'Bedrijf dicht na fraude' PREI EN RUNDERGEHAKT. 1.49 Vlaanderen en. Essen 'Met de dood spot je niet' Bodemsanering jaagt beleggers uit onroerend goed Antwerpen Weduwe en stiefzoon verdacht van moord OPRUIMING HALVE PRIJZEN v.pRenoon|4 auto of motor Kabinet komt met reeks maatregelen om misbruik te bestrijden nissstap (1) (2) (burg \ieiiw plan voor opvang ouderen »tliel(le verdrag stap dichterbij Twaalf jaar voor hoofdverdachte kinderpornozaak Extraatje voor belastingbetalers IN DEZE KRANT: Merijntje Benzine/diesel 1 cent duurder Opnieuw drie poliogevallen Interrailkaart 125 duurder Prei, kort afgesneden, kilo Rundergehakt, 500 gramJTfT4.99 Q QQ kilo -144^ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Geld voor regiotaxi Zeeland Philips haalt 300.000 tv's terug Boedelscheiding België Provincie WIJ VERBOUWEN... U PROFITEERT LAATSTE WEEK tegen Lj :n duurt. Ben je het j, dan kan de radio orden. Mag Piet mi,, op de radio? VAN Waes van ue squashvereniginj, )t zal de finale in het nooi, waarin hij te- lack Hogeboom uit •g stond, waarschijn- rel vergeten. Een lek- juash waarin de Mid- de toon zette en de in oonaehtige Van Waes pst zodoende diverse ;p gaan om het ■alletje nog voor de Uit te pakken te krij- fcn van dergelijke p0. Irgat hij snel vooruit- Ijn racket op tijd om- brengen. Hij kwam [r toen hij iets onder noorde knakken. Kos- ulden. VILLAERT, bestuurs- de voetbalvereniging leelde verheugd mee ia 27 jaar zich inge te hebben voor 'zijn Ireniging, een taart •egen van trainer Pa- ssen. week vergaderden we nieuwe bestuur en de' vam met een taart op en wegens de behaalde tel. Hij smaakte pri- r dat is ons nog nooit ;n dat we wat kregen, maar. Er zit een nieuw |en binnen een week ^en taart. Die kunnen niet meer afpakken," ugo Willaert. DE pauze van Corn nge toverde 'Corn bij uitstek, Leon he, het winnende lot oterij tevoorschijn. Di- (at de speaker daarvan had gemaakt, kwam porter-de bestuurska- nen. Marquinie vroeg waar hij vandaan Eet was een Clingenaar. lie is van huis uit niet jtsgierig, maar het is in Gent een goede ge- om 'thuis-supporters' thuis te laten bezorgen, •d een dure dag voor loys, want Marquinie nu 12,50,- uit zijn nee. De Clingenaar ^r verheugd. Hoogst- pijnlijk is dat geld weer de Sasse kas gevloeid verblijf in de kantine, goede manier natuur- actie: Ton Koomen. :n: Rinus Verberkmoes de Schrijver. perlaag vorige week tegen gen huis doen tegen ESV IV opereerde vanuit een Jegen een Middelburg dat Toch duurde het tot de Ir op het scorebord kwam- t hebben. De strafschop iddelburg was woedend, id werd bedacht. De score Je hoofdstedelingen in appen ha onmin met de inmiddels voor twee jaar niet. lagblad: „In het leven it dood en een trainer A onike in de Telegraaf: atschappelijk probleem ders in de sportwereld Jt: „Het leuke van een hoogte kunt komen of s je wat wilt bereiken, everen, jezelf pijn doen. :er opbrengen." over haar comeback w om te trainen. Ik kreeg lord dat je lichaam door ïaakt, die verslavend is. ehoefte aan." urkens in HP/De Tijd op sh en heb nog nooit het ens trainingen wel eens in het Algemeen Dag' rijder van de heilige koe te koop yygt dacht u van het resultaat ^als u dat even laat v/tien via een „kleintje" in De Stem I 5 van de 10 mannen "1D» Stom lozen botton opoe «Ie "jtmgstelling voor onze "SSv" njb'lBk Auto'® 0,1 motoren" Ui iinBleding ln Oio rubrir J,n dus n«t missen DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang DINSDAG 9 FEBRUAR11993 I I I I I jliidelburg - Er gloort hoop joorde bejaarden in Schoondij- j, en Biervliet. De twee bejaar- jtnhuizen gaan waarschijnlijk jicht, maar daar staat tegenover j,[ er wellicht zogenoemde iconzorgcomplexen voor terug tomen. Twintig bejaarden- en jcrpleegtehuizen hebben giste- 0 het plan bij de provincie |ZI£ ZEELAND-C1 Den Haag - Minister Maij (Ver teer en Waterstaat) overweegt jel afspraken met de Vlaamse regering te maken over het schoonmaken van de Schelde en iet uitdiepen van de Wester- schelde. Daardoor dreigt een ak koord over een schonere Maas, waarvoor Wallonië verantwoor delijk is, op de lange baan te worden geschoven. IZIE BUITENLAND-A4 a - De Bredase rechtbank heeft de 49-jarige Bredanaar H. van D. voor een serie ernstige zedendelicten met drie jonge meisjes uit Leuven, Antwerpen en Borgerhout conform de eis veroordeeld tot twaalf jaar cel- Van D. was de hoofdver dachte in een geruchtmakende kinderpornozaak. IZIE BINNENLAND-A3 vandaag 2 katernen Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids RTV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 En dan is er koffie Van onze verslaggever Hans van den Broek Den Haag - Beleggers drei gen zich uit het Nederlandse vastgoed (met een totale waarde van 750 miljard gul den) terug te trekken. Reden is de nieuwe wet Bodem bescherming. Uitvoering van die wet leidt tot een forse waardeda ling van het onroerend goed. Die daling kan oplopen tot tientallen miljarden guldens. Gevolgen van een mogelijke boycot zijn onder meer dat ver ontreinigde grond niet meer wordt verkocht, de bedrijvigheid afneemt en diverse locaties lange tijd onbebouwd blijven. Dat blijkt uit een nog niet gepu bliceerd onderzoek van de Maat schap voor Milieubeleid in op dracht van de Raad voor Onroe rende Zaken (ROZ), een over koepelende organisatie van on der andere beleggers, banken, projectontwikkelaars, bouwon dernemers en makelaars. Het onderzoek wordt eind deze week aangeboden aan de Twee de Kamer. De ROZ stelt dat invoering van de wet Bodembescherming 'de sastreuze gevolgen heeft voor de vastgoedsector'. Zo blijkt dat de waarde van ernstig vervuilde be drijfsterreinen 4 a 5 miljard gul den bedraagt. De kosten voor schoonmaken worden geschat op 11 22 miljard gulden. Die kosten worden met de nieu we wet nagenoeg volledig afge wenteld op het bedrijfsleven. Met als gevolg dat aspirant-ko pers die terreinen bij voorkeur links zullen laten liggen. Ook dreigt de projectontwikke ling vast te lopen. Dit omdat in, verband met het afgeven van bouwvergunningen in een aantal gevallen bodemsanering nodig is. Vertraging in de onderhande lingen hierover kunnen in een enkel geval zelfs oplopen tot zes of zeven jaar. Daarnaast is er volgens de on derzoekers waardedaling te ver wachten bij bestaand onroerend goed. Zo bestaat het risco dat bij huurwoningen de huren moeten worden verlaagd omdat de wo ningen op vervuilde grond staan. Daardoor valt het rendement voor de belegger weg. Doorn in het oog van de beleg gers is vooral de zogenaamde saneringsparagraaf in de nieuwe wet. Daarin krijgt de overheid de mogelijkheid eigenaren van terreinen een saneringsbevel op te leggen, ook als zij niet de vervuiler zijn. De onderzoekers komen met een aantal aanbevelingen om te voorkomen dat beleggers zich uit de vastgoedmarkt terugtrek ken. Ze vinden dat rekening gehou den moet worden met het toe komstig gebruik van het terrein en dat een saneringsbevel alleen op z'n plaats is als de eigenaar schuldig is aan de vervuiling. Verder pleiten zij voor fiscale maatregelen om het eigenaren makkelijker te maken de kosten voor sanering te kunnen betalen. Den Haag - Ruim een kwart miljoen belastingbetalers krijgen extraatje van de fiscus. Krijgt men nu nog pas geld van de inkomstenbelasting terug als dat bedrag meer dan 331 gulden bedraagt, volgend jaar wordt die s een stuk verlaagd. Rotterdam -r Benzine en diesel worden morgen een cent per liter duurder. De meest voorkomende literprijzen aan de zelftankpomp worden 183 cent voor super plus loodvrij, 179 cent voor Euro loodvrij, 195 cent voor superben- zine met lood en 128,2 cent voor la - Dit jaar zijn tot nu toe drie nieuwe gevallen van polio gemeld: twee vrouwen en een man. Ze zijn allen jonger dan veertig jaar en komen uit Zee land, Gelderland en Zuid-Hol- i. Het totaal aantal poliopa tiënten komt daarmee op 67. Volgens Volksgezondheid is de epidemie, die september vorig jaar begon, pas voorbij als er twee maanden geen nieuwe po liogevallen meer worden gemeld. Utrecht - Jongeren die met de Interrailkaart door Europa wil len reizen, betalen daar dit jaar 695 gulden voor. Vorig jaar kost te deze kaart 570 gulden. De NS hebben de prijs moeten verhogen onder druk van de spoorweg maatschappijen van een aantal 'Uideuropese landen. Volgens de bewindvoerders van DAF is de redding van het concern een race tegen de klok. Maar ze zijn optimistisch dat de operatie zal slagen. Het personeel van DAF heeft minder reden tot vreugde. Tijdens een bijeenkomst met de bewindvoerders bleek dat de helft van de 5000 werknemers in Eindhoven binnenkort op straat komt te staan. foto anp (ADVERTENTIE) Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 1830 uur informeer bij uw AH winkel. Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 13 februari a.s. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Maij (Verkeer en Waterstaat) trekt tien miljoen gulden voor proeven mét de regiotaxi. In Zeeland zal de regiotaxi gaan rijden op Schouwen-Duiveland, Zuid-Beveland en in West Zeeuws-Vlaanderen. In Noord-Brabant rijdt de taxi in Oosterhout/Raamsdonksveer, Steenbergen, Oud-Gas tel, Oudenbosch en Zevenbergen. De proeven beginnen nog voor de zomer en duren twee jaar. Het systeem van de regiotaxi houdt in dat passagiers van huis worden opgehaald en naar een halte of knooppunt van het openbaar vervoer worden gebracht of omgekeerd. De gemiddelde prijs zal tussen de 5 en 10 gulden liggen. De reiziger moet van te voren te kennen géven dat hij van de taxi gebruik wil maken. Net als bij de treintaxi moet de regiotaxi met anderen worden gedeeld. Eindhoven (anp) - Philips verzoekt bezitters van bepaalde typen televisietoestellen deze op kosten van het concern te laten controle ren of repareren vanwege mogelijk brandgevaar. De Eindhovense onderneming meldt dat het gaat om apparaten met een zogeheten K-40-chassis die zijn gebouwd tussen 1983 en 1987. Uit onderzoek is gebleken dat door intensief gebruik in enkele soldeerverbindingen metaalmoeheid kan optreden. Dat kan brand tot gevolg hebben. Van de betrokken typen zijn ongeveer 300.000 toestellen verkocht. Het concern plaatst morgen een advertentie in alle Nederlandse dagbladen waarin bezitters van de toestellen worden opgeroepen hun tv voor controle of reparatie aan te bieden. Medewerkers van het concern komen de toestellen bij de bezitters thuis nakijken. Van onze verslaggever Den Haag - Het kabinet is van plan om ondernemers, die zich herhaaldelijk schuldig maken aan het zwart uitbetalen van loon, te verbieden hun bedrijf nog langer uit te oefenen. Volgens minister Hirsch Ballin (Justitie) overweegt het kabinet verder bij het aangeven van ge boorten bij de burgelijke stand voortaan een medisch attest te verplichten. Hij denkt dat op deze manier frauderen met kinderbijslag kan worden voorkomen. Het kabinet heeft nog meer in petto voor fraudeurs: sociale re chercheurs krijgen in het vervolg toegang tot de kenteken-regis tratie. Zij kunnen daardoor achterha len welke auto op naam staat van personen, die worden ver dacht van bijstandsfraude. Tenslotte wil staatssecretaris Ter Veld (Sociale Zaken) sancties gaan opleggen aan personen, die in het verleden met de bijstand hebben gefraudeerd, maar geen uitkering meer hebben. Deze voorstellen passen in het verscherpte fraude-beleid van het kabinet, waarover de Twee de Kamer zich gisteren boog. Volgens minister Kok (Finan ciën) moet dat beleid dit jaar bijna een half miljard gulden opbrengen. Dat bedrag loopt ge leidelijk op tot een miljard gul den per jaar. Kok schat dat de schatkist elk jaar zeker 20 miljard gulden misloopt door misbruik van so ciale uitkeringen en fiscale rege lingen. Overigens gaan al die maatrege len een meerderheid in de Twee de Kamer nog niet ver genoeg. De fracties van CDA en PvdA vinden dat de controle nog strenger moet en dat fraudeurs ook harder moeten worden be straft. De bewindsman voelt echter weinig voor de suggestie van de CDA-fractie om één centrale in formatiebank op te richten met daarin alle gegevens, die voor de bestrijding van fraude van be lang kunnen zijn. «*S|| Hoe lang bestaat België nog? Na de tamelijk geruisloze staatshervorming van afgelopen weekeinde, ligt een boedelscheiding tussen Vlaanderen en Wallonië in het verschiet. Zie pagina Buitenland - A4, Ondanks de hoge barometerstand laat ook vandaag de zon zich amper of niet zien. Ook neerslag van betekenis zit er voorlopig niet in. Van onze verslaggever Meeuwen/Zundert - De rijkspolitie heeft gisteravond in verband met de moord op de 49-jarige Teun van Nordennen uit Meeuwen zijn 39-jarige weduwe A.S. en 22-jarige stief zoon S. de S. aangehouden. De al geruime tijd ciculerende geruchten dat het hierbij gaat om een 'crime passionel' lijken daardoor bewaarheid. Maar politie-woordvoerder Worm ontkende gisteravond dat die geruchten bij de arrestaties een rol hebben gespeeld. „De verdachten zijn aangehou den op grond van feiten en om standigheden die tot op dit mo ment gedurende het zeer grondi ge recherchewerk aan het licht zijn gekomen". (ADVERTENTIES) EINDSTRAAT 24-BREDA Van Nordennen werd op zondag 17 januari dood aangetroffen bij de oude vuilstortplaats De Leemput in Zundert. Kort na de moord beschuldigde een vrouw uit Hank, die al een aantal maanden een relatie met Van Nordennen had, zijn wedu we er van betrokken te zijn geweest bij de dood van Van Nordennen. Worm wilde gisteravond verder geen enkele mededeling doen over deze moordzaak. „We zijn tijdens het onderzoek doorgedrongen tot een zeer klei ne kring van mensen rond het slachtoffer. Feiten, omstandig heden en bijzonderheden waar onder het misdrijf is gepleegd zijn slechts aan de dader(s) be kend." „We willen niet dat betrokkenen zich in hun verklaringen kunnen gaan beroepen op gegevens die in de publiciteit zijn gebracht.' We gaan nu door middel van verhoren van de verdachten on derzoeken wat hun rol is ge weest", aldus Worm. De twee verdachten zijn gister avond in hun respectievelijke woningen aangehouden. Dat ge beurde in aanwezigheid van de rechtercommissaris en de offi cier van justitie mr. H. van der Meijden. Op beide adressen is huiszoeking verricht. "1 Van onze verslaggever Jan van Zuilen Werkendam - Een groot deel van de gemeenteraad van Werkendam ergert zich aan de reclameposter 'Is er koffie na de dood?', die de nieuwe bushokjes in het dorp 'siert'. „Ronduit .smakeloos", vindt het CDA-raadslid J. Potters, die de kat de bel aan bond door er in de raadsvergadering vra gen over te stellen en van zijn meeste collega's groot gelijk kreeg. Eigenlijk geen wonder. De sug gestieve vraagstelling op de ge wraakte reclameposter van de uitvaartverzekering AwL staat in een dorp met een streng- protestantse signatuur als Wer kendam zo ongeveer gelijk met vloeken in de kerk. Potters: „Ik vind dit stuitend. Met de dood spot je niet. Zeker niet als uitvaartverzekeraar. Je zult maar net van een begrafe nis terugkomen." „Kennelijk weten reclamema kers van gekkigheid niet meer wat ze moeten verzinnen om aandacht te trekken. Op tv heb je tegenwoordig ook al zoiets. Dan mag je van Petrus de he mel niet binnen als je niet bij een bepaalde verzekerings maatschappij een uitvaartpolis hebt genomen". Extra wrang voor de Werken- damse raadsleden is dat ze het onheil min of meer over zich zelf hebben afgeroepen door in zee te gaan met de firma Alre- con uit Bunnik. In ruil voor een forse bijdrage in de kosten van het bouwen van wachthokjes bij bushaltes, abri's, heeft Werkendam Alre- con de vrije hand gegeven om op die bushokjes reclame te maken. Alrecon maakt de reclame niet zelf, het bedrijf verhuurt alleen reclame-ruimte aan reclame bureaus. „Met de inhoud van de boodschap hebben wij ei genlijk niets te maken", zegt woordvoerder C. Oostrom van Alrecon. De enige voorwaarde die Alre con stelt is dat de reclame-ui ting moet voldoen aan de richt lijnen van de reclame-code commissie. Volgens Oostrom is Werken dam niet de enige gemeente waar mensen zich hebben geër gerd aan de tekst 'Is er koffie na de dood?' Toch is dat voor Alrecon geen reden de reclame posters te verwijderen. Oostrom: „Als we daar aan beginnen is het hek van de dam. We krijgen wél meer klachten over reclame. Laatst bijvoorbeeld hebben we een hoop gelazer gehad met een reclame van Mazda. Alleen kwamen de klachten toen niet De gewraakte reclame van de uitvaartverzekering foto de stem/johan van gurp uit Werkendam maar uit de feministische hoek." „Het heeft er ook mee te ma ken dat de reclame de laatste jaren veel harder en indringen der is geworden. Waar de een om kan lachen, vindt een ander kwetsend", zegt Oostrom. VERVOLG BINNENLAND - A3 PHILIPS Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de véle. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres Postcode:Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro85.50 maand automatisch 28.45( De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. IJ

de Stem | 1993 | | pagina 1