Coalitie Oostburg in gevaar Willem van Oosten zestig jaar muzikant losieven ers kost vee ton Valse start van nieuwe milieuwerkgroep in West-Zeeuws-Vlaander en Kwestie zwembaden drijft wig tussen oppositie en college van B en W Prijzen voor clubkampioenen Autoclub PLAATSELIJK nieuws Milieuvluchten boven politieregio leveren veel 'vieze zaakjes9 op nieuws Forse celstraffen geëist tegen drie Roosendalers tief volleybal n Gent atief etbal urg dode schapen ZEELAND Politie Breda onderzoekt raadselachtig bloedspoor Yoor overtredingen rijtijdenwet boete van 15.000 gulden Sozenoverleg en SJC gaan langlaufen in de Ardennen Yoor overval op bestelauto in Zevenbergen Kevin Willis, 2 de Ende, 3. Mark Hoogste uitworn k Wieland. Schleibach het duo fnagels. ■N N-Risseeuw 2-6, Hon- erdaen 8-0. cclivity-Spagaat 4-4 e Kornuiten 0-8, Qe' s-Doetterniettoe 4.4 el vlucht 2 1-7. De Pooter 6-33, Axel 2, Risseeuw 5-30, Lap. 0, Hontenisse 2 5.99 5-27, TZN 5-22, De 5-17, Perdaen 5-9. e Kornuiten 5-40, Ac- 8, Doetterniettoe 6-27 -27, Vogelvlucht 6-25' Ljntjes 5-17, Lamir 6-1 r' 13, Club'86 5-4. Gent - In de recrea- lleybalcompetitie in Gent boekte Acke in klasse gemengd een 3-0-overwinning. ers behaalde de Savok In de tweede mengd. In de eerste ouwen moest Savok 2 erspit delven tegen kers met 0-3. EN N sse: Savok 2-Gilderak- eters-Kliekske 3-0, Ce- nelux 1-Cerestar Bene klasse: De Sterre-De rs 3-0 (reglementair), eijt Philippine 0-3. Wisse-Houtland West- Savok-Savok 2 0-3. D asse: Cromheecke-Bode Acke-Rabo 3-0. lase: Gilderakkers 2-Cr- 2-1, Bode 1-Crom- 0, Savok 2-Gilderakkers g - Oud Sluis haalde estzeeuwsvlaamse re- e zaalvoetbal weer derwets uit. Toen alle pen na het duel tegen ck waren opgetrok- nd het 1-13 voor de Je kampioen, n de ranglijst wordt ~r Omnisport/Boeme- t de week somberder, rd fors verloren van Teijn. Petrus Paulus leidende positie in asse over van het niet komende Bon Ami. De aren haalden het vlot de Sande. GEN em Boys-Gemeente Oost- lasse: Francke Sport-Ra- Stekelinck-Oud Sluis mnisport/Boemerang-Al- n 1-13. lasse: Attent Boys-Kom- La Porte d'Or-Mijnders N/Amro-Van Looy 10-5. lasse: Petrus Paulus- Sande 7-1, Optics-Rie- 4, Rode Leeuw-Chez René EN _lasse: Oud Sluis 11-19, eijn 11-14, Traas 11-14, Sport 11-13, OBS/De 0-12, Rabo 11-11, Tem -7, Veteranen 10-6, Steke- -6, Omnisport/Boemerang klasse: La Porte d'or Mijnders 11-14, Attent 1-13, Gemeente Oostburg ABN/Amro 11-12, .Kom- -10, Deltan 10-9, Telepost Block 10-5, Van Looy klasse: Petrus Paulus Bon Ami 11-19, Rode 11-12, WOD/St.-Pierre ^an de Sande 10-10, Rie- 1-10, De Zwart 10-9, Chez -6, Optrics 10-5, De Wolf het college van burge en wethouders gaat de operatie, inclusief het hu rt hekken, 234.177,66 gul- 'isten. nog niet bekend of de nte op moet draaien voor le bedrag. Er ligt een ver dij het ministerie van ü- in om een flink deel vanme over te nemen. Op dat is nog niet gereageerd de gemeente nog niet alle ngen binnen heeft en ze >g niet heeft kunnen door naar Den Haag. - De 22 schapen, die tenge- van een aanval door een o honden in Sluis werde d of wegens verwonding® en worden afgemaakt, W~ iet te zijn verzekerd. Word 'enaar van de hond(en) nie^ den dan zit schapeneige' W. van L. met een schad van 7000 gulden. Ten on- 2 vermeldden wij gister an L. was verzekerd. ■- yan onze correspondent Oostburg - De oprichting van een „ulieuwerkgroep gisteravond in het lokaal van natuurbeschermingsver eniging 't Duumpje aan de Schouw burgstraat in Oostburg verliep niet echt stormachtig. Slechts drie personen hadden eerder aangegeven dat ze geïnteresseerd waren en slechts twee personen verschenen daadwerkelijk op de eerste bijeen komst. Initiatiefneemster F. Pillen uit Retranchement was dan ook zeer te leurgesteld. Toch wil ze de moed nog niet opgeven. Als secretaresse van natuurbescher mingsvereniging 't Duumpje wil ze in het clubblad alsnog een hernieuwde oproep plaatsen. Verder wil ze in alle grote supermarkten in West- Zeeuws- Vlaanderen en bibliotheken posters op hangen om de mensen wakker te ma ken. Uiteindelijk wil ze dan met vier of vijf personen starten en bekijken wat dan de mogelijkheden zijn. Vanuit die basis kan dan verder gewerkt worden. Zij wil in overleg met de betrokkenen bekijken welke richting de club moet gaan. Van uit de Zeeuwse Milieu Federatie zal eventueel ondersteuning gegeven wor den. Een milieuwerkgroep zou voor West- Zeeuws-Vlaanderen iets nieuws beteke nen. Pillen heeft echter al ondervonden dat veel mensen die strijd al opgegeven hebben en nu 'gefrustreerd thuis achter de buis zitten'. Die houding wil ze nu weer doorbreken. Belangstellenden kunnen voor meer inlichtingen bij haar terecht. Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Oostburg - De oppositie (PvdA en Dorpsbelangen en Toerisme) en het college van burgemeester en wet houders van Oostburg zijn gisteravond tijdens de eer ste confrontatie in de ad viescommissie Welzijn geen duimbreed geweken van hun ingenomen stand punten over de oplossing van de zwembadproble men in de gemeente. Tijdens de vanochtend te houden commissie Financiën is het waarschijnlijk voor een van bei de partijen buigen of barsten. Er staat namelijk mogelijk meer op het spel dan de aanpak van de zwembadproblematiek in de ge meente. Want met de harde op stelling van PvdA en D en T, die de meerderheid in de gemeente raad vertegenwoordigen, in de richting van het college, staat de positie van de zittende wethou ders misschien op de tocht. Im mers, de oppositie veegt de op lossing van B en W van tafel en eist dat er ten hoogste een halve Ion wordt uitgetrokken voor het maken van een offerte voor de bouw van een nieuw overdekt ivedstrijdzwembad in Oostburg ter vervanging van het huidige bad in sportcomplex De Veer- hoek. Vrees Het college wil daar absoluut niet aan omdat daar de vrees bestaat dat Oostburg de aanleg van een nieuw wedstrijdbad fi nancieel niet kan behappen. Die standpunten bleven gisteravond in de commissie Welzijn onwrik baar overeind. De coalitiegeno ten CDA en WD toonden zich overigens evenmin gelukkig met de door B en W voorgestane oplossing. CDA-woordvoerder H. Lippens bracht opnieuw de in het verle den al door zijn partij aangedra gen oplossing op tafel: zwembad De Veste in Breskens 'verkopen, een miljoen gulden reserveren om in die plaats een sporthal neer te zetten op sportcomplex Baersande en zwembad De Veer- hoek in Oostburg opknappen. A. Rosendaal (WD) onthield zich in afwachting van de com missie Financiën van het ver woorden van een definitief standpunt. Wel maakte hij dui delijk dat de liberalen alleen in kunnen stemmen met oplossin gen waarvoor het geld binnen de huidige begroting te vinden is. »Er mag geen geld aan de reser ves onttrokken worden. Anders volgt een lastenverzwaring voor de burgers. Dus zullen we be paalde zaken in de begroting moeten inruilen." Brief De vertegenwoordigers van PvdA en D en T verwezen naar de brief waarin ze het college ®der meer de opdracht gaven te laten rekenen naar een nieuw overdekt wedstrijdbad (zie el ders in deze krant, red.)'. Zowel wethouder L. Cuelenaere-Faes als de coalitiegenoten (CDA en VVD) verweten de oppositie geen financiële onderbouwing te ge ven van hun standpunt. De wet houder concludeerde dat een nieuw wedstrijdbad nooit een haalbare kaart kon zijn. „De gemeente blijft dan met een gat van anderhalf miljoen gulden zitten en dat is onverantwoord." legde even later uit dat Oost- hurg de komende drie jaar een korting op de rijksuitkeringen ®an 492.000 gulden boven het hoofd hangt. In dat licht sprak ze haar nieuwsgierigheid uit de financieringswijze van "e' plan dat de oppositie in SMachten heeft. Behalve een politiek gevoelige westie is de oplossing van de zwembadproblemen uiteraard o°k een heet hangijzer onder de oevolking. Twee meisjes van de eholengemeenschap 't Zwin haakten dat duidelijk met de verhandiging van een stapel andtekeningen aan wethouder uelenaere. De Bressiaanders inbang hun bad te verliezen. Lorijn namens de commissie JjfJ'Jbelangen Breskens en oneldestroomvoorzitter L. ondergem maakten dat even- sd?S tijdens een in- P oekbeurt voor aanvang van oommissievergadering. i De prijswinnaars: vlnr Jan Vergouwe, Monique Verploeg, Joop Kolijn, Arja Buyze, Luc van Schaick. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent Zuidzande - Tijdens de in hotel De Zwaan te Zuidzande gehouden jaar vergadering van de West-Zeeuws- Vlaamse Autoclub (WZA) werden de clubkampioenen van het afgelopen seizoen gehuldigd. Ze mochten het daarvoor bestemde ere metaal in ontvangst nemen. Verder bleek uit het jaarverslag van secretrais J. van Hanegem dat de WZA een redelijk goed verlopen 1992 achter de rug heeft. Pen ningmeester L. van Schaick was positief over het jaarverslag. Hij deelde de aan wezigen mee dat er een batig saldo was. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Vergouwe bij acclamatie herkozen en in een bestaande vacature werd voorzien door de benoeming van de heer Joh, de Feijter uit Schoondijke. Verder stelden de aanwezigen de ritten- kalender voor 1993 definitief vast. Na de vlot verlopen vergadering eindigde de avond in een gezellig samenzijn met een drankje en een hapje. Eindstanden kampioenschappen Wedstrijdklasse bestuurders: 1. J. Vergouwe, Zuidzande, 77 punten, 2. J. Kolijn, Oostburg, 70, 3. L. van Schaick, Oostburg met 55 punten. Wedstrijdklasse navigators: 1. Yolanda van Schaick, Oostburg met 55 punten Toerklasse bestuurders: 1. C. de Jonge, Hein- kenszand, 104 punten, 2. G. de Vriend, Aar denburg, 81, 3. A. Buijze, Groede met 78 punten. Toerklasse navigators 1. J. de Jong, Hein- kenszand, 104 punten, 2. M. Verploeg, Groede, 93, 3. N. de Vriend-Lippens, Aardenburg met 81 punten. Rittenkalender 1993 4 april, Schorreblomrit, 16 mei Rode Kruisrit, 22 juli Badrit Retranchement, 29 juli, Badrit Cadzand, 5 augustus Badrit Groede, 19 sep tember Kreekerit, Eede, 24 oktober, Ossewei- rit, 21 november Belfortrit, 12 december Wildrit. Van onze verslaggever Zuidzande - De Koninklijke muziekvereniging Veronica uit Zuidzande en drumband Harmonie uit Oostburg heb ben vier muzikanten tijdens een goed bezocht wintercon- cert gehuldigd. De gymzaal in Zuidzande zat met 150 bezoekers helemaal vol. Bovenaan die lijst van jubilaris sen stond ongetwijfeld Willem van Oosten uit Oostburg die be zig is aan zijn zestigste jaar als muzikant. Van Oosten was onder meer politieagent in Zuidzande en begon in 1932 met muziek maken. Hij speelde in diverse muziekkorpsen waaronder ook dat van de rijkspolitie. Marcel de Paauw, bestuurslid van de KNF, was voor deze gelegenheid speciaal naar de Zuidzandse gymzaal gekomen en speldde Van Oosten de KNF- speld op de revers en overhan digde hem de bijbehorende oor konde. Daarna kwamen drie mu zikanten aan de beurt die 12,5 jaar actief zijn met hun hobby: Karin de Meester-De Jonge, Mia. Luteijn en Paul Vercruysse. Ook zij kregen een erespeld en het bijbehorende certificaat. Dat was nog niet alles tijdens het goed verzorgde concert, want Piet du Burck werd be noemd tot erelid van Veronica. Na 37 jaar muzikale activiteit als slagwerker moest hij om ge zondheidsredenen afhaken. Het was voor de tweede keer dat het winterconcert in de gymzaal plaatsvond. „Het geeft wel wat meer werk dan in het verleden in de kerk, maar het loont de moei te", aldus Wim Robijn, secretaris van Veronica. De beide muziek gezelschappen stonden tijdens het afgelopen weekeinde gehou den concert onder leiding van Ronny d'Herck (Veronica) en Wim Lasoen (Harmonie). Ook de leerlingen van de muziekschool verzorgden een optreden. Willem van Oosten is aan zijn zestigste jaar als muzikant begonnen. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Breda - Bij de Bredase politie breekt men zich het hoofd over een raadselachtig bloed spoor. Het spoor werd zondagochtend om 4.00 uur door een voorbij ganger ontdekt op de Kenne- dylaan. Het leidde via de Wil lemsbrug tot aan de ingang van de Willemstraat, waar het abrubt ophield. In het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk wordt momenteel on derzocht of het om menselijk bloed gaat. Bij de politie houdt men met alles rekening, varië rend van een misdrijf tot een voetganger die een spontane bloeding heeft gekregen en deze zonder medische hulp zelf heeft weten te stoppen of bij de Wil lemstraat in een auto is gestapt. Navraag bij de Bredase zieken huizen heeft in ieder geval ook geen enkel licht in de zaak kun nen brengen. Van onze rechtbankverslaggever Breda - De Bredase recht bank heeft de Rijsbergse transportfirma Marvo bv in hoger beroep voor vijf over tredingen van de rijtijdenwet veroordeeld tot in totaal 15.000 gulden boete. Zij be vestigde daarmee het vonnis van de kantonrechter. De tachograaf gaf aan dat chauffeurs tot negentien uur on afgebroken achter het stuur had den gezeten, terwijl tien uur per dag maximaal is toegelaten. Het bedrijf is al twintig keer eerder voor overtredingen van dezelfde wet veroordeeld. DINSDAG 9 FEBRUARI 1993 Hoek PLATTELANDSVROUWEN - In het Kerkcentrum te Hoek wordt maandag 15 februari om 19.45 uur een ledenverga dering van de vereniging voor plattelandsvrouwen gehouden. Ook niet-leden zijn welkom. Terneuzen CURSUS - Op de scholenge meenschap De Steelant start donderdag 4 maart een cursus bakken, die vier avonden in beslag neemt. Deze cursus be gint steeds om 19.15 uur een duurt tot omstreeks 22.15 uur. IJzendijke BOLWEDSTRIJD - Afvalbol- ling met 61 personen. Uitslag: 1. Henriëtte van de Wege/Rudi van Limmen/Ronald Goos- sens/Franklin Blaakman, 2. Geert van Zele/Rudi van Lim- men/Herman Goossens/Ceriel Dhaese, 3. Johan Dellaert/An dy de Schipper/Johan Ver- meulen/Armand de Maertelae- re. Van onze verslaggever Tilburg - Tijdens de wekelijkse milieuvluchten boven de politieregio Midden- en West-Brabant zijn vorig jaar vanuit de helikopter bijna 500 'vieze zaakjes' ontdekt. In totaal zijn 463 zaken geregistreerd. Op het overzicht van de waarnemin gen scoren vooral het niet afdekken van mestsilo's, illegale lozingen, opslag van autowrakken en opslag van afval erg hoog. De milieuvluchten worden ge coördineerd door het Regionaal Bureau Milieuzaken van de poli tieregio, dat nu nog in Breda gevestigd is maar in de toekomst verhuist naar het centrale regio bureau in Tilburg. Volgens B. van Ganzewinkel, hoofd van het Regionaal Bureau, is er geen sprake van een stijging van het aantal waarnemingen. „Gemiddeld vindt er één milieu- vlucht per week plaats met een helikopter van de dienst Lucht vaart van de rijkspolitie. Steeds gaan er twee waarnemers mee die het gebied goed kennen. Per vlucht worden er negen of tien waarnemingen gedaan. Maar het gaat natuurlijk niet altijd om overtredingen. Vaak krijgen we verzoeken van een gemeente om bijvoorbeeld mestsilo's te con troleren. Als wij een silo waar nemen die niet afgedekt is, ge ven we dat door en dan kan de gemeente aan de hand van de vergunning bekijken of er wel of geen sprake is van een overtre ding". Toch leidde in een aantal geval len de waarneming van de heli kopter tot het nemen van be stuurlijke maatregelen. Die kun nen bestaan uit aanschrijvingen om bepaalde dingen aan te pas sen, het bevel om activiteiten te stoppen of het opleggen van een dwangsom. Afhankelijk van de overtreding wordt besloten of er ook strafrechtelijk opgetreden wordt. Dat gebeurt bijvoorbeeld als er sprake is van opzettelijk handelen, ernstige milieuschade, het wederrechtelijk verkrijgen van economisch voordeel of bij gevallen van herhaling. De relatief hoge kosten, onge veer 1400 gulden per vlucht, noemt Van Ganzewinkel geen probleem. „Sommige zaken kun je vanaf de weg onmogelijk waarnemen en de cijfers tonen aan dat de vluchten erg veel opleveren. Bovendien werken de vluchten ook preventief. Niet al leen in het landelijke buitenge bied, maar ook in stedelijke ge bieden. Want wij komen echt overal. Als we een vlucht maken boven Tilburg zit er altijd een rondje boven de industrieterrei nen bij". Naast de milieuvluchten heeft het Regionaal Bureau nog diver se andere projecten onder han den. Zo loopt momenteel de mi lieu-opleiding die alle politie mensen die in de toekomst in de brede-basispolitiezorg terecht komen, volgen. „Het in Tilburg gestarte project waarbij aange voerd bedrijfsafval op stort plaatsen gecontroleerd wordt, is uitgebreid tot andere stortplaat sen. We zijn ook nog bezig met de controle van lpg-stations. Van onze verslaggever Oostburg - Het Sozenoverleg West-Zeeuws-Vlaanderen or ganiseert met de SJC (streek- jeugdcentrale) een dagje langlaufen in de Ardennen. Het evenement vindt plaats donderdag 25 februari. Het uitstapje kost 35 gulden. Bij de prijs inbegrepen zijn de busreis, de huur van ski's en skischoenen, de toegang tot de piste en een verzekering. De bus vertrekt om 7.30 uur en is rond acht uur 's avonds terug. Bij gebrek aan sneeuw vindt een vervangende activiteit plaats: schaatsen in Eeklo. Dat kost een tientje. Aanmelding is mogelijk bij de SJC te Oostburg. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Officier van justitie mr. C. Hermans heeft gisteren tegen drie inwoners van Roosendaal straffen geëist van 18 tot 24 maanden omdat ze samen van de chauffeur van een bestelauto hebben overvallen. Dat gebeurde op 13 oktober 1992 in Zevenbergen. De buit bestond uit geld en inge vulde girobetaalkaarten, in to taal voor 6233 gulden. Het idee was afkomstig van de 24-jarige G. H. Hij werkte sinds een paar weken als bijrijder. Omdat de chauffeur hem regel matig zei dat hij niet bang zou zijn als hij werd overvallen en het geld direct zou afgeven, tipte H. zijn vriend S. van D. (26), toen die hem over zijn geldzor gen vertelde. Van D. schakelde de 25-jarige R. K. in. In een paar dagen tijd belde H. vier keer naar Van D. om door te geven waar ze de chauffeur te pakken konden nemen en hoe veel die dan bij zich zou hebben. Al die keren stond bij Van D. het telefonisch antwoordapparaat aan en ging het feest niet door. Pas op 13 oktober kreeg H. wel rechtstreeks contact met elkaar VanD. Op de afgesproken plaats stapte H. uit de bestelwagen en begon te lossen. Hij gaf nog een seintje naar Van D. er maar van af te zien, maar die zette door. K. kwam met een vuurwapen op de chauffeur af en Van D. met een spuitbus met traangas. Nadat de man zijn portefeuille had afge geven, spoot Van D. hem het gas in zijn gezicht. De politie kon de mannen simpel opsporen toen K. de betaalkaar ten inleverde en het geld op zijn eigen rekening liet overmaken. Volgens K. heeft hij meegedaan omdat hij een vriend niet wilde laten vallen. Van D. leefde op veel te grote voet en maakte grote gokschulden. H. had het geld niet nodig, maar nam zijn deel na afloop wel aan. Samen gingen de drie van de buit ook nog een paar dagen in een huur- bungalow feestvieren. De reclassering noemt K. onaan gepast en niet gevoelig voor be geleiding. Dat laatste geldt voor Van D. ook. H. daarentegen heeft veel spijt van wat hij heeft gedaan. Hij wil de verzekerings maatschappij die de schade heeft vergoed voor 2000 gulden scha deloos stellen. En hij gaat, nadat zijn straf voorbij is, als vrijwilli ger slachtoffers van misdrijven helpen. Mede daarom adviseerde de reclassering voor hem een werkstraf. De officier zag dat niet zitten. Hij eiste tegen H. anderhalf jaar, waarvan een half jaar voorwaar delijk. Van D., die wat meer met justitie in aanraking is geweest, kreeg twintig maanden te horen met daarvan vijf maanden voor waardelijk. En K. met zijn elf eerdere veroordelingen hoorde twee jaar tegen zich eisen. De raadslieden Van Asselt en Anema bepleitten voor hun cliënten wat lagere straffen. K., die volgens de psychiater met een permanent gevecht tegen justitie bezig is, vond dat hij dezelfde straf heeft verdiend als Van D. Vonnissen op 22 februari.

de Stem | 1993 | | pagina 13