nabij Spanning haven naar kookpunt Spiegelbeeld DE STEM Onenigheid over noodwet mest dunrt voort Verbeteren kerncentrale Borssele in 1995 klaar Besprekingen over Rotterdams havenbedrijf EBS in impasse geraakt Een zwaluw 6Smog geen enkele reden tot paniek' I )erelFd Open dag, zaterdag 6 februari 'Grote blunder' COMMENTAAR Kabinet wijst besnijdenis vrouwen af DE LEERLING TOVENAAR BINNENLAND KORT HTS/HL0 isterie van justitie is ing dat de Vietnamese ers eigenlijk niets te ebben. Staatssecretaris heeft vertrouwen in de ese regering, dat die de te voormalige gastarbei- et rust zal laten. Het met de regering in Ha- echter nog steeds niet d. „Op dit moment valt veel van te zeggen", Riphagen, woordvoer- Justitie. Een speciale aar Hanoi, die al klaar eten zijn, is nog in voor ga reniging Vluchtelingen- "ederland (WN) heeft ijverd voor een 'fatsoen, rugkeer' van de Vietna- naar hun vaderland. In- -, zegt WN, wordt het "oeilijker om de Vietna- derdaad te laten terug- „Als de Nederlandse d bepaalde dingen di-, ek niet kan regelen, dan dat niet afwentelen op sen over wie het gaat", WN-woordvoerster F. „En die situatie hebben isschien bereikt." tnamees X vreest voor drag tussen Den Haag en Hij vertrouwt de rege- zijn vaderland niet. de belofte van een tota- egime geloven", vraagt der een antwoord te ver- n. X toont stapels docu- ie over vervolgde landge- „Het ministerie van jus- eft nog veel meer infor- over de mensenrechten maar ze sluiten hun cht waar." to de stem johan van gurp nier waarop hij heeft geo- •d bij Fokker. De vlieg- mwer had al een akkoord met DASA, toen |essen ingreep om de pro van de Fokker-50 zeker lllen. Vast staat dat Koos |essen ook DAF een warm foedraagt. Maar zijn pro- is dat de overheid nau- geld heeft om bij te In aan een oplossing voor panciële nood van de on- Iming. t moeilijk zijn te bepalen bezwaren tegen het ge- buiten de schoolpoort of de wijze waarop iemand nctie vervult of vermeen voldoende vakbekwaam- iet als dekmantel worden kt om een homo niet te men of te ontslaan, een campinghouder een uwd stel een kampeer- weigeren omdat onge- .1 samen slapen niet in nstemming is met de ïslag' van zijn camping. ;egt het wetsvoorstel. Het feit van het ongehuwd is geen grond voor het van onderscheid. Maar jag de campingbaas eisen pt stel door zijn gedrag de kampeerders niet hin- Daar lijkt dus weinig an te zitten dan twee tent kopen of een andere cam- zoeken. enkele voorbeelden, die loos met nog vele ande- te breiden zouden zijn, duidelijk maken, dat de lelijke Behandeling geen maakt aan de discussie, in de praktijk allerlei En van discriminatie weet ierken, zal ook en vooral gen van het oordeel van pfhankelijke rechter. Een- wet zal ze naar het woord ie vroegere minister van e, De Ruiter, vooral 'een kliteitsbeïnvloedende' ng hebben. Als daarvoor triform Nederland wetge- van vooral symbolische ie nodig is, dan moet dat ut sicivi ■«bi-iavi <_r\ i l.1 lur tvj u i uui III luww Van onze verslaggever - Het verbeteren van veiligheid van de kerncen trale Borssele zal pas in 1995 rijn afgerond. Dat is een jaar later dan gepland. pe elektriciteitsmaatschappij EPZ heeft meer tijd nodig gehad oin leveranciers en aannemers te selecteren voor de aanpak van de reactor. Ook de hoge kosten die met het project gemoeid zijn, zorgden voor vertraging. Volgens een woordvoerder van EPZ heeft het oponthoud van een jaar geen gevolgen voor de veiligheid van de kerncentrale. „Uit een onderzoek is gebleken dat er eens in de honderddui zend bedrijfsjaren een kans is op een ongeluk waarbij de kern wordt beschadigd. En de kans dat bij een ongeval radio-activi teit ontsnapt is nog kleiner: drie maal in een miljoen jaar." De EPZ-zegsman zegt dat de veiligheid van de centrale na de aanpassingen in 1995 met de factor vijf zal toenemen. „Bors sele is daarmee een van de vei ligste kerncentrales ter wereld. Ze kan zich meten met de aller nieuwste centrales." De aanpassingen houden onder meer het volgende in: uitbrei ding van de automatische reac torbeveiliging en uitbreiding van de noodstroomvoorziening. Ook zal er een zogenoemd afblaas- ventiel in de betonnen koepel van de reactor worden aange bracht. Dat ventiel voorkomt dat het betonnen omhulsel zal scheuren als er door een ongeval een te hoge gasdruk vrijkomt. De aanpassingen kosten onge veer vier miljoen gulden. De kerncentrale in Borssele foto anp yan onze redactie binnenland Rotterdam - De spanning in de Rotterdamse haven neemt hand over hand toe. Dagenlange onderhandelingen over de reorganisatie van het massagoed-overslagbedrijf European Bulk Services (EBS) hebben niks opgeleverd. De besprekingen zijn nu opgeschort. Er zijn nog geen acties gepland. Als gevolg van de reorganisatie moeten 234 van de ruim 1200 banen verdwijnen. Bij dat feit op zich leggen de bonden zich wel neer, als er tenminste geen ge dwongen ontslagen vallen. Maar de vervoersbonden FNV en CNV zijn kwaad over de wijze waarop dit moet gebeuren. EBS stelde donderdagavond voor werknemers aan te wijzen die een vertrekpremie krijgen. Voor J. Verroen, bestuurder van de vervoersbond FNV, is dat VERVOLG VOORPAGINA De firma ontkent dit laatste ech ter hevig. Directeur L. la Rooy noemt de beschuldiging belache lijk. „Hij had geld nodig voor zijn drugverslaving. We hebben hem een paar keer geholpen, maar hij wilde steeds meer. Toen zijn we daarmee gestopt. Hij heeft nu kennelijk wraak geno men." Volgens de directeur mankeerde er niets aan zijn platen. Condens zou al veel eerder te zien zijn geweest. „En bovendien, zoiets is zo te verhelpen." Smit, inmiddels weer op vrije voeten, heeft bijstand gekegen van de strafpleiter mr. M. Mos- kowicz, die zelf in het kamp Auschwitz heeft gezeten. Smit besefte de ernst van zijn daad toen hij de beelden van huilende mensen op de televisie zag. „Ik kwam Jan Wolkers vaak te gen op de zaak, dan dronk ik een top koffie met hem, en toen zag ik hem zo verslagen staan. Ik vind Jan een fantastisch kunste naar. Ik heb de zaak volkomen onderschat. Het is stom, de grootste blunder in mijn leven. Ik hoop dat de mensen me willen vergeven." De reacties op Smits wandaad zijn merendeels gereserveerd. Burgemeester Van Thijn komt niet verder dan 'blij dat er enig Ucht in de zaak schijnt te zijn, maar verder is het wachten op let politieonderzoek'. De maker van het monument, lan Wolkers, meende eerst dat het om een verhaal van een idi oot ging, 'zo iemand die een museum binnenloopt om in een schilderij te gaan snijden. Ik ben wel opgelucht dat er geen racis tisch motief achter de daad ligt, want één krankzinnige is minder erg dan een hele organisatie'. plan hetzelfde als gedwongen ontslag. „En dat pikken wij niet." De FNV heeft in reactie daarop gistermorgen in een havenbreed verspreide nieuwsbrief de ha venwerkgevers, 'die onze werk gelegenheid om zeep proberen te helpen', ervan beschuldigd een Judastreek te leveren. 'Deze heren werkgevers worden de veroorzakers van arbeidson rust in de bedrijven' en 'deze heren werkgevers zijn volledig onbetrouwbaar en mooie praat jesmakers.' Masterplan De bonden houden vast aan het 'Masterplan', een sociaal ak koord waarin werkgevers en bonden in 1989 zijn overeenge komen dat er tot 1996 geen ge dwongen ontslagen vallen. De onderhandelingen over de in krimping van het personeel zijn niet het enige struikelblok. Ook over de kosten van het reorgani satieplan is grote onenigheid. Volgens EBS kost de hele reor ganisatie 24 miljoen gulden. De bonden zouden 11 miljoen moe ten 'ophoesten', door onder meer tot 1996 structureel 6 procent loon in te leveren, zegt Verroen. Dit gaat de bonden te ver. Zij willen niet verder gaan dan 6,3 miljoen gulden. De bonden zetten weliswaar in op het Masterplan, maar ze er kennen dat de problemen bij EBS niet losstaan van de sombe re vooruitzichten voor de andere sectoren in de Rotterdamse ha ven. Dat Masterplan staat dus onder zware druk. De bonden en de Havenwerkgeversvereniging SVZ praten daar half februari opnieuw over. De werkgevers hebben vorige week nog toege zegd alles te zullen ondernemen om gedwongen ontslagen te voorkomen. Schuld EBS staat bij de banken voor minstens 100 miljoen gulden in het krijt. De banken verstrekten EBS dat krediet voor financie ring van de fusie, vorig jaar, tussen de twee concurrenten GEM en Interstevedoring. De banken hebben betaling van rente over dat bedrag voorlopig opgeschort in afwachting van de gesprekken over de reorganisa tie. Maar voorwaarde was wel dat begin februari een plan klaar moest liggen voor gezondmaking van het bedrijf. POLITIEK IS als een brand. Denken de omstanders rustig naar ™ls te kunnen gaan omdat de laatste vlam gedoofd is, laait het ineens aan de andere kant weer op. Met het wao-debat gaat tet niet anders, het slaapkamerakkoord en de boetedoening in de Tweede ™mer leek de rust teruggekeerd. De martelgang blijkt echter nog ™et voltooid. De Eerste Kamer wet de messen. Zocht als pruikelijk eerst CDA-aanvoerder Kaland de publiciteit, nu staan voA-Senatoren te dringen. Hun fractievoorzitter in de Eerste Miher meldde via de radio weliswaar ongelukkig te zijn met het compromis, maar de politieke realiteit ervan te onderkennen. Zijn 'ractie zou dus voorstemmen. Wiincks woorden waren nauwelijks de ether uit, of zijn fractie- Moot en sociale zekerheid-woordvoerder Van de Zandschulp hem via dezelfde radio af. De Tweede Kamer had in feite het voorstel alleen politiek beoordeeld, aan een inhoudelijke Mreking was nauwelijks een woord gewijd. En met de inhoud n de nieuwe wet is zoveel mis, dat tegenstemmen zeker niet ""gesloten is. "of dit verschil van mening nog niet genoeg is, komen daar eens de cijfers van de wao-gevoelige bouw overheen. Terwijl eral het aantal wao'ers nog stijgt, is dat in de bouw voor het tel in jaren anders. Een daling. Weliswaar slechts met 0,372 hetifH maar det 's een trendbreuk. Voor het ziekteverzuim geldt Biin De ziektewetPremie kon daardoor dramatisch dalen. J.a met een vijfde. Maatregelen op het werk en een mentali- 'Verandering bij werkgevers en werknemers hebben tot deze ommezwaai geleid. Hen,6 l060'0 ^er'chten betekenen nog niet dat het tij gekeerd is. aann t en de Tweede Kamer zagen geen kans tot een pak gericht op volumebeperking, hoewel ze die aanvankelijk ni"oemden als een van de twee hoofddoelstellingen van het niw h- 'eid- De cijfers tonen nu echter wel aan dat zo'n aanpak Dit th v°orbaat tot mislukken gedoemd is. vtim?ema moet daarom als het eenmaal lente is de hoofdmoot en van het debat in de Senaat. Van onze verslaggeefster Breda - In West-Brabant en Zeeuwsch- Vlaanderen hangt vandaag en morgen een geringe smog. Astma- en carapatiënten zullen er nauwelijks last van ondervinden, zegt GGD-milieuarts H. Jans. Volgens hem is er geen enkele reden tot paniek. Hij noemt het advies van de Belgische weerman Ar- mand Pien om maskers te dragen 'absoluut onno dig'. Naar aanleiding van de waarschuwing van Pien gisteren in de krant kreeg de GGD een aantal bezorgde telefoontjes. Volgens Jans hoeven patiën ten met hart- en vaatziekten en aandoeningen aan de luchtwegen niet binnen te blijven. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu mat gisteren in Putte gemiddeld 125 microgram zwaveldioxide per kubieke meter en in Huijbergen gemiddeld 60 microgram. De hoeveelheid zwavel dioxide in de lucht wordt gezien als een graadme ter voor wintersmog. De hoeveelheid fijn stof wordt niet gemeten. Zwaveldioxide en zwevend fijn stof kunnen pijn in de longen en borst veroorzaken. Pas bij 225 microgram zwaveldioxide zal de pro vincie Noord-Brabant de industrie oproepen om de uitstoot te verminderen. In dat geval komt de provincie ook met een officiële waarschuwing. Wintersmog is een mengsel van verschillende che mische verbindingen, die worden uitgestoten door industrie, raffinaderijen en elektriciteitscentrales. Zo worden West-Brabant en Zeeuws-Vlaanderen geconfronteerd met smog uit het Antwerpse indus triegebied. Fijn stof ontstaat bij de verbranding door verkeer en industrie van fossiele brandstof fen. Zomersmog bestaat voornamelijk uit ozon en komt voor bij hoge temperaturen en veel zonneschijn. Het KNMI verwacht dat de wintersmog dit week einde aanhoudt. Weerdeskundigen noemen het weer 'op slot'. Dit betekent dat in de atmosfeer de temperatuur hoger is dan aan de grond. De luchtvervuiling kan zich hierdoor niet gaan men gen. Ook cara-deskundige en epedimioloog O. van Schayck uit Nijmegen waarschuwt voor onnodige paniekreacties. „Die veroorzaken meer benauwd heid dan de smog zelf." Den Haag - Het kabinet acht iedere vorm van vrouwenbesnij denis in Nederland onaanvaard baar. Diverse adviesorganen hebben het kabinet geadviseerd elke vorm van vrouwenbesnijdenis af te wijzen. Onlangs werd het ministerie van WVC nog aangeraden een niet- verminkende vorm van vrou wenbesnijdenis toe te staan. Het kabinet is het daar helemaal niet mee eens en vreest dat het toe staan van een dergelijke vorm kan bijdragen aan de instand houding van vrouwenbesnijde nis. Voor het tegengaan van vrou wenbesnijdenis is geen nieuwe wetgeving nodig. (ADVERTENTIE) Hij noemt dit weertype wel 'het slechts denkbare weer voor astma- en carapatiënten'. Hij adviseert deze mensen dit weekeinde zich niet te veel in te spannen, maar raadt het dragen van maskers ook resoluut af. Hebt u parapsychologische ver mogens Hoe die te gebruiken en te testen ontdekt u in het maandblad Para-Astro. Para- Astro is te koop in uw kiosk. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Alders (Milieubeheer) is er gisteren niet in geslaagd overeenstem ming te bereiken over een noodwet die de mestproble matiek moet regelen. De bewindsman weigerde giste ren commentaar te geven na spoedoverleg met vertegenwoor digers van gemeenten, provin cies, de agrarische sector en de milieubeweging. De Raad van State vernietigde vorige maand op verzoek van de Vereniging Milieudefensie de hinderwetvergunning van een boer in Ambt Delden. De ge meente had volgens de Raad van State geen hinderwetvergunning mogen verstrekken, omdat de omgeving door de grote hoeveel heden mest al in ernstige mate is verzuurd. Alders vindt het onjuist dat de hinderwet wordt gebruikt om de ammoniakuitstoot terug te drin gen. Hij voorziet grote proble men doordat boeren geen nieuwe hinderwetvergunning durven aan te vragen, ook niet om mi lieuvriendelijke stallen te bou wen. i Het uitrijden van mest. Daarnaast hebben duizenden veebedrijven geen hinderwetver gunning omdat de gemeenten dat niet nodig vonden. Op aan dringen van de rijksoverheid' moet nu wel een vergunning worden aangevraagd. Juridisch worden de bedrijven die soms al tientallen jaren oud zijn, als nieuw bedrijf beschouwd. Alders studeert samen met minister Bukman (Landbouw) op een foto anp noodwet om de boeren 'te be schermen'. De Stichting Natuur en Milieu en de Vereniging Milieudefensie verzetten zich fel tegen het voor nemen van de overheid niet meer te kijken naar de totale verzu ring in een gebied. Van de Biggelaar, directeur van Natuur en Milieu: „Bij de huidi ge milieudoelstellingen is in 2000 al 80 procent van het Ne derlandse bos afgeschreven. Het zou bedroevend zijn als die mi lieudoelstellingen niet eens ge haald worden." Voorzitter Mares van het Land bouwschap houdt goede hoop dat Alders met een voorstel komt dat de boeren uit de geva renzone haalt. „Het ministerie is nog zoekende, Een broedende kip moet je niet storen." Maandagavond spreekt Alders duizenden boeren toe in de dis cotheek Dika van de Kruusweg in Markelo. Ook leden van de Tweede Kamer en een vertegen woordiger van Natuur en Milieu zullen het woord voeren. Gisteren deed de Raad van State opnieuw uitspraak over de hin derwetvergunning van boeren. 'De stichting milieu-offensief in Wageningen eiste de vernietiging van acht vergunning van boeren in Ede. Ook daar is net als in Ambt Delden sprake van een ernstig verzuurd gebied. De Raad van State schorste de vergunningen echter niet. Als re den werd gegeven dat het rechts college niet via een tussentijdse uitspraak wil beslissen over het voortbestaan van veehouderijen. MS e/ Geluiden dragen ver in de mist. En toch is het net alsof de zelfvoortgebrachte klanken rondom je blijven hangen als je op een mistige dag buiten bent. Erover klagen lost niets op. Mist wordt dikwijls omschreven als een grauwe deken, dodelijk soms als je er te hard in rijdt, verstikkend wanneer de mist als een stolp gaat werken en de luchtvervuiling dicht bij de mensen houdt. Natuurlijk is er met mist op zich niets mis, ook al wordt je blik erdoor beperkt en krijgt je uiterlijk er een klamheid door. Het probleem is dat wij als mens natuurverschijnselen op de verkeerde manier naar onze hand hebben gezet. Regent het, dan is die regen zuur, stormt het, dan komt er olie op de kust, is het droog, dan blijken we het grondwater opgebruikt te hebben en als het mist dan slaan onze uitlaatgassen op de aarde terug. En ondertussen vliegen er kunstmanen door de ruimte die er in slagen zonlicht te brengen op plekken en momenten, die normaal gesproken donker behoren te zijn. Er wordt al gedacht aan fantastische toepassingen en straks is de ruimte zo vergeven van satellieten dat er geen normaal zonlicht meer langs kan. Leve de vooruitgang!, roepen de optimisten. Zou er leven na de vooruitgang zijn? MERIJN Bij veilinghuis Gijselman in Amsterdam zijn dezer dagen diverse meubelstukken en andere spullen uit het voormalige interieur van het Amstelhotel te zién. De 100 'armfauteuiltjes, 20 salontafeltjes, 74 vérgulde spiegels en tientallen kandelaars worden op 9 en 12 februari geveild. De spullen zijn na de renovatie van het hotel overbodig geworden. foto anp Studenten testen kwaliteit onderwijs Zoetermeer - Zo'n vijfduizend studenten van universiteiten en hogescholen krijgen een dezer dagen een vragenformulier toege stuurd waarop zij mogen aangeven wat volgens hen goed onderwijs is. Tot dit onderzoek heeft minister Ritzen besloten op verzoek van de studentenvakbond LSVb. Naast bestaande onderzoeken naar de kwaliteit van het onderwijs moet uit deze enquête blijken wat voor de studenten zelf de doorslaggevende factoren zijn. De uitkomsten van de enquête worden in juni gepresenteerd. Voogdij kinderen nader geregeld Den Haag - Een gescheiden ouder houdt in principe het recht op gezag over zijn kind, als zijn ex-partner is overleden. Dat geldt ook als de overledene iets anders bij testament heeft geregeld. De ex-partner kan binnen een jaar bezwaar aantekenen tegen zo'n regeling. En alleen gegronde redenen, zoals eerdere ver waarlozing, kunnen reden zijn om het bezwaar af te wijzen, blijkt uit een wetsvoorstel dat staatssecretaris Kosto (Justitie) aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. De mogelijkheid van omgang met het kind na de scheiding wordt uitgebreid naar andere familierelaties dan alleen de ouders. Zo kunnen voortaan ook grootouders, ooms en tantes, stiefouders en in beginsel pleegouders recht op omgang krijgen. Celstraf verkrachting Tropic ana Rotterdam - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren de 20-jarige H.P. en de 19-jarige J.K. veroordeeld tot een gevange nisstraf van één jaar wegens de verkrachting van een meisje, vorig jaar augustus in het zwemparadijs Tropicana. Er was ook een jaar geëist. De Rotterdammer P. en de Amsterdammer K. waren daar op een door ruim 1500 mensen bezochte discoparty. Het festijn liep volledig uit de hand met het gevolg dat verscheidene meisjes dagen later aangifte deden van aanranding of verkrachting. P. en K. ontkenden tijdens de behandeling van de zaak dat zij het meisje hadden verkracht. Acties bij centrales opgeschort Geertruidenberg - De drie vakhonden die bij de cao-onderhan delingen in de energiesector betrokken zijn, AbvaKabo, CFO en Novon, hebben hun acties voorlopig opgeschort. Hiertoe is besloten nu de werkgevers de vakbonden hebben uitgenodigd voor een gesprek. Heropening van de vorig jaar muurvast gelopen onderhandelingen over een cao voor het personeel in continudienst, was ook het voornaamste doel van de acties van de afgelopen dagen. Het gesprek waar de werkgevers om hebben gevraagd, wordt waarschijnlijk komende woensdag gehouden. Volgens AbvaKabo-bestuurder S. Dorenbos wordt het een gesprek 'zonder condities vooraf'. Echtpaar dood gevonden in Buren Buren - Een man en een vrouw, beiden asielzoekers, zijn gisteren dood in hun woning in Buren gevonden. Een buurvrouw alarmeerde rond het middaguur de politie, omdat zij in het raam van de woning gaten zag die volgens haar op kogelgaten leken. De politie vond op de bovenverdieping van de woning de lichamen van de man en de vrouw. Zij zijn vermoedelijk door een groot aantal verwondingen om het leven gekomen. WD op winst na wao-debat Den Haag - Het wao-debat van vorige week heeft voor de WD electoraal gunstig uitgepakt. Dit blijkt uit de jongste opiniepei ling van het bureau Inter/View. De WD zou bij verkiezingen uitkomen op 27 zetels in de Tweede Kamer, 5 meer dan het huidige aantal zetels en een stijging van 3 ten opzichte van de peiling die vlak voor het wao-debat is gehouden. De postie van de PvdA is verder verslechterd. De kleinste regeringspartij zou uitkomen op 28 zetels, een verlies van 21 ten opzichte van nu en een verlies van 2 zetels ten opzichte van de peiling voor het wao-debat. Ook het CDA blijft op verlies staan. De christen-democraten komen op 46 zetels. Dat betekent een verlies van 8 ten opzichte van het huidige aantal. D66, nu 12 zetels, komt ook uit deze peiling naar voren als de partij die bij verkiezingen de grootste winst zou boeken. Ze komt uit op 30. Anna en Stefan populaire namen Den Haag - Ouders die hun pasgeboren dochter de afgelopen vier jaar Anna hebben genoemd of hun zoon Stefan, hebben hun kind de minst originele naam gegeven. Dat blijkt uit een Nipo-enquête naar de populariteit van kindernamen. Jongens die na 1 januari 1989 Stefan zijn genoemd, kunnen ervan verzekerd zijn dat ongeveer 12.000 generatiegenootjes ook zo heten. Na deze datum hebben zeker 6.800 meisjes de naam Anna meegekregen. (ADVERTENTIE) voorlid 10.00 ui Hogeschool J^^Zeda voorlichtingsronden: 10.00 uur, 11.00 uur en 12.00 uur. Zeeland Edisonweg 4 4382 NW Vlissingen Tel. 01184-89242

de Stem | 1993 | | pagina 3