DE STEM ONROEIREIND OED door mijn hypotheek doe zelis mijn rozen het beter koopt uw huis! Te huur Hypotheken KANTOOR/SHOWROOM LUXE KOOPWONINGEN IN GROOT SANDER ETTEN-LEUR Scheepvaa Eis anderhal incest met m 01684-3452 Maasbommel, Provinciale VRAAG EN ANTWOORD Kies voor zekerheid, en altijd een "Ad :llmaflex Prinsenbeek Brouwer&Cantrijn Vastgoed bv Te koop CONSUMENT Is makelaar die geen lid is lid is van NVM ook goed? Wat is een kettingbeding? door Wim van der Kleijn Waarop altijd goed letten bij kiezen van hypotheek? Nagelmakers Hypotheken: onafhankelijkheid werkt in uw voordeel Nagelmakers. Wij zijn etc specialisten in de huizenmarkt. 0Wty éofom fety. goede prijs. KLEIN REPRESENTATIEF KANTOOR TE BREDA [verteren bouwt een reputatie, aannemer. 99 Vr.pr./287.000.% DAKKAPELLEN Op de begane grond van dit representatieve en kwalitatief hoogwaardige appartementencomplex bieden wij te huur en/of te koop aan: De totale opp. is 452 m2 evt. te verdelen in 3 units van resp. 197, 160 en 95 m2. Huursom casco per m2 200.- excl. B.T.W. Koopsom casco per m2 2400.- excl. B.T.W. Inl. bungalowpark De Hanenberg Westerkim 30 te Prinsenbeek HEEFT U BOUWPLANNEN en bouwgrond? ALPÜ^ lI§AMBOUW helpt u vrijblijvend op weg. BOUWBURO VAN ALPHEN. DONGEN Wilma Vastgoed Hond pleegt grafschennis Q Zadelhoff Makelaars 076-227110 DE STEM ZATERDAG 6 FEBRUARI 1993 ?<l „Ben ik als consument per definitie beter af met een makelaar die lid is van de NVM?" H.H. te Dongen De NVM, dus de Nederlandse Vereniging van Makelaars, is de grootste beroepsorganisatie in de branche. Er zijn verder o.a. nog de LMV (Landelijke Makelaars Vereniging) en de VBO (Vereniging Bemiddelaars Onroerende zaken). Het voor deel van de NVM is dat de leden zich hebben gebonden aan een erecode en een klach tenprocedure. De NVM die een marktaandeel heeft van ca. 70%, heeft als pluspunt ook het zogenaamde uitwisselingssyteem: alle bij de NVM-leden in verkoop gege ven woningen zijn daar aange meld. Dat laatste is voor ko pers die met een eigen make laar werken van groter belang dan voor verkopers. Zowel ko pers als verkopers kunnen ech ter goedkoper uit zijn bij niet- NVM makelaars of bemidde laars. Soms is de courtage daar namelijk lager (meestal 1% in plaats van 1.85%). Het verschil tussen een make laar (in onroerende zaken) en een bemiddelaar is dat een makelaar voor de rechtbank als zodanig is beëdigd. Daar is gekeken naar zijn vakbe kwaamheid (een diploma) en goede naam. Maar die eenma lige check is geen waarborg voor de toekomst. Er zijn overigens geen aanwij zingen dat de ene categorie beter of slechter is dan een ander. De kwaliteitsverschillen zijn individueel: de een is beter dan de ander. En daarachter komen is een zaak van infor meren bij mensen die ervarin gen hebben met deze of gene makelaar of bemiddelaar. „In allerlei voorlichtingsmateriaal voor huizenkopers wordt vaak gewaarschuwd voor 'kettingbedingen'. Wat zijn dat en wat is er zo slecht aan?" W.S. te Breda Het woord 'kettingbeding' is treffend, want het betekent dat opvolgende eigenaren van een onroerende zaak gebonden zijn aan het beding in kwestie. Elke zaterdag beantwoordt De Stem lezersvragen over alles wat met wonen te maken heeft Uw vraag graag schriftelijk naar: De Stem, Redactie Consument, Postbus 3229,4800 MB Breda. U krijgt geen antwoord thuis. Een van de bekendste voor beelden van een kettingbeding is het antispeculatiebeding dat gemeenten soms hebben inge steld bij sociale koopwonin gen, zeker als geen beperkin gen aan de duur ervan zijn gesteld. Wie het huis in kwes tie ook bezit, het kan alleen verkocht worden onder de voorwaarden die de gemeente heeft gesteld. Zo'n beding vermindert de mo gelijkheden van vrije verkoop tegen de marktprijs. Vaak is de maximale verkoopprijs gelimi teerd. Ook de groep potentiële kopers is kleiner (bijvoorbeeld alleen inwoners van de ge meente). Het is duidelijk dat zo'n beding dan erg bezwarend is. In meer of mindere mate geldt voor alle kettingbedingen dat ze de waarde van de onroeren de zaak (dat wil zeggen het stuk grond al dan niet met de bebouwing erop) drukken. „Ik ben bij diverse hypotheekadviseurs langs gegaan en kreeg steeds wat anders te horen. Waarop moet ik nu eigenlijk letten bij het kiezen van een hypotheek?" B.S. te Fijnaart U maakt het hypotheekadvi seurs een stuk makkelijker als u inderdaad van te voren weet wat uw uitgangspunten zijn. De praktijk leert trouwens dat veel hypotheekadviseurs als vanzelfsprekend aannemen dat een spaarhypotheek het meest Als het om nieuwbouw gaat is het van belang te weten of er extra kosten zijn zoals depotrente of (bij subsidie) een ongunstige verrekeningsregeling wat betreft rentevoordelen. FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP geschikt is. (Dat geldt vaak in ieder geval voor de adviseur zelf, omdat daarmee meestal de hoogste provisies zijn te verdienen). Veel mensen, zeker, degenen die voor het eerst een huis kopen, willen in de eerste plaats zoveel mogelijk hypo theek. Bij gemeentegarantie geldt overigens dat een annuï teitenhypotheek een wat hoge re maximale hypotheek ople vert dan een spaarhypotheek (het scheelt gemiddeld enkele duizenden guldens). Dit wordt veroorzaakt door het feit dat de bruto en netto lasten van de spaarhypotheek de eerste jaren het levenspatroon dynamisch is: van baan veranderen, ver huizen, onduidelijkheid over de toekomstige gezinssituatie, wisselende inkomsten enz. relatief hoog zijn. Zodra het inkomen van aan vragers wat hoger is (stel vanaf 50.000 tot 60.000 bruto per jaar) en met name als ook de partner werkt, kan juist een spaarhypotheek zonder ge meentegarantie de hoogste hy potheek opleveren. Het is zaak bij diverse makelaars en/of hy potheekadviseurs de mogelijk heden te verkennen. Om de best passende hypo theek te vinden is meer nodig dan alleen een maximale of goedkope(re) hypotheek. Di verse andere overwegingen dienen een rol te spelen: Past de hypotheekvorm van eerste voorkeur ook bij de nor maal te verwachten (inko- mens)situatie na 10, 20 jaar? Wie bij voorbeeld voorziet dat later door VUT of pensioen het inkomen sterk terugvalt, of wie rekening moet houden met later sterk stijgende kosten (studerende kinderen bijvoor beeld) is erbij gebaat een hy potheekvorm te kiezen waarbij de bruto en netto lasten gelei delijk dalen. Op welke manier kan het beste geprofiteerd worden van renteschommelingen? Hieraan zit een speculatief element: het veronderstelt dat we inzicht hebben in de aard van die renteschommelingen. 0 Is flexibiliteit nodig, dat wil zeggen voldoende mogelijkhe den van vervroegde aflossing, geheel of gedeeltelijk, is er een verhuisconditie, kan bij dezelf de instelling later gekozen worden voor andere hypo- theekvormen, is vervroegde verlenging mogelijk, een twee de hypotheek of verhoging van de lppende hypotheek, of een overbruggingskrediet bij ver huizing? Flexibiliteit is vooral gewenst voor mensen waarvan I Maar ook voor mensen die nsl derhand de vrije waarde hun huis in contanten om wjl len zetten. 0 En als het om nieuwbouJ gaat: zijn er extra kosten zoaj depotrente of (bij subsidie) eer ongunstige verrekeningsreg, ling wat betreft rentevoorde. I len? Er zijn steeds meer nieuvi.1 bouwhypotheken waarbij g depotrente betaald hoeft të| worden. En bij diverse finan-1 ciële instellingen wordt heil rentevoordeel in verband mei het overheidsdeel van preJ mie woningen aan de eigen,I huisbewoner doorgegeven. Het is verstandig deze punten mee te nemen in een bespre-1 king met een hypotheekadvi.f seur. In individuele gevallen! kan een slecht passende hypo-f theek een groot financieel i deel opleveren. Kopers moeten zich dat realiseren. Trouwens.! ook voor eigen/huisbewoners die voor een renteverlenging staan, kan een analyse er b toe leiden dat ze beter uit I blijken te zijn met een andere I hypotheekvorm (bij dezelfde ol I een andere instelling). Het mo.| ment van renteverlenging dan geschikt om die overstap I te maken, omdat er dan in het algemeen geen boete hoeft te worden betaald. "Nagelmakers Hypotheken regelde mijn hypotheek. Van het begin tot het eind. Bleek ik er leuk aan te verdienen. Dus in mijn nieuwe tuin kwam een droomkas. Als ik naar mijn schitterende rozen kijk, denk ik soms aan Nagelmakers. Ik zal ze er eens een paar bren gen. Die hebben ze wel verdiend." Ook voor hypotheken in de zakelijke sfeer. Nagelmakers Hypotheken B.V. Kinderdijk 30,4331 HG Middelburg Tel. 01180-3 66 22 Nagelmakers Hypotheken Breda B.V. Chasséveld 3A, 4811 DH Breda Naast het Turfschip Tel. 076-22 53 77 NIEUWE VESTIGING Nagelmakers Hypotheken Bergen op Zoom B.V. TEL. 01640-5 80 58 Rijkebuurtstraat 5, 4611 GZ Bergen op Zoom. Plantsoen 1 Lage Zwaluwe In een recent gebouwd kantoorpand aan de Essendonk hebben wij op de eerste verdie ping nog een kleine kantoorruimte beschik baar van ca. 107 m2. Deze ruimte kan even tueel voor een kortere periode worden ge huurd. Indien gewenst kan er tegen nader overeen te komen condities gebruik worden gemaakt van de diensten van een secretaresse/telefoniste. Huurprijs 17.500.- per jaar ex. btw. De ruimte is direct beschikbaar. Inlichtingen: De Stem, 076-236911 De professionele isolatie Een wereldnaam op isolatiegebied! diameter van 12 f/m 139 mm temperatuurbereik van —45° C - 102" C (lengte 2 mtr.) Franco v.a. 1300,- ud. 8.T.W. Bal voor pratia calalogu» KUNSTSTOF LEIDINGSYSTEMEN k RUCPHEN (N.Br.) 01654-3508 Te koop: Luxe twee- onder-een- kapwoning aan bre de, rustige straat gelegen (Blauwe Baan). Tel. 076-713020. 1 ^Adverteren helpt u op weg, mistake}} Inlichtingen: De Stem, 076-236911 Raam- en deursystemen, isolatieglas met subsidie. Bel voor vrijblijvende prijsopgave: v.d. Gronden 03450-14398 Academiesingel 25 - 4811 AB Breda tel. 076-225700 - fax 076-218531, na kantooruren dhr. Cantrijn 076-140054. oase van rust in een fraaie omgeving; luxe recreatiebungalows op percelen van ten minste 400 tot 700 m2; prijzen incl. grond van 141.000,- tot 172.000,-v.o.n. Info: Landjuweel 34, postbus 662,3900 AR Veenendaal Tel.: 08385-50279 Fax: 08385-28256 Royale hoekwoning met garage. Schitterend ge legen aan plantsoen. Indeling: beg. grond: hal, toilet, dichte keuken, L-vormige woonkamer. 1e Verd.: 3 zeer royale slaapkamers waarvan 2 met balkon, ruime badkamer met ligbad en toilet.-2e Verd.: grote zolderkamer met 2 ingebouwde kasten en dakkapel. Direct te aanvaarden. Vraagprijs 282.000.- k.k. Inlichtingen 01696-75463 keuze uit ca. 50 basismodellen, vrijstaand en 2 o.e.kap vaste bouwprijs degelijke traditionele bouw snelle bouwtijd prijzen vanaf ca. 170.000.- incl. btw voor vrijstaand en 145.000.- incl. btw voor 2 o.e.kapwoningen. Bestel onze geheel vernieuwde en uitgebreide doc.boek, door overmaking van 15.- op rek.nr. 65.21.89.342, onder vermelding van naam en adres. Minister Aalberselaan 22 5103 BA Dongen Telefoon 01623-12785 J onen in Etten-Leur betekent het verenigen I van de voordelen van het wonen vlakbij een van de gezelligste steden van Nederland met die van hef buiten wonen. Groot Sander is een gebied van 33 hectare, dat ver doordringt in het noordelijke buitengebied van Effen-Leur en waar een bijzondere woonwijk wordt gerealiseerd. Rondom een mooie waterpartij centraal in hef plan worden 16 luxe woningen gebouwd in de vorm van een medaillon. De woningen liggen in blokjes van 2, 3 of 4 aan elkaar, lopen alk min of meer taps toe naar de voorzijde en I een bijzondere architectuur en vaak heel verrassende hoekoplossingen. Informatie/Verkoop Oude Bredaseweg 58 4872 AG Etten-Leur Tel: 01608-12009 Van Horssen Receveur b.v. Ginnekenweg 310 4835 NL Breda Tel: 076-659215 De woningen verschillen vrijwel allemaol qua vorm en indeling maar hebben in hoofdzaak een royale woonkamer met luxe open keuken, een inpandige garage, 3 slaapkamers en een mime badkamer op de verdieping en daarboven nag een flinke zolder. Fantasierijke architectuur, veel luxe en wooncomfort voor koopprijzenvanaf vanaf 227.000,- tot 285.000,- v.o.n. lil Van onze verslaggever Middelburg - Vanaf gisteren valt de Regio Scheldemond van het directoraat-generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken (DGSM) onder Rijks waterstaat Zeeland. Sloo is Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - De kogel - stemmen tegen hebben Provi plan Kanaalzone goedgekeur Zeeuws-Vlaanderen moeten maken voor de industrie. D( woonhuizen wordt in gang gel Provinciale Staten waren de laatste overheid die hun goed keuring hechtten aan de uitein delijke overeenkomst die betrok ken partijen straks in maart gaan ondertekenen. Eerder keur den gemeenten en kabinet de overeenkomst goed. Het plan (een nieuwe verdeling van wo nen, werk en natuur) moet de Kanaalzone economische toe komstkansen bieden in de ko mende eeuw. Maar of dat zal gebeuren/daar was gisteren lang niet ieder statenlid van over tuigd. Integendeel, de twijfel was groot. Vrijwel alle partijen we zen de verantwoordelijk gedepu teerde Dek (CDA) op de wankele financiële basis van het plan. De woordvoerders van de PvdA, de SGP, D66 en de WD vroegen Dek naar de onzekerheden over het nog niet bekende aantal hui zen dat gesloopt moet worden en de hoogte van schadevergoedin gen die de betrokken bewoners tegemoet kunnen zien. Veel vragen waren er ook dit keer over het gat van drie mil joen gulden, dat aanvankelijk door het bedrijfsleven zou moe ten worden gedicht. Zoals be kend willen de bedrijven daar pas over praten als de economi sche crisis achter de rug is. En eigenlijk vinden ze dat niet zij, Van onze verslaggever Clinge - Een hond blijkt schuldig aan de vernielin gen die werden aangericht aan grafzerken op het kerk hof in Clinge. De vermoe dens gingen al eerder in die richting, maar vrijdagoch tend betrapten de politie het dier op heterdaad. De hond, een kruising tus sen een bouvier en een her der, bleek zich gistermorgen volledig onder een grafzerk te hebben gegraven. Het dier, eigendom van een in woner van Graauw, werd in beslag genomen. De eige naar heeft met de gedupeer de nabestaanden een scha deregeling getroffen. Van onze correspondente Middelburg - Voor de in- cestrelatie met zijn minderja rige dochter is vrijdag voor de Middelburgse rechtbank een gevangenisstraf van acht tien maanden tegen de 46-ja- rige Middelburger R. de N. geëist. De N. bekende dat hij zijn doch ter (geboren in 1976) enkele ja ren lang seksueel had misbruikt lot het kind daar zelf in juni van net vorig jaar een eind aan ■naakte. Het meisje liep weg van huis en werd ondergebracht in een pleeggezin, waarna de zaak aan het rollen kwam. Het gezin vjel uit elkaar en zowel dochter als vader belandden ontredderd ■n een therapie. "Maar het gaat nog steeds slecht ■net het meisje," zo betoogde officier van justitie mr. De Jong, »en de problemen van de vader wegen hier niet tegenop." Gezien öe gevolgen voor het kind en de andere gezinsleden voelde de of ficier dan ook niets voor een urenstverlening voor de dader. ,wel achtte hij voortzetting van ue dader/incestbehandeling van e N. noodzakelijk en dat ver- Makelaars taxateurs o.g. Specialisten in bedrijfshuisvesting Smederijstraat 1 -4814 DB Breda Zadelhoff vestigingen door geheel Nederland

de Stem | 1993 | | pagina 16