Kaland doet gewoon zijn werk Boert OVERIGENS Voorstel vakbonden zet beloning leerkrachten op zijn kop De keiharde strijd aan de monding van de Nijl gaat door Onderzoek: C DE STEM B Vut in met gemengde gevoelens Koffie DE STEM- Agrariërs weig Proefboringen ACHTERGROND Agenda 'Minder donoren door opheffen van anonimiteit' DE STEM DINSDAG 9 FEBRUARI 1993 WAT ik me zeer be slist heb voorgeno men is dat niemand mij ooit zal aantreffen, vlak voor een supermarkt, orerend - liefst tegen een jongere col lega die nog een jaar of wat moet gaan en die zich bezorgd afvraagt of, als zijn tijd daar is, de vut nog wel bestaat - orerend dus dat ik tijd tekort kom. Ik geloof ze niet, die vutters met tijdgebrek. Ik heb daar zo mijn theorie over en die heb ik op deze plek al wel eens ontvouwd. Wie tijd te kort komt in de vut is ver keerd bezig en maakt een on eigenlijk gebruik van deze gouden regeling, waarvan ik me dagelijks afvraag waaraan we die hebben verdiend. Nog steeds een beetje ge schrokken van mijn eigen be sluit om op een zo vroeg mo gelijk tijdstip gebruik te ma ken van de vut-regeling, treed ik dan vandaag uit. Met ge mengde gevoelens natuurlijk. Het is ook niet niks. Twee jaar geleden dacht ik nog het gevecht aan te zullen gaan met mijn werkgever om hem te verhinderen mij over ruim twee jaar, op mijn 62ste, in de vut te sturen. Dat kan hij namelijk. Journalisten en'ook grafici kennen de verplichting van een recht gebruik te ma ken. Dat is natuurlijk raar maar waar. Halverwege 1991, ik weet niet meer hoe of waarom en het gebeurde ook niet in een flits, ben ik van gedachten veranderd. De vut, dacht ik, dat is toch iets prachtigs? Vijf jaar met be taald verlof! Hoe mooi is het leven in dienstverband! Dat er met de arbeidsvoorwaar den hier en daar wel iets is doorgeschoten blijkt ook uit het feit dat ik vandaag al mag opstappen terwijl ik op 1 juli pas vut-gerechtigd ben. Op een week na vijf maanden 'vakantie' heb ik staan. En dat komt echt niet omdat ik zo'n workaholic 'ben. Dat Stuwmeer van vrije dagen is grotendeels een gevolg van 'regelingen'. Die hebben vooral oudere journalisten zo veel vrije dagen opgeleverd dat ze ze niet eens meer 'nor maal' op kunnen maken zon der de gang van zaken op het werk te verstoren. Ik beklaag me niet. Integendeel. Vijf maanden extra vakantie alvo rens de vut in te gaan! Mijn vader zou het nooit hebben kunnen geloven. Ikzelf trou wens ook nauwelijks. Het zit erop. Dit is de 3325ste aflevering van een rubriek respectievelijk column, die vijftien jaar lang onder de titel 'Even Uitblazen' en de laatste twee jaar onder m'n eigen naam in deze krant verscheen. Ik zal die column erg missen. Niet alleen omdat ik nu een maal graag een 'stukkie' schrijf maar vooral ook van wege het therapeutische ef fect dat dit werk biedt. Al die moderne kwalen, van stress tot en met Sick Building Syndromhebben op mij nooit vat gekregen, dankzij mijn stukkie. Zelfs de 'griep' kon ik meestal buiten de deur houden, omdat ik altijd liever snotterend naar de krant ging om mijn stukkie te schrijven. Dat is dus voorbij. Een heel belangrijk aspect van dit werk is altijd geweest dat het me zoveel contacten met lezers opleverde. Op schrift (waar ik altijd het meest mee ingenomen was), via de telefoon en op straat of in het café. Talloze malen werd ik bij het schrijven geïn spireerd door wat lezers me hadden gezegd of geschreven. Daar ben ik altijd dankbaar voor geweest, ook al omdat reagerende lezers me niet zel den op de been moesten hou den. Vijftien jaar lang, vijf dagen in de week. Dat was niet elke dag even gemakke lijk als de titel van de rubriek toen suggereerde. Dan had ik een por in de rug nodig. Een enkel telefoontje van een le zer kon die al bewerkstelli gen. Bedankt en dat het u goed mag gaan. ili'MS, „Is er koffie na de dood?", leest het 7-jarige meisje op de achterbank haperend en half luid. Haar oog is gevallen op een affiche in een abri. Wat betekent dat, papa?", wil ze weten. Vader heeft geen antwoord. Hij moet sturen en heeft dus niets gezien. Ze is niet tevreden, het moet ergens voor staan. Voor wat vreemds nog wel. De juf heeft haar namelijk net geleerd dat de hemelse rijstebrij met gouden lepels niet bestaat. Koffie hierboven bevredigt haar daarom niet. En al was dat zo, dat is onrechtvaardig. Er gaan ook kindertjes dood en die lusten geen koffie Vader zoekt uitvluchten. Het zal wel iets zijn als 'wat er ook gebeurt, er is altijd koffie'. Ze gelooft hem niet en dwingt tot stoppen bij de volgende halte. Ze vindt zelf de oplossing. 'Een doodgraver die zijn waar aanprijst'. Postmortem of postmodern? (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326, fax 076-200462. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1S 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen v.a. 1 januari 1993 (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: maandag t/m vrijdag 1.60; zaterdag 1.90. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, maandag t/m vrijdag 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice S 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911). Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. s Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Wie heeft de zwaarste taak: de leraar voor een klas met mavo-leerlingen of de leraar in de bovenbouw van het gymnasium? De vraag is aan beantwoording toe nu de onderwijsbonden een voorstel hebben gelanceerd om de beloning van leerkrachten op zijn kop te zetten. Een voorproefje van de discussie. Door Harry Coerver DE MAVO-LERAAR moet alle didactische trucs uit de kast halen om zijn leerstof te kunnen slijten. De gymnasium-leraar daarentegen staat voor een klas met over het algemeen redelijk gemotiveerde leerlingen. Die heeft dus een minder zware taak. Gymnasium-leraren zullen het absoluut niet eens zijn met die redenering. Zij benadrukken dat er veel meer kennis nodig is om aan een gymnasiast les te geven dan aan een mavo-leer ling. Het salarisstrookje geeft voorlo pig de gymnasium-leraar gelijk. Die zit in een aanzienlijk hogere salarisschaal dan zijn collega van de mavo. De vraag is of dat altijd zo zal blijven. De waardering van functies in het onderwijs is al jaren een gevoelig gespreksonderwerp in de lerarenkamers. De discussie daarover blijft echter niet lan ger beperkt tot de koffietafel van de leraren. Het onderwerp staat inmiddels op de politieke agenda. Deze week presenteerden de vier onderwijsbonden een voor lopig onderzoeksrapport over functiewaardering in het onder wijs. Kosten: 500 miljoen. Kern van het rapport: voor de bepa ling van de salarisschalen moet niet langer de schoolsoort bepa lend zijn, maar de zwaarte van de functie. Waarnaar moet je kijken als je de zwaarte van de functie in het onderwijs wilt vaststellen? Vier criteria kunnen genade vinden in de ogen van de bonden. De hoogte van de noodzakelijke opleiding en de zwaarte van de taak zijn twee van die criteria. Andere criteria zijn de verant woordelijkheid die gedragen wordt en de ingewikkeldheid van de vraagstukken waarmee men te maken heeft. Gebruik van die criteria kan betekenen dat de salarisstrook jes over een paar jaar de taak van de mavo-leraar even zwaar waarderen als die van een gym nasiumleraar. Er zijn vele goede redenen om de manier van salariëring in het onderwijs eens onder de loep te Ritzen kent het klappen van de zweep. Vorig jaar was hij ook al bij een demonstratie van de onderwijsbonden. foto anp nemen. Leraren die voor dezelf de groep leerlingen staan, onge veer dezelfde opleiding en erva ring hebben, verdienen soms heel verschillende salarissen. Een onderwijzer in een Drents dorpje verdient hetzelfde als een leraar op een zwarte school in de grote stad. Ook de vele veranderingen in het onderwijs maken een andere salariëring meer dan noodzakelijk. Er ko men naast de functie van leraar steeds nieuwe functies binnen de scholen. Het huidig systeem is daar niet op berekend. Ook de grotere bevoegdheden die het duo Ritzen-Wallage aan scholen wil geven op perso neelsgebied, maakt een meer flexibele beloning noodzakelijk. Het huidig systeem houdt te weinig rekening met onderwijs ondersteunend en leidinggevend personeel in het onderwijs. Ritzen heeft al een paar keer geprobeerd nieuwe elementen in de salarisstructuur te intro duceren. Dat is hem nooit in dank afgenomen. Toen de be windsman enige tijd geleden suggereerde om leraren voor be paalde vakken een hoger salaris te geven, kreeg hij een storm van kritiek over zich heen. Hetzelfde gebeurde met sugges ties om bij de beloning een onderscheid te maken tussen hardwerkende leraren en lera ren die er de kantjes van af lopen. De positie van leraren is op dit moment compleet dicht getimmerd. Of je je het vuur uit de sloffen loopt of alleen het hoogstnoodzakelijke doet, het maakt niets uit voor je salaris of je carrière. Een meer marktgericht salaris systeem waar het onderzoeks rapport van de onderwijsbon den naar toe wil, leidt uiteinde lijk ook naar de individuele be oordeling van leraren. Goede, hardwerkende leraren stromen in zo'n systeem sneller door naar hogere schalen of ontvan gen extra toelagen. Slechte en minder ijverige leraren zullen minder snel hogere salarisscha len bereiken. De bonden lijken nu bereid om over een andere functiewaarde ring, zeg salariëring, te praten. Dat is niet toevallig. Tien jaar geleden deed de toenmalige on derwijsminister ook al een keer een serieuze poging om het be loningssysteem in het onderwijs te veranderen. Toen wilden de bonden absoluut niet meewer ken.' Ze voelden op hun klompen aan dat de minister de gelegenheid zou aangrijpen om er een bezui nigingsronde van te maken. Op dit moment liggen de kaart» anders. De bonden willen (P een nieuw salarissysteem het algemeen salarisniveau het onderwijs opkrikken. Ritzen heeft de komende jarEt ongeveer 700 miljoen beschikbaar om de positie v leraren te verbeteren. 58 week onderhandelen de onde> wijscentrales en de minist over de besteding van dat ge], Ella Vogelaar, voorzitter vane* grootste onderwijsbond AI legde gisteren al een claim vat 150 200 miljoen op dat geld. Dat bedrag is nodig om et begin te maken met de invoe" ring van een nieuw salarissys. teem. Over een paar jaar n dan nog eens pakweg 300 1 joen ergens vandaan komen het systeem dat de bonden hei ben uitgedokterd helemaal hu, voeren. Voorlopig is het nog niet zover. De achterban van de bo moet zich nog uitspreken over dit onderwerp. Enig verzet die kant is niet uitgesloten. ker als een nieuw systeem inga voerd zou moeten worden zon der dat het algemene salarisni veau verhoogd wordt, waar bonden op hopen. En minister Ritzen zal ook niet enthousiast beloven dat hij dt komende jaren opnieuw derden miljoenen extra naar hu onderwijs sluist voor hogere larissen. „De Egyptische president Mubarak moet verdwijnen, desnoods met geweld." Die nauwelijks gecamoufleerde moord-oproep stond begin januari in de Iraanse krant Tehran Times. Geen wonder dat de 'Iranitis' de Egyptische politiek beheerst. Door Paul de Schipper DE EGYPTISCHE politici zijn doodsbang dat hun land een tweede Algerije wordt of een radicaal-islamitische republiek zoals Sudan. Aan de monding van de Nijl speelt zich, een beetje onttrok ken aan het oog van de wereld, een keiharde strijd af. Het is een strijd om het voortbestaan van het huidige niet bepaald democratische, maar voor oos terse begrippen toch redelijk li berale regime van president Hosni Mubarak. Bij het fundamentalistische ge weld in Egypte vallen nu ge middeld drie doden per week, terwijl er vrijwel dagelijks aan slagen plaatsvinden. Bij de py- ramides van Gizeh gooiden vo rige week drie mannen een bom naar een bus met toeristen. Op 8 januari werd op dezelfde weg een groep Duitse toeristen be schoten. Afgelopen weekeinde hield de politie in Cairo en Opper-Egyp- te vijftig militante fundamenta listen aan. Zij hadden de op dracht 'zoveel mogelijk politie mannen te doden.' Keiharde onderdrukking en economische hervormingen zijn de wapens van president Muba rak. De fundamentalisten be- Een moslim-geestelijke achter de tralies, maar dat houdt de fundamentalisten in Egypte amper tegen. foto ap dienen zich van mitrailleurs, molotov-cocktails en infiltratie in de maatschappij. Als antwoord op de economi sche malaise heeft Mubarak, onder druk van het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) een ambitieus hervormingspro gramma gepresenteerd. Vroege re staatsbedrijven worden te koop aangeboden. Zo'n 85 pro cent van de Egyptische produc tie-bedrijven is daartoe onder gebracht in 27 houdstermaat schappijen. Een nieuwe wet op de kapitaal markt moet de aandelenhandel op de beurzen van Cairo en Alexandrië activeren. Ook zijn er wetten uitgevaardigd die de arbeidsverhoudingen regelen en die het aantrekken van buiten lands kapitaal eenvoudiger moeten maken. Eerder echter, dan een reorgani satie van de gebureaucratiseer de economie zal de verkoop van Kodak-filmpjes en zonnebrand olie uitkomst moeten brengen. Egypte is wat inkomsten betreft immers volledig overgeleverd aan de genade van bezoekende toeristen. Blijven die thuis dan gaat het mis met het land', zo wijst het nabije verleden uit. De afgelopen twee jaar maakte de Egyptische toeristenindus trie een paar opmerkelijke hoogte- en dieptepunten mee. Na een crisis tijdens de Golf oorlog in 1991 volgde een re cord-omzet van 3 miljard dollar het vorig jaar. In het najaar van 1992 ging het weer mis. Eerst was er de aard beving in Cairo en vervolgens schoten moslim-fundamentalis ten een aantal buitehlandse toe risten dood. De boekingen lie pen prompt met 50 procent te rug, terwijl het bezoekersaantal in Luxor met 70 procent kelder-, de. De huidige confrontatie tussen streng-religieuze moslims en het 'wereldse' gezag in Egypte is niet nieuw. Het land is de bakermat van de in de Arabi sche wereld zeer invloedrijke Moslim Broederschap. President Gamel Abdel Nasser liet in de jaren '60 honderden volgelingen van deze broeder schap in het gevang gooien en martelen. Zijn opvolger Anwar al Sadat gebruikte de funda mentalisten aanvankelijk als politieke kracht om de linkse oppositie in bedwang te hou den. Toen hij in 1978 de Camp Da- vid-akkoorden tekende, het vre desverdrag met Israël, verklaar de de broederschap hem tot doodsvijand. In 1981 schoot lui tenant Khaled el Eslamboully Sadat neer tijdens een militaire parade. De luitenant was lid van de radicale Tanzam al Ji had, (de Organisatie van de Heilige Oorlog). Mubarak heeft een groot aantal maatregelen genomen om het opkomend fundamentalisme te bestrijden. Mobilisatie van een politie macht van 3000 man in Boven- Egypte, waar de fundamentalis- men hun belangrijkste wortels hebben. Arrestatie en marteling van iedereen die verdacht wordt van fundamentalistische sympa- thiëen, waarbij familieleden niet worden ontzien. Het onder direct toezicht van de staat stellen van alle mos keeën. Burgers die verdacht worden van terrorisme berechten voor militaire tribunalen. Grootscheepse razzia's in wijken van Cairo waar het fun damentalisme veel aanhangers heeft. In Egypte zijn drie fundamenta listische organisaties actief: El Gama'a el Islamiyya. (de Islamitische Groep). De groep werkt met een celstructuur en beoogt het met geweld uitroe pen van de islamitische staat. Spirituele leider is de blinde Omar Abdel Rahman die zijn volgelingen leidt vanuit het vei lige New York. Een tweede groep, de Jihad, denkt op lange termijn en houdt zich sinds het 'succes' van de aanslag op Sadat vooral bezig met het recruteren van aanhang binnen de Egyptische strijd krachten. In 1986 zag de Egyp tische generale staf zich ge dwongen een hele brigade te ontmantelen omdat die treerd was door Jihad-aanhan gers. El Akhwan el Muslimoo tenslotte is de best seerde groep en heeft een sterkt legale financiële basis. In tegen stelling tot de Jihad en de mitische Groep verwerpt El Ak hwan de gewapende oppositie De organisatie stelde kandida ten bij recente verkiezingen. De Egyptische autoriteiten doodsbang voor een Algerije-ef- fect, verboden El Akhwan eén partij op te richten. Ni richt de organisatie zich op he; mobiliseren van aanhang vakbonden, op universiteiten, en in politieke partijen en mos keeën. Dat gebeurt volgens model dat in het zuidelijke buurland Sudan succesvol toegepast door het in Khartoum regerende Nationaal Islamiti sche Front. Hoe sterk 'de Egyptische over heid staat in haar strijd het fundamentalisme is ondui delijk. De geschiedenis van de Islam in Noord-Afrika belooft wat dat betreft niet veel Al sinds het eerste verschijnen van de moslim-legers is de Is lam er de motor geweest van politieke veranderingen. Het FIS in Algerije is er hel meest recente voorbeeld van. Het is een immer terugkerende dynamiek van opkomende lei ders die de massa mobiliseren en hun voorgangers verwijten dat ze afdwalen van Gods en de Koran ondergeschikt ken aan wereldse luxe. Voor lieden die er zo over c ken is het adopteren van V terse, economische waarden als Mubarak dat doet, een abso lute doodzonde, waarbij maai één radicaal-islamitisch ant woord past. Onwrikbaar staat hij op de dijk, de knoestige, weerbarstige kop schuin omlaag. De democratie is in gevaar. Golven van gekon kel en gesmoes dreigen bressen te slaan in de bescherming die de burger moet behoeden tegen verdrinken in machtspolitiek. Ad Kaland heeft de zandzakken klaar. Elke dreigende bres pro beert hij meteen te dichten. Ademloos volgen verslaggevers de strijd van deze kranige Zeeuw. Ad Kaland. Na de legendarische WD'er Harm van Riel zijn er weinig leden van de Eerste Ka mer, die zo bekend zijn gewor den. Wie in Nederland kent Ger Schinck, Wim de Boer, David Luteyn of Jan Vis? Toch zijn het respectabele voorzitters van een fractie in de kleinste kamer der Staten-Generaal. De lijst van vijfenzeventig leden meldt maar enkele bekende namen. Zoals die van Piet Steenkamp, archi tect van het CDA. Of Edo Spier, architect van gebouwen. De cri minoloog Peter Hoefnagels, hooggeleerd adviseur in echt scheidingen, duikt ook weieens op in de media. Oud CNV-voor- zitter Harm van der Meulen zinkt er langzaam weg in de vergetelheid. Twee partijvoorzitters (van WD en CDA) zitten ook in de Senaat, samen met een paar oud-kabinetsleden, onder wie Gerrit Braks (landbouw en vis serij) de bekendste is. Na een smadelijke, gedwongen aftocht is hij nu voorzitter-tegen-wil- en-dank van de KRO. Zijn hoop is gevestigd op de post van commissaris van de koningin in Limburg. Maar geen van allen hebben ze hun bekendheid te danken als lid van de Eerste Kamer. CDA-fractievoorzitter Ad Ka land is een heel ander geval. Jarenlang bestierde hij als pro vinciebestuurder Zeeland met vaste hand. Pas in 1977 dook hij op vanachter de dijken en dam men van het eilandenrijk en werd hij lid van de Eerste Ka mer. Maar zijn opmars naar opschrijfboekjes, televisiecame ra's en microfoons begon pas goed toen hij fractievoorzitter werd. Vandaag zal Ad Kaland weer van zich laten horen. Zijn frac tie wil huiseigenaren wat min der belasting laten betalen. Maar het kabinet voelt daar absoluut niets voor. De zoveel ste botsing tussen de CDA-se- natoren en de ploeg van partij genoot Lubbers. Bij elk conflict regent het be spiegelingen, waarin Kaland wordt afgeschilderd als een lastpak, een zeur, een dwarslig ger, een ijdeltuit, een bemoeial. Waarom laat hij de 'echte poli tiek' niet over de Tweede Ka mer? Met zo'n opstelling hoef je bij Kaland niet aan te komen. En waarom ook? Wat doet die man eigenlijk verkeerd? Hij zit daar toch om het kabinetsbeleid te controleren en om te kijken of de dames en heren van de Tweede Kamer geen steekjes hebben laten vallen. „Als er bij jou op het erf iets niet pluis is, begint de waakhond te blaffen", zegt Kaland weieens tegen zijn agrarische provinciegenoten. Kijk, als Kaland het land op z'n kop wil zetten is het wat an ders. Wanneer de CDA-opper- senator zou gaan pleiten voor het opheffen van het vrouwen kiesrecht, het stoppen met openbaar onderwijs of het af schaffen van de Bijstandswet, tsja, dan is er reden tot oprechte zorg. Maar wie kan er nu hard maken dat de man niet wordt voortgedreven door een oprech te, dwangmatige zorg over de kwaliteit van de democratie. Kaland heeft twee maal in zijn leven zijn geboortegrond Wal cheren overstroomd zien wor den, in 1944 en 1953. De drei ging en vernietiging die daar van uitgaan, kunnen een mens voor het leven tekenen. Als er dan in de politiek nieuwe gol ven op de dijken dreunen sta je toch weer klaar met je zandzak ken! En of die golven dan Lub bers, Kok, Simons, De Vries of Brinkman heten, doet er niet toe. De dijk moet dicht blijven. Wat ze Kaland binnen het CDA vooral kwalijk nemen is dat hij het spel niet meespeelt. Dat hij zo openlijk laat weten dat hij het soms maar niks vindt waar de top van die partij met bezig is. Zoiets doe je niet in het CDA. Ook al weet je van niks, je doet net of je van alles op de hoogte bent. Tweede-Kamerle den van die partij zijn daar vaak erg goed in. Maar Ad Kaland werkt zo niet. Die zegt recht voor z'n raap wat hij van iets vindt. En komt dan regelmatig in botsing met Kaland ...kabinetsbeleid controleren... Z.P.H. Lubbers. En Zijne Poli tieke Hoogheid is nu eenmaal de baas. De CDA'ers in de Tweede Kamer noemen hem De Grote Baas. Met hoofdletters. En dat is meer dan alleen maar cynisme. Er is tenslotte ook al een kroonprins. Nederland dreigt zo langzamerhand een autocratie te worden, met Z.P.H. Lubbers nu aan het be wind en Z.P.H. Brinkman straks. En wie van de hofhou ding zijn stem durft te verhef fen wordt, ingesmeerd met pek en veren, door de straten ge voerd, belachelijk gemaakt. Als dat zo doorgaat moet Wil- lem-Alexander straks nog een FOTO ANP dt staatsgreep plegen om op, troon te kunnen komen. De Tweede Kamer bespreek' deze week de wet gelijke behan deling en rondt de discussie van vorige week over de gemeente lijke administratie af. Verder komen aan de orde de verzelf standiging van het ABP, 1>® 'meisj esbeleid'bedrij fsleven en beroepsonderwijs en de pos®' van illegalen. Ongetwijfeld w ook de toekomst van DAF aan de orde komen. De Eerste Ka mer gaat zich na de slemmW over het huurwaardeforfe' vandaag bezig houden met begroting van Economische Za ken. Illustratie Mat Bijnden de stem yan onze redactie binnenland Roermond - De Venlose politie heeft gefaald bij de arrestatie van de Turk H. Köksal (32). nat concludeert de Roermondse offcier van justie mr. Zeyl na een onderzoek door de rijksrecherche. De man werd in de nacht van 6 op 7 ianuari aangehouden omdat hij dron ken achter het stuur zou zitten. Daarbij werd geweld gebruikt dat bij nader inzien 'buiten alle proportie' was. Kök sal is op 8 januari in het ziekenhuis aan een hersenbloeding overleden. Volgens Zeyl gingen zeven ambtenaren Van onze Haagse redactie Markelo - Het draagvlak onder maatregelen uit te voeren slinkt n Vele duizenden veehouders ma (Milieubeheer) gisteravond op ee eenkomst in Markelo duidelijk d de Haagse wetten en regels nog la Volgende maand publiceert de Rabo-bank een onderzoek waar uit blijkt hoever het vertrouwen van de agrarische sector in de politiek is geslonken. De boeren zijn met name boos op de milieubeweging die door een lacune in de wet via de Raad van State hinderwetvergunnin gen van veehouders laat vernie tigen. Vijfduizend agrariërs verzamel den zich gisteravond in disco theek Dieka van de Kruusweg net buiten het dorp Markelo. Vele honderden boeren moesten via videoschermen en luidspre kers de bijeenkomst volgen op de Utrecht - In alle instellingen voor inseminatie met donorzaad is het aantal spermadonoren sterk teruggelopen. Daardoor zijn de wachtlijsten voor kinderloze stellen enorm gestegen: van voorheen drie tot zes maanden tot nu gemiddeld één tot twee jaar. Daarmee is de vrees uitgekomen dat er nauwe lijks zaaddonoren overblijven nu in een wetsvoorstel over insemi natie de anonimiteit van de do nor niet langer is gegarandeerd. De Nederlandse Vereniging voor Obstetrie en Gynaecologie en de Nederlands-Belgische Vereni ging voor Kunstmatige Insemi natie overhandigen vandaag een rapport over deze problemen aan de Tweede Kamer. Beide verenigingen roepen daar in op om hun alternatieve voor stel nog eens heel goed te bekij ken. Dat houdt een tweesporen beleid in waarbij de ouders en donoren kunnen kiezen voor wel of geen anonimiteit. In het wetsvoorstel van Justitie en Volksgezondheid, dat nog steeds bij de Raad van State ligt, wordt de bestaande praktijk van anonimiteit van de zaaddonor doorbroken-. Een stichting zou alle gegevens moeten gaan behe ren maar krijgt tevens de be voegdheid te beslissen dat een donorkind, ook zonder toestem ming van de donor en zelfs tegen diens wil, in geval van 'zwaar wegende belangen' toch gege vens over de donor krijgt. Verder kunnen kinderen vanaf twaalf jaar bepaalde gegevens van de donor (uiterlijke kenmerken en karakteristieken) inzien. MINISTER ANDRIESSEN van Economl nieuws te branden. De zakenman in f te hebben met het saneren en laten] industriereuzen, dan met het maken ministerie. Die bezigheden verhinderen hem ech regelmaat opmerkingen te plaatsen mstrijken. Er is geen maatschappelijk van kernenergie, maar Andriessen b onvermijdelijk zit aan te komen. Bij f met dat standpunt niet, maar het collega's is al milder aan het worden. Een andere gevoelige kwestie betreft oe Waddenzee. Een aantal weken Duwerkerk van Groningen te kennen geval bespreekbaar moest worden natuurbeschermers vielen over Ouv Alders (Milieu) wist niet hoe snel h verbod op boringen, dat per 1 januar zal worden verlengd, wlinister Andriessen heeft zich vierk Aiders opgesteld. Volgens Andriesser economische situatie Nederland de e met missen. Bovendien zegt Andries: oels milieuvriendelijke boortechnieker ivret zijn opmerkingen heeft de bew zoken zich tot vijand gemaakt van ee met de Waddenzee. Dat unieke nati bewaakt en beschermd te worden, m °at een verbod op gasboringen v geiden. Wanneer de nieuwste boortei natuur wordt aangetast, moet dat voc Jn °m een nieuwe afweging te make park centi Vert( lieub digd kenc Somi in de mem gens eenk milie wore Mini boert dat plaat derer Nede Aide enke ren niet moei veel doek 2000 is ve De niet derw pard allee die de a vee alsnc aann De v hard anno uitstt jaren door stape zettii lieuv waar afnee De k lijk delij geno Het dem niste riërs belai met! Aide bode schil deb De op tege: geen kent groö de b

de Stem | 1993 | | pagina 2