Chinese boer wil meer kinderen Thailand blijft 6Disneyland voor pedofielen' II mie KORT Eén kind regel' niet nageleefd op Chinese platteland Jeugd beseft niet hoe kwetsbaar de welvaart van Singapore is BUITENLAND herstelt zich Ondanks dat de economie zich snel heeft ontwikkeld en nu goed draait, waarschuwt Lee Yew voor de kwetsbaarheid van het land. foto anp Door Kunda Dixit (ips) Singapore - Zelfs in de tijden dat het Singapore meer dan ooit voor de wind ging, hield 'eminence grise' Lee Kuan Yew de bevolking altijd voor dat zij haar welvaart niet als vanzelfsprekend moest beschouwen. Maar de laatste tijd nemen Lee's waarschuwingen een dreigende ondertoon aan. Met name de jongere generatie van Singapore lijkt het liefst de ogen te sluiten voor de kwetsbaarheid van het land en zijn economie. Lee is het grote brein achter het economische wonder dat een koloniale uithoek in Azië tot het invloedrijkste land op gebied van financiën en han del in de regio omtoverde. Hij richtte in 1954 de Volksactie partij (PAP) op, die de niet- Engelstalige burgers het kies recht schonk. De PAP behaal de bij de verkiezingen een overweldigende zege, waarna Lee premier werd. Hij stelde in 1965 de grenzen open voor multinationale bedrijven, met name olie-maatschappijen. In datzelfde jaar werd Singapore een onafhankelijke republiek en lid van de Verenigde Na ties. In 1990 trad Lee af als rege ringsleider. Sindsdien reist hij de wereld rond om de leiders van landen als Mauritius en Vietnam iets over een snelle economische groei bij te bren gen. Maar in eigen land heeft de minister van staat zijn 'pragmatische pessimisme' op gevoerd, om iedereen eraan te herinneren hoe kwetsbaar Singapore is voor buitenland se economische factoren. In een toespraak tot de leiding van de PAP waarschuwde Lee dat de andere Jonge Geïndus trialiseerde Economieën (NIC) als Hongkong, Taiwan en Zuid-Korea Singapore voor bijstreven. En de stadstaat voelt de hete adem in de nek van Indonesië, Maleisie en Thailand, die het succes van Singapore hebben afgekeken. Door de lage kosten van ar beidskrachten in die landen zijn zij inmddels interessanter voor buitenlandse investeer ders, waardoor Singapore straks het nakijken heeft als het niet produktiever wordt. „De parel van de Singaporese economie, de financiële sector, krijgt verhevigde concurrentie van landen in de regio met economische ambities en zelfs van gevestigde centra als To kio, die bang zijn waardevolle handel te verliezen", aldus een commentaar in het officiële dagblad 'Straits Times'. „Ons echte probleem is dat, als we niet snel een nieuwe weg inslaan, Singapore straks een mislukte NIC is", zei Lee in een toespraak in november vorig jaar. De ervaren staats man maakt zich vooral zorgen dat de Singaporezen zo zelfge noegzaam en gemakzuchtig zijn geworden, dat zij het niet meer aandurven om in het buitenland te investeren zoals ondernemers uit Hongkong, Taiwan en Korea. De enige manier waarop Singapore kan blijven groeien is door meer over de grenzen te investeren, gelooft Lee. „Maar", merkte hij op, „Singaporezen blijven liever lekker thuis. Wij moeten de Singaporezen wakker schudden, hen een zucht naar avontuur bijbrengen, want an ders blijven wij met niets zit ten." Het land heeft momenteel slechts 24 procent van zijn bruto nationaal produkt (bnp) van ongeveer 10,5 miljard doL lar in het buitenland geïnves teerd. Dat percentage moet drastisch stijgen, wil Singa pore inlopen op Hongkong, Taiwan en Zuid-Korea. Van Nederlanders wordt wel ge zegd dat zij hun eigen land hebben gemaakt, door het met polders en dijken op de zee te veroveren. Maar de Singapo rezen hebben op eigen kracht' hun economie tot een succes nummer gemaakt dat al bijna dertig jaar voortduurt. Het land krabbelde overeind nadat het op 9 augustus 1965 uit de Federatie van Maleisië was gestapt. Door de diep gaande meningsverschillen tussen de Chinese en Maleisi sche gemeenschappen van Singapore en de andere leden van de federatie, was Singa pore afgestapt van het idee van integratie. Velen voorspelden na de onaf hankelijkheid dat het nietige landje niet zou overleven. Maar dankzij ijzeren discipli ne, hard werken en buiten landse investeringen voor groei op basis van export, wist Lee te bewijzen dat Singapore zelfstandig kon bestaan. De Singaporezen genieten tegen woordig een gemiddeld inko men per hoofd van de bevol king van 14.000 dollar per jaar. Daarmee staat het op de derde plaats, na Japan en Brunei, van de rijkste landen in Azië. Weliswaar heeft deze duize lingwekkende groei Singapore tot het kloppend hart van fi nanciën en communicatie in Zuidoost-Azië gemaakt. Maar de overwegend Chinese bevol king van de stadstaat heeft zich altijd verlammend afhan kelijk gevoeld van de buurlan den. Het einde van de Koude Oorlog en de opkomst 'van ri valiserende regipnale machten in Oost-Azië hebben dit onbe haaglijke gevoel versterkt. „Wij zijn te klein om aan dit machtsspel mee te doen. En als we het toch doen, zullen we failliet gaan. Dus moeten we goed zorgen voor het ge bied om ons heen en goede maatjes met iedereen blijven." Ook Lee's opvolger Goh Chok Tong, door hemzelf aangewe zen, heeft de burgers gewaar schuwd voor de onzekerheden in de regionale veiligheid die het land zouden kunnen de stabiliseren. Goh kwam als absolute winnaar uit de bus bij recente tussenverkiezin- gen, wat door velen is aange merkt als een teken dat de premier uit de schaduw van zijn illustere voorganger treedt. Dat maakt de opkomst van Lee's zoon en politieke erfgenaam, vice-premier Lee Hsien Loong, nog twijfelachti ger. Onlangs werd bovendien bekend dat Lee aan kanker lijdt. De jongere generaties, die zijn opgegroeid zonder tekorten, stakingen en conflicten, besef fen niet hoeveel offers zijn gebracht om de huidige le vensstandaard te bereiken, zo menen Singaporese funktiona- rissen. „Wij vrezen dat de jeugd niet inziet hoe kwets baar dit land eigenlijk is", zei minister van Buitenland» sta ten WoHg.-K9» *Seng*1& een krante-intërview. „Zij zijn ge wend geraakt aan de vrede en vooruitgang in Singapore." ZATERDAG 6 FEBRUARI 1993 00r Louis van van de Bundesbank is dan met een zucht van ver ting begroet in diverse fdsteden. r de toekomst van Euro- is de rentestap van de desbank eveneens van le- sbelang. Na de lire, het d sterling, de peseta en Ierse pond dreigde de ste dagen ook de Deense on te bezwijken onder de en van speculaties. Zou gebeuren, dan was de nse franc als volgende aan beurt. Het vorig jaar nog stabiel lijkende Europese etaire systeem zou dan a zijn afgepeld tot het 'ark-blok' van Duitsland e Benelux. genwijs nomisch zou dat zeer adelijk zijn, maar politiek den de gevolgen al hele- al niet te overzien zijn. Zo de Britten en de Ieren het graderen' van hun munt len verhalen op 'Europa', zouden de Denen ook defi- 'ef hun bekomst hebben ad van 'Maastricht'. De nsen zouden vervolgens hun vorig jaar met minie- meerderheid gegeven ja- ord terugkomen, de renteverlaging door de ndesbank genoeg is om al onheil te keren, staat nog bezien. De eerste tekenen gunstig: de Deense kroon ft zich verwijderd uit de arenzöne, de Franse franc s ook wat hoger. Maar de lutamarkten rusten nooit en len elk teken van zwakte peuren. t is zelfs de vraag of de lof de Bundesbank nu alom st voor haar gebaar, de utahandel niet te veel de ruk zal geven dat de presi- t van de Bundesbank per t van rekening ook maar i mens is. Zodat hij weer es zal moeten doen om zijn oofwaardigheid waar te ken. Bij eigenwijze mensen et je zelfs voorzichtig zijn t complimenten. btenaren vaar voor al te hoge inflatie met haar ambtenaren een nen dit jaar omhoog gaan de lonen is lager dan de ~g van drie procent is lager adden verwacht. e overheidsvakbond ÖTV, rgument dat de economie lavië "ternationale sancties in de een bestaande uit Servië en e van ruim drie procent per 3 te laten draaien. Op deze oldoen een steeds groeiende rem öp het op volle toeren volgens hardnekkige, maar lopen dagen een tekort aan i van geld zijn. ilijkse slotkoers tga ins; februari'93: f-"- senperdag J heeft zich gisteren hersteld e beurs. armee dertien van de achttien kend. n de Raad van Bestuur en Raad 'lomeraat van 130 bedrijven rft gemaakt en door een van verliesgevende activiteiten 1 draaien. een technisch herstel. In va?r f 28 gegaan en beleggers die nu winst genomen, zegt een Door Rajiv Chandra (ips) Hebei (China) - Xin Shi zit er niet mee dat de naaima chine, die zijn familie noodzakelijke extra in komsten opleverde, is ge confisqueerd. Hij hoopt zo vurig op een kleinzoon dat hij, nu zijn eerste klein kind een dochter is, de straf voor een tweede kleinkind graag wil beta len. toen het dorpshoofd hoorde dat Xin's schoondochter na de ge boorte van haar eerste kind spoedig een tweede verwachtte, beval hij dat de machine als boete in beslag moest worden genomen. Xin's familie werd ge straft omdat zij de wet die echt paren één kind toestaat, had overschreden. Xin zal het zonder de naaimachine moeten stellen, omdat hij niet de dertig dollar heeft waarmee hij de boete kan afkopen. „Maar we betalen lie ver die prijs dan dat we geen tweede kind krijgen. Ik zou heel gelukkig met een kleinzoon zijn", zegt hij met een brede glimlach. Ook al zien lokale autoriteiten toe op een strikte naleving van het beleid dat een echtpaar slechts één kind mag krijgen, bereikt de Chinese bevolkings groei elk jaar een steeds duize lingwekkender hoogte. De stede lijke bevolking houdt zich in het algemeen goed aan de 'één-kind- regel'. Op het platteland zijn families als die van Xin Shi echter geen uitzondering. Veel gezinnen betalen graag smeer gelden en boetes en omzeilen regels om twee of meer kinderen te hebben. Omkopen Het verlangen naar een zoon die de familielijn moet voortzetten en zijn ouders onderhoudt als ze oud zijn, is diepgeworteld in de boerengemeenschap. Veel boeren betalen liever een boete dan dat zij afzien van hun pogingen een mannelijke erfgenaam voort te brengen, zegt een inwoner van de Noordoostelijke provincie Hebei. Hebei wordt net als de provin cies Hunan en Henan beschouwd als een gebied waar het beleid ran geboortenbeperking streng wordt nageleefd. Volgens dorps hoofd Ma Yu Hua heeft de waakzaamheid op overtreding van het beleid het geboortencij- fer in de provincie de laatste jaren met 15 procent doen afne men. Maar de dorpsbewoners vertellen een ander verhaal. Het is vaak mogelijk functionarissen om te kopen, om geboortebewij zen voor een tweede of zelfs De Chinese bevolkings groei bereikt elk jaar een steeds duize lingwekken der hoogte. Dit ondanks de wet die. echtparen toestaat slechts één kind te heb ben. FOTO'S NORMAN WEBSTER EN CO LIN McCULLOUGH k derde kind 'te kopen', zeggen zij. Een vrouw schat dat van de veertig gezinnen op de collectie ve boerderij waar zij woont, ten minste de helft boetes heeft be taald tot een totaal van 400 dollar vanwege de geboorte van meerdere kinderen. Zulke be richten bezorgen de leden van de Staatscommissie voor Gezins planning grijze haren. Zij voor zien nu al een groei van het aantal vrouwen in de vruchtbare leeftijd van 300 miljoen in 1993 naar 350 miljoen in het jaar 2000. Dat betekent met het hui dige één-kind-beleid dat er de komende tien jaar 23 miljoen baby's jaarlijks worden geboren. Dat zou de Chinese bevolking brengen op 1,6 miljard mensen halverwege de komende eeuw. Beleid Niettemin is het nationale vruchtbaarheidscijfer (het aantal kinderen dat een gemiddelde vrouw in haar leven krijgt) de afgelopen twee decennia opval lend gedaald. Een agressief pro gramma voor gezinsplanning on dersteunde een omvangrijke voorlichtingscampagne. Het Chi nese vruchtbaarheidscijfer daal de van 6,4 in 1965 naar 2,5 in 1990. Maar functionarissen voor gezinsplanning in Beijing vinden dat de tijd nu rijp is voor een meer flexibele benadering van hun beleid, hoewel hierbij voor zichtigheid is geboden. „Als wij zeggen dat we het be leid willen veranderen, zouden de boeren denken dat we ons soepeler opstellen en krijgen zij nog meer kinderen", zegt Huang Baosham, arts bij de Staatscom missie voor Gezinsplanning. Hervormingen Niet-Chinese waarnemers trek ken de bereidheid van Beijing om de restrictie van een kind per gezin te versoepelen in twijfel. De regering worstelt momenteel met de weerslagen van een toe nemende regionale autonomie en een grotere economische vrij heid. Voor de overheid blijft het strakke systeem voor geboorten- beperking van kracht als een door de staat gecontroleerd me chanisme. „Door de bewegings vrijheid van mensen te beperken en macht uit te oefenen over het aantal kinderen dat zij krijgen blijft de regering sociale controle uitoefenen", zegt een Westerse econoom in Beijing. Zuidelijke provincies als Guang dong en Yunan, die het centrum vormen van het Chinese econo mische wonder, nemen nu al af stand van Beijing en stellen hun eigen beleid voor geboortenbe perking op. Maar elders wordt nog streng de hand gehouden aan de regel van één kind per echtpaar. „Soms drijven de am bities van de lokale overheid om de geplande doelen te bereiken hen tot een strenge naleving van het officiële beleid", zegt dokter Huang. „Het probleem van de bevolkingsgroei is ernstig, maar daarvoor moeten we nette oplos singen zien te vinden." Functionarissen hopen dat de economische hervormingen zul len helpen de bevolkingsexplosie van China op te vangen. Zo wordt er in de welvarende Zui delijke provincie Jiangsu met Ja panse fondsen een project opge zet dat als toonbeeld van contro le van bevolkingsgroei moet gaan dienen. Het gebied was uitgekozen vanwege de toename in het aantal ondernemingen op het platteland, wat tevens de status van vrouwen heeft verbe terd. Hierdoor zijn de kinder sterfte en geboortecijfers afgeno men en, heel belangrijk, de wens om meer dan één kind te krijgen. Door Richard Ehrlich (ips) Pattaya - Op het strand bij ie Thaise kustplaats Pattaya lopen jonge kinderen, zowel meisjes als jongens. Seks is tmn produkt. Ze bieden zich zelf aan voor de prijs van een maaltijd. „Het is hier beter dan in Duitsland", zegt een man die een 15-jarige Thaise jongen op schoot heeft. Tege lijk houdt hij de andere jon gens op het strand in de ga len. „Thailand is de beste plek voor jongetjes." h Thailand, ook wel het 'Dis neyland voor pedofielen' ge noemd, werken volgens schattin gen van particuliere organisaties maar liefst 800.000 kinderen in prostitutie. Deze kinderen zijn de meest kwetsbare slacht offers van verplichte seks. Ze 'open vaak niet alleen seksueel overdraagbare aandoeningen op maar ook psychische schade. Hoewel Thailand al jaren be- nd staat als het internationale eiïsparadijs komt de Thaise re- Smwg nu pas langzamerhand in ct'e- Niet in de laatste plaats 11 angst voor een aids-explosie. Thailand telt inmiddels 400.000 eropositieven, vaak prostituees n Wanten. Om de aids-epidemie i 'e dammen en de opgroeiende generatie te beschermen, heeft e reggfing besloten de kinder- Prostitutie aan te pakken. On- Iks verzet van pooiers en an- „ore belanghebbenden gaat de aise premier Chuan Leekpai moeraden door met zijn carn itine?0 te®6n exPl°Ha';le van «Mar Demonstratie tegen kinderprostitutie. Officieel is seks met kinderen verboden in Thailand, maar vaak wordt er door politie en functionarissen een oogje dicht geknepen. foto ap van de premier", zegt de erikaanse anti-pedofilie acti vist Bill Timmons. „Hij neemt een groot risico. Iemand die de strijd aanbindt met de negatieve krachten in Thailand pleegt min of meer politieke zelfmoord." Sinds de premier zijn campagne eind vorig jaar heeft gelanceerd heeft de politie ontelbare inval len gedaan bij bordelen waarvan bekend is dat er veel jonge meis jes werken. Veel geredde meisjes vertellen dat ze gewoonlijk hun dag doorbrachten met het 'ver wennen' van talloze mannen (meestal zonder condoom). Vol gens de Thaise wet is het verbo den om seks te hebben met meis jes onder de 15 jaar. De officiële Misdaadbestrijdingsdienst van de Thaise politie stelt duidelijk dat bordeelhouders en pooiers schuldig zijn als zij kinderpros titutie bedrijven en kunnen re kenen op een gevangenisstraf van een jaar. In de praktijk zijn de Thaise autoriteiten echter vaag over de sancties bij overtre ding van de zedenwetgeving. Maar een aantal Thaise politici laat zich niet ontmoedigen en wil nu ook seks met jongetjes strafbaar te stellen. De leeftijds grens zou op 18 jaar moeten liggen. In een onlangs in het parlement gepresenteerd wets voorstel worden gevangenis straffen van een tot vijf jaar bepleit. Daarnaast willen de po litici een hoge boete instellen voor diegenen die seks hebben met kinderen of die vrouwen fot prostitutie dwingen. Maar er zijn ook activisten die willen dat 'intentie' tot seks met kinderen strafbaar wordt gesteld omdat het bijzonder moeilijk blijkt te zijn om pooiers en klan ten op heterdaad te betrappen. De kinderprostitutie is een van de meest lucratieve sectoren van de seksindustrie, vaak het hoofddoel van de toerist. Veel klanten die hun seksuele bevre diging bij Thaise kinderen zoe ken zijn buitenlanders, vooral Duitsers, Engelsen, Amerikanen en Canadezen, die jaarlijks mil joenen aan Thaise seks spende ren. Veel hoteleigenaren en bar- houders in Thailand weten dat politie en functionarissen al vlug bereid zijn een oogje dicht te knijpen als ze hun portie krijgen toegeschoven. Volgens schattingen brengen de prostituees van Bangkok jaar lijks 4 miljard op. Maar omdat de omvang van de kinderprosti tutie niet bekend is, wordt er vanuit gegaan dat deze 'dienst verlening' miljoenen extra in het laadje brengen. Folder Priester Raymond Brennan, die al twintig jaar in Pattaya woont, noemt de badplaats het 'Mekka van de Thaise kinderprostitutie'. „Er zijn meer dan duizend min derjarige prostituees in Patta ya", zegt hij. „Ik zag laatst een Duitser op het strand met een jongetje en vroeg hem: 'Weet je hoe oud dit kind is?'. Waarop de man antwoordde: 'Waar bemoei je je mee'. Ik kon me niet meer inhouden en heb hem totaal in elkaar geslagen." Vlakbij het strand van Pattaya staat een hotel met 'kinderpros titutie' als specialiteit. Het hotel is bijzonder in trek bij buiten landers. De zeer vriendelijke Thaise hotelmanager waar schuwt zijn gasten in een folder tje dat seks met kinderen straf baar is. Tegelijkertijd geeft hij enkele adviezen om 'grote pro blemen' te voorkomen. „Het is niet verstandig om met de kinde ren over straat te lopen en de kinderen kunnen beter de ach terdeur van het hotel gebruiken anders bestaat de kans dat ze gezien worden door regerings ambtenaren of door de politie", zo schrijft de manager. Het fol dertje eindigt als volgt: „Ze zijn nu erg streng want ze hebben net instructies ontvangen van de Thaise premier. Met vriendelijke groeten, de manager."

de Stem | 1993 | | pagina 7