Boeren in oorlog met Alders kop r door Onderzoek: Gebruik geweld bij arrestatie Turk buiten alle proportie 'Mensen prikkelen over hun dood na te denken' DE STEM Hoofdverdachte kinderporno krijgt twaalf jaar I Je^elUd Agrariërs weigeren nog langer Haagse wetten en regels op te volgen Kok: Sluit boren naar gas uit de Waddenzee niet uit Proefboringen m da de stem BINNENLAND A3 'Minder donoren door opheffen van anonimiteit' COMMENTAAR Motorstoring oorzaak neerstorten F-16 BINNENLAND KORT it liggen de kaarten e bonden willen ma v salarissysteem ook ïeen salarisniveau vijs opkrikken, eft de komende jaren 700 miljoen guide ar om de positie van ;e verbeteren. Deze erhandelen de onder iles en de minista esteding van dat geid laar, voorzitter van de mderwijsbond ABOP eren al een claim van miljoen op dat geld. ag is nodig om een maken met de invoe. een nieuw salarissys. t een paar jaar moet ;ens pakweg 300 mil- is vandaan komen om m dat de bonden heb- lokterd helemaal in te is het nog niet zover rban van de bonden nog uitspreken over erp. Enig verzet van s niet uitgesloten. Ze- n nieuw systeem inge- moeten worden zon et algemene salarisni- oogd wordt, waar de i hopen. er Ritzen zal ook niet st beloven dat hij de jaren opnieuw hon- ljoenen extra naar het sluist voor hogere sa- ilen omdat die geïnfil- as door Jihad-aanhan- rhwan el Muslimoon is de best georgani- oep en heeft een sterke anciële basis. In tegen- ot de Jihad en de Isla- Groep verwerpt El Ak- gewapende oppositie: lisatie stelde kandida- cente verkiezingen, optische autoriteiten, ïg voor een Algerije-ef- boden El Akhwan om ;ij op te richten. Nu organisatie zich op het :en van aanhang bij en, op universiteiten, itieke partijen en mos- at gebeurt volgens een lat in het zuidelijke 1 Sudan succesvol is t door het in Khartoum Nationaal Islamiti- nt. •k 'de Egyptische over at in haar strijd tegen lamentalisme is ondui- )e geschiedenis van de Noord-Afrika belooft betreft niet veel goeds, het eerste verschijnen moslim-legers is de Is- de motor geweest van veranderingen, in Algerije is er het ecente voorbeeld van. en immer terugkerende van opkomende lei- de massa mobiliseren voorgangers verwijten fdwalen van Gods weg aran ondergeschikt ma- wereldse luxe. den die er zo over den iet adopteren van Wes- onomische waarden zo- arak dat doet, een abso- idzonde, waarbij maar licaal-islamitisch ant- ast. foto anp eep plegen om op. de kunnen komen. iede Kamer bespreekt ;k de wet gelijke behan- rondt de discussie van mek over de gemeente- ministratie af. Verder tan de orde de verzelf- ng van het ABP, het aeleid', bedrijfsleven en mderwijs en de positie galen. Ongetwijfeld za' toekomst van DAF aan komen. De Eerste Ka- zich na de stemming iet huurwaardeforfait bezig houden met de ig van Economische Za- lllustratie Mat Rijnders DINSDAG 9 FEBRUARI 1993 Van onze redactie binnenland Roermond - De Venlose politie [jeeft gefaald bij de arrestatie van je Turk H. Köksal (32). pat concludeert de Roermondse offcier van justie mr. Zeyl na een onderzoek joor de rijksrecherche. De man werd in de nacht van 6 op 7 januari aangehouden omdat hij dron gen achter het stuur zou zitten. Daarbij werd geweld gebruikt dat bij nader jnaen 'buiten alle proportie' was. Kök sal is op 8 januari in het ziekenhuis aan een hersenbloeding overleden. Volgens Zeyl gingen zeven ambtenaren in de fout. Ze worden verdacht van het mogelijk plegen van dood door schuld, het in hulpeloze toestand achterlaten van een persoon en van mishandeling. Er komt een gerechtelijk vooronder zoek. Een getuige-deskundige moet nagaan of Köksal, getroffen door een hersenbloe ding, gebaat zou zijn geweest bij directe medische behandeling. In de vroege morgen van 7 januari kreeg de Venlose politie een melding binnen dat een - waarschijnlijk - dron ken autobestuurder in- botsing was ge komen met een paaltje. De man stapte uit, viel met zijn hoofd tegen een muur en vervolgens op de grond. Drie Turken die te hulp schoten, herkenden Köksal. Twee aangekomen agenten sloegen de man meteen in de boeien en namen hem mee naar het bureau. De Turken protes teerden. Zij vonden dat de man meteen naar een ziekenhuis moest. De wetsdie- naren zouden daarop niet hebben ge reageerd. De arrestant maakte het niet best, maar de politie schreef die toestand toe aan dronkenschap, hoewel vast kwam te staan dat de man helemaal geen alcohol had gedronken. Pas later op de dag drong het tot de politie door dat er iets anders aan de hand moest zijn. Een arts liet Köksal meteen opnemen in een ziekenhuis, waar hij op 8 januari overleed aan een hersenbloeding. De politie heeft volgens Zeyl op ver schillende punten gefaald, onder meer het gebruikte -geweld, dat buiten elke proportie was. De anatoom-pathaloog stelde op meerdere plaatsen op het lichaam verwondingen vast. De hoofdofficier stelt dat het optreden van de politie geen racistische motieven heeft. De advocaten van de nabestaanden vin den het rapport van de rijksrecherche niet volledig. Ze vragen zich af waarom de verdachten, zeker de twee hoofdver dachten, niet onmiddellijk zijn ge schorst. Burgemeester J. van Graafeiland van Venlo is niet van plan op dit moment de betrokken politiemensen te schorsen. Hij wil stappen ondernemen als er dui delijke feiten op tafel liggen die tot strafvervolging leiden. Ook zegt hij dat het blijven functioneren van de betrok kenen het onderzoek niet belemmert. De Europese Organisatie voor de be scherming van de Rechten van Gedeti neerden heeft gisteren bij minister Da- les van Binnenlandse Zaken op schor sing van de betrokkenen aangedrongen. Van onze Haagse redactie Markelo - Het draagvlak onder de boeren om milieu maatregelen uit te voeren slinkt met de dag. Vele duizenden veehouders maakten minister Alders (Milieubeheer) gisteravond op een grimmige protestbij eenkomst in Markelo duidelijk dat ze niet van plan zijn de Haagse wetten en regels nog langer op te volgen. Volgende maand publiceert de Rabo-bank een onderzoek waar uit blijkt hoever het vertrouwen van de agrarische sector in de politiek is geslonken. De boeren zijn met name boos op de milieubeweging die door een lacune in de wet via de Raad van State hinderwetvergunnin gen van veehouders laat vernie tigen. Vijfduizend agrariërs verzamel den zich gisteravond in disco theek Dieka van de Kruusweg net buiten het dorp Markelo. Vele honderden boeren moesten via videoschermen en luidspre kers de bijeenkomst volgen op de Utrecht - In alle instellingen voor inseminatie met donorzaad is het aantal spermadonoren sterk teruggelopen. Daardoor zijn de wachtlijsten voor kinderloze stellen enorm gestegen: van voorheen drie tot zes maanden tot nu gemiddeld één tot twee jaar. Daarmee is de vrees uitgekomen dat er nauwe lijks zaaddonoren overblijven nu in een wetsvoorstel over insemi natie de anonimiteit van de do nor niet langer is gegarandeerd. De Nederlandse Vereniging voor Obstetrie en Gynaecologie en de Nederlands-Belgische Vereni ging voor Kunstmatige Insemi natie overhandigen vandaag een rapport over deze problemen aan de Tweede Kamer. Beide verenigingen roepen daar in op om hun alternatieve voor stel nog eens heel goed te bekij ken. Dat houdt een tweesporen beleid in waarbij de ouders en donoren kunnen kiezen voor wel of geen anonimiteit. In het wetsvoorstel van Justitie en Volksgezondheid, dat nog steeds bij de Raad van State ligt, wordt de bestaande praktijk van anonimiteit van de zaaddonor doorbroken-. Een stichting zou alle gegevens moeten gaan behe ren maar krijgt tevens de be voegdheid te beslissen dat een donorkind, ook zonder toestem ming van de donor en zelfs tegen diens wil, in geval van 'zwaar wegende belangen' toch gege vens over de donor krijgt. Verder jtunnen kinderen vanaf twaalf jaar bepaalde gegevens van de donor (uiterlijke kenmerken en karakteristieken) inzien. parkeerplaats van het uitgaans centrum. Vertegenwoordigers van de mi lieubeweging die waren uitgeno digd werd regelmatig het spre ken onmogelijk gemaakt. Sommige geëmotioneerde boeren in de zaal bedreigden de milieu mensen zelfs met de dood. Vol gens de organisator van de bij eenkomst G.J. Oplaat moet de milieubeweging beperkingen worden opgelegd. Minister Alders maakte de boze boeren onomwonden duidelijk dat hij weigert een pas op de plaats te maken bij het vermin deren van de mestproblemen in Nederland. Alders: „Het milieu laat geen enkele vertraging toe. Nu probe ren we de ammoniak-uitstoot niet te laten groeien. Dat is al moeilijk, maar we moeten nog veel verder. De uiteindelijke doelstelling is dat in het jaar 2000 de uitstoot met 70 procent is verminderd." De minister peinst er dan ook niet over om boeren zonder hin derwetvergunning een generaal pardon te verlenen. Alders deed alleen de toezegging dat boeren die kunnen bewijzen hoe groot de ammoniak-uitstoot van hun vee was in 1981, 1984 of 1986 alsnog voor een vergunning in aanmerking kunnen komen. De veehouders moeten dan kei hard kunnen bewijzen dat ze anno 1993 niet meer ammoniak- uitstoot veroorzaken dan in de jaren '80. Is dat wel het geval door een uitbreiding van de vee stapel dan moeten ze de veebe zetting weer inkrimpen of mi lieuvriendelijke stallen inrichten waardoor de ammoniak-uitstoot afneemt. De komende weken moet duide lijk worden welk jaartal uitein delijk als uitgangspunt wordt genomen. Het Landbouwschap wil 1986, de milieubeweging eist 1981. Mi nister Alders maakte de agra riërs duidelijk dat hij in het belang van de boeren zijn beleid met kracht voortzet. Alders: „Schone lucht, schone bodem, schoon water zijn mis schien wel het belangrijkst voor de boeren." De bewindsman riep de boeren op om samen te werken en niet tegen te werken. Alders: „Ga geen oorlog voeren, een oorlog kent alleen verliezers en de grootste verliezer zal uiteindelijk de boer zijn." Boze .boeren bijeen in Markelo. VERVOLG VOORPAGINA Ook bij de AwL (uitvaartverze kering en uitvaartzorg) zijn klachten binnengekomen, beves tigt woordvoerder Redeker. Hoofdzakelijk van mensen uit streng-protestantse milieus en van mensen die recent met een sterfgeval te maken hebben ge had. Dat was ook min of meer inge calculeerd, zegt Redeker. „Niet dat het onze bedoeling was om te spotten of te kwetsen. Als dat zo is, spijt het ons zeer, maar we hebben wel heel bewust voor deze harde, indringende cam pagne gekozen om mensen te prikkelen orti na te denken over hun dood. Eigenlijk is het een taboe-doorbrekende reclame. Mensen hebben, zeker in deze tijd nu eenmaal de neiging om alles wat met de dood te maken heeft, uit hun gedachten te ban nen, zeker hun eigen uitvaart. Terwijl het goed vormgeven van je eigen uitvaart juist zo belang rijk is voor het rouwproces van de nabestaanden". Wat de klachten betreft wacht Redeker met een tamelijk gerust hart op een toetsing, van de ge wraakte slogan door de reclame code-commissie. Hij is daar te meer gerust op omdat diezelfde instantie zich ook al gebogen heeft over de tv-spot van con current Ohra van Petrus bij de hemelpoort. „Als die in de ogen van de reclame-code-commissie door de beugel kan, kan onze campagne dat ook", veronder stelt Redeker. Bovendien moet de slogan 'Is er koffie na de dood?' beoordeeld worden in sa menhang met het vervolg. „Dit is de eérste slogan en daarom de meest prikkelende. In de volgen de slogans wordt onze bedoeling steeds een stukje duidelijker. Ik verwacht dat dan het aantal klachten ook wel minder wordt". De eerstkomende slogan wil Re deker al wel verklappen: Leven doe je maar een keer. Dood gaan ook. In Werkendam is de kritiek van CDA-raadslid Potters niet onop gemerkt gebleven. Op op z'n minst één poster is de tekst met zwarte verf onleesbaar gemaakt. „Niet dat dat mijn methode is, maar het tekent wel hoe men er bij ons over denkt", zegt Potters. Groningen (anp) - Vice-premier Kok vindt dat op voorhand geen taboe mag rusten op het winnen van aardgas uit de Waddenzee. MINISTER ANDRIESSEN van Economische Zaken is niet uit het nieuws te branden. De zakenman in het kabinet lijkt het drukker te hebben met het saneren en laten fuseren van Nederlandse tedustriereuzen, dan met het maken van beleid op zijn eigen ministerie. We bezigheden verhinderen hem echter niet om met een zekere tegelmaat opmerkingen te plaatsen die velen tegen de haren '"strijken. Er is geen maatschappelijk draagvlak voor het gebruik van kernenergie, maar Andriessen beweert keihard dat het er onvermijdelijk zit aan te komen. Bij het grote publiek scoort hij dat standpunt niet, maar het oordeel van zijn politieke collega's is al milder aan het worden. «n andere gevoelige kwestie betreft proefboringen naar gas in Je Waddenzee. Een aantal weken terug gaf burgemeester buwerkerk van Groningen te kennen dat het onderwerp in ieder üeval bespreekbaar moest worden gemaakt. Alle milieu- en Natuurbeschermers vielen over Ouwerkerk heen en minister Aiders (Milieu) wist niet hoe snel hij moest verklaren dat het verbod op boringen, dat per 1 januari 1994 afloopt, met vijf jaar te] worden verlengd. heister Andriessen heeft zich vierkant tegenover zijn collega A'ders opgesteld. Volgens Andriessen kan door de verslechterde ddonomische situatie Nederland de extra miljarden opbrengsten "'at missen. Bovendien zegt Andriessen te weten dat er inmid dels milieuvriendelijke boortechnieken zijn ontwikkeld. ""ei zijn opmerkingen heeft de bewindsman van economische Hij heeft dit gisteravond tijdens een partijbijeenkomst gezegd. Volgens de bewindsman moeten overheid en oliemaatschappijen een zorgvuldige afweging maken tussen economische belangen en de bescherming van het milieu. Kok wees op de juridische pro blemen van een mogelijk conflict tussen de regering en de olie-in dustrie. „Wij kunnen niet op de knop drukken en de oliemaat schappijen verordonneren het moratorium op aardgasboringen te verlengen. Want ze zullen niet afzien van de juridische moge lijkheden tot het indienen van schadeclaims." Kok benadrukte nog eens dat overheid en oliemaatschappijen in 1984 op vrijwillige basis over eenkwamen voor een periode van tien jaar niet te boren op het Wad, ondanks de eeuwigdurende boorconcessies die de oliemaat schappijen hebben. Volgens Kok moet de regering met de oliemaatschappijen in overleg treden en een afweging maken van alle economische voordelen en milieukundige na delen van aardgasboringen op het Wad. In deze afweging dienen volgens Kok ook de moderne, schonere boormethodes te worden meege nomen. „Tussen nu en eind vol gend jaar moeten we alle voor- en tegenargumenten op tafel hebben", aldus de vice-premier. Kok FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Bij twijfel zou de Waddenzee gevrijwaard moeten worden van boringen. „Met zo'n uniek ge bied als de Waddenzee kunnen ons geen gokjes permitteren." Van onze redactie binnenland Den Haag - Een afgebroken pin in de motor is de oorzaak van het neerstorten van een F-16 jachtvliegtuig, een jaar geleden in de Hengelose wijk Hasseler Es. Dat blijkt uit een grondig onder zoek dat bijna een jaar heeft geduurd, heeft minister Ter Beek van Defensie gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het onderzoek wijst uit dat de F-16 kort na het opstijgen mo torstoring kreeg, doordat een pin in de motor afbrak. Dezelfde fout zit in nog 48 F-16 toestellen waarover de lucht macht beschikt. Er is een nieuwe pin ontwikkeld en gemonteerd in 38 van de 48 motoren. De overi ge toestellen krijgen de komende twee maanden een nieuwe pin. teken zich tot vijand gemaakt van eenieder die het goed meent teet de Waddenzee. Dat unieke natuurgebied verdient het om ewaakt en beschermd te worden, maar dat wil nog niet zeggen een verbod op gasboringen voor de eeuwigheid moet nat Wanneer de nieuwste boortechnieken voorkomen dat de atuur wordt aangetast, moet dat voor het kabinet reden genoeg ln om een nieuwe afweging te maken. Van onze rechtbankverslaggever Breda - De 49-jarige Breda- naar H. van D. is voor een serie ernstige zedendelicten met drie jonge Vlaamse meis jes uit Leuven, Antwerpen en Borgerhout door de Bredase rechtbank veroordeeld tot 12 jaar cel. De officier van justitie had dat ook geëist. Van D. was de hoofdverdachte in een geruchtmakende kinderpor nozaak, maar heeft elke betrok kenheid steeds ontkend. De rechtbank sprak bij monde van voorzitter mr. P. Paalvast over 'uitzonderlijk ernstige fei ten, zowat de ernstigste die je je kunt voorstellen'. De rechtbank wees op de negen veroordelingen die Van D. eerder voor zedenza ken heeft gekregen en op zijn onwil zich psychiatrisch te laten onderzoeken of behandelen. De hoogte van de straf is daarom grotendeels bepaald door de be veiliging van de maatschappij. Opmerkelijk was dat de recht bank onderkende dat Van D. niet op alle onderdelen zijn recht heeft gekregen. „In beginsel heeft een verdachte er recht op voor de identificatie geconfron teerd te worden met zijn slacht offers en hen, zonodig via zijn advocaat, vragen te stellen." „Maar het Verdrag van Rome dient voor de bescherming van alle mensen, ook slachtoffers. Voor de drie kinderen zijn de ervaringen zo schokkend en traumatisch geweest, dat zij te recht niet met Van D. zijn gecon fronteerd en niet nog eens zijn verhoord", aldus - samengevat - de Bredase rechtbank. De rechtbank veroordeelde Van D. voor drie vrijheidsberovingen, twee verkrachtingen, een uitlok king tot verkrachting van het meisje uit Leuven door medeple ger S. W. en voor aanranding van een derde slachtoffertje. Op grond van recente juridispru- dentie van het Gerechtshof in Den Bosch achtte zij in dit laat ste geval verkrachting niet be wezen. De politie kwam Van D. en twee medeverdachten door toeval op het spoor. Een zendamateur ving op 7 augustus 1992 een gesprek op dat Van D. via de autotele foon had met een zekere H. B. Daarin was sprake van gruwelij ke seks met kinderen en een aanstaande kidnapping. De man belde de politie en die hield Van D. en B. in Apeldoorn aan. De polaroidcamera en het boek met 75 kinderpornofoto's die in de wagen van Van D. lagen, en de verklaringen van mededader S. W. uit Venlo vormden voor de rechtbank het belangrijkste be wijs. Zij wees er op dat Van D. tegenstrijdige verklaringen heeft afgelegd over de herkomst van de foto's. In totaal staan op de foto's zeven meisjes. Van vier van hen is de identiteit nog altijd niet achter haald. Op een aantal foto's zijn tatouageplaatjes te herkennen die Van D. wel eens droeg en zijn zijn handen herkend. Van een vinger ontbreekt het topje. De verklaring van W. is voor de rechtbank belangrijk omdat hij zichzelf door zijn bekentenis ook heeft beschuldigd. Hij is onlangs tot anderhalf jaar veroordeeld. De rechtbank heeft, volgens haar zeggen, de verklaringen van de drie slachtoffertjes voor het bewijs nauwelijks nodig ge had. Raadsman mr. J. Schoenmakers vond het opmerkelijk dat de rechtbank erkent dat er aan de belangen van Van D. is ge knaagd, maar daaruit niet de consequentie heeft getrokken dat hij moest worden vrijgespro ken. Hij verwacht dat zijn cliënt beroep aan zal tekenen. Het was een berichtje dat ik het afgelopen weekend op de radio hoorde, maar nergens meer heb terugge zien: door een EG-besluit mogen er straks in Europa alleen nog maar bananen uit voormalige Franse en Britse koloniën worden verkocht. De prijs van de banaan zal daardoor verdubbelen. Gevolg zal ook zijn dat de Midden- en Zuidamerikaan- se landen die nu nog veel bananen in West-Europa afzetten, een flink deel van hun inkomsten zien wegval len. Daarmee ligt de bijl aan de wortels van het begrip bananenrepubliek, want als de belangrijkste bron van inkomsten wordt aangetast, krijgen de bezitters van die bron natuurlijk minder invloed. Die machthebbers kunnen dat verlies misschien nog wel hebben, maar hoe leg je het Chiquita en andere arme drommels uit die nu nog wat geld verdienen in de bananenplantages? Dat de banaan straks dubbel zo duur wordt als gevolg van bevoorrechting van oude Engelse en Franse koloniale banden, is helemaal moeilijk te verteren. Moeten wij de pisang zijn van het feit dat andere landen er in het verleden een potje van hebben gemaakt? Ik stel dan ook voor om met een algeheel bananenboy- cot te komen op het moment dat de nieuwe regeling ingaat. Gezamenlijk moeten we het Europese rader werk doen stokken. Laat het de bananeschil zijn waarover Europa uitglijdt. MERIJN Open Universiteit in problemen Heerlen - De Open Universiteit wil rijkere studenten meer laten betalen voor een cursus dan studenten met een minimum inkomen. Ook is besloten om met onmiddellijke ingang geen nieuw personeel meer aan te nemen en het cursusaanbod te verkleinen. De universiteit heeft dit besloten, in een poging een dreigend tekort van 12 miljoen gulden af te wenden. De 900 mensen die vast in dienst zijn, hoeven zich geen zorgen te maken, want van gedwongen ontslagen is geen sprake. De universiteit is in de problemen vanwege de bezuinigingen van het rijk. Visser-Neerlandia prijs naar Sluis Sluis - De Werkgroep Culturele Uitwisseling Westhoek/Zuid- West- Beveland is de culturele Visser-Neerlandiaprijs (10.000 gulden en een oorkonde) toegekend. De werkgroep krijgt de prijs voor de wijze waarop uiteenlopende bevolkingslagen in West-Vlaanderen en Zeeland door middel van bijeenkomsten met elkaar in contact zijn gebracht. De prijs wordt op 6 maart in het stadhuis van Sluis uitgereikt. Acties advocaten afgeblazen Breda - De advocaten van asielzoekers hebben gisteren besloten om voor deze week aangekondigde prikacties af te blazen. Staatssecretaris Kosto van justitie heeft hen uitgenodigd om volgende week dinsdag te overleggen over de problemen van de advocaten. Ze vinden namelijk dat de kwaliteit van de rechts hulp voor asielzoekers sterk onder druk staat als gevolg van het beleid van Justitie. Ze dreigen hun medewerking aan het huidige opvangbeleid te staken als Kosto niet snel een aantal knelpunten wegneemt. Landmacht stopt met open dagen Den Haag - De koninklijke landmacht stopt met de organisatie van open dagen, die jaarlijks rond 50.000 mensen trok. De landmacht zal zich in de toekomst meer gaan richten op speciale groepen, omdat meer de nadruk komt te liggen op werving van beroepsmilitairen. De omslag heeft te maken met de structuur van de krijgsmacht: naar een vrijwilligersleger. De landmacht is in verband met de komende veranderingen - onder meer het schrappen van de opkomstplicht - bezig met het opzetten van aparte wervingswinkels, elf verspreid over het hele land. Over de plaats van de wervingskantoren konden zegslieden van de landmacht gisteren nog geen mededelingen doen. Hulporganisaties op één lijn Den Haag - Het Rode Kruis en enkele eerste-hulporganisaties in Nederland gaan nauwer samenwerken bij de bestrijding van rampen en andere calamiteiten. Op 11 februari zullen het Rode Kruis, de Nationale Bond voor EHBO, het Oranje Kruis, de Koninklijke Nationale Bond voor het Reddingwezen en de Koninklijke Bond voor het Redden van Drenkelingen daartoe een overeenkomst ondertekenen. Dit convenant heeft vooral tot doel de onderlinge samenwerking bij calamiteiten en rampen te verbeteren. Als gevolg van de overeenkomst wordt straks het beschikbare potentieel van medewerkers in één klap uitgebreid met 65.000 gediplomeerde EHBO'ers. Daardoor wordt de slag vaardigheid bij rampenbestrijding vergroot. Boeing moet open kaart spelen Amsterdam - De internationale pilotenorganisatie Ifalpa eist dat Boeing het onderzoek openbaar maakt naar verschijnselen van metaalmoeheid in de motorophanging van de Boeing 747. Dit schrijft de organisatie in een brief aan de vlietuigbouwer. Omwille van de gemoedsrust van de verkeersvliegers die de 747's vliegen, eist Ifalpa inzicht in de voortgang van dit onderzoek. Doet Boeing dit niet dan overweegt de pilotenorga nisatie juridische stappen. Even poetsen Een overbuurman van de Nederlands Hervormde kerk in Zetten poetst de deur van de kerk. In de nacht van zondag op maandag is de deur beklad met de naam 'Hitier', foto anp

de Stem | 1993 | | pagina 3