'fsiEi Het vuur brandt nog in Bettine Vriesekoop 'Ik zal de trainer no egenvallen' Persoonlijke records lUZIEK 'ROFICIAT >CH JR M/V Europees tafeltenniskampioene op weg naar veertiende Top 12-toernooi 1993 |iing van ING Lease. Wij z|jn Ing, professioneel wagen. en bedrijfsauto's. Onze len leidende marktpositie 10 medewerkers die samen 85.000 voertuigen. Wat ons 'iaatschappijen is de grote in onze organisatie heeft T de CW Group worden be ttal vestigingen in Europa ls-Hertogenbosch. 'ntact! hderhoudt contacten met fcpects en informatiebureaus verkf daarnaast nauw lien met directieleden. |inggevenden en collega's, jpie-koppie. Ir deze functie moet u het jende in uw mars hebben: ftmaal een opleiding op p-niveau. bijvoorbeeld MBA/ f>0. De opleiding credit- nagement geeft u een voor- bng in de selectie. U brengt leveer 5 jaar ervaring in een rtgelijke functie mee, plus. 1 goede mondelinge en lïftelijke uitdrukkingsvaardig- Uw leeftijd is ongeveer 1 brgt en/oor dat de krediet- prdigheid van prospects en nten zo gedegen wordt |ordeeld dat het kredietrisico een aanvaardbaar niveau omt. Uw werk bestaat uit I opvragen van voldoende Irmatie, vervolgens het pordelen van de krediet- ardigheid, het afgeven van dietlimieten, het goed/ euren van aanvragen en het viseren hierover, het confro- ?n van limieten en het up-to- Je houden van gegevens, antwoording voor dit alles f u af aan het hoofd jriteurenbewaking en peptatie. [tegenaan. pent een 'stevige', flexibele stressbestendige persoon heid die goed kan werken in omverbond. ig-ping. lenover het voorgaande stelt 1 Lease natuurlijk een mooi dris en prima secundaire leidsvoorwaarden. Zoals een Izierige werksfeer. Zelfstandig lrk. En optimale mogelijk- □en om uw kennis uit te liden in onzé snelgroeiende lanisatie. pasfoto kunt u binnen 10 Hannessen, Manager P O ^laarpark 80. Postbus 70003, neldt u a.u.b. referentie- üring maakt deel uit van de let het behalen van jullie bewijs, waaronder ook por de 1e keer. Mario van der Veeken Jeffrey de Kerf Heino Blanckaert Jenneke de Vos Edwin van der Poel 5 Wim Driedijk I I I I I I I I I I I I I I I I llll ndig opererende dochter van ite Zweedse onderneming die oudt met deurautomatisering d. ideels jonge, enthousiaste een kwalitatief hoogwaardig de markt tegen een en flinke groei tot gevolg loorzet. ost-Nederland automatische deuren voor versterking van het huidige adviseren in voornamelijk de overheidsinstellingen en uwondernemingen en (ten. Voor deze funktie wordt representatieve auto sar en kunt zelfstandig werken id de 30 jaar ële kwaliteiten en kunt een tnderbouwd advies geven op middelbaar niveau ur woonachtig in de omgeving pgedaan in een dergelijke erd bent in deze goede baan bedrijf, verzoeken wij u om, k, te solliciteren met bijsluiting foto. n aan: Besam Nederland B.V. 10 AD Ede, t.a.v. de direktie. togelijk kontakt met u op. I 11111111111111111 verkoop verhuur ONDERHOUD TORENPASSAGE 29/30 BREDA 076-227350 DE STEM BOOrt 7ATFRD, ZATERDAG 6 FEBRUARI 1993 DEEL B Gedreutel Berlijn - Carla Zijlstra wil op haar daden beoordeeld Lorden, niet op haar woorden. De 23-jarige (schaatsster is voorzichtig Worden in haar uitspra ken. Geen kwaad wooord Ever ex-kernploeggenoten, Hie niet die beroepsernst hadden, die zo kenmer kend is voor Zijlstra. Geen ritische kanttekening lover het gesol met bonds- loaches. Nee, ook zij ge- Jlooft nu heilig in het posi tieve denken als basis van lositieve prestaties. a de vrouwenkernploeg word je ■snel oud. De 23-jarige Carla IZijlstra maakt pas voor het ■tweede seizoen deel uit van de (kernploeg en is nu al de nestor het keurkorps van Henk |Cemser. „Ik voel me nog niet ld. Het is natuurlijk leuk om |bet jonge piepeltje van de ploeg e zijn, zoals twee jaar geleden Itoen ik me ineens in de EK-ploeg ■reed. Maar de tijd van piepeltje ■heb ik al gekend op mijn oude Ischaatsclub en in het gewest. ■Ook van nieuwkomers kun je (wat opsteken. Bijvoorbeeld van 'e manier waarop ze zich voor- Ibereiden op een wedstrijd." J,Ik ben dan nu wel de oudste (van de ploeg, maar dat wil nog (niet zeggen dat ik me meer ver- lantwoordelijk voel. Vorig jaar, (mijn eerste echte seizoen in de ■kernploeg, moesten de Olympi- Ische Spelen er doorheen gejaagd Iworden. Dat was ook al een hele [verantwoordelijkheid. Dan kun |;e je niet verschuilen binnen de Het was wel mijn eerste Ijaar als kernploeglid, maar niet (mijn eerste jaar als schaatsster." Overgebleven i de zes kernploegleden van I vorig seizoen is alleen Carla Zijl- |stra overgebleven. Yvonne van ip is gestopt, Jolanda I Grimbergen heeft haar toevlucht [genomen tot het marathon- schaatsen, de wispelturige San- 1 Voetelink heeft zich uit de I markt geprijsd, Lia van Schie is I alleen op papier nog lid van de 1 kernploeg. Marion van Zuilen [tenslotte heeft zich via het ge pest Noordholland/Utrecht een [reserveplaats voor het wereld- kampioenschap in Berlijn ver- I worven. Ook door de begelei- CARLA Zijlstra is Neder lands hoop in bange da gen als het gaat om het vaderlandse vrou- wenschaatsen. Op het Europees kampioenschap in Heerenveen vormde zij de "enige Nederlandse in breng in het eindklasse ment. De studente uit Groningen werd zevende, nog achter Gunda Nie mann die vijf punten ver speelde door een val op de 500 meter; Zijlstra voert vandaag en morgen in Berlijn de nationale WK-ploeg aan die verder bestaat uit Ingrid van der Voort en debutante Tina Huisman. Door Marcel Luyckx dingsstaf ging de bezem. Zelfs de fysiotherapeut werd vervangen. Henk Gemser is na Jan Wiebe Last en Arie Koops alweer de derde coach van Zijlstra sinds haar entree in de kernploeg in januari 1991. Zij maakte zich na het Olympisch seizoen hard voor het aanblijven van Koops, maar de Amsterdammer werd na een jaar weer aan de kant geschoven door de bond wegens de tegen vallende prestaties en een ver meend gebrek aan discipline binnen de kernploeg. De benoe ming van Henk Gemser liet lang op zich wachten. In eerste in stantie wilde de schaatsbond de vrouwenploeg zelfs helemaal op heffen. Zijlstra nu: „Het belangrijkste was dat er sowieso weer een trainer en een vrouwenploeg ge kozen werden. Ik ben blij dat Henk nu voor de groep staat. Het was wel beter geweest als in mei de nieuwe ijstrainer al be kend zou zijn geweest. Dat is als, als. Daar koop ik niets voor. Van mij had Arie Koops niet weg gehoeven. Ik zie de coach slechts als een adviseur. Je bent zelf verantwoordelijk voor je presta ties. Als het goed gaat, staat de sporter in het middelpunt. Gaat het slecht, dan wordt de bonds coach erop aangesproken. Zelf zal ik de trainer nooit de schuld geven als de resultaten tegenval len." Op de prestaties van de studente bewegingswetenschappen valt weinig aan te merken. Nog altijd boekt zij terreinwinst, ook onder Henk Gemser die haar opnieuw heeft leren schaatsen. De zeven de plaats twee weken geleden op het Europees kampioenschap in Heerenveen was de beste all round-prestatie tot dusver van Zijlstra. Eerder eindigde ze al eens als tiende en achtste op het EK, terwijl ze op het WK een negende en tiende plaats voor zich opeiste. Voor de lange afstandsspecialis te Zijlstra was haar derde plaats op de 5000 meter in Thialf ach ter Niemann en Warnicke van veel meer waarde. Over twaalf maanden wil zij in Hamar op de drie en de vijf kilometer meedin gen naar Olympisch eremetaal. „Ik neem dan niet weer genoe gen met uitgesteld brons, zoals in Albertville", verwijst ze naar haar twee vierde plaatsen tijdens de vorige Winter-Olympiade. „In Hamar'gaan er op de langere afstanden wereldrecords gebro ken worden. Dat kan haast niet anders. Ik zeg niet dat ik dat zal doen. De Duitse Jacqueline Bör- ner won vorig jaar, verrassend goud op de 1500 meter. In een maand tijd haalde zij zes secon den van haar beste seizoentijd af. Daar kun je een hoop uit leren. Al heb je alles onder con trole, verrassingen kun je niet uitsluiten. En waarom zou fk volgend jaar niet voor een ver rassing kunnen zorgen, denk ik wel eens?!" Persoonlijk record Over het afgelopen EK-toernooi is de kritische Zijlstra niet echt te spreken. Zij opende de drie daagse weliswaar met een per soonlijk record op de 500 meter, maar daar staat tegenover dat de 1500 meter onder de maat was. De 3000 meter voltooide ze in 4.25,41. Een dag later tijdens de vijf kilometer kwam ze na 3000 meter door in 4.26. Zijlstra: „Dat zegt meer over de drie dan over de vijf kilometer. Die 3000 meter kan, nee, móet sneller." In Berlijn al? Zijlstra: „In elk geval verschijn ik voor tra af het WK uitgeruster aan de start dan voor het EK. Ik heb hog de neiging te veel te dreutelen. Ook op wedstrijddagen. Arie Koops heeft me daar vorig seizoen al op gewezen. Tijdens het EK zaten m'n ouders op de tribune en een stel vrienden. Dan vind ik het leuk om na de wedstrijd even te gaan kletsen, terwijl ik eigenlijk moet uitfietsen. Zeker op vrij dagavond moet je maken dat je wegkomt, want de zaterdag van het EK is een hele zware dag met de 1500 en 3000 meter. Op zo'n moment moeten ze me naar huis toesturen." „Er werd die avond een wereld record gereden door Koss. Dan word ik ook ontzettend enthou siast, want dat maak ik niet elke dag mee. Het is moeilijk voor mij om dan naar het hotel te gaan, in plaats van te genieten. Dat ge nieten moet ik dan maar uitstel len tot zondag. Vroeger stond ik daar niet bij stil. Dan dacht ik heus niet: ik heb de hele dag gestaan, dus op de training zal het wel niet meer gaan. Het ging ook gewoon, ook al had ik de hele dag gewerkt of gestudeerd. Tot een bepaald niveau dan. Het valt niet meer te combineren op topniveau. Ik heb de afgelopen jaren meer kracht opgedaan. Daardoor sloop je je eigen lichaam ook meer tijdens trai ningen. Dus moet je ook zorgvul diger herstellen." Ongedurigheid Ook op trainingskampen in bin nen- en buitenland heeft Carla Zijlstra regelmatig last van on gedurigheid. „De hele dag alleen maar trainen en op bed liggen, kan ik niet. Daar word ik gek van. Een bed is maar een bed en een hotelkamer vind ik ook niet echt bijzonder. Ik weet nog dat ik voor mijn EK-debuut twee jaar geleden Sarajevo ingegaan ben. Bart Veldkamp zei tegen me: 'Je lijkt wel gek. Je moet op bed liggen.' Ik had toen nog nooit gehoord dat dat nodig was." „In plaats daarvan ben ik in een Turks wijkje in Sarajevo koffie gaan drinken. Achteraf heeft me dat niet geschaad. Je krijgt er ook iets voor terug. Ik denk niet dat je nu nog ergens in Sarajevo rustig een kopje koffie kunt drinken. Het moet daar nu heel erg zijn. Afgelopen zomer heb ben we een trainingskamp gehad in Epe, vlakbij een militair oe fenterrein. Die explosies klonken vreselijk dichtbij. In een oorlog zoals in Sarajevo gaat dat de hele dag maar door." Techniek bijschaven Dit seizoen investeert Carla Zijl stra vooral in het bijschaven van de techniek, op aanraden van Henk Gemser. Nog te vaak ver valt ze tijdens wedstrijden in de oude fout. Volgend jaar heeft ze haar zinnen gezet op Olympisch eremetaal op de 3000 en 5000 meter. Daarnaast heeft ze zich zelf nog niet afgeschreven als allroundster, in tegenstelling tot Henk Gemser. Volgens de Friese bondscoach wordt het nooit wat met Zijlstra op de 500 meter, waardoor ze kansloos is in een allround-competitie met Nie mann en Hunyady. „Maar ik wil Carla het klassement niet bij voorbaat afpakken", zei Gemser na het EK. Carla Zijlstra wil graag het on gelijk van Gemser bewijzen: „De 500 meter moet zeker nog een seconde sneller kunnen; 42,5 acht ik mogelijk. Daar moet ik in investeren. Ik ben daar al mee bezig. Komende zomer zal ik er alles aan doen om een goed sprintlijf te krijgen. Die zevende plaats op het EK is zeker nog voor verbetering vatbaar." Berlijn - Persoonlijke records belangrijkste deelneemsters we reldkampioenschappen schaatsen voor dames. Achtereenvolgens 500,1500, 3000, 5000 meter en fictief puntentotaal. 1. Niemann (Dui) 40.79 2.01.56 4.10.80 7.15.50 166.660 2. Hashimoto (Jap) 39.74 2.03.80 4.23.29 7.34.43 170.331 3. Warnicke (Dui)42.41 2.04.83 4.16.27 7.17.05 170.436 4. Hunyady (Oos) 40.86 2.03.50 4.21.95 7.28.96 170.580 5. Prokasjeva (Kzk)41.27 2.06.46 4.24.42 7.32.74 172.767 6. Bazjanova (Rus) 41.94 2.05.14 4.21.59 7.36.05 172.856 7. Belci (Ita) 42.61 2.07.19 4.23.39 7.28.75 173.779 8. Polozkova (Rus) 40.87 2.07.12 4.33.67 7.36.91 174.545 - Zijlstra (Ned) 43.62 2.08.12 4.24.89 7.26.63 175.277 - Van der Voort (Ned)43.31 2.10.48 4.34.62 7.56.09 180.182 - Huisman (Ned) 44.45 2.13.98 4.36.12 7.58.97 183.027 Schaatsster Carla Zijlstra: 'Investeren in de sprint'. FOTO LEO VOGELZANG foor Hans Wagenaars 1 Hilversum - Al zeventien jaar legt Bettine Vriesekoop zich toe op het [vervolmaken van haar carrière. Al [vijftien jaar is ze de meest ge- jchtsbepalende figuur in het Ne- IMandse tafeltennis, al ruim tien JJar - met een korte onderbreking |ier bezinning - de schrik van I Europa en nog steeds brandt het [Vuur van fanatisme in de inmid- iels 31-jarige Europese titelhoud- I ster. 12,13 en 14 februari neemt Vrie- j voor de veertiende keer deel '6e Top 12. In de Deense hoofd- Kopenhagen lonkt de kans op jwanche voor de afgang van vorig 1® in Wenen (zevende) en over ruim Iflne maanden in Gothenburg zijn er ïeer wereldtitels te verdienen. Vrie sekoop geeft niet op. Een tweede Top I '-triomf telt, maar belangrijker is 'Och dat WK. Een carrière zonder Msprekend individueel WK-resuI- is niet compleet voor de nog I fa h wi'skrachtige Vriesekoop. 0 het zeventiende jaar van haar spor- cve loopbaan is Vriesekoops gedre- «enheid nog even groot als bij het Hn van haar even indrukwekkende I Am ^^kniakende carrière. De in rfaterdam woonachtige studente na- ^Sffleeskunde bouwde in het lo- I Lu seizoen aan een imponerende 1 uitslagen. Vriesekoop bleef on- l tori ^en 'n aationale competitie, noor geen enkele partij in de Euro- I de f ^cuwsnliga waarin inmiddels '®a'e (tegen België) is bereikt en in h V°r'® ^aar voor twee(1e keer geloopbaan Europees kampioe- huia s ^r'e nederlagen meldt het van H se'zoen: 'n eerste ronde D„ Open Franse kampioenschap- I DPh Aj.a1j.0c xvauipiuciiaciiay- it.,.'ln de kwartfinales van de Open fao^anse en in de finale van een I vnooi in Duitsland. Aan de laatste nederlaag, tegen Ne derlands kampioene Emily Noor, tilt ze hoegenaamd niet. En ze laat zich ook niet verleiden tot krachtige woor den aan het adres van de speelster uit Oss, die Vriesekoop na haar NK- triomf uitdaagde. Noor destijds in Zwolle: „Jammer dat Bettine er niet was. Ik heb mijn progressie nu maar half kunnen bewijzen." Vriesekoop: „Emily is veel vooruitgegaan en dat gun ik haar. Maar een Nederlands kampioenschap betekent nog niet dat ze ook internationaal goed genoeg speelt. Ze is er nog lang niet." Niet verzadigd Vriesekoop zelf ook niet, vindt ze. Twee Europese titels, twee Top 12-triomfen maar 'La Vriesekoop' is nog altijd niet verzadigd. De Top 12 van volgende week in Denemarken is een aardig meetpunt, maar zeker geen doel op zich. Dat ligt wat noordelij ker, in de Zweedse havenstad Go thenburg, waar in mei het WK plaats vindt. „De kans op winst van de Top 12 is groter, maar belangrijker is een plaats bij de eerste acht op het WK," geeft Vriesekoop aan. Na de barre vertoning een jaar gele den in Wenen, waakt Vriesekoop voor te groot optimisme. Vorig jaar januari was heel haar omgeving zo verrukt over haar vorm („Ze speelt tafeltennis van een andere planeet," riep toen malig vrouwencoach Dusan Tigerman uit), dat ze prompt tot favoriete van de Top 12 werd uitgeroepen. Ze deed zelf driftig mee aan die speculaties maar sneuvelde roemloos. Een verkla Bettine Vriesekoop geconcentreerd in actie. Het tafeltennis-vuur brandt nog steeds binnen haar. FOTO ANP ring had ze toen niet. Nu: „Ik had mezelf veel te veel druk opgelegd. Ik had die partijen al ge wonnen, terwijl ze nog moesten wor den gespeeld. Ik weet inmiddels dat voorbereiding niks zegt. Enige doel voor de Top 12 is goed spelen. Is de vorm goed, dan komt die er wel een keer uit. Is het niet op de Top 12, dan wel een andere keer. Misschien op het WK. Wie zal het zeggen," is Vriese koop voorzichtig. Vriesekoop beleefde moeilijke tijden na de Spelen van Barcelona. In de Catalaanse hoofdstad was er weer geen hoofdrol voor haar weggelegd. Weer geen medaille, weer geen doel om af te strepen. Dus blijft de uitda ging. „Ik was echt niet de enige, die na de Spelen moeite had om de zaak weer op te pakken. Gatien (zilveren medaillewinnaar in Barcelona, achter de Zweed Waldner. red) deed twee maanden lang helemaal niks. Ik be gon met hart en ziel, maar liep na een poosje te balen. Het was kwakkelen en daar heb je alleen jezelf mee." China De komst van een Chinees provincie team naar Nederland bood uitkomst voor de impasse waarin Vriesekoop verkeerde. Want in het Chinese kli maat van eenvoud, dienstbaarheid en volledige overgave aan de 'sport der sporten' vindt_ Vriesekoop zichzelf steeds terug. „Die maand met de Chinezen; heerlijk. Gewoon een keer beuken. Dat bracht me terug. Spelen tegen Chinezen is altijd nieuw. Ik ken er de mensen niet." Vandaar dat ze onlangs een stage-aanbod van het zelfde Chinese provincieteam afsloeg. „Schoot ik niks mee op. Bekende mensen, bekende methoden, bekende omgeving." Vriesekoops verzoek voor een stage elders werd geweigerd. „Weer allerlei smoesjes," reageert ze hits. Aan stoppen dacht de 31-jarige Euro pese titelhoudster geen moment. „Nee, dan had ik er na het Europees kampioenschap een punt achter moe ten zetten. Niet als je je blikken alweer op andere evenementen ge richt hebt. En waarom zou ik stop pen. Leeftijd zegt niks en die zeven tien jaar net zo min. Ik ben nog fit, sta op de eerste plaats van de Europe se ranglijst en heb het gevoel dat ik nog steeds beter ga spelen." De bewondering, die velen hebben voor de manier waarop ze haar sport beleeft, deelt Vriesekoop niet. De nor maalste zaak van de wereld, vindt ze. „Tafeltennis is mijn beroep. Een to neelspeler staat ook avond na avond op de planken, dat kost ook energie. Maar tafeltennis is voor mij een ma nier om mezelf kwijt te kunnen. Het kost veel, maar ik krijg er op mijn manier ook veel voor terug. En als ik nou slecht zou spelen... Maar dat is niet zo! De successen zijn mijn sala- ris. 'Geschikte' poule Van de Top 12 in Kopenhagen hebben de twee Nederlandse deelneemsters (behalve Vriesekoop is ook Mirjam Hooman-Kloppenburg een vön de kanshebsters) redelijk hoge verwach tingen. In één poule met de verdedig sters Timina (GOS) en Lomas (GBr) heeft Hooman de lastigste groep. Vriesekoop treft in Badescu (Roe), Wang Xiaoming (Fra), Guergueltche- va (Bul), A. Svensson (Zwe) en Nemes (Dui) meer 'geschikte' tegenstand sters. Stuk voor stuk 'blokkers', snelle speelsters die de rally aangaan. Een kolfje naar de hand van Vriesekoop. Wijs geworden van de vorige Top 12-jaargang zegt ze: „In principe is van iedereen te winnen. De poule-in deling maakt niet uit. Maar ik mag niet uitgaan van de winst. Net als vorig jaar zeker.Eerste ronde 0-3 tegen Tu Yong, tweede ronde onderuit tegen Nemes en einde verhaal. Ik zal die wedstrijden eerst eens spelen."

de Stem | 1993 | | pagina 9