Weinig animo voor WK-schaken 'Ik kan iedereen recht in de ogen kijken' zekeringen Aan het eind van de regenboog schittert klatergoud ice (M/V) SPORT Laatste loodjes bij TOP wegen voor trainer Piet Schrijvers niet zwaar argt het team van jle service, i Opel en het k, Cadillac, Beheer zoekt I Lathouwers Den amen met uw Imogelijkheid dat u altijd klaar, i visie en élan en kunt tn alle niveaus. commerciële ervaring I bereid daarnaar te |roek van i een CV) kunt u I Overveld - opgericht lies met Is lid van de OAWS. llanten van Zilveren ons totale produkten liverse servicekantoren ij dan ook op zoek naar rlenende instelling over au; Is schriftelijk; kunt u binnen irsoneel Organisatie. jk. Telefoon 01719 - ?0911 DE STEM ZATERDAG 6 FEBRUARI 1993 Gari Kasparov. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP San Lorenzo el Escorial (anp) - Bij zijn vertrek naar Spanje leefde Jan Timman in de veronderstelling dat winnen van Short veel minder zou opleveren dan verliezen van Kasparov. Maar het begint erop te lijken dat de pot aan het einde van de regenboog heel wat klatergoud ;al bevatten. De winnaar Tim- man - Short in El Escorial krijgt wals bekend 225.000 gulden plus de premie van 250.000 Zwitserse franken die een com puterfirma beschikbaar stelde. Over wat er te verdienen valt bij de WK-match is nog niets te zeggen. In het armenhuis aan zijn eindje komen zoals met Steinitz rond de eeuwwisseling gebeurde, zal de nieuwe wereld kampioen niet overkomen maar dat de miljoenen over straat zul len rollen, lijkt evenzeer on waarschijnlijk. De hausse in de schaakhonoraria is alweer voorbij en er zijn maar enkelen die volop daarvan heb ben geprofiteerd. Kasparov en Karpov, Bobby Fischer en uiter aard ook Boris Spasski. De Fransman reist wekelijks naar Belgrado om zijn verliezersaan deel van een miljoen dollar in deeltjes over de grens te bren gen. Als verliezer is hij zo'n succes dat hij het nu maar tegen Judit Polgar mag opnemen. Florencio Campomanes: „Ik ben altijd een man met een vooruitziende blik geweest. FOTO AP Klad In de matches om het wereld kampioenschap zit echter de klad. Los Angeles dat de prijzen tot en met 12 miljoen gulden - de grootste prijs uit de schaak geschiedenis - had willen opsie ren, heeft zich teruggetrokken. Pogingen de match elders onder te brengen, zijn mislukt. Rabat (Marokko), dat een nog hoger bod had uitgebracht dan de me tropool aan de Amerikaanse westkust, trok zich beledigd te rug nadat Kasparov had laten weten niet te zullen schaken in een land waar de mensenrechten worden geschonden. Toronto en Hamilton konden de vereiste bankgarantie niet op tafel leg gen. In armoede heeft de wereld schaakbond nieuwe gegagdigden opgeroepen zich voor 8 februari te melden. De belangstelling is niet bijster groot. Schaken doe je, het is niet iets waar je naar kijkt. Wie daaraan twijfelt moet naar San Lorenzo el Escorial komen. Het actieve gemeentebe stuur organiseerde ter gelegen heid van Timman - Short meni ge simultaanseances en toer nooien voor jong en oud. Het speelt zelfs met de gedachten van het schaken een officiële studierichting te maken op de universiteit. Maar maandag bij aanvang van de tweede partij tussen Timman en Short hadden welgeteld twee toeschouwers plaatsgenomen op de pluche stoeltjes van het sfeerrijke thea tertje Real Coliseo Carlos in en werden over de gehele dag wel geteld vijftien toegangskaarten verkocht. Aan een passe-partout voor alle (waarschijnlijk) veer tien partijen heeft nog niemand zich gewaagd. Dat kost 160 gul den zodat eenvoudig uit te reke nen is dat bij hooguit veertien partijen iemand die elke dag en entreekaartje van acht gulden koopt aanzienlijk goedkoper uit is. Amsterdam FIDE-voorzitter Florencio Cam pomanes hoopt uiteraard op be langstelling vanuit de woon plaats van de beide kandidaat uitdagers; Amsterdam en Lon den. Amsterdam kan hij verge ten. Timman schaakt bij wijze van spreken liever op de noord pool dan in de Stadsschouw burg. Mocht Short winnen, dan heeft Londen waarschijnlijk te weinig tijd een serieus bod uit te brengen. In de rest van de we reld bestaat weinig belangstel ling voor iets dat zo langademig is als het WK schaken. De laatste match tussen Kaspa rov en Karpov nam drie maan den in beslag. Bovendien heeft Kasparov laten weten dat de komende tweekamp eigenlijk niets voorstelt. Short en Timman zijn in zijn ogen te zwak om zich druk over te maken. Daarom heeft hij ook afgewezen dat de tweekamp over twee steden wordt uitgesmeerd zoals in 1990 met New York en Lyon gebeur de. Dan zou immers geen spon sor te vinden zijn voor het twee de gedeelte van de match. „Dat is wat cru gezegd, maar het is wel een reëele inschatting van de stand van zaken", vindt de Brit se grootmeester Raymond Keene. „Het maakt niets uit wie uitdager, wordt. Short of Tim man. Kasparov wint met een verschil van minstens vier pun ten." Waar zullen we het nog voor doen, zal menig kandidaatorga nisator zich afvragen. De wereld zit niet meer te wachten op één man die de kruistocht predikt tegen het communisme zoals Fi scher in 1972 deed. Het commu nisme is gevallen. Kasparov kan zich allang niet meer voordoen als een aanhanger van perestroj ka. Ontdaan van alle ideologi sche rimram biedt de strijd om het wereldkampioenschap niet zo heel erg veel. De hele cyclus van interzonetoernooien, kandi datentoernooien en tweekampen lijkt aan een grondige revisie toe. Zelfs de manier waarop ge schaakt wordt. Wat al blijkt uit het feit dat de traditionele toer nooien overgaan op rapidschaak: gevechten die kort, flitsend en meer eigentijds zijn. In plaats van als eerste ziet de FIDE dat als laatste in. De orga nisatie is gedwongen geweest het prijzengeld dat bij de komende WK-match minimaal moet wor den gegarandeerd terug te bren gen tot twee miljoen dollar. Ruim onder de 3,1 miljoen dollar dus van de vorige titelkamp tus sen Kasparov en Karpov. Dat betekent niet alleen dat Kaspa rov en zijn uitdager de buikriem moeten aanhalen maar ook de FIDE zelf. De wereldschaakbond mag aan spraak maken op 8,5 procent van het prijzengeld en dat is nog slechts de helft van wat er vroe ger werd afgedragen. De andere helft gaat naar de grootmeester sorganisatie GMA. Voor dat deel heeft zich overigens ook een concurrent gemeld; een groepje grootmeesters dat zich rond de uit de GMA weggelopen Kaspa rov heeft gevormd. Probleempje Campomanes heeft dus alle re den de toekomst met bezorgd heid tegemoet te zien. Maar zo zit de Filippijn niet in elkaar. „Niets aan de hand", wuifte hij deze dagen alle opdoemende problemen weg. „De wereldeco nomie gaat up en down maar wij blijven. Er zullen zich de komen de dagen heus nog wel twee a drie kandidaten melden." Er is volgens hem alleen sprake van een technisch probleempje. Bij de overeenkomst die hij destijds met Bessel Kok van de GMA sloot, werd vastgelegd dat alleen de algemene vergadering het recht heeft het advies van de expertcommissie (bestaande uit twee vertegenwoordigers van de GMA, twee van de FIDE en Kasparov zelf) over te nemen of af te wijzen. Maar dit jaar ko men de leden niet bij elkaar. Het voorstel is dat het dagelijks bestuur die bevoegdheid over neemt en daarmee zit Campoma nes weer pal naast de kassa. „Ik ben altijd een man met een voor uitziende blik geweest", stelde hij vergenoegd vast. Als ik mij door de berichten in de krant had laten leiden, zou ik zes jaar geleden al hebben moeten aftre den." Uit die woorden mag men overigens niet afleiden dat de voorzitter zich met lijm op zijn stoel heeft laten vastplakken. „Presidenten zijn niet meer dan passanten. Het is de wereldorga nisatie die gekoesterd en uitge bouwd moet worden. Het zou fijn zijn als journalisten zich daar ook meer verantwoordelijk voor zouden voelen." Overigens heeft op dat moment nog slechts één stad laten weten echt geïnte resseerd-te zijn in de organisatie van de WK-match. Al zou die dan moeten verhuizen van au gustus naar eind september. Dat is Barcelona. Kasparov heeft burgemeester Maragall al per brief laten weten graag naar de Catalaanse hoofdstad te zullen komen. Vol ambities ging Piet Schrijvers anderhalf jaar geleden bij TOP aan de slag. In een tijdsbestek van enkele seizoenen zou hij van het amateurclubje aan de Hescheweg in Oss een volwaardige eerste divisie- dub gaan maken. Het liep echter anders. Eind juni scheiden de wegen van de Osse vereniging en de oefenmeester uit Ermelo. Schrijvers begint aan zijn laatste loodjes bij TOP. En die wegen volgens hem niet al te zwaar. Door Dorien Baaijens Oss - De middagtraining werkt Piet Schrijvers nog met evenveel plezier af. Hij dolt wat op het veld met de spe lers Danny Hesp, Neil Henry, Robert van der Weert en Ray mond Koopman. «Hoe wil je de ballen dèn heb ben?", roept hij met het bekende hese stemgeluid naar Robert van der Weert wanneer die voor de zoveelste keer een bal over het doel heen maait. „Nou Hesp, een mooiere voorzet kan echt niet." «ft heb er echt nog steeds ple zier in", probeert Schrijvers enig ongeloof weg te nemen. „Anders had ik er allang het bijltje bij neergegooid. Dat komt vooral door de spelersgroep. We zijn op oen goede manier bezig. Ik heb er alle vertrouwen in. Lekker doorwerken en kijken hoever we n°g kunnen komen. Dat is in mijn belang, want met goede resultaten kan ik mijn gelijk be wijzen. Maar het is oök vooral in nnn belang. Kijk, mijn kop is gevallen, de volgende koppen die gaan rollen zijn die van spelers. u is het de periode dat er contracten verlengd moeten gaan worden of te verdienen zijn." Nattigheid Maar dat zijn contract niet ver engd zou worden, kwam Schrij- ers toch wel koud op zijn dak allen. „Na het duel met De raaf schap vroeg Henk de 'mrjn (voorzitter van TOP) of ik maandagavond na de training even tijd had. Ik vermoedde toen nog niets. Toen ik 's maandags echter vroeg of het te maken had met de selectie liet hij weten dat het iets persoonlijks was. Ja, toen voelde ik nattigheid. In de bestuurskamer is me verteld dat mijn contract niet verlengd zou gaan worden. Voor mij was het een volslagen verrassing." 'Het onvoldoende neerzetten van prestaties' luidde de officiële le zing waarom Schrijvers na dit seizoen niet mag blijven. Verder ging de uitleg niet. In de wandel gangen viel te beluisteren dat het TOP-bestuur en de sponsors zich hadden gestoord aan uitla tingen van Schrijvers in de me dia. Met name over het 'Osse kliekje', gevormd door Ruud van Lith, Perry Keurentjes en René van Outvorst. Jongens die bij de amateurclub TOP successen boekten en in het eerste betaald voetbalseizoen ineens op de re servebank belandden. Schrijvers wordt het nu verweten dat het TOP na hun vertrek nauwelijk beter vergaat. Geen moordkuil „Tja, je gaat dan natuurlijk bij jezelf te rade wat er goed of wat er fout is gegaan. Ik weet ook dat ik iemand ben die van zijn hart geen moordkuil maakt, dat ik er weieens iets ongenuanceerd uitfloep. Daarvoor ben ik ook op mijn vingers getikt. Dat is me vorig jaar toen mijn contract wel werd verlengd ook gezegd. Dat ik meer moest letten op wat ik in de pers zei. En dat kliekje. Dat Piet Schrijvers: iedereen uit." „Als we twaalfde of hoger eindigen, lach ik FOTO ANP was vorig jaar. In ieder huwelijk zijn weieens conflicten. Uitspra ken die ik toen over bepaalde spelers in de pers deed, heb ik vantevoren ook tegen die jon gens zelf gezegd. Ze wisten het. Dit seizoen heeft echter niemand me kunnen betrappen op nega tieve uitlatingen. Ik heb, dacht ik, TOP goed gepromoot." „Zelf heb ik sterk het gevoel dat ik plaats moet maken, Ik ver moed dat ze bij TOP al iemand anders op het oog hebben", plaatst Schrijvers enige vraagte kens bij zijn aanstaande vertrek, zonder namen van kandidaten te willen noemen. „Persoonlijk was ik nog graag een jaar door ge gaan. Mijn voorbeeld is altijd RBC geweest. Stap voor stap vooruit." „Vorig seizoen was een pionier jaar. Dit seizoen is de twaalfde plaats het doel. En in het derde jaar zou plaats acht haalbaar moeten zijn. In vier jaar tijd zou TOP dan uitgegroeid zijn tot een volwaardige eerste divisieclub waarmee rekening kon worden gehouden. Ik heb in twee jaar tijd hier iets opgebouwd. Maar ik heb nu wel het onbevredigen de gevoel dat ik dat laatste stuk je niet heb mogen afmaken. En dan kun je je wel kwaad maken. Maar dat helpt toch allemaal niet. Het is de beslissing van het bestuur. Als we aan het einde van dit seizoen als achttiende eindigen, is het simpel en duide lijk. Maar worden we twaalfde of nog hoger dan lach ik wel iedereen uit." Tweede keer Voor Schrijvers wordt het de tweede keer in zijn carrière als trainer dat het misloopt bij een club. In 1988 werd hij met veel tam-tam bij het inmiddels ter ziele gegane Wageningen bin- In 1990 bezocht Piet Schrijvers Made waar hij de plaatselijke jeugd leerde koppen. nengehaald om daar nauwelijks een jaar later weer te worden uitgekotst. „Bij Wageningen ben ik inderdaad als een olifant door een porceleinkast gegaan. Maar ze hadden me ook binnen ge haald om professioneel te werk te gaan. Je stelt je dan ook anders op. Als je iets professio neel moet aanpakken, moet je niet verder dan drie tellen, maar eerder je mond open doen. Bij TOP heb ik me echter aan de omstandigheden aangepast. Hiei heb ik op sommige momenten weieens tot twintig geteld. Bij TOP ben ik ook niet op staande voet ontslagen. We gaan gewoon aan het einde van het seizoen uit elkaar." Bang dat clubs vanwege dit ver leden niet op zijn persoon zitten te wachten, is Piet Schrijvers niet. Hij is ervan overtuigd dat er spoedig een nieuwe werkgever bij hem zal aankloppen. „Het stempel van keeperstrainer is natuurlijk het eerste wat je nu weer krijgt op geplakt. Ik ken veel keeperstrainers die nooit verder zijn gekomen dan dat. Ik heb echter niet voor niets al mijn trainerdiploma's gehaald. Van het trainen van keepers alleen kun je in Nederland ook niet bestaan. En ik heb toch een gezin te onderhouden. Op mijn vijftiende was ik al van school. Ik heb weinig andere mogelijk heden dan de voetballerij." „Even thuiszitten is mooi, maar het moet niet te lang duren. Ik heb nog altijd die droom dat ik het succes wat ik heb bereikt als keeper ooit zal evenaren als trai ner/coach. Ik hoop in ieder geval op een clubje waar ik weer full- FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP time kan werken, waar ik 's morgens en 's middags kan trai nen. En de kennis die ik bij TOP heb opgedaan, neem ik weer mee. Ik heb die club toch rede lijk mee van de grond geholpen in het betaalde voetbal. Na het pionierjaar hebben we betere spelers gekregen, zijn we beter gaan voetballen en komt er ook meer publiek kijken. Ik kan ie dereen recht in de ogen kijken. Ik heb er naar eer en geweten het beste van proberen te ma ken. En dan sta je toch sterk."

de Stem | 1993 | | pagina 15