L oud weekend IARKT ND E4 Wat kan muziek in de hoofden van jonge,' onevenwichtige Duitsers aanrichten? Wat 'punk' is voor de links-extremische rock-scene, betekent 'fascho' voor de rechts-radicale, soms zelfs naar neo-nazisme neigende pendant daarvan. De geweld en rassenhaat oproepende teksten van de bijna vijftig Fascho-bands, luisterend naar gruwelijke namen als Stuka, Endstufe, Kahlkopf, Radikahl, Giftgas, Böhsen Onkelz, Eliteterror, Noie Werte en Endsieg, bereidden de Bondsrepubliek grote zorgen. De om zijn fascistoïde teksten meest omstreden band is momenteel Störkraft uit Düsseldorf. We spraken met de manager, nee ex-manager. De teksten van Störkraft doen het bloed van een normaal mens nog steeds stollen 'Störkraft doet niet aan politiek, maar aan cultuur. Duitse cultuur. En cultuur moet vrij zijn' SS leer van de hard- en software en Irsteuning van de gebruikers Be afdeling vormt het werkterrein broep Interne Automatisering. Figrijkste taken van deze groep lisermg, systeembeheer, liebeheer en gebruikersonder- 1 In verband met toename van Izaamheden bestaat binnen de pn vacature voor een: (vac.nr.: 5-34) Imenteren en beheren van Irgen van de urenregistratie Je diverse systemen gen: ping op MBO-niveau met Lllende automatiserings- bingen (PDI, AMBI-modules) Is van en ervaring met PC's bOS/PC-DOS en de fcndsorganisatie onder DOS Is van en ervaring met lll-netwerken, OS/2 en AIX (en een pré communicatieve vaardig- i en een flexibele instelling laats: Oosterhout fdere informatie over deze Ikunt u contact opnemen met ling. T.C.J. Donkers, telefoon B7000. DE STEM ZATERDAG 6 FEBRUARI 1993 De man achter de Fascho-band Door Theo Vincken Teksten uit het repertoire van Störkraft: Söldner Er ist ein Skinhead und Faschist, Er hat 'ne Glatze und is Rassist, Moral und Herz besitzt er nicht, Hap und Gewalt zeichnen sein Gesicht. Er Hebt den Krieg und Hebt die Gewalt, und bist Du sein Feind, dann macht er Dich kalt. In ein paar Jahren Überall wohin du siehst, siehst du wie dein Land überfliept, fremde Völker nisten sich ein und behaupten auch noch, deutsch zu sein. Eines Tages, da wacht ihr alle auf, rettet die Rasse, die einst man verkauft. Ich weip in jedem Deutschen steekt ein Mann, der das Verderben noch verhin- dern kann. Refrein: In ein paar Jahren haben wir keine Rechte mehr, unsere Gefühle existieren nicht mehr, doch wir sind zum Kampf bereit. Kraft ftir Deutschland Wir kampje kahl, unsre Füuste hart wie Stahl Unser Herz schldgt treu für wi ser Vaterland Was auch geschehen mag, wir werden niemals von dir gehen wir werden treu für unser Deutschland stehen Denn wir sind die Kraft für Deutschland die Deutschland sauber macht Deutschland erwache. Die Zeit ist reif für unsren Widerstand und keine Nation kann was da gegen tun. Es ist unser Land, in dem wir leben wollen, verlier keine Zeit, lap den Ein- satz nicht ruhn. Kampfhund Hort ihr 's dunkeln, die Nacht bricht heran, leinen wir das Seil dem Kampf hund an. Gemeinsam gehen wir auf die Jagd vernichten zusammen die dunkle Gefahr die wütende Bestie fest in seiner Hand wilfremde Schatten sind da an der Wand Er ist durchtrainiert und abge- richtet Nur agbgerichtete können ver nichten Refrein: Kamphund, Bestie aus deutschem Blut Kampfhund, fürchte dich un sei auf der Hut Schlechte Zeiten für den Ab- schaum im Land Der Kampfhund hat sie fest in seiner Hand. Bebend vor Angst stehn sie vor der Mauer Der Kampfhund liegt schon langst auf der Lauer; ohne Gnade und ohne Moral. Es erwartet sie eine höllische Qual. Versucht nicht zu fliehen, ihr entkommt ihm nicht der Abstieg geschrieben in sei- nem Gesicht. Hij zetelt op de eerste etage van het raad huis. Torsten Lemmer, manager van de zeer omstreden Fascho- band Störkraft. Pü- nktlich melden we ons op het afge sproken tijdstip bij de secretaresse van de Freie Wahlergemeinschaft Düsseldorf (FWG), een tweemans fractie van extreem rechtse signa tuur in de gemeenteraad van Düs seldorf. Zij herinnert 'Herr Lem mer', die zich twee vertrekken ver der ophoudt, telefonisch aan zijn afspraak met de Nederlandse jour nalist. JVe horen hem aankomen, stevige pas. Een niet onknappe jongeman met koft geknipt donker haar, gaaf gezicht, goudkleurige ring in rech teroor, modieuze trui, grijze jeans, én - dat verklaart zijn dreunende entree - laarzen. „Torsten Lemmer, Geschaftsführer van de FWG," stelt hij zich voor. „Helaas, kan ik u op dit moment niet ontvangen," laat hij zonder veel omhaal van woorden en zeer direct weten. „Ik heb mensen van Der Spiegel voor een interview bij me zitten, dat kan wel een half uur duren." Hij laat ons de keus tussen wachten of oprotten. Die laatste term gebruikt hij niet, maar woor den hoeven niet altijd uitgesproken te worden. We besluiten te wach ten. De secretaresse neemt onze jassen aan. „Ja, Torsten Lemmer komt vaak tijd te kort," verklaart ze het drukke gedoe van haar baas. „Als u wat wilt lezen...." Ze wijst naar een standaard gevuld met vlugschriften van de Freie Wahlergemeinschaft. Fractievoorzitter, zo lezen we, is ene Herbert Zaunbrecher (58), een plaatselijke bakker, die er zich op laat voorstaan zestig vrouwelijke (emancipatie!) werknemers op zijn loonlijst te hebben staan. Het twee de raadslid is Petra Lauer, eigena res van een kapsalon. Met haar 26 jaar is zij Düsseldorfs jongste in de raad. „Omdat beiden hun zakelijke be slommeringen hebben, treedt Tors ten Lemmer als het immer aanwe zige aanspreekpunt van de fractie op. Hij regelt alles," vertelt de secretaresse vanachter haar schrijfmachine. „Torsten verzet on gelooflijk veel werk," voegt ze er ten overvloede nog aan toe. Zaun- brechers politieke verleden (ex-Re- publikaner), alsmede de foldertek sten, geven al een indicatie over ideologie van de FWG. - Rechtser kan het nauwelijks; geen partij waarmee asiel zoekers en buitenlanders blij moeten zijn. Hoewel de secretaresse ons bezweert 'dat de FWG zeker niet Auslanderfeindlich is.' Want als dat wel het geval was geweest, dan zou zij er zich zeker niet op haar plaats hebben gevoeld, want enkele zeer naaste familiele den van haar doen het met een Vietnamees en Japanner. Het half uur kruipt traag voorbij. Dan verschijnt Torsten Lemmer met dreunende pas weer in de deuropening. „Sorry, ik vraag nog twintig minuten geduld, want ik moet dringend een persbericht uit geven." Het wordt nu hectisch. In staccato vuurt Lemmer diverse in structies af, verdwijnt weer achter een deur. Een gelaarsde griezel in tuinbroek ('Jawohl'. Sicher! Ver- dammt noch mal! Ach, du ScheiPe!') brengt ons koffie. Precies één uur later dan afgespro ken komt Torsten Lemmer ons ha len. „Kom maar mee naar mijn kamer, daar praat het gemakkelij ker. In marstempo gaat hij ons voor. Hij neemt plaats achter zijn grote bureau, onderuitgezakt, be nen over elkaar geslagen, een van zijn laarzen komt af en toe boven de schrijfblad uit. Een groot ven- Störkraft-manager Torsten Lemmer: „Mag ik jullie er even aan herinneren dat in de Tweede Wereldoorlog Nederlandse SS'ers bij ons hebben meegevochtenfoto's jacques peeters ster biedt een schitterend uitzicht op de Rijn. Geamuseerd ziet hij ons ongege neerd rondkijken. Torsten Lemmer weet wat we zoeken. Hij kent zijn pappenheimers, hoe vaak heeft-ie het niet meegemaakt. „Zoeken jul lie een foto van Adolf Hitler? Die hangt hier niet, heeft hier nooit gehangen en zal er ook nooit ko men te hangen." Hij wijst op een ingelijste krant uit 1934 met een portret van Von Hin denburg. „Er zijn journalisten hier geweest die daar Hitler in zagen, paste beter in hun verhaal, begrijp je." Nee, in zijn kamer geen verdachte zaken. Een poster in de kleuren rood, geel en zwart met het op schrift Einigkeit und Recht und Freiheit (strofe uit de nationale hymne) roept ook al geen negatief beeld op, zomin zijn eveneens in postervorm uitgevoerde lijfspreuk: Nichts is starker als eine Idee, deren Zeit gekommen ist. Torsten Lemmer, 23 jaar pas, geldt als de drijvende kracht achter de Fascho-band Störkraft, die met zijn rechtsradicale, tot geweld en rassenhaat oproepende teksten, momenteel als de meest omstreden rockgroep van Duitsland wordt be schouwd. Waar Böhsen Onkelz, eens het prototype van de nazisti sche rockscene, met zijn laatste album Heilige Lieder even pas op de plaats maakt met zijn verbale racisme, laat Störkraft zich voor alsnog niet van de wijs brengen. De teksten van de Düsseldorfse skinband doen het bloed van een normaal mens nog steeds stollen. Wat dat betreft lijkt de in 1988 opgerichte groep met haar teksten geen concessies te willen doen aan haar verwerpelijke ideologie. Riva liserende linkse punkgroepen en him aanhangers (autonomen) - niet minder geweldadig dan de fascho's - maken live-concerten van Störkraft momenteel onmoge lijk. De band heeft de problemen zelf over zich afgeroepen. Optredens eindigden bij herhaling met onge regeldheden. Na een concert te Cottbus op 3-10-91 bijvoorbeeld moest de politie ingrijpen. Alle mo gelijke soorten wapens werden in beslag genomen genomen. Tijdens concerten in Weimar (14-3-92) en Zwickau (17-10-92) werd er door bezoekers voortdurend met haken- kruisvlaggen gezwaaid en de Hit lergroet gebracht. Torsten Lemmer staat er op één zaak recht te zetten. „Ik treed niet meer op als ma nager van Störkraft. Onder druk van Düsseldorfs politieke establishment, voor velen was het onverteerbaar dat ze met de mana ger van een omstreden band het raadhuis moesten delen, heb ik het management van Störkraft neerge legd," zegt hij met een nauwelijks onderdrukte lach. „Maar ik blijf toch zijdelings betrokken bij het wel en wee van de band. Ik ga in de toekomst zijn platen uitgeven. On der het label Dorfmusik GmbH. Wat valt er te lachen? Voor mij maakt Störfunk onschuldige con servatieve Duitse volksmuziek. Ui teraard blijven de jongens van de band mijn beste vrienden." Het beestje Lemmer heeft dus een andere naam gekregen, maar in wezen verandert er niets. De rad pratende ex-manager (hij moet zelf om zijn grote truc lachen) wordt meer dan eens onderbroken door het rinkelen van de telefoon. Kran ten, die informeren naar geruchten van een op handen zijnde fusie tussen de FWG en de Republika- ner, de twee rechts-extremistische luizen in de politieke pels van de Landeshauptstadt. Het door hem geconcipieerde persbericht klinkt als een klok en duidt op een jour nalistieke vaardigheid. „Ja, ik ken de krantewereld," be vestigt hij ons vermoeden. „Na mijn middelbare schoolopleiding ben ik op mijn zeventiende in de journalistiek gestapt. Ik heb 'n tweejarige praktijkopleiding ge kregen bij een krant, waarna ik nog twee jaar als teamchef bij een weekblad heb gewerkt. Tja, daarna ben ik gevraagd voor deze politieke functie." Bijna zouden we Lemmer nog aar dig gaan vinden ook, maar dat gladde van hem, die snelle bab bel....Hoe kan hij zich in godsnaam conformeren aan de met racisme doordrenkte teksten van Störkraft? We leggen hem een_ knipsel van Bandleden van Störkraft. zo'n tekst voor. Wir sind Deutschlands rechte Polizei, wir machen die StraPen Türkenfrei. Hij reageert als gebeten, voelt zich kennelijk geprovoceerd, maar wekt niet de indruk dat naar te vinden. Het tegendeel zelfs, hij houdt er van. „Aha, staat dat in een Neder landse krant. Ja, die schrijven alles van elkaar over, ik weet toch hoe dat werkt. Ze doen niet eens de moeite om zulke berichten op hun waarheidsgehalte te testen. Tot dusver is slechts één journalist, een vrouw, uit Holland hier geweest. Ik kan je het bewijs leveren dat de tekst door de pers is vervalst. Het moet zijn: Wir sind Deutschlands echte Polizei, wir machen die Strapen wirklich frei. Wil je het horen?" Hij wijst naar de stereo-in stallatie achter hem. Toch wordt tijdens de con certen die kwalijke tekst gezongen, houden we vol. Zoals ook elk optreden van Störkraft door de fans, meest skins, massaal 'Sieg Heil!' brullend met geheven hand wordt afgesloten. Lemmer haalt zijn schouders op. „Wat moet ik daar over zeggen? Als de fans hun eigen tekst maken, wat kunnen wij daar als band tegen doen? Vóór elk optreden vragen we de bezoekers zich te onthouden van nazistische parolen en kretelogie' Maar er zijn altijd idioten...." Torsten Lemmer betreurt de vele aanslagen die verleden jaar op asielzoekers en Turken plaatsvon den. Na het drama in Mölln, waar een Turkse vrouw en twee kinderen in de vlammen de dood vonden, heeft de band Störkraft zelfs een Presse-erkliirung afgegeven, waar in de aanslag werd veroordeeld en de hoop werd uitgesproken dat de daders snel gepakt zouden worden. „Meer kan de band niet doen," zegt Lemmer, „Störkraft doet niet aan politiek, maar aan cultuur. Duitse cultuur. En cultuur moet vrij zijn." De ex-manager doelt met die laat ste opmerking op het verkoopver-, bod van Störkrafts langspeelplaten en cd's aan jongeren onder de acht tien jaar. De Bundesprüfstelle acht het geweld en rassenhaat oproe pend karakter van de teksten niet geschikt voor jeugdigen. Overigens zit Störkraft niet met het op de index plaatsen van zijn muzikale produkten. „Welnee," zegt Lemmer fijntjes la chend, „het stimuleert alleen maar de verkoop. De cd's worden toch gewoon onder de toonbank door verkocht, en niet zo weinig. Van onze jongste cd Mann für Mann zijn er al meer dan 100.000 exem plaren in omloop. Langspeelplaten en cd samen een kwartmiljoen. Störkraft krijgt voor elke plaat en cd twee Mark. Bij elkaar toch een half miljoen mark." De verkoopcijfers doen hem con cluderen, dat de muziek van Stör kraft kennelijk toch in een behoef te voorziet. „Wat het is?," vraagt hij zich hardop af. „Misschien zijn het de teksten. Die stemmen men sen tot nadenken." Voor die inderdaad te denken ge vende teksten tekent Jörg Pe- tritsch, de uit Koblenz afkomstige zanger van Störkraft. Hij maakte zich vorig jaar november in het Keulse boulevardblad Express tot risee van de nazi-rock door de bekentenis 'dat mijn beste vriend een Turk is.' „Ja, in Jörg hebben we een sterke tekstschrijver," zegt Torsten Lem mer. „Allemaal goed doordacht. Wanneer hij problemen ziet, schrijf hij erover. Liedjes over drugs, kin dermishandeling. Het komt bij der Jörg aus dem Bauch heraus." Dus ook de morbide lofzang op de Kampfhund Gemeinsam gehen wir auf die Jagd, vernichten zusammen die dunkle Gefahris ontsproten aan zijn brein. „Jazeker, Jörg heeft zelf een pitbull, twee zelfs. Ik weet het, onze teksten zijn soms hard, maar niet nazistisch." Hij beroert met zijn wijsvinger de volumeschuif van de stereo. Het vertrek stroomt vol met een over maat aan decibellen Störkraft. Fascho-rock. Niet ons genre, maar de kwaliteiten van de gitarist ont gaan zelfs ons niet op metal inge stelde oor niet. Torsten Lemmer, zien we plotseling, maakt spasti sche bewegingen, zijn mond staat half open. Nee, zo zien we hem liever niet. De schuif gaat weer dicht, de storm luwt. Maar de verbale vloed van Torsten Lemmer is daarentegen niet te keren. „Helaas kan Stör kraft voorlopig niet meer optreden. Dat wordt ons onmogelijk gemaakt door demonstranten van linkse sig natuur, die proberen met geweld de concerten te verhinderen. Het zijn lieden die menen zich nu nog te moeten schamen voor wat hier tus sen 1933 en 1945 is gebeurd. Ik ben het echter zat steeds met Duits- lands oorlogsverleden te worden achtervolgd. Hitler is de grootste misdadiger die de mensheid ooit heeft gekend, maar dat hoeft men mij toch niet aan te rekenen. Dat is geschiedenis, voorbij." „Ik wil me in dit land als Duitser vrij kunnen bewegen. Mijn creolen- ring in mijn oor houden, mijn in Nederland gekochte laarzen dragen en ook deze trui van joodse make lij. In nazi-Duitsland zou dat on mogelijk zijn geweest. Daarom wil ook geen nazi worden genoemd. Jeugdige Nederlanders kan men toch ook niet meer verantwoorde lijk stellen voor de uitbuiting van jullie vroegere koloniën door het koninkrijk der Nederlanden. Mag ik jullie er even aan herinneren dat in de Tweede Wereldoorlog. Neder landse SS'ers bij ons hebben mee gevochten?" „De kritiek op Duitsland is groot. Maar toevallig nemen wij van alle Europese landen wel de meeste asielzoekers op, dragen we het meeste bij aan de ontwikkelings hulp en is onze bijdrage aan de EG ook niet de geringste. Van de Duit sers kan men plukken. Goethe zei het reeds: Am Deutschen Wesen,. solj^ie Welt. genesen." De deur gaat open. Wat een toeval! Binnen zonder kloppen, de twee Düssel dorfse leden van Fascho- band Störkraft en 'n pitbull. Is het wel toeval, vragen we ons af. „Hal lo, jongens," begroet Torsten Lem mer het kaalhoofdige tweetal, „luister, tolle Sache, we gaan vol gende week de studio in. Voor opnames. Alles wordt door Spiegel betaald, jullie liggen super in Geschaft." Lemmers enthousiasme lijkt aan de twee in jacks gestoken en met rode rijgschoenen geschoei de Glatzen niet besteed. Een van hen houdt de pitbull zijn rechter arm voor, waarin de hond zich vastbijt. Als hij zijn arm omhoog houdt, blijft de hond er aan han gen. Los van de grond. We vragen de sympathiekst ogende of hij er geen moeite mee heeft fascistoïde en opruiende teksten te zingen. Geen snuggere vraag, reali seren we ons. Het antwoord is ook navenant. De aangesprokene kijkt ons dommig lachend aan. „Fassi-o- was?" En dan tot Lemmer: „Wat betekent dat?" Lemmer raakt geïr riteerd. „Daarover praten ze niet. Als jullie geen vragen meer,hebben, dan wil ik er nu een einde aan maken. Ik heb nog andere dingen te doen." Hij duwt een demo van een Nachwuchsband in de stereo. Af gang met muziek. u

de Stem | 1993 | | pagina 37