Brandweer luidt de noodklok Breskt 'Waogetjes kaïken'' bij Hulster Vossen JANSEN RAAMSDONKma2Da Zeeuwse Milieufederatie wil groei van afvalberg na 1997 stoppen Bezuinigingen van Rijk treffen regionale en gemeentelijke korpsen omité start a Tel. 01621-12991 fax: 22238 A4 Stichting Sluis Helpt Roemenië overstelpt met goederen GS willen geld uittrekken voor snelle milieu-acties Honden richten slachting aan onder schapen in Sluis 'Zeeuws-Vlaanderen heeft permanente EHBO nodig' Storm levert veel windenergie molen Oostburg op Vakbonden op bres voor leden bij Dow Chemical grief aan college jemeente Axel gaat vuil wegborstelen Pater Cramers in juli naar IJzendijke Gr< mis dri Nederlandse Hai houdt voorlichti) leasing voor iedere beurs bedrijf en particulier van nieuw en jong gebruikt de stem zeeland MAANDAG 8 FEBRUARI 1993 Van onze verslaggever Terneuzen/Goes - De Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) denkt dat het mogelijk is na 1997 de groei van de hoeveelheid afval in Zeeland te stoppen. Daarvoor moet op korte termijn wel een forse campagne beginnen om mensen bewust te ma ken de 'produktie' van afval te voorkomen en meer tot hergebruik over te gaan. Essentieel voor het slagen hiervan is aandacht die moet worden besteed aan voorlichting en 'opvoeding'. De ZMF vindt het daarom een goede zaak dat het Zeeuws provinciebestuur er in zijn laatste ontwerpplan (PAP-3) voor heeft gekozen het uitgangspunt verwerking van afval te veranderen in voorkomen van afval. „Er is echter geen sprake van trendbreuk, zoals wordt gesignaleerd. Bij het voorgestelde beleid blijft het afvalaanbod tot het jaar 2000 toene men." Voorwaarde voor een succesvol voorko men van afval is dat burgers, bedrijven, overheden en andere organisaties geza menlijk aan de slag gaan om de hoe veelheid afval terug te dringen. „Daar voor is voorlichting en educatie over afvalpreventie onontbeerlijk." Volgens de ZMF kunnen organisaties als middenstandsverenigingen, kamers van koophandel, vakbonden, land bouw-, consumenten- en milieu-organ- siaties hierin een belangrijke rol spelen bij het stimuleren van voorkomen van afval. „De provinciale overheid zal deze activiteiten moeten coördineren. In het ontwerpbeleidsplan wordt hieraan ech ter te weinig aandacht geschonken," vindt de milieufederatie. Voorbeelden voor het voorkomen van afval zijn er genoeg. Zo wordt gewezen op het zelf composteren van tuinafval en het weigeren van reclame-drukwerk. Ook is er al de oproep om met de ouderwetse tas boodschappen te gaan doen en geen plastic wegwerptas meer te gebruiken. Belangrijk vindt de ZMF ook dat over heden in de eigen organisatie maatrege len moeten treffen om afval te voorko men. „Ze hebbgn tenslotte een voor beeldfunctie naar de burgers en bedrij ven." Wat dit laatste betreft, wordt de ZMF door de provincie op zijn wenken be diend. In het provinciehuis houdt een projectgroep Interne Milieuzorg zich hiermee bezig. Vorig jaar leidde dat onder meer tot het op grote schaal invoeren van het gebruik van chloorvrij gebleekt papier en het verspreiden van interne mededelingen via het PC-net- werk. Dit jaar worden oplaadbare bat terijen in gebruik genomen en het as sortiment balpennen beperkt. Van onze correspondent Westdorpe/Sas van Gent - Plaatsvervangend regio naal commandant Boeye kon het niet duidelijker brengen: „Het is voor de toekomst kommer en kwel bij d'e regionale brand weer. Op deze wijze zijn we niet op de goede weg." Hij deed deze uitspraak tijdens de jaarlijkse bin dingsavond van de vrijwil lige brandweer Sas van Gent in De Speye. Met ingang van 1994 worden alle uitkeringen van het Rijk aan de regionale brandweren gekort met tien procent. In 1995 wordt er één bedrag landelijk verdeeld over alle regio's. Iedere regio krijgt dan een bedrag naar het aantal inwoners en wat dat aan gaat, komt de Regionale Brand weer Zeeland (RBZ) er dan slecht vanaf. Temeer omdat de RBZ alle middelen als voertui gen, communicatiemiddelen Van onze correspondent Sluis - Ze zitten vol, de wagens die 6 maart vanuit Sluis naar Roemenië rijden. Een oproep in een plaatse lijke blaadje om poppen be schikbaar te stellen, is door een bedrijf uit Sluis beant woord met de schenking van negentig speelgoedbeer tjes. Degenen die nog poppen, kinderkleding en dergelijke voor de stichting hebben, worden gevraagd deze voor lopig te bwearen. Er is geen plaats meer om de spullen te bergen, hoewel over drie grote opslagplaatsen be schikt wordt. De stichting is nog op zoek naar een stel 'bakkies' omdat communi catie tussen de wagens on derling tijdens de lange reis gewenst is. De stichting wil de bakkies niet houden, al leen maar gebruiken. De ne gentig speelgoedbeertjes gaan naar de kleinste kin deren van de school in Cim- pia Turzii. Van onze verslaggever Middelburg - GS van Zeeland willen slagvaardig kunnen ope reren als onverhoopt be stuursdwang moet worden uitge oefend om snel een einde te maken aan milieu-overtredin gen. Bij bestuursdwang kan, uit eindelijk op kosten van de over treder, onmiddellijk een einde gemaakt worden aan milieu overtredingen indien de overtre der dit weigert. De kosten van dit optreden moe ten als het ware worden voorge financierd door de provincie. GS vragen Provinciale Staten het college te machtigen om jaarlijks maximaal een miljoen gulden hiervoor ter beschikking te heb ben zonder de staten steeds om toestemming te vragen. Ongewis is of alle kosten werke lijk op de overtreder verhaald kunnen worden. Het risico blijft bestaan dat die niet over vol doende financiën beschikt. Voor spellingen hieromtrent zijn niet te doen, zegt het college, wegens gebrek aan ervaring met be stuursdwang. dubbel moet aanschaffen van wege de barrière van de Wester- schelde. Volgens Boeye probeert het mi nisterie van binnenlandse zaken op deze wijze bezuinigingen door te voeren, ook op het ge bied van de rampenbestrijding. Dat na een jaar met zoveel ram pen, waarin deze organisatie zijn nut heeft bewezen. Eén voor beeld kon hij nog noemen. In de regio Zeeland zijn momenteel bijna 400 mensen opgeleid voor brandbestrijding in grootschalig verband in vier zogenaamde brandbestrijdingscompagnieën. Daarvan moeten er twee ver dwijnen. Er blijft één compagnie boven en één beneden de Wes- terschelde over. Dat betekent dat zo'n 200 vrijwilligers de af gelopen jaren voor niets hun uren gestoken hebben in het op bouwen van een dergelijke orga nisatie. Het zijn diezelfde vrij willigers waar de brandweer het van moet hebben. De opleidingskosten rijzen even eens de pan uit. Boeye gaf dan ook als advies mee aan de ge meenteraad van Sas van Gent om voor opleidingen en aanschaf van voertuigen meer met andere gemeenten en met de regio sa men te werken om zodoende kortingen bij leveranciers te be dingen. Tevens nodigde hij de gemeenteraad en de brandweer mensen uit eens een kijkje te komen nemen bij de RBZ in Vlissingen. Lichtpuntjes Naast deze sombere toekomst beelden van Boeye had de com mandant van de brandweer in Sas van Gent toch nog een paar lichtpuntjes. Zo zal rond augus tus het Sasse korps verrijkt wor den met een nieuwe tankauto spuit en is er door de gemeente raad 83.000 uitgetrokken voor het opknappen van de kazernes, waaronder het aanbrengen van douches. Commandant A. Notschaele uit te eveneens zijn kritiek richting overheid voor de hoge kosten. „Straks moeten we onze eigen mensen weer intern opleiden omdat voor de rijksopleidingen geen geld meer is," aldus Not schaele, die zich bovendien door de rampenregeling voor nog extra uitgaven geplaatst ziet. „De overheid heeft de brand weer destijds (na opheffen van de BB) de rampentaak in de schoenen geschoven. Dus moet diezelfde overheid daar dan ook geld voor beschikbaar stellen." Tot slot dook burgemeester J. van Rest even in de geschiedenis van de brandweer van Sas van Gent. In de archieven had zij gevonden dat in 1693 voor het eerst melding werd gedaan van de aanschaf van brandbestrij- dingsmateriaal, waaronder twee leren emmers. Vervolgens ging zij over tot het uitreiken van de diverse diploma's en certificaten. Daarna werd een aantal vrijwil ligers gehuldigd voor de jaren lange inzet. Medailles De vrijwilligersmedaile voor tien jaar was voor R. Vervaet van het korps Philippine. De medaille van de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten voor 12,5 jaar was voor C. Frus- ch van het korps Sas van Gent. De Vrijwilligersmedailles voor 15 jaar waren er voor R. Mey van Westdorpe, J. Neve van Sas van Gent en J. Roegiers van Philippine. De vrijwilligersme- daille en die van de Nederlandse Vereniging van Brandweercom mandanten voor 25 jaar werden opgespeld bij R. Bosman van Philippine, P. Pielaet en E. Ran- schaert van Sas van Gent. De zelfde medaille voor 30 jaar werd uitgereikt aan G. de Block van Westdorpe. Tevens werd van De Block en Ranschaert afscheid genomen vanwege het bereiken van functioneel leeftijdsontslag. Burgemeester Van Rest bij de gehuldigde brandweerlieden in Sas van Gent. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondente Hulst - De stichtingsleden van AHC De Vossen en an deren, die graag carnaval vieren, gingen vrijdagavond op pad langs de werkplaat sen van de wagenbouwers. Het werd een gezellig avondje 'Waogetjes kaiken'. Om 20.00 uur vertrokken prins en gevolg vanuit het Vossenhol (café De Ster), vergezeld door de dweilband De Kallesaien, naar de werkplaatsen in de kern Hulst. Botje bai Botje was de eerste in de rij. Aan de Aziëweg werd door de Botje bai Botjemannen een gratis verlo ting gehouden. De prins bekeek de vorderingen en uitte zijn bewondering voor het bouw werk dat met veel materiaal en kilo's spijkers in elkaar was geknutseld. Daarna werden de prinsenwa gen aan de Van Maelstedeweg en de wagen van De Statie aan het Oranjebolwerk bekeken. Rond 23.00 uur kwam het ge zelschap, inclusief raad van elf en vele wagenbouwers, terug in het Vossenhol waar heel wat borden dampende erwtensoep stonden te wachten. De Kal lesaien zorgden voor een gezel lige sfeer en de aanwezigen namen alvast een voorproefje op het komende carnavalsfeest. Vanavond worden de wagens in de andere kernen gekeurd en krijgen de deelnemers een startnummer uitgereikt. De aanwezigen namen al vast een voorproefje op het komende carnavalsfeest. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent Sluis - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in een weiland achter de Sint Annastraat te Sluis 21 schapen door een of twee honden aangevallen. Een groot aantal van de dieren werd daarbij gedood of moest worden afgemaakt. De schapen vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 7000 gulden. Vermoedelijk is de slachting aangericht door in de omgeving van Sluis loslopende zwerfhonden. Enkele verdachte honden zijn in het afgelopen weekeinde gevan gen en voor een zogenaamd braakonderzoek door een veearts behandeld. Dat heeft tot nu toe geen licht in de j zaak gebracht. iDe eigenaar van de schapen heeft een beloning in het vooruitzicht gesteld voor diegene die aanwijzingen, kan geven die leiden tot het opsporen van de hond(-en) die de slachting heeft (hebben) veroorzaakt. De eigenaar van de schapen is verzekerd tegen dit soort zaken. Boze brief Cadzandenaar over behandeling zoon Van onze verslaggever Cadzand/Oostburg - Cadzandenaar P. de Keuninck is zeer ontevreden over het functioneren van de basis-gezondheids zorg in West-Zeeuws-Vlaanderen. Hij uit zijn ongenoegen hierover in een brief aan de inspectie volksgezondheid in Middelburg. 1ESTEM Aanleiding tot zijn brief: de gang van zaken rond de hulp die hij nodig had voor zijn vierjarig zoontje Jonathan, die bij een springpartij op bed aan het hoofd was gewond. De Keuninck wist dat zijn eigen huisarts met vakantie was en nam contact op met een huisarts in Cadzand. Die reageerde aanvankelijk positief maar verwees tenslotte toch maar naar de eigen huisarts. De Keuninck was echter met zijn kind al op weg en besloot, na vergeefs in Cadzand te hebben aangebeld, richting ziekenhuis Oostburg te rijden. In het ziekenhuis kreeg De Keu ninck via de receptioniste te ho ren dat de dienstdoende chirurg hem alsnog naar een huisarts verwees. De verbouwereerde De Keuninck belt dan naar de alar mcentrale maar de telefonist daar maakt hem duidelijk dat de centrale geen arts naar een zie kenhuis kan sturen. Ten einde raad probeert de man, met zijn nog steeds huilende zoontje, dan Oostburg - De stormachtige da gen op 21 en 22 januari hebben record-opbrengsten te zien gege ven bij de produktie van winde nergie. NedWind, fabrikant van wind turbines, meldde dat de op 12 januari in bedrijf gestelde wind molen bij Oostburg in twee da gen tijd 13.800 kilowatt-uur pro duceerde. De molen hoefde, on danks maximale windsnelheden van meer dan 20 meter per se conde, geen moment buiten wer king te worden gesteld. maar een huisarts in Oostburg te bezoeken. Die was echter niet thuis. Zeer boos komt De Keu ninck even later weer terug in het ziekenhuis en gaat eigener beweging naar de chirurgische afdeling. Na veel vijven en zes sen 'en wat minder leuke opmer kingen' wordt de vierjarige Jo nathan aan het hoofd gehecht en kan De Keuninck huiswaarts ke ren. „Nu blijkt toch weer duidelijk dat het ziekenhuis in Oostburg een permanente EHBO-bezetting moet hebben," zegt De Keunin ck. „Als campinghouder weet ik dat hieraan, zeker in het drukke zomerseizoen, grote behoefte is. Dat is eigenlijk de achtergrond van mijn brief aan de inspectie. Het is geen officiële klacht, de hechting bij Jonathan is keurig afgewerkt en weer genezen, maar een vraag om aandacht voor dit probleem." G. Ramaekers, directeur Patiën tenzorg van de ziekenhuisgroep wees erop dat in Zeeuws-Vlaan- deren de acute EHBO-hulp vol gens afspraak door de huisartsen zelf in eerste instantie wordt gedaan. „Een telefoontje van De Keuninck naar het adres van zijn huisarts en hij had via een bandje geweten wie de praktijk waarnam. Er is nu eenmaal geen permanente EHBO-post in onze ziekenhuizen. Dat is bij iedereen die hier woont bekend. Boven dien staat het in vier talen in VW-folders voor de vakantie gangers te lezén. Het ziekenhuis kan voor dit geval dan ook niet verantwoordelijk worden ge steld. Dat is echt een zaak van de huisartsen." Voorzitter J. de Meijer van de Regionale Huisartsen Vereniging was dit weekeinde voor een na dere toelichting onbereikbaar. Van onze verslaggever Terneuzen/Goes - De industriebonden van CNV en FNV zullen hun leden die door de reorganisatie bij Dow Chemical op straat komen te staan, stuk voor stuk bijstaan. Die individuele bijstand is nodig omdat er bij Dow straks geen sprake van collectief ontslag zal zijn. Met iedere werknemer apart is immers een individuele arbeidsovereenkomst afgeslo ten. Dow Chemical kondigde vorige week een reeks maatregelen aan, die de organisatie - ook in Euro pa - moeten afslanken om weer concurrerend en winstgevend te kunnen worden. Gedwongen ontslagen werden hierbij niet uitgesloten. De Industriebond FNV schat dat tien procent van de arbeidsplaatsen bij Dow-ves- tigingen in Nederland verdwijnt. Dat zijn er in totaal meer dan' driehonderd. Deels zal dit aantal worden bereikt door vervroegde pensionering (waarvan de onder nemingsraad van Dow Terneu- zen voorstander is), deels door overplaatsingen en deels door gedwongen ontslagen. Hoewel een eerder verzoek hier toe van de hand werd gewezen, wil de Industriebond FNV toch in gesprek komen met de Dow- top in Terneuzen. „Wij willen ons bij die weigering niet neer leggen en trekken opnieuw aan de bel," zegt districtsbestuurder B. Oudenaarden. Dat de vakbon den al sinds jaar en dag buiten het overleg met Dow staat, bete kent volgens Oudenaarden niet dat de bonden buiten spel staan. „De organisatiegraad bij Dow is net zo hoog als elders in de chemische industrie, zo rond 30-35 procent. Via die (kaderle den zijn wij indirect toch wel in het bedrijf aanwezig." Oudenaarden denkt dat de hon den met hun kennis op een ge bied zoals outplacement (het vinden van een baan buiten Dow) een steentje kunnen bij dragen. „Al bij al vinden -wij de situatie bij Dow zorgwekkend. Niet alleen voor de mensen die moeten verdwijnen, maar ook voor diegenen die kunnen blij ven. De werkdruk zal enorm toe nemen. En ten aanzien van werkdruk hebben wij als bonden onze standpunten. Via kaderle den en publikaties zullen wij die ook blijven uitdragen." De leiding van Dow Chemical denkt begin maart een eerste zicht te hebben op functies die kunnen worden opgeheven. Dan begint ook duidelijk te worden hoeveel arbeidsplaatsen er in to taal gaan verdwijnen. En dan zal ook, volgens woordvoerder N Blaauw, het voordeel van de in dividuele arbeidsovereenkom sten blijken. ,an onze correspondente jansteen - Om de aanschaf van eer 'i jn het dorpshuis De Warande te l jja gaan binnenkort in St. Jansteer comité Orgelfonds, bestaande uit v< 1 rdisers van het dameskoor, de muziel 'g gt Jan, de plaatselijke toneelverenig van het e< van l/an onze correspondent Breskens - De bevolking gekomen voor het behoud van Verontruste Bressiaanders heeft jet college en twee meisjes 5cheldestroom zijn een handteken iet bad open te houden. pe brief die vorige week in de jus van het gemeentehuis is ge vallen, gericht aan het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad is een drie- nansactie van Jaap Boekhout, Thomas Cambier (oud-wethou der van de Oostburg) en Rini den Dekker. In de brief maken zij zich ongerust over de te voeren nolitiek van de gemeente ten aanzien van de zwembaden en vooral het openluchtzwembad De Veste bij Breskens. Zij pro- :esteren heftig tegen het feit dat dit fraaie vijftig-meterbad dit seizoen niet meer voor het pu- jliek en de kinderen opengesteld zal worden. „Het is toch nauwelijks te gelo ven dat de gemeente Oostburg de financiële lasten van dit zwembad niet meer kan opbren gen. Juist in een gemeente als de >nze, waar het aantal inwoners reeds een aantal jaren terug- l/an onze verslaggever Axel - De gemeente Axel wil litproberen of onkruid kan wor den weggeborsteld in plaats van iet te bestrijden met chemicalie- :n. De gemeenteraad wordt iaarvoor gevraagd tien mille be- chikbaar te stellen. Jit milieu-oogpunt is het ge wenst het chemicaliëngebruik lij onkruidbestrijding terug te iringen en gekozen kan dan worden tussen een borstelmachi- ne, die het onkruid letterlijk uit- oorstelt en infraroodbranders, iie het onkruid verbranden. De proef wordt in Axel uitge roerd in het gebied dat wordt Begrensd door de Singelweg, Jarijkestraat, Pironstraat en Bijlokestraat. Voorgesteld wordt le proef te laten uitvoeren door Iroenvoorziening Den Doelder lit Axel die iets goedkoper blijkt e zijn dan Dethon Groen in Terneuzen. Van onze correspondent IJzendijke - Pater Jozef Cra mers, al vele jaren werkzaam in Ghana, komt in juli weer naar IJzendijke. Dat heeft hij de 'bril- lenkoster' Jacques van Vooren berghe in een brief laten weten, -ramers bevestigde hierin tevens ie ontvangst van de slijpmachi- le> de kostuums van muziekver eniging Geduld Overwint uit IJ zendijke en de vele brillen. Vooral de slijpmachine is voor ie brillenpater en zijn vele tien- ■allen medewerkers een uit- ®mst. In juli zal pater Cramers Bovendien ook de nieuwe aan winsten kunnen bewonderen. ^at is een oogmeetapparaat, 'Panningmeter en twee slijpma chines die Van Voorenberghe in december heeft ontvangen van uenno Cijsouw uit Terneuzen. an Voorenberghe blijft door- met zijn brillenactie. In ?®™g jaar tijd heeft hij nu ■>5.000 brillen ingezameld voor e yende Wereld. Pater Cramers gaat eveneens door. loopt, moetei king r hiermt de toe verlen: geblev in de menini zeker moet verteg ook n verplit De bri steun meisje Takkei twee 2 sponta tie ges ningen tie wo De mc treurei meer i: men. De gei deze k klaard schien projec uit Tei Provei het ba bouwe meede van ee missie bij de aanvr; graag Baers; De sj van squasl kantir Het met er te helj zin v; destrc is dat Vlaan wedst Het b is ban Veste terzwi teren, daar De ge Veerh nover zwem ding zitten Vana\ veel over tijden het g zeker zullen recht. Van o Berge J.D. i acht deld. wond berg. De ve een enige nog Josep wach 'an onze correspondente af j Het comité van Vrienden van de De h koewacht, houdt morgen een je 11leenkomst, die vooral gaat over har >m i°o van ^et gemeenschapscentrum 111 ra.30 uur. Crtf1 k'I een hartstilstand reanimat: ie rj6116I- cufsussen van vier tot zes uur i Tamr1®al1'satie. De kontaktpersoon in )^4g m^-van Poecke in de Repelstn ïul»6 ^rïmhtmgsavond worden twee jm *en en Als jij zo oud bent als ik. Ve Us te steUen en informatie in te w 'ursi, v°moende deelname is, wordt ook :Utsus gestart.

de Stem | 1993 | | pagina 4