Scheldeverdrag stap dichterbij Britten willen 'Nederlands' koningshuis 'De Walen hebben niks, en dat blijft zo' Maij-Weggen haakt in op Vlaamse pleidooien na totstandkoming federatie Israël doodt steeds meer Palestijnen VN sturen wellicht 20.000 blauwhelmen naar Somalië BUITENLAND Britse huurlingen gemarteld en gedood in Bosnië BUITENLAND KORT| nu en ans Andere k.™„9 op voor. DE STEM DINSDAG 9 FEBRUARI 1993 Van onze correspondent Bob van Huët London - Een ruime meer derheid van de Britten zou graag zien dat de koninklijke familie zich gedroeg als het Nederlandse koningshuis. Volgens een gisteren gepubli ceerde opiniepeiling van The Daily Telegraphe zou 65 procent van de ondervraagden willen dat de Windsors de stijl overnamen van de Oranjes met hun zoge noemde 'bicycle monarchy'. Een democratischer en toegan kelijker koningshuis is wat de Engelsen zouden omarmen, in- clusief het plaatje van een ko ningin op de fiets. De eerste grote opiniepeiling sinds de beruchte 'Camillagate- tapes' bevestigt dat de meeste Britten de monarchie willen be houden, maar deze tegelijk flink willen afstoffen. 87 procent meent dat koningin Elizabeth goed werk doet maar dat de andere familieleden haar in de steek hebben gelaten. Meer dan driekwart van de on dervraagden vindt dat 'te veel leden van de koninklijke familie een gemakzuchtig jet-set leven tje leiden'. Slechts 22 procent vermoedt dat de koninklijke fa milie begaan is met de moeilijk heden van 'gewone mensen' Een kleine meerderheid meent dat de Windsors alle recente problemen over zich zelf hebben afgeroepen. Ondanks alle schan dalen zou toch nog de helft Charles zijn kans willen geven als koning. Slechts een op de drie Britten zou willen dat kroonprins Charles zijn plaats afstond aan zijn zoon William. Evenals in een 1991 gehouden peiling komt prinses Diana als populairste 'Royal' naar voren met een positieve score van 22, respektievelijk gevolgd door prinses Anne (20), de koningin (15) en de koningin-moeder (14). Kroonprins Charles boette veel aan populariteit in en geniet een 'populariteit' van vier punten. Sarah en Andrew halen ieder twee, terwijl prins Philip, prin ses Margaret en prins Edward een bedenkelijke één krijgen. Ter illustratie van het bewon derde Nederlandse model schrijft The Daily Telegraphe dat 'het niet ongewoon is de Nederlandse prinsen boodschap pen te zien doen rond Den Haag en dat ze populaire disco's be zoeken'. „In plaats van heerlijke vakanties in het Caraïbische ge bied brengen koningin Beatrix en haar familie de vakantie door in Toscane". In een hoofdredaktioneel com mentaar waarschuwt de tradi tioneel monarchistische Daily Telegraphe echter dat de Neder landse 'bicycle monarchy' ge vaarlijke limieten heeft: „We hebben dat idee altijd verworpen en geloven dat, als het publiek er zorgvuldig over na zou denken, men dit eveneens zou doen. Wanneer de monarchie van alle pracht en praal wordt ontdaan zullen de geldigheid en het doel ervan verminderen en kan op den duur het hele bestaansrecht van de monarchie worden be twijfeld". Van onze verslaggevers Den Haag/Antwerpen - De staatshervormingen in België lijken direct gevolgen te krijgen voor de waterverdragen die al jaren inzet zijn van moeizame onderhandelingen tussen Nederland en België. Zo overweegt minister Maij- Weggen (Verkeer en Waterstaat) snel afspraken met Vlaanderen te maken over de schoonmaak en de verdieping van de (Wes- ter)schelde. Hierdoor dreigt een akkoord over een schonere Maas, waarvoor Wallonië ver antwoordelijk is, op de lange baan te worden geschoven. Maij verwacht met Vlaanderen snel afspraken te kunnen maken over de Schelde. Met de Walen vlotten de gesprekken veel min der. België en Nederland onderhan delen al meer dan twintig jaar over de waterverdragen. België wil dat de Westerschelde wordt uitgediept, zodat de Antwerpse haven beter bereikbaar wordt voor grote schepen. Nederland wil daarmee instemmen als Bel gië zorgt voor een schonere Schelde en Maas en een betere verdeling van het Maaswater. Nu de staatshervorming door het Belgische parlement is goedge keurd, kunnen Vlaanderen en Maij-Weggen FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP Wallonië straks zelf verdragen met andere landen sluiten. De Vlaamse minister van Openbare Werken Kelchtermans bepleitte gisteren daarom stopzetting van de huidige onderhandelingen tussen Nederland en België over de Waterverdragen. „Blijven praten, nu bijna 20 jaar, over hetzelfde dossier heeft wei nig zin" aldus Kelchtermans, in navolging van de Antwerpse ha venautoriteiten. Volgens de mi nister moet Vlaanderen het heft ,in eigen handen nemen. Dat kan als het zogenaamde St.- Michielsakkoord, dat momenteel in het Belgische parlement ter stemming ligt, is goedgekeurd. „Vlaanderen moet dan van zijn pas verkregen verdragsrecht ge bruik maken om met Nederland afzonderlijk gesprekken aan te knopen aan de hand van een strakke kalender", zegt Kelch termans. Hij is er van overtuigd dat dan wel snel een oplossing bereikt zal worden. De minister heeft aan zijn dienst de opdracht gegeven nu al een eigen Vlaams dossier samen te stellen met het oog op mogelijke onderhandelin gen met Nederland. Een woordvoerder van minister Maij zei gisteren in een, reactie aparte afspraken met Vlaande ren en Wallonië niet uit te slui ten. „Wat Vlaanderen betreft zou dat betekenen dat we snel tot een verdrag kunnen komen, omdat we nu al voor 99% op een lijn zitten", aldus de woordvoer der. Hij benadrukte dat de gevolgen van de staatshervorming voor het afsluiten van verdragen nog precies bestudeerd moeten wor den. Vlaanderen heeft zich de laatste jaren veel actiever opge steld in de aanpak van de water vervuiling dan Brussel en Wallo nië. Mogadishu (ap) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal naar verwachting binnenkort besluiten een omvangrijk vredesleger, wellicht het grootste uit de geschiedenis, naar Somalië te sturen. Steeds meer Palestijnse demonstranten komen om in de intifadah Volgens de speciale VN-afge- vaardigde in Somalië, Ismat Kit- tani, zullen wellicht 20.000 blauwhelmen naar het verruï- neerde en verhongerde land wor den gestuurd. Het grootste vre desleger tot op heden, in Cambo dja, bestaat uit 17.000 blauwhel men. Betwijfeld wordt echter of zelfs het aantal van 20.000 voldoende is om het werk van de 38.000 man sterke door de Verenigde Staten geleide internationale troepenmacht effectief voort te zetten. De operatie kan slagen, maar alleen als aan een aantal belangrijke voorwaarden wordt voldaan: De Veiligheidsraad moet bre ken met een traditie, door de blauwhelmen het mandaat te ge ven om zonodig geweld te ge bruiken tegen Somalische krijgs heren en om in geval van bedrei ging als eerste te schieten. De vredessoldaten moeten een duidelijk omschreven taak krij gen en ze moeten voldoende he likopters, vliegtuigen en pant servoertuigen tot hun beschik king hebben. Ze moeten goed over Somalië worden verspreid, maar in ge bieden waar de nood het hoogst is moeten relatief de meeste blauwhelmen zitten. De VN-vredessoldaten zullen het werk overnemen van de Ameri kanen en 23 geallieerde landen die manschappen hebben ge stuurd om te voorkomen dat de voedselhulp nog langer in han den zou vallen van dieven. De overdracht zal de VS in staat stellen om 20.000 manschappen terug te trekken. Zo'n 4.000 Amerikaanse manschappen zul len achterblijven om ondersteu nende taken te verrichten voor het VN-korps. Kittani benadrukt dat de vredes soldaten verantwoordelijk zullen zijn voor heel Somalië. Het VN- mandaat van de door de VS geleide troepenmacht beperkt zich tot de zuidelijke helft van het land, waar de hongersnood het grootst is, het meest wordt geplunderd en zich het meeste geweld afspeelt. VN-secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali heeft de verwach ting uitgesproken dat de VN- missie in Somalië jaren gaat du ren. Jeruzalem (afp) - Het gebeurt steeds vaker dat Israëlische militairen Palestijnen doden, zo heeft de Israëlische orga nisatie voor de rechten van de mens, B'Tselem vastge steld. De afgelopen zes maanden lag het aantal Palestijnen dat door kogels van Israëlische militairen omkwam 20 procent hoger dan de zes maanden ervoor. Tussen januari en juni 1992 - de laatste zes maanden van de rege- ring-Shamir (Likud) - schoten Israëlische soldaten in de bezette gebieden 63 Palestijnen dood. Sinds verleden jaar augustus Yitzhak Rabin van de Arbeids- partij aan de macht kwam, wa ren het er 76. De jongste slachtoffers vielen zondagnacht en maandag toen Israëlische militairen op de be zette Westelijke Jordaanoever drie Palestijnen doodschoten. De soldaten schoten eerst in de lucht en openden vervolgens ge richt het vuur na een mislukte FOTO EPA poging tot arrestatie. Die resul teerde slechts in stenen gooien van Palestijnese kant. Sinds vrij dag zijn nu al tien Palestijnen omgekomen en vielen er 72 ge wonden. Sinds het begin van de intifadah in december 1987 heeft volgens een telling van het Franse pers bureau AFP het Israëlische leger 1.006 Palestijnen doodgeschoten. In het rapport constateert B'Tse lem dat met name het aantal jongeren dat wordt gedood aan merkelijk is toegenomen sinds het aantreden van Rabin. Van onze verslaggever Marja Klein Obbink Essen/Hoogstraten - „Ach", zegt hij bijna liefkozend, „de Walen...,ik heb er geen last van. Natuurlijk, Zeebrugge, Gent en Antwerpen, daar komt het grote geld vandaan. Maar of we dat voortaan zelf kunnen houden? Nee dus. De Walen hebben niks, en dat blijft zo. Als wij ze geen geld geven, gaan ze dood. Zo sim pel ligt". Vlaanderen en Wallonië, de band was al niet sterk, maar door de staatshervorming ligt een defini tieve boedelscheiding tussen het welvarende Vlaanderen en het armetieriger Wallonië in het ver schiet. België is een federale staat geworden. Opgesplitst in een Vlaams, een Waals, een Brussels en een Duitstalig deel. Sinds gisteren is België België niet meer, maar André Vorssel- mans, fietshandelaar uit Wuust- wezel ligt er niet wakker van. Het is maandagmorgen, tegen twaalf uur. Vorsselmans zit aan de bar van café-restaurant Den Tol in Essen. „Ik heb vannacht niet geslapen", excuseert hij zijn Jagermeister. En lachend: „Maar dat had niks met de staatsher vorming te maken hoor". Als het woord federalisme valt, veert Vorsselmans buurman op van zijn kruk: „Wat willen ze gaan doen?", vraagt hij. „Zie je", zegt Vorsselmans, „hij weet niet eens waar we het over hebben. Toch hebben we het over de belachelijkste stunt die we hier in België hebben meegemaakt", barst de fietsenhandelaar los. „Opeens hebben we in plaats van negen, tien provincies. Bra bant wordt opgesplitst in een Vlaams en een Waals deel. Leu ven wordt de hoofdstad van het Vlaamse deel. Maar ze weten nog niet eens wat de hoofdstad van het Waalse deel gaat wor den! Nieuwe landkaarten, nieu we leerboekjes, dat gaat geld kosten! En waarom, waarvoor? Weet u het"? „Mij interesseert het niet", zegt de uitbater van kiosk 't Heuvel tje, een paar honderd meter ver derop, „Ik ben net terug van verlof, wezen skiën". Zeker vijf Vlaamstalige kranten liggen er in de schappen van zijn winkeltje. Zij openen met de overname van de Boelwerf (de Morgen), valse dollars (Het Volk) en ontslagen bij Daf in Oevel (Standaard). Alleen de Gazet van Antwerpen geeft de stap naar het federalisme die waarde ring, die je als Nederlander ver wacht bij de herindeling van een land. „Misschien is dat wel onze kwaal", mijmert een een 40-jari- ge uit Zoersel aan zijn kop koffie in een etablissement in Hoogstraten, „Onze over-relati- vering. Wat dit onderwerp be treft ben ik misschien een typi sche Belg, het blijft mij om het even". „De Walen? Ach, die sto ren mij hoegenaamd niet. Het voordeel van het separatisme? Ik kan het niet ontdekken. Ja, we krijgen er een provincie bij, maar dat vind ik alleen maar lachwekkend". Wat is daar voor lachwekkends aan? De onderwijzer: „Alsof wij al niet genoeg slecht functione rende gewesten hebben. Ik heb de indruk dat wij hier in een bijzonder slecht georganiseerd land wonen. Als je een simpel papierke of uittreksel moet heb ben, moet je al langs vier ver schillende instanties. En telkens kom je dezelfde mensen tegen. Van het kastje naar de muur., daar blinken wij Belgen in uit. Londen/Belgrado (ap) - In Bosnië zijn twee Britse huur lingen ontvoerd, gemarteld en doodgeschoten, zo maakte het ministerie van buiten landse zaken in Londen maandag bekend. De lijken van de twee mannen werden aangetroffen in de om geving van Travnik, ongeveer 70 kilometer ten noordwesten van Sarajevo. Volgens de BBC en het Britse persbureau Press Associa tion ging het om huurlingen die moslim-soldaten van het Bosni sche regeringsleger oefenden. De mannen zouden 's nachts uit hun appartement in Travnik zijn weggevoerd naar het gehucht Turbe, waar ze vastgebonden, gemarteld en doodgeschoten werden. Het is nog niet duidelijk welke partij voor de moord ver antwoordelijk is. Troepen die loyaal zijn aan de door moslims overheerste rege ring van Bosnië, hebben de man nen drie dagen geleden gevon den in een dorp in de buurt van de stad Turbe in Centraal- Bosnië. Een van de mannen was onge veer 43 jaar. Allebei hebben ze in het Britse leger gediend. Een van hen is daarin kapitein ge weest. Diplomaten melden intussen dat de Verenigde Staten voorlopig afzien van het gebruik van ge weld om een einde te maken aan de burgeroorlog in Bosnië. In plaats daarvan overweegt Was hington wijzigingen in de opde ling van Bosnië in tien provin cies, zoals Vance en Owen die hebben voorgesteld. De Verenigde Staten zouden te vens uitbreiding willen van de humanitaire hulpoperatie en van de sancties tegen Servië. De regering van klein-Joegosla- vië (Servië en Montenegro) gaf een verklaring uit waarin ze zich in krachtige bewoordingen ach ter het vredesplan schaart. Vol gens waarnemers betekent steun van Belgrado voor het plan dat de Serviërs in Bosnië nog sterker onder druk komen om de rege ling eveneens te accepteren. Meest gezochte vrouw Italië opgepakt Rome - In het stadje Ottaviano op de helling van de Vesuvius is gisteren Rosetta Cutolo gearresteerd, een van de voornaamste leiders van de camorra, de Napolitaanse mafia. De 56-jarige Rosetta (foto) die dertien jaar voortvluchtig is geweest, was de meest gezochte vrouw van Italië. Net als de vorige maand gearresteerde mafialeider Toto Riina bleek ook zij al die tijd in het hart van haar imperium te hebben doorgebracht. Politiechef Vincenzo Parisi zei op de Italiaanse radio dat de vangst van Rosetta Cutolo het resultaat is van jaren van intensief speur werk. Rosetta Cutolo, bijgenaamd 'Nonna (Oma) Camorra', is het meest bekende voorbeeld van een vrouwelijke 'boss'. Ze wordt beschouwd als het brein achter de grootste gangsterorganisatie die Napels ooit heeft gekend. Vijftig Duitse groepen prediken racisme Bonn - Duitsland telt meer dan vijftig popgroepen die in hun teksten geweld en vreemdelingenhaat prediken. Dat blijkt uit een rapport dat de christen-democratische partij CDU maandag heeft gepubliceerd. Hun aantal neemt snel toe, zo waarschuwt, de CDU. „Vrijwel ongemerkt voor het grote publiek heeft zich in I Duitsland een extremistische popscene ontwikkeld", aldus het rapport. De schrijvers geven ook voorbeelden van teksten, die van de bekende skinhead-groep Störkraft: „Wij zijn de I kracht, de kracht die Duitsland schoonmaakt." De rechts-extremistische popgroepen wakkeren volgens het rapport het geweld aan tegen buitenlanders. Botswana redt laatste witte neushoorns Gaborone - In het zuidelijk Afrikaanse Botswana begint van daag een campagne om de laatste witte neushoorns voor I uitsterven te behoeden. „Ze lopen op hun laatste benen", meent Ishmael Komayane van de stichting die belast is met het beheer I van zeldzame dieren in de Kalahari-woestijn. Dierenbeschermers denken dat verhuizing naar wildparken in het Zuidafrikaanse Natal de enige manier is om de resterende I neushoorns te redden. In Botswana worden ze bedreigd door I stropers die ze doden om de hoorn. Deze wordt in Azië gebruikt als seksueel stimulerend middel. Kovac gedoodverfde president Slowakije Bratislava - Slowakije krijgt zo goed als zeker op 15 februari een president. Voor deze belangrijke functie staat aheen nog de voormalige voorzitter van het Tsjechoslowaakse federale parle ment, Michal Kovac, kandidaat, zo heeft Jozef Prokes, plaats- j vervangend voorzitter van het Slowaakse parlement meege- deeld. De kandidaat van de verzamelde oppositie, Juraj Svec, rector van de Comenius-universiteit in Bratislava, trok zich terug, terwijl een andere potentiële kanshebber, voorzitter Ivan Gasparovic van het Slowaakse parlement, vorige week al bekendmaakte niet in aanmerking te willen komen voor de functie van president. 132 doden bij vliegtuigongeluk in Iran Teheran - Alle 132 inzittenden van een Russisch passagiers- j vliegtuig zijn gisteren om he* leven gekomen toen hun toestel kort na vertrek uit Teheran neerstortte. Het toestel, een Russische Toepolev, was eigendom van het Iraanse reisbureau Air Tours. Het stortte neer bij Karaj, ten westen van Teheran, nadat het in botsing was gekomen met een militair vliegtuig. Een ooggetuige zag het passagiersvliegtuig branden kort voor dat het neerstortte. Volgens luchtvaartautoriteiten vertoonde de Toepolev 'een technisch mankement'. Ook de piloot en de tweede piloot van het legervliegtuig, een Soechoi, zouden zijn omgekomen. (ADVERTENTIE) Voor mijzelf zie ik de rol van een buitenstaander, die met argus ogen en pretoogjes tegelijk kijkt naar het circus om hem heen". Maar hoe legt u dat uw leerlin gen uit? „Die zijn nog maar negen jaar, dus dat hoef ik ge lukkig niet". In het gebouw van de Rijks wacht in Hoogstraten is het woord federalisme deze ochtend nog niet gevallen. „Staatsher vorming? Moet je niet bij mij zijn", lacht de rijkswachter, „maar bij de chef". En die chef, de brigade-com mandant, is kort van stof. „Voor ons verandert er niks", ant woordt hij allerminzaamst en zeer stellig. „Wij zijn een natio naal korps, wij hebben te maken met de minister van justitie en de minister van binnenlandse zaken. Het zal er in dit land alleen wat ingewikkelder op worden. We hebben nu al te maken met zeven regeringen, vanwege al die gewesten. Dat worden er straks nog meer. Maar Jan Modaal ligt daar echt niet wakker van". En u? Hij lacht: „Wat ik veel belangrijker vind zijn zaken als werkgelegenheid en het milieu. Bij de staatshervorming heb ik geen moment stilgestaan". kijkgeld omlaag! kwa',te"te9laMn. Plus ""■«enpaa waarmee u taan altijd deze kor* n® krijgt een Bet Door Vincent Ronnes Claudia doet wat elke brave hu wasdag doet. Aanbieding geldt niet in combinatie met andere kortingsregelingen. BH GRATIS 06 -0226776 /((SfaBfanttorwwl Totdat de deurbel klingelt. Ze zet de strijkbout in de rust stand. Het bloesje, dat al losjes om haar schouders hing wordt op een stoelleuning gegooid. Monica, die in hetzelfde keu kentje de hele tijd minuscuul handwerk op een doekje zat te bedrijven, gooit ook al de bad jas van haar frêle lijf. Mijn verbaasde blik deert hen niet. De zeven andere jonge vrouwen die in een aanpalend huiska mertje verveeld naar de televi sie lagen te kijken, komen bin nen en staan ook al binnen de kortste keren bloot om me heen te dartelen. Voordat ik zou kun nen bedenken dat ze dit alle maal speciaal voor mij doen, verdwijnen ze met gezwinde spoed de barruimte in. Ze hebben niet meer aan hun lijf dan een schoenveter die aan de achterkant tussen de billen uit het zicht verdwijnt en aan de voorzijde een te verwaarlo zen doekje op zijn plaats houdt. De klant krijgt dus inderdaad wat hem op de buitengevel dankzij kleurige tl-verlichting in het vooruitzicht werd ge steld: topless. Acht van de negen vrouwen bleken toch niet helemaal te zijn wat de klant zocht. Ziji komen terug. „Er will Monica," meldt een van hen aan eigenaar Huub. Claudia kan alsnog de was aan de kant te doen. De rest kruipt weer voor de tv. Club Paradiso aan de Napo- leonsweg in Haelen, enkele ki lometers boven Roermond, is er al sinds 1973. Dergelijke ver bouwde en kleurrijk verlichte boerderijen horen als carnaval bij Limburg. Niks bijzonders dus, even gewoon als in de Bra bantse en (in mindere mate) Gelderse grensstreek. Aleen de reiziger die wel eens binnen een kijkje gaat nemen, weet dat er de laatste jaren veel is veranderd. ■•Begin dit jaar had ik nog niet eén Oosteuropese, nu negen van de elf," Zegt Huub, uitbater van aradiso, spraakzamer dan de meesten van zijn collega's in de grensstreek. Dat de donkere meisjes hun Plaats hebben moeten afstaan aan hun blanke collegae uit Oost- ploits Huub Parac over. vrouv „Alle „Die caant bruta warei ideaa het eigen En t( uit O leden meldt deurt derijt „Del al eer moet is zet Tsjec zaak ven. lijk." de vr pen, veria de g klant Luis „Ze zegt Hij it baan conti tient; Limb heeft kleur verar „Er Dom laats lië er vloec verd' heet zijn Tsjec een j verb. meis; kwar meer De C hij r platt den bruii „Hie

de Stem | 1993 | | pagina 4