Sloop huizen kan beginnen Een zouteloos debat over 'plannetje Dek' Weerman Willy Ophef over loslippigewachtmeester Scheepvaart en Maritieme Zaken naar Rijkswaterstaat Zeeland Provinciale Staten keuren plan voor Kanaalzone goed Nieuwe wagen voor politie Terneuzen Hoge onderscheiding voor Aardenburger :N. DONGEN anderhalf jaar voor incest met minderjarige Weinig verandering bouwgrond? [jblijvend op weg. Hond pleegt grafschennis Mist Zonneschijn 74 jst voor mensen waarvan ook voor mensen die na- hd de vrije waarde van uis in contanten om wil. fcten. als het om nieuwbouw lijn er extra kosten zoals rente of (bij subsidie) een Istige verrekeningsrege. yat betreft rentevoorde. Ir zijn steeds meer nieuw- hypotheken waarbij geen lente betaald hoeft te In. En bij diverse finan- instellingen wordt het "foordeel in verband met overheidsdeel van pre. pningen aan de eigen/ bwoner doorgegeven. verstandig deze punten e nemen in een bespre- Imet een hypotheekadvi- In individuele gevallen en slecht passende hypo- I een groot financieel na- fcpleveren. Kopers moeten dat realiseren. Trouwens voor eigen/huisbewoners oor een renteverlenging kan een analyse er best leiden dat ze beter uit In te zijn met een andere Iheekvorm (bij dezelfde of pdere instelling). Het mo- van renteverlenging is fceschikt om die overstap |ken, omdat er dan in het Been geen boete hoeft te en betaald. ALPHA 33 ALPHA 27 slefoon 01623-12785 i vorm oyals digs ter op oider. omfort f MM jM '^Óp kwaliteit kimt u rekenen Belcrumweg 32 Breda Telefoon 076-711134 destem zeeland ZATERDAG 6 FEBRUAR11993 DEEL C Van onze verslaggever Middelburg - Vanaf gisteren valt de Regio Scheldemond yan het directoraat-generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken (DGSM) onder Rijks waterstaat Zeeland. De integratie heeft op de hele Dienst Scheldemond betrekking en bestaat uit het hoofdkantoor, de Schelderadarketen en scheep- vaarbegeleiding op het kanaal van Gent naar Terneuzen totaal gaan 160 In medewerkers over naar Rijkswaterstaat. De reorganisatie heeft geen invloed op het aantal arbeidsplaatsen. Het beleid van het ministerie van verkeer en waterstaat gaat uit van een concentratie van alle regionale Verkeer en Water staat-diensten onder de vlag van Rijkswaterstaat. In 1992 werd het personeel van het directo raat-generaal vervoer al bij Rijkswaterstaat ondergebracht. Rijkswaterstaat Zeeland telt nu 870 arbeidsplaatsen. Binnen Rijkswaterstaat is de scheepvaartbegeleiding op de Westerschelde en het kanaal Gent naar Terneuzen onderge bracht in de Scheepvaartdienst Westerschelde. Ook de bediening van de sluizen in Terneuzen is nu onderdeel van de buiten dienst. Het kantoor van de Scheepvaartdienst Westerschel de blijft het Schelde-coördina- tiecentrum in Vlissingen. Het hoofdkantoor van de Rijkswa terstaat Zeeland is gevestigd in de Koestraat in Middelburg. Het DGSM kantoor op het Stadhuis plein in Vlissingen is in januari verlaten. Van onze verslaggever Middelburg - De kogel is door de kerk. Met drie stemmen tegen hebben Provinciale Staten gisteren het plan Kanaalzone goedgekeurd. Drie buurtschappen in Zeeuws-Vlaanderen moeten verdwijnen om plaats te maken voor de industrie. De sloop van ongeveer 115 woonhuizen wordt in gang gebracht. Provinciale Staten waren de laatste overheid die hun goed keuring hechtten aan de uitein delijke overeenkomst die betrok ken partijen straks in maart gaan ondertekenen. Eerder keur den gemeenten en kabinet de overeenkomst goed. Het plan (een nieuwe verdeling van wo nen, werk en natuur) moet de Kanaalzone economische toe komstkansen bieden in de ko mende eeuw. Maar of dat zal gebeuren, daar was gisteren lang niet ieder statenlid van over tuigd. Integendeel, de twijfel was groot. Vrijwel alle partijen we zen de verantwoordelijk gedepu teerde Dek (CDA) op de wankele financiële basis van het plan. De woordvoerders van de PvdA, de SGP, D66 en de WD vroegen Dek naar de onzekerheden over het nog niet bekende aantal hui zen dat gesloopt moet worden en de hoogte van schadevergoedin gen die de betrokken bewoners tegemoet kunnen zien. Veel vragen waren er ook dit keer over het gat van drie mil joen gulden, dat aanvankelijk door het bedrijfsleven zou moe ten worden gedicht. Zoals be kend willen de bedrijven daar pas over praten als de economi sche crisis achter de rug is. En eigenlijk vinden ze dat niet zij, Van onze verslaggever Clinge - Een hond blijkt schuldig aan de vernielin gen die werden aangericht aan grafzerken op het kerk hof in Clinge. De vermoe dens gingen al eerder in die richting, .maar vrijdagoch tend betrapten de politie het dier op heterdaad. De hond, een kruising tus sen een bouvier en een her der, bleek zich gistermorgen volledig onder een grafzerk te hebben gegraven. Het dier, eigendom van een in woner van Graauw, werd in beslag genomen. De eige naar heeft met de gedupeer de nabestaanden een scha deregeling getroffen. maar de overheid voor de kosten van de nieuwe infrastructuur (wegen, afwatering en kabels) moet zorgen. Met name de PvdA twijfelde gisteren sterk aan de haalbaar heid van de in het plan opgerio- men 'milieusaneringen'. D66 liet snerend weten dat 'alle onzeker heden nu zwart-op-wit staan', en de SGP tenslotte vond het geen 'volkmaakt plan' maar wel goed genoeg. Het. statenlid Hamelink van die fractie nam het op voor de men sen die uit hun huizen moeten, en zei dat de provincie er alles aan moest doen om die mensen voldoende schadeloos te stellen. Geen berg is daarvoor te hoog, meende Hamelink. Hij zei: „Al moeten we de Abdij ervoor ver kopen, de bewoners moeten fi nanciële zekerheid hebben." Dek had geen antwoord op deze strijdlustige taal, simpelweg om dat die zekerheid er nog niet is. De taxaties van de woningen moeten nog gebeuren. Maar over het juiste aantal van de te-slopen huizen had Dek toch wat meer onderzoek gedaan dan eerder deze maand toen hem dezelfde vragen werden gesteld in de ad viescommissies van de staten. Was het aantal te slopen huizen toen nog 'tussen de 130 en 150', een vergadering later 'min of meer 120', nu vertelde hij dat 115 huizen tegen de vlakte gaan, met daarbij de opmerking dat 'het er 1 of 2 meer kunnen zijn'. De gedeputeerde vertelde ook dat het plan in totaal 14,8 mil joen gulden mag kosten, dat geld is door de overheden bij elkaar gebracht. Maar wordt de hele operatie duurder, dan zullen de overheden financieel bijsprin gen, die belofte deed Dek. Hij overtuigde twee partijen niet, de tegenstemmers: Groen Links en Delta Anders. Groen Links is al lang een fervent te genstander, de fractie denkt dat het hele plan er om te doen is om 'de economie zich ongelimiteerd uit te laten breiden'. Bovendien is de financiële basis uiterst zwak. Delta Anders deelt sommige be zwaren, en heeft absoluut geen vertrouwen in het plan, al moet er wel orde op zaken worden gesteld in de Kanaalzone. Terneuzen - De gemeente politie van Terneuzen heeft gisteren een nieuwe politie wagen in gebruik genomen. De wagen, een BMW 318 I, draagt de nieuwe striping van de politie Zeeland. Voor volgend jaar januari moeten alle politiewagens voorzien van de nieuwe striping. Directeur R. Verbrugge over handigde de sleutels aan com missaris A.J. Roost.,, Het is voor garage Verbrugge en de gemeentepolitie van Terneuzen een jubileumjaar. In 1968 nam de politie een Daf 44 ingebruik. Tot nu toe zijn er 28 auto's afgeleverd. De nieuwe wagen heeft als blikvanger gediend op de auto RAI aldus de Heer Verbrugge. Vervolgens over handigde hij voor de politie personeelsvereniging (PSV) een envelop met inhoud. Commissaris Roost zei te hopen dat gezien de goede ervaringen uit het verleden het korps ook in de toekomst zelf mag uitma ken welk merk auto men neemt.,, Ik hoop dat we geen ander merk van bovenaf opge legd krijgen." De auto die de roepnaam TNZ 2 heeft meegekregen is opzich- De gloednieuwe politie-auto trekt heel wat bekijks. tig gestript.Hierin zijn de kleu ren van de Rijkspolitie en de gemeentepolitie verweven. De auto draagt ook het nieuwe FOTO CAMILE SCHELSTRAETE politie-embleem van de politie Zeeland. Van onze correspondente Middelburg - Voor de in- cestrelatie met zijn minderja- rige dochter is vrijdag voor de Middelburgse rechtbank een gevangenisstraf van acht tien maanden tegen de 46-ja- Middelburger R. de N. geëist. Pe N. bekende dat hij zijn doch- (geboren in 1976) enkele ja- Jen lang seksueel had misbruikt 'ot het kind daar zelf in juni van «et vorig jaar een eind aan ■naakte. Het meisje liep weg van luis en werd ondergebracht in een pleeggezin, waarna de zaak ean het rollen kwam. Het gezin Vjel uit elkaar en zowel dochter ais vader belandden ontredderd 'n een therapie. »Maar het gaat nog steeds slecht ®et het meisje," zo betoogde otticier van justitie mr. De Jong, »en de problemen van de vader egen hier niet tegenop." Gezien e gevolgen voor het kind en de Mere gezinsleden voelde de of- oer dan ook niets voor een ■enstverlening voor de dader. ,™'e hij voortzetting van e dader/incestbehandeling van e N. noodzakelijk en dat ver- bond hij dan ook als bijzondere voorwaarde aan de zes maanden voorwaardelijk, naast de twaalf maanden gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. Van onze correspondent Middelburg - Strijdlustig, goed van geheugen en vooral goed van de tongriem gesne den stond de 33-jarige K. V. uit Retranchement gisteren voor het hekje van de recht bank in Middelburg. De wachtmeester van de rijkspo litie was op zijn minst loslip pig geweest en zou vertrou welijke informatie hebben doorgespeeld aan een vriend van wie minimaal gezegd kan worden dat hij niet geheel brandschoon was. De politie heeft V. inmiddels voorwaar delijk ontslag aangezegd. De zaak begint eind april 1990 wanneer de politieagente een re latie aangaat met M. V. Twee weken later is de relatie op ini tiatief van de agente weer verle den tijd. Zeer tegen de zin van de inmiddels ex-vriend. De poli- tie-agente belandt in het zieken huis en heeft dan een telefoonge sprek met de vrouw van R. Daarin wordt haar verteld dat R. uit een koffertje dat in haar woning stond politie-informatie heeft gestolen. Volgens de agente weet zij niet meer precies wat er in dat koffertje aan informatie heeft gezeten, maar meer dan een verslag van een 'blokverga- dering' kon het nooit zijn ge weest. Hoe dan ook, zoals een goed politieagente betaamt doet zij linea recta aangifte van de dief stal. Belt stad en land af om er vervolgens achter te komen dat er helemaal niets gebeurt. Dan blijkt dat de vrouw van R. een brief bij de groepscommandant aflevert, waarin R. duidelijk stelt dat hij de informatie wel wis en waarachtig van de agente heeft gekregen. Zo is R. op de hoogte van een schietpartij, een mogelijk onderzoek naar een au tozwendel, alcohol- en verkeers controles en nog wat zaken, waarvan hij niets behoorde te weten omdat hij er al dan niet zijdelings bij betrokken was. Nog steeds is er door wie dan ook geen aangifte opgenomen. Om het niet al te ingewikkeld te maken: de zaak loopt met een sisser af en alle papieren die op de zaak betrekking hebben moe ten uit het dossier van V. worden gehaald. Dat blijkt niet te zijn gebeurd, zoals er ook procedure fouten zijn gemaakt. Het wordt plotseling nog vreemder wan neer de ex-echtgenote van R. aangifte komt doen van bedrei ging, er weer van alles boven water komt en de agente van aangeefster tot verdachte wordt gebombardeerd. Uiteindelijk eist de agente dat de zaak tot voor de rechter wordt uitgevochten. Officier van jusitite mr J. Huij- gen begon al om direct maar de hand in eigen justitieboezem te steken door op te merken dat er binnen het korps op zijn minst wat was aangeknutseld. „Ht is verbijsterend om te ontdekken dat een verdenking van een der gelijk feit niet bij het OM te rechtkomt! Laten we alleen maar hopen dat alles binnenska mers is gehouden om sociale re denen. Dit mag nooit meer ge beuren." Niettemin vond mr Huijgen dat wat hem betrof de zaken als bewezen konden worden be schouwd. Een celstraf ging hem te ver. Verwijdering uit het poli tiekorps vond hij een gehak ketak dat V. en de politie maar zelf moesten uitvechten en aldus eiste de officier een boete van 2500 gulden, overeenkomend met een netto maandsalaris. Mr H. den Hollander, en dus ook agente V. dachten er uiteraard beduidend anders over. De schriftelijke stukken die R. zou hebben, waren voor de agente volledig onbekend, alcohol- en verkeerscontroles werden pas op het laatste moment op het bu reau medegedeeld en R. had dan wel een belastende brief ge schreven, maar daar was hij la ter op teruggekomen omdat hij die brief had geschreven om zijn huwelijk te redden. Een en ander zou hij tijdens een gesprek tussen V., de groepscom mandant en de postcommandant nog eens hebben uitgelegd. Ver der trok de raadsman de nodige (gekleurde) verklaringen in twij fel. R. zou sowieso al onbetrouw baar zijn en de beide andere dames met wie hij een relatie had, legden verklaringen af al naar gelang het hun uitkwam. En: wie gaat nu in vredesnaam de ellende opzoeken door aan gifte te doen van diefstal ver trouwelijke stukken waarvan je kunt aannemen dat de dief zijn mond houdt? Verder wees de raadsman op de uitstekende staat van dienst van V. altijd een goede beoordeling. Hij meende dan ook dat zijn cliënte vrijge sproken moest worden. Dat het niet allemaal koek en ei was op het Oostburgse politiebu reau blijkt uit een brief van een inmiddels ex-politieman, die stelt dat V. het risico liep door groepscommandant D. en diens vervanger Van W. in een voor haar onhoudbare positie gema noeuvreerd te worden. V. zelf heeft over de hele gang van zaken maar één conclusie: „Ze moeten mij gewoon hebben. Da's alles." Over veertien dagen doet de rechtbank uitspraak. Van onze verslaggever Cees Maas Het laatste oordeel over het voortbe staan van Boerengat en twee andere gehuchten in de Kanaalzone is giste ren geveld in een politieke beraadsla ging die zoet stond van de zouteloos heid. Het politieke debat over deze toch zo belangrijke en ingrijpende kwestie bleef helemaal uit. Weinig nieuwe inzichten hoorde het handjevol bezorgde buurtschapbewoners op de publieke tribune in de Statenzaal. Wel veel oude standpunten, saaie discus sies en bij tijd en wijle wonderlijke staal tjes van beeldspraak. Een gedeputeerde die Shakespeare pijnlijk verkeerd citeert ('What is a name?'), een D66-mevrouw die het plan typeert als 'een bord vol afgekloven botten' en later toch voor stemt. De honger moet wurgend zijn. Symbolisch voor de sfeer was de volgende gebeurtenis. Het pas uitgekomen foto boek over jonge Zeeuwse monumenten werd tijdens de beraadslagingen aan alle statenleden uitgereikt. Driftig begonnen veel statenleden in hun cadeautje te bla deren. En terwijl de discussie volop aan de gang was over de sloop van meer dan honderd Zeeuwse woonhuizen, wezen statenleden elkaar enthousiast op de plaatjes in het boek van de uitverkoren huizen die met rijkssubsidie beschermd moeten worden. Tijdens het bladeren spraken ze het partijstandpunt in de microfoon. Kafka lachte. Het schouwspel moet de betrokkenen op de tribune merk waardig zijn voorgekomen. De PvdA voelde zich geroepen tot nog enige politieke actie, maar het effect daarvan was minder dan nihil. De partij diende een amendement in, en een motie. Twee stukken met de vuurkracht van een kapot klapperpistool. 'Open deuren, vol komen overbodig,' was al snel het oordeel van vrijwel de hele vergadering. En zelfs de indiener van al dit fraais, statenlid Holtkamp, gaf achteraf toe dat zijn motie een 'open deur' was en trok hem in. Na een rare bestuursrechtelijke kronkel (GS-leden die voor een amendement stemmen, voor een wijziging van hun eigen voorstel dus), bleek waarom GS die ongebruikelijke stap hadden genomen. De voorgestelde wijziging was geen wijzi ging van het oorspronkelijke voorstel, vertelde gedeputeerde Dek vrolijk. Dus hij kon zich er prima in vinden. Zo beleefden we de opkomst en ondergang van een amendement dat geen amende ment was. Dek wond zich nog even werkelijk op. Over 'plannetje Dek'. Zo had hij namelijk het plan Kanaalzone horen aanduiden op wat hij noemde 'Radio Zeeland'. 'Dat plannetje Dek moet niet doorgaan' had iemand voor het oor van luisterend Zee land durven vertellen. Dek hielp voor de tweede maal dit jaar (het zit hem hoog), die uitspraak uit de wereld. „Het is geen plannetje Dek," zei Dek, „Het is het plan van het hele college. Geen plannetje Dek." Op dat niveau sudderde het voort. Mense lijke sprekers verdwenen in abstracties. „De portefeuille heeft het woord," zo kondigde de commissaris van de koningin een nieuwe toespraak van Dek aan. En even, heel even slechts, dreigde zoiets te ontstaan als een debat. Dek versus fer vent tegenstander Van Kollem van Groen Links. Dek: „U zegt dat het plan flopt? Als je plannen wilt floppen is uw houding de manier om dat te doen". Van Kollem: „Plannen floppen omdat ze gebouwd zijn op drijfzand." Dek: „Dat klopt, maar dat heeft u niet aangetoond." Van Kollem: „En u niet dat het niet zo is." Het duurde vijftien seconden, en het was het enige sprankje in een vergadering over een plan dat een vergaderingetje over een plannetje werd. Eigenlijk zouden we met een korte verwijzing naar het weer van gisteren en eergisteren kunnen volstaan. Er komt weinig veran dering in dit weerbeeld. Misschien dat er morgen een heel klein lichtpuntje is met een korte opklaring. Dat komt doordat het hoge-drnkgebied dat elders, niet zover bij ons vandaan, voor schitterend winterweer zorgt. Maar de hoge vochtigheidsgraad van de lucht blijft er v.oor zorgen dat nu en dan een dichte mist het leven er niet prettiger op maakt. We laten de moed niet zakken. Er komen betere tijden. Vandaag is er nog fors wat bewolking, maar de zuidwestelijke wind die oploopt tot een kracht van 4 Beaufort zal de mist verjagen. Het wordt maximaal 5 graden. Morgen draait de wind naar het zuidoosten en voert koudere, maar drogere lucht aan. Daardoor kijgt de zon zelfs kansen tot ons door te dringen. In de nacht van zondag op maandag kan echter opnieuw mist ontstaan. Dié trekt maandagmorgen snel weg door de zuidoostelijke wind, die steeds sterker wordt. Dinsdag draait de wind naar het westen en is er zelfs een kleine kans op storm. De temperatuur stijgt naar circa 7 graden. De verwachting in cijfers: vandaag wind uit het westen met een kracht van 1 Beaufort. Het is zwaar bewolkt en op sommige plaatsen komt mist voor. De temperatuur is nauwelijks 2 graden en 's nachts- duikt de thermometer onder de vorstgrens. Zondag een zuidoosten wind van 1 Beaufort. Er komen dan opklaringen. De aangevoerde lucht is droger en het wordt maximaal 2 graden, 's Nachts min 1 graad. Maandag trekt het hogedrukge- bied zich terug. De wind draait naar het zuid-oosten en heeft een kracht van 2 Beaufort. De dagtemperatuur is 3 graden en 's nachts wordt het min 1 graad. Dinsdag wind uit het zuidwesten met een kracht van 4 tot 6 Beaufort. Er zijn opklaringen en de dagtemperatuur is 7 graden, 's Nachts is het rond het vriespunt. Dit weerbeeld houden we tot donderdag. Hoe was het weer vorig jaar op 6 februari? Overdag was het 7,8 graden, 's-nachts 5,5 graden, het regende 1,3 millimeter en de zon scheen totaal niet. Extreme temperaturen op 6 februari in deze eeuw: In de nacht van 5 op 6 februari 1912 vroor het 13,3 graden. Op 6 februari 1957 was het 13,8 graden boven nul. Het weer van januari in cijfers: De temperatuur was overdag 8,4 graden, normaal is dat 2,8 en vorig jaar was dat 2,6 graden. De zon scheen 51 uur, normaal is dat 52 uur en vorig jaar was het aantal uren zonneschijn 46. Het regende in de voorbije maand 85 millimeter in 21 dagen. Normaal is dat 65 millimeter in 19 dagen en vorig jaar regende het 31 millimeter in 9 dagen. Januari 1993 was zacht, aan de natte kant en ook de wind was krachtiger dan normaal. De weerspreuken: 'Als begin februari de zon brandt, komt er schaarste in het land.' 'Is februari zacht, dan brengt de lente vorst bij nacht.' Walter Dierick krijgt de medaille opgespeld door consul Wisse. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Aardenburg - Aardenburger W. Dierick (56) kreeg gisteren op het stadhuis in zijn woonplaats de versierselen opgespeld die horen bij de Leopoldsorde. Hij kreeg deze hoge Belgische koninklijke onderscheiding voor zijn inzet bij de verbroede ring tussen Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen. Dierick is hoofd Interne Zaken en Welzijn op de gemeentesecre tarie van Aardenburg. Sinds hij bij die gemeente in dienst kwam, spant hij zich in voor de uitwis seling en samenwerking tussen Oost- en West-Vlaanderen met Zeeuws-Vlaanderen en Zeeland. Zo was hij jarenlang bestuurslid van de Werkgroep De Nederlan den in Brugge en trad hij begin jaren zestig op als gids door Zeeland en Nederland voor Bel gische studenten. In die tijd be gon hij ook als contactpersoon voor de vereniging Sint Vincen- tius Paola uit Brussel die in Draaibrug een steunpunt had voor minder bedeelden en Brus selaars die op verhaal moesten komen. Dierick stond mede aan de wieg van de Smokkelroute, werkte in redactionele zin mee aan de En cyclopedie voor Vlaanderen en diverse Belgische uitgaven waar onder Vrij Maldegem en Rond de Poldertoren. De Aardenburger werkte mee aan de verbroede ring met de gemeente Puurs en Maldegem, Middelburg, Moer- kerke, St. Margriete en St. Lau- reins. Ook is hij ieder jaar van de partij bij de bevrijdingsherden king 1944, waarbij wordt samen gewerkt met België. Onder meer vanwege die ver diensten besloot de Belgische koning Boudewijn de Aarden burger uit te roepen tot Ridder in de Orde van Leopold II. Na afloop van de overhandiging van de onderscheiding werd Dierick een goedbezochte receptie aan geboden in de burgerzaal van het gemeentehuis.

de Stem | 1993 | | pagina 17