limburgse uitbater. „Als die met een klant naar boven wordt gedwongen; dat werkt toch niet." In tegenstelling tot de vrouwen uit Brazilië, Dominicaanse Re publiek of de Filippijnen zijn de Oosteuropese vrouwen voldoen de met de Westeuropese cultuur vertrouwd om zelfstandig hun weg te vinden, desnoods de weg die leidt naar het plaatselijk politiebureau. Ook zijn zij veel minder economisch gebonden omdat ze geen duizenden gul dens hebben hoeven lenen voor het vliegticket om weer naar de eigen familie terug te gaan. Maar als de voorgenomen nieu we wetgeving door de Tweede Kamer wordt geaccepteerd, dan krijgen al die vrouwen te maken met één en hetzelfde probleem: prostitutie.wordt dan deels wel iswaar gelegaliseerd maar dat werk wordt verboden voor vrouwen van buiten de ËG, zelfs als ze een werkvergunning zouden hebben. Geen zinnig mens die durft te beweren dat die vrouwen, dan niet meer op de goed betalende Nederlandse mannen zullen af komen. De voorzitter van de Vereniging van Relaxbedrijven: „Dan rest er maar één oplos sing: verder in de illegaliteit." En dus zullen al die Patricia's zich dan nog steeds niet kunnen verzekeren en hoeven ze ook geen belasting te betalen. De eigenaar van een sexclub, vaar dig als hij is in het voorrekenen:' „Stel nou eens dat je tweehon derd gulden per week per meid belasting zou laten betalen. Dan spreek ik niet over miljoenen, maar over miljarden. Dat zijn reële bedragen. Maar...wie speelt er dan de pooier? Juist ja, de staat zelf." ,an nu en geeft "g op s een voor- r'i gt. Ifl GRATIS 06-02267/6 (tijdens hmtooruw JU I van de Vesuvius is tn de voornaamste lafia. De 56-jarige |is geweest, was de de vorige maand ok zij al die tijd in febracht. Politiechef Idat de vangst van pn intensief speur- Camorra', is het ke 'boss'. Ze wordt tangsterorganisatie Toepen die in hun Iken. Dat blijkt uit prtij CDU maandag loe, zo waarschuwt |iek heeft zich in vikkeld", aldus het len van teksten, als Iraft: „Wij zijn de Ikeren volgens het lushoorns [tswana begint van neushoorns voor gtste benen", meent 1st is met het beheer naar wildparken in |s om de resterende ze bedreigd door Irdt in Azië gebruikt Totdat de deurbel klingelt. Ze zet de strijkbout in de rust stand. Het bloesje, dat al losjes om haar schouders hing wordt op een stoelleuning gegooid. Monica, die in hetzelfde keu kentje de hele tijd minuscuul handwerk op een doekje zat te bedrijven, gooit ook al de bad jas van haar frêle lijf. Mijn verbaasde blik deert hen niet. De zeven andere jonge vrouwen die in een aanpalend huiska mertje verveeld naar de televi sie lagen te kijken, komen bin nen en staan ook al binnen de kortste keren bloot om me heen te dartelen. Voordat ik zou kun nen bedenken dat ze dit alle maal speciaal voor mij doen, verdwijnen ze met gezwinde spoed de barruimte in. Ze hebben niet meer aan hun lijf dan een schoenveter die aan de achterkant tussen de billen uit het zicht verdwijnt en aan de voorzijde een te verwaarlo zen doekje op zijn plaats houdt. De klant krijgt dus inderdaad wat hem op de buitengevel dankzij kleurige tl-verlichting 'n het vooruitzicht werd ge steld: topless. Acht van de negen vrouwen Weken toch niet helemaal te ®jn wat de klant zocht. Zij| komen terug. „Er will Monica,"' meldt een van hen aan eigenaar Huub. Claudia kan alsnog de was aan de kant te doen. De rest kruipt weèr voor de tv. Club Paradiso aan de Napo- jeonsweg in Haelen, enkele ki- 'ometers boven Roermond, is er jd sinds 1973. Dergelijke ver- douwde en kleurrijk verlichte boerderijen horen als carnaval Wj Limburg. Niks bijzonders dus, even gewoon als in de Bra bantse en (in mindere mate) Gelderse grensstreek, fieen de reiziger die wel eens binnen een kijkje gaat nemen, eet dat er de laatste jaren veel 's veranderd. «Begin dit jaar had ik nog niet en Oosteuropese, nu negen van pe elf," zegt Huub, uitbater van aradiso, spraakzamer dan de meesten van zijn collega's in de grensstreek. at de donkere meisjes hun P uats hebben moeten afstaan an hun blanke collegae uit Oost-Europa vinden veel ex ploitanten niet zo'n ramp. Huub, al tien jaar de baas in Paradiso, is er heel duidelijk over. Nederlandse en Duitse vrouwen hoeft hij niet meer: „Allemaal junks." „Die meiden uit de Domini- caane Republiek werden altijd brutaal als ze een tijdje hier waren." Dus ook al niet echt ideaal voor de man die het voor het zeggen wil hebben in zijn eigen tent. En toen waren er de vrouwen uit Oost-Europa. Twee jaar ge leden nog bijna geen enkele, nu melden ze zich dagelijks aan de deuren van de verbouwde boer derijtjes. „De Poolse vrouwen liegen nog al eens, je weet niet altijd wat je moet geloven," zegt Huub. Hij is zeer te spreken over de jonge Tsjechische vrouwen die in zijn zaak de mannen willen gerie ven. „Die zijn serieus en zake lijk." Het is duidelijk: dat zijn de vrouwen die het spel begrij pen, doen wat van hen wordt verlangd en braaf luisteren naar de goed betalende mannelijke klandizie. Luisteren „Ze zijn dociel, luisteren goed," zegt ook Jan van der Heijden. Hij is arts en heeft een full-time baan aan het wekelijks medisch controleren van vrouwen in tientallen clubs in Brabant, Limburg en Gelderland. Hij heeft de laatste twee jaar de kleur van zijn patiënten zien veranderen. „Er waren er hier veel uit de Dominicaanse Republiek, de laatste jaren ook veel uit Brazi lië en in 1987 was er een enorme vloedgolf van Ghanese. Die zijn verdwenen. Waarheen? Ik weet heet niet. De laatste twee jaar zijn er enorm veel uit Polen, Tsjechoslowakije gekomen en een jaar geleden was ik stom verbaasd toen ik ineens een meisje uit de Sovjet-Unie tegen kwam. Die zijn er nu al veel meer." De Oosteuropese vrouwen treft hij vooral in de clubs op het platteland aan. In de grote ste den overheersen nog de diep bruine lichamen. „Hier een brief uit Rusland, FOTO DO VISSER Door Vincent Ronnes Claudia doet wat elke brave huisvrouw op maandag wasdag doet. se vrouwen. Nu is de helft van de vrou wen in de clubs afkom stig uit Oost- Europa. Nog maar twee jaar ge leden moest de klant in een Zuidne derlands bor deel zijn keu ze maken uit exotische meisjes of ver slaafde Duitse en Nederland-

de Stem | 1993 | | pagina 5