'Eigenlijk ben ik misbruikt' Eli Vraag opheldering over LaUreilt Zit 111 de WaO! de dood van Biseng Anik De Vierkante Decimeter Geen twijfel over 'Europa' kwestie, TOP USA SING KANTOREN an morgen. 55-2710 i911 w van het nieuwe kantoor ach-, st historische gebouw aan de heel ontruimd. Tot nader aan- jeen rondleidingen worden ge- 3emeester werkkamer in het voorm. St. ngang Tabakstraat. Afspraken optel. 01140-89247. if is gevestigd in het voorm. St. ingang Muziekschool aan de t archief is op de gebruikelijke iliek geopend. Tel. int.: 01140- ïdiging worden de huwelijken <apel van het voormalige St. ngang Tabakstraat. tINGEN dsvergaderingen (elke laatste maand) worden gehouden in de n. St. Liduinaziekenhuis, ingang ieperkte ruimte voor het publiek ïn bij te wonen. aderingen ibare commissievergaderingen de vergaderzaal van het Lange Bellingstraat. Ook hier 'oor publieke belangstelling, 'an raads- en commissieverga" len geraadpleegd in de publika- Houtmarkt 6. ïester en wethouders van Hulst. g ïmeester, .L.G.M. Kessen ïtaris, mr. H.J. van Geesbergen zaterdag 6 februari 1993 deelD e komende weken zal op deze pagina in plaats van 'De wereld volgens' een in samenwer king met Amnesty International gemaakte rubriek staan, waarin ragAzzi-lezers worden opgeroepen om brieven te schrijven naar regeringen van landen, waar jongeren om poli tieke redenen gevangen gezet, gemarteld of zelfs gedood zijn. Vandaag de eerste: de Turkse Biseng Anik. Biseng Anik. Op 28 maart 1992 werd de zes tienjarige Biseng Anik aange troffen in het hoofdkwartier van de politie in Sirnak (Turkije). De helft van haar hoofd was wegge schoten. Biseng Anik maakte deel uit van een groep van hon derd mensen, voornamelijk jon- geren, die werden vastgehouden door de Turkse politie tijdens Newroz, het koerdische Nieuw jaarsfeest. Bisengs moeder vertelde dat acht geüniformeerde leden van de Turkse Speciale Ordetroepen en twee agenten in burger haar dochter thuis kwamen arreste ren. Zij vertelden aan de moeder dat zij studenten meenamen om hen een verklaring af te laten leggen en dat Biseng snel weer zou worden vrijgelaten, maar het volgende dat ze te horen kreeg, was een telefoontje met de me dedeling: 'Kom het lichaam van uw dochter maar halen.' De fa milie van het meisje zag dat de linkerhelft van haar hoofd was verdwenen. Haar lichaam was verminkt. Haar handen waren gescheurd tussen de vingers. Si-, garetten waren op haar lichaam uitgedrukt. Over haar hele lichaam waren brandwonden zichtbaar. De gouverneur van de provincie Sirnak heeft, naar verluidt, een verklaring afgelegd over de ge beurtenis. Daarin zegt hij dat Biseng Anik op de dag van haar arrestatie in een cel werd gestop waar een geweer onder het bed was achtergelaten door een agent. Daarmee zou ze zelf moord hebben gepleegd. De grootvader van Biseng Anik had de indruk dat de kogel langs de achterkant van haar hoofd was binnengedrongen en via het oog weer naar buiten was gekomen. Alleen een onafhankelijke au topsie zou kunnen uitmaken of Biseng gemarteld is en daarna al dan niet zelfmoord pleegde. Tot nu toe hebben de Turkse autori teiten geweigerd zo'n onderzoek te laten uitvoeren. Wat kun je schrijven Schrijf een. beleefde brief in het Engels naar de Turkse autoritei ten. Zeg dat je gelezen hebt over de vraagtekens van Amnesty In ternational bij de dood van Bi seng Anik. Vraag de autoriteiten om het volledige autopsierapport (=lijkschouwing) ter beschikking te stellen aan de familie. Dring aan op een onmiddellijke, volle dige en onpartijdige tweede lijk schouwing. Vraag ook om een onmiddellijk, volledig en onpar tijdig onderzoek naar de omstan digheden waaronder Biseng Anik om het leven kwam en vraag om berechting van de ver- gjitwoordelijken. Stuur je brief naar: (de eerste minister) Mr. Süleyman Demirel Office of the Prime minister Basbakanlik 06573 Ankara Turkeije. Fax: 09 90(4)4170476 Een kopie van je brief kun je sturen naar de ambassadeur van Turkije: Zijne excellentie de heer Zeki Celikkol Ambassade van Turkeije Jan Evertsenstraat 15 2514 BS Den Haag Een paar voorbeeldzinnen: I read about Amnesty Interna tional's concern about the death of.... I urge you te make the full autopsy report available for her family. I urge you for a second, independant autopsy to be car ried out without delay. I urge you to make sure that this case is investigated and that those who are found responsible are brought to justice. Ie vierkante deci meter van deze week is gevuld door Guy de Hoop uit Wa genberg. 'Mijn oogappel' noemt hij deze col lage. Guy krijgt zo spoedig mogelijk een cd thuisgestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen door een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het oppervlak van een vierkante decimeter zo leuk mogelijk in vullen. Dat mag met tekenin gen, gedichten, boodschappen, foto's of wat je maar kunt bedenken. Zolang het niet be ledigend of schunnig is, plaat sen wij het. Stuur dus je bijdrage voor woensdag a.s. naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, post bus 3229 4800 MB Breda. De Tweede Kamer heeft vori ge week, na een discussie van anderhalf jaar, eindelijk een voorstel aangenomen om de wet arbeidsongeschiktheid (wao) goedkoper te maken. Een wao'er heeft nu nog recht op een uitkering van zeventig procent van het laatst verdien de loon. Meer dan 900.000 mensen in Nederland zijn voor een deel of helemaal afhanke lijk van een wao-uitkering. De nieuwe plannen, die overi gens nog door de Eerste Ka mer moeten worden goedge keurd, laten de huidige wao'ers ongemoeid. Alleen mensen die straks de wao in gaan zullen er flink op achter uit gaan. Wie 32 jaar of jonger is krijgt geen uitkering meer van ze ventig procent, maar een lage re vervolguitkering. De basis daarvan is de AAW, zeventig procent van het minimumloon. Voor ieder jaar dat de arbeids ongeschikte ouder is dan vijf tien jaar krijgt hij 1,4 procent van het verschil tussen het oude loon en het minimum- loon erbij. Door Angela Copier aurent van Genk (25) uit Ooster- hout is sinds afge- lopen september wao'er. Hij werd dat nadat hij eerst een jaar in de Ziektewet had gezeten. „Ik heb een chronische schouderspierontsteking. Opge lopen toen ik als schoonmaker werkte. Op een gegeven moment kreeg ik pijn in mijn schouder, dat bleek een ontsteking te zijn. Maar ik heb doorgewerkt tot ik niet meer kon. Uiteindelijk be landde ik alsnog in de Ziekte wet." De discussie rond de wao heeft Laurent niet zo goed gevolgd. „Ik ben er ook nooit vanuit ge gaan dat ik in de wao zou ko men. Ook toen ik al in de Ziek tewet zat, heb ik altijd gedacht dat ik snel weer aan het werk zou gaan." De GMD (Gemeenschappelijke Medische Dienst) heeft gepro beerd om Laurent weer aan het werk te krijgen bij zijn oude baas. De poging mislukte. Lau rent werd voor 25 tot 35 procent afgekeurd. Naast een wao-uitke ring, krijgt hij daarom ook ww. De GMD had voor Laurent een andere functie bij zijn oude baas willen zoeken. „Ik had assistent- rayonleider kunnen worden, maar mijn baas weigerde dat omdat ik geen rijbewijs heb. Ik vond het een goedkoop smoesje. Als ik niet de Ziektewet was ingegaan was ik namelijk wel assistent-rayonleider geworden. Het bedrijf was toen bereid om me financieel te helpen met mijn rijbewijs." Laurent is nog steeds veront waardigd over de weigering van zijn baas. „Ik ben in 1989 voor dat bedrijf gaan werken. In het begin maakte ik nog normale werkweken, maar dat verander de al snel. Ik wilde meer verdie nen en om hogerop te komen, moest ik dus hard werken. Dat werd steeds gekker, op het laatst maakte ik weken van meer dan zeventig uur." „Eigenlijk ben ik misbruikt. Ik was een stuk van het bedrijf, ik kon niet eens een fatsoenlijke vakantie nemen. Maar die goed heid werd dus bestraft," gaat Laurent verder. Laurent ziet zijn vroegere baas ook een beetje als de schuldige dat hij nu in de wao zit. „Hij vond dat iemand die de Ziekte wet inging, het systeem naaide. Als je een paar dagen ziek was dan bleef hij je daarop aankij ken. Je kreeg eigenlijk de kans niet om ziek te zijn. Het werk moest gedaan worden. De klant was koning, maar de werknemer niet meer dan vuil voor de be zem." De oorzaak van de spierontste- king is onbekend, maar Laurent heeft er wel zijn ideeën over. „Het eerste jaar kreeg ik bijvoor beeld niet eens goede werkkle ding. Maar ik werkte wel met zware chemicaliën en in tochtige ruimtes. Wie zegt dat dat niet op mijn spieren is geslagen?!" Laurent vindt het dan ook zeer terecht dat zijn voormalige werk gever een boete heeft moeten betalen. Die boete, een straf van de overheid voor alle bedrijven waar mensen in de wao verdwij nen, bedraagt maximaal een Laurent van Genk: toekomst. „Ik wil een fatsoenlijke basis, zekerheid voor de foto de stem johan van gurp jaarsalaris. De GMD zag niet veel toekomst veel toekomst voor Laurent. ('Ik moest maar bonsaiboompjes knipper worden of zoiets.') Door zijn handicap kan hij niet meer dan vijftien kilo tillen. Toch is hij niet van plan de rest van zijn leven van een uitkering te leven. „Ik wil het liefst van die wao af. Ik vind het goed dat het er is, maar er zijn veel mensen die er misbruik van maken. Ik denk dat het percentage 'neppers' groter is dan het percentage dat echt recht heeft op een uitkering." Laurent is een paar maanden geleden met een eigen bedrijfje begonnen. Hij importeert na tuurlijke producten, zoals bij voorbeeld een afslankmiddel, en verkoopt die dan. „Ik ben een echte doordouwer, een vechter. Ik blijf optimistisch,ik hoop dat ik straks als kleine zelfstandige weer mijn eigen boterham kan verdienen, maar voorlopig zit dat er nog niet in. Daarom hoop ik dat ik snel werk kan vinden. Ik wil een fatsoenlijke basis, zekerheid voor de toekomst." Door Muriel Boll urope in Doubt?! "Not at all", zegt Diederik Hoose- mans (16) uit Et- ten-Leur en lid van de JOVD overtuigd, „maar zoiets moet groeien. De politiek kan wel wil len dat het morgen al zover is, als de burgers het pas overmor gen willen, duurt het ook tot overmorgen." Diederik was een van de twee honderd jongeren uit binnen- en buitenland die vorig weekend meededen aan de Europese jon- gerenconferentie die politieke jongerenorganisaties en intera- tionale studentenverenigingen in Maastricht hadden georgani seerd. Wetenschappers en politici wa ren uitgenodigd om informatie te geven. Het MECC-gebouw waar de conferentie gehouden wordt, staat tussen saaie reusengebou- wen ergens buiten de stad. Geen wonder dat de Europese rege ringsleiders vorig jaar in dat ge bouw niet erg geïnspireerd raak ten. De opening en de eerste werkgroepzitting zijn net achter de rug als ik binnenkom, de broodjes voor de lunch staan klaar. Aan tafel zitten Diederik, Delp- hine Pronk (16) en Tom Moester (18) allebei uit Apeldoorn. Die derik: „In mijn groep vertelde een Pools meisje over haar land. Daar moet sociaal en econo misch hog heel veel verbeteren voor dat land bij de EG kan komen." Iets dergelijks bleek ook uit het verhaal dat de Hongaarse am bassadeur in Toms werkgroep hield. Tom: „De Russische over heersing is nu wel over, maar ze kennen daar totaal geen eigen initiatief. Je kunt dat land niet helpen met geld alleen, de men taliteit moet veranderen." Delphine: „Als je het Europa van heden op dat van het verle den legt, zie je goed hoeveel Europa te danken heeft aan kontakten met andere kontinen ten. Daarom vind ik dat we onze grenzen niet zomaar voor andere landen moeten afsluiten." Het lijkt wel of ik een broodje eet met echte politici. Het is inderdaad een beetje de politiek naspelen, vindt Diederik. „In on ze werkgroepen merk je al hoe veel makkelijker alles wordt als je met medestanders een lobby kunt vormen. Kun je nagaan hoe belangrijk dat in de echte poli tiek is." „Waar ik zo van baal," zegt Tom, „is dat er onmiddellijk ge luisterd wordt naar iemand in pak of blazer. Iedereen gaat er dan automatisch van uit dat die beslist iets te zeggen heeft." Hij is van de JOVD, de jongerenor ganisatie van de VVD, maar hij draagt een trui. Er lopen hier zoveel jasjes rond als je op een school nooit bij elkaar ziet." De tweede werkgroepenronde begint. Bij Milieu zitten ze ern stig te kijken naar schema's vol CFK's (Xh's ozon, uitstoot en sealevel-rise. Weinig discussie hier, dat is anders bij Migratie. Wat is het verschil tussen folklo- ren, nationalisme en chauvinis me? Dat Litouwen na veertig jaar Russische overheersing een eigen staat wil, oké, maar moet elke groep met een eigen cultuur dat willen? Kwesties als 'Borders are important when justice is nowhere', 'How to deal with plu- riformity in one state' en 'Is ther one mankind or are ther sever al?' Engels is de voertaal in alle groepen. Weer een zaal verder zegt iemand dat je één Europa wel kunt vergeten als het na vijf Rol Moester, Tom Moester, Diederik Hoosemans, Piet Dankert en Donatelle Cirino op de conferentie in Maastricht, foto dries van bergeijk jaar nog niet gelukt is. Als dat gebeurt, leer je niets van het proces, protesteert een ander: wat is na vijf jaar, iemand van vijf is nog maar een kind. In alle groepen wordt aandachtig geluis terd en gepraat. Jammer alleen dat het aantal buitenlandse gas ten kleiner is dan was opgege ven. Jonathan Dillon uit Lincoln zegt: „Ideas rule the world", en daar mee moet je gewoon beginnen. Dat het in de Britse regering aan fantasie ontbreekt, vindt hij dom. Sinds de Suezcrisis stelt Engeland op wereldniveau niets meer voor, dat moeten ze einde lijk accepteren. Alleen in een verenigd Europa zouden ze nog een vinger in de pap kunnen hebben. Jonathan vindt het jam mer dat het congres 'Europe in Doubt' heet, te pessimistisch. We lopen naar de grote zaal war staatssecretaris Piet Dankert een rede zal houden. Europa moet meer handel drijven met de Oosteuropese landen, dat helpt hen er een beetje bovenop. First trade en dan aid, in plaats van andersom zoals gebruikelijk, is zijn boodschap. We moeten de grenzen niet sluiten voor die paar goedkope produkten uit het Oosten: niemand heeft er trou wens last van. Na afloop wordt Tom door zijn tweelingbroer Rolf ter verantwoording geroe pen. „Heb jij je in de werkgroep door mooie woorden laten om praten? Je vond altijd dat econo mische integratie. Nu ben je 100% omgedraaid!" Er volgt een Olijke Tweelingklucht, puur po litiek cabaret. De congresgan gers vermaken zich, en echt niet alleen om de 'overkill aan bor rels' zoals iemand roept. Dat is trouwens niet eens zo. „Wil je alsjeblieft opschrijven dat we Afrika niet moeten verge ten?" vraagt iemand die me ziet schrijven. „Dat land moet zelf de prijs van de grondstoffen kunnen bepalen en de grondstloffen ex ploiteren, anders worden ze uit gebuit!" „Ik ben blij dat ik dit meemaak," zegt Diederik. „Ik heb vandaag meer geleerd dan op een gewone schooldag." O(l) I will always love you - Whitney Houston 0(2) Would i lie to you - Charles Eddie O (4) Like the way i do - Melissa Etheridge A (3) Tom Traubert's blues - Rod Stewart (6) Exterminate - Snap O (7) Out of space - The Prodigy A (5) Rock with you - Inner Circle O (9) If i ever fall in love - Shai O (11) Let me be your underwear - Club 69 ifjjj) (-) Mockin' bird hill - Roots Syndicate /J) (14) I love you period - DanBaird A (8) I' gonna get you - Bizarre Inc. (28) It's ok, it's all right - Def Dames Dope A (25) Het grote lied - C 'est Tout De Kroeg A (17) Temptation - Heaven 17 A (18) Your town - Deacon blue (-) No limit - 2 Unlimited A (10) Dur dur d'etre b b - Jordy (40) More and more - Captain Hollywood (38) I'm easy - Faith No More (29) Oceans - Pearl Jam (12) Why not jazz?-BFI (-) Mega mix - Boney M (15) Vlieg met me mee - Paul de Leeuw (16) Steam - Peter Gabriel (31) Alive kicking - East Side Beat (-) Sweet thing - Mick Jagger (-) Mockin' bird hill - Albert West (26) It's so hard to say goodbye - Boyz II Men fi (-) Open your mind - Usura (21) Heal the world - Michael Jackson ©(-) Sunday mondays - Vannessa Paradis (23) Hotel Illness - Black Crowes ©(24) Rosie - Claw Boys Claw ©(37) Carry on - Martha Wash ©(39) Tonight is the night - Betty Wright Q (-) Way in my brain - SL 2 ©(32) Song instead of a kiss - Alannah Myles j (19) Never let her slip away - Undercover A Stichting - Nederlandse Top 40 A (1) I Will Always Love You - Whitney Houston (3) The Lové I Lost - West End Feat Sybil (7) No Limit - 2 Unlimited (2) Exterminate - Snap featuring Niki Haris (-) Deep - East 17 A (1) I Will Always Love You - Whitney Houston (2) If I Ever Fall in Love - Shai (6) A Whole New World - Peabo Bryson/Regina Belle (3) In the Still of the Nite - Boyz II Men (4) Saving Forever for You - Shanice Schriftelijke reaches: redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229, 4800 MB Breda. Telefonisch: 076-236416

de Stem | 1993 | | pagina 25