Weekmarkt naar andere plek ND PLAATSELIJK nieuws DAG KLAPPER O 'ivroi Cb Grote belangstelling voor duikcursus voor mensen met dwarslaesie Pelgrimstocht vordert gestaag 5ENHEID Akkoord college Axel en Vereniging Ambulante Handel over verplaatsing Hulst maakt zich op voor drie avonden tonpraten Grote drukte op rommelmarkt scouting schietingen kaartingen Verdachte brandstichting 6wilde jonge vrouw uit seksclub Wernhout weren' Bredase bierbrouwerij wil vergunning voor oppompen van 1,4 miljoen m3 water Boulodrome in Clinge wacht op meer leden culieren ROB/ANNELIES ZEELAND C2 Djerken Graauw bezoeken de wagenbouwers Marijke Schoone heeft al zeshonderd zware kilometers afgelegd Clinge Kaartingen Informatie over dementie in De Lieve Stichtingen Maatschappelijk Werk gaan samenwerken te zoenen I p, jubileum, receptie loving, overwinning traham, openbare ormag best eens in op de pagina jk is dat niet en duur Prijs per regel of ,40", één grote regel I resp. 3,04*. van een foto of Drmaat van 35 x 45 1,96 resp. 16,76* 'en op aanvraag. Bij ling wordt 4,50 Foto's worden niet 6-236442 of geef uw atsing af bij één van .riftelijke opgaven ;accepteerd indien d zijn, ook indien uw levoegd is. t recht voor teksten denen te weigeren, chten bereiken over lehoudt de uitgever m de naam van de 3kend te geven. jelden op zaterdag gsnieuws lom op donderdag 1-1-93 Niet te geloven, maar echt waar: zijn 'n zilveren paar. Ra ceptie 12-2-'93 indeOi chidee, St. Gillis-Waas (B) v. 19-20.30 u. Goedemorgen ROB EN ANNELIES BOON Proficiat met jullie 25-ja rig huwelijk. Romadero krant. i Valentijnsgevoelens. Je Valentijnswensen Eiffeltoren zien Juliën lis mogelijk. BESTEM DINSDAG 9 FEBRUAR11993 Van onze correspondente Clinge - De belangstelling voor de ■jpeciale duikcursus in het zwembad van De Sterre in Clinge voor dwars- jjesie-mensen is groot. Straks kun nen ook deze mensen anderen red den van verdrinking. In de cursus duiken voor dwarslaesie-mensen in pe Sterre in Clinge wordt het on derdeel reddend zwemmen uitvoe- ng behandeld. Het opleidingsteam van de cursus, le den van de Bermuda Divers Oost Zeeuws-Vlaanderen, is erg enthousiast over de vorderingen van de deelnemers die het snorkelen en werken met per- sluchtflessen al aardig onder de knie hebben. Reddend zwemmen vergt veel van de kandidaten omdat ze slechts één arm beschikbaar hebben om te zwem men. Omdat dwarslaesie-patiënten alleen de beschikking hebben over de armen vergt het veel energie. Bepaalde red dingsgrepen kunnen zij niet uitvoeren en daarom wordt gebruik gemaakt van de onderarmse greep. Natuurlijk wordt rekening gehouden met de beperkingen en de af te leggen afstand. Het team heeft na veel denkwerk een duikpak laten maken dat geschikt is voor mensen met een dwarslaesie of mensen met protheses. Niet alleen is er een extra lange rits aangebracht in het pak waardoor het gemakkelijk aan en uit te trekken is, het is ook mogelijk de benen zodanig te gebruiken dat de knieën en voeten de bodem niet meer raken. Dit systeem, het aanbrengen van extra luchtkamers ter hoogte van knieën en enkels, houdt veel minder gevaren in voor de duiker en kan met één hand bediend worden. De kamers zijn direct opblaasbaar en makkelijk te ontluch ten. Er is door het team van de duikcur sus patent aangevraagd op dit systeem. Een bekend onderwaterfotograaf en een oud duiker, die na een ongeluk verlamd raakte, uit Antwerpen maken de weke lijkse lessen mee en zaterdag 6 febrauri komen instructeurs en een 'duikerarts' van de Belgische onderwatersport een kijkje nemen om eventueel samen met de Bermuda Divers een dergelijke cur sus in het Antwerpse op te zetten. Er wordt een videofilm gemaakt over de vorderingen van de deelnemers. Die wordt binnenkort vertoond. yanonze verslaggever Axel - De Axelse weekmarkt wordt het komende jaar toch regelmatig en gedeeltelijk verplaatst om de herin richting van de binnenstad te kunnen uitvoeren. B en W van Axel zijn dat met de afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel overeengekomen. Het college koos aanvankelijk voor de optie om de markt tij dens de werkzaamheden te laten staan, maar dat is door het raad gevend ingenieursbureau Bra- tenboer en Scheers (B en S) afgewezen. Het handhaven van de markt zou volgens B en S tot een kostenverhoging van tien tot vijftien procent leiden. Het kar wei zou ook langer duren omdat er elke week twee dagen verlo ren zouden gaan met het weer in orde brengen van de bestrating (op vrijdag) en het weer open gooien van de straat (op maan dag). Samenspraak B en W hebben nu in samen spraak met de Ambulante Han del afgesproken de werkzaamhe den in de Noordstraat (waar een groot deel van de weekmarkt staat opgesteld) in twee fasen uit te voeren. Eerst "het gedeelte van de Weststraat tot de Passage, vervolgens het deel van de Pas sage tot aan de Tuinstraat. In die periode verhuizen de marktkra men naar De Markt. „De markt kooplui zagen er geen brood in de werkzaamheden in kleine stukjes uit te voeren en telkens vijf of. zes kramen naar De Markt te laten verhuizen'. Dat trekt ook geen klanten. Het is de bedoeling dat er telkens zoveel kramen verkassen dat er op de Markt toch een volwaardige markt ontstaat", aldus een woordvoerder van de gemeente. B en W willen vijf regionale aannemers uitnodigen om een prijsopgave te doen. Zij volgen daarmee ook het advies van B en S dat de keus uit een beperkt aantal aannemers prefereert bo ven een openbare aanbesteding. In meerdere gemeenten is die keuze nu actueel omdat het slecht gaat in de bouwwereld. Voorstanders denken dat er voordeeltjes voor de gemeenten te halen zijn, omdat de onderlin ge concurrentie op dit moment groot moet zijn. Maar B en S zién daar niet zoveel winst in. „Nadeel is dat de aanbestedingskosten hoog zijn in verband met de rekenver- goeding voor veeldeelnemers. Men kan ook geen of weinig invloed uitoefenen op de uitein delijke selectie. Men weet vooraf niet wie men als aannemers krijgt en of men deze wel kent. Nadeel is ook dat men moet motiveren waarom men niet de laagste aannemer gunt", aldus B en W. Beter is volgens B en S om een beperkt aantal bekende aanne mers aan te schrijven. Voordeel is dat B en W dan weten met wie ze in zee gaan. En het concur rentiebeding blijft, gelet op de krappe markt, bestaan. B en W willen in maart met de werk zaamheden beginnen. Deze week worden alle betrokken bewoners Schriftelijk op de hoogte gesteld van de voortgang. De aanbesteding van de herin richting van de binnenstad (1,8 miljoen gulden) komt donderdag 11 februari aan de orde tijdens een vergadering van de commis sie openbare zaken. Deze begint om 19.00 uur. Zes deelnemers in grote zaal Den Dullaert Van onze correspondente Hulst - De 'mannen met de scherpe tong' zorgen drie avonden lang voor hilariteit onder het publiek. In de grote zaal van het gemeenschaps centrum Den Dullaert start op vrijdag 12 februari het Buutreedners festival. De tonpraters komen ook zater dagen zondag in actie. Be zaal is aangepast aan het evenement, het publiek wordt gegroepeerd rondom de ton waarin de buutreedners hun reeks milde, rake en pittige grappen vertellen, ook dit jaar zijn het zes spraakwatervallen die een loopje nemen met de Hulster politiek en andere we reldschokkende zaken op de kor rel nemen. Suikerke, Kakkenest- ie> Sies den Flierefluiter, het 01- Van onze correspondente Graauw - De Djerken in Graauw gaan vrijdag 12 fe bruari op pad. De prins met gevolg maken een tocht langs de vele werkplaatsen van de wagenbouwers. Geen enkele dorp is zo actief als Graauw. Bij de boeren in de omgeving wordt in minstens 'waalf schuren ijverig gewerkt aan de carnavalswagens. De in woners van Graauw kapen vaak wens de carnavalsoptochten in jeeuws-Vlaanderen en het Waasland de ereprijzen weg. lands Meesterke, Dolf Bordenve- ger, Marilyn Mosgroen, De Spaanse Brabander...het zijn al lemaal namen die garant staan voor pure ontspanning. De tonpraters worden begeleid door een dweilorkest dat indien er te lang gekletst wordt, muzi kaal ingrijpt. Er worden harde noten gekraakt en vooral veel plezier gemaakt in aanwezigheid van carnavaleske figuren. De avonden beginnen steeds om 20.00 uur. De rommelmarkt van de scouting Hulst bracht bijna duizend gulden op. foto wim kooyman Van onze correspondente Hulst - Meer dan driehon derd belangstellenden kwa men een kijkje nemen op de rommelmarkt die de scou ting Hulst afgelopen week end hield in het buitencen trum 't Jagertje. De tot opperhoofd Rommel ge bombardeerde Karin van Osse- laer was blij met deze belang stelling. De nettowinst bedroeg een kleine duizend gulden. „Het is doorlopend gezellig druk geweest. We hadden de spulletjes overzichtelijk opge steld in drie lokalen en er was prachtig spul bij. Vooral huis houdelijke artikelen, kleinmeu- belen, lampen, schoenen, boe ken en zelfs typemachines," vertelde zij trots. De Sherpa's zorgden voor de wafels en de bezoekers konden ook een kop koffie of thee drinken of zich tegoed doen aan frisdrank. De opbrengst van de rommelmarkt is be stemd voor het zomerkamp dat dit jaar gehouden wordt van 10 tot 18 juli. Alle groeperingen van scouting Hulst gaan naar een groepskamp in Brunssum in Limburg. De prins vertrekt om 18.00 uur ®af café Modern. Daar verza- «en zich alle wagenbouwers i Belangstellenden. De raad fn e" en prins worden tijdens un tocht begeleid door de dweilband De Stoefers. a afloop wordt er erwtensoep geten bij P. Verras. Door onze medewerkster Gonny Verbeke Eede - Ze is al lang uit het gezichtsveld verdwenen, maar bij de achterblijvers in Eede is ze bijna dagelijks het onderwerp van gesprek. Wat heeft ze al achter de rug of nog voor de boeg? Waar is ze en hoe gaat het met haar gezondheid en conditie? Wat werd er ge daan voor Vera's zwerfkin deren in Den Haag? Op eerste kerstdag keerde Ma rijke Schoone Eede de rug toe. Ze begon aan een pelgrimstocht van meer dan 5000 kilometer naar Santiago de Compostela en Cabo Sao Vicente. Ze nam afscheid van velen en ging op pad met een loodzware rugzak als reisgenoot. Marijke Schoone is één van de tienduizend 'leden' van de we reldwijd verspreide broeder schap der pelgrims van Santia go de Compostela. Zij is nu op pad en volgt de grote routepa den door het Vlaamse land. Geregeld wordt er halt gehou den voor de noodzakelijke ont spanningsoefeningen. Het oude jaar wuift Marijke uit bij pastoor Van Hollebeke, nieuwjaarsdag trekt ze verder de natuur in. Haar rugzak is geen prettige reisgenoot, veel te zwaar beladen. Pijn in de schouders blijft danook niet uit. Maar ze trekt verder, over nacht in schuurtjes, op bed of in een zetel. In pastorieën en kloosters wordt ze gastvrij ont haald. In de kloostercel komt ze tot rust. Dit alles zonder beta ling. Als tegenprestatie vertelt ze over Santiago en de Haagse zwerfkinderen. Overal waar ze stopt, ontvangt ze intenties en geloofsbrieven om mee te ne men naar het graf van de H. Jacobus. Haar actie ontmoet sympathie. Zoals op het politie bureau in Geraardsbergen waar ze in de cel mocht slapen, maar uiteindelijk beloond werd met een gastvrij onthaal in de pastorie. Op dat punt heeft zij 290 kilo meter afgelegd en gaat ze ver der op zoek naar het Maria beeld 'Notre Dame de Verg- haes' en een slaapplaats in ka pel of schuilhut. In Gentinnes krijgt ze huisarrest opgelegd: een pijnlijke linkervoet die moet genezen. Op 18 januari neemt ze afscheid van de zorg zame gastheer. De tent en on nodige bagage laat ze achter. Via Belgrade naar Sint-Servais. Ze is inmiddels de taalgrens gepasseerd. Frans, Vlaams, Waals, door elkaar. Dat werkt verwarrend. Het centrum van Dinant gaat aan haar voorbij. Te toeristisch, niets voor een pelgrim. Richting Beauraing, een hedendaagse Maria-bede- vaartplaats. Met de Belgisch- Franse grens in zicht heeft ze ruim 600 kilometer achter de rug. Onderdak krijgt ze in de abdij van Orval, met de monniken van Père Paul neemt ze deel aan de vespers. Ze laat de rug zak, haar loodzware reisgenoot, achter en zoekt een veilig plaatsje voor haar Belgische portemonnee. Doorgaan, rich ting Spanje en Portugal, met een bivakzak van zestien kilo aan geloofsbrieven, intenties en het allernoodzakelijkste. Wat werd er ondernomen voor 'Vera's zwerfkinderen' in Den Haag, het doel waarvoor Marij ke Schoone eveneens onderweg is. Een groot aantal sponsors droeg een steentje bij aan dit huiskamerproject. De laatste rekeningstand werd half janua ri bekend gemaakt en bedroeg toen ƒ2800,-. Het einde van Marijke's voettocht is nog lang niet in zicht en de komende maanden loopt de actie dus door. Marijke Schoone vlak voor haar pelgrimstocht naar Santiago de Compostela in december 1992. foto wim kooyman KOERSBAL - Gemeenschaps centrum Malpertuus, koersbal Katholieke Bond voor Oude ren. Mat 1: 1. M. de Block-De Reehter/M. van Vlierbergen, 2. M. Vonck-Van de Keelen/L. Kegels, 3. O. van Hauten-De Vos/L. Buyze-Heyens. Mat 2: 1. C. Kegels-Van Gijsel/J. de Poorter, 2. L. Boonman-Lern- out/S. Thomaes, 3. C. Hage- man/J. Spitters. Biervliet - Zaal Lippens met 69 personen. Jokeren: 1. me vrouw Kornelis, Driewegen; 2. J. Riemens, Terneuzen; 3. me vrouw Timmermans, Vlissin- gen. Bieden: 1. J. Vonhout, Driewegen; 2. mevrouw Joko, Terneuzen; 3. L. van de Wee- ge, Groede. Clinge - Bieden één tegen drie ANBO, met 40 personen. Uit slag: 1. H. Kooien, Clinge; 2. G. Gijsel, Hulst; 3. O. Wee- maes, St.-Jansteen. Stand wis selbeker: 1. A. de Bruijn. Van onze correspondent Hulst - De Stichting Welzijn voor Ouderen Hulst houdt vrijdag 12 februari om 13.30 uur in het dienstencentrum De Lieve een informatiemid dag met als thema 'Vergeet achtig en van streek... of de mentie?' Dokter R. de Bakker van het verpleeghuis De Blaauwe Hoeve geeft dan informatie over de mentie. Daarnaast wordt de film 'Ze wordt vergeetachtig' ge toond. Er zijn geen kosten aan deze middag verbonden. Men kan zich opgeven bij Nellie Rijk, telefoon: 01140-15513. De Stich ting Welzijn voor Ouderen in Hontenisse houdt donderdag 11 februari eenzelfde middag in ho tel Van Leuven in Kloosterzan- de. Daarvoor kan men zich op geven bij Beppie van Megen: 01148-1851. Van onze verslaggeefster Bergen op Zoom/Roosendaal - Dé Stichtingen voor Maat schappelijk Werk in Bergen op Zoom en Roosendaal wil len intensiever gaan samen werken. Directeur van de Bergse vesti ging C. Dekkers: „Wij hopen met een gelijkblijvend budget een beter produkt te leveren. Bij voorbeeld door het personeel ge zamenlijk een cursus te laten volgen. En gebruik maken van eikaars ideeën. Je hoeft niet tel kens zelf het wiel uit te vinden." De kans dat beide instellingen in de toekomst fuseren acht Dek kers niet uitgesloten. „Als ik zie wat er in Nederland gebeurt met bedrijven en instellingen, dan sluit ik fusie niet uit. Óm te overleven moet je een bepaalde omvang hebben. Voor organisa ties als de onze is door de Vere niging van Ondernemingen in de Gesubsidieerde sector bijvoor beeld een minimum-norm van 25 werknemers genoemd. Samen met Roosendaal hebben wij nog maar zeventien mensen in dienst." KLOOSTERZANDE - Café de Reizende Man, 19.30 u. vleeskaarting. ST. JANSTEEN -Café den Ouden Arend, 14 u. kaarting. KOEWACHT -De Vlaschaard, 19.30 u. avond tropische produkten kvo. Van onze verslaggever Zundert - De 41-jarige Belg A.B. heeft op 23 januari jl. in Wernhout het bordeel La Reserve 2 in brand gestoken om te voorkomen dat een jonge vrouw nog langer in de seksclub kon werken. Dat is althans de verklaring die de man uit Merksem heeft afge legd tegenover de rijkspolitie Zundert. De Belg zou enkele da gen voor de brandstichting pro blemen hebben gehad 'in de re lationele sfeer'. Hij vermoedde dat 'een jonge vrouw' in La Reserve 2 werkte en daarmee kon hij zich niet verenigen, heeft hij tegenover de politie ver klaard. 'In een vlaag van woede en wan hoop' heeft hij op die bewuste zaterdagochtend het bordeel aan dë Wernhoutseweg in brand ge stoken. Zo kon B. voorkomen dat de vrouw er nog langer zou werken. In hoeverre de verdach te op de hoogte was van het feit dat in het bordeel twee werk neemsters lagen te slapen toen hij het pand in brand stak, wordt nog nader onderzocht. Be kend is wel dat de vrouw met wie B. een probleem had, niet binnen aanwezig was. Over de relatie die de verdachte met die ene vrouw had, doet de politie wat cryptisch. Groeps commandant J. Gorissen zei gis teravond desgevraagd slechts dat zij 'niet de vriendin' van B. was. Nadere mededelingen daar over deed hij niet. Gorissen wil de bevestigen noch ontkennen of de vrouw inderdaad in La Reser ve 2 werkzaam was. De vrouw in kwestie, die in België verblijft, zal nog gehoord worden. De ko mende tijd zullen ook nog ande re bij het bordeel betrokken per sonen ondervraagd worden om de bekentenissen van B. te checken. De in Merksem woonachtige ver dachte is op donderdag 4 februa ri aangehouden, nadat hij zich zelf op het politiebureau had gemeld om over de brand te komen praten. B. is dezelfde man die op die zaterdagochtend door de twee werkneemsters van La Reserve was gesignaleerd rond het tijdstip van de brand stichting. Met een rode auto heeft hij zich toen uit de voeten gemaakt. B. heeft de brandstich ting vrijwel meteen na zijn aan houding bekend. In een later stadium heeft hij pas verteld wat zijn motief daarvoor was. De man blijft in voorlopige hechte nis. Van onze verslaggever Breda - De Verenigde Bierbrouwerijen Breda-Rotterdam heeft bij de gemeenten Breda, Oosterhout en Teteringen een officiële aanvraag ingediend voor het onttrekken van 1,4 miljoen m' grondwater voor de bierproduktie in Breda. Het water wordt opgepompt op het terrein van het bedrijf op dieptes tussen 54 en 172,50 meter. Het gaat hier om de definitieve aanvraag van een al eerder ver leende voorlopige vergunning. De bierbrouwerij pompt al jaren grondwater op. In de aanvraag wordt wel uitgegaan van een veel grotere hoeveelheid grond water als gevolg van een hogere bierproduktie na de samenvoe ging van de Rotterdamse en de Bredase vestiging van de brou werij. Volgens een woordvoerder van het Bureau Grondwater van de provincie Noord-Brabant is het provinciebestuur uiterst terug houdend met het verlenen van vergunningen voor het oppom pen van grondwater. Voorrang heeft een hoogwaardig gebruik van het grondwater. Behalve de drinkwaterproduktiebedrijven in Brabant vallen daar ook de Brabantse bierbrouwers onder. Om een verdere verdroging van de bodem en het uitputten van de grondwatervoorraad in Bra bant tegen te gaan, scherpt het provinciebestuur het beleid steeds meer aan, onder andere in de landbouw (met een verbod op het gebruik van beregeningsin- stallaties) en bij landinrichting. In Oost-Brabant is een project in uitvoering waarbij Maaswater in de bodem wordt gepompt om dat later, gefilterd als drinkwater, weer op te pompen. Daarmee wordt het grondwater langer ge spaard. De aanvraag voor de drinkwa teronttrekking door de Verenig de Bierbrouwerijen Breda-Rot terdam ligt deze maand nog ter inzage bij'de gemeenten Breda, Oosterhout en Teteringen. Van on2e correspondent Clinge - Onlangs opende de tennisvereniging Game'79 naast het tenniscomplex een jeu de boules-terrein. Deze baan, omgedoopt tot Boulodrome, is door de Nederlandse Jeu de Boules Bond goedgekeurd voor het spelen van officiële wedstrijden. Initiatiefnemer Walther van Tienen heeft van het bestuur van de tennisvereniging toestemming gekregen om leden te werven. Het is voor belangstellenden uit de regio mogelijk om zich als lid van deze jeu de boules-vereniging aan te melden. De contributie voor niet-leden van de tennisvereniging Game'78 bedaagt vijfenzeventig gulden en voor leden dertig gulden per jaar. Bij voldoende belangstelling zal de mogelijkheid geboden worden om wedstrijden te spelen. Van Tienen zal iri het voorjaar een aantal instructie-avonden geven. Geïnteresseerden kunnen informatie krijgen bij Walther vap Tienen, Gravenstraat 188 te Clinge.

de Stem | 1993 | | pagina 11